KRANKZINNIG UIT LIEFDE Gemengd Nieswu Het feest van O LV. Onbevl. Ontvangen Ministerie van Nat. Voorlichting In de haven van Antwerpen Viiegtuigonge val te Eekloo Nat. Maatschappij van Belgische Spoorwegen Prins Baudewijn te Gent VERLICHTING 10 December. H. Eulalia. Ofschoon *ij nog zeer jong was had zij de vermetelheid den gouverneur van Merida (Italië) zijn goddeloosheid te verwijten wegens de kerkvervolging die was uitgebroken. Zij onderging een vreeselijken marteldood. (IVe eeuw) Wemchtelegrammcn voor Kerstmis en Nk uw jaar. Evenals de vorige jaren, zal, van 14 December tot 6 Ja nuari, door de Regie van Telegraaf en Telefoon een dienst van wenschtele- grammen voor Kerstmis en Nieuwjaar worden opgengesteld. Die telegram men (XLT-GTG) kunnen tegen uiterst lage tarieven gewisseld worden tusschen Belgie, eenerzijds, het mee- rendeel van de Europeesche en buiten- Europeesche landen, de paketbooten van de Compagnie Maritime Beige" en de Belgische booten geëxploiteerd door de S.A.I.T. te Brussel, ander zijds. Tc bevragen bij de telegraafkanto ren. Rooken in Duitschland. Tal van sigarenwinkels in Duitschland zijn er zelf toe overgegaan in den verkoop van sigaren een rantsoeneering in te voeren. Zij verkoopen niet meer dan vijf si garen tegelijk, wat in de winkels staat aangegeven. Alleen heel goede klan ten slagen er in, nu en dan een kistje los te krijgen. De winkeliers zijn tot deze rantsoe neering van hun klanten overgegaan, omdat zij zelf iedere maand met een bepaald contingent moeten zien toe te komen en anders te spoedig zouden zijn uitverkocht. Heel wat merken si garen en sigaretten zijn trouwens niet meer te krijgen. Meesmuilend zegt men in Duitschland, dat vandaag of mor gen wel de eenheidssigaar zal worden ingevoerd. Overigens is er nog nooit zooveel vraag naar sigaren en sigaretten ge weest als juist tegenwoordig en vooral in die plaatsen, waar soldaten gelegerd zijn. Iedere gewoon soldaat ontvangt een mark per dag soldij, waarvan een goed deel in rookstof wordt omgezet. Eer standbeeld van Pius XI in de in de strattn ven Rome. Naar alle waarschijnlijk zal een groot standbeeld van Pius XI geplaatst worden aan den toegang tot den St Pieter door de Bor- gowijk. Amerfkaansch Occaanvcrvoer. Het Amerikaansche ministerie van Landbouw heeft verklaard, dat er geen reden is tot ongerustheid over het ver lies van schepen in den oorlog. Het vervoer over den Oceaan heeft een recordhoogte bereikt. Tenzij onver wacht de verliezen geweldig stijgen, zullen de Amerikanen voldoende bui- tenlandsche schepen hebben voor het vervoer van goederen naar Europa. Lccning van 500 mUHoen gulden in Nederland De Hollnndsche re geering zou het inzicht hebben 500 tnillioen gulden te ontleenen waarvan 300 millioen door de banken zouden gegeven worden en 200 millioen op de open markt. Deze ontleeningen ze iden een min of meer verplichtend karakter heb ben en een intrest geven van 4 t.h. voor de openbare inschrijvingen en een lagere intrest, in geval van ge dwongen onderschrijving. