KRANKZINNIG UIT LIEFDE Nieu wjaarsgiften voor den Paus Seine'trug ingestort te Parijs Kerstmisrede van Dr Goebbeis De zaak van de Crédit An verso is Naar eenomvorming der regeering KAMER Krach van 3 millioen bij een wisselagent te Gent wv- Hfrïr 24 Dtc- mbir. H. Victoria. Een jonge Romeinsche maagd die in den christelijken godsdienst opgevoed werd en haar maagdelijkheid aan den Heer opdroeg. Toen zij weigerde met een heiden in het huwelijk te treden werd zij ais christene aangeklaagd en werd haar hart met een zwaard door boord. 25 December. Geboortefeest van or.ito Gcddtlijken Zaligmaker. Mochten alle menschcn waarlijk be grijpen dat het noodzakelijk ia kind te worden van Hem die kind geworden is voor onr. Mocht de wereld eindelijk gehoor geven aan dc boodschap van het Kerstekind Vrede door rechtvaar digheid en liefde. Teringbcstrijdhig. Sedert I Dec. worden in alle postkantoren de antite- ringzegela opnieuw verkocht. Kerstmis en Nieuwjaar hernieuwen op deze wijze den traditioneelen kruis tocht tegen een der grootste plagen van het menschdom de tering. Er zijn groote sommen noodig om in dt- onderhoudskosten der zieken te voorzien, die in de senatoriums ver blijven, om de bedreigde kindsheid te beveiligen, om aan de talrijk-bestaan de antiteringdispensariums waar alle noodlijdenden kosteloos onderzocht worden toe te laten hun bedrijvigheid voort te zetten. Het Belgisch Nationaal Werk tot Be strijding der Tuberculose, dat de op brengst der antiteringzegels tusschen al zijn instellingen verdeeld, heeft in 1938, 8000 teringlijders in zijn sena toriums verzorgd. De 105 dispensari- ums hebben in den loop van hetzelfde jaar 77.000 teringlijders ten lasté ge nomen op een totaal van 196.000 on derzochte personen. In de huidige omstandigheden moet het bestrijden der tering met verdub belde kracht voortgezet worden. Aanplakbriefjes van de postwinket- ten geplaatst duiden de verschillende waarden der zegels aan. Voor al deze voor het binnenland gebruikt, is de bij komende taks slechts vijf centiem. De antiteringzegels blijven geldig voor de frankeering tot 30 September 1940. Kclon'ale Loterij. Op een vraag van M. Maenhaut antwoordde de mi nister van Koloniën in de Kamer De voorafnemingen op de winst van de Koloniale Loterij, ten gunste I. De <t Maatschappij van de Tentoon stelling van Brussel 1935»; 2. De Samenwerkende maat schappij Groot Internationaal Water seizoen, Luik 1939», werden onder scheidenlijk toegelaten a) Bij artikel 3 van de wet van 1 Juni 1937 (gewone bf> rooting van Belgisch-Congo voor 1937), tot een maximum bedrag van 75 millioen fr. b) Bij artikel 3 en 2, van de wet van 21 Juni 1939 (gewone begrooting van Belgisch-Congo voor 1939), tot be loop van 45 millioen frank, onvermin derd de interesten tot op den dag van de slotterugbetaling der hoofdsom. Met betrekking tot de aldus aange gane verplichtingen. verwijs ik het achtbaar lid naar de redevoering die ik op de Senaatvergadering van 6 Juni 1939 uitsprak, ter gelegenheid van de bespreking van de koloniale begrootin- gen. Uit het leven van Keizer Maximiliaan ea Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARÜ 259ste Vervolg. Toen de keizer de kamer binnentrad begaf hij zich dadelijk naar het bed waarop Cevallos lag. Dc keizer gaf hem de hand en sprak tot hem eenige vriendelijke en ver troostende woorden, terwijl ik mij bij het bed van Mendez had neergezet. Toen de keizer opstond, begaf hij 2ich naar de legerstede van Mendez. vroeg hem naar den s»aat zijner ge zondheid en sprak nog eenige woorden maar niets van beteekenis met Mendez en andere personen in de kamer waren Eindelijk zcide hij Ik zal kolonel Salm bij u zenden die u nog verscheidene dingen zal me- dedeelen. Nadat ik den keizer naar het hoofd kwartier vergezeld had. keerde ik naar Mendez. die over het bezoek des kei zers uiterst opgewonden was terug.cn deelde hem mede. dat deze eindelijk besloten had zich een doortocht door de vijandelijke gelederen te banen