KRANKZINNIG DIT LIEFDE Gar::engd Nieuws De Watersnood mm Vergunningen voor woluitvoer geschorst In de haven van Antwerpen E De: -Tiber. H. Eh'gius. Af- koi-.ilig uit Limoges werd hij eerst op rtic! cplaatfcl bij een goudsmid. Of schoon hem nadien een schitterende carrière wachtte in het burgerlijk le ven verkoos hij den priesterlijken staat en werd bisschop van Noyon en Doornik (7e eeuw.) AnriterngzegelsVanaf Vrijdag I December, zal de verkoop der anti- tcringzcgelü op de postkantoren be ginnen. De zegels welke de bijzonder ste belforten van ons land weergeven,- bevatten dc volgende waarden 0.10 I 0.05 fr.; 0.30 4 0.05 fr. 0.40 en 0.5 fr. 0.75 4 0.05 fr.1.00 4 0.25 fr.; 1.75 4 0.25 fr. 2.50 5.004 5.00 fr. Het Belgisch Nationaal Werk, tot bestrijding der Tuberculose, dat gansch de antiteringactic van ons land insluit (Sanatoria, preventoria, dispen saria, Bescherming van het kind) doet een oproep tot de bevolking, opdat eenieder zijn briefwisseling ten minst* tot 15 Januari met deze zegels zou frankeeren. De antiteringzegels blijven geldig tot 30 September 1940. De werkloosheid in Belgie. Tij dens de week van 20 tot 25 November was het dagelijksche gemiddelde der gecontroieerde werkloozen 202.985 eenheden, tegen 199.207 voor de voorgaande week, hetzij eene verhoo ging van 3.776 eenheden of 1.90 t.h. Dc dagelijksche gemiddelden voor de overeenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938 waren respectie velijk 143.961, 14471 I en 189.81 1. Merkwaardige bekeermg. Eli zabeth Helen Blathwayt heeft bij haar intrede in de Katholieke Kerk een jaarlijksche toelage van 5000 pond moeten prijsgeven. Dit bedrag was haar in 1900 gelegateerd onder voor waarde dat alle erfgenamen die ooit tot de Katholieke Kerk zouden over gaan, van dit legaat zouden worden uitgesloten. Deze vreemdsoortige maatregel is destijds door de Hooge Raad bekrachtigd. Betaling der taxe op koffie en mine rale oliën. Krachtens een beslissing van den minister van Financien mag de verbruikstaxe op de koffie en de mine rale oliën welke den 15 November 1939 voorhanden waren, zonder beta ling van nalatigheidsinteresten, ge kweten worden, in derden, op onder staande data 31 December 1939 31 Januari 1940 29 Februari 1940. Voor de eerste twee stortingen zul len breuken beneden 1 frank wegval len terwijT de derde storting liet over schot moet behelzen. De Minister van Financien heeft besloten tijdelijk vrijstelling van be lasting te verleenen voor alle heffingen ten bate van het Werk van het Pa ketje van den Soldaat». De directies van de zalen waar de vertooning plaats heeft hoeven geen bijzondere entree biljetten uit te reiken, in zoover de heffing gelijkmatig op 10 centimes per toeschouwer vastgesteld is, ongeacht de prijs van de plaats. De vrijstelling wordt dan alleen de finitief toegezegd als de inrichters van 'de vertooningen, binnen drie maanden een quitantie van de begunstigde in stellingen indienen. Uit het leve#» van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 239ste Vervolg. Hij zweeg een oogenblik en scheen ernstig over het gehoorde na te den ken maar weldra hief hij het hoofd op en knikte, alsof hij een vast besluit genomen had. Bah I in Gods naam, ik geloof niet aan het gevaar dat gij schijnt te vermoeden, en bestaat het werkelijk, welnu, het zal me welkom zijn. Wacht ons hier, mannen, en houdt u gereed op het eerste teeken mij ter hulp te snellen, voegde hij er bij. de peones aanziende, die oprezen en midden in de zaal