KRANKZINNIG UIT LIEFDE De nieuwe belastingen De waarde van het Russisch leger erg overschat Vreeselijke bergstorting Pater Sirich volgt Mgr M undelein op Diamanten Bruiloft te Erondegem De overstroomingen in Spanje Duitsche vliegtuigen boven België KOLONIALE LOTERIJ De hotelbrand te Minneapolis 6 Januari. HH. Driekoningen. De Kerk wijdt een feest aan de Wijzen die, door een wonderbare ster geleid, van verre waren gekomen om het Kindje van Bethlehem dat God was, te aanbidden. Zomeruur rctds in Februari in En gelend. De "Daily Mail», en andere Lngelsche bladen melden dat het zo meruur reeds» in Februari, hetzij twee maanden vroeger dan anders, in Enge land in voege zou komen. Het uur zou ingevoerd worden in den nacht van I op 1 8 Februari. Generaal Nuyten opnieuw in aktie- ven dienst. Naar verluidt zal luite nant-generaal Nuyten in aktieven dienst terugkeeren. Hij zou als inspec teur-generaal belast worden met de vraagstukken betreffende de tucht en het moreel van het leger. Generaal Nuyten werd geboren te leper, in 1874. Hij was hoofd van dei generalen staf, toen zich een incident voordeed, dat aanleiding was tot zijn heengaan uit het aktieve kader, De Koning verbond hem dan aan de dien sten van het Paleis. Hij staat bekend als een van de. bekwaamste militaire deskundigen. Het zeeveartverkcer tusschen Ant werpen en Belgisch Congo. De Compagnie Maritime Beige, deelt me de, dat de paketboot Leopoldville Antwerpen zal verlaten ter bestem ming van Belgisch Congo, op Zaterdag 13 Januari a.s. te 14 uur. De dag van het vertrek zal een bij zondere trein ten behoeve der passa giers en der personen die wenschen hen te vergezellen, te Brussel-Noord gevormd worden ter bestemming van Antwerpen aanlegkaai. Vertrek vanuit Brussel-Noord te 1 1 uur 33, te Mechelen te 1 1.55 uur, aan komst .te Antwerpen-kaai 12.46 uur. De Olijfberg overgedragen aan de Franciscanen. Het beheer van den Olijfberg, welke op wenschen van het Engelsch koloniaal bestuur eenigen tijd geleden uit een nationaal fonds werd aangekocht, is door de Britsche over heden overgedragen aan den Custos der Franciskanen in het Heilig Land. Genoemde Orde bewaakt en verzorgt reeds meer dan zeven eeuwen tal van Heilige plaatsen in Palestina. In den loop van dien tijd hebben de volgelingen van St Franciscus meer dan 2500 hunner broeders onder de verraderlijke aanvallen der fanatieke Oosterlingen zien vallen. Thans heeft de orde meer dan zeventig kleinere en grootere heiligdommen in haar bezit. Het geld voor den aankoop werd groo- tendeels bijeengebedeld of bestond uit vrijwillige giften. Door de beschikking van het Engelsche bestuur is het grond gebied, waarover de Franciskanen het beheer voeren, aanzienlijk uitgebreid. Chicago en de verkeersongevallen. In de eerste zes maanden van 1939 eischte het verkeer in deze stad 326 slachtoffers. Dit echter waren alleen ongevallen met doodelijken afloop. Het aantal personen die in hetzelfde tijdstip min of meer zware verwondin gen opliepen, doch wier leven behou den kon worden, bedroeg niet minder dan 10.017. Uk het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARÖ 268ste Vervolg. Toen keizer Moctekuzoma welke naam de Spaansche schrijvers zeer on juist in dien van Montezuma hebben veranderd, een woord zonder zin of beteekenis, terwijl de eerste naam let terlijk de ((Strenge heer» wil zeggen. Keizer Moctekuzoma dan, toen hij zich dwaselijk in de armen van heb zuchtige vreemdelingen had geworpen in plaats van te midden zijner onder danen een schuilplaats te zoeken, zag zich door den genialen avonturier Cortez, in een zijner paleizen opgeslo ten en' gevangen gehouden, om slechts weinige dagen later van zijn rijk en zijn leven te worden beroofd. Het plan van Cassa met dit geloof was als volgt: Vooreerst wilde hij, na de Indianen de legende te hebben voorgedragen, hun aankondigen, dat de tijd der ver vulling nabij en Moctekuzoma op het punt was te verschijnen, om hem te leiden en een opperhoofd te geven. Vervolgens wilde hij een krachtige kern van strijders vormen, die hij in de grenzen der Vereen^de Staten zou verdeelen. om daar al de weerbare fnannen der Indiaansche volksstam- In het Staatsblad van 4 Januari ver schenen de volgende door Senaat en Kamer gestemde wetten Eenig artikel. Par. IOngerekend de thans van toepassing zijnde opdeci- mes en opcentimes wordt, uitsluitend ten behoeve van den Staat, geheven 1Een buitengewone opdecime op de hoofdsom van de mobilienbelas- ting, verband houdende met de in komsten opgesomd onder artikel 4, par. I, van de samengeschakelde wet ten betreffende de inkomstenbelasting ter uitzondering van de inkomsten vermeld onder nr 2. 