Kabinetsraad KRANKZINNIG UIT LIEFDE Semengd Nieuws Basiliek van Koekelberg KOLONIALE LOTERIJ Uit de Valikaansche Stad De Paketboot Prinses Joséphine-Charlotle Kn de haven van Antwerpen Van het Ministerie van Nationale Voorlichting Priesterlijke benoemingen srr*-T -Mm *-■ -~r ^mwwbhMhbbbb 2G November. H. Victorina. Lcn martelares uit Afrika die evenals zoovele broers en zusters in Christus, niet versaagde haar geloof voor de hcidcnsche heerschers te belijden en den dood voor haar Goddelijkcn Meester te ondergaan. De Koning bezoekt de verdedigings werken aan het Al bert-kanaal. De Koning bezocht gisteren de verdedi gingswerken van het Albertkanaal.Om 14,15 u. kwam hij te Beeringen toe, van waar, na een kort verblijf, hij de richting insloeg van Geenenbosch, ge hucht van Lummen. Van het ministerie van Nationale Voorlichting. De minister van Justitie heeft de Procureuren-generaal verzocht de aandacht van de parketten te vestigen op de drie besluitwetten van 14 November 1939, bekend ge maakt in het Staatsblad van 18 Notf 1939 en betrekkelijk I) de beteuge ling van dronkenschap, 2) het alco-*- holregime (wijziging van de wet van 29 Augustus 1919) en 3) de beteuge ling van ongeoorloofd slijten of tappen van geestrijke dranken. In bedoelde aanschrijving dringt de minister, van Justitie aar. op stricte toepassing van de nieuwe strafbepalingen, inzonder heid van die betreffende de private kringen. Eci» reuzen-orkest. Op de ten toonstelling der Gouden Poort te San Francisko zal men het machtigste or kest der wereld kunnen hooren. Het omvat niet minder dan 10.000 uit voerders, en wordt geleid door Dr Edwin F. Goldman. Daar spelen meer dan 1000 bassen, 3000 guitaristen en 6000 violen. De afbeelding van Pius XII in Sint Paulus Buiten de Muren. In dc ba siliek van Sint Paulus buiten de Muren te Rome, bevinden zich in mozaiek- mcdaljons de afbeeldingen van 261 Pausen, en men is reeds druk bezig om ook de beeltenis van Pius XII aan de ze rij van Pausen toe te voegen. Door Fantuzzi is een ontwerp gemaakt voor de mozaiek, en dit ontwerp is nu aan gebracht op de plaats waar binnenkort de niozaie'k-afbeelding zal geplaatst worden. De gelijkenis is zeer goed en de kleuren zijn uitmuntend. Wanneer deze proeve wordt goed gekeurd, zal zij worden overgebracht naar de «Fabbrico di San Pieter» (de werkplaatsen van den St Pieter) waar het werk definitief wordt uitgevoerd. Vermoedelijk zal het mozaiekwerk tegen Kerstmis gereed zijn. 24 mill; oen kilo vleesch cn vel uit den afval.Sinds twee en een half jaar zorgt een organisatie van vrijwil ligers er voor, dat er in Duitschland geen keukenafval meer in de vuilnis bak te recht komt, doch dat dit een nuttige bestemming krijgt. Het afval wordt door de huisvrouwen bewaard, door vrijwilligers afgehaald en dient tenslotte voor het mesten van varkens. Het zoogenaamde «Ernabrungshifs- werk», dat in dezen de leiding heeft, kon in den korten tijd van zijn bestaan rond 1200 varkensmesterijen oprich ten die 24 millioen kilo varkensvleesch en vet opleverden. De ervaring heeft geleerd dat het keukenafval eventueel toereikend zou zijn om 600.000 varkens vet te mes ten, wanneer men slechts over vol doende mesterijen beschikte. Het aantal hiervan zal dan ook be langrijk worden opgevoerd. Uil hel leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARÖ 235ste Vervolg Toen het opperhoofd der karavaan nevens den gids gekomen was, liet hij zijn paard naast hem voortdraven