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotto door CONSTANT AIMARE1 247ste Vervolg. In de groote zaal van Mars, waar Cambacérès Napoleon 1 de kroon had aangeboden en Napoleon 111 het diplo matieke korps ontving, had het eerste onderhoud van den keizer en keizerin Charlotte plaats. Sire. sprak Charlotte diep ont roerd, ik kom hier om een zaak te red den die ook de uwe is. Bij deze woorden haalde Napoleon bijna onzichtbaar de schouders op. In haar koortsachtigheid bemerkte Char lotte zulks niet. Zij begon de zaak uit te leggen met een gTooten woordenvloed, met de krachtdadigheid die de wanhoop haar ingaf. De houding van den keizer bleek echter niet zeer aanmoedigend te zijn. Hij was zeer teneergeslagen. Zijn ver zwakte oogen bleken zonder glans; ondanks de pommade hingen zijne knevels omlaag. Hij was als ineen ge bogen door de ziekte ondermijnd, lus teloos, besluiteloos, niet wetend wat doen, hoe een woord te spreken dat redding zou brengen. Hij zag er uit als iemand die door alle winden gebal loteerd werd. Hij antwoordde op zachten toon: Mijne verbintenissen, mevrouw 2ijn ten einde en ze hernieuwen mag ik niet. Mijn wil zou zelfs daartoe on machtig wezen want de regeering en In aansluiting met onze berichten van gisteren geven wij nog volgende bijzonderheden. De H. Vader woonde Vrijdag mor gen een pontificale mis bij, ter gele genheid van het feest van de Onbe vlekte Ontvangenis, en ter herinnering aan de eerste H. Mis die hij in de ba siliek van Sinte Maria de Meerdere.nu 40 jaar geleden, opdroeg, waar thans ook de plechtigheid plaats greep. De Paus werd over den ganschen weg. die van het Vaticaan naar de ba siliek leidt, door de geweldige menigte toegejuicht. Verscheidene malen moest de auto, waarin de Hij Vader had plaats genomen, zijn vaart ver minderen, opdat de H. Vader zijn ring aan de dichtst bijzijnde zou kunnen la ten kussen. Wanneer de Paus, gedragen in zijn sedia gestatoria, en een tiaar op het hoofd, zijn plechtige intrede deed in de basiliek, die een speciale versiering gekregen had. hieven de zilveren ba- züinen het Tu es Petrus, aan en ste gen geestdriftige ovaties op. Vooraleer op het choor te treden hield de pauselijke stoet stil in de Borghesekapel, waar de H. Vader een speciaal gebed stortte voor den vrede. Z. H. Pius XII, gevolgd door talrij ke kardinalen, nam vervolgens plaats op den hem voorbehouden verheven troon, vanwaar hij de mis bijwoonde die opgedragen werd door Z. Em. Kardinaal Verde. Na de plechtigheid in de basiliek werd de H. Vader naar de loggia van Ste Maria de Meerdere gebracht, van waar hij aan de duizendkoppige ge knielde menigte zijn zegen Urbi et Orbi gaf. Hier ook was zijne Heiligheid weer het voorwerp van een onbedaarlijke ovatie. Het ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede In de huidige omstandigheden ver- keeren talrijke personen of gezinnen in een moeilijken toestand. Oude of nieuw opgerichte vereenigingen of groepeeringen hebben de taak op zich genomen gelden in te zamelen, waar door het hun mogelijk is hulp te bie den aan sommige categorieën van personen, die thans bijzonder nood lijdend zijn.Onder de middelen welke zij aanwenden om dit doel te bereiken komt onder meer voor verkoop van waren of van voorwerpen ten bate van allerlei goede werken. A.1 deze initia: tieven. die voor doel hebben te gemoet te komen aan de moeilijkheden in ver band met de benarde tijden die wij doormaken, verdienen zeer zeker waardeering en aanmoediging. Nochtans acht het Departement van Economische Zaken en Middenstand zich verplicht het publiek te waarschu wen voor het optreden van sommige personen, die geld inzamelen of iets te koop aanbieden. Onder meer wordt erop gewezen 1 dat dergelijke werking noch offi cieel noch officieus beschermd wordt, de Kamers zouden over mijn wensch heen