KRANKZINNIG UIT LIEFDE Gemengd Nieuws Ministerie van Nat. Voorlichting De Postlucht verdwijnt In de haven van Antwerpen Wie is de schuld dat er d ctaturen bestaan op onze dagen De belasting op de uitzonderlijke winsten De loonen in het Mijnbedrijf 8 December. O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen. Onbevlekte Ontvangenis! Misschien wel de schoon ste titel waarmee we onze hemelsche Moeder vereeren. Want juist omdat ze zonder de vlek der erfzonde werd -e- boren, werd ze uitverkoren tot Moe der Gods. Ecu reigcrb'sschop draagt te Lon den c ine pontifcale Mis op. Mgr. Dr Kuvanuka. apostolisch vicaris van Oeganda, de eerste bisschop van zijn ras in de Roomsch Katholieke Kerk, sedert twee eeuwen, droeg verleden /ondag eene pontificale mis op in Westminster Kathedraal te Londen. Mgr. Kuvanuka is 46 jaar oud. Hij werd naar Londen uitgenoodigd door Kardinaal Hinsley. die hem in Oegan da had leeren kennen toen hij visitator van de missies was, De negerprelaaf behoort tot den stam der Bagundas, die altijd heeft uitgeblonken, door verstandelijkheid en beschaving. Nooit hebben zij zich getatoeeerd, zich het gelaat verminkt of aan dronkenschap begeven. De postkalender 1940 uitgegeven ten bate van het Pakketje v. den Sol daat en van de sociale werken van het Bestuur der Posterijen, oogst veel bijval bij het publiek. Deze uitgave behelst 12 mooie gra vures en 2 bladjes met algemeene in lichtingen omtrent den postdienst. De personen die een exemplaar van den Postkalender 1940 wenschen aan te schaffen, wenden zich zonder uitstel tot hun brievenbesteller of tot het post kantoor van hun gemeente. Feestdag van 8 December. Op 8 December a.s. zal de H. Vader in de Basiliek van Maria de Meerdere de H. Mis bijwonen die daar door Kardinaal Verde zal worden opgedragen. Reeds nu wordt de eeuwenoude Basiliek ver sierd met draperijen van rood damast en een schat van bloemen. In het met goud belegde plafond is een feestver lichting aangebracht. Op den feestdag van 8 December zal Z. H. de Paus, gezeten op de Sedia Gëstatoria omringd door al de te Ro me vertoevende Kardinalen, verge zeld van heel het Pauselijk hof in plechtigcn stoet, de Basiliek binnen trekken. Dit is een onvergetelijk, verheven schoon moment. Na afloop der plechtige H. Mis zal de Paus vanaf de buitenloggia van de Basiliek aan de tienduizenden geloo- vigen die op het groote voorplein staan te wachten den zegen Urbi en Orbi'i geven. De Dior ne-vijfling blijft m Canada. De democratische club Hawthorn van Californic heeft een boodschap aan President Roosevelt gezonden, waarin zij hem vroeg, tusschen beide te ko men om te overwegen of het niet beter was de Dionne-vijfling naar Californic over te brengen,omdat zij daar veili ger zijn. De President heeft weliswaar nog niet geantwoord, maar Dr Alan Dafoe, de geneesheer, die geregeld zijn beste zorgen aan den vijfling besteed, heeft aan de Hawthorn-club het volgend te legram gezonden «i De vijfling zijn onderdanen van den Koning en zij willen zooals ieder ander burger in Canada, het oorlogs risico dragen.» Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARB 245ste Vervolg. Wimpa sloop omzichtig door het struikgewas, gevolgd door zijn makeer en Evraert. Hij wist waarom. Ren oogenblik daarna klonk een schot dat den omtrek deed dreunen. Het was de verwittiging van 3en schildwacht aan de mannen van het kamp. Wimpa van zijn kant. bootste ver scheidene malen het gekras van den wilden spreeuw na. dat bij sommige stammen der Indianen dringend ge vaar aankondigt en tot vereeniging aanspoort. Het was een gewemel en getier zon der weerga in het kamp. De Indianen die ongeveer 50 in ge tal waren en hun landgenoot generaal Guerero tot hulp waren bijgesprongen hadden verbaasd de kreten van den vogel gehoord, die van hun hoofdman kwamen, zoo plots na het schot. Zij dachten dat hun hoofdman be dreigd was door de blanken der kara vaan. Woedend keken zij de Blanken aan, grepen hun strijdbijlen en liepen in de richting van waar het geschreeuw was opgestegen. De blanken van hunnen kant liepen naar den