KRANKZINNIG UIT LIEFDE Moeders, Gn,:;engd Nieuws ALS MEN NIET ZWIJGEN KAN Ministerie van Lands verdediging KOLONIALE LOTERIJ NATIONALE CONFERENTIE van Patroons en Arbeiders Nieuwe anti-Russische be* toogingen te Rome In de haven van Antwerpen Een Legerduif te Zandbergen gevangen c G De:.. b«r» H. Nikolaas. - Dtzo he I.-/- wo;- bisschop in Klein Az c lijden de vier !e eeuw.Zijn groo te zorg ging voortdurend naar den evennaa- 'e ch meer bepaald naar de nil :cn en noodlijdenden. De foHcloris- tifche gcbiu-'ken die thans met dit fee t gepaard gaan zouden hun oor sprong vinden in het feit dat de heilige een man* chc niet genoeg fortuin bezat om zijitf dochters uit te huwen 's nachts doo; het venster een groote som toe wierp. Dc Pauselijke zegen Urbi et Orbi dcc* du racPc ever de geheele wereld u'-£,.*>ndcn,—Uit Vaticaanstad wordt vernomen dat de Pauselijke Zegen j Urbi et Orbf welke de H. Vader; Vrijdagmiddag geven zal, ter gelegen- heid van het feest der Onbevlekte Ont vangenis, van Maria. door de Radio van het Valkaan zal worden uitgezon- j den. De uitzending zal geschieden tus- schen 12 en 13 3() op. ecne golfleng te van 19 m. 84. De gefóovigen dié den zegen <^je door verscheidene posten vafl hfuropa en van Amerika zal worden doorge zonden - ontvangen zullen, kunnen aldus een vollen aflaat verdienen. Na?r de Noordpool vertrokken zon der pelsjas. Toen het schip van ad miraal Byrd dezer dagen te Boston aankwam, op weg naar de Poolstre ken, bleek dat de bemanning op de incest perfecte wijze was uitgerust. Groot was echter de ontsteltenis, toen j men tot de ontdekking kwam. dat,ten gevolge van een onbegrijpelijke ver gissing, de pelsjassen vergeten waren. Admiraal Byrd deed deze ontdekking toen het schip weer in volle zee was, zoodat men onmogelijk nog kon terug- keeren. Zonder pelsjassen kan de ex peditie in de Poolstreken niets uitrich ten. Thans zijn maatregelen genomen opdat de vergeten pelsjassen op de meest snelle wijze naar Panama zullen worden verzonden, waar het schip van admiraal Byrd nog 23 ton andere goederen aan boord moet nemen. 39 Katholieke Zendelingen in China gedood. Volgens in het Vaticaan ontvangen berichten zijn tot nu toe 39 katholieke zendelingen het slachtoffer geworden van den Chineesch-Japan- schen oorlog, ofwel werden zij gedood door kommunisten. De honderdjarige van Oostende overleden.Zondagavond is te Oost ende overleden Mevr. Marie Van Hoo- rebeek, de oudste vrouw van Belgie die geboren was te St Gillis Dender- monde en lang gewoond had te St Jo ris ten Distel bij Nieuwpoort. Sedert een paar jaar was de honderd jarige verhuisd naar Oostende waar zij de beste zorgen kreeg van haar achter kleinzoon geneesheer Heymans. Moskou zou gaarne het lijk ontvan gen van Karl Marx, die ergens op een Londensch kerkhof begraven ligt. Wat De Volksgazeti» deze opmerking in geeft Moest Karl Marx kunnen weer- keeren, hij zou aan de heeren van Moskou vragen wat misdaden hebt ge in mijnen naam gepleegd Ja, doch Marx konde dan ook aan onze socialisten vragen u Waarom hebt gij het land, dat zooveel misda den in mijnen naam pleegde, tegen weer en wind in verdedigd en zijn misdadige propaganda in de hand ge werkt Inderdaad, niemand in Europa mocht naar Rusland of het Moskou-regiem den vinger uitsteken, of de socialisten sprongen in 't krijt als hadde het hen- zelven betroffen. En laatst nog, hoe geweldig lijn de socialisten met in de bres gesprongen, toén de bolsjewisten op aanstoken en met de hulp van Moskou, Spanje te vuur en te zwaard verwoesten, en van daaruit Frankrijk en Belgie met het zelfde lot bedreigden Ze ronselden hier te lande zelfs 6000 dwepers en ongelukkigen om de bolsjewisten te helpen bij het uit moorden van Spanje 6000 rampza ligen waar er hoogstens 500 van terug zijn gekeerd... Ha Ha de socialistische leiders hebben vele redenen tot zwijgen De verantwoordelijkheid, die op hen weegt, is verschrikkelijk...? Ik zou niet