"lHèe' KRANKZINNIG Ü1T LIEFDE bi wmm De verbreiding van de Radio TRAGISCHE REDDIHG Ifti VOLLE ZEE RantsoeneeringS' kaarten Boter voor onze Soldaten I Belgische schepen S. in Downs KOLONIALE LOTERIJ 27 November. H. SortKenos. Ren rm»lewerker van den H. apostel Paulus die bisschop werd in Jonie en aldaar gemarteld werd. 28 November. H. Acharhis. - Hij werd uit zijn eenzaam leven ge roepen om den bisschoppelijken stoel van Noyon waaraan deze van Doornik verbonden was te bekleeden. Na een vruchtbaar episcopaat op gebied van geloofsverspreiding, stierf hij in 640 en werd opgevolgd door den H. Eligius. Het grootste Maria-beeld van de wereld. In Frankrijk wordt op het oogenblik een aanvang gemaakt met het oprichten van een beeld van de H. Maagd, dat het grootste van de wereld zal zijn en dat men vanuit vijf depar tementen zal kunnen zien. De plaats waar het beeld werd opgericht, ligt aan het punt van samenkomst van de' departementen van de lsère, de Rhorie en de Ain. Met het voetstuk zal het beeld een hoogte krijgen van 32 meter. In het voetstuk zal een kapel worden inge richt. Het beeld zal ter plaatse gego ten worden in gewapend cement. Inwendig zal het beeld hol zijn, met trappen, waardoor men het hoofd zal kunnen bereiken. De Hertogin van Vendóme, ridder in het Eerelegicen. Gemeld wordt dat op 2 December voor het Monu ment der aooden van Evian-lez-Bains aan de hertogin van Vendóme, tante van onzen Koning en Zuster van wijlen Koning Albert, het eereteeken van ridder in het eerelegioen zal worden overhandigd. Dit werd haar toegekend wegens haar liefdadige bedrijvigheid in ge- zondshcidsinstellingcn welke door haar waren opgericht tijdens den oorlog van 1914-1918 en waarmede zij zich opnieuw heeft beziggehouden in het begin van den huidigen oorlog. Goedkoope woningen. Een kre diet van 5 millioen frank is op de be grooting van 1940 aangevraagd als toelage aan het speciaal Fonds, inge steld bij artikel 7 der wet van 5 Octo ber 1928, met het oog op het betalen van de premien, krachtens het Ko ninklijk Besluit van 10 Aug. 1933 te verleenen aan de personen die een goedkoope woning koopen of laten bouwen. Dit krediet is bestemd voor het pre miestelsel voor het aankoopen en het bouwen gedurende het jaar 1940 voort te zetten. Nopens 8000 toelage aanvragen dient nog een beslissing ge troffen. De Amerikaansche uitvoer van ka toen stijgt. In de periode van 1 September tot 31 October 1939 be droeg de uitvoer van katoen van uit de Vereenigde Staten 1.603.000 balen, tegenover 1.090.000 balen in dezelfde periode van het vorige jaar. Het Bueau van de Internationale Unie voor Radio Omroep te Genève heeft een overzicht samengesteld van het aantal ontvangtoestellen over de geheele wereld verspreid. De statistieken zijn in volgende tabel verwerkt Denemarken 3.706.349 inw., 762.711 ontvangtoestellen, 203.78 per duizend inwoners. Zweden 6.300.000 inwoners, 1.226.838 ontvangtoestellen, 194.74 per duizend inwoners. Groot Brittannie 46.189.445 inwo ners, '8.908.366 ontvangtoestellen, 192.86 per duizend inwoners. Belgie 8.386.553 inwoners, 1.126. 218 ontvangtoestellen', T34.29 per duizend inwoners. Duitschland 86.200.000 inwoners JLI-503-D 19 ontvangtoestellen 313.45 tper duizend -inwoners. Nederland 8.351. bl 7 inwoners, 1.1 Q8.625 ontvangtoestellen, 132.74 per duizend inwoners. Zwitserland, 4.178.400* inwoners. 