zonder een woord te spreken, en hem eenige minuten scherp aan, are" om door het masker van onverschilig- heid heen te dringen, dat zijn gelarif bedekte. Na eenigen tijd werd de Mexicaan genoodzaakt de nutteloosheid zijner pogingen te erkennen en in stilte de opmerking te maken, dat het onmoge lijk was de bedoelingen van dien man te raden. Ondanks de schijnbare diensten die de gids aan de karavaan had bewezen had hij het opperhoofd een inwendigen afkeer ingeboezemd, en daarom moest hij, het kostte wat het wilde, tot een duidelijke verklaring genoodzaakt worden. Indiaan, zeide de Mexicaan in het Spaansch. ik wensch over een be langrijke zaak met u te spreken laat daarom voor eenige oogenblikken uw stilzwijgen varen en antwoord mij als een eerlijk man over hetgeen ik u vra gen zal. Atchez maakte een belevfde buiging Gij hebt op u genomen mij naar Santa Fé te brengen voor een beloo ning van vier onsen, waarvan gij twee vooruit ontvangen hebtA De kabinetsraad heeft Vrijdagna middag een langdurige vergadering gehouden onder voorzitterschap van eerste-ministcr Pierlot. Na afhandeling van een reeks van bestuurszaken, werden maatregelen onderzocht. 1. tot reglementeering van het ver keer tot wanneer het leger weer op vredesvoet wordt gebracht. 2. tot invoering van de verplichte aangifte van ondergrondsche navor- schingen. 3. betreffende de opsporing en de ontginning van bitumeuse gesteenten petroleum en brandbare gassen. 4. tot inrichting van de steunverlee- ning aan nieuwe nijverheden 5. betreffende de vrijheid van be werking van goud- en zilvermetalen en de inrichting van de verplichte waar borg van het titreeren der voorwerpen gemajakt uit kostbare metalen. 6. betreffende de reglementeering' van den kleinverkoop van ongebruikte koopwaren, aangekondigd onder be namingen als opruimingen, uitver- koopen, enz. 7. tot reglementeering van den ver koop met premien 8. tot reglementeering van den leur- handel 9. tot aanvulling van de bepalingen van het koninklijk besluit nr 62 van I 3 Januari 1935 waarbij de economische reglementeering van voortbrenging en vercieeling wordt toegelaten. 10. tot machtiging van de nationale spoorwegmaatschappij voor het aan gaan van een leening van 150 millioen tot dekking van uitgaven van eersten aanleg I Iom de aflevering van paspoor ten te regelen. 12. tot goedkeuring van de over eenkomst op de sociale verzekeringen, onderteekend te Brussel tftsschen Bel- gie en Italië 13. tot uitbreiding van een gedeelte van het koninklijk besluit van 24 Aug. 1933 waarbij sommige regelen van bestuursdecentralisatie zijn voorzien 14. tot vaststelling van het statuut van het toezichtspersoneel van de brandweerdiensten 15. tot aanvulling en ordening van de wetgeving op den handel in zaden, plantgoed, meststoffen enz. 16. om het veranderlijk wedde- en pensioenstelsel aan te passen aan de nieuwe "wijze van vaststelling van het algemeen Rijksindexcijfer I 7. tot regeling van de verhoudin gen tusschen Nationale Bank en Alg. Spaar- en Lijfrentekas 18. betreffende het algemeen tolre- glement 19. betreffende de boekhouding van het ministerie van Verkeerswezen; 20. betreffende de Rijksboekhou ding 21. betreffende den codex van de registratie-, hypotheek- en griffierech ten 22. tot verhooging van de zegel rechten en de taksen ten voordeele van de gemeenten geheven op de bewijzen van inschrijving in het vreemdelingen register, op de verlengingsakten van die bewijzen en op de