Stormweder in België Terugbetalingen in het buitenland op boekjes van de Spaarkas Op hel Westelijk front LEGERBERICHT DUITSCH Een Radio-rede van Minister Eden Stoomschip vóór* Zeebruggi gezonken LLGERBERICHT FRANSCH DE Mtandag 20 NOV H. FELIX Zoo op 7,08 Zoo-U lf\04 XXXXVIe JAARGANG NUMMER 267 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21 AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN, TELEFOON 1 14* Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Z< Dinsdag 21 NOV. 1939 Op<1rnrlit mn Maria Zo.i op 7,09 Zon at 1403 V. M. L. k. a Wij lezen in het tijdschrift der Alge- meene Spaar- en Lijf ren tekas Terugbetalingen in Frankrijk en Nederland franken betrof, en dat de waarde van deze som thans gelijk is aan 300 fr. De Belgische regeering waarborgde de terugbetalingen van de door deHFran- sche Spaarkas voorgeschoten sommen I Deze dienst heeft van 20 Januari In 1882 werd er een diplomatieke 1915 af gewerkt, overeenkomst gesloten tusschen Frank- In Frankrijk werden op Belgische rijk en Belgie, volgens dewelke ieder- boekjes gedurende de vijandelij khe- een, die inlagen op de Spaarkas van den 68.000 terugbetalingen toege- beide landen bezit, deze inlagen kan staan voor een totaal bedrag van on- doen overschrijven op de kas van het geveer 3.400.000 fr. andere land en zich eventueel de ge- Van de maand November 1914 af storte sommen kan doen terugbetalen, liet de Directeur van de Nederlandsche Een gelijkaardige overeenkomst Rijkspostspaarbank weten, dat hij, bij werd in 1903 tusschen Belgie en Ne-1 toepassing van de internationale over- derland gesloten. eenkomst, terugbetalingen had moe- Dus kan de houder van een boekje ten doen aan houders van Belgische der Algemeene Spaar- en Lijfrentekas, boekjes, namelijk aan tal van vluchte- die in Frankrijk of in Nederland zou lingen. vertoeven en als hij zijn boekje bij In het begin werden de terugbetalin- zich heeft, in deze beide landen de gen zonder beperking toegestaan van sommen ontvangen, welke hij zou 30 November 1914 af, paste de Ne- noodig hebben, mits hij in een post- derlandsche Rijkspostspaarbank de in kantoor of in een agentschap, geopend Belgie van toepassing zijnde beperkin- voor den dienst van de «Caisse Natio- gen toe. nale d'Epargne de France» of van de In Nederland werkte deze dienst Rijkspostspaarbank van Nederland", een aanvraag onderschrijve. Om het belang van dezen internatio- den heelen oorlog door. Gedurende den oorlog werden er op de Nederlandsche Rijkspostspaar- nalen dienst aan te toonen, wijzen wij bank 94.600 terugbetalingen op Bel er op dat er, in 1938, in Frankrijk gische boekjes gedaan, voor een totaal meer dan 3000 terugbetalingen van in bedrag van meer dan 5 millioen fr. Belgie gestorte sommen gedaan wer-j Gedurende den oorlog heeft de Alg. den, voor een totaal bedrag van meer Kas van haar kant de terugbetalingen dan 15 millioen frank. in Belgie op Fransche en Nederland- In Nederland waren er gedurende sche boekjes volgens de internationa- hetzelfde jaar 1938 meer dan 100 te- le overeenkomsten voortgezet, rugbetalingen op in Belgie uitgereikte j Het is ook belangwekkend aan te boekjes voor een gezamenlijk bedragstippen dat, hoewel er tusschen Enge- van meer dan 460.000 fr. j land en Belgie geen overeenkomst be- Het kan belangwekkend zijn er aan'staat, van den aard als deze afgesloten te herinneren dat deze twee internatio-tusschen Frankrijk en Nederland, de nale diensten gedurende den oorlog Belgische regeering te Le Havre, ge- 1914-1918, niettegenstaande de ver- durende den oorlog 1914-1918 te Fol- keersmoeilijkheden met het buitenlandkestone en te Londen diensten voor niet opgehouden hebben te werken. j terugbetalingen op Belgische spaar- Daar de aanvragen niet meer aan boekjes inrichtte, de