Hel Stcrrn^aösr KRANKZINNIG UIT LIEFDE i ggHÜSSS De mobilisatie kost 10 mi/Iioen per dag Kongres van den Bond d. Kroostrijke Gezinnen De iuchtverbinding met Congo hs eüe foauen wan Aniwyerpsn 29 November. H. Saturninuu. Saturninus, bijgenaamd de Oude, om wille van zijn hoogen ouderdom, werd in bet gevang geworpen omdat hij christen was. Zijn marteldood was er een der verschrikkelijkste. Brandende toortsen verteerden zijn lichaam en zijn hoofd werd in tweeën gehakt. (4e eeuw. De Koning te Oostende. De Ko ning is Maandag te Oostende aangeko men en bracht een bezoek aan de Ge- ncraal-Mahieukazerne, waar hij een lang onderhoud had met militaire over heden. De komst van den Koning gebeurde heel onverwacht en was aan niemand bekend gemaakt. De rxuwe Bclg.'sche gezant in Ne derland. De heer Léon Nemry, de nieuwe Belgische gezant is Maandag te 's Gravenhage aangekomen. Het stoffelijk overschot van den beroemder, schilder Velasquez. Nu is de overlijdensakte ontdekt gewor den van den beroemden Spaanschen echijder Velasquez. In deze akte wordt gezegd, dat het stoffelijk overschot van den schilder zich bevindt, in een krypte van de kerk San Juan, te Ma drid. Deze kerk. die ongeveer 150 jaar geleden instortte, was opgericht op de plaats waar zich thans de place Ramales bevindt, niet ver van het Ko ninklijk paleis. Vela;.quez werd geboren te Sevilla in 1599 en overleed te Madrid in 1660 A.utofcussen andermaal ter beschik king der militaire overheid. Wij vernemen dat de wagens van de auto- buslijnen uii Brussel, Antwerpen en Luik, die in het begin der maand wa ren opgeëischt en tijdelijk opnieuw ter beschikking voor het reizigersver- vocr werden gesteld, andermaal op gevorderd ziin door het leger. Op het departement Landsver dediging deelt men ons mede dat het leger momenteel over deze wagens wenscht 'te beschikken met het oog op oefeningen. De verlezen ven de Nedtriandsche har-tkisvlcct. Het tankschip Slie- drecht metende 5.133 ton, dat en kele dagen geleden werd getorpedeerd is het zesde schip dat de Nedcrland- sche handelsvloot sedert het uitbreken van den oorlog heeft verloren. De Ne- derlandschc schepen rr Mark» metende 1.5 14 ton, Binnendijk metende 6873 ton, en Simon Bolivar meten de 8309 ton. zijn, zooals men weet op mijnen geioopen, terwij 1de «TegrL metende 280 ton, en de Safe» 375 ton, reeds sedert zooveel tijd worden vermist, dat zij als verloren worden beschouwd. Hei Albert Kanaal. Meer dan eens reeds werden opmerkingen ge uit betreffende de vertraging waarme de de herstellingswerken vorderen aan de bres in de dijken van het Al- bert-Kananl. M. Vander Poorten, minister van Openbare Werken belastte een hoofd ingenieur van zijn departement, per soonlijk te waken op die herstellings werken. TE GENT Sedert Zaterdag nacht woedt over de stad Gent een hevig stormweder dat gepaard gaat met regenvlagen en rukwinden. De aanhoudende regens jder laatste dagen hebben de waters der Leie en Schelde op onrustwekken de wijze doen stijgen. In de buiten wijken staan talrijke kelders onder water, i^angs Drongen, Afsne, Latem St Denijs, enz. staan ontelbare lande rijen blank. Men heeft er in der haast het vee moeten verwijderen. In de stad I zelf werd er aanzienlijke schade door den wind veroorzaakt aan daken en schouwen. SCHADE TE DENDERMONDE Tengevolge van den sterken Wes- terwind is het water op de Schelde en bijzonder op