schildwacht. VERPLICHTE AANGIFTE VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN In zijn radio-toespraak van 27 No vember j.l. verklaarde de h. Marcel Henry Jaspar, Minister van Volksge zondheid, onder meer dat de regee ring voornemens was maatregelen te treffen om de aangifte van besmette lijke ziekten verplicht* te maken. In het Staatsblad zal binnenkort de besluitwet tot invoering van deze for maliteiten verschijnen. De beginselen en de vrijte van toepassing van de wetsbepalingen werden goedgekeurd door de geneeskundige beroepsver- eeniginger. welke door den betrokken minister geraadpleegd werden, met name de Federation Médicale Bei ge en het Algemeen VI. Genceshee- renverbond Luidens bedoelde besluitwet berust het op de geneesheeren bij de Burge meesters en inspecteurs van Volksge zondheid aangifte te doen van de hier- i» vermelde besmettelijke ziekten typhuskoorts en paratyphus, besmette lijke darmontsteking, ook roode loop genoemd, kroop of diphteritis, rood vonk, epidemische hersen- ruggemerg- ontsteking, acute hersenontsteking (slaapziekte), acute kinderverlam ming, trachoom, maltakoorts. De Burgemeesters zullen de passen de voorbehoedende maatregelen ne men en daarbij de instructies van de inspecteurs van Volksgezondheid tot leidraad nemen. Het verslag van den Koning dat bij het besluit gaat be paalt inzonderheid dat de billijke rechten van de gezinnen en familien in alle geval dienen geëerbiedigd te worden. De Regeering is van oordeel dat de goedgekeurde maatregelen van dien aard zullen zijn dat de voortplanting van gevaarlijke epidemische ziekten, in het belang van de bevolking en meer in het bijzonder van de kinderen en van de jeugd zal gestuit worden. Kcr'nklïjk Besluit tot wijziging en aanvulling ven de bepalingen van de organieke wet van 10 Maart 1925, betreffende de comptabiliteit der Commissies van Openbaren Onder stand, (armbesturen). Uit ervaring is gebleken dat zekere bepalingen van de organieke wet van 10 Maart 1925' op den openbaren on derstand niet nauwlettend konden toegepast worden, zonder te schaden aan de goede werking van de Com missie, inzonderheid wat betreft de vastgestelde termijnen voor de invor deringen en de betalingen, en wat de date van afsluiting der schrifturen en het overmaken der rekeningen aan den Gemeenteraad en de Deputatie aan- gaat. Om deze bezwaren te vermijden heeft men gesteund op de bijzondere bepalingen van de organieke wet op de comptabiliteit van den Staat, en heeft men artikelen 30, 59 en 60 van de organieke wet van 10 Maart 1925, in dien zin gewijzigd. Anderzijds werd de comptabiliteit der Commissie van Openbaren Onder stand totnutoe gehouden volgens de regelen die op de gemeentelijke comp tabiliteit van toepassing zijn. Krach tens een onlangs aan de gemeentewet Tusschen al dat gewemel behield al leen generaal Guerero oogenschijnlijk de kalmte. Hij wist niet wat denken over deze onverwachte gebeurtenis. De schildwacht maakte hen echter alles bekend en vol toorn keerde hij naar het kamp terug, woedend over het verraad der Roodhuiden. De Indianen waren echter niet terug gekeerd er. dit vooral bracht ook on rust in zijn gemoed. Wimpa zette echter ongestoord zijn tocht voort aan het hoofd zijner man nen. Evraert had hem een geheel plan uiteengezet, waarnaar de Zwarte Pan ter met welgevallen luisterde. Bellarosa was terug in handen ge vallen der Roodhuiden, alsook haar kind. Evraert stelde Wimpa thans voor tien duizend gouden onsen te betalen wanneer Wimpa moeder en kind wilde redden en op verzekerde plaats bren- gen. Het groot aanbod schitterde voor de oogen van den Zwarten Panter als een onbereikbaar iets. Hij zou dus rijk zijn, machtig wor den en zelf Cassa kunnen bevechten, het groote opperhoofd, en zelf zich aan het hoofd zijner mannen plaatsen. Hij nam dus het voorstel van Evraert aan en beloofde moeder en dochter in de Heilige Stad der India nen te brengen. waar zij tegen alle gevaar zouden be vrijd wezen tot het oogenblik dat Evraert ze zou terug vorderen. Doch, ender een paar voorwaarden: I Dat Evraert met zijn bleekge- zichten Cassa