m KRANKZINNIG UIT LIEFDE Staking in den Borinage WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- yé&ÉfiCo In de haven van Antwerpen Ja- bmmmii ii hi ili mws Overeenkomst tus schen den H. Stoel en de Ital. regeering 28 Dec. HH. Onnooztle kinde- Met ontroering denkt de Kerk nan de kinderkens van Bethlehem, op last van Herodes, die den pasgeboren Zaligmaker wilde dooden, om het le ven gebracht. Een r/cuwe Missiebisschop. Eeni- ge weken geleden werd medegedeeld dat de Missie van Noord-Transvaal verheven werd tot de waardigheid van Abbatia Nullius. Naar we vernemen heeft thans Z.H. de Paus den eersten Abt, Dom Fre- derik Ostexrath, titularis Bisschop van Hngis benoemd. I ingis komt overeen met de tegen woordige neutrale haven van Tanger, in Marokko. De nieuwe Bisschop is monnik van de Abdij der Benedictijnen tc AfHi- gem. De u.tvoer van Kongo naar Belgie. Geklaagd wordt over de groote traags heid waarmede uitvoervergunningen verstrekt 'Wérden schappijen door Economische Zaken, van de belangrijkste handelsondernemingen voervergunning aangevraagd had ein de November, deze nog niet ontvan gen op 22 December I TENGEVOLGE HET VERHOOGEN VAN DEN ARBEIDSDUUR SLECHTS IN TWEE MIJNEN BLEVEN DE MIJNARBEIDERS AAN HET WERK De staking omvat de voegende mij nen Mariemont-Bascoup,Ressaix. Péronnes, Leval, Houssu. Mont Ste Al- degonde, La Louvière, Bois du Luc, Strépy-Bracquegnies, Maurage en Braey. De Vlaamsche werklieden waren toegekomen maar gingen niet aan den arbeid. De verlenging van den arbeidsduur trad in voege vanaf Maandag 18 Dec. De patroons hadden echter het in praktijk stellen van het nieuwe stelsel verdaagd tot op Maandag t 25 Dec. maar de werklieden wilden die in toe passing terugschuiven op 1 Januari ten einde de uitvoering van het Kon. Be sluit tijdens het aanstaande congres te kunnen bespreken. Van incidenten is er tot hiertoe ner gens sprake. JANUARIWERKEN I. De winter is daar, en thans lig gen de meeste landbouwwerken stil doch bij eenigzins gunstig weder en vooral als het vriest zal de landbouwer Zoowat een 3Q.000 mijnarbeiders zijn Dinsdagmorgen in staking gegaan wegens het toepassen van het Konink lijk besluit waarbij de arbeidsduur in de mijnen werd gewijzigd. Het schijnt dat de mijnwerkers zou den aangevraagd hebben dat de ge troffen maatregel slechts van tijdelij-. ken aard zou zijn en dat van zoodra de uitzonderlijke toestanden waarin worden hebben er den arbèid bij neer- we thans leven zouden opgehouden gelegd. aan koloniale Ynant-hebben te bestaan, men tot het oude In 16 kolenmijnen werd gisteren het ministerie van sle'8el terugekeeren zou, n.m. van de j morgen de arbeid normaal hervat. 8 uren'tot de 7 1/2 uur arbeidsdag. j Het werk viel totaal stil in al de Die verzekering werd echter nietkoolputten van de Charbonnages verstrekt. Het gevolg was dat het mee- d'Anderlues» in de koolput van For rendeel der mijnwerkers Dinsdagmor gen weigerde in de mijn af te dalen. TE CHARLEROI De staking brak uit in acht kolen mijnen welke te samen een totaal van 32 schachten tellen. 6300 mijnwer kers op de 7900 welke in normale tij den in deze 8 kolenmijnen gebezigd Zoo heeft een Kongoleesche die een uit- De kwestie van de marken. Van 1934 tol en met 1938 werd door de Schatkist een bedrag van 409 millioen frank ontvangen, als gevolg van de overeenkomst tusschen Belgie en Duitschland in verband met de terug betaling van de marken. Voor 1939 wordt een ontvangst voorzien van 55 millioen frank, voor 1940 een ontvangst van 60 millioen Deze cijfers schommelen echter met de evolutie van den ruilhandel tusschen de twee landen, zoodat het bedrag slechts bij benadering kan worden voorzien. De Orde van de Annonciade aan Mgr Maglione. De Koning van llalie heeft aan Mgr Maglione, Staats- sekretaris van Z. H. den Paus, de Orde van