KRANKZINNIG UIT LIEFDE Kabinetsraad Uit de Vatikaansche Stad Mededeelingen aan de Bevolking en Gemobiliseerden Buitengewone vergoe- aan Militairen ding Sn de haven van Antwerpen Een bewogen peis 19 November. H. Elisabeth. Ofschoon Koningsdochter werd het lijden niet gespaard aan Elisabeth van Hongarije, landgravin van Thuringen. Haar kort huwelijksleven 5 amper 6 jaar bezorgde haar wel blijde da gen, waaraan evenwel door het over lijden van haar man tijdens een der kruistochten een einde werd gesteld. Vanaf dat oogenblik begon voor Elj- sabeth een nieuwe lijdensperiode Dé armen beschouwde zij als hare broe ders en zusters. In 1231 gaf zij den geest. De benzineprijs. Andermaal is dus de benzineprijs gestegen en wel van 3.15 fr. tot 3.70 fr. Alhoewel de ze prijsstijging voorzien was, aange zien er een bijkomend accijnsrecht van 50 centiemen was aangekondigd, toch zal deze prijsverhop^ing me$ 55 centiemen, mede tengevolge vap de overdrachtstaks, spoedig het benzine verbruik nog meer beperken. Voor de vroegere prijsverhoogin- gen bedroeg het dagelijks verbruik 1200 ton, dat reeds tot 900 ton was ingekrompen en dat stellig dezer da gen tot 800 ton zal slinken. De staat, die nu 2.40 frank aan tak sen per liter int, zal dus zijn inkomsten door de benzinebelasting niet zien ver- hoogen. Het accijnsrecht voor benzol in Bel gië voortgebracht, bleef onveranderd. Het Eucharistisch Congres van 1940 te Nizza. Uit eene officieele mede- decling van den voorzitter van het in richtend komiteit van het 35e Interna tionaal Eucharistisch Kongres, dat in .September 1940 zou moeten gehou den worden, blijkt dat dit Kongres niet werd afgelast, zoodat naar aanlei ding van een misverstand werd bekend gemaakt, doch enkel verdaagd. Het volgende kongres blijft aan Frankrijk toegewezen en zal te Nizza worden gehouden. Alleen de datum werd gewijzigd en zal waarschijnlijk niet voor het einde der vijandelijkhe den definitief kunnen worden be paald. Intusschen wordt aan de voor bereiding van het Kongres voortge- werkt. Toeval Men zegt dat er geen toeval bestaat. Als dat zoo is dan moet een boekhandelaar te Praag met opzet in zijn uitstalraam drie boeken hebben geplaatst, waar veel vraag naar is. Twee daarvan, zoo wordt al thans verteld, zijn de biographieën van Hitier en Goering en daaronder lag de roman Les misérables» van Victor Hugo. Deze toevalligheid heeft hem in een concentratiekamp gebracht. OP De vaart op de kanalen in de Lim- burgsche Kempen hersteld. De mi litaire overheden hadden de vorige week maatregelen getroffen, welke al le scheepvaart op de kanalen in de Umburgsche Kempen onmogelijk maakte. Als gevolg daarvan was de exploitatie van do Belgisch-Limburg- sche kolenmijnen zeer moeilijk ge worden. Tredende in een protest van de be langhebbende industrieelen en reeders van binnenschepen heeft de regeering thans besloten het normale, doch ge reglementeerde verkeer op de Kem- pische kanalen te herstellen. Gisteren namiddag zijn de leden der regeering in Kabinetsraad bijeen gekomen onder voorzitterschap van den heer Pierlot, eerste minister. Begonnen te half drie, duurden de beraadslagingen tot half acht. Na afloop der vergadering werd volgende mededeeling verstrekt. De Kabinetsraad heeft volgende maatregelen overwogen 1De samenstelling van een besten dig raadplegend comité in zake cumu latie 2. De inrichting van de beraepsaan- pa I ng van de mijnwerkers van den oncV-rgrond 3. De betaling van winterhulp aan de werkloozen 4. De aanpassing der reglementee ring van 15 September 1939, de jacht verbiedende in zekere grensgebieden. 