Spaarkas konden overgemaakt j Uit het voorgaande blijkt dat het worden, werd er een overeenkomst af- j voor de clienten van de Alg. Kas van gesloten tusschen de Belgische regee- zeer groot belang is, bij vertrek naar ring te Le Havre en de Fansche regee- het buitenland, zich van hun boekje te ring, waarbij overeengekomen werd J voorzien. Aldus kunnen zij hun spaar- dat de «Caisse Nationale d'Epargne» penningen met zich voeren zonder ge- van Frankrijk op Belgische boekjes vaar voor verlies of diefstal en behou- terugbetalingen zou doen, welke op den zij bovendien de mogelijkheid om 50 frank per veertien dagen beperkt bij onze Fransche of Nederlandsche werden. (Men mag niet uit het oog buren de sommen af te halen, die zij verliezen dat het niet-gedevalueerde zouden noodig hebben. Gisteren avond heeft de minister der Britsche Dominions heer Eden,een radio toespraak gehouden, waarbij hij een uiteenzetting heeft gedaan over zijn bezoek aan het Fransche front. Overal bij den burger, bij den sol daat, de jeugd, bij de vrouwen en mannen vindt men een kalme vastbe radenheid. Geen betoog of parade, want we weten allen maar te best wat een oor log beduiden wil. Men is er vastbeslo ten eens voor goed een einde te stellen aan het opeenvolgend en hernieuwde oorlogsgeweld. Wanneer we de over winning zullen behaald hebben dan eerst zullen we een nieuwe bladzijde onzer geschiedenis kunnen omdraaien. Minister Eden heeft hierna een op roep gericht tot het Engelsche expedi tiekorps, welk van dag tot dag aan groeit en een bijzondere militaire op leiding krijgt. Sprekende van de Maginotlijn zegt hij dat Frankrijk zich hier buitengewo ne opofferingen heeft getroost zoowel op financieel als op materieel gebied, en Frankrijk zich tegenover de geschie denis der menschheid, een schuldvor dering van erkentelijkheid van de gan- sche wereld gewaarborgd heeft. Sprekende verder over diegenen die de Maginotlijn bezetten, voegde heer Eden er aan toe, dat de spreuk luidt «Hier komt ge niet door» en de verde digers ervan de twee rijken in eenzelf de geest en gemeenzaam ideaal verde digen» Een Litausch stoomschip met een tonnemaat van 1520 ton, dat uit Lan- gerbrugge (haven van Gent) met be stemming naar Engeland voer, had omstreeks 5 uur 's avonds het anker uitgeworpen aan de Noordzee, ter hoogte van Zeebrugge. De kapitein was voorbij de boei «Noordhinder» gevaren en had er veel drijvende mij nen opgemerkt. Plots werd het schip door een vreeselijke ontploffing, die alleen door een torpedo of een mijn kon veroorzaakt worden, dooreenge- schud. Het schip was in drie minuten tijds in de golven verdwenen. Niets kon me degenomen worden. Gelukkig had de bemanning in allerhaast plaats kunnen nemen in de reddingsbooten, met uit zondering van een matroos, die door de ontploffing gedood werd. De 16 drenkelingen werden opge pikt door de visschersboot H. 16», reeder Vlietinck, die hen naar Zee- brugge voerde, waar zij door den zeeschoot werden ondervraagd. De H. 16 was zelfs een tijdlang voor anker, blijven liggen, uit vrees voor de mij nen. De vermoedelijke oorzaak van de ontploffing van het schip is een drij vende mijn, die tegen bakboordzijde vloog. De schipbreukelingen werden in een hotel te Zeebrugge verpleegd» D.N.B. Op een gedeelte van het front op den Neder Rijn levendige be drijvigheid van artillerie en machine geweer. Elders, rust. Plaatselijke be drijvigheid van artillerie. Op het front tusschen Moezel en Rijn was de vijandelijke artillerie be- drijviger dan gewoonlijk vooral in de buurt van Perl en Hammelberg. In de ze laatste streek werden 70 schoten gelost. Tusschen Freistett en Kehl heeft de vijand een heftig machinegeweervuur en ook geweervuur geopend, waarop van Duitsche zijde werd geantwoord. De