548.553 ontvangtoestellen, 131.27 per" duizend inwoners. IJsland 118.000 inw., 15.459 ont vangtoestellen, 1 3 1 per duizend inw. Noorwegen 2.897.000 inwoners, 364.548 ontvangtoestellen, 125.83 per duizend inwoners. Luxemburg, 300.000 inw. 36.366 ontvangtoestellen, 121.22 per duizend inwoners. Frankrijk 41.905.968 inwoners, 4.705.859 ontvangtoestellen en 12.29 per duizend inwoners. Niet vermeld zijn hier de Vereenig de staten met een percentage van 215.03. Het Cinemawezen en den Staat. Officieel wordt het gerucht gelogen straft als zou er sprake zijn een staats- bioskoopinstelling in het leven te roe pen. Zondag namiddag is het vaartuig Blankenberge B. 24» stuurman Ka- rel Falleyn, in de haven van Blanken- berge binnengeloopen, tijdens den hevigen storm en na een tragische red ding in volle zee verwezenlijkt te heb ben. Huiswaarts varende werden hem vanuit een klein schip noodsignalen toegediend. Onmiddellijk ter plaatse varende kon de n B. 24 vooraleer het klein schip in de diepte verdween, nog vijf dér opvarenden waaronder den kapi tein redden. De vijf andere leden der bemanning werden ongelukkiglijk in de diepte der golven medegesleurd. Het gaat hier om een schip toebe- hoorende aan de firma Hermans van Brugge, welke dienst doet tusschen Zeebrugge en Engeland. Prachtige daad vanwege schipper Falleyn en zijn mannen die in den storm in volle zee de redding verwe zenlijkten. NADERE BIJZONDERHEDEN In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een hevige storm opnieuw ont staan op de Noordzee, met geweldige Noord Oosterwind en regenvlagen. Al de reddingsposten waren van dienst. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAR0 236ste Vervolg. Het geoefende oog vat» den Mexi caan had dadelijk de voordeelen ge zien. die zulk een plaats aanbood, en zonder zich cien.tijd te gunnen tot een nauwkeurige beschouwing, wendcfe hij zijn paard om en reed verder naar de karavaan- Hoewel de bedienden niet zoo snel reden als hun heer, hadden zij zich echter gehaast," zoodat zij hun meester op drie kwartiers afstands van het ter ras ontmoetten. De vlucht van den gids, had de Mexicaan, die aan het gemakkelijk le ven in de keerkringslanden gewend,en reeds ontmoedigd was door de sneeuwbuien in het rotsgebergte, ge heel ter nedergeslagen. Gelukkig wa shet voor het opper hoofd, dat hij dien invloed op zijne dienaars had, welke mannen met groo ve geestkracht steeds op gewone men- schen uitoefenen. Toen de peones zagen dat hun meester vroolijk en onbekommerd de toekomst te gemoet zag, hoopten zij beter uit den onaangenamen toestand te geraken waarin zij zoo eensklaps ge plaatst waren, dan fret zich in het eerst liet aanzien. De reis werd rustig voortgezet, men zag niets verdachts en de Mexicaan ge loofde reeds dat de vlucht van den Indiaan voor hem geen andere onnan- De visschersboot 6. 24 schipper Louis Falleyn, is de Traven van Blan- kenberghe binnengeloopen met aan boord vijf overlevenden van de be manning van de Belgische cargoboot «Quenast vergaan op 4 mijlen ten Zuiden van de Noordhinder, of 30 mijlen ten Noord-Oosten van Oosten de. Een grondzee overweldigde het ruim van het schip dat aan het zinken ging. Noodseinen werden uitgezonden en schipper Falleyn, die van de visch- vangst terug kwam, begaf zich onmid dellijk ter plaats en kon vijf man die zich aan een vlot vastklampten, red den. De geredden zijn kapitein Bruyn- ooghe, mekanicien Spillemaeker, bootsman Van Torn, matroos Beer- naert en stoker W'alford, deze laatste van Engelsche nationaliteit. Het schijnt dat twee man aan boord van een reddingsboot zijn, maar niet teruggevonden werden. Drie andere manschappen zijn misschien gered ge weest door een ander schip, maar dit is ver van zeker. Zeekommïssaris 7j" Van Mol, van Zeebrugge, stelde een onderzoek in. De regeering heeft beslist de hoe veelheid boter iri de rantsoeneering van de soldaten te verhoogen. De zuivelfabrieken en boterhande- laars die zich in staat achten, wekelijks minstens 300 kilo