gaarne in hunne plaats eens met zulk zondig pak voor den Opperrechter verschijnen... RECHTUIT. In de schoenen... voor Sint Niklaas. Op den Kerstboom... In het speelgoed... voor Nieuwjaar... VERGEET NIET ER EEN BILJET VAN DE in te steken HET IS EEN CHECK IN BLANCO OP DE FORTUIN MEDEDEELING AAN DE PERS HOOI EN STROO VOOR HET LEGER Het departement van Landsverde diging is kooper van HOOI en STROO tegen volgende voorwaarden 1Tarwe-, rogge- of haverstroo aan 29 fr. per 100 kgr.. voor koop waar geladen op wagon (alleen spóor- wagens. met uitsluiting der buurt- spoorwageris) De prijs wordt op 30 fr.) gebracht voor stroo in geperste balen (gebon den met twee draden.) 2) Weidehooi 56 fr. per 100 kg. voor koopwaar geladen op wagon (alleen spoorwagens met uitsluiting der buurtspoorwagens).De prijs wordt op 58 fr. gebracht voor Luzerne en klaver. De- vervoerkosten per spoor vanaf het station van vertrek tot aan het ma gazijn van bestemming vallen ten laste van het Ministerie van Landsverdedi ging. De aanbiedingen mogen schriftelijk gestuurd worden aan het Ministerie van Landsverdediging, Intendance- dienst, I ste Bureel, Leuvenscheweg, te Brussel. Deze dienst zal het magazijn aan duiden waaraan de fourage moet toe gestuurd worden. GEHOUDEN ONDER VOORZIT TERSCHAP VAN M. PIERLOT Maandag in den voormiddag had onder voorzitterschap van M. Pierlot, eerste minister, de aangekondigde con ferentie plaats tusschen vertegenwoor digers van arbeider» en werkgevers. Deze Ihatsten waren vertegenwoor digd door de leiding van V.E.V. en van de C.C.I. die voor de gelegenheid een gemeenschappelijke afvaardiging hadden gevormd. De werklieden van hun kant waren vertegenwoordigd door de leiders van het Chr. Vakver bond en van de Socialistische en libe rale syndikaten. De heeren Sap, Minister van Econo mische Zaken, Balthazar, Min. van Arbeid en Soc. Voorzorg, woonden de vergadering bij. De conferentie werd ingeleid door een uiteenzetting van den heer Pierlot waarin achtereenvolgnes de verschil lende vraagstukken werden belicht welke re huidige oorlogstoestand op economisch gebied voor Belgie doet oprijzen. O. m. wees de Eerste Minister op het verlies van bestellingen op de bui- tenlandsche markt en op de moeilijk heden waaronder de aanvoer van grondstoffen en de bevoorrading ge paard gaan. Terwille van 's lands welzijn moe ten deze moeilijkheden uit den weg worden geruimd in gemeenschappelijk j overleg tusschen patroons en werklie- den. Bepaalde voorstellen deed den Eer- j ste Minister niet, doch wel acht hij het noodzakelijk dat prijsstijgingen boven het normale peil moeten worden ver meden, en dat het indexcijfer, zou worden aangepast aan de werkelijk heid, door bij de berekening ervan niet langer nota te houden van produc ten, die nog slechts in beperkte mate gekocht worden. Ook de kwestie van den werktijd en van het aantal arbeiderskrachten in de mijnen dient te worden onderzocht. De heer Pierlot ftelde voor dat de werklieden-afgevaardigden zoo noo- dig afzonderlijk zouden vergaderen onder voorzitterschap van den heer Balthazar en de *j^itegenwoordigers van de patroons onder voorzitterschap van den heer Sap, om naar een oplos sing van de gestelde vraagstukken te zoeken. De vertegenwoordigers van de i werkgevers, de heer Graux, die na mens het C.C.I. en liet V.E.V. aan het j woord kwam, betuigde zijn instem- ming met den oproep van den Eerste Minister, zegde de medewerking toe van de patroons-organisaties om naar een oplossing te zoeken en om deze oplossing toe te passen. Ook stelde hij voor dat in afwach- j ting dat deze toepassing zou gevonden zijn, een «pauze» zou intreden inzake! loonen en werktijd. Dit voorstel wordt niet bijgetreden j door de 3 vertegenwoordigers van de arbeiders die na den heer Graux het woord voerden. De heer Pauwels na mens het A.C.V., senator Mertens, na mens de socialistische en volksverte genwoordiger Lamborelle namens de liberale syndicaten, alle