KRANKZINNIG UIT LIEFDE DE STORM OP ZEE De Jaarklasso 1940 in de haven van Antwerpen Duitschland en de neutraliteit van België KOLONIALE LOTERIJ November. H. Cecilia. Zij is één der meest bekende en vereerde martelaren van het Romeinsche kei zerrijk. Door haar toedoen bekeerden zich tot het christianisme haar echtge noot Valerianus, Tiburtius, dezes broe der en een offitier. die alle drie om het leven werden gebracht. Cecilia zelf werd in haar eigen woning vermoord. (He eeuw.) Verbond der Keth. Vereenigingen 'en Kringen. Het bestuurcomiteit van het Verbond der Katholieke Ver eenigingen en Kringen zal vergaderen op Woensdag 22 November te 10,30 uur in «Patria», Broekstraat 23, Brus- 'eel. Dagorde 1Verslag over de eerste werkzaam heden der Commissie voor de Werk loosheid, door den heer baron No- thomb, senator. 2. Verslag over de fiscale ontwer pen, door den heer Carlo de Mcy, ad vocaat. Wij herinneren er aan dat dè afge vaardigden bij de algemeene vergade ring gemachtigd worden deel te ne men aan de wekelijksche vergaderin gen van het bestuurscomiteit, die plaats grijpen in de lokalen van het secretariaat (Patria, 2e verdieping.) De verboden bladen. Daar de houding van enkele buitenlandsche dagbladen ons statuut van strenge neu traliteit kan schaden en ten andere de volstrekte onafhankelijkheid van ons land in twijfel wordt getrokken, heeft de regeering de distributie van die bladen verboden. Voor sommige werd deze maatregel ingetrokken omdat de directies tegen over de Belgische overheden nauwbe- paalde verbintenissen hebben aange gaan. De Belgische Spoorwegmaatschap pij. De uitbatingsontvangsten voor Oktober 193^ van de Belgische spoor wegmaatschappij beliepen 211.3 mil joen. tegen 223.6 millioen in October 1938. Dit is 12.3 millioen minder. De uitgave voor deze periode be droegen 213.9 millioen tegen 220.1 millioen in Oktober 1938. Dit is 6.2 millioen minder. Rekening houdend met de finan- cieele lasten, bedraagt het tekort over Oktober 1939 ongeveer 7,2 millioen tegen 0.7 millioen in Oktober 1938. Indien de maatschappij den last' van de pensioenen valt het voormalig re giem niet te dragen had, zou er een overschot van '7.8 millioen' zijn th plaats van een tekort. De H. Mis in de ruines van een kerkgebouw in Madrid. Te midden van de puinhoopen van de Ste Sebasti- anuskerk in Madrid, welke door de rooden werd verwoest, is een H. Mis opgedragen voor de zielerust van jour nalisten en letterkundigen die tijdens de roode overheersching door de Com munisten werden vermoord. Het Fransch postbestuur meldt dat reizigers uit Belgie naar Frankrijk in de stations briefwisseling aannemen om ze in dit laatste land te posten. De aandacht van de betrokkenen wordt bijzonder gevestigd op het feit, dat zij aldus de Belgische en Fransche wetten inzake postmonopolie overtre den en zich blootstellen aan rechterlij ke vervolgingen. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARÖ 232ste Vervolg. Deze onverwachte verandering was het scherpv'orschend oog van den Franschman niet ontgaan hij wensch- te zich in stilte geluk deze omkeering bewerkt en daardoor een uitstekend man bewaard te hebben waardoor de ze zich anders hadde laten overheer- schen. Wij hebben gezegd dat de nacht heerlijk was. Voor mannen als wij hier beschre ven hebben, die gewend waren de wil dernissen bij alle weder te doorkruisen was zulk een nachtelijke tocht veeleer een uitspanning dan een vermoeiend werk. •Terwijl zij naast elkander reden, viel het gesprek op jagen, bevervangen en tochten tegen de Indianen, destijds een geliefkoosd onderwerp tusschen woudloopers. en zoo waren zij onge merkt de plaats genaderd. waarheen zij zich wilden begeven. Wel zeide don Miguel plotse ling. ik moest u nog zeggen, mijn vriend, dat wij, als ik me niet bedrieg en deze weg werkelijk naar het fort der Chichimeka's voert, daar waar schijnlijk een aantal mannen zullen ontmoeten het zijn mijne vrienden die ik aldaar bescheiden heb en aan u WANNEER DE DIENSTPLICHTI GEN ZICH BIJ HUN REGIMENT MOETEN VERVOEGEN DATUMS VAN OPKOMST De dienstplichtigen der jaarklasse 1940 worden op de volgende dagen in werkelijken dienst opgeroepen 3 JANUARI De kandidaten ge gradueerden van de reserve en de dienstplichtigen van het 2e, 3e, 4e, 5e 6e en 8e linieregiment, ter uitzondering van de gewone dienstplichtigen van de kompagnie mortiers 76 van deze regi menten. Het regiment grenswachters-wielrij ders te Luik. De gewone dienstplichtigen van het bataljon motorrijders van de divisie Ardenschc Jagers. 