5. De tijdelijke vervanging van on der de wapens geroepen magistraten 6. De reglémenteéring van de na tionaliteit der gehuwde vrouwen 7. De betevgeling van hdt misbruik van handelsrqerken of benamingen die zouden doén veronderstellen dat de koopwaar van Belgischen oor sprong is 8. De reglementeering van het re gime der handelsmerken 9. De toekenning van de hoedanig heid van politie-officier toegevoegd aan den prokureur des Konings, aan principale inspectie-agenten en aan ze kere officieren der Rijkswacht, tot het oogenblik dat het leger op vredesvoet zal gesteld worden 10 wijziging en aanvulling der voor schriften van de organieke wet van 10 Maart 1925 betreffende de boekhou ding van deri Openbaren Onderstand; I 1De reglementeering der vergoe dingen aan het gemobiliseerd perso neel van den Staat, de provinciën, ge meenten, regieën, geconcedeerde diensten en instellingen van openbaar nut 12. De bekendmaking van zekere besmettelijke ziekten en van de te tref fen maatregelen van verweer. 1 3. De hervorming van het stelsel der lijfrente en overlevingspensioenen; 14. De waarborg van den Staat aan een leening ten voordeele van de Maatschappij van Buurtspoorwegen 15. De waarborg van den Staat aan de obligaties en kasbons uitgegeven door de Nat. Maatschappij van Krediet aan de Nijverheid 16. De plaatsvervanging der reviso ren in tijd van mobilisatie 17. De wijziging en aanvulling der koninklijke besluiten van 15 Decemb. 1934 en 10 April 1935 betreffende; het toezicht op.de private spaarkassen; 18. De wijziging van titel 5 van boek 1 der handelswetgeving 19. De reglementeering van het ma kelen van beurswaarden en effecten op koopwaar en voedingswaren 20. De reglementeering betreffende het verlaten van het Rijk van zekere schepen der binnenvaart 2 1De wijziging der grenzen van de gemeenten Anderlecht, St Jans Molenbeek en St Gillis. De raad betuigde zijn instemming met het voorstel van den minister van Openbare Werken betreffende de li- kwideering der geschillen veroorzaakt met het ongeval van Val Benoit. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft verslag uitgebracht over den internationalen toestand. De Raad heeft verder verschillende zaken van bestuurlijken aard onder zocht. ZEGEN URBI ET ORBI 8 DECEMBER Volgens den wensch van Z. H. den Paus, zal het feest van Maria Onbe vlekt Ontvangen dit jaar te Rome op 8 December met bijzonderen luister gevierd worden. De datum valt samen met het feit, dat op dien dag Zijne Heiligheid veertig jaar geleden Zijn eerste H. Mis opdroeg. Dien dag zal de Opperherder zich begeven naar de basiliek van Santa Maria Maggiore, waar Hij, omringd door hei H. College van Kardinalen, en in tegenwoordigheid van de leden der Pauselijke hofhouding, het diplo matieke corps en duizenden geloovi- gen een plechtige Hi Mis zal opdragen. De H. Vader zal zich per auto van het Vaticaan naar de basiliek begeven. Na de H. Mis zal Zijne Heiligheid verschijnen op de buitfeiY loggia van de basiliek, én den zfegeh Utbi et Orbi geven aan de op het voorplein verza melde menigte. Het zal de eerste maal zijn, dat Z. H. Paus Pius XII zich naar deze basi liek zal begeven, en de tweede maal sedert de verovering van Rome in 1870. dat een Paus aldaar de H. Mis opdraagt. Er wordt derhalve thans reeds gesproken van een naderende grootsche plechtigheid. In het Staatsblad van 17 November zijn verschenen de tabellen met kom- mentaar tot vaststelling van de gebre ken en ziekten, waarvoor hetzij vrij stelling van den dienst bij de territori ale burgerwacht, hetzij uitstel verleend wordt. Twee tabellen zijn voorzien. Tabel A. Ziekten of lichaamsge breken welke aanleiding geven tot on geschiktheid voor den dienst bij de territoriale burgerwacht voor passieve bescherming tegen luchtaanvallen. Tabel B. Ziekten of lichaamsge breken die, naarmate zij min of meer geneeslijk of ontwikkeld zijn, aanlei ding geven ofwel tot definitieve vrij stelling, ofwel tot verdaging, ofwel tot geschiktheid voor zekere diensten door de geneesheeren te bepalen. In vergelijking met de eerste dagen der week is de scheepvaart thans in bevredigende mate toegenomen. Op 16 November werden er niet minder dan 19 aangekomen schepen inge schreven. namelijk 10 in de Royers- sluis, 7 in de Kruisschanssluis, 2 aan de Scheldekaden. Geen enkel vaartuig was bestemd voor een haven op de Boven-Schelde. De grootste diepgan gen waren 85 en 80 dcm. Dien dag verlieten achttien zeeschepen de haven namelijk 7 uit de Kruisschanssluis, 8 uit de Royerssluis, 3 van de kaden. Geen enkel vaartuig is de