drie verklaar den ij de voorafgaandelijke kwestie zooals zij door het voorstel van de pa troons werd gesteld niet te kunnen aanvaarden.» Echter betuigden zij de volledige instemming van de werkliedenorgani saties met het voorstel van den Eerste Minister, om naar een oplossing te zoeken in de vraagstukken die door den oorlogstoestand in het buitenland worden gesteld. Zij dringen evenwel aan opdat geen dwangmaatregelen zouden worden getroffen en opdat alle wijzigingen aan de bestaande regelingen door overeenkomsten tusschen patroons en werklieden zouden worden ingevoerd. Ten slotte werd overeengekomen dat de afgevaardigden van arbeiders en werkgevers, Donderdag een nieu we vergadering zouden houden, dit maal onder voorzitterschap van den Minister van Arbeid en Sociale Voor- Rome, 4 Dec. (Havas). Te Rome hebben nieuwe betoogingen plaats gehad ten gunste van Finland en tegen de Sovjet-Unie. Studenten hebben zich in groote me nigte naar het Finsche gezantschap be geven, waar zij Finland hebben toege juicht en vijandige kreten aan het adres van Rusland hebben gericht. De Finsche gezant is op het balkon moeten verschijnen om de toejuichin gen te beantwoorden van de toeschou wers, die daarna door de voornaamste straten van de stad zijn getrokken on der het roepen van Leve Finland en K Weg met de Sovjet-Unie» wat door de voorbijgangers onthaald werd door toejuichingen. Om te voorkomen dat er weer be toogingen zouden plaats hebben voor de Russische ambassade,, heeft de overheid buitengewone voorzorgs maatregelen genomen. De omtrek van de ambassade wordt bewaakt door belangrijke afdeelingen grena diers, terwijl de heele wijk door troe pen is afgezet. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARÖ j 243ste Vervolg. Een oogenblik heersebte er een diepe stilte in het rond. Het bleeke gelaat van den generaal Was groenachtig, zijne oogen waren met bloed doorloopen, zijn lichaam bewoog zich stuiptrekkend en een paar malen spande hij zijn beste krachten in om eenige woorden voort te brengen, wat hem echter mislukte. Eindelijk gilde bij op krijschenden toon Het is niet waar. gij hebt het niet gedaan, gij hebt het niet durven wagen, een vader het lijk van zijn kind te ontrooven Ik heb het wel gedaan, vervolgde de jager koelbloedig, ik heb u het lijk van uw slachtoffer ontrukt, en nim mer. verstaat gij. zult gij weten, waar het lijk zal rusten. Dit is slechts het begin van mijn wraak. Ik wil niet uw lichaam, maar uw ziel vernietigen. Ga thans naar Mexico, en vergeet bij uwe eerzuchtige intrigues het too- neel dat tusschen ons heeft plaats ge- had. Maar. denk er aan. overal en altijd lal ik uwe plannen dwarsboomen* Vaarwel, of liever, tot weder- ziens Een woord, een enkel woord nog schreeuwde de generaal, die aan de ergste wanhoop ten prooi was.geef mij 't lijk van mijne dochter terug, helaas zij was het eenige menschelij- ke wezen dat mij ooit bemind heeft. De jager zag hem een sekonde met ^en onbeschrijfelijken blik aan en zei- de daarna op koelen, spottenden toon: -glimmer Eveu keerde hij zich om en trad de gtotweder binnen, door zijne gemas kerde gezellen gevolgd. De generaal wilde hem nastellen, maar werd door de Indianen terug ge houden en ondanks zijn tegenstand, genoodzaakt op zijn plaats te blijven. Door dien laatsten slag. zoo onver hoeds toegebracht vernietigd, bleef don Guerero een oogenblik als van den bliksem getroffen, met slap hangende armen en wezenloozen blik staan. Eindelijk ontsnapte een hartver scheurende snik zijne borst, twee tra nen biggelden hem langs de wangen, en hij viel buiten kennis op den grond. Zelfs de Indianen, die woeste krijgs lieden, zonder eenig gevoel van mede lijden. waren door zulk een vreeselijke wanhoop getroffen dat velen onder hen zich omkeerden, ten einde daarvan niet langer getuigen te zijn. De Spotter had intusschen bevel ge geven aan de peones, de paarden te zadelen en de muilezels te beladen. Een