onvermoeid den oorlog zouaandoen. bijgevoegde bepaling, wordt het alge meen reglement op df gemeentelijke comptabiliteit door den Koning vast gelegd. Dienvolgens, en om allen twijfel weg te nemen en om de taak van de ambtenaren der Commissie van Openbaren Onderstand te vergemak kelijken, werd de wet, op voorstel van den heer Jaspar, Minister van Volks gezondheid, aangevuld met een tekst, waarbij bepaald wordt dat de compta- biliteitsregelen voor het beheer der ge meentelijke gelden eveneens toepasse lijk zijn op de comptabiliteit van de Commissies van Openbaren Onder stand. De eerste luchtpostzegels van Bel gisch Kongo werden uitgegeven in 1921. Ze maakten een- kleine reeks uit van vier waarden ten bedrage van 0.50 fr., I fr. 2 fr. en 5 fr. en werden in Engeland gedrukt. Deze uitgifte welke, in de naoorlog- sche jaren, met eenige voortvarend heid en zonder inachtneming der ge wone vormen was geschied wekte den lachlust op van de Vlamingen omdat, inplaats van «luchtpost» men post lucht» op de prentjes gegraveerd had. De reeks werd, in .1930, aangevuld door twee waarden, de eene van 1 5 fr. de andere van 30 fr. Hierop las men ditmaal luchtpostdienst» zooals het behoorde. Daar de waardecijfers dezer uitgifte niet meer overeenstemden m. d. gebrui kelijke frankeertaksen werd, in 1930 een nieuwe reeks van luchtpostzegels uitgegeven. Ze werden gegraveerd door De Bast en in de postzegeldruk kerij te Mechelen vervaardigd. De zegels der vorige uitgifte bleven echter steeds in gebruik. Daar de voor raad thans niet groot meer is, heeft de minister van Koloniën besloten ze eer lang uit den omloop terug te trekken. Op 5 December hidden wij slechts 8 aankomsten, 6 schiepen kwamen in de Kruisschanssluis en 2 in de Royers- sluis. Op 6 December hing er een dikke mist over de Schelde. In de vroege morgenuren zijn er 4 schepen bin nengekomen, 2 daarvan zijn in de Royerssluis gevaren en 2 aan de Schel dekaden gemeerd. Vertrokken op 5 dezer 3 schepen uit de Kruisschanssluis.' 3 uit. de Roy erssluis en 6 van de kaden. Op 6 dezer tot den middag slechts 1 vertrek uit de Kruisschanssluis. Een schip van 74 dcm. diepgang kwam gisteren in de Kruisschans. 7 vaartuigen liggen gpreed om de haven te verlaten zoodra de mist zal opklaren. In de haven ligfeen thans 76 zee schepen. Tusschen de schepen, die uit de ha ven vertrokken, was het schoolschip Mercator» voor een kruistocht op de Schelde. Het Belgisch st. Mobeka komende van Congo, werd door de Engelsche overheden vrij gelaten en wordt te Antwerpen verwacht; Het Grieksche st. «Inginer N. Vlas- sopol is door de Engelsche overheden vrij gelaten, en insgelijks te Antwerpen verwacht. Dat hij zijn portret zou schilderen zooals hij dit van Cassa had geschil derd. Evraert vroeg niet beter dan het eer ste verzoek in te willigen, omdat het thans het doel zijns levens was gewor den Cassa to bestrijden. Het tweede verzoek willigde hij met een glimlach in en beloofde Wimpa het portret en tienduizend onsen te le veren op den dag dat hij Bellarosa en haar dochter naar Nfëxieo zon kunnen terugvoeren. - Daarop sprak de Zwarte Panter, na hem de vredespijp te hebben laten rooken en een fermen handdruk te hebben gegeven, met Evraert af, drie maanden later, twee mijlen benoorden het meer Del Rubio. HET EINDE VAN HET MEXI- CAANSCHE KEIZERRIJK HOOFDSTUK I. DE HAMERSLAG Keizerin Charlotte was den 13 Juli 1864 ingescheept te Vera Cruz op de Fransche paketboot «L Imperatrice Eugénie naar Europa, naar Frankrijk, om raad, hulp en daad. Er hing een broeierige warmte over de stad die vol lijders lag aan de gele koorts, warmte die soms in pestwalmen over de ha\en heenstreek en de harten van de afvarenden koortsachtig deed kloppen. Keizerin Charlotte beziet het land door haar benevelde oogen. Hoe was ze toch tot haar gekomen die ongeluk kige gedachte om over dit oorlogs zuchtige land keizerin te spelen, het wispelturige, valsche volk te regeeren en de menschen die nooit een regee- u De Volksgazet» is natuurlijk niet tegen den godsdienst, zooals ze dik wijls beweert. Wat niet belet dat ze onophoudend