Boven- Schelde afgevaren. Op dit oogenblik, namiddag 1 7 No vember boekte men te Antwerpen 5 aangekomen schepen en 1 vertrek. De bevelvoerders van 8 andere schepen troffen de schikkingen om de haven te verlaten. Er bevinden zich thans 71 schepen in de Antwerpsche haven. ONTPLOFFING IN EEN BUSKRUIT FABRIEK TE WETTEREN Vrijdagnamiddag omstreeks 3 u.45 heeft in de buskruitfabriek te Wetteren een ontploffing plaats gehad, in de af- deeling van het rookloos buskruit. Aug. Claus, gehuwd 47 j. wonende Boschkant, was bezig met het sluiten van blikken doozen, toen zich eens klaps een ontploffing voordeed, welke het op die plaats gelegen buskruit eveneens deed ontvlammen. Onmid dellijk snelde men ter hulp. Aug. Claus die als een levende toorts was, sprong j in den vijver der fabriek, waardoor de I vlammen werden gedoofd. Zijn werk- i gezel Albert Verstuyft, 29 jaar oud, j lag te gronde met brandende kleeren. Hier grepen de werkmakkers doelma- I tig in. Onmiddellijk werden de beide I mannen naar een kliniek overgebracht Zij zijn erg verbrand maar men hoopt i hen te redden. EEN Naar het schijnt moet de Belgische maalboot Donderdag een tamelijk bewogen reis gekend hebben, toen zij van Engeland terug kwam. Tot vijf maal toe veranderde het schip van koers na zijn vertrek uif*Folkestone,en op zeker oogenblik dacht de kapitein er ernstig aan rechtsomkeer te maken, daar er een duikboot in de nabijheid gesignaleerd was geworden. Toen de maalboot in de nabijheid van de Engelsche Zuidkust was ge raakt ontmoette zij twee Fransche pa- troeljeschepen, welke haar lieten we ten dat het gevaar geweken was. Zij signaleerden dat zij groote drijvende olievlekken op den waterspiegel had den gezien, wat hun dus deed veron derstellen dat de Duitsche onderzee boot gezonken moet zijn. Vanaf dat oogenblik zette de maal boot dan weer gerust haar reis voort. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 230ste Vervolg. Intusschen gierde de wind hevig boven hun hoofd. de dwarrelende sneeuwvlokken hoopten zich nevens hen op, en de geluiden, door de berg toppen teruggekaatst klonken klagend over de vlakte. Het was een vreeselijke nacht. Buiten den lichtkring, die rondom het nachtvuur verspreid was, bleef al les in dichte duisternis gehuld. Het was een onbeschrijfelijk vreemd schouwspel, beide mannen daar te za- men in die wildernis te zien. wonder lijk beschenen door de blauwachtige vlammen van het vuur en als het ware boven een afgrond zwevend, onbe kommerd hunne sigaret rookend, ter wijl de stormwind over hen heen loei- dl. Toen zijn sigaret was uitgebrand, draaide de reiziger een tweede, plaat ste de tabak tusschen zich en zijn gast en zeide op vriendelijken toon Thans, nu het ijs tusschen ons gebroken is en wij een weinig met el kander bekend zijn, daar wij aan het zelfde vuur ons verwarmd en met el kander gegeten en gedronken hebben, Herzien het besluip van 18 Augus tus 1939, waarbij aaii/'dë' militairen die in 1939, na het verstrijken van hun termijn actieven dienst, onder de wa pens worden gehandhaafd, een buiten-, gewone maandelijksche vergoeding' van 500 fr. wordt verleend Overwegende dat het niet billijk zou zijn er het voordeel van te blijven verleenen aan de belanghebbenden die in normale omstandigheden wederop- geroepen zouden geworden zijn in dien zij vroeger niet onder de wapens waren gehandhaafd geworden Op de voordracht van den Minister; van Landsverdediging wordt het be- j sluit van 1 8 Augustus aangevuld als j volgt Art. 1 bis. Bij het brengen van j het leger op versterkten vredesvoet,zal het recht van den militair op de ver-; goeding waarvan spra-rc bij artikel 1j een einde nemen vanaf het oogenblik waarop hij in normale omstandigheden zou wederopgeroepen geworden zijn, j indien hij vroeger ni^t onder de wa- pens gehandhaafd ware geworden». BRAND TE KERKSKEN De gemeente Kerksken werd Vrij dag morgen omstreeks 6.30 uur opge schrikt door een geweldigen brand die ontstaan was in de woning van zekere Al. De Pelsemaecker en bewoond door het gezin Gustaaf Van Derrem- De Schrijver. De zoon is onder de