der mannen die Guerero ver knocht scheen, naderde den jager en hem vlak in de oogen beziende sloeg hij hem in 't gelaat. Daarna wilde hij zijn geweer nemen en Don Miguel omverschieten. Doch deze nam een pistool uit de Op 2 December boekte men 1 3 aan komsten d.i. 6 in de Kruisschanssluis 2 in de Royerssluis, 5 aan de Schelde kaden. Er vertrokken toen 14 schepen. Op 3 December werden 16 aan komsten ingeschreven, namelijk 4 in de Royerssluis, 8 in de Kruisschans sluis, 3 aan de Scheldekaden en 1 voor Brussel. De grootste diepgang was 85 dcm. Dien dag verlieten insgelijks 16 schepen onze haven, d.i. 3 langs de Royerssluis, 8 langs de Kruisschans sluis 4 van de Scheldekaden en 1 af komstig van Brussel. Thans, namiddag 4 December, kwa men 2 schepen te Antwerpen aan, waaronder 1 met een diepgang van 93 dcm. Vermoedelijk zullen een 12 tal schepen de haven verlaten. Er zijn nu 82 zeeschepen in de ha- Maandagnamiddag trof een inwo ner van Zantbergen, bij Geeraardsber- gen, een duif aan óp zijn achteruit.Het arm beestje was totaal uitgeput en liet zich zonder moeite gevangen nemen. De heer Leopold Weverberg, die deze duif vond, droeg ze dadelijk binnens huis, om haar te verzorgen en stelde hierbij vast, dat het een postduif van het Fransche leger was en nog in het bezit van de inlichtingen welke haar werden toevertrouwd. Vrijdagochtend, om 9 u. 10 had zij het Fransche front verlaten. In het stormweder der laatste dagen moet deze duif verdwaald zijn geraakt om ten slotte te Zandbergen te stranden. De h. Weverberg bracht de rijks wacht dadelijk op de hoogte van zijn vondst. GEZIN DOOR GAS VERSTIKT TE ANTWERPEN In een huis aan de Van-Beethoven- straajt te Antwerpen, heeft .zich een tragisch ongeluk voorgedaan waarbij drie personen om het leven kwamen. Aldaar woont het gezin Oostvogels bestaande uit de ouders en een 1 7 ja rigen zoon. Het was een melkverkooper die 's morgens schelde en geen antwoord bekwam, die de politie verwittigde, daar hij meteen een sterke gaslucht, komende uit het huis, gewaar werd. Men drong in de woning en de drie ongelukkigen werden door gas ver stikt in hun slaapvertrek aangetroffen.' Volgens het onderzoek zou het gn- geluk veroorzaakt zijn door een kat, die in de gang een korf linnen om wierp die boven een gasvuur stond. Aldus zou de gummislang afgerukt zijn met het bekend noodlottig gevolg. De lijken der slachtoffers werden naar het doodenhuis gevoerd. holsters en kalm, met de cigaret tus schen de lippen, trok hij den haan over en gaf vuur. De generaal werd door een paar van zijn dienaars op een paard getild, zon der dat hij iets scheen te bemerken van j hetgeen er voorviel, en eenige oogen- blikken later vèrliet de karavaan al de bagage en schatten met z,ich meevoe rende, het fort der Chichimeka's zon der in 't minste door de Indiaansche krijgslieden verontrust te worden, die hun zwijgend lieten voorbij trekken, onder het maken van diepe buigingen. HOOFDSTUK XLIX. HET VERBOND Het was Evraert zonderling te moe de geweest, toen hij generaal Guerero voor de vierschaar zag staan der ja gers. Allerlei gewaarwordingen dreven in zijn geest als de zwarte onheilspel lende wolken na een biceken zomer dag. Dat was nu een der ellendigste mannen die op den aardbodem rond liepen Hij was niet alleen een blanke, die zijn stamgenooten 't vreeselijkste teis terde. maar ook een der bijzonderste medewerkers van de alvernielende benden der Roodhuiden, waarvoor het bloeddorstig opperhoofd Cassa, de groote Adelaar, zijn roode scepter voerde. Cassa f Die naam herinnerde hem de vree- selijkste. alsook de zonnigste dagen van zijn leven. Hij herinnerde hem aan Gabriella. de zoo schielijk overledene bruid.wiens zilvermijnen door het woest opper hoofd werden geplunderd en vernield. Hij herinnerde hem aan zijne om zwervingen in de onmetelijke prairiën, zijn gevangenneming door Casa, de ontdekking van Bellarosa en haar kind. Zoo niemand het kon oplossen