KRANKZINNIG UIT LIEFDE Nieuwe vredespoging van Duitschland Rond de moord op Luiten. Menschaert Radiorede van generaal Franco Qroote brand Voor het herstel van Oostenrijk 2e Janu-ri. H. Na.sm van Jezus. De Kerk vernoemt steeds met grooten eerbied den naam van Jezus en stelde een bijzonder feest, dien hoogheiligen naam ter eere, in. 3 Januari. H. Gtnoveva. Ge boren te Nanterre, nabij Parijs, in 425 leidde zij van haar prilste jeugd een zeer godvruchtig en verstervend leven. Door haar toedoen werd Parijs bevrijd van vernieling. Zij is de patrones der Fransche hoofdstad. Kesbons van Telegrafie en Telefonie De regie van Telegrafie en Telefonie wordt gemachtigd kasbons voor een nominaal bedrag van honderd millioen frank uit te geven. De uitgiftemodaliteiten werden door den minister van Verkeerswezen goed gekeurd. .It»,;' De uitkeering van deze bons- -wordt door den Staat gewaarborgd en uitkee ring der verschenen bons geschiedt' aan de Rijkskas (Nationale Bank van Bel- gie) te Brussel, vrij van belasting teri bate van Staat, provinciën en gemeen ten. De Finsche namen. De uitgangen van de verschillende moeilijk te ont houden Finsche namen geven nog al eens aanleiding tot verwarring. Hier heeft men de beteekenis van enkele veel voorkomende uitgangen Jarvi-meer. Metsa-bosch Ma- ki-hei^vel.Lahti-golf Kyla-dorp. Selka-berg of kam. Joki-rivier. Men moet er echter rekening mede houden dat deze beteekenissen niet al tijd nauwkeurig zijn. Kianti-jarvi kan zoowel het Kianti-meer beteekenen als het plaatsje dat naar dit meer genoemd is. Historische boem. Zoojuist is in Italië de historische «boom van Wal- Walu aangekomen, die over een af stand van honderden kilometers werd vervoerd. Aan dezen boom is de her innering verbonden dat in zijn nabij heid het eerste schot in den Abessyni- schen oorlog werd gelost. De boom zal naar Napels verzon den worden, waar hij op de komende tentoonstelling op de afdeeling van de Italiaansche koloniën zal prijken. De Kenadeesche vijfling. Dr Dafoe, geneesheer en voogd van den Kanadeeschen vijfling, heeft afgezien van het voogdijschap óver de vijf klei ne meisjes. Tusschen den geneesheer en den va der van de kinderen is een overeen komst gesloten waarbij voorzien wordt dat een groot huis voor het gezin Dion- ne zal gebouwd worden, met bijbehoo- rende school waar de kinderen onder richt zullen krijgen. Dr Dafoe zal de vijflingen verder air. geneesheer blijven verzorgen. Het bevolkingscijfer in Italië.Het centrale instituut voor Statistiek treft thans voorbereidselen voor de eerste volkstelling in het keizerrijk Italië, die in 1941 zal worden gehouden. Vol gens de berekeningen die nu reeds werden gemaakt, omvat de bevolking van het keizerrijk thans ongeveer 58 millioen, waarvan 44 in Italië, 800.000 in Libye, 12.100.000 in Oost Afrika, 1.100.000 in Albanië en 8000 in de Italiaansche concessie te Tientsin. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotto door CONSTANT AIMARD 265ste Vervolg. Niets Het onweer nadert, wat verlangt mijn vader Wat tusschen ons is afgesproken. Zijn de krijgslieden van den hoofdman gereed Ja. Waar zijn ze 7 Op de aangewezen plaats. Goed, laat ons vertrekken. Ja vertrekken wij. De beide mannen die elkander se dert lang reeds kenden hadden niet veel woorden noodig om zich te doen verstaan. Kom riep Don Guerero I met luider stemme. Op dit geroep kwamen er tien Mexi- caansche ruiters te voorschijn. Ziedaar hulptroepen, in geval uwe krijgslieden te kort schoten zeide hij. zich naar het opperhoofd keerende Deze hield zich alsof het hem maar half beviel, hij haalde verachtelijk de schouders op en antwoordde meesmui lend Waartoe twintig krijgslieden te-' li nuIigiiiui.jijjjl■.L.JÜ"'—ij BIJ MISLUKKING ERVAN MILI TAIR AKKOORD MET RUSLAND Londen, 31 Dec. (Reuter) De diplomatieke medewerker van de «Sunday Dispatch» beweert te weten dat gedurende de eerstvolgende twee weken Duitschland een nieuwe poging zal aanwenden om een einde te maken aan den oorlog. De vredesvoorstellen