identiteitskaar ten voor vreemdelingen. Gij zult mij, zeg ik, in veiligheid langs de Vereenigde Staten naar Op per Mexico moeten geleiden. Sedert gij in mijn dienst zijt heb ik niet te klagen over de wijze waarop gij uwe plichten vervult. Wij zijn thans midden in het Kok gebergte dat wil zeggen, op het ge vaarlijkste punt onzer lange reis. Voor een paar dagen hebt gij een spoor van de Raven Indianen ontdekt, de gevaarlijkste vijanden der kara vaan ik wil daarom van u weten,wel ke middelen gij zult gebruiken om de strikken te ontgaan die de Indianen ons denken te spannen en welke maat regelen gij genomen hebt om hen te ontwijken, kortom, welk plan gij voor dén veldtocht beraamd hebt. Zonder een woord te spreken, from melde de Indiaan in een stuk gestreept katoen, dat hij over den rug geknoopt had. haalde een smerig in vieren ge vouwen papier te voorschijn, opende het en gaf het den Mexicaan. -Wat is dat vroeg deze terwijl hij het las, ah uwe verbintenis. Wel nu welk verband bestaat er tusschen dit papier cn mijne vraag Even kalm legde Atchez den vinger op het laatste artikel der verbintenis. Welnu schreeuwde de Mexicaan knorrig het is waar. hier staat dat ik mij geheel aan u moet toevertrouwen en u naar uw goeddunken tot aller welzijn moet laten behandelen, zonder verder iets te vragen. De Indiaan knikte bevestigend. Ha 1 voto a binos schreeuwde de Mexicaan, buiten zich zeiven van toorn, over die berekende kalmte en door het hardnekkig stilzwijgen van den gids, in woede losbarstende, niet tegenstaande hij besloten had zich te bedwingen, wie bewijst mij dat gij in ons belang handelt en geen verrader EINDE NOVEMBER VERSTRIJ KEN SOMMIGE MACHTIGINGEN De minister van Buitenlandsche Za ken gaf een uiteenzetting over den in ternationalen toestand. Voor 30 November, datum waarop sommige bijzondere machtigingen verstrijken, zal de kabinetsraad een nieuwe bijeenkomst houden. De regeering zal door minister Sou dan vertegenwoordigd zijn op de be grafenis van Mgi Rasneur, bisschop van Doornik, en door rpinjsters Pierlot Soudan, Spaak en Wauters op het ga lafeest van de Belgische Pers. Op de begrooting van ontvangsten en uitgaven komt eene toelage voor van 3 millioen voor de voltooiing der basiliek van Koekelberg. Dit krediet wordt als volgt gerecht vaardigd De gevraagde toelage .heeft ten doel het door Koning Leopold II opgevatte en door Kpning Albert ein Koning Leo pold III bevestigde ontwerp, alsmede den door Kardinaal Menner uitgespro ken wensch om op de hóogvlakte van Koebelberg een Nationale basiliek op te richten, te helpen verwezenlijken. Die basiliek zal aan het H. Hart van Jezus worden toegewijd uit dank baarheid voor de vrijmaking van Bel- gie en ter nagedachtenis aan de voor het Vaderland gesneuvelde Belgen. De vereeniging neemt zich voor twee van de vier bovengalerijen van den middenbeuk te bouwen (werken ge raamd op 5.500.000 frank). De vermoedelijke uitgave voor de voltooiing van de werken wordt ge raamd op 65.000.000 frank. De Staatsbijdrage in verband met deze uitgave zal 30 millioen frank beloopen, het aangevraagd krediet vertegen woordigt het eerste gedeelte er van. TREKKING DER 9e SCHIJF 1939 Gisteren avond had te Brussel in het Paleis voor Schoone Kunsten de trek king plaats van de negende schijf der Koloniale Loterij 1939. Hierna de uitslagen Winnen 100 fr. al de biljetten waarvan het nummer eindigt op 3. Winnen 200 fr. al de biljetten waarvan het nummer eindigt