KRANKZINNIG DIT LIEFDE Het herstellen van Het Lam Gods Een afdreiging De belasting op de extra winsten De Russische gezant verdwenen In de haven van Antwerpen Een mededeeling van het Min. van Volks* gezondheid over de voeding Italië zal steeds strijden tegen het bolsjevisme 15 December. H. Christina. Deze jonge Romeinsche maagd had de vermetelheid de afgodsbeelden van haar vader stuk te slagen.-Deze daad kostte haar dan ook het leven. Verscherping van de reizigerscorv trcdc. Van 15 dezer af zal de Nat. Maatschappij der Belgische Spoorwe gen doen overgaan tot een verscher ping van de reizigerscontrole aan den ingang van de stations en in de treinen. Het publiek wordt verzocht zich bereidwillig naar dezen maatregel te schikken en de taak van het personeel zooveel mogelijk te vergemakkelijken. De durven en de landsverdediging. Door de rgeeering worden maatrege len overwogen tot betere bescherming van de duiven die toebehooren aan het leger en tot een scherpe beteuge ling van de bespieding door middel van postduiven. De uitwisseling en de verkoop van postduiven zou verboden worden, ten zij wanneer die duiven bestemd zou den zijn voor de landsverdediging. Ook het vervoer van duiven zou verboden worden voor wie daartoe geen toelating bezit vanwege de mili taire overheden. Alleen geringde duiven zouden in leven mogen blijven, alsmede de jon ge duiven die nog niet kunnen vliegen. Buitendien zouden in bepaalde ge meenten alle duiven moeten verdwij nen. Een definitieve beslissing werd nog niet getroffen en buitendien wordt ver zekerd dat de maatregelen enkel van kracht zouden worden in geval de vei ligheid van het land dit dringend zou vereischen. Maarschalk Ba lbo in het Vaticaan. Maarschalk Balbo, de Italiaansche Gouverneur van Lybie, is door den H. Vader in audiëntie ontvangen. De gou verneur scjjonk aan den H. Vader een fraaie album met foto's van de nieuwe kerken, die in de nieuwe landbouw centra van Lybie zijn gebouwd. Na de audiëntie bij den H. Vader heeft Maarschalk Balbo een bezoek gebracht aan den Kardinaal Staatsse cretaris Maglione. De stukken ven 50 fr. der Brussel- sche Tentoonstelling. De termijn bepaald voor het uitwisselen van de ter gelegenheid van de Brusselsche Ten toonstelling uitgegeven 50-frankstuk- ken, welke sinds 15 Juni j.l. buiten omloop werden gebracht, wordt tot 15 Januari 1940 verlengd. De omwisseling zal in de Nationale Bank van Belgie en in haar agent schappen buiten de hoofdstad ge schieden. De Zusters Ursulircn in Polen. In het vroegere Poolsche gebied ver toeven nog 300 Zusters Ursulinen, verdeeld over vijftien kloosters, waar van er drie gelegen zijn in het gebied, dat door de Russen is bezet. Over de meeste kloosters zijn nog geen berichten binnengekomen. Het klooster van Warschau echter is geheel verwoest, en er zijn verschillen de slachtoffers onder de puinen be dolven. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AlMAREt 251e Vervolg. Toen liet men haar bij Z. H. toe en zij sprak met hem schijnbaar kalm over de Mexicaansche toestanden. Zij sprak gedurende een uur en scheen niet te bemerken dat de Paus, die een dringnde vergadering van kardinalen moest voorzitten, eenigszins ongedul dig over en weder schoof. Toen hij eindelijk opstond en zeide dat hij zich moest verwijderen ver klaarde zij het Vatikaan niet te willen verlaten omdat aan den ingang haar moordenaars wachtten. Alles wat men aanwendde om haar 1c overreden bleef vruchteloos. Zij zou blijven, blijven bij den Paus. waar zij het alleen veilig vond. Z. H. kon dus niet naar zijn bezigheden gaan. Ik ga niet weg van u, verklaarde zij herhaaldelijk. Ik zal hier blijven tot dc nacht valt Men liet haar de Vatikaansche bi bliotheek zien, maar zij stond er op dat de Paus, hoe vermoeid hij ook was, haar vergezelde. Eerst toen zij zich in een prachtwerk verdiepte kon Pius IX ongemerkt verdwijnen. Toen het tijd was voor het diner trachtte men haar opnieuw te doen heengaan. HF.T GESTOLEN PANEEL WORDT DOOR EENF. COPIJ VERVANGEN