zullen niet rechtstreeks tot de gealli eerden gedaan worden, maar door be middeling van tusschenpersonen. Aan deze voorstellen zouden be dreigingen toegevoegd worden zeg gende dat indien de Duitsche voorstel len afgewezen worden, Duitschland onmiddellijk onderhandelingen zal openen, teneinde te komen tot een volledig militair akkoord met Sovjet- Rusland tegen de geallieerden. DE DADER GAAT IN BEROEP De Soldaat Jean Porton uit Schaar beek, die op 20 December ter dood werd veroordeeld, wegens moord op den officier Frans Menschaert, uit Burst, heeft beroep aangeteekend te gen het tegen hem uitgesproken vonnis De veroordeelde had reeds beroep aangeteekend tijdens de behandeling van het proces, zoodat het krijgsge- recht thans de twee gevallen zal die nen te onderzoeken. SPANJE OP DE HAND VAN DIE LANDEN DIE VOOR VREDE IJVEREN Omdat een land overwonnen is, is het niet nccdig den oorlog voort te zetten en het bestaan van andere staten gevaar te brengeij Reuter meldt uit Madrid: In een radiorede heeft generaal Franco ver klaard Spanje heeft zijn steun ge voegd bij deze van de katholieke kerk en zijn geliefde zuster Italië, evenals bij deze van alle andere staten, die bereid zijn samen te werken om de belangen van den vrede te dienen. Hij zegde niet te kunnen inzien,dat de oorlog diende verlengd te worden en het bestaan vt{i andere state» in gevaar te worden •jffebracht, omdat een land werd overwonnen. Hoe de oorlog ook eindigt, ver volgde hij, de gevolgen zullen kata- strofaal zijn. De tucht bestaat niet meer en men zal de vruchten oogsten van veie jaren van demagogie. Generaal Franco meent dat Spanje, in vergelijking met de andere landen, niet met zooveel moeilijkheden te kampen heeft. Hij liet vervolgens de moeilijkheden van den economischen toestand de re vue passeeren en voegde er aan toe dat zoolang het goud een wapen blijft in den handel, Spanje op dit metaal zal moeten rekenen om zijn aankoopen te doen in den vreemde. Maar het goud is niet alles, zoo besloot hij, Duitschland dat geruineerd was na den laatsten oorlog heeft zich terug gere habiliteerd, zonder goud, niettegen staande den kritieken toestand waarin zijn oorlogsmateriaal zich bevond. Spanje is er nochtans van overtuigd gen een eenig man Hij is een man die er honderd waard is hernam don Guerero, op den toon van zekerheid die den Rood huid ruim stof tot nadenken gaf. Thans reden zij weg. Inmiddels reed Evraert steeds voort in gestrekten draf. Hij was echter wel verre van te ver moeden dat er in deze oogenblikken een aanslag tegen hem gesmeed werd, en haastte zich geenszins uit vrees voor de menschen, maar vpor den storm die met iedere minuut grooter werd, terwijl de regen, die met groote drup pels begon te vallen, hem aanspoorde om zoo spoedig mogelijk eene veilige schuilplaats te zoeken. Onder het voort rijden, dacht hij onwillekeurig na over het korte ge sprek dat hij met den Roodhuid had gevoerd, en terwijl hij de tusschen hem gewisselde woorden bedaard overwoog, bekroop hem zekere onbe stemde vrees en ongerustheid, waarvan hij zich geene rekenschap wist te ge ven. Het was hem alsof er achter de be studeerde terughouding van den In diaan een duister verraad schuilde. Hij herinnerde zich dat deze nu en dan geweifeld en dubbelzinnig gespro ken had Hij beefde bij de gedachte dat het meisje een ongeluk kon overkomen zijn, of dat haar eenig gevaar bedreig de en zijne ongerustheid klom,naar mate hij minder grond meende te hebben om zich op den trouw van den Indiaan te verlaten. J!L.J1 i dat het nuttig zou zijn, teerdere ton nen goud te bezitten, in <he koffers van de nationale Bank, maar het is er eveneens van overtuigd dat het even nuttig is belangrijke opslagplaatsen vol grondstoffen te bezitten. HET PALEIS DER KANSELARIJ DE PROOI DER VLAMMEN DE RAMP OMSCHREVEN Voor de tweede maal sedert enkele dagen, is er Zondag brand uitgebroken in de Apostolische kanselarij. Deze bouw is een van de bijzonderste van deze die binnen Rome, aan den Va- tikaanschen