2. Twee buitengewone opdecimes op de hoofdsom van de bedrijfsbelas ting 3. Een buitengewone opdecime op de nationale crisisbelasting andere dan diegene welke de inkomsten van on roerende goederen treft. 4. Een buitengewone opdecime op de hoofdsom van de verkeersbelasting op de motorvoertuigen van tien en 20 frank, gevestigd bij artikel 1par. 1 van het beraadslaagde koninklijk be- s)uit van 3 Juni 1939, wat betreft de motorcycles, de motorrijwielen met of zonder zijspannen en de rijwielen met hulpmotor. Par. 2. De onder par. I bedoelde buitengewone opdecimes worden toe gepast op de aanslagen van het dienst jaar 1940. Echter, wat de bij afhouding gehe ven belastingen betreft, zijn de deci- mes van toepassing op de taxes ver band houdende met de van 1 Januari 1 940 af normaal toegekende of betaal baar gestelde inkomsten. Par. 3. De buitengewone halve op decime geheven krachtens artikel 3, par. 1, 2. litt. a, der wet van 18 Jhnu- ari 1939 wordt afgeschaft wat de in vorenstaande par. 2, in fine, bedoelde inkomsten van roerende goederen aan gaat. De Parijzer correspondent van de MAASBODE die een overzicht geeft van de gebeurtenissen in Finland en den weerslag hiervan op de wereldopi nie, schrijft o.m. Algemeen wordt erkend, dat men de waarde van het Russisch leger schromelijk overschat heeft ook in Frankrijk zeggen de deskundigen zelf. De macht van het Russische leger die als een zoo groote bedreiging voor sommige landen werd ingezien, is ge bleken in alle opzichten overschat te zijn. Bevelvoering en kader blijken nu wel te ontbreken of althans geen orga nisatievermogen te bezitten. De luchtvloot schijnt wel goed ma teriaal te hebben, doch geen personeel dat er gebruik van weet te maken.Het is niet hetzelfde, zelfs niet voor een vliegwezen, dat op de Poolgebieden is ingesteld, van vliegveld tot vliegveld te vliegen, dan wel een gevechtstaak te volbrengen. En wat de vloot betreft, die heeft nog geen enkele landing kun nen dekken. De eerste periode is dan ook op een onloochenbaar echec voor de Russen uitgeloopen en dat echec heeft een ge weldigen moreelen invloed in de ge- heele wereld. Het is hoopvol voor de kleine lan den en wijzigt ongetwijfeld ook de ge- men naar zich te trekken, en dan de Amerikanen op alle punten te gelijk aan te vallen, bij wijze van overrom peling en zonder hun den tijd te laten zich te verzamelen of te weer te stellen Dit plan, hoe dwaas het ook zijn mocht, daar hij geene andere hulpmid delen bezat om het uit te voeren dan de Indianen zeiven, dat is, lieden die het allerminst in staat zijn zich onder ling aaneen te sluiten en eendrachtig te handelen, welk gebrek tot hiertoe al- koos hunne nederlaag had veroorzaakt dit plan, zeggen wij, was niet zon der stoutmoedigheid of edele vader landsliefde, en Cassa was inderdaad de eenigc man om het in werking en wellicht tot een volvoerd resultaat te brengen, slechts twee of drie elementen vond, verstandig genoeg om zijn plan te begrijpen en tevens gewillig om er zich van harte mede te vereenigen. De Comanchen, de Pawonis en de Sioux kwamen den jongen sachem der Kamentsjc hiertoe uitmuntend te stade zoowel als de meeste Indianen stam men uit het Verre Westen, daar zij in het volksgeloof dat hij tot grondslag van zijn plannen had gelegd, volko men deelden en dus niet behoefden overhaald te worden maar door hun gereeden bijval hem zouden helpen, ten einde ook de Roodhuiden van het dal der Bergrotsen van de deugdelijk heid zijner inzichten