KRANKZINNIG DIT LIEFDE &IWEMCO Onze zilverstukken van 50 fraak Ministerie van Nat. Voorlichting Vrijstelling van M obilisatie In de haven van Antwerpen De Kongovaart -vv\ Hernieuwing der Abonnementen voor 1940 Vreeselijke) ontplof* fing in Roemenie Belgisch schip op een mijn geloopen en gezonken 16 December. H. Adelaide. Haar leven als keizerin was een aan eenschakeling van lijden en beproe vingen welke zij. dank haar groot ge loof en vertrouwen in den Heer in vol ledige onderwerping en geest van boetvaardigheid doorstond.(Xe eeuw) Berecht. Om de taak van de Post te verlichten, wordt het publiek ver zocht de voor de militairen bestemde nieuwsjaarsbrieven en kaarten ten laatste Op 27 December a.s. te verzen den en gedurende het tijdsverloop van 30 December tot 3 Januari aan voornoemden alleen waarlijk dringen de post te Sturen. Ir. dc vochmijn van Oostende. Verkoop van de week Vrijdag 8 Dcc. 30.599 Zaterdag 9 Dec. 39.077 Mbnndag I I Dcc. 266.062.50 Ijsdag 12 Dcc. 318.911 Woensdag 13 Dec. 342.400.50 997.050.50 Interfacultaire wetenschappelijke Prijs Louis Empain. Pro Juventutc herinnert er aan dat de studenten, die wenschen deel te nemen aan den Inter- facultairen Wetenschappelijken Prijs Louis Empain 1940, begiftigd met 75.000 fr. prijzen, hun verhandeling voor 31 December 1939 dienen toe te zenden aan de Stichting Pro Juventutc de Lignestraat 1, te Brussel. Het Amerikaaneche Roode Kruis telt 7 miliiocn leden. Het Ameri- kaanschc Roode Roode telt tot op he den meer dan 7 millioen leden, het geen een rekordcijfer uitmaakt. Eciemfs ven een sergeant. In de kerk van Sompuis, Marnedepartement heeft een sergeant zijne eeremis opge dragen. Al de daar gekantonneerde mi litairen met de officieren woonden de plechtigheid bij. benevens talrijke bur gers. Het gelegenheidssermoon werd ge predikt door den Z. E. H. Deken van Sompuis. De jonge priester bedankte na de plechtigheid, de militairen en de bevolking die zijne familieleden ver vingen. Bij inschrijving werd door de soldaten van het regiment een draag baar altaar ten geschenke gegeven aan den sergeant-priester. 's Avonds gaf -het regjmentsmuziek een coïteert op een der openbate pl&at- Het Belgisch Staatsblad van 13 de zer maand, geeft kennis van een ko ninklijk besluit krachtens hetwelk de u zilveren 50 frankstukken aangemunt ter gedachtenis van de Brusselsche Tentoonstelling 1935 en van het Eeuw feest der Belgische Spoorwegen die op 15 Juni jl. buiten omloop gesteld werden, en waarvan de aangifte in de openbare kassen dén 31 October '39 ophield, tot en met 15 Januari 1940 nog zullen uitgewisseld worden in de Nationale Bank van Belgie en haar agentschappen buiten de hoofdstad. Na dien datum van 15 Januari 1940 zal de omwisseling dezer muntstukken niet meer geschieden, welke ook de redenen mochten zijn ingeroepen door degenen die er nog zouden bezitten. Herinneren wij er aan dat het geens- zins de nieuwe zilveren stukken met den beeldenaar van Z. M. LEOPOLD III betreft, met de wapenschilden van de negen Belgische provinciën op de keerzijde. Deze pas in omloop ge brachte «tukken zijn het definitief ty pe van het 50 frankstuk. De bij den maatregel tot buitehom- loopstelling bedoelde stukken, zijn gxooter en zwaarder en werden in be perkte hoeveelheden gestempeld in de muntwerkplaatsen, welke een van de stands van het paviljoen der beel dende kunsten van de Brusselsche Ten toonstelling 1935 uitmaakten, waar zij rechtstreeks voor particulieren, verza melaars of liefhebbers verkrijgbaar waren. Hoofdkenmerk zij vertoonen geen koninklijken beeldenaar. Alhoe wel er een wettelijke waarde van 50 fr. werd aan toegewezen zijn zij veel eer medailles, met op de eene zijde de afbeelding van Sint Michiel boven op den toren van het Stadhuis te Brussel en, op de keerzijde, den