en daaromtrent zijne meening wenschte te vernemen. Mendez hoopte den vol genden dag gezond genoeg te zullen zijn. om met Mejia te beraadslagen en den keizer den uitslag daarvan mede te deelen. BEROEP OP DE BELGISCHE KATHOLIEKEN leder jaar, op Kerstfeest, opent de Bond der Katholieke Dagbladschrij vers van Belgie, de inschrijving der Nieuwjaarsgiften voor den Paus. leder jaar wordt den oproep aan de Belgi sche katholieken gedaan, aanhoord en dezen blijven nooit in gebreke met het antwoord. De Bond weet dat we harde tijden beleven en dat de stoffelijke moeilijk heden groot zijn, alsmede dat veel landgenooten in een deerniswekkende toestand verkeeren terwijl bij de ka tholieken evenwel nog beroep wordt gedaan ten voordeele van allerlei wer ken tot bijstand van zwaar beproef den. En toch durft de Bond zijn gewo nen oproep hernieuwen. Hij doet het omdat hij de liefdadigheid kent van de Belgische katholieken, wier mildheid hem aanzet zich weder tot hen te rich ten. Vooral doet hij het omdat hij het aantal en de uitgebreidheid der ram pen en ellenden raadt, welke door den Paus dierten gelenigd te worden. De onheilen, verwekt door den oorlog, zullen wellicht in de aanstaande maan den bij den H. Stoel, zooals naar een haven van mededoogen en redding, tallooze en onschuldige slachtoffers die de vernieling, de vervolging en den dood vluchten, doen toestroomen. Het zal niet gezegd worden dat de Belgische katholieken onder voor wendsel van den hachelijken toestand waarin zij door den oorlog geplaatst zijn en van de onzekerheid voor mor gen, zullen weigeren hun steun te ver- leenen aan den H. Vader, of zelfs een bijdrage te verminderen welEe altijd den Paus heeft toegelaten doeltreffend de beproefden te helpen die zijn va derlijken bijstand vragen. Integendeel het moet gezegd worden dat spijts de moeilijke uren welke we beleven, de Belgische katholieken een voudig maar edelmoedig het gebaar hebben verricht, dat hun gehechtheid aan den H. Stoel bewijst zooals hun verkleefdheid aan de Vader van alle geloovigen. De Bond der katholieke dagblad schrijvers van Belgie vertrouwt er op, dat deze oproep zal aanhoord worden en dat hij' eens te meer aan de voeten van Zijn Heiligheid de tastbare en heerlijke hulde van het katholiek Bel gie zal neer leggen. De .Secretaris, De 'Voorzitter, Ernc«t Storck. R. Vanhaesendonck ljc Aalmoezenier Z.E.H. Kanunnik J. Leclercq De Ondervoorzitters J. Pecker en W. Ugeux De Penningmeester: V. De Myttenaere De inschrijvingen kunnen gestort worden op de postcheckrekening van het blad Ni 138559 en op deze der Pauselijke Nieuwjaarsgiften nr 38279 Brussel. DE SCHOONSTE KEUS en Stoffen voor Mantels en Kleederen voor Dames, vindt men in de MOLENSTRAAT 11 AALST Zie de uitstallingen. Aan de familie van gemobiliseerden als Kerst- en Nieuwjaargeschenk tot 15 Januari. 10 t. h. korting op de getee- kende prijzen. Op den 9n tegen den middag kwam generaal Mendez naar mij toe. De tij ding die ik hem den vorigen dag had gebracht had hem weder gezond en vroolijk gemaakt. Ik deelde hem mede dat de keizer hem den volgenden dag verwachtte ter bijwoning van een krijgsraad. waarin nadere afspraken omtrent het plan zouden gemaakt worden, en wij bleven in een vroolijke stemming onder het genot van een flesch wijn bij elkaar Generaal Miramon wilde op dien dag. zooals hij zich uitdrukte, de klucht hebben om aan generaal Escobedo, een schrik op het lijf te jagen, door zijn hoofdkwartier aan den voet van den Cerro La Cantera te laten beschieten. De kogels schenen daar inderdaad pene hevige ontsteltenis teweeg te brengen, en over de haast, waarmee al les uit het hoofdkwartier wegliep werd niet weinig gelachen. Escobedo heeft deze grap van Mi ramon zeer kwalijk genomen. Op den 10n Mei des voormiddags deelde de keizer ridderorden uit aan soldaten en officieren, die zich in de laatste gevechten onderscheiden had den. De plechtigheid kon echter wegens het hevige bombardement van La Cruz niet op het plein, dat zich daar voor bevond, plaats hebben. maar moest in het municipale gebouw ge schiede!