de Annonciade toegekend. Deze onderscheiding geeft aan Mgr Maglinone het recht den titel van Neef van den Koning te voeren. Reusachtige boekerijen. De rijk ste bibliotheek ter wereld is die van Parijs, de Bibliothèque Nationale met drie millioen zeshonderd duizend deelen. Dan volgen Washington 3 millioen Londen 2.600.000, Cambridge 2 mil lioen 200.000, 's Gravenhage (ko ninklijke Bibliotheek) met twee mil lioen, New York 2 millioen, Berlijn I millioen 700.000, Munchen 1 millioen 300.000. In Belgie telt de Koninklijke Biblio theek I millioen werken, die echter uit één of meer deelen bestaan. 1940 DE WEG ZAL WIJD VOOR U OPEN STAAN Als gij het geluk hebt overmorgen 30 DECEMBER een van de schoone loten te winnen van de elfde snede 1939 van de KOOP AANSTONDS UW BILJET Uk het leven van Keizer Maximiliaan ea Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAREÉ 261ste Vervolg. IBehoef ik het u te verzekeren. Majesteit, dat ik d&arapn voldoen zal, Goed I sprak de keizer. Maximiliaan ging voor hem staan. Hij legde hem de rechterhand op den schouder en blikte hem in de oogen. Hoor dan, Lopez, ik zou den vijand niet gaarne in handen vallen... Beloof mij indien ik bij onze onderne ming gewond mocht worden en zoo gevaar mocht loopen van gevangen genomen te worden, gij uit deernis met een kogel een einde aan mijn le ven zult maken... En aldus te zorgen dat men mij vooral niet gevangen ne me Belooft gij mij dat Lopez ontstelde nog meer. Uwe Majesteit I riep hij uit Vriend Lopez I Wat zou Uwe Majesteit, zelf al ware zij gevangen genomen kunnen overkomen I Zorg dat men mij niet gevan gen neme I riep Maximiliaan uit. en hij was blijkbaar zeer opgewonden. Vooral niet gevangen... Verzeker mij op uw woord van eer dat gij mij liever zult dooden. Lopez aarzelde. BERICHT VAN DE CENTRALE DER MIJNWERKERS VAN DE BORINAGE De chies en van Goutroux te MaTchienne- au-Pont, in de koolmijn van Monceau Fontaine, in de schacht nr 8 en nr 10 «du Gouffre te Chatelineau in de schacht «Ste Catherine)) ♦an de «Houil- lières Unies te Farciennes in de schacht «des Hamandes» van de Charbonnages Réunis du Mambourg tc Jumet en in de Charbonnage du secretaris van de Centrale der Sacré-Francais., en van Defecassis te mijnwerkers van de Borinage heeft aan Lodelinsart. de arbeiders het volgend bericht laten geworden Het Congres der mijnwerkers zal vergaderen op 29 December 1939. Er zal eene beslissing worden getroffen betreffende den arbeidsduur. >i Tot dan toe dienen de arbeiders krachtdadig ieder wijziging van den uurrooster te weigeren. Daarom mag er geen enkele minuut langer worden ge werkt dan verleden week. Afdalen en naar boven komen op dezelfde uren, ten einde de 7,30 uur arbeidsdag voort te zetten voor de werklieden die werken beneden in de mijn en den 8 uren-arbeidsdag voor dc werklieden aan de oppervlakte. DE TOESTAND DINSDAGMOR GEN IN DE BORINAGE EN HET CENTRUM Gemeld werd dat Dinsdagmorgen de staking uitgebroken is in de kolen bekken van de Borinage en van het Centrum. Daarbij zijn zoowat een 20.000 tal mijnwerkers betrokken. Te Dour in de «Charbonnage des Chévalièresi. was er geene wijziging gebracht aan het uur voor het afdalen in de schacht, maar het ophalen zou pas een half uur later dan naar ge woonte gebeuren. De morgenploeg was dus in de mijn afgedaald,maar de ze van den namiddag gaf als meening tc kennen dat zij niet zinnens was aan den arbeid te gaan. Op de 5.500 mijnwerkers welke de koolmijnen van het Centrum bezigen, begaven zich slechts 995 arbeiders en daarbij dan nog inbegrepen het toe zicht aan den arbeid te 6 uur Dinsdag morgen. Eene hand was hem toegestoken. Hij durfde er de zijne niet inleggen. En gij zult het toch doen, niet waar, indien ik u daarom smeek, her nam de keizer. Ik heb ook nog wel an dere vrienden, maar ik vrees, naar