31 JANUARI De gewone dienst plichtigen van de vestingregimenten te Luik en te Namen. (S FEBRUARI De kandidaten re serve gegradueerden en de. gewone dienstplichtigen van het Ie en 2e rij- wiellcnrabiniers. De gewone "dienst plichtigen van de" motorregimenten van het korps ruiterij. Het eerste gedeelte van de gewone dienstplichtigen van het artillerieregi ment Ardensche Jagers. 29 FEBRUARI Het eerste gedeel te van het spoorwegbataljon, van de pontonniers en het le en 2e regiment grondverdediging tegen luchtvaartui gen (zoeklichten uitgezonderd). 29 MAART De kandidaten-reser- ve-gegradueerden en de gewone dienstplichtigen van het I e, 2e en 3e onbereden jagers de karabiners Prins Boudewijn. de grenadiers en het 9e linie, ter uitzondering van de gewone dienstplichtigen der kompagnie mor tiers 76 van deze regimenten. De gewone dienstplichtigen van het 4e geneeskundig korps het 2e, 3e en 4e geneeskundig korps. 15 APRIL Het eerste gedeelte van de gewone dienstplichtigen van het le 2e en 3e regiment Ardensche Jagers. Het eerste gedeelte van het regiment Seintroepen. 30 APRIL Het 2e gedeelte van het spoorwegbataljon. 15 MJLI de gewone dienstplichti gen van het le. 7e, 12e. 13e en 14 li nie, ter uitzondering van de gewone dienstplichtigen van de kompagnie mortiers 76 van deze regimenten. Het eerste gedeelte van het 2e re giment genietroepen. De gewone dienstplichtigen van het le, 2e en 3e lucbtvaariregiment - en van.de territori ale luchtvaart. 31 MEI De gewone dienstplichti gen van net le. 2e en 13e artillerie,en de kompagnie mortiers 76 van het spe ciaal bataljon van het 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 8e linie. Het eerste gedeelte van het 3e en 4e genietroepen. 1 5 JULI Het 2e gedeelte van het 2e genie en van de Seintroepen. 31 JULI De kandidaten reserve gegradueerden van de infanterieba- taljons en van de speciale bataljons van het le, 7e, 11e 12e, 13e en 14e linie van de regimenten motorrijders en van de artillerie van het korpsruite rij van de artillerie der Ardensche Jagers, van het le en 2e legerartillerie, van het I e, 2e en 3e Ardensche Jagers van het vestingregiment. Luik het 2e, 8e en 4e genie; de zal voorstellen om redenen die gij spoedig zult hooren, hebben zij een anderen weg gekozen en ik vermoed dat ze mij op de bepaalde plaats reeds eenigen tijd gewacht hebben. Het is mij tamelijk onverschillig wie wij op de plaats der samenkomst zullen aantreffen, nu ik hoor dat het uwe vrienden zijn, merkte Evraert aan als wij ons maar in den weg niet ver gist hebben. De sterren begonnen reeds aan den hemel te verbleeken, aan den horizont die beurtelings al de kleuren van het prisma vertconde, en naarmate de duisternis week, namen de voorwer pen een onoestemder vorm aan, hoe wel zij zich later duidelijker vertoon den. De ruiters waren reeds den kruisweg gepasseerd en een nauw pad ingesla gen dat met tallooze grillige kronkelin gen langs de zijde des bergs naar bene den slingerde, en soms langs den rand van diepe afgronden liep. De ruiters bestuurden hunne paar den niet langer, maar lieten hen aan hunne eigene willekeur over zij had den hun de teugels op den nek gelegd en lieten hen maar gaan, hetgeen een maatrgegel van de grootste voorzich tigheid is, die reizigers in dergelijke omstandigheden kan aanbevolen wor den. Eensklaps kwam een lichtstroom aan den horizont te voorschyn en de zon bescheen het landschap met een verblindenden glans achter de reizi gers was de duisternis nog niet geheel verdwenen, terwijl voor hen de be sneeuwde toppen der bergen door den verblindenden zonneglans beschenen werden. Thans, riep hij uit, kunnen wij genie van het korpsruiterij; de ponton niers; le, 2e en 13e artillerie den veeartscnijdienst het le en 2e grond- verdediging tegen luchtvaartuigen. Het eerste gedeelte gfenie van het korps ruiterij. Het 2e gedeelte van het 3e en 4e genie en de pontonniers. Het 3e gedeelte van het Spoorweg- bataljon. •*-- Het eskadron van de Koninklijke Militaire School.. 