de beste pijltjes van haar humor gebruikt om op de katho lieke Kerk af te schieten. Weet ge van waar de dictatoren in Duitschland, Italië en Rusland het con cept der dictatuur hebben gehaald Het blad zal het u leeren heel een voudig in de Roomsch-Katholieke Kerk, waar sedert 1870 de Paus alleen regeert en het concilie niets meer te zeggen heeft.» En daarmee is de kwestie opgelost! De boutade is te dwaas om ernstig te worden opgenomen en geen lezer die het natuurlijk zoo verstaat, maar wel krijgt hij den indruk dal men bij de katholieken niet vrij is. Wij dagen echter De Volksgazet» uit ons eene maatschappelijke theorie aan te duiden die beter de mensche- lijke persoonlijkheid en dus ook de menschelijke vrijheid beschermt als de katholieke^ theorie. Naar het schijnt staat deze niet in geur var. heiligheid bij onze socios wat niet belet dat de katholieken alleen den staat op gezonde basis kunnen in richten, wijl het marxisme juist de ba kermat is geweest van de dictatu ren in Duitschland, Italië en Rusland. Als het blad over deze landen spreekt zonder dan nog te gewagen van Spanje wordt de Kerk er met de haren bijgesleurd. Het zou beter het socialisme en zijn uitspattingen er bij sleuren, want dit is voor het grootste deel de schuld der dictaturen. Dat is klaar en duidelijk voor al wie oogen heeft en deze openen wil... Enkele leden van de rechterzijde van den Senaat, die zich bijzonder aan de financieele en fiscale kwestie inte resseeren, hebben Woensdagavond na afloop van de Senaatsvergadering een bijeenkomst gehouden in aanwezig heid van den heer Pierlot. De fiscale ontwerpen en vooral het ontwerp op de invoeringen van belasting op de uitzonderlijke winsten, vormden Het onderwerp van langdurige besprekin gen. Talrijke bezwaren werden opge worpen o. m. in verband met de amortisatie van den kostprijs van nieu we machines, in verband met de be legde kapitalen, in verband met de koolmijnen en de taksen op de ven nootschappen in gezamenlijken naam. Beweerd werd, dat deze laatste taks 40 t.h. zou bedragen voor de geza menlijke winsten en dan nogmaals 40 t.h. op het persoonlijk aandeel in de winst van ieder der vennooten. De heer Pierlot heeft het standpunt van de Regeering toegelicht in ver band met het ontwerp op de belasting op de uitzonderlijke winsten en heeft de katholieke senatoren aangezet hun bezwaren schriftelijk over te maken aan den heer Gutt. Hij stond er voor in, dat de minister van financien de gewenschte ophelderingen zou ver schaffen, voor den aanvang van het debat in den Senaat. ring lang dulden, een regeering van eigen volk dan nog, met wetten en vriendelijkheid te paaien Men had haar het land afgeschilderd als belegd met tapijten, waar nooit doornen haar voeten zouden kwetsen, waar zij zou gewandeld hebben als in een salon. Men zou haar met open armen ont vangen. alle driften, alle politieke be doelingen, hand en moordslag zouden bij haar verschijnen plots ophouden om plaats te maken voor een tijdperk van zachtheid, vtede en liefde. En zij had haar Maximiliaan aange raden. gesmeekt den keizerlijken titel aan te nemen en zij was met hem ver trokken, vergezeld van de wenschen van allen, onder een regen van bloe men. met een schitterend gevolg 't Was nu twee jaar geleden. Twee jaar dat de Novara haar. met den geliefden echtgenoot, in dezelfde haven had afgezet, waar zij zou heer- schen over een tooverland. Talrijk waren de lieden die haar vergezelden, talrijk waren de droo- men die zij zich vormde, de visioenen die haar nachten gelijk maakten aan de nachten eener godheid. En nu, twee jaar later, was dit alles vernietigd, in rook vergaan. In plaats van een reddende hand te aanvaarden hadden de sluwe Mexicanen haar de vuist toegestoken. Haar beschermers lieten haar in steek, verraad ommuur de haa» echtgenoot, kuiperijen deden zijn beste troepen wankelen en in plaats van vrede was het oorlog. Oorlog waarin, zoo zij geen hulp kon brengen, haar keizerskroon zou te loor gaan. die haar echtgenoot mis schien zou dooden. ZIJ ZULLEN MET 2 1/2 T. H. VERHOOGD WORDEN De nationale mijncpmmissie