ik meen niet ten onrechte, dat vooroor deel of weekhartigheid hen daarvan zouden terughouden. Geef mij uwe hand daarop, Lopez 1 Goed dan, Majesteit I antwoord de de kolonel en legde vastberaden zijne hand in die des keizers. Een akelige gloed glom in zijne oogen. Uw wensch zal vervuld worden, sire, verlaat u op mij. Ik dank u... ik wist het wel, ant woordde de keizer bevredigd. En nu, mijn waarde Lopez, ga nu nog een paar uren slapen. Ik kan u de verzekering geven dat uwe belofte mij zeer genist stelt. Ik ga nu alles, wat er ook moge gebeuren, met vast betrouwen en berusting te gemoet. De keizer liep nog lang in zijne ka mer op en neer. In zijn voorkamer had van des avonds 10 uren af een Mexicaan maar een trouwe knaap die aan den keizer van harte verkleefd was, gewacht. Tegen een uur was Maximiliaan te bed gegaan. Om half drie moest Pedro Dokter Basch roepen omdat de keizer een he vige pijn in de ingewanden had gekre- 8cn- Men sprak van vergiftiging. Een half uur later was de toestand opnieuw verbeterd. Het zal ongeveer zijn toen de deur werd. Pedro, die zich TE LUIK EN IN DE KEMPEN Het besluit werd toegepast in het bekken van Luik en in dit van de Kem pen. Dinsdagmorgen heeft er zich geen enkele stakingsbeweging voorgedaan. Zooals te verwachten hebben de drie laatste dagen weinig scheepvaart in onze haven gebracht. Rond Kerst mis is de beweging nooii druk. Nu we drie dagen mist hadden is er om zoo te zeggen niets binnengekomen. Als aankomsten boekten wij Op 23 December 14 schepen, waarvan 4 in de Royérssluis, 7 in de Kruisschanssluis, 3 aan de Scheldeka den. Op 24 December I schip in de Kruisschanssluis. Op 25 December geen aankom sten. Op 26 December tot den middag 7 schepen, waarvan 6 in de Kruis schanssluis en 1 voor de Bovenschelde. Als vertrekkende Op 23 December 25 vertrekken waarvan 9 in de Royerssluis, 10 in de Kruisschanssluis, 4 aan de Scheldeka den en 2 voor de Bovenschelde. Op 24 December 7 schepen waarvan 5 in de Kruisschanssluis en 2 aan de Scheldekaden. Op 25 en 26 December geen ver trekken. Er liggen voor het oogenblik slechts 5 1 vaartuigen in de haven. half vijf geweest zachtjes geopend dadelijk daarheen wendde, zag tot zijne groote verbazing dat zijn zwager Jablonsky, die met zachte schreden het vertrek binnen sloop. Slaapt de keizer vroeg hij fluisterend. Ja, antwoordde Pedro. Ha Wat wilt gij, Antonio Jablonsky keek schuw om zich heen -Ik moet den keizer eene mede- deejing doen, antwoordde hij fluiste rend. Pedro schudde het hoofd. Thans, Antonio De keizer is zoo pas eerst in slaap... Hij is ongesteld geweest. Gij kunt thans niet bij hem gaan... Kom morgen terug. Morgen... het kan niet Waarom niet I Het is een zeer belangrijke zaak, hernam de luitenant, en zijne oogen gingen vonkelend de kamer rond zon der zich op Pedro te vestigen. Maar weinige woorden zijn het... dan kan hij slapen Maar zeg mij dan eens, beste kerel, zei de andere, die hem onder- tusschen opmerkzaam en met wan trouwen had aangezien, wat komt gij hier eigenlijk doen Gij komt mij zoo vreemd voor I Ik niets Wat zou ik te doen hebben Maar laat mij binnen. Pe dro I fluisterde hij hem toe. Gij zult er geen schade bij doen. Ik moet den kei zer spreken. Wel... de vijand is in de stad en alles is toch verloren. De vijand 1 riep Pedro ontsteld uit. voor zorgen den stalmest naar den akker te vervoeren, en op de gansche oppervlakte open te spreiden om. als i het dooit, alles onder te ploegen in 't vooruitzicht van de lentebezaaiingen als haver, vroege aardappelen en vlas. 2. Tijdens deze maand zal men niet verwaarloozen de graslanden en hooi- weiden, alsook de weiden-boomgaar den te bemesten met 400 tot 500 kgr. ammoniak-sulfaat per hectare, 700 tot 800 kgr. supersulfaat en evenveel syl- vinitekaïnite. 