op 49 of 46 Winnen 1000 fr. al de biljetten waai^ van het nummer <£ndjgt op 338 of op 061. C v - Winnen 2500 fr. al de biljetten waar van het nummer eindigt op 27'6 of op 9379. Winnen 10.000 fr. al'1 de biljetten waarvan het nummet eindigt op 4033 of op 3529. Winnen 20.000 fr. al de biljetten waarvan het nummer eindigt op 7031. Winnen 50.000 fr. al de biljetten waarvan het nummer eindigt op 06383 of op 69589. of op 12271, of op 86013 of op 22742. Winnen 100.000 fr. al de biljetten waarvan het nummer eindigt op 52050, op 60118, op 14680, op 63473. op 43.319. Het biljet dragend het nummer 365 708 wint het grcfbt lot van een millioen. zijt Bij het woord verrader, dat de Mexicaan hem toevoegde, wierp At chez een tijgerblik op zijn beleediger, terwijl zijn gansch lichaam door een zenuwachtige rilling geschokt werd hij liet een paar onverstaanbare keel geluiden hooren, en voör de Mexicaan zijne bedoeling vermoedde, greep hij hem aan, rukte hem uit den zadel, en slingerde hem met kracht tegen den grond, waar hij bedwelmd bleef lig- gen" i i- Atchez sprong van zijn muildier, rukte twee onsen goud uit zijn gordel en wierp ze naar den Mexicaan hij hurkte daarna bij den rand van den afgrond neder, die aan den kant van den weg was, liet zich met een duize lingwekkende snelheid naar beneden glijden, en verdween oogenblikkelijk uit het gezicht. Hetgeen wij hier verhaald hebben was zoo snel geschied, dat de personen die achteraan reden, te laat op het tooneel van den strijd aankwamen om hun heer te helpen en de vlucht van den Indiaan te beletten hoewel zij spoorslags waren toegesneld. De Mexicaan was met gekwetst, en alleen de verrassing benevens de he vigheid van zijn val, hadden hem oogenblikkelijk bedwelmd na eenige stonden kwam hij weder bij, en be greep dadelijk hoe nuttig maar tevens hoe dwaas het zou zijn een dergelijken vijand op zulk eene plaats te vervol- gen" i Hij verkropte daarom zijn schaamte besteeg toornig weder zijn paard dat men had opgevangen, en gaf bedaard bevel de reis voort te zetten, terwijl hij zich stilzwijgend voorbehield, schitte rende wraak te nemen over de hem aangedane beleediging^ wanneer de gelegenheid zich daartoe immer mocht Op 1 1 December zal Pius XII zijn eerste geheime Consistorie houden Het eerste Consistorie, dat gehouden werd door Pius XI na zijn Pauskeuze, viel eveneens op 1 1 December, waarna op 14 December een q^enbaar Consis torie werd gehouden. De acht Kardinalen die in het eerste Consistorie van Pius XI gecreëerd wa ren, zijn thans allen overleden. Het H. College, dat bij den dood van Paus Pius XI, 62 Kardinalen telde bestaat nu uit 57 leden, daar in de laatste maanden de Kardinalen Mun- delein, Mariani, Dolci eri Sbarretti overleden zijn terwijl Kardinaal Pa- celli door de Pauskeuze eveneens uit het H. College getreden is. Er zijn nu 31 Italiaansche Kardina len en 26 niet-Italiaansche Kardinalen waarvan 6 Fransche, 5 Duitschers, 3 Spanjaarden, 2 uit de Vereenigde Sta ten, en voorts 1 uit de volgende lan den Belgie, Hongarije, Portugal, Ier land, Brazilië, Canada, Argentine, En geland, Polen en Syrië. De paketboot «Princesse Joséphine- Charlotte» is te Oostende aangekomen Vrijdagavond om 18 uur 40. De vier Engelsche passagiers ontscheepten on gedeerd. De paketboot was uit Kales vertrokken om 8 uur en keerde naar de Engelsche kust terug waar zij aan de Downs moest stoppen tot 15 uur. Het is waarschijnlijk dat de paketboot Donderdag niet