(Jrede door f^eefitvaardigfieid en Jiefde Do herders van Bethleëm KERSTDAG VREOFSDAG DE Zondag 24 DEC. XXXXVlo JAARGANG NUMMER 196 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Cendfc Kerkstraat. 9 en 21 AALST, DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten bet Arr.AALST Agentschap Havas, Adolf Mailaan, 13. te Bniaael Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldinga-Kingsway. 20 Londen. W.C.2, H. DELPHlMÜS Zoo op 7,43 Zond 1^40 Maandag 26 DEC. 1939 1 KtfRSTDAG Zo op 7,4* Zoa af 1;\41 V, 41. 26 Li. 1 Wij ©delingen, blij van geest, Ter kerke gaan op 't hooge feest Den eerstgeboren Heiland groeten En knielen voor de kleine voeten Van 't Kind, waarvoor Herodes vreest Ja gaan wij tot de Kribbe en tot het altaar f Wij zullen er den Verlosser vinden die voor ons geboren is. Jezus Christus is onze Verlosser Hij werd ons beloofd bij het begin der wereld, terstond na den val van onze eerste ouders. Hij werd verwacht gedurende 4000 jaren. God moest dat verwijl der menschwording toestaan aan on. hoogmoed en aan de majesteit van zijn Zoon. Hij werd begeerd en vurig veT- langd door alle volkeren. Kom.o God delijke Messias, red onze rampzalige dagen Hij werd voorspeld door de Profe ten, daarna door den Engel Gabriel aan de Allerheiligste Maagd Maria. Gij zult hem Jezus noemen, want hij zal zijn volk redden. Hij werd aangekondigd door de Herders een Verlosser is u op heden geboren I Hij wil ons verlossen en daarom neemt Hij aan te lijden en te sterven op het kruis. Hij stelt de H. Kerk en de H.H. Sacramenten in. Hij blijft in persoon met ons en schenkt zich als voedsel aan onze ziel. Hij zal ons niet zalig maken noch tegen onze goesting, noch zonder onze medewer king. Het Kind waarvoor een sterre rijst, Die Wijzen met haar stralen wijst De donkere plaats van zijn geboorte, En leidt hen binnen Davids Poorte, Daar d'Allerhoogste 't laagste prijst. Gaan wij tot de Kribbe. Gaan wij tot het altaar. Wij zullen er den Ver losser vinden die voor ons geboren ia, Jezus Christus is onze eenige Verlosser. Hij zelf heeft het verzekerd Nie mand komt tot den Vader, tenzij door Mij H. De H. Petrus heeft het verkon digd Geen andere naam dan de Zijne werd aan de menschen gegeven die voor hen den naam des Zaligma kers is. Sint Paulus heeft het gepredikt: Een God en een middelaar tusschen God en de menschen bestaat 't is Je zus Christus H. In Hem zal eenieder van ons zijne zaligheid en zijne volmaakt heid der volkeren die door het onge loof en de ondeugd verwoest en door inwendige oorlogen bedreigd, ze zeker der zouden uitroeien dan de aanval der legertroepen op de slagvelden. Volkeren mistrouwt de namen der verlossers die de wereld doorreizen Noch de gekroonde heerschzuchtigen, noch de geharnaste mannen, noch der politieke vossen, noch de begoochelen de kwakzalvers, noch het gewapende verbond der staten, noch hun vrede lievende tusschenkomst in de ruzies van de ellende en van de rijkdommen, van het werk en van het kapitaal, zul len beletten dat de maatschappij in- éénstorte, indien zij haar toevlucht niet neemt tot den eenigen Verlosser, den Koning Jezus. Hij heeft het getoond met de we reld te veranderen, toen het ouder- wetsche menschdom de ondervinding van zijne dwalingen en van zijn ver dorvenheid ten volle opdeed. Door eene verhevene en zuivere leering heeft hij de gemeene en mon sterachtige dolingen, welke het men- schenverstand verduisteren, vervan gen hij deed onder het zoete juk van een heiige wet de opgehitste driften en de Iosoandige instincten bukken. Meer nog dan door zijn leering en zijn geloof, deed hij het menschdom door zijn voorbeelden en zijne genade terugkceren op den weg van de eeuwi ge bestemming. Aan Hem hebben wij alles wat rechtvaardig en heilig is in het leven der menschenvergadering te danken. Aan Hem alleen behoort het die kiemen des levens te verjeugdigen en vruchtbaar te maken, aan Hem alleen de doodsgevaren af te wenden. Hij al leen kan en zal ons Vrede schenken Hij bracht de vrede op aarde onder de volkeren en in de harten. Mocht