Daar het enkele jaren geleden gesto len paneel, dat de aanbidding van het Lam en de Rechtvaardige Rechters van de Gebrs. van Eijck voorstelt, nog niet is teruggevonden, is het de bedoeling dat het verdwenen paneel binnen af- zienbaren tijd door een copfce zal wor den vervangen. Een bekend restaurateur van oude schilderijen, de heer J. van der Veeken die o.m. reeds werken van de gebroe ders van Eyck heeft gerestaureerd, is bezig met het maken van een copie van het verdwenen paneel. Teneinde de kleuren ervan zoo nauwkeurig mogelijk te benaderen werkt hij volgens de copie. welke Mi chel Coxie rond het jaar 1500 in olie verf van de aanbidding van het Lam heeft gemaakt en die zich in het Ko ninklijk muzeum te Brussel bevindt. Teneinde later, als het verloren pa neel eventueel teruggevonden zou zijn, of ook voor het geval dat men later niet .meer Van de verdwijning van het oorspronkelijke paneel op de hoogte zou zijn, geen verwarring te stichten met het thans in de maak zijnde copie. heeft de heer van der Veeken besloten op zijn copie de trekken van een der rechtvaardige rechters, die eenigszins aan het gelaat van Koning Leopold doet denken, nog wat meer met den Koning gelijkend te maken. Verwarring zal hierdoor uitgesloten zijn, daar het voldoende zal rijn om de reproducties te raadplegen, om te weten of men met de copie dan wel met het oorspronkelijke paneel te doen heeft. EEN MILLIONNAIR UIT DEURNE ONTVANGT EENEN DREIGBRIEF In de gemeente Deurne wordt nog al druk gesproken over eene zaak van afdreiging die verleden week aan het licht is gekomen. Een inwoner, die enkele jaren gele den 5 millioen had gewonnen, kreeg een dreigbrief. waarin hem bevolen werd 10.000 fr. in het hofje van de ge naamde O., Turnhoutschebaan neer te leggen, zooniet zou hij aan groote ge varen blootstaan. De politie werd ervan op de hoogte gesteld, die een valstrik spande en aan den millionnair gelastte den brief neer te leggen. Zoo gebeurde het ook.Rond I uur 's nachts kwam Jufvrouw O., eenc onderwijzeres, met een aschbak buiten en nam den brief op. De vol gende morgen viel de politie in hare woonst en werd de bewuste brief weer gevonden. De Jufvrouw O. werd opgeleid en ondervraagd en geeft een alibi op om te bewijzen dat zij den brief naar den millionnair niet heeft kunnen zenden. Zij weet tevens te vertellen hoe ze in het bezit is gekomen van den brief. Ze beweert 's avonds een man te hebben gezien die haar verdacht voorkwam en die steeds in den omtrek harer woonst bleef rondslenteren. Zij bleef hem ga deslaan en zag dat de óribekende een brief in haai hofje wierp en ze kon aan hare nieuwsgierigheid niet weerstaan en is den brief gaan oprapen. In afwachting van het verder on derzoek over deze zonderlinge ge schiedenis werd de Juffer O., ter be schikking van den onderzoeksrechter opgesloten. Onmogelijk. Zij zou in het Vatikaan eten. Kardinaal Anjonelli nam de eer derl tafel waar en zij wilde alleen eten uit het bord van mevrouw del Bario. Onder het eten was zij geestig, op gewekt, zelfs zeer verstandig. Het diner was somber. De dag ging om. Zij bekeek de bedienden met door dringende blikken. steeds op haar hoede zijnde of men haar zou overval len. Toen de zon verdwenen was en men de lichten aanstak verklaarde zij nogmaals met hooge sten» dat zij het Vatikaan mét zou verlaten. Men stelle zich den ^schrik voor der kardinalen en het geheele personeel. De doktoren en de hofhouding smeekten haar te vertrekken, somden alle bezwaren op. Vruchteloos. Zij verklaarde dat zij boven alle gebruiken verheven was en zich ner gens veiliger gevoelde dan onder de bescherming van den H. Vader. In zijn overgroote goedheid, ver vuld van medelijden voor de ongeluk kige, gaf Pius IX bevel in de biblio theek twee bedden op te slaan, voor beide damen en verder het vertrek zoo waardig mogelijk met schoone meube len en kostbare waschstellen en kande laars, enz. als keizerlijke slaapplaats in te richten. Men moest Charlotte in bed dragen, zoo uitgeput was zij. Dc