dan was het vooneker die schurk, die don Miguel in vrede liet gaan. Een plan rijpte pnmiddellijk in zijn geest. De generaal spreken. Ja, spreken, ten iederen koste.i* Maar zou het niet beter zijn dat hij zijn plan mededeelde aan don Miguel. Na eenige overwegingen dacht hij het best alleen te handelen, Bij de eerste de beste gelegenheid sloop hij weg uit het kamp. De schildwachten lieten hem vrije lijk doorgaan, daar zij hem in gezel schap van het blanke opperhoofd, don Miguel gezien hadden. De karavaan van den generaal was een heel eind vooruit. Het land, dat Evraert moest door- VADER VAN ACHT KINDEREN DOOR EEN TRAM DOODGERE DEN TE RUISELEDE Maandagavond, rond 7 u. 45, werd door de mazouttram Aalter-Tielt, op de wijk «Kattewegel» een man aange reden. De wattman stopte dadelijk en spoedig daagde hulp op. Deze kon echter niet meer baten, daar het slachtoffer öp slag gedood was. Het is zekere Jules Verbeke, be diende bij een gasmaatschappij te Ka- negem woonachtig en vader van 8 kin deren. De Rijkswacht van Aalter deed het eerste pnderzoek en verwittigde daar na het parket van Gent, dat ter plaat se wordt verwacht. TAXI OP EEN TELEFOONPAAL TE MEERBEEK Terwijl de taxivoerder De Doncker Zondag, rond middernacht, in een herberg te Meerbeke vertoefde, waren er onbekenden met zijn auto vandoor gereden. De autodieven waren echter niet ver geraakt, want zij kwamen met het rijtuig op een telefoonpaal terecht en daardoor op de afsluiting eener wo ning, en hadden bovendien Frans Hemmerijkx omvergereden, die vrij erg aan het hoofd gewond werd. Van de autodieven geen spoor meer doch men vond ter plaatse een solda- tenmuts. Twee soldaten die in een her berg gezien werden, en daar vertelden dat zij de laatste tram misten, doch hun plan zouden weten te trekken, worden van den autodiefstal verdacht. een vooruitgeschoven post der bescha ving aan de uiterste grenzen der woes tijn voorbij is en dan het tierra ca- liente, of warme land, ongeveer 100 rrijlen in zuidelijke richting is binnen getrokken, komt men eensklaps en zonder merkbaren overgang aan een der grootste wouden der wereld, al hebbende niet minder dan drie hon derd twintig mijlen lengte en ruim tochtig mijten breedte. Wie is in staat zich van zulk een onmetelijk natuurwoud eene voldoen de voorstelling te geven: I De bedrevenste pen is onvermo gend om de tallooze wonderen te be schrijven die dit ondoordringbaar plantenweefsel, dit warbosch van hoo rnen en gewassen in zich bevat. De stoutste schildering schiet te kort om er den indruk van weer te geven, zoo wonderbaar fantastisch en toch zoo majestueus en ontzagwekkend als het zich vöor de verbaasde oogen der reizigers vertoont. De grilligste verbeelding deinst te rug voor de verkwistende weelderig- loopen was zoo wondervol, dat we1 heid der zoo ongerepte natuurbos- den lust niet kunnen wederstaan erjschen. die gestadig, als uit hun eigen. eenige beschrijvingen van te geven De beroemde Arnerikaansche schrij ver Fénimore Cooper heeft er een prachtige beschrijving van gegeven, die we in eenige woorden samenvatten. De eindelooze beigketenen die Mexico en geheel het Arnerikaansche vasteland in zijn geheele lengte vaji het Zuiden tot het Noorden doorloopt j heeft vele uitgestrekte clanos of zooge- naamd tafelland, waar steden en dor pen zijn en een talrijke bevolking leeft op hoogten waar in Europa alle plan tengroei verdwijnt. I Als men de Presidio de Cubac vernietiging herboren, zich steeds met verjongde krachten en nieuwen rijk dom ontwikkelen. Reusachtige lianen, van boom tot boom en van tak tot tak slingerend, dringen zich hier en daar diep in de om er voort te kruipen of opnieuw wortel te schieten, ('t Vervolgt.). (Verboden Nadruk.)', Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver- Loden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuf f el-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalatj

De Volksstem | 1939 | | pagina 2