en ontwerpen te overtuigen. Maar, afgezien van dit geringe voor deel, hoe zou hij, onder de groote me nigte van natiën die de prairiën be volken. die honderden kleine min of meer talrijke stammen. door verschil van zeden, taal en belangen verdeeld, gevens op politiek terreii»^ Een der groote Parijsche avondbladen consta teert, dat, zelfs indien de Finnen uit eindelijk de nederlaag zouden lijden toch reeds gebleken is, daj de Russi sche macht meer schijn dan jverkelijk- heid is en dat Europa zich van het bolsjewisme bevrijden kan. Zoo spoe dig men besloten is, het energiek te bestrijden. AL DE INWONERS VERMOEDE LIJK OMGEKOMEN Milaan, 4 Januari. Een vreeselijk ongeluk heeft zich voorgedaan te Ponte del Diabolo, bij Udine. Een geweldige rots is van de helling van een berg losgekomen en heeft al de huizen vernield die zich er onder bevonden. Een der huizen was bewoond door een gezin van zes personen, een ander door een familie van vief personen. Tot nu toe kon men de overblijfselen niet bergen. Men vreest dat al de inwoners der ingebeukte huizen omgekomen zijn. Havas meldt uit Washington De apostolische legatie deelt mede dat Z. H. Paus Pius XII den Eerwaar den Pater Strich, aartsbisschop van Milwaukee, als opvolger heeft aange duid van Kardinaal Mundelein voor het bisdom Chicago. Dit bisdom telt één millioen zielen en is een van de rijkste bisdommen van dé wereld. E. P. Samuel Strich, geboren te Nashville, was iets als een wonderkind Op 19 jarigen ouderdom behaalde hij het doctoraat in de wijsbegeerte. In 1910 werd hij priester gewijd te Rome In 1921 werd hij bisschop van Toledo in Ohio, en aartsbisschop van Milwau kee in 1930. Hij is thans 52 jaar oud. Op 2 Januari vierde men te Eronde gem de diamanten bruiloft van de echtelingen Standaert Gaudentius en Blancquaert Maria-Theresia. Eerstgenoemde is geboren te Eron degem, 9 Juni 1849 en zijn trouwe echtgenoote te Impe, op 1,1 April 1854 De Heer zegende hun huwelijk met 9 kinderen zes ervan zijn pog in leven. Op het veld van eer v/';>ren zij hun zoon Achiel. Een plechtige dankmis werd opge dragen door E.H. Pastoor Blomme, geassisteerd door de EE. HH. De Vleeschhouwer, Goessens en Haerens. Na de H. Mis offerderMej. Mariete Verstuyft een prachtigen ruiker. In het gemeentehuis werden cje gevierden plechtig ontvangen door het gemeente bestuur. De h. Romain Van den Eeck- haut, burgemeester huldigde de jubi larissen als voorbeeldige burgers. Hun werden, in naam van de bevolking, 2 prachtige zetels aangeboden. Nadien werd de eerewijn geschonken. Na deze ontvangst ging de stoet naar het huis van de gelukkige echtge- nooten. Hier werden zij in naam der gebuurte, Kuilstraat, verwelkomd door Meester De Clippeleer Louis. Een door de gebuurte gekocht ge schenk, werd door Mej. Margriet De Vidts aangeboden. elkander sinds eeuwen vijandig en meerendeels onderling strijd voeren de, ooit slagen hen tot een gemeen schappelijk doel te vereenigen en door een onverbreekbaren band aan elkan der te hechten Hoe zou hij hen kunnen overreden te zamen op te trekken en zonder ja- louzie of bekrompen naijver voor één belang te strijden Wat erger was, onder zoo velen zou zich licht een verrader kunnen opdoen, die geneigd was zijne broeders te ver- koopen en al hunne ontwerpen aan de waakzame Yankees te openbaren wier oogen steeds geopend waren, de be wegingen der Indianen gade te slaan en geene gelegenheid of middelen ver zuimden om hun afbreuk te doen en zoo mogelijk geheel uit te roesen Voor dit alles deinsde Cassa echter geenszins terug. Hij ontveinsde zich wel is waar de moeilijkheden niet die hij zou moeten te boven komen, maar zij dienden al leen om zijn moed aan re wakkeren en trots alle gevaar steigerde om zoo te zeggen zijn besluit tegen de onmoge lijkheid die met ieder oogenblik tegen hem scheen op te rijzen. Toen dus na de voorbereidende plechtigheid, de oude sachem hem een wenk gaf om op te staan, begreep Cassa dat het oogenblik gekomen was de moeilijke rol, die hij spelen zou te beginnen. Hij vatte dus vrijmoedig en beraden het woord op, in