stappen. Gij zijt de meester, sire... De al- leenheerscher Ik ben de meester, mevrouw, die gehoorzaamd en geëerbiedigd wordt zoolang mijne bevelen gelijkluidend zijn met de belangen en den roem van Frankrijk. Maar en Napoleon sprak nu met meer warmte de alleenheerscher ben ik^ ik mag de alleenheerscher niet zijn wiens wil mijn land in een af grond zou storten, in een oorlog zon der einde, zonder uitslag, zonder baat voor Frankrijk. Sire, zoo spraakt gij vroeger niet... Vroeger, mevrouw, dan hoopte ik... Wat hooptet gij Ik hoopte dat keizer Maximiliaan zou voordeel getrokken hebben uit de hulp die ik hem verleende en hij die hulp zou te baat genomen hebben om zich door zijn volk te doen beminnen, om zijne behoeften te doorgTonden.om zich van zijn geest te doordringen en om alleen te volharden in de onderne ming die we te samen aangingen. En nu Nu heb ik die hoop niet meer. De jonge vrouw rilde over gansch hare ledematen. Zij stond op, wreef met de hand over haar voorhoofd wankelde waar zij stond en murmelde: IJselijk IJselijk Dan kwam zij terug voor den keizer staan en hernam het onderhoud smee- kend Sire. men zegt dat gij goed zijt, dat uw hart open is voor de ongeluk- kigen. Het onheil treft mijn echtge noot en het treft mij. Heb deernis met hem, heb deernis met mij. Ik smeek u kom ons nog eenmaal ter hulp, sire cn en dat het feit, houdeJ3é zijn van het onderscheidingsteeken ;;yan leurder of venter, geenszins bewijst dat op de bestemming van de opbrengst van den verkoop controle wordt uitgeoefend. 2) dat de grootste 1 omzichtigheid moet aan den" dag gelëgd worden ten aanzien van de middelert (kleeding of kleedingstukken. documenten, getuig schriften, beweringen enz.) aange wend door de tusschenpersonen .die zich Zouden uitgeven als officieel aan gesteld of afgevaardigd door openba re besturen 3) dat deze handelsverrichtingen ten bate van liefdadigheidswerken uitsluit, plaats vinden onder dé'volledige ver antwoordelijkheid van Ue betrokken groëpeeringen of verëettïgingen, of van de door hen aari^éstefde personen. Handelaars. gedrevèn: door een va derlandlievend en prijzenswaardig ini tiatief, bieden soldatenpakketjes te koop. Nochtans werden misbruiken vast gesteld; pakketjes met waren van ge ringer kwaliteit, of zoo samengesteld dat de van kracht zij.ncje reglementee ring op premie-ver,ko(^g of op uitver koop over het hoofd wordt gezien. De handelaars dié söldatenpakket- jes te koop aanbieder!, moeten oni al le moeilijkheden te vermijden afzon derlijk den prijs aanduiden van ieder artikel, waaruit de pakketjes zijn sa mengesteld. Op 7 December werden er in de boeken der Antwerpsche haven, 13 aangekomen schepen ingeschreven, na melijk 3 in de Royerssluis, 9 in de Kruisschanssluis en I aan de kade. De grootste diepgang was 75 dcm. Er vertrokken insgelijks 13 schepen, t. w. 3 uit de Kruisschanssluis, 7 uit de Royerssluis, 2 van de Schelde-kaden en 1 afkomstig van Brussel. Namiddag 8 December meldt men 6 aankomsten in en I vertrek. Er zijn thans 82 zeeschepen in de haven. AANKOMST VAN DE BAUDOU1NVILLE De Belgische stoomboot "Baudouin- ville het nieuwe prachtschip van de Compagnie Maritime Beige, is na 5 da gen oponthoud in de Downs» wat een recordtijd mag genoemd worden, rond half negen te Antwerpen aange komen. Aan boord bevonden zich 120 pas sagiers verdeeld als volgt komende van Congo 5 7 van le klas, 24 van 2e klas en 4 tusschdOdas; van Lobito: 17 van