wa pens, terwijl de man rond 5.30 uur was opgestaan om zich naar zijn werk te begeven. Hij moest nog niet lang de woning verlaten hebben toen zijn vrouw die nog te bed was door een geweldigen rook overvallen werd in haar kamer, ze stond op en tot haar groote verwondering moest ze vast stellen dat haar keuken reeds in laaie vlammen stond, zoodat ze dadelijk het alarm gaf en de naaste buren opriep om hulp te bieden. Niettegenstaande de hulp heel rap kwam kon het toch niet baten want het gansche gebouw was reeds in een echte vuurzee herschapen, maar hoe zou het anders als men weet dat op de zoldering een opstapeling van brand hout was waarin het vuur een gretig voedsel sond. Men moest zich dan ook getroosten met eenige kleinigheden naar buiten te halen want in dien kor ten tijd was de zoldering reeds met veel gedruisch naar beneden gestort, waar alles wat het gezin bezat op den vloer lag uit te branden. De man die een duivenliefhebber was moest ook later vernemen dat al zijn duiven met uitzondering van een paar in de vlammen was omgekomen. KINEMAZAAL UITGEBRAND TE MECHELEN Vrijdagmorgen, rond 5 uur is er 'brand uitgebroken in de kinema t<Salie de Paris» gelegen Bruul 35, te Meche- len. Het was vrouw Van Steenweghe, wonende aan de Botermarkt, die zich naar de markt van Brussel begaf, die het eerst den brand bemerkte en on- middellijk de politie waarschuwde, i Op dit oogenblik hadden de vlam men reeds een groote uitbreiding ge- I nomen. Wanneer de brandweer ter plaatse kwam stond de gansche zaal, die een oppervlakte van 1450 m2 bedraagt, reeds in lichtelaaie. De brandweermannen moesten er zich dan ook in hoofdzaak toe bepalen de aanpalende kinemazaal «Rio» en een gansch huizenblok langs de Leer- markt en de Botermarkt, te vrijwaren voor de vlammen. Besloten werd de hulp van de brand weer van Antwerpen in te roepen, wel ke dan ook ter plaatse kwam. Dank zij de krachtdadige werking der geza menlijke brandweerkorpsen, werd na een paar uren de brand omschreven. Gansch het gebouw met al wat het inhield werd een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbe kend. SOLDAAT DOOR AUTO AANGE REDEN TE LUMMEN OP SLAG GEDOOD Vrijdag avond, rond 5 uur, heeft op de wijk Tiewinkel te Lummen, een doodelijk verkeersongeval plaats ge had. Een soldaat die te Tessenderloo gekazerneerd was, keerde jjaar zijn re giment terug uit de richting van Has- selt, toen hij door een personenauto, die uit tegenovergestelde richting na- j derde, gevat werd. De ongelukkige I soldaat werd op slag gedood. Een on- I derzoek naar de verantwoordelijkheid werd door de militaire overheid bevó- j fen. Ook stapte net parket van Hasselt ter plaatse af in den laten avond. ~.tock itcryr V/out ouioLeAAÜ nu dunkt mij. het oogenblik gekomen, die kennismaking uit te breiden. De reiziger vervolgde met een wei willenden glimlach. Ik wil u op geenerlei wijze dwin gen uwe geheimen te ontsluieren het staat u vrij daarover het stilzwijgen te bewaren, zoo gij zulks begeert, en ik zal mij daardoor niet beleedigd achten Wat gij er ook van denken moogt ik wil u in openhartigheid voorgaan, door u te zeggen wie ik ben. Mijne geschiedenis zal niet lang zijn en in weinige woorden verhaald. Frankrijk is mijn vaderland en Pa rijs mijne geboorteplaats, die ik waar schijnlijk, voegde hij er met een ge- smoorden zucht bij, wel nimmer zal i terugzien. Redenen die te omslachtig zijn ze u mede te deelen, en die ook voor u van weinig belang /ijn, hebben mij genoopt naar Amerika te gaan. Het toeval, of. zoo gij wilt. de Voorzienigheid heeft, door mij in de wildernis te sturen zeker mijn zucht naar vrijheid en mijne natuurlijke nei gingen willen opwekken, ten einde een woudlooper van mij te maken, ik heb i die roepstem gevolgd. Sedert vijf en twintig jaar doorkruis i ik de prairiën en uitgestrekte savanen in alle richtingen en dit zal wel zoo j blijven tot een Inaiaansche kogel mij voor altijd een rustplaats tusschen de struiken bezorgt. De steden zijn me onuitstaanbaar want ik ben een hartstochtelijk liefheb ber van verheven natuurtooneelen, die