bij elkander gin gen staan. Het opperhoofd liet hen een toorts, opdat zij zouden kunnen zien terwijl hij zijn onderzoek voortzette, nam zelf de andere, en zeide tot Murillo Laat ons gaan. Zij traden de gang in. Deze was zeer nauw en vrij snel naar beneden, zoodat de beide man nen, met de kronkelingen van de gang onbekend, de grootste voorzichtigheid moesten in acht nemen en alles nauw keurig bezien. Onder het voortgaan werd het ge- jdruisch van 't water gestadig sterker; waarschijnlijk vloeide in hunne nabij heid een der onderaardsche stroomen welke men zoo vaak in holen aantreft. TE AALST De -regens die in den nacht van Dins dag op Woensdag opnieuw begonnen zijn neer te vallen en Donderdag nog voortduurden, spijts het- weerbericht van de radio dat opklaringen liet voor zien, hebben den watersnood der vori ge dagen aanzienlijk doen toenemen. Tal van straten in de stad als Kool- straat, Statiestraat, Dirk Martenestr. Boudewijnkaai e.a. werden als in be ken herschapen met het gevolg dat het water met heele gulpen de kelders binnenstroomde. Het waterpeil van Dender en beken komt steeds hooger en treedt op sommige plaatsen buiten de oevers, waardoor de werken die aan de kaaien uitgevoerd worden, fel beschadigd wor^pn. Er moet niet veel regen meer neer komen om het sluiten van fabrieken noodzakelijk te maken dit ware dan nog een onheil daarbij op den koop toe. - Begrijpelijkerwijze werd aan ge bouwen en landbouw veel schade aan gericht. TEé NINOYE EN OMSTREKEN De Dender is Woensdag uit hare oevers getreden. Te Ninove en omge ving staat alles wat aan de Dender paalt blank. Ie Pollare staat een gedeelte onder water zoodat de kant langs Zandber gen geheel afgezonderd werd. Tusschen de Venusbroeken al over den nieuwen steenweg en langs de brug onder het spoor, staat het water ongeveer twee meter hoog. Op den voorgrond, aan den Os, op de wijk Preulegem, heeft het water aan den nieuwen steenweg zooveel schade ver oorzaakt zoodat reeds 250 betonpalen die voorzien waren met ijzeren staven om het verkeer te regelen, in de diep te zijn gevallen. Op de plaats tusschen de brug en den Dender en deze van het spoor is het water zoo hoog geklommen dat het'over den steenweg loopt en dat voor het oogenblik alle verkeer er door onderbroken is. TE BUGGENHOUT Zelden werd Buggenhout zoo door het water geteisterd als dit thans het geval is geweest. Niet alleen aan den Scheldekant, naar Baasrode toe, doch ook de Boschkant en zelfs de dorps kom, had door het water te lijden. In de Kerkstraat, de voornaamste straat der gemeente, moesten de menschen schutsels voor hun deuren zetten om den onwelkomen gast buiten te hou den. Bij Verdoodt A. liep het water door het huis terwijl voor de deur kas- seieftfefièn .waren uitgespoeld. Bij den. h. Bosteels moesten de ruime kelders leeggepompt worden. De pompiers hadden de handen vol. In de Kasteel en Boschstraten stond het water 50 cm hoog. Ook op de Hooge Linde was de baan naar het gehucht Opstal over stroomd. TE DE1NZE EN OMGEVING Sinds eenigen tijd waren in de streek van Deinze tal van weilanden en landerijen onder water komen staan, maar sinds Zondag is de watersnood zoo erg toegenomen. dat aan de Brugsche Poort, al de huizen bedreigd De kinderwagenfabriek van den hr Baertsoen staat reeds voor een groot deel in het water al de kelders zijn die door de natuur gevormd zijn het zijn meestal rivieren door een aardbe ving onder den grond gemaakt. Plotseling voelde het opperhoofd, zonder dat hij