gevel van het Groot Paleis der Brusselsche Ten toonstelling 1935. Het Ministerie van Nationale- Voor lichting deelt mede l"8 betrekkingen van tijdelijk plaats- vergangend helper 9 Vlaamsche en 9 Fransche zijn te Brussel bij de Regie van P.T.T. te begeven. Voor die betrekkingen hebben de telegram bestellers voorrang op aan de Regie vreemde candidaten. Bezoldiging 9.050 fr. ^s jaars. De candidaten moeten minstens 1 5 jaar oud zijn, en hoogstens 19 jaar in den loop der maand December '1939. De candidaten die hun aarrvrakg in dienen, en aan de vereischté voorwaar den voldoen, zullen aan een proef over de volgende vakken ondeivtorpen worden Verplichte vakken Nedejrlandsch of Fransche taal, volgens de verlapgde betrekking (dicté en opstel), hand schrift, rekenkunde en mdriek stelsel (bewerkingen en kleine vraagstukken) aardrijkskunde van Belgie. Bijkomend vak Algerneene- be- grippen over de aardrijkskunde van Europa. Niet verplichte vakken tweede landstaal, Duitsch, Engelsch. De aanvragen om deel te nemén aan het hiervoren aangekondigd examen, dienen gezonden aan de Directie Per soneel en Algemeene Zaken, 2e Bureel 42 Paleizenstraat. Brussel, ten laatste den 20en December 1939. Op 13 December was de scheep vaart in de haven van Antwerpen nog steeds zeer gering, doch was er eenige i verbetering in vergelijking met 12 De cember. Op 13 December boekte men 9 aankomsten, namelijk 7 in de Kruis- schanssluis, I aan de kade en 1 voor Kapellen-op-den-Bosch. Er vertrokken dien dag 14 vaartui- rya, namelijk 5 uit de Royerssluis, 5 uit de Kruisschanssluis, de HET LOT VAN DE ALBERTV1LLE Door een Franschtalig Brusselsch blad werd geschreven, dat de «Albert ville» die Antwerpen voor. 4 Dec heeft verlaten, nog steeds in de «Downs» zou opgehouden worden. Dit bericht is onjuist daar deze Kon- gobdot sinds lang zijn reis naar de Ko lonie heeft kunnen voortzetten. Er is eenig oponthoud geweest door dat de reederij den kapitein niet tijdig verwittigd had, dat het onderzoek in de Engelsche wateren vereenvoudigd De strijd tegen de krotwoningen. Ten einde de Nationale Maatschappij! in de gelegenheid te stellen doeltref- j fend haar werking voort te zetten,heeft de Regeering, bij Kon. besluit van 8 November, deze instelling gemachtigd om een nieuwe en vierde leening van 300 millioen frank uit te geven, tot dekking van de aangewende en de ge- durende de jaren 1939, 1940 en 1941 aan te wenden uitgaven voor de ge wone noodwendigheden van huisves- ting- Minstens de drie vierde van deze leening moeten voor den strijd tegen de krotwoningen aangewend worden. De voor de renteuitkeering en de af lossing van die leenirig noodige annui- teit, wordt telken jaar op de Rijksbe- grooting uitgetrokken. Uit het leven van Keizer Maximiliaan ea Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAROj 252e Vervolg. Hij ontweek te antwoorden, wilde geen beelden verwekken die haar alles in herinnering brachten en opnieuw haar kwaal zouden doen opvlammen. En pas had hij zulks gedacht of daar Zei ze reeds Neem u in acht. Philip, voor het eten dat men in het hotel opdient. Het is vergiftigd. Zij sprak hem zulks vezelend toe. Het was onnoodig haar tegen te stribbelen. Een kranke van geest is als een kind. met groote verbeelding, met iets dat niet te verwezenlijken is. Een vaste gedachte bekommerde haar. Zij dacht er aan bij iederen harte- klop, bij iedere ademhaling. Zij be- heerschte haar gansch. Zij zetten zich aan tafel. De graaf Van Vlaanderen wilde haar toonen dat zij geen schrik moest gevoelen en hij tastte flink toe, at het eene na het ander met veel smaak. Charlotte, doe als ik. zei hij. Ge ziet het smaakt me. Ik ga nog wat la ten bijvragen. Ge hebt ongelijk. Philip. ver maande zij, terwijl zij door gansch WEDEROPROEPING TEN VOOR- DEELE VAN