le klas, 18 VAri 2e klas en 2 tusschenklas. Drie passagiers zijn en kel in Engeland afgestapt, terwijl al de anderen met het schip zijn meegeko men. Onder de terugkeerenden bevond zich generaal en mevr. E. Hennequin en de volgende missionarissen de eerw. Pater Jehaes, van de Orde der Capucienen A. Ooyp en R. De Clercq van de Orde der Sociëteit Jesu C. Van Loo. van de Witte Paters van Afrika; de eerw. möeders M. Annaert en A. Vandaele, van de Kanunniker- sen van Si Augustinus, en de eerw. Zuster C. Boeye, van de Eerw. Zusters van de Unie van het H. Hart. Het schip had zijne gewone lading van koloniale produktcn, van den meest verscheiden aard aan lpoord. wij zullen u beminnen en u zegenen. En een der handen van den keizer grijpend, bracht zij deze aan hare lip pen en wou zich op de knieën werpen. Napoleon III was zeer ontroerd. Met nauw hoorbare stem sprak hij: Mevrouw, ik bid u... wees kalm. Aanschouw koelbloedig den toestand en onderzoek de redenen die ik u voor leg. Het lot van keizer Maximiliaan en het uwe hangen er van-af. Maar de jonge vrouw was opgesto ven... Overeind, met* strakl^en blik, als wa rt deze op één puntgericht, scheen zij den vorst niet meer te hooren. Haar mond beefde*., zij murmelde zachtjes als in droomen. Hij zal sterven... hij zal sterven en ik met hem. En ze zullen ons beiden in één graf leggen en wij zullen in den dood elkander liefhebben spijts de boozen. En wij zullen glorierijk ster ven. De keizer maakte een gebaar van angst en ongeduld. Zachtjes nam hij den arm der vrouw en deed haar nederzitten. Zij gehoorzaamde als onbewust van hetgene er rond haar gebeurde. Toen kwam de herinnering terug en ze sprak Ja. ik weet... gij zijt keizer Na poleon III... de almachtige keizer die mijn gemaal tot zijns gelijke heeft ge maakt... en ik., ik ben een arme vrouw die u smeek voor dien ongelukkige dien gij veroordeelt... En dan met plotselinge hardheid Het is dus besloten. Gij verlaat ons. sire...! Wij hebben van u niets meer te hopen. Ik heb het u gezegd. Mevrouw, zei de keizer, ik kan aan Maximiliaan niet meer nuttig wezen... Voor de tweede maal stond de jon- Vrijdagmorgen is Kapitein de Ca ters, gehecht aan den staf van de mili taire luchtvaart, tijdens een vlucht bo ven de streek van Gent, het slachtoffer geworden van een luchtvaartongeval, waarbij hij zelf het leven heeft inge schoten. Het vliegtuig kwam uit de richting van Maldegem. Toen het boven Ee kloo ter hoogte van den Brugschen Steenweg kwam, scheerde het plots tegen de kruin van een boom, waar door het een der vlerken verloor. Het bolde echter verder tusschen de oude en de nieuwe staatsbaan, om wat ver der over den kop te kantelen. Eene geweldige ontploffing werd waarge nomen en dadelijk daarop sloegen hooge vlammen op. Gansch het toestel verging tot puin, terwijl den ongeluk- kigen vlieger geene hulp kon worden geboden. Eerst toen.de vlammen waren ge doofd kon zijn verkoold en verminkt lichaam van onderhet tuig worden gehaald. Kapitein de Caters had zijn oplei ding gehad in de krijgsschool van Pa rijs. Hij was gebreveteerd van den staf en als officier tot de schitterendste toekomst geroepen. Hij was ten ande re aan den staf van de luchtvaart ge hecht. Kapitein de Caters was een be proefd piloot die zich bij menige lucht- vaartmeetingen en demonstraties had onderscheiden. Hij had het bevel over een eskader vliegtuigen te Brussel en was 35 jaar oud. Hij laat een weduwe