KRANKZINNIG UIT LIEFDE nieuwe l)e Militaire lielasling De ernstige zaak in verband met mili taire vrijstellingen Groote en diepgodsdiens tige staatslieden Toekenning van graden aan reserve- officier. specialisten 25 November. H. Catharina. De groote heilige van Alexandrie in Egypte, was van koninklijken bloede en bedeeld met zeldzame gaven van wijsheid en wetenschap. Door den kei zer gedwongen tot een discussie met tal van wijsgeeren, legde zij dezen het stilzwijgen op en bekeerde ze tot het Christianisme. Daar Catharina niet wilde ingaan op de verleidingen van den keizer, werd zij op een rad gewa pend met puntige ijzers gebonden.dat bij het in werking treden stuk sprong. Tenslotte werd zij onthoofd. (310). Dc Koning te Beringen. Donder dag bracht 2. M. Koning Leopold een bezoek aan de verdedigingswerken van het Albert-Kanaal. Rond 2 u. 15 kwam Z. M. te Beringen toe. Na een kort oponthoud verwijderde de Ko ning zich met zijn gevolg in de riclv ting van Genenbosch. Graaf de Broqueville aan de beter hand. Naar een bericht van Belga is de toestand van Graaf de Broque ville, die in een Fransche Idiniek vopr eenige dagen een kleine heelkundige bewerking moest ondergaan, veel verbeterd. De geneesheeren voorzien dat hij binnen twee of drie weken de reis naar Belgie zal kunnen aanvangen. Graaf de Broqueville was tijdens eene jachtpartij in Sologne onpasselijk ge worden zooals werd gemeld, maar het was terwijl hij per auto op weg was voor een bedevaart naar Lourdes. Prinses Josephine-Charlotte op de planken. In de school aan de Ver- gotestraat te Brussel, waar Prinses Jo sephine Charlotte de lessen volgt en 'die jaren geleden ook door Prinses Ma rie José bezocht werd, hebben de leer lingen het klassieke tooneelwerk Po- lyeuctC', opgevoerd. De jonge Prinses vertolkte de rol van Pauline, en wist zich te doen toe juichen. De Koning. Koningin Elisabeth en Prins Boudewijn woonden de voor stelling bij. Het vraagstuk van den werktijd in de mijnen. De nationale gemengde mijncommissie heeft een nieuwe ver gadering gewijd aan het vraagstuk van den werktijd in de mijnen. De werkgevers hebben aangedron gen op een verlenging met een half uur per dag. Wat beteekent dat er dus in de mijnen 8 uren in plaats van 7 1 /2 zou gewerkt worden. De werknemers hebben verklaard bereid te zijn desnoods één uur per dag langer te werken, evenwel op voorwaarde dat een bijloon van 25 t. h. voor de overuren wordt toegekend. De werkgevers gaven te kennen dat zij dit niet konden aanvaarden. Ten slotte werd besloten de kwestie over te maken aan de regeering, aan wie dus de beslissing wordt overgela ten. Naar verluidt zal de demobilisatie van opgeroepen mijnwerkers than9 doorgezet worden. De zooveeiste kwakkel van i Paris- SoÉr. Het sensatie-blad <i Paris-Soir» heeft er weer wat nieuws opgevonden. Nu beweert het weer uit gezaghebben de bron een officieel document uit de oorlogsdoeleinden van Hitier te heb ben ontvangen. Deze zijn hoofdzakelijk aanhech ting en algemeene uitbating van Ne derland, Belgie en Noord-Frankrijk. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD De Roodhuiden volgden hem-eer biedig tot aan den voet van den boom waarvan hij zich had laten afzakken om in het kamp te komen daar aan gekomen keerde hij zich om. Dat de Wacondah mijn vader bescherme, zeidc de Spotter alsdan, zijne zonen hebben zijne voorschriften goed begrepen en zullen die letterlijk opvolgen. De groote bleeke jager moet reeds zijne vrienden bijeenver zameld hebben en wacht ons ongetwij feld morgen zal Koutonepi de Co- manchen zijne broeders weder aan schouwen bij de enditha dageraad zal het kamp opgebroken zijn. Goed, zeide Atchez, groette voor het laatst de krijgslieden, die zich eer biedig voor hem bogen, greep toen een liane, klom snel naar omhoog in de takken en verdween tusschen de bla deren. De zending van den Indiaan was van groot gewicht, zooals men licht kan opmaken uit de gevaren die hij liep om een nachtelijk gesprek met de Roodhuiden te voeren. Daar de lezer intusschen weldra zal zien welke gevolgen de tocht van het opperhoofd had, oordeelen wij het De Kamerkommissie voor de fiskale ontwerpen, heeft Donderdagmorgen de