door mocht aan Cap Grisnez en Zuidcote, omdat tal van mijnen daar ontdekt werden. De vermindering in de zeevaart, welke de laatste dagen werd vastge steld, blijft aanhouden. Zoo werden er op 23 November slechts 6 aangeko men schepen ingeschreven, namelijk 3 in de Royerssluis, 3 in de Kruisschans- sluis. Twee dezer schepen hadden een diepgang van 54 dcm. Dien dag ver trokken er echter 15 vaartuigen, name lijk 5 uit de Royerssluis, 8 uit de Kruis- schanssluis, 1 van de kade en 1 afkom- van een haven der Boven Schelde. Op dit oogenblik, namiddag 24 No vember werden er twee aangekomen schepen geboekt, namelijk 1 in de Kruisschanssluis en 1 bestemd voor de haven van Brussel. Langs de Kruis schanssluis vaarde reeds een vaartuig naar zee, terwijl de bevelvoerders van 7 andere vaartuigen de schikkingen hebben getroffen om zee te kiezen. Het aantal zeeschepen in de haven van Antwerpen is op 60 gedaald. SPORT VOETBAL Match S.C.EENDRACHT-GANTOISE HEEFT PLAATS TE AALST en niet te Gent. Aftrap te 14 u. Kaarten tribune 8 fr.; (genummerde tribunekaarten te verkrijgen in 't lokaal) omheining 5 fr.volksplaatsen 3,50 fr.; kinderen 1 fr.militairen 2 fr. Toegangskaarten zijn ook te verkrij gen bij K. Mathieu, café «Stadion» H. Hartlaan, 36. voordoen. Op dit oogenblik kon hij daar niet meer aan denken, omdat dringender zaken zijne aandacht vorderden, hij hield zich overtuigd dat hij waarheid gesproken had, door den gids een ver rader te noemen, en dat deze, woe dend zich ontmaskerd te zien, slechts tot die daad van geweld gekomen was, om eene voorbeeldige straf te ontdui ken en zich door de vlucht te redden. De toestand van het opperhoofd der karavaan werd zeer bedenkelijk hij stond verlaten, zonder gids, in on bekende streken, werd ongetwijfeld door verborgene vijanden bespied en kon ieder oogenblik aangevallen wor den, hetgeen voor hem en zijn volk noodlottige gevolgen moest hebben. Hij was dus verpïïdht een moedig be sluit te nemen, om, zoo mogelijk de bedreigde karavaan voor rampen te behoeden. De Mexicaan was een man met groote geestkracht, dapper, tot roeke loosheid toe, die voor geen gevaar,hoe groot ook, nimmer had teruggedeinsd. Binnen weinige oogenblikken bere kende hij de gunstige kansen die hem overbleven, en was zijn besluit geno- men. De weg, waarop hij zich thans be vond, moest zeker wel ingeslagen wor den door de karavanen die van de Vereenigde Staten naar Mexico of Ca- lifornie gingen, daar er geen anderen door het gebergte liep de Mexikaan besloot daarom een versterkt kamp op te slaan, zoodra hij een plaats vond die hij daartoe geschikt achtte, zich aldaar zooveel mogelijk te versterken en zoo op de eerste de beste karavaan te wachten, om zich daarbij aan te slui ten. Dit plan was zeer eenvoudig en te vens gemakkelijk uit te yoeren. Geruchten worden op dit oogenbhilc in Waalsch-Brabant in omloop ge bracht met het doel het vertrouwen van de arbeiders- en landbouwbevol king te schokken. Deze geruchten wor den ten stelligste gelogenstraft. Men vertelt dat de radio-belasting zal verdubbeld worden. Het is niet waar. Men vertelt dat deze retributie voor twee jaar zal dienen betaald. Het is niet waar. Men vertelt dat de vergoedingen, uitgekeerd aan de gezinnen van gemo- biliseerden, niet meer zullen uitge keerd worden aan de bezitters van een arbeiderswoning. Het is niet waar. Men vertelt dat deze vergoeding niet meer uitgekeerd zal worden aan de vrouwen die arbeiden. Het is