Kabinetsraad KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE Eerste Lustrum van het Kath. VI. Secretariaat De II. Vader heeft een nieuwen kamerling benoemd Nog een vredesbe middeling in het verschiet Betaling der opgeëischte rijwielen Verschillende Belg. visschersbooten in een Fransch mijnenveld In de haven van Antwerpen De begrooting van Nat. Voorlichting 13 December. H. Aufctrtus.In r33 werd Aubertun bisschop van Ar ras en Kamerijk. Hij betoonde, veel genegenheid voor de armen en de jeugd en stierf in 669. Dc bestemming van de radiotaks. Men weet dat de radiotaks veel meer opbrengt dan voorzien werd in 1930 toen het nationaal radio-instituut werd opgericht. Toenmaals werd voorzien dat 90 t.h. van die opbrengst aan het N'.I.R. zouden afgedragen worden. ter- Wijl de overige 10 t.h. eigendom van den Staat zouden blijven bij wijle van vergoeding voor de inningskosten. In 1939 bracht de taks echter 82 inillioen op en do begrooting van het N.I.R. beliep slechts 42 millioen. De regeering heeft dan maar toegelaten naar het voorbeeld wat ook in vorige jaren was gedaan geworden dat het N'.I.R. aan den Staat een terugbetaling deed ten beloope van de overblijven de 40 millioen. Eigenlijk is dat een proceduur die strijdt met alle beginselen die ten grondslag van de openbare financien liggen, en in zijn verslag over de be grooting van Kwade Posten en Terug betalingen dringt Kamerlid De Bunne nogmaals aan op een herziening van de wet van 1930 betreffende het N.I.R. ten einde aan die zaak een definitieve oplossing te geven. Luchtpost tegen verminderd recht voor Ke.'stmis- en Nieuwjaarskaarten met be3temming naar Belgisch Kongo. Bij uitzondering, worden de Kerstmis- en Nieuwjaarskaarten, de prentkaar ten, alsook dc naamkaartjes onder open omslag, met bestemming naar Belgisch Congo en zonder ander ge schrift dan naam. adres en handteeke- ning van den afzender, datum van ver zending en een beleefdheidsformule, in ten hoogste 5 woorden uitgedrukt, van 1 December 1939 tot en met 15 Januari 1940 tot het vervoer met den luchtdienst Europa-Congo toegelaten, mits een luchtrecht van 70 centimes per 5 gram. De totale frankeering van een soort gelijke zending, wegende 5 gram of minder, zal dus I fr. bderagen. Monumentale graftombe voor Merconi. Aan den Duce zijn de definitieve plannen voorgelegd van een grootsch grafmonument voor den grooten geleerde Marconi. Het monu ment zal verrijzen in Pontocchio, in de prov. Bologna. op dezelfde plaats waar dc jeugdige Marconi op radio-ge bied zijn eerste proefnemingen deed. Vermoedelijk zal het monument worden onthuld op 20 Juli 1940, de derde verjaardag van zijn dood. Dc eigenaars en de verlaagde huis huur.In antwoord op een parlemen taire vraag heeft de minister van Fi nancien verklaard Indien de huishuur wordt verlaagd voor de gemobiliseerden, dan zullen de eigenaars een verlaging kunnen be komen van de grondbelasting, waar door een mindere opbrengst zal wor den opgeleverd, dan thans voorzien, niet alleen voor den Staat, maar ook voor de provinciën (opcentiemen) en voor de gemeenten (opcentiemen en straatbelasting Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 249ste Vervolg. Gij hebt ons van het begin af aan een smadelijk verdrag opgelegd en te verwezenlijken financieele conven ties zoo gij thans Maximiliaan niet geldelijk ondersteunt is hij tot mach teloosheid verwezen. Nog lang ging zij voort om te be wijzen hoe alles daar nog te verwezen lijken was, dat men haar niet naar gin der had moeten zenden zonder al de waarborgen van verzekering en van welslagen. Gij hebt ons voor een muur ge zet die niet te overschreiden is met gewone middelen in plaats van ons goede wegen te geven. Nu wij alles verloren hebben zult gij ons uw steun onttrekken. Ik kan zulks van het Fran sche volk niet gelooven I De ministers lieten haar uitpraten, den vloed van woorden over hun hoof den gaan. Zij wisten dat die arme vrouw haar bloedige calvarieberg ver-1 telde en dat