versche, onvermeng de gepasteuriseerde melkerijboter te leveren voor het leger, dienen zich da delijk schriftelijk bekend te maken aan den zuiveldienst van het Ministerie van Landbouw, Middaglijnstraat 3, te Brussel. Deze dienst zal hen een inlichtings formulier laten geworden, dat zij, na volledige invulling, dienen terug te sturen. Volgens gegevens van het ministerie van Landbouw, bedragen de hoeveel heden in koelhuizen bewaarde boter. Gekoelde boter Bevroren boter 16 Oei. 1939 123.874 4.925.691 1 Nov. 1939 126.937 4.888.642 16 Nov. 1939 116.724 4.626.510 EEN EENVOUDIGE VOOR ZORGSMAATREGEL Zooals bekend zijn de gemeente besturen reeds sinds eenige weken in het bezit van de rantsoeneeringskaar-. ten. Deze waren echter nog niet uitge deeld aan de bevolking. De regeering heeft besloten dat de uitdeeling der rantsoeneeringskaarten aan de bevolking eerstdaags zal plaats hebben. Daaruit moet niet worden afgeleid dat de toestand van de ravitailleering betreft, slechter is. Met de uitdeeling dezer kaarten is echter een zwaar ad ministratief werk gemoeid en de regee ring heeft gemeend dat dit werk nu. in een kalme periode, zonder moeilijk heden kan geschieden. Het is een een voudige voorzorgsmaatregel. De kaarten kunnen ten andere niet worden gebruikt zonder de erbij be-* hoorende zegels, en de rantsoeneering kan pas in werking treden als deze'ge- gels in omloop worden gebracht. Zoo ver zijn we echter nog niet. AUTOBOTSING TE BRUSSEL Omstreeks twee uur 's nachts heeft een autobotsing plaats gehad op den hoek van de Louizalaan en de Een- drachtstraat te Brussel, tusschen een j wagen van en bestuurd door den 19 jarigen H. Decressonnière, gehuisvest te Ukkel en dien van den heer André Bernard, uit Elsene. Beide autobestuurders, alsmede de inzittenden, de hh. Maurits Bockhols, Brugmannlaan en Hendrik Zuns, Ten Boschstraat, te Elsene, moesten naar het ziekenhuis overgebracht worden. De volgende Belgische schepen wer den door de Engeleche-kontrool uit de Downs vrijgelaten t De Albertville de Jean Jadot» er» de «Astrid». Buiten deze Belgische schepen zijn de volgende schepen vrijgelaten en worden insgelijks <*e Antwerpen ver wacht De Teli Nomikos» de «Nico- lao Filinis», de «Westerland» en de «Patrai». De volgende Belgische schepen wor den nog in Fransc^e en Engelsche ha vens weerhouden de uBelgique de «Bruxelles» en de Katanga», in Den Haver de Henri Gerlinger», in de Downs, de «Moanda», ((Indiër»!, Olympiër», Móbeka», »Kasongo», Thysvillen, «Emile Franqui» en «Mar del Plata» te Weymouth de »Carlier» te Gravesend. Zondag voormiddag was de Albert ville» nog altijd niet binnen geloopen onze haven. Men wist; ^venwel dat het in de Downs zoo n afschuwelijk weer dat wel geen enkel schip zal uit gevaren zijn. KINDJE DOOR KOKEND WATER VERBRAND TE OOSTENDE Zondag morgen heeft zich te Oost ende een jammerlijk ongeluk voorge daan. De kleine Nelly Dekrijger, 2 jaar oud, en wonende 3, Gelijkheidstraat,te Oostende, werd in de ouderlijke wo ning bij ongeluk door een ketel ko kend water verbrand. Een inderhaast bijgeroepen geneesheer diende het ongelukkige kindje de beste zorgen toe en deed het naar het hospitaal overbrengen, waar het overleden is in de ijselijkste pijnen. gename gevolgen zou hebben dan het wachten op een anderen gids, wat eenige dagen kon duren. Vreemd was het dat Murillo, de ca- pataz, over de plotselinge verdwijning van den gids eer verheugd dan neer slachtig scheen in plaats van klach ten aan te heffen over de vertraging der reis, lachte hij over het voorgeval lene en maakte er eenige min of meer schertsende aanmerkingen op. die zijn heer, wiens gelaat alles behalve vroo lijk stond, op het laatst