16 AUGUSTUS Het eerste gedeel te van het Opleidingscentrum voor ziekendragers-verplegers. 30 AUGUSTUS De kandidaten van de reserve-gegradueerden van de luchtvaart en het vestingregiment te Namen. De gewone dienstplichtigen van de kompagnie' mortiers 76 van de specia-* le bataljons van het le, 2e en 3e onbe reden jagers, de karabirpers Prins Bou dewijn, de grenadiers en het 9e linie. De kandidaten gegradueerden van de reserve en de gewohe.^Tiehstplichti- gen van de 6e lie én l'4e regimenten artillerie. Het derde gedeelte van de ponton niers. 16 SEPTEMBER Hét derde ge deelte van het 2e genie. 30 SEPTEMBER De gewone dienstplichtigen van het 1 e en 2e leger artillerie en van het artillerieregiment van het koips ruiterij. De kandidaten-gegradueerden van de reserve van het 2e, 8e en 15e artil lerie en van den inschietdienst van de artillerie. Het 2e gedeelte van de. genie van het korps ruiterij. Het 3e gedeelte van het 3e en 4e genie. 16 OKTOBER De kandidaten ge gradueerden van de reserve van den gezondheidsdienst. De gewone dienstplichtigen van de kompagnie mortiers 76 van het specia le bataljon van het 1 e, 7e, I le, 12e, 13e en 14e linie; het 3e, 8e en 15e artillerie en den inschietdienst van de artillerie. De kandidaten-gegradueerden van de reserve en het Ie gedeelte van de gewone dienstplichtigen .van het 2e, 3e en 4e vervoerwezep en van het au tovervoerwezen. Het 2e gedeelte van de gewone dienstplichtigen van het 1 e, 2e en 3e Ardensche jagers en dé artillerie van de Ardensche jagers. Het 3e gedeelte van de seintroepen. 21 Oktober Het Ze gedeelte van het le en 2e regiment grondverdedi ging tegen luchtvaartuigen (uitgezon derd de zoeklichten^) Het 4e gedeelte y^/> het spoorwêg- bataijon. 29 NOVEMBER De artillerie- school. 3e JANUARI De groep zoeklich ten van het 2 e regimejnt grondverdedi ging tegen luchtvaartuigen. Het 3e gedeelte van het opleidings centrum voor ziekendragers-verple gers. 15 JANUARI 194 J Het paar- dendepot van het leger. Het 2e gedeel te van het 2e, 3e en 4e vervoerwezen en van het autovervoerwezen. 31 JANUARI 1941 Het 2e ge deelte van het 2e en 3e geneeskundig korps. De telefonisten-seiners van de in- fanterie-bataljons en van de speciale bataljons worden onder de wapens geroepen tegelijk met de infanterie van de overeenstemmende legerkorp sen. duidelijk zien. ik hoop dat wij nu spoedig hel fort der Chichimeka's zul len aanschouwen. Beschouw eens de brokkelige kruin van dier. berg, voegde hij er bij, ter wijl hij den arm uitstrekte, daar is het terras waar we zijn moeten. Evraert bleef staan en voelde zich door een duizeling aangetast. Twee honderd ellen voor hem zag hij een uit gestrekt terras, in de gedaante van een volader (overhangende rots) waarvan een wijde afgrond hem scheidde. Door een dier overstromin gen, welke zoo merit&vtiFdig jn deze streken voorkomeh, *was de voet des bergs geducht ondermijnd geworden, terwijl de top, ongeschonden geble ven, thans een uitgestrekt dal, groo- telijks overwelfde, waarboven het op eene onbegrijpelijke wijze in even wicht bleef. Het was een indrukwekkend en te vens een vreeselijk gezicht. God vergeve mij, mompelde Evraert, ik geloof dat ik vrees gevoel, want onwillekeurig ging mij een rilling door de leden oef I ik wil er niet langer naar zien. Vooruit maar, vriend Zij gingen opnieuw voort langs de scherpste krommingen van het pad, en na tallcoze bochten gemaakt te heb ben, bereikten zij eindelijk het terras. Hien is het riep don Miguel uit