hofdame bleef bij haar waken. Maar ook 's anderdaags wilde zij het paleis niet verlaten. De verlegen heid werd hoe langer hoe grooter. De Kamerkommissie Voor de fiscale ontwerpen heeft Woensdag, in aan wezigheid van eerste-ininister Pieriot en van minister Gutt. het onderzoek voortgezet van de amendementen in gediend op het ontwerp tot heffing van een bijzondere belasting op het extra gedeelte van de winsten. Een van die amendementen ging uit vari den h. Fieullien en voorlag dat geen bijzóndere belasting zou te beta len vallen van het oogenblik dat de 'be lastbare bedrijfsinkomens geen twin tig duizend fr. te boven gingen en dat de bijzondere belasting op de helft zou teruggebracht worden wanneer de belastbare bedrijfsinkomens 50.000 fr. niet overschreden. De kommissie had zich reeds voor dit amendement uitgesproken, maar de regeering verklaarde het onmoge lijk te kunnen aanvaarden. Er is dan gezocht geworden naar een vergelijk, en tenslotte is er over eenstemming tusschen kommissie en regeering bereikt over een tekst waarin de voornoemde bedragen van 20.000 en 50.000 frank teruggebracht zijn onderscheidenlijk op 15.000 en 40.000 frank. Buitendien is, eveneens met instem ming van de regeering, overeengeko men dat het in het ontwerp een bepa ling zal opgenomen worden waarin bevestigd wordt dat de nieuwe belas ting enkel gelden Zal voor den mobili satietijd. Wat beteekerit dat de bijzon dere belasting voor dé laatste maal zal geheven worden op'31 December van het jaar waarin het leger 'ópnieuw op vredesvoet. wordt gebracht. Dit geldt voor de ondernemingen die hun jaar balans afsluiten op 3 l December.Maar voor de ondernemingen, waarvan het maatschappelijk jaar niet overeen stemt met het kalenderjaar, zal de bij zondere belasting een laatste maal ge heven worden op den datum waarop het maatschappelijk jaar eindigt en die volgt op den voornoemden 31 Dec. Aldus de twee nieuwe amendemen ten die door de kommissie aangeno men zijn. Alle andere amendementen die aan hangig waren gemaakt, werden afge wezen. De amendementen op de militaire belasting en op de andere fiskale ont werpen heeft de kommissie nog niet onderzocht. Wanneer zij dit doen zal was Woensdagnamiddag nog niet uit gemaakt. NOG EEN" AMENDEMENT Woensdf»gnnmiclcI«% is de kommis sie voor de fiscale ontwerpen nogmaals bijeengekomen. Inzake de bijzondere belasting op de extrawinsten werd nog een amen dement De Schrijver aangenomen lui- dens hetwelk de in 'den loop van het jaar betaalde belastingen van het be lastbaar inkomen m'ogen afgetrokken worden. Heden zal de kopnmissie de amen dementen op de militaire belasting on derzoeken. Rome, 13 Dec. (Havas). Men verneemt dat de Russische gezant te Rome deze stad verlaten heeft met een onbekende bestemming. De gezant was drie weken geleden aangekomen om zijn post te vervoegen Hij heeft tot dusver rijn geloofsbrieven aan den Koning van Italië niet over handigd: Men dierf geen geweld gebruiken daar dc gevolgen op haar zenuwgestel alsdan niet te overzjen zouden zijn. Eindelijk gebruikte Kardinaal An- tonelli een list. De zusters van het klboster St Vincentius a Pauló zouden haar komen verzoeken Jhet Veezen- huis te bezoëken. De overste kweet zich harHig van haar rol. en nadat de keizerin aar de belofte had afgedwongen dal rij er voor zou instaan, dat er geen mtord te vreezen was, stemde zij er in tóe met de zuster in het pauselijke rijèiig te stappen. 1 Zij zou het Vatikaan nooit mee* be treden. Droevig keek Pius IX haar aa^ en zond haar zijn pauselijken zegen Ach terna. Charlotte keerde i aar haar Hitel terug. In den namic^lag van den v >1- genden dag gaf zij opnieuw het ver langen te kennen orr met haar kamlr- heer en gezelschapsdame uit te gain en de merkwaardigheden van Rorie te bezoeken. Zij bezocht de kerken der eeuwige stad en scheen geneden te rijn van cV- kwaal die haar verteerde. Maar men wist hrt maar al te goed dat die ziekte niet zöo spoedig vergal dat er slechts een fctilstand gekomen was om, zooals tijdens een onweder, des te erger los te bamten. En inderdaad, toep zij de kerken verliet, kocht zij hier en daar. links en rechts, bij de straatventers waren van allerlei aard. Zij kocht er kastanjes die zij met smaak opat* en zij dronk aan de kraantjes der marskramers het flau- i Op 12 December was de zeevaart te Antwerpen zeer gering. Er werden slechts 5 Schepen als aangekomen in geschreven namelijk I in de Royers- sluis. 