eenig gerucht gehoord had, zich aangrijpen. Zijn toorts werd hem uit de hand gerukt en tegen een rots uitgedoofd,en hij op den grond geworpen, waar men hem stevig vast bond, zonder dat hij, daar dien aanval zoo snel en welbere kend geschiedde, den minsten weder stand kon bieden. Murillo was. tegelijk met zijn heer, nu op den grond geworpen en even als deze gekneveld. - Laaghartige duivels schreeuw de de Mexicaan, terwijl hij een boven- menschelijke poging deed om zijne banden te verbreken, laat mij ten min ste zien met wien ik te doen heb Stil, generaal Guerero, zeide een ruwe stem. wier klank het opperhoofd, ondanks zijn moed deed sidderen, on derwerp u aan uw lot, want de perso nen die u thans in hunne macht heb ben, zullen u de vrijheid niet terugge ven, voor zij een ernstig woord met u gesproken hebben. Generaal Guerero wrong zich in machtelooze razernij heen en weder, maar zweeg. Hij had begrepen, daar zij niet schroomden hem aanstonds bij zijn waren naam te noemen, dat zij die hem dezen strik gespannen hadden, onverzoenlijke vijanden moesten zijn veel gevaarlijker dan de roovers der prairiën of de Roodhqiden in wier han den hij eerst dacht gevallen te zijn. Daarbij bedacht hij dat de duister nis weldra zou geweken zijn en hij zij ne vijanden dan in 't gelaat zou kun nen zien en herkennen. Hij werd evenwel in zijne verwach- ondergeloopen. Aan de boerderij van Van Steen- kiste bereikt het water de hoogte van de stallingen verder, naar Zeveren, zijn tal van boerderijen door het wa ter omringd. Te Poesele is de hoeve Windels ge heel door het water afgezonderd, zoo dat inderhaast het vee in veiligheid werd gebracht. Te Vinkt staat de beek op gelijke hoogte met den steenweg. Een woning staat 0.60 cm. onder water. Talrijke zaailanden staan reeds voor de tweede maal blank, zoodat meer dan waar schijnlijk het zaad verrot is. Bachte Maria Leerne werd ook' zwaar door het water geteisterd. Het genadeoord van Onze Lieve Vrouw van Lourdes is heelemaal door het water ingenomen. De hofstede van Cy- riel De Wever, langs de Schipdonksche vaart, is grootendeels overstroomd, zoodat maatregelen dienen getroffen voor de dieren. Aan Astene Sas ziet men niets an ders als water, zoover het oog reiken kan. Het landhuisje Leiespiegel is gansch door het water afgesloten. Tus schen de Leie en de overstroomde mcerschen ziet men geen verschil meer zoodat het verkeer voor de binnen scheepvaart heel moeilijk is. Te Deurle zijn de hovingen der tal rijke lusthuizen, welke zich aan de Leie bevinden, blank gezet. Vele schade zal daar aan te stippen vallen. IN EN ROND BRUSSEL Op den Bergschen steenweg te An- derlecht moesten, tengevolge van het overstroomen van den weg, tramreizi gers met bootjes verder gebracht wor den. Het water was op zelcere plaatsen tot 1 m. 40 gestegen. Talrijke werkhuizen en gebouwen langs de Zenne te Veeweide werden door het water afgezonderd. Het ver keer op den weg te Zuun werd stopge zet. Dinsdagavond verlieten talrijke bewoners van de Zuunstraat hun hui zen. De brandweer trad op verschillende plaatsen op. In de Bollinckstraat be reikte het water een hoogte van 1 m. 40. Door de zorgen van het gemeente bestuur werden talrijke woningen ont ruimd. Te Vorst werd door de politie een boogje gehuurd om afgezonderde be woners te bevoorraden. Het aantal on der water gezette kelders is groot. Overal is de schade aanzienlijk.War me dranken en brood werd aan be- hoeftigen uitgedeeld. Het water scheen zich in de