bespreking voortgezet over de kwestie van de militaire belasting, waarvan het beginsel reeds Woensdag namiddag was aanvaard "geworden. Ditmaal is men niet verder geraakt dan art. 4 en dan nog werden niet alle bepalingen van dit artikel afgehandeld Enkele "klfeirte wijzigingen werden aan die eerste artikelen toegebracht. De voornaamste is wel deze, die slaat op het vrijgestelde minimumin komen. De tekst zegde oorspronkelijk dat degene van de militaire belasting ont heven is, wiens inkomen minder be draagt dan de twee derden van het be drijfsbelasting vrijgestelde minimum. Thans is amendementsgewijs aange nomen dat die ontheffing geldt zoo lang het inkomen niui het heele mini mum, dat vrij is van bedrijfsbelasting te boven gaal. De Kamerkommissie voor de fiskale ontwerpen heeft Donderdagnamiddag het onderzoek van het ontwerp betref fende de militaire belasting voortge zet.' Ditmaal liep de bespreking hoofd zakelijk over den voet waarop de nieu we belasting zal geheven worden. Ingevolge de wijziging die in de ochtendvergadering was aangenomen geworden, worden ook een heele reeks van personen, die onder toepassing vielen van het oorspronkelijke wets ontwerp, van de militaire belasting ontslagen. Het zijn personen wier belastbaar inkomen de twee derden niet te boven ging van het van bedrijfsbelasting vrij gestelde minimum. Luidens het oor spronkelijk ontwerp, zouden deze een militaire belasting van 100 fr. te beta len gehad hebben (50 fr. voor de ge huwden), maar krachtens den tekst draagt dan de twee derden v.h.van be den zij van die takst vrijgesteld. Dit voordeel zou ten goede komen aan ongeveer 50.000 personen die eigenlijk maar over een gering inko men beschikken. Verder bepaalde art. 5 dat de be lastingplichtigen, die niet in de aanvul lende personeele belasting aangeslagen zijn en toch een inkomen hebben dat het voornoemde van bedrijfsbelasting vrijgestelde minimum overtreft, 300 fr. zouden te betalen hebben. De kommissie heeft die 300 fr. ver vangen door 250 fr. Het artikel bepaalde verder dat de genen, die onderworpen zijn aan de aanvullende personeele belasting, een militaire belasting zouden betalen ge lijk aan de helft van de aanvullende personeele belasting, maar met een minimum van 500 en een maximum van 5000 fr. Deze bepaling bracht mede dat ie mand met een inkomen van 24.000 fr. evenveel militaire belasting zou betalen als wie een inkomen heeft van 70.000 frank. Dit werd door de kommissie on rechtvaardig bevonden en daarom werd in de bedoelde bepaling de helft van de aanvullende belasting vervangen door de drie vierden. Buitendien werd ook aanvaard dat de aanslagvoeten met de helft worden verhoogd voor de ongehuwden en de gescheidenen, maar slechts met een vierde voor de gehuwden zonder kin deren. Het aldus gewijzigde ontwerp werd in zijn geheel goedgekeurd met 14 st. bij één onthouding (de h. Duchateau) nutteloos te vermelden wat er aan het raadsvuifr door gebaren verhandeld was, en welks besluiten aldaar door Atchez en de Spotter genomen waren. Het opperhoofd hervatte zijne nachtwandeling met dezelfde behen digheid en hetzelfde geluk, veel spoe diger dan de eerste maal had hij het doel van zijn tocht bereikt en bevond hij zich weder in het kamp der Blan ken. Hier heerschte nog dezelfde stilte.de schildwachten stonden nog steeds on beweeglijk op hunne posten en de wachtvuren begonnen uit te.dooven. De Indiaan overtuigde zich dat geen blik naar hem gericht was, dat geen spion op den uitkijk stond, en toen hij de zekerheid had niet bemerkt te zul len worden, gleed hij langs den boom stam af en kroop weder in de bisons- huid, en lag zoo rustig alsof hij daar den ganschen nacht had doorgebracht. Toen het Indiaansche opperhoofd, voor hij zijn hoofd onder de bisons- huid stak, nogeens oplettend in het rond zag, bemerkte hij dat de capataz die dwars voor den ingang der tent lag, zacht het hoofd opbeurde en on beweeglijk naar de plak staarde waar de Roodhuid lag. Was er een kwaad vermoeden bij den Mexicaan opgerezen Zou hij het vertrek en de terug komst van het opperhoofd bemerkt hebben 7 Een oogenblik later liet hij het hoofd weder zakken, zonder dat het mogelijk was op