den Dender te Dender- monde, op onrustwekkende wijze ge stegen. Aan het Oud Sas, is een sluis gedeeltelijk weggeslagen, waardoor hel verkeer aldaar gestremd is. Ook het Vestje, een riviertje dat midden de stad loopt, is buiten hare oevers getre den. In de aanpalende Nieuwstraal zijn cr huizen, waar het water een hoogte bereikt van 50 centimeter. De schade is zeer aanzienlijk. Men vreest het erg ste voor de tijd van den volgenden nacht. WATERHOOS TE LOKEREN Zondag brak een waterhoos over onze stad los. Stortregens en windvla gen vergezelden elkaar. Daar het juist hooge tij was in de Durme, kon het water der straten niet wegvloeien en ontstonden er overstroomingen. Op de Groote Markt tangs den kant van het posthotcl stond het water tot midden den kasseiweg. In de Roomstraat moesten de in- j woners dijken zetten voor hunne deu ren, en kon men niet door castraat I zonder door bet water te gaan. Ook werd het verkeer omgeleid langs de School- en Voermanstralen. I Op dc Durmelaan liep het water over den dijk en op de Prosper Thuys- bacrtstraat kon men het omtrent het Gildenhuis. Dit weder duurde zoo heel den dag. Door den hevigen wind en de zwa re regenbuien was dc Scheldestroom zoo erg gezwollen, dat de oeverbewo ners te Wichelen sedert een paar da- gen in angst verkeerden en ieder oogenblik dachten dat de Scheldedijk. zou begeven. Maandagmorgen te 6 uur, bij hoog-j lij, liep het water over den dijk en' zette geheel' de wijk Paddenhoek on der water. De bewoners zeiten dijken voor hunne huis- en slaldeuren,stopten goed j hunne keldergaten, om, indien de dijk moest begeven, loch het water te kun- nen buiten houden. Maandagavond te 7 uur, toen zij dachten dat het ergste voorbij was,1 maar het weer hooge tij was, bruisch- j te het water in den stroom vervaarlijk aangezweept door den hevigen storm wind. Het werd met geweld tegen den dijk opgezweept. De dijk brak op twee plaatsen door te welen aan de Bergemeeschen en tegen de groote sluis. Op minder dan geen tijd ston den velden en weiden onder water. Weeral stond gansch den Paddenhoek blank. Bij verschillende "inwoners dreven de huismeubelen over den vloer. Klei ne staldieren, zooals konijnen, kie kens enz. konden met moeite gered worden of verdronken. Kelders met aardappelen en andere eetwaren gevuld, \ehoten vol water. Het was droevig om zikn. Seffens werd door toddoen van bet Gemeentebestuur het Beheer van Wa- terwegen telefonisch verwittigd en om 8 uur was dit reeds vergezeld door1 vakmannen, ter plaats. Maar gezien den hoogen waterstand konden zij j voorloopig niets doen en moesten zij 1 de lage tij afwachten. Ook is het verkeer tusschen Wiche len en Uitbergen onderbroken, ge-j zien de groote steenweg aan de brug van Uitbergen overstroomd is. Ook de wijk B< hemen Tad door het water veel te lijden. OVERSTROOMING TE LEBBEKE EN OMLIGGENDE Te Lebbcke cn omliggende heeft de storm overstioomifcg veroorzaakt. Straten en velden staan onder wa ter te Buggenhout, Baasrode, Dender belle, Wieze, Peiscgem, Steenhuffel, St Gillis bij Dendermonde, waar de vestingen dreigen over te loopen. Uitgestrekte landerijen staan blank door het wassen der beken en grachten Te Lebbeke, in de kleine Antwer- penstraat, zijn huizen door het over vloedig water afgezonderd en de Baas- j rodestraat slaat ook onder water en af-j gelegen hoeven zijn door het water omringd. Het water van den