3. De. winterperiode is het geschik te oogenblik om al de landbouwwerk tuigen te onderzoeken, en bij voorko mend geval te doen herstellen. 4. In zijn eigen belang zal de land bouwer er goed voor zorgen de hoen ders zorgvuldig te beschutten tegen koude, vocht en wind, en de hokken en parken goed droog te houden. Zoo doende voorkomt men vele ziékten als coryza en dyphterie. 5. Aangezien de huisdieren verplicht zijn thans in de stallen te verblijven, behoort er zorgvuldig gewaakt op hune gezondheid. Daarom zal men tijdens het guur seizoen koeien-paarden-zwijn- enstallen goed rein houden, kalkwitten en zelfs ontsmetten, vooral dan wan neer er besmettelijke ziekten zouden heerschen. Bij dergelijk geval is het voorzichtig den veearts of den Staats- landbouwkundigen van de streek te raadplegen. 6. In Januari mag men de druive laars in de serren snoeien en zuiveren daarom mag men niet platen de oude schors weg te nemen en de stammen te witten met kalkmelk waar per hecto liter 1/2 kgr. blauwen aluin (koper sulfaat) werd opgelost. Voor de bemesting dient ook gezorgd hier zal men benevens stalmest en beir per stam 400 grammen ammoniaksul- faat, 300 grammen potaschsulfaat en 600 grammen superfosfaat gebruiken. 7. Om vroege groenten te winnen als radijs, kervel, salaad, worteltjes, enz. zaaie men zoo vroeg mogelijk on der raam of in serren, en gebruike men voorafgaandelijk per vierkanten me ter 50 grammen ammoniaksulfaat, 60 grammen superfosfaat en 40 gram men potaschsulfaat. 8. Verstandige en vooruitziende landbouwers zullen er voor zorgen de hagen en afsluitingen van de weilanden na te zien, het staande water af te leiden, de molhoopen open te spreiden en de onkruidplanten uit te rukken. D1XI. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en friseh uit het bed springen. De lever moet eiken dag één liter gal ln de Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederlt. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren, wat U er weer bovenop zal helpen Het zijn zachte plantenuittreksels. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eisclit de Kleine Carters Pillen voor de Lever Ia alle apotheken fr. 12.& Niet zoo luid, sprak Jablonsky, wij mogen hem niet verschrikt maken. Ik kom zoo dadelijk terug. Halt, companero, zei nu de an dere en greep hem bij den arm. Is de vijand werkelijk in de stad dan moet de keizer gewekt worden en moogt gij hem heel zeker uw bericht brengen. Maar. liet hij er dreigend op volgen, terwijl hij een revolver van de tafel nam, wees op uwe hoede, amigo, met u is niet alles pluis. Pedro riep Jablonsky ontsteld.. Wees verstandig.. Alles is toch voorbij, gij moet... Wordt den keizer daarbinnen een haar gekrenkt... en de deur blijft open... dan schiet ik u door den kop als een dollen hond. Maar. Pedro Zijt gij waan zinnig fluisterde Jablonsky weder. Ik ben volkomen bij mijn ver stand, amigo, antwoordde de Mexi caan. Ga nu maar heen en breng uwe boodschap maar haastig over. Hier voor de deur houd ik de wacht... le vend verlaat gij de kamer niet weder, als ge booze bedoelingen hebt en als ge nog een woord spreekt, dan roep ik de wacht. Voorwaarts dus indien gij eene boodschap hebt over te brengen. Jablonsky beet zich op de tanden. Hij kende den stijfhoofdigen knaap goed genoeg.Aarzelde hij dan werd het wantrouwen van den andere nog meer gerechtvaardigd. En met een halfluid gemompeld Ca- ramba ging hij de slaapkamer des i keilers binnen. Wel keek hij nog eens om, maar in de deur stond Pedro met den revolver in de hand... Jablonsky greep den slapenden kei- zer bij den arm en schudde hem. Tusschen den italiaanschen staat en den Heiligen Stoel is overeenstem ming bereikt ten aanzien van een ge zamenlijke actie ten behoeve van den vrede en tegen het communisme. Vol gens gewoonlijk goed ingelichte krin gen in Rome en Vaticaanstad, is