en twee kinderen na. Het parket alsmede de militaire overheid werd op de hoogte gebracht van het tragisch geval, dat begrijpe lijker wijze door heel de stad en in de omgeving groote ontsteltenis verwek te. De Raad van Beheer van de Natio nale Maatschappij der Belgische Spoorwegen heeft Vrijdag vergaderd Hij heeft kennis genomen van den om vang van het verkeer dat wat de goe deren betreft, bevredigend blijft. Met het doel het budget van I 940 in even wicht te brengen werden nieuwe maat regelen genomen Bij den Staat zal worden aangedron gen opdat gevolg zou worden gegeven aan de eischen van de Maatschappij. Voorstellen tot veiböoging van som mige tarieven zijn aan de regeering voorgelegd. De maatregelen van socialen aard die door de paritaire commissie aan genomen werden en hoofdzakelijk- tot doel hebben de pensioenuitgaven te verminderen zullen van 1 Januari 1940 af worden toegepast. De raad is insgelijks overgegaan tot de goedkeuring van de ontwerpen van overeenkomst met de regeering en de leveraars van elektrischen stroom,met het oog op de eleclrificatie van de klei ne ster van Brussel, binnen een rede lijken termijn. Verder werden nog verschillende tarief- en bestuursmaatregelen goed gekeurd. ge vrouw op en dan voor de keizer het verhoeden kon knielde zij voor hem neder. Sire. bad zij, mijn gemaal is gin der in de macht van vijanden die on- meedoogend zijn. Alleen tegen hen moet hij bezwijken. Ik ben tot u ge sneld om hem te redden en hij wacht met ongeduld op mijne terugkomst... Sire, gij hebt bemind... gij weet wat liefde is... Welnu, ik bemin mijn echt genoot en ik vraag u dat gij verhoeden zoudt dat zijne vijanden hem dooden. Napoleon trachtte de arme prinses te doen opstaan en zei Ik zal doen wat ik kan... Me vrouw... Maar ik mag u niet misleiden. Voortaan zal Frankrijk niet meer strij den om uw gemaal op den troon te houden. Het is onmogelijk Onmoge-' lijk I Onmogelijk stoof Charlotte op. Onmogelijk Heb ik goed verstaan Wat voor een paar jaar mogelijk was, waarom is het thans niet meer 1 Frankrijk wil die ongelukkige expeditie van Mexico beëindigen. Maar Frankrijk kent de ware toe dracht der zaak niet. Gij moet uw land inlichten en het de noodige opofferin gen afdwingen. Hoe zou ik zulks vermogen Mijn gezag is ondermijnd Uw gezag Hoe kunt gij mij, Sire, zoo iets wijs maken. Nooit was uw macht grooter. Nooit was uw gezag invloedrijker. Dank zij u heerscht er thans in Frankrijk een tot nu toe onge kende voorspoed. Uw macht is onme telijk. Gij hebt slechts te willen en Mexico is gered. Ik herhaal dat Frankrijk van de Mexicaansche zending afwil. Trouwens de Vereenigde Staten van Amerika zullen hun zwaard in de weegschaal werpen zoo ik mijn soldaten niet terug- Wij vernemen dat Z. .K. H. Prin3 Boudewijn Donderdag in gezelschap van de hh. burggraaf du Pare en Jac ques Duesberg. zoon van den heer minister Duesberg, een bezoek bracht aan de stad Gent. Hij bezocht er ach tereenvolgens de hoofdkerk van Sint Baafs, waar hij verwelkomd en rond geleid werd door Z. E Kan. Van den Gheyn, en het Gravensteen, waar de h. Nowé, conservator van het Oudheids- kundig Muzeum, aan den hoogen be zoeker en zijn gevolg de noodige in lichtingen verschafte. De prins uitte meermaals zijn be wondering voor de merkwaardigheden en kunstschatten welke hij bij zijn be zoek te zien kreeg. t U Sommige ondernemingen nemen than^ in ^overweging Kun ka'ntorëW van af l 3 uur te