geweldig be gonnen te hinderen, daar dit onheil hem noodzaakte in de bergen te blij ven, waar hij aan de aanvallen der joogers bkèbtgesteld was. Vindt gij onzen toestand zoo aangenaam, dat gij daarover kunt la- chen en schertsen, Murillo vroeg hij eindelijk op knorrigen toon. Vergeef mij, mi amo, antwoord de de capataz nederig," maar gij kent het Spaansche spreekwoord cosa que ne tiene remedio es lo mejor, - een zaak die niet te verhelpen is moet men trachten te vergeten, bijgevolg doe ik mijn best o mte vergeten. Hm hm gromde zijn heer. En ook, voegde de capataz er bij. terwijl hij zich naar het oor -zijns meesters boog, hoe slecht onzen toe stand ook moge zijn, is het niet beter ons Te houden alsof wij hem zeer goed vonden Zijn heer sloeg een doorborenden blik op hem hij praatte echter met een beleefden glimlach onverstoor baar voort. De plicht van een trouwen die naar, mi amo, is altijd in de meening van zijn meester te declen, hoe die ook zijn moge. Dezen morgen pruttelden de peones nadat gij vertrokken waart, en gij kent het karakter van die wezens. Zoo de vrees hen bevangt zijn we verloren, want dan is er niets met hen uit te richten ik dacht daarom dat gij voornemens waart hen wat op te beu ren en derhalve heb ik in de veronder stelling verkeerd d^t zulks uwe goed HEBT GIJ GEWONNEN JA GEDENK dan onze SOLDATEN en draag bij tot de werken die voor hen zorgen NEEN Nu dan, denk er aan dat geduld en volharding u ongetwijfeld UW KANS zullen geven in de 1 le snede 1939 Zelfde plan als voorheen zoeken, Veel mcnschen klagen over de maag, maar zelden over de lever, dan wanneer dikwijls zij de schuldige is. Niets van a) wat in ons lichaam komtof wat er uit gaatontsnapt aan haar kontrool. Zij is het die de gal afscheidt noodig voor de spijs vertering zij is het die de suiker vervaardigtonmisbaar voor onze voeding, zij is het ook die ons bloed zuivert. Men zal dan ook begrijpen dat de minste stoornis van de lever op heel het organisme terugslaatveel stoornissen van den bloedsomloop hebben een zieke lever voor oorzaak. Ver zorg haar met de planten die zachtjes, natuurlijk en zeker werken. De Tisane Sainte-Claire isop het huidige oogenblik een der doelmatigste geneesmid delen tegen de ziekten van de lever en hun gevolgen. In alle apotheken 12,50 Ir het groot pak. AncMaisLouis SandersS .A Brussel -N/W- SPRINGSTOF ONTPLOFT In de provincie Luxemburg heeft zich een vreeselijk ongeluk voorge daan. Twee soldaten stonden op wacht toen door een totnogtoe onbekende oorzaak in hun nabijheid een hoeveel heid springstof ontplofte. De twee soldaten werden verschei dene meters ver weggeslingerd en ble ven op slag dood. Een der slachtoffers was vreeselijk verminkt. Het zijn twee opgeroepenen uit Athus, Arsène Gue- ben en Hollay. Een luitenant had pas de twee sol daten verlaten, toen de noodlottige optploffing zich voordeed. die er meest al niet te vinden onlstoken en eenige minuten daarna 1S- deden de peones een duchtigen aan- Hoewel Murillo den Mexicaan reeds vaj Qp de maïskoekjes, de tocino en lang als capataz diende en zich sommi- de cecinat artikelen die bij een maaltijd ge vrijheden mocht veroorlooven, of-|der Mexicanen onmisbaar zijn. keuring zou wegdragen, mij vroolijk te schoon hij het vertrouwen van zijnj Toen zijn volk verzadigd was en houden ofschoon ik het niet was, dit heer schijnbaar genoot deze ook op jeder een sigaar had aangestoken, moogt ge gelooven. j zijne toewijding scheen te rekenen, stond he[ opperhoofd overeind. De Mexicaan schudde twijfelachtig mistrouwde zijn meester hem niet al- aan werk J klonk zijn be- het hoofd. leen, maar veronderstelde zelfs, zon- vcj Intusscben schenen de opmerkin-der