die wereldvrede en die gewetensvrede wel haast overal en bij iedereen ten volle beerschen. Gaan wij tot de Kribbe. Gaan wij tot het altaar. Wij zullen er den eeni gen VERLOSSER vinden die voor ons geboren is. MARC. BU HET KERSTTAFEREEL VAN DEN FRANCISKAAN-KUNSTSCHILDER PATER ANDREAS BOSTEELS Sinds eenige jaren werkt in het Franciscaansche klooster van Gent in allen eenvoud, taaiheid en stilte de eerwaarde kunstschilder Pater An dreas Bosteels. Onder vele opzichten wordt een be zoek door de kloosterkerk naar het ruim atelier van Pater Andreas voor iedereen een sterk aangrijpende ver rassing zoo door het groot aantal der schildejjjen en de veelzijdige verschei denheid der onderwerpen als door de technische vaardigheid der uitvoering. Pater Andreas Bosteels is een geest driftige zoon van St Franciscus. Dat voelt men sterk aan in zijn werken. Hij aanschouwt de wereld en nog meer al wat er boven staat met Francis- kaansch-begeesterende oogen. Vooral in den keus zijner vrij-niet-bestelde voorstellingen erkent men duidelijk zijne voorliefde tot uitbeelding der Heilige Christi-mysteriën die bij St Franciscus nauw aan het hart lagen. Bijna even klaar onomwonden ver toont Pater Andreas zich als groote vereerder van het leven van zijn Hei ligen Vader. Het Kersttafereel dat wij hierbij voorstellen bezit in hooge mate al de hoedanigheden die wij gaarne samen treffen in de voorstelling van Christus' Geboorte. Het is hier al intens vrome blijdschap, innige belangstelling zalig medeleven. De zwart op witte afdruk van dit heerlijk tafereel laat ons moeilijk ver moeden hoe feestelijk bekoorlijk de kleuren on9 totaal met hart en ziel ver overen. Het is inderdaad heelemaal onmogelijk (de uitdrukking is niet te sterk) het kleurrijke zonnige werk van Pater Andreas Bosteels in de rij onzer actueele moderne kerkelijke schilde- rijen te plaatsen die meestal het pro duct zijn van menschen die bewust of onbewust den invloed hebben onder gaan van onze onrustig-gefolterde donkere samenleving. In de Franciskaansche kerk van Gent hangt bij het portaal het Kerstta fereel voorstellende de eerste Fran- ciskaansche Kerstnacht van Greccio. St Franciscus wilde eens op eene aanschouwelijke wijze Kerstmis vie ren. Van den Paus had hij de toelating verkregen een altaar op te slaan in eene wilde rotsholte te Greccio. Aan een boer had hij een os en een ezel gevraagd om evenals te Bethlehem bij een houten kribbe te staan met stroo erin, zoolang de H. Nachtmis du ren zou en nevens het altaar. Bij dat alles had Franciscus de brave bergbe woners en eenvoudige menschen uit de gebuurte uitgenoodigd tot die originee- le voorstelling en heilig Misoffer. Hij zelf deed dienst als diaken en wilde de gelegenheidspreek houden... Onder- tusschen werd deze kerstviering van uit den hemel met zooveel welbehagen ge volgd dat het Kindje Jezus er niet kon aan weerstaan zich te openbaren aan I die brave menschen van goeden wil. En dan gebeurde het midden het gloedvol sermoen van Franciskus ver-, scheen ineens en omringd van veel j klaarheid het pas geboren Jezus-Kind. Heel de omgeving van biddende menschen verschrok met de meest verscheidene uitdrukking bij dit vi- zioen, doch Franciskus, alsof het een dagelijksch gebeuren was, aarzelde geen oogenblik en nam het slapende wichtje teederlijk uit het kribbeken en omhelsde het langdurig en overgeluk kig tot groote onsteltenis en bewonde ring der getuigen. En hier krijgen wii den machtigen indruk alsof Pater Andreas bij dit he- melschoon verhaal van den Kerstnacht van St Franciscus te Greccio ons toe spreekt... en zie, op dit zalig oogen blik, 700 jaar geleden, werd ik zelf er bij geroepen om dit verheven Francis- kaansch moment zoo groot als het was te photografeeren om dan later in eena schilderij uit te werken». Pater Andreas, uw werk doet ons deugd, verheft ons en trekt ons nader bij het Kribbeken van Bethlehem en van Greccio. Wij danken U en zien gretig naar nieuwe verheven werken uit MARC* De herders van Bethleem, de eerste aanbidders, na Maria en Jozef, van het