staat toebehooren. Geweldige vuurzuilenomvatten de helft van het groote paleis, een der schoonste juweelen van - de Italiaansche Renaissance. Van alle zijden daagde er hulp op doch deze is niet voldoende om de vlammen te overmeesteren. In den loop van den avond nam het vuur een steeds grootere uitbreiding. Ten koste van groote pogingen werd ten slotte, de brand omschreven. Om 3 uur in den nacht van Zondag op Maandag brandde nog alleen de rech tervleugel van het paleis die trouwens het meest belangrijke deel van het gebouw uitmaakte. Daar is de kerk van den H. Dominicus en de zaal der 100 dagen gelegen. Van alle kanten daagde echter nieu we hulp op en het begon geweldig te regenen, zoodat men hoopte spoedig de vlammen geheel nSèester te zijn. De aangerichte schade is zeer groot. De noordelijke vleugel van het paleis is totaal door de vlarajrnen vernield.De kerk die.met mooie fresco's en schilde rijen van de XVIIe en de XVIIIe eeuw versierd was heeft veel geleden. De zoldering in gebeeldhouwd hout heeft vooral veel geleden en door de vlam men en door het water. Het feit dat deze brand uitgebroken is slechts enkele dagen nadat een a«- dere brand in hetzelfde paleis reeds schade had aangericht, laat vermoeden dat hier moedwil in he.t spel is. KARDINAAL MAGyONE OP DE PLAATS DER, ,RAMP Kardinaal Magliopy. staatssecreta ris, heeft zich persoonlijk naar de plaats der ramp begeven, om de aan gerichte schade vast *®^stejlen en hier over verslag ^uit të o., bij Z. H. den Paus. In den morgen waren de pompiers nog altijd ter plaatse, en waren in de St Laurentiuskerk bezig voorzorgs maatregelen te nemen om alle terug keer van den brand t<; voorkomen.Een talrijke menigte niëuA'sgierigen woon de deze werkzaamheden bij. In Vaticaansche kringen zijn de mee ningen verdeeld, voor wat de oorzaak van de ramp betreft. Enkelen meenen de oorzaak te moeten toeschrijven aan kortsluiting, terwijl anderen spreken van kwaadwilligheid. De aangerichte schade is zeer groot Het schijnt echter dat de fresco's die de kerk versierden minder geleden hebben dan eerst werd gedacht. Talrijke schilderijen van waarde waaronder een mirakuleus beeld van O. L. Vrouw van Pompei, waarvoor de Romeinen een bijzondere vereering hebben, zijn uit de vlammen kunnen gered worden, evenals verschillende ornamenten van de H. Vaten. Op eens blonk er een lichtvlam door de duisternis, zijn paard maakte een zijdelingschen sprong en twee of drie kogels floten dicht langs hem heen. Oogenblikkelijk zette hij zich vast in den zadel. Hij bevond zich juist midden in den hollen weg, dien hij eenige uren te vo ren was doorgereden. Van alle kanten ingesloten zag hij in de schaduw rondom hem, mensche- lijke gestalten zich bewegen, maar het was reeds te donker om hen bepaald te onderscheiden. Op dit oogenblik vielen er opnieuw schoten, een kogel nam zijn hoed weg en verscheidene pijlen snelden dicht langs hem heen. De jonkman hief stoutmoedig het hoofd op. Ha verraders riep hij met een sterke stem. Terwijl hij zijn draver met de knieën aanzette, stoof hij met duize lende vaart voorwaarts, diep om den hals van zijn paard gebogen, met de teugels tusschen de tanden, en in ie dere hand een revolver. Een vreeselijke oorlogskreet liet zich hooren, vermengd met woeste verwenschingen in het Spaansch. Als een wervelwind vloog Evraert door de hem omringende massa en schoot hij zijnen revolver op den dich ten drom zijner onbekende vijanden af. Kreten van woede ën smart weer galmden, geweerschoten en sissende pijlen vervolgden zijn toomeloos ren- LANDBOUWERS, BESTRIJDT DE SCHADELIJKE PLANTEN IN UWE WEIDEN. Aangezien het onkruid zeer nadeelig is. moei. men het door alle middelen trachten te vernietigen, en zoo er een schadelijke plant bestaat die veel na deel berokkent dan is het voorzeker de paardenstaart, (prêles), die meest in vochtige weilanden en ook aan water kanten en in klei of leemgronden voor komt. Het lijdt geen twijfel of dit onkruid is door iedereen wel gekend Onze