zijne strakke trekken te lezen, welke gedachten hem be- heerschten. Het overige gedeelte van den nacht ging kalm en rustig voorbij. Het is niet alleen in Henegouwen, waar vijf aanhoudingen hebben plaats gehad, dat deze zaak van valsche ge tuigschriften tot vrijstelling van mili tairen dienstplicht in het geheim werd onderzocht. Dezelfde gevallen van vrijstelling bekomen dank zij getuig1 schriften werden vastgesteld in de provincie Luik en de gerechtelijke po litie hield er zich mede bezig. Deze was reeds in het bezit van- kostbare elementen, wanneer het par ket van Hoei vernam.dat in zijn ac- tiestraal jonge lieden waren wier te rugzending naar hun tehuis minstens abnormaal bleek te zijn. M. Massart; luitendof der rijkswacht te Hoei werd ermede,belast een onder zoek in te stellen, samen met de rech terlijke politie van L,uik.( Gezamenlijk stelden ze vast dat de documenten waarvan sprake, in ieder geval van het kabinet van één en denzelfden dokter uitgingen. Een soort makelaars trachtten fa milies te ontdekken die de noodige som zouden kunnen storten vereischt om hun dienstplichtigen zoon te doen ontslaan. Na de toestemming te heb ben bekomen van den bijzondere be langhebbende, deed men hem een af korting van 400 tot 500 fr. betalen en terzeifdertijd een compromiteerend stuk teekenen dat hem slechts ter hand werd gesteld mits vereffening van de globale som, zoohaast de vrijstelling van dienst bekomen was. De militiaan onderwierp zich aan een onderzoek bij een medeplichtige dok ter en instructies werden hem gegeven opdat hij zijn rol in de perfectie zou spelen, evenals zijn twee getuigschrif ten vaststellend dat drager ervan aan zenuwcrisissen onderhevig was. Merken we op dat den dag der re- cruteering, niemand verklaarde aan een ziekte te-dijden, 't Is maar bij het vervoegen van het leger dat het spel letje begon. De gebeurlijke vrijgestelden moes ten crisissen simuleeren en om een schijn van werkelijkheid te geven be val men hun aan zekere daden te be drijven, wier aard niet den minsten twijfel toeliet. Na de afdanking ui.t.het leger zetten de betrokkenen het spelletje nog voort door hun bezoeken aan den dokter voort te zetten die niet .kosteloos waren 't Is te Borlez, bij 'een zekeren SI..., dat M. Massart en de-rechterlijke poli tie de eerste bekentenissen bekwamen, terwijl een tweede, zekere. Ha hardnek kig loochende. Eerstgenoemde duidde ook den makelaar aap, zekeren Alfred Hubilon, van Darion, rijkswachtdis trict Ligney. Drie jongelieden van de ze laatste gemeente (werden voor de zelfde feiten ondervraagd. Hier was zekere Bonnechère, bijgenaamd «Li Blanc», 67 jaar oud, de makelaar ge weest. f AANHOUDINGEN 't Is in het leger dat Herbillon werd aangehouden en naar Luik overge bracht, terwijl de rechterlijke politie «Li Blanc» te Fize le Marsal bij den kraag vatte en denzelfden weg deed volgen. HOOFDSTUK XLVI HET FORT DER CHICHIMEKA S De zon kwam op hare stralen kleurden de trillende geelachtige bla deren der boomen, tot zij op het laatst met een roodachtige! tint overtogen waren. De vogels, in het kreupelhout tegen de koude ochtendlucht verscholen, hieven luid hun morgenlied aan. Het ontwaken der natuur was grootsch en indrukwekkend, zooals men dit vooral in bergstreken ziet. Het opperhoofd der karavaan trad buiten zijne tent, en gaf bevel om op te breken. De tent werd onmiddellijk opge vouwen en de muilezels beladen zoo dra de paarden gezadeld waren, begaf men zich op weg, zonder eerst het ont bijt te gebruiken. Gewoonlijk ontbeet men eerst om elf uur, als de karavaan halt hield om de grootste hitte van den dag te laten voorbijgaan. De karavaan volgde den weg die van Santa Fé naar de Vereenigde Sta ten loopt. De muilezels liepen in gestrekten draf, met een snelheid, die in dergelij ke omstandigheden ongewoon is. Er werd een militaire orde in acht genomen, wat in die streken ontzag in boezemt en ook noodzakelijk is, niet alleen omdat men hier talrijke benden stroopende Indianen aantreft, maar ook roovers uit de prairiën, die nog veel meer te vreezen zijn, daar zij door hunne misdaden buiten de wet gesteld, langs de wegen of in rotssple ten verscholen, de k&ravanen