richting van Drogenbosch en Zuun terug te trekken, maar aan het Rad was het peil toch nog op 1 m. 35. Gelukkig werden. g4*s>n persoonlijke ongevallen gemeld. Ofschoon de fabriek 'waar de Soti- light-zeep gefabriceerd wordt, met wa ter omringd is, wordt de voortbrengst van zeep normaal verzekerd, zoodat er geen sprake kan zijn van het stop zetten dei productie. LUIK EN OMGEVING FEL GETEISTERD Hoewel het wassen' van de Maas niet meer heeft toegenomen, blijft de toestand in de omgeving van Luik vrij ernstig. Zoo bereikt het water, in de straten van Wand/e, een hoogte van 70 cm. en te Cheratte vreest men voor de overstrooming van den steen weg Luik-Maastricht. Gelukkig heeft het waterpeil van de bijrivieren Ourthe en Vesder merkelijk afgenomen. Te Hoei dienden vele huizen ont- tingen bedrogen, want toen zijne aan vallers hem in de zaal gebracht hadderï waar de peones reeds ^ntwapend wa ren en door de Indianen bewaakt wer den, zag hij wel dat onder de mannen die hem omringden vijf als Mexicanen gekleec' waren, maar tevens dat hun gelaat door een stuk zwarte stof, het welk hen als masker diende, zoodanig bedekt was, dat hij hen onmogelijk kon herkehnen. Wat willen die mannen van mij? mompelde hij, en liet tevens hpt hoofd ontmoedigd op de borst zinken. - Geduld, antwoordde de persoon die hem had toegesproken 'en zijne woorden gehoord had,'weldra zult ge het vernemen. HOOFDSTUK XLVI1I DE VERKLARING Een geruimen tijd schenen de aan randers in stilte met elkander te be raadslagen. Terwijl zij nog met elkander spra ken trad een Indiaansch opperhoofd, de Spotter genaamd, de zaal binnen,en zegde eenige woorden in de taal der Comanchen. De generaal en de capataz werden opnieuw door de Roodhuiden opgeno men en op een wenk van een der ge- maskerden naar het terras gebracht. Gedurende de korte afwezigheid van den generaal, had hier eene groote verandering plaats gevonden en thans bood deze plek een schilderachtig too- neel aan. Honderd vijftig of tweehonderd In- diaansche ruiters, grootendeels met geweren gewapend en in goede orde op het terras geschaard, dat in 't mid den opengebleven was, jonden met ,ïuimd in de wijk Apleit. Het St Seve- rinplein is niet meer te bereiken, ter wijl het verkeer in de Augustijnenstr. gevaarlijk wordt. Te Statte is de steenweg naar Tie nen ondergeloopen en te Wanze moest het werk in de suikerfabriek worden stilgelegd. De Mehaigne is er namelijk uit haar oevers getreden, waardoor land en straten blank staan. DE MISDAAD VAN WICHELEN Het onderzoek in deze vreeselijke moord- en brandzaak is nog niet vol eindigd. Inderdaad zijn sommige bij zonderheden aan het licht gekomen die al hebben zij geen doorslaand recht streekse!» belang, toch van gewicht zijn om het net rond de vermoedelijke daders toe te halen. Zoo zou vrouw Saey een onderhoud gehad hebben met een persoon uit Lede, betreffende het tijdverbrüik van haar man, waaruit eens te meer zou blijken dat Remy Saey niet gedaan heeft wat hij ver klaart gedaan te hebben. Terecht vraagt men zich dan ook af, welke rol de zusters van het slachtoffer in deze zaak hebben gespeeld, temeer daat vróuw Saey den heelen dag van de misdaad in Aalst zou vertoefd hebben. Ondertusschen zijn vader Sa*y en zijn twee zonen Dinsdag opnieuw ver schenen voor de raadkamer der recht bank van Dendermonde en hebben er hun aanhoudingsmandaat nogmaals hooren bekrachtigen. De «Libre Belgique» sprak over een schandaal in den woluitvoer. De XXe Siecle» brengt gisteren de volgende