3 in de Kruisschanssluis, I aan de Scheldekaden. Er vertrokken dien dag 13 schepen, namelijk 7 uit de Royerssluis, 3 in de Kruisschanssluis, 3 van de kadeh. Op dit oogenblik. namiddag 13 Dec boekte men reeds 5 aankomsten, na melijk 4 in de Kruisschanssluis, 1 voor Kapellen op den Bosch. Een vaartuig verliet reeds de haven en de bevelvoer ders van 13 andere vaartuigen troffen de schikkingen om de havens te verla ten. Er zijn thans 77 zeeschapen in de Antwerpsche haven. DE CONGOBOOTEN De «Nieuwe Rott. Courant» deelde Dinsdag avond mee, dat de Congo- booten voortaan le La Pallicebzouden aanloopen en niet langer te Antwerpen Zoo voorgesteld is het nieuws on nauwkeurig. LA PALL1CE ENKEL AANLEG- HAVEN VOOR PASSAGIERS Zooals wij in een vorig nummer heb ben gemeld, hebben onderhandelingen plaats met de Fransche overheden, be treffende onze Congobooten. Het plan bestaat namelijk dat de (Eongobooten ophieuw La Pallice als taanleghavfcn zouden aandoen. De onderhandelingen hebben voor al tot doel te bekomen, dat de reizigers uit Congo te La Pallice aan wal zouden kunnen stappen, om per trein de reis naar Belgie voort te zetten. De Congobooten zouden dan met hun lading alleen den geqonen vaart- weg naar Antwerpen volgen. Dus, de lading blijft hier gelost worden en Antwerpen blijft aankomst en vertrekhaven.i* WIJ MOETEN MINDER BROOD, DOCH MEER VOLLE MELK, KAAS EIEREN. GROENTEN EN VRUCHTEN ETEN Het Nationaal Voedingscomiteit van het Ministerie van Volksgezondheid heeft zoo pas twee verslagen over vraagstukken van actueel belang en voedingshygiene laten verschijnen. Omtrent het evenwicht in de voe dingswijze, heeft de studie van de voe ding van de Belgen talrijke abnorma liteiten in het licht gesteld, welke wij hier bondig zullen onderzoeken. In het algemeen worden de voe dingsgewoonten van onze bevolking gekenmerkt 3 IDoor een hoog gebruik aan zet meel en suiker (te groot verbruik van meelspijzen, graan, aardappelen en zoetstoffen). Voorbehoud moet ech ter gemaakt worden voor de aardap pelen alhoewel het gebruik ervan zeer groot is. Wegens de groote toevoer van vitaminen C., uit dit voedingsmiddel, we kalisiesap. Toen zij tehuis kwam weigerde zij de kostelijke spijzeri'aan"" te raken on der voorwendsel dat zij» genoeg gege ten had. Men mocht thans niet meer aarzelen Zij was krankzinnig geworden. Men moest in allerijl haar familie verwittigen. Leopold II, haar broeder, werd ver wittigd. Deze echter, kon niet onmiddellijk komen, maar zond rijn broeder, den graaf van Vlaanderen, vader van on zen huidigen Koning Albert. Maar alvorens hij te Rome was, bracht men ellendige, droeve oogen- blikken door. Zij weigerde in het hotel alle voed sel. Wanneer haar eeredame haar uit- noodigde toch iets te gebruiken en haar zegde Dat Uwe Majesteit toch iets van dezen schotel neme. Er is immers geen gevaar. Zie ik zelve eet er van voor U. Dan antwoordde de ongelukkige Ja, ja, gij doet me dat voorstel omdat er voor u geen gevaar bestaat. Gij hebt tegengif genomen. Zelfs hetgeen zij persoonlijk kocht kwam haar Verdacht voor. Zij vreesae steeds dat men haar een verdachten rondleurder op haar weg had geplaatst en tusschen zijn waren de vergiftigde vruchten had gemengd die haar dooden zouden. Maar daar zij, anderzijds, letterlijk van honger stierf, was zij op het ge dacht gekomen een kat te koopen, die op haar schoot zat terwijl zij at. Zij zou niets hebben aangeraakt al- is het niet noodig dit verbruik te ver» minderen, behalve in het geval waar een vermeerdering van verbruik van rauwe groenten of fruit in aanmerking kan komen, zonder geldelijk of sociaal bezwaar. 