Dender staat op geiijke hoogte met den beganen grond Andere omliggende gemeenten heb- j ben tijding laten geworden dat zij door oversiroomingen zijn geteisterd. De schade doof het water aange richt is overgroot. Ook heeft het stormweder aanzien lijke schade veroorzaakt aan huizen en werden ook talrijke boomen ont worteld. Op een vergadering belegd door de vakbonden cn de plaatselijke federatie der socialistische partij heeft de heer Spaak te Luik het woord gevoerd en verklaard dat op het oogenblik de twee hoofdbekommernissen der re- geering zijn het leger en het behoud van zijn moreel en de financieele toe stand. Verbeteringen zullen eerlang wor den toegebracht aan het stelsel der vergoedingen aan de rechthebbenden cler gemobiiiseerden. De mobilisatie kost ons 10 millioen per dag. Het bcgrootingstekort einde 1940, wordt geschat op 10 milliard.De toestand is uiterst ernstig en maatre- gelen dienen dan ook getroffen. De h. Spaak is overtuigd dat, mits eenig wederzijdsch begrip, gansch de sociale wetgeving zal kunnen gehand haafd blijven. Het is de wensch der regcering. Aan de werkende klasse, namelijk aan de mijnwerkers, vragen wij een aanvullende inspanning om de produk- tie te verhoogen. Trouwens, arbeiden; voor de landsverdediging-'is per slot van rekening arbeiden de verde- j diging onzer haardsteden en onzer i vrijheden. Maar wat wij aan de werk lieden vragen, vragen wij ook aan de werkgevers. Elk in ziin sfeer moet zich een zelfde inspanning getroosten. De minister van Buitenlandsche Zaken besloot met zijn geloof uit te drukken in 's lands toekomst. ERGE TREINBOTSING IN DUITSCHLAND Nabij Niederwoellstadt, op de lijn' Frankfurt-Gietten (Duitschland) is' een lokaaltrein met een goederentrein in botsing gekomen. Er zijn 1 I aooden en 5 zwaar ge wonden. Uk het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 2379te Vervolg. Een breede borstwering, door sta ketsel omgeven, zou daarna worden opgeworpen, om den toegang tot het teras te sluiten. Het hoofdkwartier van hel kamp, dat wil zeggen de tent, werd eerst in orde gebracht, en de paarden werden aan palen gebonden, die in den grond bevestigd waren. Op het oogenblik dat het opper hoofd der karavaan vergezeld door eenige peones. die van spaden en hou- weelen voorzien waren, die zich dicht naar den toegang tot het teras begaf, waarschijnlijk met het doel, dc juiste plaats aan te wijzen waar de gracht moest gegraven worden, naderde dc capataz hem, beleefd glimlachend en met een eerbiedigen groet. Mi amo, zeide hij. ik heb u eene belangrijke mcdcdeeling te doen. Zijn meester keerde zich om en be zag hem wantrouwend van 't hoofd tot dc voeten. Mij eene mededccling te doen. hernam hij. Ja. mi amo, hernam dc capataz dreigend. Wat is het Spreek. Murillo, maar maak het kort, want gij ziet, dat ik geen tijd te verliezen heb. Ik hoop u tijd te doen winnen, heer, zeide de capataz, steeds glimia- Niettegenstaande dc moeilijkheden voortspruitende uit den Internationa- len toestand, zal de bond der Kroost rijke gezinnen zijn gewoon winterkon-! gres houden te B.T4f>eel op 3 December Zijn leiders zijn Van meening dat de werking van den Bond meer dan ooit noodzakelijk is. Op dit oogenblik j brengen de kroostrijke gezinnen in het bijzonder offers voor de openbare vei- j ligheid, vermits zij, spijts hun beperkt j percentage, aan het land de helft zij- ner verdedigers