nadere bijzonderheden aan het licht. In zijn laatste Zondag-artikel heeft onze medewerker, de heer Delvaux, gezinspeeld op sommige misbruikelij- ke handelingen naar aanleiding van den woluitvoer. Van een anderen kant werd aange kondigd dat de minister van econo mische zaken besloten had al de ver gunningen voor dit artikel te schorsen op dat volledig licht over de zaak zou geworpen worden. Deze verhandelingen hadden voor doel speculaties op de wolmarkt van Antwerpen, waar een compensatie- koers was vastgesteld die de wolwe vers dwong een hoogen prijs te betalen om zich de noodige grondstof voor de bedrijvigheid hunner werkhuizen ftan te schaffen. De rege*ring heeft de onontbeerlij ke maatregelen genomen en er blijven gelukkiglij k belangrijke voorraden wol in het land. Men beweert dat zekere speculeer- ders winsten van 500 millioen zouden verwezenlijkt hebben. Dit cijfer is blijkbaar overdreven, maar het zou zeker bereikt zijn gewor den ware heel de voorraad wol uitge voerd geweest. Wij meenen dat M. Sap, die beslo ten heeft volledig licht in die zaak te doen schijnen, tevens heeft besloten geen wol te laten uit het land gaan, die aan vreemden toebehoort of die in ons land voor rekening van vreemden werd verwerkt. Zoodra het onderzoek is afgeloopen zal alles weer normaal gaan als vroe ger. Men verzekert dat een agent van den dienst der vergunningen, die thans het gelaat naar het hol gekeerd en had den in hun midden de ontwapende Mexicanen, benevens de bagage, de muilezels en paarden der karavaan. De tent stond nog alleen op de plaats die tot het kamp bestemd was de gordijn was weggeschoven en een ruiter had onbeweeglijk voor den in gang post gevat, om te beletten dat de kostbare voorwerpen, die er in waren "geroofd werden. Toen de aanranders het hol verlie ten en naar buiten traden* weken de ruiters,, die voor den -angang van het terras geschaard waren, links en rechts ter zijde om eenige personen door te laten die in jagerskostuum gekleed wa ren en aan wier gelaatskleur, hoewel die door den invloed der lucht bruin geworden was, men gemakkelijk kon zien dat zij blanken waren. Twee vrouwen, op muilezels gezeten kwamen met hen. Deze troep vreemdelingen bestond uit acht personen, die tien ezels bij zich hadden. Daar die lieden ontwapend waren en te voel gingen, tusschen een vijftig tal Indiaansche ruiters, was 't waar schijnlijk dat zij door een bende Rood huiden in een hinderlaag gelokt en ge vangen genomen waren. Beide dames schenen nauw aan el kander verwant, zooals men uit de ge lijkenis kon opmaken die bij haar werd aangetroffen, niettegenstaande de eene reeds op zekeren leeftijd ge komen was en de andere zeventien of achttien jaar kon zijn. Zij werden met een beleefdheid die zij bij de Roodhuiden niet verwacht hadden, naar de tent geleid waar men haar verzocht binnen te treden en daarna werd de gordijn toegeschoven ven, om haar aan de blikken der ln- afhangt van den dienst der bevoorra ding, zijn naam zou geleend hebben voor de toekenning van uitvoervergun ningen aan niet gekwalificeerde perso nen. Wij rekenen op de krachtdadigheid van minister Sap om deze zaak niet in den doofpot te laten versukkelen. Er werd op 28 November fïlotse- ling te Antwerpen een - zeer bevredi gende toename der scheepvaart vast gesteld, toename, die op 29 November nog beter werd. Op 28 November boekte men 16 aankomsten, namelijk 4 in de Royers- sluis, 8 in de Kruisschanssluis, 3 aan de Scheldekaden, 1 voor Brussel. De