BEDRIJVEN WAAR MINSTENS DRIE ZONEN ONDER DE WAPENS ZIJN Naar wij vernemen heeft de Com missie, opgericht in den schóót van de katholieke Vlaamsche Groepen van Kamer en Senaat met opdracht zich bezig te houden met de mobilisatie- aangelegenheden, van den minister van Landsverdediging verkregen dat voortaan voor gezinnen welke een be drijf uitbaten en waarvan minstens 3 zonen in dit bedrijf werkzaam, onder de wapens zijn. één ervan onbepaalde vrijstelling van mobilisatie-wederop- roeping kan. bekomen. De aanvraag dient gericht aan den Algemeenen Legerstaf, Kortenberg- laan te Brussel, met opgave van het volledig militair adres van al de onder de wapens geroepen zonen. Naar verluidt, zet de Commissie on verdroten haar inspanningen voort om ook extra-verloven te verkrijgen ten behoeve van gemobiliseerde ambachts lieden, handelaars en kleinnijveraars. Zij hoopt weldra in haar pogingen te slagen. I Over enkele dagen zullen door de zorgen van de post de kwitanties wor den aangeboden ter hernieuwing van de abonnementen voor het volgend jaar. Ofschoon de prijzen van papier, inkt en andere benoodigdhecjen mer kelijk verhoogd zijn, worden aan de abonnementsbedragen geen wijzigin gen toegebracht en blijven deze de zelfde als voor 1939, namelijk 19,50 fr. voor 3 maand. 38.00 fr. voor 6 maand. 78.00 fr. voor 1 jaar. Wij durven er bij onze abonnen* ten op aan te dringen, opdat hun kwijtschrift bij de eerste aanbieding voldaan worde, ten einde verdere moeilijkheden te vermijden. Men gelieve zijn huisgeVloöten of onderdanen te verwittigen, als men voorz'et dat men bij de aanbieding der Jtwitantie gebeurlijk afwezig zal zijn. Scheldekaden en 2 afkomstig van ha vens op de Boven-Schelde gelegen. Donderdag namiddag 14 Decem ber werden in de registers der haven beweging van Antwerpen 5 aangeko men schepen ingeschreven, waaronder een schip mef een diepgang van 77 dcm. Er vertrokken 4 schepen en I 1 an dere liggen klaar om de haven te ver laten. Er zijn thans 70 zeeschepen in de haven. VIJFTIG DOODEN EN TWEE HONDERD GEWONDEN Een ernstige ontploffing heeft plaats gehad in de gemeente Zarnesti, nabij Brasov, in het laboratorium van een cellulose-fabriek. Een groote vergaarbak met kloor werd beschadigd en de dampen ver spreidden zich in het ronde, waardoor de bestuurder en het grootste deel der 50 fabriekwerkers, evenals een zeker aantal landbouwers werden gedood. Specialisten van Brasov gekomen hebben den brand bestreden met gas- maskers. |DE GIFTIGE GASSEN VERSPREI DEN ZICH IN HEEL DE STREEK Vijftig dooden, tweehonderd ge- kwetsten en enkele vermisten, is de eerste balans van het ongeval te Zar- nesty dat de verhoudingen van een ware ramp aanneemt. Het ongeval met den chloorvergaar- bak heeft aan dit vredig dorp het uit-i zicht gegeven van. een streek die door bombardementen eft gassen fel heeft geleden. De twee bestuurders der fabriek en i de meeste arbeiders zijn door verstik- 1 king omgekomen. De stikgassen verspreidden zich on- l middellijk in den omtrek en aldus wer- den de familieleden der bestuurders en van een zeker aantal arbeiders even eens verstikt. Hun weg voortzettend omhulden de gassen het naburig station, waar men juist den noodigen tijd had om de rei zigers van een pas aangekomen trein te ontzetten, terwijl de stationoverste en de treinoverste die alles in het werk hadden gesteld om de reizigers te red den en slechts de laatsten wilden ver trekken den dood vonden in het sta tion zelf. Het zijn de brandweermannen van Brasov, gelukkig voorzien van mas- 1 kers, die snel konden ingrijpen, maar ongelukkig konden zij niet veel meer verrichten. Men moest wachten tot de wind de gassen uiteenjoeg. De personen die er reeds door ge troffen werden, waren dood of ver keerden in een ernstigen toestand. Sedert Donderdagmorgen