alles wat zij zeide waaf was. Maar zij vermochten niets. Wil den zich niet meer verder wagen. Drei gend stond het volk binnenlands, ter wijl in het buitenland reeds de wapens klonken om Frankrijk aan te vallen.In het Parlement hadden Picard, Pelle- De leden der regeering zijn gisteren namiddag in Kabinetsraad bijeenge komen,onder voorzitterschap van den heer Pierlot, eerste minister. Na vijf uren beraadslaging werd aan de pers volgende mededeeling ver strekt De Kabinetsraad heeft verschillen de administratieve zaken afgehandeld. Hij beeft de maatregelen overwogen welke dienen getroffen tot I Afschaffing van het college der Rijksadvocaten 2) Verwezenlijking van het over gangsregime ter uitvoering van het Statuut van het Rijkspersoneel 3) Vaststelling van het legercontin- gent voor 1940 4) Tegemoetkoming ten bate van zekere vennootschappen tot gezamen lijk vervoer ten einde de passieve luchtbescherming te verzekeren 5) Regeling van de plaatsvervan ging van pleitbezorgers en deurwaar ders gedurende den mobilisatietijd 6) Regeling van de uitoefening van het beroep van advocaten 7Goedkeuring van de overeen komst gesloten tusschen den Belgi schen Staat en het Roede Kruis van Belgie 8) Regeling van de in- uit- of door voer van zekere goederen 9) Verbod aan vreemdelingen het bevrachten af te staan van aan Belgen toebehoorende schepen 10) Wijziging van de bepalingen betreffende den omloop van klein- munt I I Verbod van invoer in Belg ie, vervoer, verspreiding en verkoop van zekere publicaties. De minister van Buitenlandsche za ken heeft verslag uitgebracht over den internationalen toestand. Buitendien wordt nog vernomen dat het ontwerp betreffende het leger- kontingent voor 1940 ditmaal geen cijfer vaststelt. Het ontwerp is nood zakelijk om de regeering toe te laten alle manschappen onder de wapens te houden of te roepen, die door de landsverdediging zouden vereischt zijn in de huidige omstandigheden. Dit ont werp moet door de Kamers goedge keurd worden, nog voor het einde van het jaar. Wat betreft de kleinmunt waarvan sprake in de mededeeling, heeft de maatregel, die overwogen wordt, enkel tot doel de regeering toe te laten een grooter aantal muntstukken van 50 fr. in omloop te brengen. Reeds VIJF JAAR strijdt het Ka tholiek Vlaamsch Sekretariaat tegen de pijnlijke verbastering, geloofsafval en zedenverwildering bij de Vlaam- sche inwijkelingen en de Vlamingen te Brussel. Dit vijfjarig bestaan heeft de levens vatbaarheid en de levenskracht van het secretariaat bewezen en tevens de noodzakelijkheid van zijn bestaan aangetoond. Professor-volksvertegenw. Alb. Bouweraerts, voorzitter, zal op Woens dag 20 December a.s. te 16 u. 45 een radiotoespraak houden handelende over de werking van het Katholiek VI. Sekretariaat. Wie dus iets meer wil vernemen over dit Katholiek Vlaamsch werk bij uit stek in de Hoofdstad, stemme op 20 dezer te 16.45 uur af op de Vlaam- sche goldlengte van het N.I.R. tan en Jules Simon zich ten krachtigste verzet tegen verdere ondersteuning in Mexico. Neen. zij zouden geen moeilijkhe den zoeken om wille van een paar ver liefde koningskinderen. Gingen zij in het avontuur, zooals zij het heetten, ten onder, des te erger. Zij konden er niets aan doen. Liever Maximiliaan dan het Vaderland Lie ver keizerin Charlotte ten verderve dan Frankrijk een puinhoop. Keizerin Eugenie zat op een fauteuil en las in de koude oogen der ministers het vreeselijk besluit. Zij verborg het gelaat in haar zakdoek en weende, weende oprechte tranen van medelij den. Zonder iets te verkrijgen keerde Charlotte, incognito, naar het Grand Hotel terug. Het was werkelijk om er uitzinnig van te worden. Zou Maximiliaan ten onder gaan Neen. dat mocht niet. dat kon niet. Zou men hem misschien dooden Dit scheen niet mogelijk. Men fusilleerde ii\ Mexico geen kei zer zooals men gewone presidenten door den kop brandde. Maar toch Maar toch Plots rimpelde haar voorhoofd en haar oogen drukten een gevoel van de grootste