# Des namiddags vergezelde ik den keizer op zijne gewone wandeling op de Plaza dc La Cruz, ofschoon dit plein juist te dien tijde niets minder dan eene veilige wandelplaats was. La Cruz werd niet alleen heftig met granaten en kogels beschoten, maar MEN VERMOEDT DAT ER 20 SLACHTOFFERS ZIJN De Poni Saint Louis, die te Parijs het eiland Saint Louis met de Quai aux fleurs verbindt, aan de achterzijde van dc «Notre Dame kerk, is, Vrijdagna middag omstreeks 2 uur in de lucht gevlogen De ontploffing schijnt ontstaan te zijn door een lek in de gasleiding, die onder dc brug liep. Kdrt voordien was een schuit tegen eer pijler der brug- aangestooten, hetgeen de ramp veroor zaakte. ACHT PERSONEN GE.RF.D. MEN VREEST DAT EEN TWINTIGTAL PERSONEN OMKWAMEN Zooals bij het begin van het onder zoek was vastgesteld, bevond de pont Saint Louis, zich inderdaad in zeer slechten staat, en na verschillende ma len bij hooge tij door schuiten te zijn aangestooten geweeSt, is deze maal de schok noodlottig geworden. Kwart over twee kwam een schuit geladen met puin den stroom opgeva ren in de richting van Bercy. Door den hevigen vloed werd de boot uit haar normale baan getukt en stootte een gietijzeren pijler aan. De pijler begaf en stortte in den stroom, terwijl de schuit vervaarlijk overhelde, zoodat een aantal leden der bemanning in het water terecht kwamen. Door het bre ken van den pijler stortte heel de brug in, en stortte met vervaarlijk ge- druisch in de Seine. Ooggetuigen ga ven onmiddellijk het alarm, terwijl de redders spoedig in het water sprongen. Acht personen konden gered worden. Zij werden naar het hospitaal het Godshuis overgebracht. Te 16 uur werd gevreesd dat de ramp het leven kostte aan een twintig tal menschen. DE AANVARENDE SCHUIT GEZONKEN Een avondbericht uit Parijs luidt als volgt Op het eiland Saint Louis zijn werklieden begonnen met het graven van een gracht om de gasleiding, die in brand schoot bij de brug af te snij den. Ook de electriciteitscompagnie zond arbeiders ter plaatse voor de noodige herstellingen aan de kabels. De aanvarende schuit uTunisie» is even na den schok gekapseisd bij een volgende brug. De sleepboot La Erfegatte heeft ze naar het Saint Lpms-eiland gesleept De li Monette» v»w .haven briga de en verschillende reddingssloepen varen op de Seine in de nabijheid der ingestorte brug, die letterlijk in tweeën is gebroken. Men heeft geen hoop meer de ver misten nog te redden; Dr Goebbeis sprak een redevoering uit naar aanleiding van een Kerstfeest. Deze rede heeft voor den zooveel- ster keer het Duitsche standpunt ten opzichte van Engeland en Frankrijk vooruitgezet en er aaa toegevoegd dat het komende jaar gioote gebeurtenis sen brengen zal. Hij eindigde natuurlijk met te ver zekeren dat Duitschland zegepralend uit den oorlog zal komen. B ook uit de huizen der stad, die reeds in vijandelijke Iinien lagen, onderhield men een levendig geweervuur tegen alle personen die zich in de nabijheid van La Cruz lieten zien. De keizer was in eene zeer droef geestige stemming. Acht granaten ontploften in zijne nabijheid hjj lette daar niet op en zette zijne wandeKng voort, maar be merkte dat er op eene bank voor den ingang Van La Cruz verscheidene offi cieren zitten en onder hen Dr Bash en kapitein Von Fursterwarther, die er plezier in hebben, een weinig met het gevaar tc spelen en zendt mij naar hen toe om hen te verzoeken zich daaraan niet zoozeer bloot te stellen. Daar zij het nu echter waarschijnlijk strijdig met hunne eer achtten weg te gaan, terwijl de keizer zelf te midden van den kogelregen ging wandelen, bleven zij zitten en moest ik er nog maals heengaan om hun een bepaald bevel te geven. Toen ik terug kwam, zei de keizer tot mij op vriendelijken, bewogen toon Salm Ik zend u niet weg, want ik weet dat dit u leed zou doen blijf maar bij mij. Wij liepen een kwartier lang op en