onver- Herbillon en Bonnechère werden aangehouden krachtens een opleidings mandaat van den heer onderzoeksrech ter De Halleux van het Luiksche Par ket, en Woensdagnamiddag langdurig ondervraagd. Herbillon bekent de feiten en be schuldigt formeel Bonnechère hem in deze zaak te hebben medegesleept.De andere, na geloochend te hebben, leg de volledige bekentenissen af. DE ONTSLAGENEN. Dergelijke gevallen van bedrieglij ke ontslagingen werden vastgesteld te Amay, Villers TEvêque, Geer, Üorlez, Ligney, Borgworm, in totaal 15 tot 20 gevallen. Voor de provincie Luik alleen wor den 70 gevallen van bedrog onder zocht voor ieder ontslagen jongeling hadden de schuldigen 5 totr 6000 fr. ontvangen, zoodat het een winstge vend zaakje was voor diegenen die de «(combinatie» hadden gevonden. Lord Kalifax wordt als huidig ge zaghebbend staatsman van Engeland in één adem vernoemd met den pre mier Chamberlain. Hetgeen eigen is aan dien man is niet alleen zijn wijs en helder door zicht in het beleid van politieke zaken en landsbestuur, maar vooral zijn ne derige en diepe godsdienstzin. Zijn va der was een zeer intieme vriend van Kardinaal Mercier, dien de kardinaal in zijn brieven en herinneringsgeschrif- ten dikwijls met eerbied en hoogach ting noemde. Toen de huidige Lord Halifax, in 1925, de hooge benoeming ontving van onderkoning van Indie, voelde hij zich aanstonds gedrongen in zijn huis kapel God om licht te bidden in dezen voor hem zoo'n zwaren levensstaat. Op Ghandi had lord Halifax een sterken invloed uitgeoefend. Op zeke ren dag, toen Ghandi hem een bezoek bracht, had lord Halifax het verlangen uitgedrukt, dat men hem met zijn be zoeker niet storen zou. Op een gegeven oogenblik was er echter een zeer dringende boodschap voor den onderkoning aangekomen,en men was verplicht bij hem aan te klop pen. Op dit oogenblik vond men beide staatsmannen verdiept in de beschou wing van de overheerlijke bergrede uit het Evangelie... Gansch het leven van lord Halifax is doorgeurd van den meest vromen godsdienstzin en het is zijn ideaal den godsdienst een doorknedende rol te geven in het openbaar leven. Bij het sluiten van deze korte gods dienstige beschouwing over lord Hali fax, mogen wij, katholieke Belgen,met trots opzien naar onzen Ironing, die, waar de omstandigheden het toelaten, onbewimpeld zijn geloof en vertrou wen op God uitspreekt. In zijn laatste radiotoespraak noemde hij Belgie een der landen, die de bakermat is ge- geest van de christelijke beschaving. Wij hoeven niet in alles ten onpas te dwepen met godsdienst. Dat is meer schadelijk dan goed. Doch als de om standigheden er aanleiding toe geven, moeten wij ridderlijk ons geloof be lijden, als de beleving van onze daden. Dat wekt bewondering, vereering en stille navolging. hoeds aanvallen en de reizigers on barmhartig vermoorden. Omstreeks twintig schreden voor de karavaan draafden vier ruiters, met het geweer op zijde, welke voorafge gaan werden door den gids, die alleen een weinig voor hen uitreed daarop volgde het grootste deel van den troep bestaande uit zes welgewapende peo- nes, die de muilezels en de bagage ge leidden, onder de onmiddellijke beve len van hef opperhoofd de capataz kwam met vier moedige, tot de tapden gewapende ruiters een dertigtal schre den achteraan. Op die wijze reisde de karavaan be trekkelijk veilig, daar de blanke of roode struikroovers, die haar onge twijfeld in het oog hielden, het niet zouden durven wagen, op klaarlichten dag tien vastberaden mannen aan te vallen. Des nacht waren de paardendieven, die stil in het duister rondsluipen om de paarden en bagages te stelen, ter wijl de reizigers slapen, vrij wat meer te vreezen. Hetzij nu bij toeval of door de maatregelen van voorzichtigheid, die het opperhoofd genomen had, de Mexicanen hadden, sedert zij uit Santa Fé vertrokken waren, geen Indiaan ge zien. en waren ook door geen alarm verontrust geworden zij hadden hun ne reis zoo rustig voortgezet alsof zij de stad Sonora in plaats van het rots gebergte doorgetrokken waren. Hoewel die veiligheid hun vertrou wen inboezemde, verzuimden zij daarom toch niet de noodige maatre gelen van voorzichtigheid te nemen. Het opperhoofd, door