deze overeenstemming bereikt door be- rprekingen tusschen den staatssecreta ris Mgr Maglione en den nieuwen Ita liaanschen ambassadeur bij het Vati- kaan, heer Dino Alfieri. Vernomen wordt voorts dat de Paus 2elf het initiatief hiertoe heeft genomen, toen hij ongeveer veertien dagen geleden, heer Alfieri in gehoor ontving. De overeenstemming zou meer dan een definitief accoord den vorm van een «gentlemens agreement» hebben, aldus verluidt in Vaticaansche kringen. Denkbeelden omtrent de mo gelijkheden voor den vrede zouden uitgewisseld worden. Zoo zal b. v. de italiaanschgj pers allen mogelijken, bij stand verié«nen wanneer door den Paus vredespogingen worden onder nomen. Aan den anderen kant zal de Kerk in de geheele wereld meewerken aan alle vredesvoorstellen uitgaande van de Italiaansche regeering. Wat het communisme betreft, zoo wel de Heilige Stoel, als de Italiaansche Staat, zouden, zoo zegt men van be trouwbare zijde, overeengekomen zijn het communisme te bestrijden, ieder met zijn eigen middelen. Zoo zou de Kerk beloofd hebben Italie's anticom munistische politiek op den Balkan te steunen. De overeenkomst zal volgens Vati caansche zegslieden niet openbaar ge maakt worden. BRAND TE RUPPELMONDE Omstreeks 3 uur in ^en nacht van 25 op 26 December werden de inwo ners van Ruppelmonde uit hun slaap gewekt door alarmseinen. Weldra bleek dat een geweldige brand was uitgebroken in de bergplaats voor tramrijtuigen van den buurtspoorweg. De brandweer van Ruppelmonde als mede het centrale pompierskorps uit Temsche waren vlug ter plaatse om den brand te bestrijden. Vier luxe-wagens van den buurt spoorweg alsmede gansch de berg plaats zijn in de vlamme^ opgegaan. Men schat de schade op ruim twee millioen frank. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De oorzaak van den brand is waar schijnlijk toe te schrijven aan kortslui ting. DIEFSTAL TE MERKSEM Toen de diamanthandelaar Oncke- linckx "s avonds terugkeerde in zijn appartement, gelegen boven 'n drank huis op den hoek van de Bredabaan en de Duchastellaan, stelde hij vast dat inbrekers in de woonvertrekken gedrongen waren. Uit de brandkast maakten de boe ven een partij juweelen en edelstee- nen, ter waarde van 700.000 fr. buit alsmede een geldsom van 73.000 fr. Dadelijk werd de politie ontboden De deui van den privaat-ingang bleek normaal gesloten, doch de dieven kon den ongestoord hun slag slaan door de afwezigheid der bewoners van de lager gelegen verdieping en de dansdrukte in de drankgelegenheid. Het parket werd verwittigd. Tezelvertijd riep hij met luider stem- ne Uwe Majesteit sta op De vijand is in de stad. De vijand riep de keizer uit,die half gekleed op zijn bed lag, terwijl hij haastig overeind rees. Ja, sire. In de stad Wij zijn verraden... Uwe Maje steit... Maak dat ge wegkomt... zoo schielijk gij kunt., ik wil de anderen gaan wekken, Dit gelegd hebbende vloog hij naar buiten. Pedro hevig ontsteld door het ijse- lijk bericht was blijven staan. Toch heerschte er eene door niets afgebroken stilte in het ruime gebouw. Toen ik wakker was, verhaalt prins Salm verder, was de morgenscheme ring van den 15n nog niet aangebro ken. Het was bij vijven. Ik verbeeldde mij dat ik buiten mij ne deur gedruisch hoorde maar dit bevreemdde mij niet, daar er in den morgen altijd nog al wat leven in huis placht te zijn, en aan eenig onraad dacht ik des te minder, daar ik slechts weinige uren geleden alles nagezien had en bovendien kon verwachlen.dat ik. wanneer er iets bijzonders voorge vallen was, daarvan door de wachten ZOU nnderjicfrt zijn. Eensklaps trad kolonel Lopez mijne kamer gejaagd en opgewonden bin nen, zeggende ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Van Nuffel-De Cendt, Kerkstraat 2 Ij Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2