defilee- ren de ambulanties in de stad Brasov en het hospitaal geraakt vol. Te Oostende is het nieuws aangeko men van het zinken van het Beigisch vrachtschip «Rosa» van de firma Her mans en Zoon, te Brugge. De «Rosa» was uit Antwerpen naar Engeland vertrokken en Woensdag had de boot Newcastle verlaten. Het is aan den mond van de Tyne, dat het schip op een mijn liep en zonk. De matroos Julien Durand, uit Oostende werd gedood de kapitein en een matroos werden gewond. De overige leden van de bemanning zijn gaaf en gezond. Zij bevinden zich in Engeland. TE BLOEDIG FAMILIEDRAMMA TONGEREN EEN ZOON SCHIET ZIJN VADER NEER. DEZE HAD TEGEN HEM GETUIGD IN EEN PROCES Donderdag nacht, rond 2 ure, kwam een man, drager van een geweer, zich melden ten politiebureele, te Tongeren Hij zegde dat hij zijn vader had dood geschoten. De man werd onmiddellijk onder vraagd en hij verklaarde dat hij Woensdag voor de Boetstraffelijke rechtbank had moeten verschijnen voor een zaak van wildstrooperij en dat zijn vader tegen hem had getuigd. Daarom had hij hem doodgeschoten. Vader en zoon Duetzenberg waren ei genlijk alle twee in de zaak betrokken met enkele andere personen en tijdens de ondervraging ten gerechtshove had de vader van zijn zoon verklaard dat deze reeds lang aan stroopen deed. De zeven betichten waren na de zitting enkele herbergen binnengegaan doch de vader was onmiddellijk naar huis getrokken, te Rotem. Daar was de zoon heengetrokken en had den vadermoord gepleegd. Het parket van Tongeren stapte ter plaatse af voor onderzoek. VERKEERSONGEVAL TE MECHELEN Donderdagmiddag had op den Ant- werpschen steenweg, ter hoogte van het lokaal «Citadel een vrij erg ver keersongeval plaats. Een vrachtauto van Kolenhande laar F rans Jan-sens en gevoerd door diens zoon Leopld, kwam er in botsing met den motorfietser Peter De Mol, 39 jaar, wonende Karel-De Preterlei, te Borgerhout. De Mol liep zware verwondingen op en heeft bovendien den rechterarm óp drie plaatsen gebroken. Hij moest ter verpleging naar de St Elisabethkli- niek worden overgebracht. haar lichaam beefde. Gij eet te veel. Het vergift zal u ineens dooden... Ik smeek er u om. schei uit Zachtjes wilde de graaf van Vlaan deren aan haar verstand brengen dat zij zich niet meer in Mexico bevoncf? dat zij verre was van haar vijanden; dat haar slechts vrienden en familiele- d^pomringden, trouwe verknochte vrienden, dat hij bij haar was, hij, haar grooten broer. Er was niets aan te doen. Zij schudde treurig het hoofd. Ziet ge wel, Philip, antwoordde zij. Ik heb lang op dit alles nagedacht. Mén moet zich zelf geen schimmen voor tooveren. Geen enkel monark of hoogstaand regeerder sterft een natuurlijken dood Onze vader werd vermoord... Ver moord werd ook Louise-Marie, onze moeder, en Palmerston onderging het zelfde lot en ook de prins Albert...Wij zullen allen denzelfden geweldigen dood sterven...De Revolutie van van- I daag is de sterkste... Zij dringt tot zelfs binnen de woningen waar wij ons i veilig beschut waanden... Overal 'strooit zij haar vergift... Kijk nu eens, dit mesje... Kom er niet aan want het is vergiftigd Zij wees hem een op tafel liggend pennemes aan, waarvan de steel be vlekt was met gedroogden inkt. Ziet ee die plekken Dat is strychnien Men dient op alles te let ten, steeds te waken met open oogen... Zoo niet is het de dood Men voelde dat de keizerin in zulk een toestand niet meer te Rome mocht blijven. Rust en stilte en strikte eenzaam heid waren voor haar geval aangewe zen. Maar hoe zou men er toe komen haar mede te trcjnen, haar die gedach te aan een reis in te blazen En mocht men anderzijds geweld gebruiken op deze vrouw met zulken krachtigen wil, de dochter van Leo pold I, die zoo fier en trotsch was Neen, neen, dat mocht nret I Zoo bleef men