deze onbe grijpelijke zachtmoedigheid van de Bij koninklijk besluit van 18 Nov. verschenen in het Staatsblad van he den, wordt de wet op de toekenning van graden in de reservekaders aange vuld als volgt In sommige bij koninklijk besluit bepaalde speciale diensten kunnen de reserve-officieren specialisten, in de plaats van graden, de gelijkstelling be komen van een van de categorieën van officieren, welke voorzien worden bij artikel 4 der wet van 1 5 September 1924, betreffende den stand en de be vordering der officieren. Die gelijkstellingen Bij aanstelling kunnen slechts naar gelang van de ka derbehoeften worden verleend ze zijn slechts geldig gedurende den tijd dat de gelijkgestelde tot een actieven dienst wederopgeroepen wordt om de functies waar te nemen, welke hem als reserve-officier specialist zijn toegewe zen wanneer de dienst waartoe hij be hoort, geheel of gedeeltelijk op oor- logsVoet' is gebracht. Die gelijkstellingen borden inge trokken zoodra de aangestelde reserve officier niet meer bij het actief leger wedergeroepen blijft, of indien hij zijn speciale betrekkingen verlaat. De reserve-officieren aangesteld tot een graad of bij aanstelling gelijk gesteld met een categorie van officie ren voorzien bij artikel 4 der wet van 15 September 1924, betreffende den stand en de bevordering der officieren, hebben al de plichten en al de voor rechten van de officieren die, door be noeming met denzelfden graad be kleed zijn, of die dezelfde gelijkstel ling bekomen hebben.» BOTSING TE ANTWERPEN Aan den hoek van de Lange Leem- en Consciencestraat te Antwerpen had een geweldige botsing plaats tusschen een kleinen vrachtauto, bestuurd door Georges Heidens en den personenwa gen van dr Fierens, uit de Conscience straat. De vrachtauto werd op het voetpad geworpen en kwam terecht in het uit stalraam van een groentenwinkel aan de Lange Leemstraat. Groote schade werd aangericht. De Griek Bora Nemiraski die voor bijkwam, werd tusschen den wagen en de winkelruit gevat en gekwam ver scheidene ernstige hoofdwonden. Hij werd naar het St Elisabethgasthuis overgebracht. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHTWAGENS TE GENT Aan den hoek van de Kortrijkstraat en de Karei de Kerckhovelaan te Gent had Donderdag namiddag een hevige botsing plaats tusschen een vrachtauto gevoerd door Odiel Camue, wonende Molendries te Harelbeke, en een vrachtwagen van het leger, gevoerd door soldaat Karei Noots. Laatstge noemde auto kwam terecht op een dagbladhuisje van de IJzerendreef. De zitbank werd uitgerukt en enkele me ter verder geslingerd. Niemand werd gekwetst doch de aangerichte schade aan auto's en dag bladhuisje is zeer aanzienlijk. Het ver keer werd gedurende een uur belem merd en moest worden omgeleid. roovers en zwervers in die landstreek inwendig verontrust, verdubbelde zijne waakzaamheid en nam nog meer voorzorgen, om eene hinderlaag te ontwijken en een ontmoeting met hen te voorkomen. Dat de gids den vorigen dag een spoor van de Indiaansche roovers ont dekt had, deed zijne innerlijke onge rustheid nog hooger stijgen, want hij wist wel dat zij de stoutmoedigste roovers uit de bergen waren, en hij be greep zeer goed, dat ondanks den moed en de discipline zijner peones, in een strijd tegen mannen die volko men met het land bekend waren, alle kansen tegen hem zouden zijn, te meer daar zij altijd met groote over macht aanvallen om een troep te ver- nietigene, hoe wanhopig er ook weder stand geboden wordt. Toen het opperhoofd der karavaan het kamp verliet, gaf hij, misschien door sombere voorgevoelens veront rust, zijn paard de sporen en voegde zich bij den gids, die alleen vooruit reed, iedere struik nauwkeurig be schouwde en oogenschijnlijk zijne plichten getrouw vervulde. Hoewel Atchez de snelle hoefsla gen van het paard van den Mexicaan achter zich hoorde, keerde hij zich niet om, maar draafde rustig op den slech ten muilezel voort, dien rfien hem ge durende den tocht ten gebruike had gegeven. ('t Vervolgt.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver.» boden, te verkrijgen Boekhandel, s J. Van Nuffcl-De Oendt» Kerkstraat 21) Aafeb

De Volksstem | 1939 | | pagina 2