daarvoor behoorlijke bewijzen te gen van den capalaz hem zoo gegrond j hebben, dat zijn dienaar een dubbel en de redenen die deze ontwikkelde hartige rol speelde en in 't geheim de zoo aannemelijk, dat hij genoodzaakt j spion van zijne vijanden was. was hem te bedanken, -daar hij in dit i Of de veronderstelling van den Me-,j die HOOFDSTUK XLVII DE VERRASSING - - De stelling die het opperhoofd der oogenblik den man niet voor het hoofd i xicaan, die hij hem voor zekerheip j lcaravaan dacht het eerst ontdekt te 1de stooten, die door een enkel gold, or waarheid gegropd was. .kuii- mai hebben en waar hij besloot te blijven, was> uitmuntend geschikt om er een verschanst kamp te vestigen en sterk genoeg de aanvallen der roode en blanke roovers gedurende maanden te wederstaan. Die uitgestrekte volader, op een aanzienlijke hoogte gelegen, door af- wootd de peones tot verzet kon aan-j nen wij nbg niet mededeelen maair c^< drijven in plaats Vair hen bij hun plicht I minste handelingen van den capataz te houden. werden scherp door hem bewaakt, er> Ik dank u, Murillo, zeide hij be-hij geloofde vroeg of laat zijne ver- vredigend, gij hebt mijne bedoelingmoedens bevestigt te zullen zien. volkomen begrepen en ik ben u erken-! Hoewel hij zich schijnbaar uiterst telijk voor uwe gehechtheid aan mijn j vriendelijk toonde, was hij steeds op persoon ik hoop dat de gelegenheid zijne hoede en gereed hem een straf crronden omringd en aan beide kanten zich weldra zal voordoen, dat ik u be- toe te dienen, die te gevoeliger zou z»jn!door reusachtige rotsen ingesloten. naarmate hij zich hierop langer had was zoozeer tegen overrompeling be- voorbereid. jveiligd, dat de peones weder onbe- Omstreeks elf uur des voormiddags1 zorgd werden, en de geheimzinige bereikte de karavaan intusschen hetv|u(dlt van d*en gid3 ajs een onbedui- mi amo. merkte de capatez met eenterras en de peones konden hunnedend VOOrval begonnen te beschou- eerbiedige buiging aan. I blijdschap niet bedwingen, toen zij wen hetwelk hen alleen zou nood- De Mexicaan zag hem zijdeling aan, zagen hoeveel veiligheid de plaats aan-zaken eenigen tijd langer op weg te maar bedwong zich en bedankte nog- bood die hun meester tot het opslaan hlijven, dan zij zich voorgesteld had maals den capataz. van zijn kamp had uitgekozen. Deze oordeelde het voorzichtig een Hier willen wij voor het tegen- einde aan dit gesprek te maken. jwoordige blijven, zeide de Mexicaan Hij hield daarom zijn paard staandeontlast de muilezels en leg vuur aan en liet zijn meester vooruit rijden. j om het ontbijt gereed te maken. Daar- Het opperhoofd der karavaan was na zullen wij het kamp zoodanig ver een dier ongelukkige wezens die, hun'sterken, dat wij eiken aanval der vijan- gansche leven elk bedriegende of den kunnen wederstaan. wijzen kan geven hoe hoog ik u schat. Het bewustzijn .in dit geval mijn plicht gedaan te hébben, is, zooals al tijd, de eenige belooning die ik begeer, trachtende te bedriegen met wien zij j gedurende hun avontuurlijke loopbat n in aanraking komen, ten laatste nic- j mand meer vertrouwen en in de on schuldigste woorden een beteekenis De peones gehoorzaamden met de gezwindheid van lieden wier eetlust door een langen rit geprikkeld is ge worden. In een oogenblik waren de vuren Met een ijver, die iets goeds beloof- i de, stonden zij dan ok op, naar t be vel van hun opperhoofd, en begonnen onder zijne leiding een gracht te gra ven die hen#voor een onverhoed schen- aanval moest beveiligen. ('t Vervolgt.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, - J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21! Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2