neer. De keizer sprak geen enkel woord. Granaten en kogels vielen er in ont zettende menigte om ons heen maar geen daarvan wilde aan het stille ver langen des keizers voldoen. Des avonds verzocht, kolonel Lopez die kommandant van La Cruz was, den keizer om de vergunning, dat de luite nant-kolonel Jablonsky, met zijne ka- valerie eene linie van La Cruz bij het Vrijdag heeft in het ministerie van Justitie een vergadering plaats gebad van ministers Soudan en Gutt met ambtenaren van de ministeries van Justicie en van Financien in verband met de Crédit Anversois. Nagegaan werd hoe de beleggingen in die bank kunnen gevrijwaard. Toekenning van uitstel of van een konkardaat zou uiterst moeilijk gaan maar een regeling wordt voorbereid die een langzame en geleidelijke veref fening zou mogelijk maken, wat in de huidige omstandigheden blijkbaar het best de belangen van de deponenten zou dienen. Buitendien worden ook verdere on derhandelingen met andere banken gevoerd voor de vorming van een fonds met het oog. op de likwiaatie. Eerste minister Pierlot heeft op dit alles gezinspeeld in een verklaring af gelegd in de Kamer. Vrijdagavond werden drukke.,be sprekingen gevoerd in verband met het aftreden van den heer Marck, mi nister van Verkeerswezen. Naar verluidt, zou de heer Pierlot van de gelegenheid gebruik maken om het aantal ministers in te krimpen reeds zou een liberaal minister zich be reid hebben verklaard om ontslag te nemen, indien ook een socialistisch mi nister dit voorbeeld navolgt, zou de zaak in orde zijn. Na de besprekingen verklaarde de h. Pierlot, eerste minister, zelf, dat er Vrijdag avond niets bijzonders zou ge beuren. Vrijdagnamiddag vergaderde de Chr. Democratische Kamergroep, in verband met de ontslag-aanvraag vau den heer Marck. De groep ging echter onverrichter- zake uiteen, daar men het niet eens ge raakte over de stemming van een motie waarin volle vertrouwen werd uitge drukt in den heer Marck en deze werd verzocht zijn ontslag-aanvraag in te ^rekken. In de Kamer heeft de h. Sap, minis ter van Economische Zaken een groote rede uitgesproken over de politiek van zijn departement en ter verdediging van zijn budget. Do h SAP gins? eerst de gevolgen na van den oorlogstoestand in Europa op onze economie en betoogde dat de politiek der regeering bepaald en be grensd 'is door dien toestand. Vervolgens had de minister het over de volgende kwesties de aange paste economische politiek, de loonen en de duurte, meer arbeid en grootere productie, economische ordening, het wolvraagstuk en over het beleid der regeering om te eindigen met een war men oproep tot algemeene solidariteit in deze benarde tijden. Nadat de h. HERMANS (V.N.V.) nog een opmerking had in t midden gebracht wordt overgegaan tot de be handeling van enkele ontwerpen. In verband met de Crédit Anversois lei de eerste minister een verklaring af volgens dewelke de regeering alles zal in het werk stellen opdat de vereffe ning in de beste voorwaarden voor de kleine spaarders zou geschieden. Pantheon zou mogen bezetten, ten einde aan de infanterie wat meer rust te gunnen. Daar de reden welke hij hiertoe aan bracht voldoende waren, werd er aan dien wensch onmiddellijk gevolg ge geven. Jablonsky was een geboren Mexi- kaan, maar. naar zijn naam te oordee- len, waarschijnlijk van Poolsche af komst. Hij was een bijzonder vriend van Lopez en zeer met hem vertröuWd. Op den lln Mei waren dé levens middelen en de fourage nagenoeg op hun eind. Paarden en muilezels kregen vol strekt niets meer en moest op de plei nen der stad hun voeder zoeken, zoo goed zij konden. Het regiment der keizerin en de lijf wachten kregen een vierde gedeelte van het gewone rantsoen. De paarden van den keizer werden niet dan nooddruftig onderhouden van den voorraad, dien Lopez aan voerde en voor de mijne kocht ik strooizakken waaruit ik het strooi liet nemen en klein snijden. Er werd besloten dat men zich in den nacht van den 1 3n tot den 1 4n Mei met het