terwijl hij op de overblijfsels van een wachtvuur wees. Maar uwe vrienden dan vroeg Evraert. Zij zullen zich verscholen hebben in de grot, toen zij ons zagen naderen. Het is mogelijk. Het is waar, zie slechts. Don Miguel bracht^tljn vinger aan WALVISCH AANGESPOELD TE OOST DUINKERKE De storm heeft niet alleenlijk drij vende mijnen doen aanspoelen langs heen de kust, maar te Oost Duinkerke werd ook een reusachtige walvisch op het strand geworpen. Het beest meet ongeveer achttien meter in de lengte en twee mter in de hoogte. Dit ongewoon gebeuren heeft gedu rende heel den dag een massa nieuws gierigen naar het strand gelokt. Een viertal inwoners van het dorp die het eerst het zeemonster ontdek ten zijn thans bezig met het vaneen té zagen. 32 MIJNEN SPOELDEN AAN OP DE BELGISCHE KUST Tijdens het stormweder zijn niet minder dan 32 mijnen aangespoeld op de Belgische kust tusschen De Pan né en Blankenberge. De heele kustbevolking leefde in Schrik dat mogelijke ontijdige ontplof fingen ongelukken zouden verwekken. Verschillende keeren sloeg een mijn tegen de pier te Blankenberge, de an tenne was geplooid maar gelukkig kwam de mijn niet tot ontploffing. Door den specialen dienst van West Roozebeke werd heel den nacht ge- gewerkt en 6 electrische Engelsche mijnen onschadelijk gemaakt. Er staat nog wel voor een 4tal dagen werk op de plank. Maandag ochtend rond 5 ure 35 is een mijn ontploft te Koksijde. Langs den dijk en in de aanpalende straten in een omtrek van 500 meter werden alle ruiten verbrijzeld. Er zijn nog drie mijnen te Koksijde en elf te De Panne. (Belga). Een mijn strandde Maandag te Oostende ter hoogte van de Hene- gouwenstraat, terwijl twee andere op het strand van Breedene aanspoelden. Maandagnamiddag werd ook een mijn ontwaard ter hoogte van den Zeedijk. Met de lage tij verwijderde zij zich van het staketsel en van den Zeedijk. Op 1 8 November werden er te Ant werpen 1 1 aangekomen schepen in geschreven, namelijk 2 in de Royers- sluis; 6 in de Kruisschanssluis, 3e aan de Scheldekaden. Drie dezer aangeko men schepen hadden een diepgang van 72 dcm. Dien dag vaarden niet min der dan 2 7 schepen uit de haven, na melijk 13 uit de Royerssluis, 7 uit de Kruisschanssluis, 6 van de Scheldeka den en 1 afkomstig van de Boven- Schelde. Op 19 November werd de scheep vaart ten zeerste gehinderd door de hevige stormen en boekte men slechts 6 aankomsten, namelijk 2 in de Roy- erssluis, 2 in de Kruisschanssluis, 1 aan de kade en 1 voor Brussel. De grootste diepgang was 64 dcm. Slechts 2 vaar tuigen verlieten de haven, 1 langs de Royerssluis en 1 langs de Kruisschans sluis. Op dit oogenblik namiddag 20 No vember, werden nog geen aankomsten ingeschreven. Dit is natuurlijk toe te schrijven aan den storm der vorige da gen, waardoor de schepen aanzienlijke vertraging hebben ondergaan. De be velvoerders van 8 schepen hebben echter de maatregelen getroffen om heden Antwerpen te verlaten. den trekker van zijn geweer en schoot. Een oogenblik later vertoonden zich drie mannen zonder dat men kon be grijpen van waar ze kwamen. De aangekomenen waren de boe zemvrienden en medekampers van don Miguel Goedsmoeds, de Zwarte Eland en Arendskop genaamd. HOOFDSTUK XLV. DE SPION Wij zullen don Miguel en zijne gezellen op het terras van het fort der Chichimeka's achterlaten, waar w,ij hen weldra weder zullen aantreffen, en voeren nu ééns andere personen ten tooneele, die een belangrijke rol ver vullen in ons verhaal. Vijf of zes mijlen van de plaats, waar don Miguel en Evraert elkander ontmoetten, had in dien zelfden nacht een karavaan, uit tien personen be staande. bijna op hetzelfde oogenblik als de jager een nachtleger opgeslagen in een nauwe vallei, die volkomen te gen den wind beschut en met dicht kreupelhout begroeid was. De karavaan had een geschikte plaats aan de oevers van een helderen stroom gekozen, om daar te kampee ren men had de muilezels ontladen, een tent opgericht, vuren ontstoken de paarden gekluisterd, en daarna toe bereidselen