Duitschere leden geen verliezen. (Havas). Officieel communique van 19 November 's avonds Kalme dag. Plaatselijke bedrijvigheid van de artillerie. De bedrijvigheid van de Duitsche patroeljes was grooter dan in de vorige dagen, die kalm verloopen zijn. In de sector van Apach verwijder den zich de vijandelijke patroeljes slechts na een heftig machinegeweer vuur. In de streek van Nied, op ettelijke kilometers »n Saarbruecken, hebben de Duitse'^ patroeljes gepoogd de Fransche linies te naderen. Zij moesten zich evenwel terugtrekken en lieten een zwaargewonden onderofficier achter. De Franschen hebben den ge wonde naar hun linies gebracht. Ten Zuiden van Saarbruecken heb ben de Duitschere een beboschten sec tor onder het vuur van hun zware ar tillerie genomen. Die actie werd niet gevolgd door een overval van de in fanterie. Ook in de streek van Blies ten Noorden van Sarreguenes, waren de Duitsche patroeljes bedrijvig. Zij wer den teruggeslagen en lieten vijf of zes dooden achter. FRANSCHE VLIEGER IN BELGIE GEÏNTERNEERD ONTSNAPT Van betrouwbare zijde wordt ge meld dat een der Fransche vliegers.die in het begin van den oorlog bij vergis sing een landing in Belgie maakten en geinterneerd werden, erin geslaagd is naar Frankrijk te ontsnappen. DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN DE NEDERLANDSCHE STREKEN Uit Den Haag wordt ons door een A.N.P.-telegram gemeld dat de dienst van de regeeringspers gemeld heeft dat in den voormiddag van Zondag een Duitsch vliegtuig van zeer nabij het eiland van Schiermonnikoog op een honderdtal meters van de Nederland sche kust heeft overvlogen, en dit op een hoogte van slechts 50 meter. Het begaf zich in Noord Oostelijke richting Een Nederlandsche patroelje opende het vuur op het Duitsche vliegtuig, toen het over Hollandsch grondgebied kwam. Het Duitsche vliegtuig beantwoord de het vuur, en verdween dan in Oos telijke richting. De Nederlandsche regeering heeft protest aangeteekend bij de Duitsche, niet alleen voor het overvliegen van haar grondgebied, maar ook tegen het feit dat er van uit het vliegtuig is ge schoten geworden. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE (Belga) De Belgische gezant heeft namens zijn regeering een protest in gediend bij de Engelsche regeering te gen het overvliegen van Belgisch grondgebied doo* Engelsch vliegtui- gen. TE AALST Het stormweder dat in den nacht van Zaterdag op Zondag en in den loop van gisteren over onze streken woedde is ook over Aalst neergeko men. Men mag zeggen dat zijn voor bijgang alhier niet al te tragisch is geweest, slechts enkele gevallen van minder ernstigen aard zijn aan te tee kenen. Zoo werd hier en daar een schouw afgerukt of gedeeltelijk vernield en werden wat pannen van de daken op de wegen geroeid. In St Martinuskerk werden ruitjes tijdens de mis van 6 u., Zondagmor gen verbrijzeld. BOVEN BRUSSEL Boven Brussel is de storm niet min der geweldig geweest. Den ganschen nacht huilde de wind en viel de regen met bakken neer. En Zondag morgen bood de hoofdstad, met hare vernielde tuinen en parken, een waar schouwspel aan. De laatste boomen op de boulevards waren van hunne bladeren ontdaan en de straten waren bezaaid met dakpan nen en uitgewaaide ruiten. Op de Gul den Vlieslaan kwam de kruin van een prachtigen boom naar beneden. In de omgeving van de hoofdstad is de verwoesting nog grooter geweest dan in de stad. Vele boomen zijn ont worteld en veel schouwen zijn naar be neden gekomen. Te Boschvoorde heeft de electrici- teit een tijdlang hare diensten gewei gerd. GENT EN OMTREK Tijdens den nacht van Zaterdag op Zondag woedde boven Gent en om streken een hevige storm gepaard met geweldige rukwinden en stortregens. Dit slechte weder duurde gansch den j Zondagmorgen voort. Talrijke