het volle bewustzijn dat hij met menschen te doen had bij wie alles afhing van de wijze waarop hij zijn plan zou voordragen wanneer de eerste gunstige indruk :Jechts ver- Madrid, 4 Jan. (D.N.B) De over- stroomingen, die zich hebben voorge daan in de provincie Sevilla, zijn veel belangrijker dan in 1936 en nemen den omvang aan van een ware ramp. Het water van de Guadalquiver reikt reeds 15 meter hooger dan dan de normale stand. Al de havenmuren en ook de stapelhuizen staan onder wa ter. Het spoorwegverkeer is op vele plaatsen verbroken. Talrijke personen die zich in een gevaarlijken toestand bevonden, konden gered worden. Door het geweld van de strooming van het water, kantelde een wagen om, waarin vluchtelingen hadden plaats genomen. Zeven personen ver dronken. Hoeven worden door het water van de overige wereld afgezonderd. De bewoners worden bevoorraad door middel van vliegtuigen. In de provincie Cordoba, Ciubad en Estramadura richtte het water even eens aanzienlijke schade aan. De stad Almaden is volkomen afgezonderd.Te Badajoz staan talrijke wijken onder water. Op sommige plaatsen heeft de stroom Guadiana een breedte van 4 kilometer. Madrid, 4 Januari. (Havas). De overstroomingen in het Zuiden zijn een echte ramp geworden, terwijl de aan houdende regen steeds stroomen en ri vieren doet zwellen. De spoorlijn Sevilla-Cordoba is tus schen Ora del Rio en Priorato afgesne den. Bijna alle telefoon en telegraaf lijnen zijn vernield. Vele dorpen moe ten levensmiddelen ontvangen door vliegtuigen, die hun waren met val schermen uitwerpen. Tot nog toe worden 7 dooden ge meld. Van Cordoba tot Sevilla vlotten overal boomen, meubels, karren, wa gens, doode dieren op het water. Te Sevilla zelf staan tien wijken onder water. In den schouwburg is het water 6 meter hoog gerezen. Te Cordoba moesten verscheidene wijken ont ruimd worden. Brussel, 4 Jan. Het ministerie van Landsverdediging deelt mede Duitsche vliegtuigen hebben Don derdag op verscheidene plaatsen, de provincies Limburg en Antwerpen op zeer groote hoogte overvlogen. Op ver schillende punten heeft het afweerge schut het vuur geopend. HET AFWEERGESCHUT IN ACTIE IN DE STREEK VAN HEIST-OP- DEN-BERG. Onze correspondent meldt Donderdag te 2 uur in den namid dag trad plots het afweergeschut in actie. Duidelijk zag men weer, evenals eergisteren de granaten ontploffen op zeer groote hoogte. Een vliegtuig werd hier niet gezien, wel hoorde men een zwaar geronk. Anderzijds wordt uit Mechelen ge meld Donderdagnamiddag werden drie vreemde vliegtuigen op een hoogte van 3 a 4000 meter waargenomen. Zij kwamen uit N.N.O. richting en over vlogen het grondgebied van Mechelen Nadat zij een grooten cirkel gemaakt hadden van het Westen naar het Zui den keerden zij terug en verdwenen in Noordelijke richting. Het afweerge schut kwam in actie. kregen en als bij verrassing gewonnen was, achtte hij zijn succes zoo goed als verzekerd. Opperhoofden der Comanchen, Osagen, Sioux, Pawonies, Mandans, Assiniboins, Kamantjé en allen die mij hoort, Roodhuiden, mijne broedesr be gon hij met eene vaste en nadrukkelij ke stem, sinds vele maanden reeds is mijn geest treurig. Ik zie met smart dat onze jachtgron- den gedurig door de Blanken worden ingenomen en van dag tot dag vermin deren en inkrimpen. Wij zeiven die nog geen vier eeu wen geleden, de onmetelijke uitge strektheid des lands, tusschen de twee zeeën vervat, met ontelbare bevolkin gen bedekten, wij zijn thans tot een klein getal strijders terug gebracht,die vreesachtig als antilopen, voor onze plunderaars vluchten. Onze heilige steden, de laatste bol werken van onze beschaafde voorva deren, worden meer en meer ten prooi van die monsters met menschenaange- zichten, maar die geen anderen God kennen dan het goud. Ons verstrooid geslacht zal wellicht van dezen grond verdwijnen, die het zoolang alleen en onverdeeld bezeten en beheerscht heeft. Onbeperkt als verachtelijk gedierte, verstompt en ontzenuwd door het vuurwater, dat brandend vergift door de blanken uitgevonden tot ons verderf, gesmaldeeld en uitgedund