leveren het is niet meer dan billijk er over te waken dat hunne stoffelijke en zedelijke belangen niet zouden worden opgeofferd dat; doet de bond. Om wille van de omstandigheden zal dit Kongres een karakter hebben van volstrekten eenvoud, zonder ont vangst, noch vlaggedeelneming, noch optocht; het zal zich beperken tot een studievergadering gevolgd van een gezamenlijk middagmaal zonder ta felreden van officieeie personaliteiten. Zooals men weet, zijn op het oogen blik onderhandelingen gaande met de Fransche regeering, teneinde de Iucht verbinding tusschen Belgie en Kongo te handhaven. Deze onderhandelingen zouden flink opschieten en binnen kort hoopt men een overeenkomst te bereiken. Het overvliegen van Noord Frankrijk, ook al wegens de herhaal delijke iuchtgevechten in deze streek is te gevaarlijk. De Belgische lucht vaartmaatschappij zou dan ook ge dwongen zijn een ander eindpunt dan Brussel te verkiezen. Waarschijnlijk zal de dienst van Marseille uit geschieden. De uit Brussel vertrekkende passagiers zouden dan per trein tot Marseille frioeten reizen. Daardoor zou de reis op vijf dagen in plaats van op vier ko men. Uit nationaal oogpunt is er groot belang verbonden aein het handhaven van de luchtlijn naar Kongo, tc meer nu de scheepvaart onveilig is en de schepen opgehouden worden op de reede van Duinsy (de Downs). De voornaamste vraagstukken wel ke nog met de Fransche regeering ge regeld moeten worden, zijn die van de brandstofvoorziening en de pasiva- voor de passagiers. Men hoopt echter op deze punten spoedig tot overeen stemming te geraken. Op 25 November stelde men te Antwerpen een lichte verbetering der scheepvaart vast. Er werden 21 aange komen schepen ingeschreven, name lijk 5 in de Royerssluis, 7 in de Kruisschanssluis, 8 aan dc Scheldeka den en I bestemd voor Brussel. Dc grootste diepgangen waren 96, 81 en 76 dcm. Dien dag vertrokken er 7 schepen, namelijk 4 uit d.e Royersslui3, 8 uit de Kruisschanssluis I van de rede. Op 26 November heeft de storm de scheepvaart zeer gehinderd en werden komsten geboekt, namelijk 1 in de Kruisschanssluis, 2 in de Royerssluis, 1 aan de kaae. Drie schepen verlieten de haven, namelijk 2 uit de Royerssluis en I van de kade. Er zijn thans 55 zeeschepen in de haven. Op 27 November, in den namiddag werd nog maar een enkel aangekomen vaartuig ingeschreven. Vermoedelijk ia,zulks toe te schrijven aan de storm, welke nog steeds in volle kracht woed de. De bevelvoerders van 2 vaartui gen troffen de schikkingen om te ver trekken. DRIE PERSONEN GEDOOD BIJ EEN AUTO-ONGEVAL TE HEFFEN Zondagavond rond half zeven kwam de genaamde Smollings, woonachtig te Turnhout, met zijn auto uit de richt!. van Oostham. In den wagen hadde i eveneens plaats genomen José Noels en de familie Wittemans, uit Leopoicls- burg. Door een ongekende oorzaak liep de auto in een draai tegen een boom te pletter. De voerder alsook Mej. Noels v^aren op slag dood. Het vijfja rig dochtertje van de familie Witte mans werd zwaar aan het hoofd ge wond en overleed na de overbrenging in het gasthuis te Mol. Ook Mevr. en den h. Wittemans werden aan het hoofd gekwetst en ter verpleging naar het gasthuis van Mol vervoerd. Llun driejarig dochtertje bekwam slechts enkele schrammen. SMELTOVEN ONTPLOFT TE HEMIKSEM In een gieterij aan de Lindenlei te Hemiksem, heeft zich een zware ont ploffing voorgedaan, die gelukkig