landbouwers weten immers dat de groene deelen er van ruw zijn bij het aanraken deze ruwheid wordt veroor zaakt door de kiezelaarde of het zand (silice) dat het bevat, en de hoube- werkers gebruiken deze plant om het hout glad te maken. Maar iets wat on ze landbouwers min weten, is de over- groote ontwikkeling van het wortelge stel dat minstens tot op 0,50 m. en soms tot 1,25 m. diepte in den bodem dringt en dusvolgens een onberekenba re schade berokkent aan het gras en ook aan andere landbouwvruchten. Terloops voegen wij hier aan toe dat paardestaart zelfs kan nadeelig zijn aan de gezondheid der dieren, wan neer zij dit onkruid met het gras op nemen. Een eerste middel om deze schadelijke plant te bestrijden en den groei te hinderen, is het zorgen voor zeer dichte graszoden en er op te wa ken dat het gras in de Lente vroegtij dig groeie. Maar het beste en meest doeltreffende middel is het aanwenden van een goede dosis stikstofmest. In Februari-Maart strooie men dus per hectare 300 tot 400 kgr. ammoniak- sulfaat, en zoodra de fijne stengels van de paardestaart te voorschijn komen verwaarlooze men niet de weiden met een zware rol te rollen in twee ver schillende richtingen daardoor wor den die plantjes vernietigd, en vooral wanneer men deze bewerking eenige dagen later herhaalt. Indien men deze bemesting en ook het rollen 2 a drie jaar achtereenvol gens vernieuwt, zullen de onderaard- she stengels door uitputting verdwijnen en zal men de weiden van dit schade lijk gewas bevrijden. DIXI. Londen, 31 Dec. Naar de «Sun day Times» verneemt, zal eerlang te Londen een centraal organisme voor het herstel van Oostenrijk worden op gericht, dat onder de leiding zal staan van graaf Huyn, gewezen Oostenrijk- sche legatiesekretaris te Londen. Deze vereeniging zal beroep doen op alle Oostenrijkers, die willen me- werken aan het herstel van hun vader land. De graaf heeft aan een medewer ker van de «Sunday Times» verklaard dat de voorstanders van een vrij Oostenrijk in geen geval kunnen sa menwerken met nazisme of kommunis- me en dat de door hem op te richten vereeniging ook niet streven zal naar een wederoprichting van de monar chie. Zij zal republikeinen en monar chisten vereenigen ter verovering van eenzelfde doel. Maar wat er ook van zij, aldus de graaf, geen tweede Schussnigg in Oos tenrijk meer. Er kan niet getwijfeld worden aan zijn rechtschapenheid, maar als staatsman heeft hij zeker gro ve fouten begaan. nend paard, dat den grond niet meer scheen te raken. Achter hem klonk het woedende galop van verscheidene ruiters die hem snel als de wind najaagden. Verraad! verraad schreeuwde hij uit al zijne macht, terwijl hij zijn zwaard trok, zijn paard deed zwenken en als een tijger met onbeteugelde vaart op de vijanden inreed, die hem van alle zijden dreigden te omsingelen. Op eens, in het heetst ^an den strijd en op het laatste oogenblik, toen hij gevoelde dat zijne krachten hem be gonnen te ontzinken, en hij den onge- lijken kamp weldra zou moeten op geven, knalden er drie schoten van de andere zijde, en werden de lieden die hem aanvielen in de flank aangegrepen en op hunne beurt genoodzaakt zich tegen onzichtbare vijanden te verdedi- gen. Wij komen riep eene doordrin gende stem in de verte, houd stand houd stand I Evraert beantwoordde dit geroep met een daverende aanvalskreet en stortte zich opnieuw met kracht op den vijand in. Hij was thans niet meer alleen. Wie het ook wezen mocht, die hem ter hulp schoot, hij gevoelde dat hij ondersteund werd en hield zich voor gered. Ondanks het onzekere terrein en de heerschende duisternis, troffen zijne slagen doel en werd de dicht opeenge drongen massa der aanvallers ge noodzaakt zich in twee partijen te scheiden. J I III 111'III P li i rSua. v. tftytUg TREINONGELUK BUITEN DE BRUSSELSCHE ZUIDSTATiE Zondagavond heeft zich rond 8,20 uur een ernstige botsing voorgedaan in de Zuidstatie te Brussel. Een trein die om 20 u. I 7 uit de afcatie vertrok ken was, met bestemming naar Bergen had