ontzetting uit. Neen Neen mompelde zij na een wijl. het kan niet Het kan niet 1 God is goed en rechtvaardig. Zij veegde het zweet weg dat haar een oogenblik langs het gelaat was uit gebroken. Een paar dagen jater zou de keizer Katholieke Vlamingen stèt?it het Katholiek Vlaamsch Sekretariaaf, 182 Koninklijke straat. Postrekening 4107.52. OUDERS OPGEPAST In de droevige omstandigheden die wij nu beleven, zien veel ouders zich genoodzaakt hun jonge meisjes te Ia- ten dienen. Het Katholiek Vlaamsch Sekreta riaat vestigt dc aandacht der ouders op de roekelooze handelwijze van sommige meisjes die, nu de vraag naar dienende meisjes aanzienlijk is ver minderd. den oproep van partkuliere aankondigingen in de dag- en week bladen beantwoorden zonder vooraf gaande inlichtingen in te winnen. Meestal landen zij aan in private piaatsingsbureeien die er slechts op uit zijn om zooveel mogelijk geld te ver dienen. zonder zich verder om het lot van het meisje te bekommeren. Ouders, bezorgd om het behoud op godsdienstig en zedelijk gebied van uw kinderen, opgepast Maandagmorgen hield Z. H. Pius XI1 in de groote Consistoriezaal van het Vaticaan het eerste geheime consis torie van zijn pontificaat. Ter gelegenheid van de .bijeenroe ping van het H. College werden er dit maal geen nieuwe kardinalen benoemd zooals dat gewoonlijk het geval is. De bijzonderste beslissing door den H.Va der getroffen is de benoeming van kar dinaal Lauri tot kamerling van de H. Kerk. Vier en twintig kardinalen, allen te Rome verblijvend, bij uitzondering van kardinaal Hlond, aartsbisschop van Posnan. en van kardinaal Vidal y Barraguer, aartsbisschop van Tarroga- ne, namen deel aan deze plechtigheid die met al den traditioneelea luister verliep. Bij het verlaten van zijn private ap partementen sloeg de H. Vader de falda een langen mantel om, en be gaf de stoet zich naar de Consistorie zaal waar de H. Vader op zijn troon gezeten de traditioneele formule uit sprak adsumus. De ceremoniemeester beval daarna het extra omnes. Al de aanwezige personen, bij uitzondering van de kardinalen, moesten daarop, op straf van ex-communicatie de zaal ver laten voor den duur van-bet consisto rie. Alleen met de kardinalen gaf. de H. Vader lezing van de bènbeming van den nieuwen kamerling alsmede van een lijst van nieuwe aartsbisschop en bisschoppen. Daarna verliep de plechtigheid van de zaligverklaring van de gelukzalige Marie de Sainte Euphrasie Pelletier en Gemma Galgani. Oslo, 1 1 Dec. (Reuter). De hr Mowinckel, oud-eerste minister van Noorwegen heeft Maandag een be roep uitgezonden naar alle neutrale landen, lid van den Volkenbond, opdat zij bij Italië en de Vereenigde Staten zouden aandringen tot het bij eenroepen der oorlogvoerende lan den in Vredesconferentie te Rome. haar in het Grand Hotel het bezoek te rugbrengen dat Charlotte hem op Sint Cloud had gebracht. Zoo wilde het de protocol. Hij kwam, gedost in zijn zwarten redingote, die hij zoo gaarne droeg, ceremonieel, plechtig als een officieel man. Na de hand van keizerin Charlotte eerbiedig gekust te hebben, deelde hij haar op kouden toon mede dat men besloten had geen cent, -geen man meer in Mexico te steken. Als door een veer bewogen richtte zij zich plots op. Dan zullen wij afstand van den troon doen. En koud klonk het Goed Doet afstand Hij had dit besluit voorzien. Al de gevolgen van zijn besluit wa ren overwogen geweest. De Mexicaansche zaak was op een avontuur uitgedraaid. Men mocht zich niet hals over kop in zotte avonturen werpen. Beter was het alles pp te ge ven dan ook Frankrijk te ve\liezen. Wanneer men den ondergang zag aankomen was het slechte diplomatie denzelfden niet te ontwijken. Er zou een troon, er zouden harten gebroken worden, maar wat gaf het 7 Men eet geen eierkoek zonder de schalen te breken. De keizer was verder zeer beleefd, zeer voorkomend, ging op in een ge vlei en een hoffelijkheid. En even plechtig als hij gekomen was, stijf in zijn zwarten staatsiefrak, automatisch