goddelijk Kindje, Wiens geboorte wij met deze dagen herdenken, zijn zoo'n beetje in het duistere gebleven, althans voor het meerendeel der geloo- vigen van alhier. Men weet er niets over te vertellen. Men zou meenen dat ze na hun optreden in den stillen Kerst nacht, heelemaal in vergetelheid zijn geraakt en nog slechts als naamlooze figuranten elk jaar terugkeeren bij het vieren van het Kerstfeest. En toch is het zoo niet. Zij hebben ook het uur der verheerlijking vroegtij dig gekend. Die armen, de eerste uit- genoodigden van den Menschgewor- den God, werden niet alleen op het nachtelijk uur van Bethleëm met wel daden overladen. zoodat hun zielen boordevol van hemelsche wellusten al om hun zaligheid gingen verkondigen, maar zij hebben ook nadien de rijke vruchten mogen plukken van hun lief devol geloof en hun ijverig apostolaat. De Kerk van het Oosten en ver scheidene kerken uit het Westen vieren heden ten dage nog het feest van de drie heilige herders van Bethleëm. We zeggen drie, want ja, er waren er maar drie. Dat blijkt ten overvloede uit de oude kronijken dat staat te lezen op zeke re monumenten van de catacomben te ri» of Sabynsche herders van hun ber gen afdalen, om de komst van den Za ligmaker te Bethleëm te komen aan kondigen. Dat geschiedt met heel wat ceremoniën. Deze «pifferari» ziet men daar opmarcheeren in dikke drommen in hun eigenaardige kleederdracht en voorafgegaan door hun niet minder eigenaardige muziek. Doch als herinne ring aan het feit dat de herders slechts drie in getal waren, stappen zij enkel op rijen van drie, waarbij dan de drie leeftijden vertegenwoordigd zijn de hooge ouderdom, de rijpe leeftijd en de jeugd. Wij zegden dat de heilige Herders al heel vroeg de verheerlijking hebben gekend.Trouwens in de lVe eeuw werd door de heilige Helena, moeder van Keizer Constantijn, een prachtige kerk gebouwd, op de plaats zelf, waar d- Rome en op andere gedenksteenen uit|Elngelen aan de herders verschenen.Ze de oudheid. De geleerden zijn het ove rigens daarover eens. Volgens de ze en nog andere getuigenissen zoo zegt Paus Benedictus XII, waren er drie herders aanbidders en waren er slechts drie.» Dit wordt ook jaarlijks door de ou de tradities in herinnering gebracht bij de plechtigheden, die het feest van Kerstmis voorafgaan in de Eeuwige Stad. Inderdaad te Rome ziet men bij Jhet begin van was toegewijd aan de H.H. Engelen en aan de H.H. Herders van Bethleëm. Daar werden de lichamen dezer laat- aten met grooten eerbied bewaard tot omstreeks het midden der IXê eeuw, toen het heiligdom in puinen viel. He den ten dage blijft daar niets meer van over, tenzij de oude crypte, waartoe men toegang heeft langs een trap van een twaalftal treden, d te nome ziet men bij j En jaarlijks ziet men er de bede den Advent de «piffera-jvaarders, die ter gelegenheid van het Kerstfeest te Bethleëm aanwezig zijn, zich processiegewijs naar die heilige plaats begeven om er het ((Gloria in excelsis» te zingen, daar waar het voor 't eerst door de Engelen werd gezon gen. Na het verdwijnen van het heilig dom werden de lichamen der HH. Herders naar Jerusalem overgebracht, waar ze tot in het jaar 960 bewaard bleven. Alsdan, zoo verklaren ons do geschiedkundigen, werden ze door een vromen ridder naar Spanje meege voerd en neergezet te Ledesma, een stad uit de omgeving van Salamanca. Wat er ook van zij, dit is zeker dat er in geen plaats ter wereld met zooveel eerbied en liefde voor den eeredicn9t van de H.H. Herders van Bethleëm gezorgd wordt als daar. Ook heeft Paus Innocentius IX in 1 592 de kost baarste aflaten verleend aan de leden van het aldaar gestichte genootschap van de drie H.H. Herders van Beth leëm Jacob, Isaac en Jozef. De H.H. Relikwieën die te voren In de St Pieterskerk te Ledesma berust- i ten, werden in het jaar 1864 op bevel van den Bisschop van Salamanca, plechtig overgebracht naar de St Fer- dinanduskerk derzelfde stad. Ze wer- j den er neergelegd in een kostbaar schrijn van binnen belegd met witto j zijde. THEO,

De Volksstem | 1939 | | pagina 1