nog maar pas de Zuidstatie verla ten, als hij bijna ter hoogte van de Luttre-brug, in de flank werd aangere den door den trein welke om 19 u.20 Charleroi had verlaten en om 20 uur 18 te Brussel moest aankomen. Beide treinen zaten bomvol. Onder de reizigers bevonden zich vrij veel soldaten, die uit verlof naar hun kan- tonnement terugkeerden. De eerste vier wagons van den trein Brussel-Bergen kantelden. Een ware paniekstemming deed zich voor onder de reizigers, die het ergste vreesden. Gelukkig bleek spoedig dat het onge luk geen grooten omvang nam. Onmiddellijk was van alle kanten hulp opgedaagd, vooral van de zijde van het statiepersoneel dat met man en mapht arbeidde om de reizigers waarvan sommige in een hachelijke positie verkeerden, te bevrijden. Een na een^kropen de passagiers uit de wa gons en de gekwetsten, een dertigtal, werden naar de statie gebracht waar ze verzorgd 'werden. Onder de gekwetsten waren ver schillende kinderen en militairen. Al len gelukkig slechts licht gewond. Volgens een Brusselsch confrater zouden een tiental ernstig gekwetsten naar het hospitaal overgebracht zijn. In ieder geval verloor geen enkel per soon het leven. Ook de technische diensten waren spoedig ter plaatse om een eerste 'on derzoek in te stellen. Deze aanrijding veroorzaakte heel wat ontreddering in het treinverkeer. BA N DIETEN STREEK TE MECHELEN In den vooravond werd een der drukste straten der stad in beroering gebracht door een stoutmoedige ban- dietenstreek. Een man kwam plots den modewin kel binnengesprongen, gehouden door de echtgenooten Van Hemelen-Bols aan den Bruul, hoek der Lekkernijstr. De vrouw welke zich in den winkel bevond zag plots een revolver op haar gericht en hoorde zich toeroepen «Ik kom de schuif lichten.» Meer dood dan levend riep de vrouw om hulp. Haar vader die zich toevallig in de keuken bevond snelde toe. Hierop sprong de kerel buiten en nam de vlucht langs het Lekkernij straatje, achtervolgd door den hr Bols die zich htrhaaMe malen moest terug trekken voor het dreigend wapen van den bandiet. Langs de Lange Schipstraat trachtte de kerel te ontkomen, waar hij ook op de toegesnelde personen zijn wapen richtte. Politieagent Vanden Bosch kon verwittigd worden en gelukte er in den man aan te houden in de O. L. Vrouw straat waar hij trachtte te ontkomen. De knappe politieman was hem ech ter te vlug af en kon den kerel welke nog steeds den revolver in de hand hield overmeesteren en ontwapenen, om hem vervolgens met behulp van vader Bols naar het politiebureel over te brengen. Het bleek de 41 jarige werkman A. S. te zijn wonende Schuttershofstraat. Het wapen was geladen met vier pa tronen. in de zakken van den dader vond men nog vijf andere patronen. Na ondervraging door den onder zoeksrechter werd hij onder aanhou dingsmandaat gesteld. Drie onbekende ruiters stormden door de hierdoor ontstane opening en schaardpn zich aan de zijde van Evraert. Ha riep deze met een spotach- tigen lach, nu is den strijd ten minste gelijk. Vooruit, mijne kameraden, voor uit Met dezen uitroep wierp hij zich opnieuw op zijne vijanden, onmiddel lijk gevolgd door zijne drie dappere helpers. Wie waren deze mannen Vanwadf kwamen zij Hij wist het niet en dacht er niet aan het te vragen. Trouwens, was er geen tijd voor zulke verklaringen. Overwinnen of sterven was de leus! Doodt hen doodt hen huiide een der vijandelijke ruiters, die zich plotseling op hen wierp met opgehe ven sabel en met al de woede van een ingekankerden haat. O zijt gij het, don Guerero riep Evraert, ik dacht wel, dat wij el kander ontmoeten zouden, uwe stem heeft u verraden. Dood en Verderf was het ant woord. De beide mannen stormden als on tembare duivels tegen elkander, hunne paarden kregen een vreeselijken schok én de ruiter, dien den jonkman voor Guerero hield, viel in het zand. ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ,*er* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt» Kerkstraat 211 Aalst»

De Volksstem | 1940 | | pagina 2