gaande als op de parade, vertrok hij. Hij was van het avontuur verlost. Als gevolg van de stappen aange wend door de Syndikale Kamer der Fabrikanten en Gioothand-laars der Rijwiel-Nijverheid van Belgie, ver scheen in het Belgisch Staatsblad van 7 December volgend Ministerieel Be sluit (Nr 1671 van 6 December 1939) De sedert 26 Augustus en met in begrip van dien datum in huur opge- eischte rijwielen, worden in eigendom opgeëischt. De betaling van de vergoeding welke de waarde van de in eigendom opgeëischte rijwielen vertegenwoor digt, zal, afgezien van alle vergoeding, wegens huur, door tusschenkomst van de gemeentebesturen geschieden. De heeren Burgemeesters der be trokken gemeenten worden verzocht ir den kortsten termijn mogelijk het noodige te doen voor deze uitbetaling Een honderdtal Belgische visschers booten uit Oostende, Zeebrugge, Heist en Nieuwpoort bevonden zich Maan dagmorgen ter sprotvangst ter hoogte van de Belgische kust tusschen Nieuw poort en De Panne op 5 a 6 mijlen der kust. Rond 1 I uur 30 had een groote ont ploffing plaats. Het gold eene mijn welke zich in de korre van de visschers boot nr 50 bevond. De visschers had den weinig voordien drie mijnen op de oppervlakte der zee ontwaard. De vischvangst werd nochtans voortge zet maar 10 minuten later had een 2e ontploffing plaats. Ditmaal gold het een mijn in de netten van de «H. 31» De bemanning werd omvergeslagen en de boot gansch ontredderd. Dit geval was het signaal van algemeene vlucht en bij het binnenhalen der vischnetten bemerkten drie visschersbooten dat mijnen zich in hun korre bevonden,ook was de bemanning verplicht de kabel door te snijden en de korre te verlie zen. Twee booten uit Heist snelden ter hulp van de H. 31 die naar Nieuw poort kon gevoerd worden. Men mag van geluk spreken dat er geen ongelukken te betreuren zijn. Doch zeggen wij terloops dat de vis schers op de hoogte waren van het Fransche mijnveld dat ter plaatse is sedert het begin van den oorlog. Op 9 December zijn te Antwerpen 1 5 schepen aangekomen en 19 ver trokken, dus een bevredigende bewe ging. Op 1 0 December boekte men -1 0 aankomsten, waaronder schepen met 85 dcm. 84 dem, 82 dem, 73 dem, 72 en 70 dcm. diepgang. Een dezer vaar tuigen heeft de reis voortgezet naar Brussel, 6 werden in de Kruisschans- sluis gedokt, 3 gemeerd aan de Schel dekaden. Dien dag verlieten 7 schepen de haven. Op heden, namiddag 1 1 December bedraagt het aantal aangekomen sche pen 5, terwijl er vermoedelijk 6 zullen vertrekken. Er bevinden zich 72 zeeschepen in de haven. Maar hij brak iets aan de Fransche ridderlijkheid en sloeg voor eeuwig een wonde in het groote hart van de moe dige keizerin Charlotte. Hij is beminnelijk als Méphisto- phélès 1 zeide zij toen het paardenge- kletter verstorven was. Waarlijk is de ze man niet de incarnatie van Satan Maximiliano Maximiliano Wat heeft men met u gedaan HOOFDSTUK II KRANKZINNIG UIT LIEFDE Den 29 Augustus schreef de keizer aan Bazaine te Mexico Of Maximiliaan moet zichzelf red den. zich nog steunend op een kleine afdeeling van het leger tot in 1867,of wel moet hij afstand doen van den troon, en dan zal het leger in Februari zich naar Frankrijk inschepen Men weet dat Maximiliaan uit puur eergevoel geen afstand, deed en Bazai ne met zijn leger terug naar Frankrijk keerde. Maar zulk geschiedde een tijd na het in ons hoofdstuk beschreven tooneel. Charlotte zou het nooit meer ter ken nis komen want haar geest zou ver doold zijn in de nevelen der vergetel heid. Den volgenden dag schreef zij een smartelijken brief naar Maximiliaan waarin zij het vruchtelooze van haar pogingen bij den keizer meldde. Het waren ontroerende volzinnen waarin zij haar leed en haar wanhoop uitdruk te. Het waren kreten van pijn ontrukt aan een verpletterd hart. dat zich nog alleen voelt leven om al de smart van Men weet dat de begrooting van het nieuwe ministerie van Nationale Voor lichting nog niet is ingediend. Naar verluidt, zullen de