schade werd door den storm aangericht aan de daken, jonge planten, telefoonnet enz. De brandweer moest op de Gods- huizenlaan optreden, daar een groote boom was uitgerukt en de baan ver sperde. In de Lange Munt moesten door de pompiers ook maatregelen worden getroffen, daar een zinken be- kleeding van een huis over de straat hing. Afsluitingen aan tal van gronden en aan inopbouwzijnde huizen werden neergeslagen op den rijweg. Op de Kortrijkschestraat moest een afsluiting verwijderd worden van de straat, j In de voorgeborchten wordt veel J schade aan kleine woningen gesigna leerd. Sommige hofbouwers hadden het aan hun serren te verduren. Het waterpeil alhoewel hoog, levert geen verdere onrust, noch gevaar. AAN DE KUST Sedert Zondag morgen 4 uur, heerscht er een uiterst geweldige storm op de gansche kust.De rukwinden heb ben een ongewone kracht. Overal is er te Oostende als elders schade toege bracht aan gebouwen en parken. De maalboot Prinses Marie-José, die Zondag middag te 12 uur moest naar Folkestone vertrekken is niet uit gevaren. De overvaart is uitgesteld tot Maandag 20 Nov. zelfde uur. Het is om zoo te zeggen onmogelijk I te Oostende op de Zeedijk te gaan. Onvoorzichtigen hebben het toch de zen morgen beproefd toen de kracht van het orkaan ietwat verminderde. Verscheidene onder hen werden tegen de straatsteenen geslingerd en ge kwetst. De stadsparken leden veel schade. In de st.ad zelf werden honder den ruiten gebroken. Tal van trawlers en visscherssloepen zijn nog in zee. De moedigen die zich aan het sta ketsel waagden waren getuigen van de pogingen die de visschersbooten deden om met hunne ladingen "binnen te ge raken in de geul. Mevr. Yvonne Burton, uit de Aarts- hertoginnestraat, te Oostende, die van den dijk kwam, werd door den wind tegen de kasseien geslagen, waarbij haar handzakje openging en 16 Fran sche bankbriefjes van 100 fr. er uit ontsnapten. Waar de ongenadige wind ze heen voerde weet niemand. ZEEMIJN ONTPLOFT TE BREEDENE Eene mijn is dezen namiddag op het strand te Breedene aangespoeld. Zij kwam in aanraking met een golf breker en ontplofte. ANDERE MIJNEN AANGESPOELD Zondag avond is eene mijn ontploft ter hoogte van het militair gasthuis. Niemand werd gekwetst. Een mijn spoelde aan te Wenduine, 2 ter hoogte van Vosseslag, 3 te De Panne, 2 te Middelkerke en 2 te Blan- kenberge. Een visscherssloep meldde eene mijn bij de haven van Oostende. Niemand is nog op den zeedijk en op het staketsel toegelaten. BELGISCHE KAST IN DEN STORM VERGAAN. VIJF DOODEN 's Gravenhage, 19 Nov. De Bel gische kast Philigoné» is in den storm te Welmerdingen in Zeeland vergaan. De schipper, zijn vrouw, twee kinderen en een knecht zijn omgekomen. Een sleepboot trachtte hulp te ver- leenen maar de storm woedde zoo zeer dat de kapitein van de boot zwaar gekwetst werd. HET WETTELIJK UUR IN WEST-EUROPA Tengevolge van den terugkeer tot de normale tijdrekening, zullen al de landen can westelijk Europa, thans j hetzelfde uur volgen. Het zal zoo zijn in Belgie, in Enge land, in Schotland en in Ierland, in Spanje en Frankrijk (met inbegrip van Korsika, Algerie, Marokko en een ge deelte van Fransch-Oost Afrika)in Groot Hertogdom Luxemburg, in Por tugal (met de eilanden Principe, San thome en Widah) op de eilanden Fe- roé. Zwitserland en Italië evenals Sardi nië hebben het uur van midden-Europa dat 60 minuten op onze tijdrekening vooruit is. I Voor wat Nederland betreft, dat do middellijn van Greenwich niet heeft aangenomen, blijft hetzelve nog 19 minuten 32 sekonden vooruit op ons uur zoodat wanneer het in Belgio middag is men in Nederland ongeveer 12 uur 20 minuten telt. OP DE MAGINOTLINIE Britsche officieren onderzoeken verdedigingsgordel.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1