2. Daarentegen is het verbruik van vetstoffen ontoereikend en hetzelfde geldt in het bijzonder voor kalk, on misbaar voor de ontwikkeling en het instandhouden van het beenderenge- stel en de tanden. Er is in de gemid delde voeding van den Belg geen vei ligheidsmarge, wat dit laatste punt be treft. 3. Het verbruik van eiwitstoffen is ruim voldoende en kan zelfs licht ver minderd worden. Het verbruik van volle melk. kaas eieren, groenten en fruit moet ver hoogd worden. Dat van brood en sui ker mag lager zijn. De Vaticaansche correspondent van het katholiek Engelsche weekblad «Catholic Herald), meent in het Ita liaansche blad 11 Popoio Biellese.' de beste definitie van de houding van Italië tegenover Rusland gevonden te hebben. Dit blad schreef onlangs Het fas cisme streed, strijdt en zal steeds blij - ven strijden tegen het communisme.» Daaromtrent kan niet de geringste twijfel blijven bestaan. De reden van deze politiek ligt in het feit dat het fascisme werd gesticht om het com munisme van de straten en pleinen van Italië weg te vegen». Het kan niet dikwijls genoeg her haald worden, dat het een ernstige misopvatting is te gelooven, dat Italië door het Duitsch-Russische pact ge dwongen is zijn politiek te veranderen. Zelfs al zouden de diplomatieke en economische betrekkingen van Italië met Rusland nauwer worden aange haald, dan gaat daarmede nog geen verandering van de fascistische hou ding tegenover het communisme ge paard want de standaarden van Italië dragen de namen van hen, die in Italië en in Spanje gevallen zijn in den strijd voor de beginselen, die lijnrecht in strijd zijn rnet de communistische theo- rien. Deze offerdood is volgens de Po- polo Biellese de beste garantie voor de onschokbaarheid vari het' fascisti sche program. ZWAAR VERKEERSONGELUK TE SINT NIKLAAS WAAS Op den grooten weg Dendermonde St Niklaas ter hoogte der Burrelstraat heeft zich een vreeselijk ongeval voor gedaan waarbij vier slachtoffers vielen. De vrachtauto van R. Van Damme. is in botsing gekomen met een bierkar komende uit St Niklaas. De bierwagen werd aan splinters geslagen en een der paarden letterlijk in twee gesneden, terwijl de zoon van Van Damme,zwaar gewond werd over het heele lichaam. Tevens werd de bestuurder van den auto Seth Jan, 28 jaar oud, eveneens aan het lichaam gewond, de twee be geleiders van de bierkar Waterschoot Polydooi en Baerd Edward, beiden uit Hamme werden ook getroffen, eerst genoemde zou zelfs een voetbreuk op- gcloopen hebben. De toestand van Adolf Var; Damme is naar het schijnt zeer ernstig, maar hij heeft denkelijk geen schedelbreuk opgeloopen zooals men eerst vreesde. vorens de kat er van gegeten had en terwijl het dier de spijs verorberde keek zij het angstvallig aan. 'Zij was bleek en gehavend. De on rustige oogen blonken en zoodra zij het minste geluid hoorde sprong zij op. Zij verpersoonlijkte aldus in het oude Rome, dat in den loop der eeuwen zooveel tragische figuren te aanschouwen had, een soort van dwa lende keizerin, een spookgestalte, wier aanblik alleen schrik aanjoeg en walg om te regeeren. Den 7en November kwam de graaf van Vlaanderen te Rome aan. Iedereen der omgeving herademde. Charlotte herkende haar lieven broe der met wien zij de spelen der jeugd had gedeeld en wierp zich snikkend in zijn armen. O, Philip, mijn broeder Wat ben ik ongelukkig Kom Kom Charlotte, heb moed, mijn lieve De goede man met zijn week harte, liet zijn tranen overvloedig vloeien bij het zicht van zijn vervallen zuster, met haar verdriet en haar angsten. Moed, mijn broeder, antwoord de zij, voor mij is geen moed meer I weggelegd. Alles in mij is dood. Er is nog veel vreugde voor u weggelegd, Charlotte. Zij schudde het hoofd. Noch voor mij, noch voor Maxi- miliano ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.) Krankzinnig int Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, j j. Van Nuffel-De Gendt» Kerkstraat 21) Aftlak

De Volksstem | 1939 | | pagina 2