voor het avondmaal ge maakt. Een der reizigers scheen een zeer aanzienlijk man te zijn, terwijl de ove rigen slechts bedienden of Indiaansche peones waren. Hoewel het gewaad van dien man uiterst eenvoudig was, kon men het spoedig aan zijne vlugge manieren,zijn trotschen tred en hoogmoedig voor- De Duitsche autoriteiten logenstraf fen dat generaal Haider zou hebben ontslag genomen omdat hij rich ver zette tegen het plan van den gcneralen staf, dat een aanval veerzag tegen Bel gie. Berlijn, 20 Nov. (Belga) De kwestie van de vrijheid van de Pers werd in de laatste dagen druk bespro ken in de Wilhelstrasse. Tot heden toe genoten de correspondenten van vreemde bladen de grootste vrijheid. De officieele Duitsche kringen onder lijnen dat zij niet zinnens zijn daar iets aan te veranderen. De Duitsche overheid brengt protest uit tegen al de valsche geruchten in den vreemde verspreid. Zij logenstraft' dat generaal Halder zou hebben ont slag genomen omdat hij zich verzette tegen hét ontwerp van den generalen stat die een aanval voorzag tegenover Béfgie. De Duitsche bevoegde kringen ver klaren dat Duitschland nooit het in zicht heeft gehad Belgie aan te vallen en dat generaal Halder geen ontslag heeft genomen. Verder wordt gezegd dat Maar schalk Goering niet het inzicht heeft naar Rome te reizen dat de familie van den gewezen keizer het eens is met den keizer zelf om stand te nemen tegen de vijanden van Duitschland dat na den aanslag van Muenchen de ex-keizer den Fuhrer heeft gelukge- wenscht en dat Hitier den keizer heeft bedankt, dat de kroonprins eiken dag Unter der Linden komt en er het be stuur van zijn familiebelangen waar neemt. BRUTALE BANDIETENOVERVAL TE ANTWERPEN DE DADERS GEVLUCHT In de Kerkstraat te Antwerpen werd Maandagnamiddag rond half zes, een stoutmoedige bandietenstreek gepleegd. De wisselagent Jos. De Putte, 56 j. oud, werd in woning nr 54, van voor melde straat, waar hij een wisselkan toor openhoudt door twee gewapende bandieten overvallen.Een dezer bracht den man met een revolver verscheide ne slagen toe op het hoofd, terwijl de andere de vrouw met den dood be dreigde. Door het lawaai van de vechtpar- tijd had er dadelijk voor de woning een samenscholing plaats van nieuws gierigen. De bandieten die zich in ge vaar waanden, hebben dan de vlucht genomen zonder buit. De politie en het parket zijn in de woning afgestapt. .Het signalement van de daders werd in alle richtingen verzonden. De toestand van het slacht offer is bevredigend. OVERMORGEN VRIJDAG 24 NOVEMBER KAN DE KANS UW BRIEVENTASCH VULLEN als gij een biljet hebt van de 1 0e snede van de Koop nog een laatste biljet EEN KANS MEER VOOR ENKELE FRANKEN komen zien, dat hij gewend was zijne bevelen zonder tegenspraak, oogen- blikkelijk te doen uitvoeren. Het was iemand van ruim vijftig jaren, met een hooge, welgemaakte ge stalte zijne bewegingen waren uiterst sierlijk. Zijne groote, zwarte, schitterende oogen, lange grijsachtige knevels en kort afgesneden haren gaven hem een militair voorkomen, waarmede zijne korte afgebroken woorden volkomen in overeenstemming waren. Hoewel hij zich minzaam wilde yoordoen, kwam zijn waren aard nu en dan aan het licht en het was gemak kelijk te zien, dat, ofschoon hij het eenvoudige kleed van een Mexicaan- sche gambosine droeg, hij zich slechts vermomd had. In plaats van zich in de tent te be geven, die men voor hem had opge slagen zette onze man zich voor het vuur neder, waar de peones hem dade lijk met kwalijk verborgen eerbied een plaats inruimden. Onder de peones waren er twee die het meest de aandacht trokken. De een was een Roodhuid en de an der een Mesties met listige oogen, spotachtige lippen en kruipende be leefde manieren het was te zien dat hij, om deze of gene reden, een witten voet bij zijn heer had zijne makkers noemden hem Murillo en gaven hem vaak den titel van capataz. ('t Vervolgt.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21) Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2