geheele overblijfsel van ons klein leger een doortocht midden de vijandelijke gelederen zou banen hetgeen altijd op alle punten nog zeer wel mogelijk was. De vijand had ons weliswaar ge heel ingesloten, ma^r zijne gezamenlij ke troepen tot eene dichte bezetting der linien gebruikt, zonder eenige re serve te houden. Mendez zeide wel, dat wij er konden op rekenen dat de helft der infanterie ons zou verlaten maar dat deed er DE WISSELAGENT AANGEHOUDEN Voor een tiental dagen deed te Gent het gerucht de ronde dat een wisselagent uit de Lange Munt zijn lo ketten had gesloten tengevolge van zware financieele moeilijkheden waar in hij zich bevond. Dit gerucht werd naderhand gelogenstraft doch voor een paar dagen werd de bedoelde wis- stlagent in faling verklaard. Een gerechtelijk onderzoek volgde op deze faling en de wisselagent werd herhaalde malen door den hr onder zoeksrechter Umpens ten Justitiepa- leize onderhoord. Vrijdagmorgen na een nieuwe en lange ondervraging, werd de wisselagent onder aanhou dingsmandaat opgesloten en per auto naar de gevangenis overgebracht. Alhoewel het onderzoek geheim wordt gehouden wordt er nochtans ge wag, gemaakt Van een tekort van drie millioen. De wisselagent in kwestie is een be kend figuur in de Gentsche financieele en handelsmiddens. Niemand had van hem verwacht dat hij ooit in een der- gelijken toestand zou komen. Zijn aan houding verwekte dan ook een begrij pelijke opschudding. Het onderzoek duurt voort. OUDE VROUW LEVEND VERBRAND TE BRUSSEL De 82 jarige weduwe Rassart, ge boren Anna Degreef, afkomstig uit Vilvoorde, is op ongelukkige wijze aan haar einde gekomen. De vrouw woont te Brussel, Fabriekstraat 15 7, in een huisje van de Familistère Godin. Zij heeft bij ongeluk door het nemen van een brandende kaars haar bedde- goed in brand gestoken, en toen hulp ojxlaagde, was de ongelukkige reeds zwaar verbrand, en door rook half ver stikt. Zij werd naar het hospitaal ge bracht maar was reeds dood. EEN TIENTAL SOLDATEN LOOPEN BRANDWONDEN OP In een bocht van den weg op Guigo- ven, te Schalkhoven is een militaire vrachtauto geslipt en daarna gekan teld. Een tiental soldaten die hadden plaats genomen in den wagen, liepen brandwonden op doordat ketels die met warme soep gevuld en die door den wagen naar een kantonnement moesten gebracht worden omsloegen en de vloeistof op de soldaten terecht kwam. Drie militairen werden zoo he vig verbrand dat zij naar een hospitaal moesten overgebracht worden. iocit +U7t) ■Urcu unat&lAB niet toe, want de keizer en ik zouden ongetwijfeld de Sierra Gordo bereiken, aan de troepen die den vijand in han den vielen zou niets kwaads geschie den men zou hen een envoudig, zoo als het daar de gewoonte is, bij het leger der Juaristen indeelen, maar de generaals zou men doodschieten. Hij verzocht mij overigens dit niet aan den keizer te zeggen, opdat deze misschien niet weder zou terugkomen op zijn besluit. Opdat de vijand niet zou bemerken dat wij de stad wilden verlaten, en op dat hij er alsdan niet dadelijk in zou doordringen, werd er besloten dat er de drie duizend Indianen, die zich in de stad bevonden, zouden gewapend worden en dat deze de linien zouden bezet houden. De kanonnen, behalve eenige veld stukken, die wij wilden meenemen, zouden door Arellano onbruikbaar gemaakt worden met uitzondering van drie a vier, die de Indianen om den vijand nog meer te misleiden op goed geluk moesten afvuren. Evenzoo moesten zij een geweer vuur onderhouden en tegen den mor gen hunne geweren wegwerpen en naar hunne huizen terugkeeren. Dat wij ons op den avond van den 14n Mei door de vijandelijke gelede ren heen wilden slaan was slechts aan dc generaals bekend en de plaats.waar wij dit doen zouden, aan niemand want het laatstgenoemde zou in een krijgsraad kort voor de volvoering van het plan te houden, besloten worden, opdat alle gevaar voor verraad zou voorkomen worden. ('t Vervolgt. )>j X Verboden Nadnik-X

De Volksstem | 1939 | | pagina 2