mij naar hooger sfeeren voeren en den j afstand tusschen hef schepsel en zijn j schepper verminderen. Slechts eenmaal nog zal ik mij in j dien chaos van beschaving mengen,ten j einde een eed te doem door mij op het j graf van een vriend gezworen, en dan j neem ik de wijk naar de eenzaamste streken, der verst afgelegen woestijnen j om mijn leven, dat verder nutteloos is to eindigen, ver van de menschen, wier kleingeestigheid en laaghartige vervol gingen mij het weinige geluk ontroofd hebben, dat ik mij voorgesteld had te zullen smaken. Nu kent ge me even goed als ik me zeiven ken, kameraad ik wil er ten slotte nog bijvoegen, dat ik onder de blanken mijne landgenooten Don Miguel heet, en onder de Roodhuiden, die mij als zoon huns stam hebben aangenomen de dappere» Ik ben naar mijn wijze van zien zoo goed en braaf als een zonderling mensch zijn kan, want ik deed nimmer opzettelijk kwaad. Ik heb mijn naaste ten dienste gestaan, zoo dikwijls de ge legenheid zich daartoe aanbood, zon der ooit van hem dankbetuigingen of erkentelijkheid te verlangen. Dit verhaal werd in het begin door den jager op luchtigen toon voorge dragen, die hem eigen was maar zijns ondanks meegesleept door den vloed van smartelijke herinneringen, die bij hem opsteeg, was zijne stem fluiste rend en klankloos geworden en bij de laatste woorden liet hij het hoofd op de borst zinken, met een zucht die wel een snik kon genoemd worden. Arme man. zuchtte de schilder, gij schijnt wel veel geleden te hebben, i gij tracht naar wraak evenals ik, maar Iwat is uw lijden dan nog in vergelij king met het mijne Spreek vriend, ik luister. En nu vertelde Evraert gansch zijn geschiedenis die de lezer kent, toen hij sprak van Cassa.het opperhoofd,kwam een woedende trek op het gelaat van den Franschman. Die bulhond, riep hij, hij is het op wien ik mijn wraak moet uitvoeren. Dan ben ik uw man, zei Evraert, al de krachten van mijn leven wil ik wijder, aan het bevechten van dien schurk. Ik zei u. hernam don Miguel.dat ik in vriendschap met de Roodhuiden leef, doch het is slechts met den stam der Chichimeka's die in oorlog is met dien der Kamantje. We hebben verno men dat de Blanke die in onderhande lingen staat met Cassa en de gestolen voorwerpen afkoopt langs hier moet passeeren niet ver van hier liggen eenige mijner vrienden in afwachting, we zullen dan weldra onze wraak kun nen uitvoeren. Evraert knikte. Doch zijn oog was beneveld en hij vroeg Hebt ge niet een klein meisje gezien, toen ge mij ontdekte 7 Neen Ook niet eene vrouw Niemand Wat mag er van beiden gewor den zijn vroeg Evraert zich af. Bella- rosa, zoo heette de vrouw, was op het punt in handen der Indianen te vallen toen ik haar verliet. De arme moeder, ze heeft zich zeiven willen opofferen voor haar dochtertje. God weet wat er van die lieden geworden is I Ja, zei de Franschman, wanneer ze in handen van Cassa zijn, dan is er voorzeker weinig hoop meer, maar nochtans mag men nooit den moed op geven.... Zie, zei hij, de hand naar de rotsketen uitstrekkend, daar wonen mijne vrienden de Chichimeka's, het zijn arme duivels die zich worteleters noemen, maar bij de jagers en bever vangers onder den naam van bekla- genswaardigen bekend het zijn be schroomde, vreesachtige, onschadelij ke schepsels, domme wezens, die al leen hun dierlijke neiging volgen meermaals ben ik met hen in aanra king geweest en het heeft me diep gé- troffen toen ik zag tot welken trap van verlaging dit ongelukkige ras gedaald is... zij ook hebben veel te lijden gehad van de Kamantsje en van hun onmee- doogend opperhoofd Cassa. Ze zijn in gedurigen oorlog met el kander, en met de hulp dezer mannen wil ik mijn plan volvoeren en Cassa het hoofd bieden. -Het is ook het doel van mijn le ven, zei Evraert. Niet ver van hier is een weg, nog al veel gebruikt door de landverhuizers die het rotsgebergte in een schuinsche richting doorsnijdt, op zekere hoogte is ook een dwarsweg. (T Vervolgt.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Van Nuffcl-De Gendt, Kerkstraat 211 AaleU

De Volksstem | 1939 | | pagina 2