verga derde Woensdag namiddag onder voorzitterschap van den h. Balthazar, minister van Arbeid, bijgestaan door de* hh: Raven, directeur van het mijn- beheer, en Ansieux, sekretaris van de commissie. Aan de pers werd de volgende me- dedeeling verstrekt In den loop der vergadering werd door den h. Balthazar verklaard dat de regeering hare instemming betuigd heeft met de inrichting van den onder- grondschen arbeidsduur in de mijnbe drijven en zulks in den zin der beslui ten van de hh. Tschoffen en Yernaux. Na een gedachtenwisseling en nadat de minister in opdracht van de regee ring een beroep gedaan had op onder linge verzoening, hebben de afgevaar digden van de mijnbazen hun toestem ming verleend lot de toepassing eener verhooging van 2 T/2 t. h. op de loo nen vanaf 3 December. Deze loons- verhooging zou door een opvoering van de steenkolenprijzen gecompen seerd worden. De patroons hebben nog doen op merken, dat zij zich voortaan inzake loonsverhooging niet meer zullen kun nen steunen op het indexcijfer, zooals het thans wordt opgemaakt. Zij dron gen er eveneens op aan dat de beslui ten van het verslag, uitgebracht door de deskundigen, eerlang zouden toe gepast worden. De h. Balthazar heeft tenslotte zijn tevredenheid uitgedrukt over de tot stand gekomen overeenkomst. DE DIEFSTAL IN HET STATION TE LUTTRE INVRIJHEIDSTELLING VAN DEN VERDACHTE Men weet dat in onopgehelderde omstandigheden in het station te Lut- tre een diefstal werd gepleegd van een postzak, inhoudende 70.000 fr. Een markeerder, A. P. die met den postzak had gehandeld, in vervanging van een aangestelde, werd verdacht en aan gehouden. Het onderzoek heeft intusschen tot geen definitieven uitslag geleid en nu is A. P. in vrijheid gesteld. Ovter het ontslag van rechtsvervolging moet door de raadkamer worden beslist. VREESELIJK ONGELUK TE ANTWERPEN 51-JARIGE VROUW STUIKT UIT HET VENSTER Woensdagvoormiddag rond 10 uur was de 51 jarige huisvrouw Van den Bosch Philomena, weduwe Smessaërt Jozef, in haar woning Sint Andriesstr. 38, de gordijnen der slaapkamer aan het wegnemen. Zij wilde de vensters en den waaier met gazetten bedekken. De vrouw beging de onvoorzichtig heid een stoel op de vensterrichel te plaatsen ten einde den waaier van het raam af te dekken. Piots schoof de stoel van de richel weg en de vrouw stuikte van de eerste verdieping op de straatsteenen. Het ongelukkig slachtoffer werd dadelijk opgenomen en naar het Sinte Elisabethgasthuis overgebracht. Adjunct-commissaris Van Heurck, der 4e wijk stelde een onderzoek in. Men vreest voor een bekkenbreuk, maar men kan nog niets bevestigends omtrent den toestand der vrouw me- dedeelen. Maximiliano 1 Zij uitte deze woorden met half luide stem, op een toon, die, had men hem gehoord, het ruwste hart zou bre ken. Neen, Maximiliano, mompelde zij verder, gij zult niet vergaan. Ik zal mij bij den ridd^lijken keizer begeven die heerscht over het ridderlijkste volk.Hij zal u hulp zenden, hulp zenden onder een ander bevelhebber dan Bazaine. Moed, mijn Maximiliano Moed Moed moed f j Zij veegde tranen weg die uit haar schoone oog-en ontsproten en over haar ietwat' vermagerd gelaat rolden. Nu zag ze nog eens, helaas, voor het laatst van haar leven, de reede van Vera- Cruz, de gedoemde stad, die langzaam achteruitweek in de dwarrelende ma ling van dansende mikroben. Zoodra men volle zee had bracht de bries wat koelte mede. De drukkende temperatuur die de kiemen van pest en andere besmettelijke ziekten bevatten was verdwenen. Men kon weer ade- men. Het gevolg der keizerin was klein Graaf de Bourbelle was de eenige Eu ropeaan die haar vergezelde. De ove rigen waren Mexicanen Martin del Castillo, Minister van Buitenl. Zaken, en Néri del Barrio, kamerheer, wiens vrouw hem vergezelde, de zwartste van gansch haar hofhouding lang en mager, maar zeer trouw. ('t Vervolgt.) (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, wad rak ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, a J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21] Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2