grootste diepgang was 77 dcm. Dien dag vertrokken er 14 schepen, name lijk 4 uit de Kruisschanssluis, 3 in de Royerssluis, 7 van de Scheldekaden. Op dit oogenblik, namelijk 29 Nov. boekte men te Antwerpen reeds 1 7 aankomsten, namelijk 8 in de Kruis schanssluis, 4 in de Royerssluis, 3 aan de Scheldekaden, 2 bestemd vóór ha vens of> de BovemSchelde* %elegen. De grootste diepgangen dezer schepen waren 2» van 81 dcm., 78' dcm, 70 en 63 demi Er vertrokken reeds 6 sche pen en 4 andere troffen de schikkingen om af te varen. Er zijn thans 66 zeeschepen in de haven van Antwerpen. VERTREK VAN DE ALBERTV1LLE De paketboot «Albertville» zal Ant werpen verlaten ter bestemming van Belgisch Congo, op Zondag 3 Decem ber te 15 uur. Den dag van het vertrek zal een bij zondere trein ten behoeve der passa giers en der personen, die wenschen hen te vergezellen te Brussel-Noord gevormd worden, ter bestemming van Antwerpen aanlegkaai. Vertrek vanuit Brussel-Noord te 12 uur 20, te Mechelen te 1 2,42 uur, aan komst te Antwerpen te 13,35 uur. DOODELIJK ONGELUK TE BRUSSEL Woensdagochtend is de 44 jarige werkman Jozef Vandervorst, wonende Steekspelstraat te Brussel, in een groot magazijn op den hoek van de Anspachlaan en Kiekenmarkt, van de zesde verdieping door den liftkoker naar beneden gevallen. Het slachtof fer heeft armen en beenen en vermoe delijk ook de ruggegraat gebroken. Tijdens zijn overbrenging naar een kliniek i$ de man bezweken. EEN WIELRIJDER GEVAT OP DEN WEG BLANKENBERGE- BRUGGE TE ST PIETERS Woensdagnamiddag gebeurde op den.grooten weg. Blankenberge-Brug- ge, ter hoogte van de spoorwegbrug te St Pieters bij Brugge een doodelijk ongeval. Een wielrijder, komende uit een zij straat en die den weg wilde oversteken werd midden den weg gevat door een auto komende uit de richting van Brugge. De man v*erd met geweld ten gronde gesmakt en bleef er bewe gingloos uitgestrekt liggen. Enkele oogenblikken nadien gaf hij den geest zonder tot het bewustzijn te zijn ge keerd. Het slachtoffer is de genaamde Mael- staf Maurits, 35 jaar, koopman, te Zuienkerke en de auto werd gevoerd door De Baes Remi, handelaar te Oostkamp. dianen te onttrekken die wel eerbiedig op haar gericht waren, maar toch een onaangenaam gevoel moesten veroor zaken. De nieuw aangekomenen plaatsten zich, op een wenk van hunnen geleider nevens de gevangene peones het wa ren mannen in de kracht des levens en aan hunne fiere en krachtige gelaats trekken was het te zien, dat zij on verhoeds door de Indianen overvallen waren daar zij, naar alle waarschijn lijkheid liever gestorven zouden zijn dan zlèh gevangen te gfevfen, Waniieer zij gelegenheid gevonden hadden zich van htftine wapens te bedienen. Zij zagen er niet neerslachtig of be angst dit. Integendeel, hunne fonkelen de oogen en gefronste wenkbrauwen toonden aan dat zij wel verre van lij dend in hun toestand te berusten, de eerste de beste gelegenheid zouden aangrijpen om de vrijheid te herwin nen, die hen zoo verraderlijk ontroofd was. Hoewel zij zich ongetwijfeld voor genomen hadden onverschillige toe schouwers te blijven van het tooneel dat er volgen zou, werd hunne nieuws gierigheid onwillekeurig opgewekt bij het gezicht van het vreemdsoortig drama, waarvan zij gedwongen waren getuigen te zijn. Aan den voet der rotsen lagen eeni ge granietblokken in een halven cirkel gerangschikt. ('t Vervolgt.)] Krankzinnig tril Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalsts

De Volksstem | 1939 | | pagina 2