niet waar. T De dagbladen hebben het stelsel, volgefts heiwelk deze vergoedingen aan dé gewinnen der gemobiliseerder» worden uitgekeerd, bekend gemaakt. Wij verzoeken opnieuw de bevol king geen geloof te hechten aan val- sche geruchten die door kwaadwillige menschen verspreid worden. DE ROOFOVERVAL IN DE KERKSTRAAT TE ANTWERPEN TWEE AANHOUDINGEN De opzoekingen naar de daders van den brutalen bandietenaanval die op Maandag namiddag plaats had, op den wisselagent M. Jos. Van de Put, in zijne woonst, Kerkstraat 54, schijnt niet alleen tot een spoor te hebben ge leid, maar ook tot de aanhouding van de vermoedelijke daders. Men weet dat M. Van de Put zich krachtdadig heeft verdedigd tegen een dier schurken, die hem met kolfslagen van een revolver, den hoofdschedel trachtte te verbrijzelen en dat door het onverwacht toesnellen van Mevr. Van de Put, de schurken op de vlucht gin gen en konden ontsnappen. De speurders van den rechterlijken dienst van het parket, hebben gisteren twee verdachte kerels aangehouden, op wien zware vermoedens wegen, als zijnde de twee bandieten, die den brutalen roofoverval in deze druk be zochte straat hadden gewaagd. Het zijn zekeren B., wonende Van Schoobekeplêin en zekeren S., woon achtig Nassaustraat. Het .onderzoek in betrek met deze twee kérels is nog maar in zijn begin stadium en dus kan er voor het oogen blik niet-veel meer over gezegd wor den. In alle geval zijn de vermoedens van zulken aard dat de twee aange houdenen ter beschikking van den on derzoeksrechter werden opgesloten. BISDOM GENT Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd tot Onderpastoor te Zee- vergem E. H. S. Van Avermaet, on derpastoor te Assenede te Doorslaar (Eksaarde) E. H. M. Provenier, on derpastoor te Heusden; te Gentbrug- ge St Eligius (nieuwe plaats) E. H. R. Van Goethem, onderpastoor te Huise te Huise E. H. O. Rokegem, onderpas toor te St Lievens-Essche. De reizigers bezaten levensmiddelen en ammunitie in overvloed, en behoef den derhalve niet voor gebrek te vree zen het kon bijna hoogstens acht da gen duren eer zich een andere kara vaan vertoonde,en de Mexicaan meen de met de vijftien moedige peones die hem overbleven, de blanke of roode roovers, wanneer zij hem durfden aan vallen, achter zijne verschansingen ge rust het hoofd te kunnen bieden. Toen hij dit besluit genomen had, begon hij het dadelijk uit te voeren ;na met korte woorden zijne ontmoedigde peones .medegedeeld te hebben, wat zijn voornemen was, spoorde hij hen tot duboele waakzaamheid aan, cr» reed vervolgens een hoogte op om het terrein ISëter te vérkennen, en de ge schikte plaats te zoeken, waar hij zijn kamp kon opslaan. Hij zette zijn paard in galop, en verdween weldra achter de krommin gen van den weg. Uit vrees voor een onverwachten aanval, hield hij zijn geweer in de hand zag onophoudelijk om zich heen, en beschouwde met de grootste oplet tendheid het kreupelhout dat nevens den weg, op de bergen groeide. De Mexicaan reed op die wijze om streeks twee uren voort, en bemerkte dat de weg, hoe verder hij kwam, ge stadig nauwer, ongelijker en hobbeli ger werd. Eensklaps werd het pad veel bree der en bevond hij zich op een terras, waarover de weg liep, en dat niets an ders was dan het fort der Chichimeka s hetwelk wij reeds vroeger beschreven ben- t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, a J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst-

De Volksstem | 1939 | | pagina 2