geen noodlottige gevolgen heeft gehad. De ontploffing gebeurde bij het ver wijderen van cokes uit een smeltoven. De aangerichte schade is zeer groot. Twee arbeiders die zich in de nabij heid bevonden, liepen verwondingen op, gelukkig niet van ernstigen aard en konden na verpleging ter plaatse naar huis keeren. DOODELIJK TRAMONGELUK TE TE ANTWERPEN Toen de 45 jarige Maria Van Viem, echtgc-noote Van Nauw, wonende Windmolenstraat, te Hoboken, Maan dagavond den Sint Bernardschen stw. wilde oversteken, achter een tram, ter hoogte van de Max Roosesstraat, werd de vrouw gegrepen door een andere tram, komende uit de tegenoverge stelde richting. Het sladhtoffer werd vreeselijk ver minkt en overleed in het St Elisabeth- gasthuis, enkele oogenblikken later. chend. Ha, wat is het dan Als gij me vergunt u een oogen blik afzonderlijk te spreken, zal ik het u zeggen. Diable hebt gij geheimen meester Murillo Mi amo, ik mag u alleen zeggen, welke ontdekking ik gedaan heb. Hm gij hebt eene ontdekking gedaan De capataz boog zich zwijgend. Komaan, het zij dan zoo, her nam zijn heer, ga met mij. Gij kunt wel voortgaan, mecha- chos, voegde hij er bij, zich tot de peones keerende, ik kom aanstonds weder bij u. Zij gingen vooruit. Het opperhoofd der karavaan liep met den capataz eenige schreden ach terwaarts. Toen hij oordeelde ver genoeg te zijn om niet gehoord te kunnen wor den, keerde hij zich naar den mesties en zeide Thans, veronderstel ik, meester Murillo, dat gij door niets gehinderd wordt voor de zaak uit te komen. Inderdaad niet, heer. Spreek dan op, in 's duivels naam, en stel mijn geduld niet langer op de proef. Ik heb een grot ontdekt, heer 1 Wat 7 riep deze in verwonde ring. hebt gij een grot ontdekt Ja. beer. Waar 7 Hier. Hier dat is niet mogelijk. Waar dan toch 7 Daar, hernam de capataz, ter wijl hij op eenige rotsen wees. Zijn heer wierp een wantrouwenden blik op hem en mompelde Ha, dat klinkt vreemd, zou ik mogen vragen op welke wijze gij tot die ontdekking gekomen zijt,en welke gewichtige redenen u tusschen die rot sen voerden, daar uwe tegenwoordig heid zooals gij weet hoog noodig was? De capataz liet zich niet van zijn stuk brengen door den toon WcTarop deze woorden gesproken Werden, maar antwoordde bedaard, alsof hij geen acht sloeg op de bedreiging, die in het gezegde van zijn heer lag opge sloten. O mi amo, ik verzeker u dat die ontdekking geheel aan 't toeval, te wij ten is. Ik geloof aan geen toeval, zeide zijn heer, maar ga verder. I Toen wij ons ontbijt genuttigd hadden, ging de capataz vriendelijk voort, bemerkte ik dat eenige paarden en daaronder ook het mijne, zich los- i gerukt hadden en hier en daar rond liepen. Dat is zoo, mompelde zijn heer, die eer tot zich zeiven dan tot den ca pataz het woord richite. Deze glimlachte onmerkbaar. Ik liep de paarden oogenblikke- lijk achterna, uit vrees dat zij verdwa len zouden en ving ze gemakkelijk op, behalve een dat gestadig wegliep, en eindelijk springend tusschen de rotsen verdween, waar ik het wel moest vol gen. Nu begrijp ik de 2aak het paard bleef juist aan den ingang der grot staan. Zoo was bet mi amo, aan den ingang der grot bleef het staan en liet zich daar gemakkelijk vangen. ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ►er* boden, te verkrijgen Boekhc.nd.el, J. Van Nuffei-De Gendtt Kerkstraat 2ll Aaista

De Volksstem | 1939 | | pagina 2