sluiten en tijdens de win termaanden eenzelfde regeling toe te passen als in den zomer teneinde op verlichtingsgebied te bezuinigen. Iedereen zal een dergelijke regeling niet kunnen toepassen en dus, tijdens deze lange uren van duisternis, over eene goede en voor de oogen zoo noodzakelijke verlichting moeten be schikken. Zijn verlichting verminderen zou dit euvel nog verergeren. Dit zou slecht voor de oogen zijn en het resultaat zou slechts een vermindering van het ren dement zijn, welke buiten verhouding is met de verwezenlijkte besparing. Licht, goed licht, is goedkoop I Weet U inderdaad wel dat voor Fr. 1.75, de gemiddelde prijs van een si gaar of een glas bier, een lamp van 65 dcalumen 17 1/2 uur goed licht geeft. Vervang liever uw gewone lampen van 40 Watt door goede lampen van 65 decalumen en bescherm uw oogen. SCHRIKKELIJK ONGELUK TE NINOVE De werktuigkundige Rene De Trov er, wonende Weggevoerdenstraat,was Donderdag avond rond 19,30 u. nog immer aan den arbeid, hij moest in een. vrachtwagen een nieuwe as zetten, waarvoor hij den wagen op een kruk had geplaatst. De eigenaar van het voertuig hielp, hieraan mede doch op het oogenblik dat beiden onder den wagen de as wilden op de goede plaats schuiven, verzette zich de kruk met het gevolg dat het zware voertuig ook begaf en dat De Troyer er met het hoofd onder stak. De ongelukkige kermde van pijn onmiddellijk daagde hulp op, zoodat het slachtoffer spoedig verlost werd uit zijn neteligen toestand en naar zijne woning werd overgebracht waar Dr Blaton hem de eerste hulp bracht. De geneesheer stelde vast dat hij aan beide zijden van het hoofd twee diepe wonden droeg die ongeveer vijf centimeter lengte hadden, maar dat deze verwondingen van geen doode- lijken aard waren. Petrus Verbeiren die aan het werk hielp, werd gekwetst aan de hand en moest ook verzorgd worden. trek. Frankrijk mag den oorlog niet ingaan, voor niets ter wereld op dit oogenblik. Thans voelde Charlotte de toorn als een vlammend mes naar haar hersens gaan. Zij werd rood van opwinding, sprak ruwe woorden die de veront waardiging haar ingaf, schreeuwde zóoals een getroffen vrouw uiting kan geven aan haar smart en woede. De keizer antwoordde thans ook op harderen toon. Het werd een historisch kabaal. In de nevenzaal zat gravin del Bar rio, de droge Mexicaansche te wach ten. Het geroep der stemmen scheen haar te betooveren. Zij bad met drifti ge lippen tot de Heilige Maagd van Guadeloupe, opdat zij zich zou ontfer men GVer het lot harer meesteres die zij nartelijk lief had. Gij hebt me in een hinderlaag gelokt stoof Charlotte op. Wij heb ben gediend om uwe plannen ten uit voer te brengen. Nu gansch de wereld ons verlaten heeft, nu er geen redding meer kan komen, dan door u, nu laat gij ons in den steek. Gij hebt ons hoog verheven om ons te dieper te doen zakken Het is laag en laf Mevrouw... stamelde de keizer... Maar Charlotte liet hem niet verder spreken en vervolgde in een wilden vloed Ja, de wereld zal het eens oor- deelen Gij hebt ons in een hinderlaag gelokt. Gij wist dat Maximiliaan het niet kon uithouden dan door onder steuning van het Fransche leger en het Fransche kapitaal... Maximiliaan is een onbekwame riep de keizer.Hij had met meer kracht dit volk moeten regeeren en zich een keizerrijk kunnen vormen, het rijkste en schoonste der aarde. Hij ware de Zie vervolg 3de bladz.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2