wachten tot het toe val redding zou brengen. En die redding bracht zij zelve. Zekeren dag vroeg haar de graaf van Vlaanderen Charlotte, zeg mij eens wat zijt ge hans zinnens te doen. Wat zijn uw plannen Hebt gij met Zijn Heilig heid nog iets dringend.' te bespreken Maar neen, ai^-oordde zij. Al les is langs dien Wbt geregeld. De Paus was zeer, z4Pr goed voor mij. Dank aan hem zal veldra het Mexi- caansche concordaat geteekend wor den. Dan kunnen wij best Rome ver laten Ja. Te meer d nog vele bezoeken af Verder moet ik naar New York en Washington, want val. daar uit dreigt ons het grootste gev^ ir. eenigde Staten Die ten Het is hun schul lil ons heeft in den st< Juaristen zouden nol hulp. in het binnenlan doordringen. Het moe ar ik in Europa te leggen heb. O, die Ver Vereenigde Sta- dat Napoleon rk gelaten en de t. zonder hun hebben durven daar alles Re publiek zijn. Zij duldci geen keizerrijk in hun nabijheid. De cering van Mon roe overheerscht gansch hun politiek. Ach, kon ik die Yankeezen bewegen ons met vrede te laten, dan zou ik de grootste overwinning behaald heb ben... Kom. Kom, Philip, laat ons Rome verlaten. Gaarne, Charlotte, antwoordde de graaf. Maar ik zou mij voorloopig niet te ver verwrijderen, vooraleer ik het geschreven antwoord van Z. H. den Paus in handen heb, het door hem goedgekeurde concordaat. Wat raadt ge mij dan Wel ware ik in uw plaats ik begaf me voorloopig naar Triest Ja. Zoudt ge niet gelukkig zijn Miramar te gaan bewonen Een bleeke glimlach van ver geluk verscheen op haar bleeke lippen. Miramar I stamelde zij... Mira mar O, gaarne I En op haar voorhoofd dwaalden als wezenloos de gelukkige visioenen van I gelukkige dagen. Maximiliano lispelde zij. En gij gaf den geliefde in haar ver beelding den kus der reine echtge- noote. Laat ons Miramar. het blanke nestje, gaan bewonen, zeide zij geluk kig. Men nam deze gelukkige gesteltenis waar om te vertrekken. De arme keizerin verliet Rome en reisde naar het kasteel waar zij haar wittebroodsweken had doorgebracht. Dokter Riedel werd ontboden, de dokter der krankzinnigen. Het was dezen naam dien Maximi liaan las uit de depêche hem uit Euro pa toegezonden. AUTOBOTSING TE BRUSSEL Omstreeks 10 uur 's avonds had in de Groendreef te Brussel een zware botsing plaats. De h. Paul Herreman, 54 jaar oud, woonachtig Maurice Lemonnierlaan, reed er met zijn wagen tegen een stil- staanden vrachtauto met sleepwagen. Het voorste gedeelte van den perso nenauto werd totaal ingedeukt. De hr Herreman, evenals vier andere inzit tenden werden gekwetst naar het Sint Pietershospitaal overgebracht, waar ze verpleegd werden. Het zijn Henri De- saegher, Bondgenootenstr., Yvonne Cornelis, zelfde adres, Paul Van de Wiele, Maurice Lemonnierlaan en P. Herreman, August De Broeckstr. te Evere. Hij vermoedde alles en zijn hart werd treurig als een Oceaan van ver latenheid. Riedel oordeelde haar toestand zeer ernstig en schreef de arme konings dochter een absolute rust voor. En dan werd het een lange eindeloo- ze geschiedenis. Charlotte leefde een en zestig jaar in een nacht. Wij zullen dit verder zien, laat ons thans oude bekenden gaan op zoeken te^ Queretaro den keizer, de Roos van Mexico, het slimme Indiaan- sche jongetje en hun spannende avon turen. HOOFDSTUK III DE BELEGERDE STAD QUERETARO Marquez Waar bleef Marquez In dit land van geheimzinnigheid en laf verraad was zijn wegblijven veront rustend. Op den I5n, zoo verhaalt prins van Salm-Salm verder, was de keizer den geheelcn voormiddag met generaal Castillo bezig, en den uitslag van hun j beraadslagingen was, dat generaal Me- jia met een afdeeling ruiterij zou afge- zonden worden om Marwuez op te zoeken. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21» Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2