kredieten 16 1/2 millioen beloopen. Hiervan zijn 6 millioen bestemd voor de uitgave van geillustrecrdo brochuren, die verspreid gullen wor den in het leger en in de scholen. De maatregelen zouden er in toegelicht worden, die de regeering in deze bui tengewone omstandigheden te nemen heeft. Er zouden ook bruchuren voor het buitenland bestemd worden, ten einde Belgie en zijn bedrijvigheden al daar beter bekend te maken. Ook op de Hi lm zou beroep gedaan worden voor de propaganda in het buitenland. Een som van I 2/4 millioen zou bestemd worden aan lezingen, mu ziekuitvoeringen, tooneelvoorstellin- lingen en kunstuitingen. Voor personeeluitgaven zijn meer dan een millioen vereischt. De uitga ven voor materieel beloopen 700.000 frank. De uitgave van een dagblad, waar in een bondig overzicht van de pers wordt gegeven en dat toegezonden wordt aan diplomaten. ambtenaars, enz. kost per jaar 300.000 frank. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE SINT NIKLAAS Maandagavond rond 5 u. 30 had langs de Dendermondsche baan. te St Niklaas, wijk Tereecken. een botsing plaats tusschen een auto komende van Hamme, rijdende in de richting van St Niklaas en gevoerd door Sets Jan.wo nend te Gent, nevens wien was gezeten Van Damme Adolf, uit St Niklaas; en een bierwagen, bespannen met twee paarden en geleid door zekeren Wa terschoot van Hamme deze was ver gezeld van Baert Benoni, eveneens uit Hamme. Een der paarden werd gedood en het andere ernstig gewond. Bierwagen en auto werden erg beschadigd. De vier personen werden allen ern stig gewond en moesten naar de Kli niek worden overgebracht. De toestand van Sets en Van Dam me is bedenkelijk. De beide andere gewonden, Water schoot en Baert, werden na eerste ver zorging naar hunne woning overge bracht. De rijkswacht van St Niklaas heeft een onderzoek ingesteld. VERKEERSONGELUK TE HEVERLEE Maandagnamiddag had te Hever- lee, aan de Tiensche poort, een ver keersongeluk plaats, waarbij verschei dene schoolmeisjes gewond werden. Het was omstreeks 4 uur toen enke le meisjes, die van de school kwamen, achter een tram den straatweg wilden oversteken. Op hetzelfde oogenblik werden zij verrast door een zwaren vrachtwagen, bestuurd door Ph. R., uit Brussel. Een van de meisjes, de II- jarige Marcella Palmyra Bettens, in de buurt wonende, werd door den vracht wagen meegesleurd en vreeselijk ver wond opgenomen. Het slachtoffer werd met dubbelfe beenbreuk en hoofdwonden opgeno men, daarbij had het meisje verschei dene tanden verloren. In bedenkelij- ken toestand werd het arme kind naar een kliniek overgebracht. De andere meisje werden omverge reden doch hun verwondingen zijn minder ernstig. de wereld te torschen. Hij heeft me met zijn zoetzappige stem gezeid dat wij konden heengaan en afstand doen van den troon O, Maximiliano, mijn teer beminde, af staan van onzen troon, de keizerlijke kroon neerleggen, heengaan van dat wonderbare sprookjesland Is het mogelijk mijn geliefde, dat men zoo wreed tegenover ons kan zijn en uw droomen plotseling verdooven en u ne der smakken in den met doornen ge- vulden ketel der werkelijkheid Ja, het was de vernietiging van alle droomen Het verschrikkelijke feit had de krachtige Charlotte gebroken. Haar hersenen waren ziek en ziek gansch haar tichaam. Het was als een visioen uit de hel vermits zij den keizer als Satan be schouwde. Er bleef de arme Charlotte anders niets meer over dan zich naar den he mel te keeren. Zij zou naar Rome gaan. naar den Paus. om Z. H. te smeeken zijn in vloed te gebruiken op de Mexicaan sche geestelijkheid om alles wat katho liek was rond Meximiliaan te doen scharen, hem te ondersteunen. Mis schien zou hij dan, dank zij de hulp der cancrejos, de kreeften, zooals de Juaristen de behoudsgezinden noem den zich er door kunnen slaan. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.Y; Krankzinnig rat Liefde, nadrulc ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalstj

De Volksstem | 1939 | | pagina 2