door het staal en de ziekten der blan ken, zijn onze zwervende stammen niets meer dan de schaduw van een volk en de schim van hetgeen zij vroe ger waren. ELFDE SNEDE 1939 EERSTE BESTEMMING DER WINNENDE BILJETTEN Het biljet waarop het groot lot van 1 millioen is gevallen, werd verzonden naar het postbureel te Deurne. Werden in vijfden onderverdeeld door het N.W.O.I.6 loten van fr. 100.000;-5 loten van 50.000 frank; 10 loten van 20.000 fr Andere loten van dezen rang werden verkocht zoowel door tusschenkomst van de banken en de beurzen van het koninkrijk als door de postkantoren douanen of spoorwegstations van Antwerpen, Arendonck, Beloeil, Bla- ton, Leopoldsburg, Burdinne, Hou- deng Goegnies, Ledeberg, Tervueren. Een biljet dat een lot van 20.000 fr. gewonnen heeft is verzonden naar Kongo. N.B. De biljetten verkocht door tusschenkomst van de Beurzen en de Banken, konden natuurlijk alle plaat sen van het land als eindbestemming krijgen. 18 DOODEN EN 19 PERSONEN VERMIST Minneapolis, 4 Jan. (Havas). De brand in het Hotel Maribo- roughs heeft het leven gekost aan 1 9 personen. Er zijn bovendien nog 19 personen vermist, en in het gasthuis werden een 30 tal gewonden ondergebracht. Slechts 12 lijken konden herkend worden. De pompiers zoeken het roo- kend puin af om andere slachtoffers te vinden. De ramp werd veroorzaakt door een brandende sigaret die in een vuil nisbak werd weggeworpen. De vlam men verspreidden zich zoo spoedig.dat talrijke bewoners zich door de vensters te pletter ierpen. BRAND TE W1LSELE PUTKAPEL Donderdag namiddag .terwijl de landbouwer Viktor Geleyns-Verbeeck, wonende aan de Eendenbroekstraat te Wilsele-Putkapel zich naar het ge meentehuis had begeven en zijn echt genoote zich onledig hield met het strijken van het linnen, gaven buren het sein dat brand in de hoeve was uitgebroken. Het zou een groote ramp worden. Onmiddellijk kwamen ooggetuigen langs alle zijden toegesneld, om een welwillende hand toe te steken.In al- lerhaast werdén de reddings- en blus- schingswerken aangevangen. "Het vuur breidde zich echten zeer snel uit en al le gebouwen werden mede in de ver nieling betrokken. Weldra bleken de beste pogingen vruchteloos en moest men de verdere vernieling van de hoeve machteloos aanzien. De dieren, acht koeien waarvan vier vaarzen werden deerlijk verbrand en ook vele hennen werden verkoold.Het landbouwgerief stroo en andere vruch ten gingen eveneens in de vlammen op Slechts bitter weinig werd aan den vuurpoel onttrokken. Alleen de kale muren blijven overeind. Bij de red dingswerken werd de smid Jos Van der Eist, uit de buurt zoo ernstig aan de beide handen verbrand, dat hij on middellijk geneeskundig moest wor den verpleegd De aangerichte schade is aanzien lijk doch gelukkig door verzekering gedekt. De politie stelde een onder zoek in. Onze godsdienst wordt gehoond,on ze overweldigers verachten en verdrin gen hem, en willen ons doen bukken voor de wetten van den gekruiste. Zij schenden onze vrouwen, zij doo den onze kinderen, verbranden onze dorpen en zouden ons, zoo zij konden tot den staat van lastdieren verlagen, onder voorwendsel van ons te willen beschaven. Gij allen, Indianen die r. hoort is dan het bloed onzer voorvaderen in onze harten verbasterd, dat gij uwe onafhankelijkheid zoo geheel prijs kunt geven Antwoordt mij, wilt gij als slaven sterven of leven als vrije mannen Op deze woorden met eene roeren de stem uitgesproken en door een krachtig gebaar aangedrongen, door liep eene trillende beweging de gan— sche vergadering. Aller hoofden hieven zich met fier heid op, aller oogen tinteden. Spreek, spreek voort, sachem der Kamantsjé riepen al de hoofden een parig, als waren zij door een elektrie- ken schok getroffen. Cassa glimlachte trotsch, zijn over wicht op de massa 's was hem op eens duidelijk geworden. Hij hervatte Het uur is eindelijk gekomen na af te werpen, dat ons bezwaart. Binnen weinige dagen zullen wij, zoo gijdit wilt, de Blanken van onze grenzen verdrijven, en hun al het kwaad dat zij ons gedaan hebben te rugbetalen. Sinds lang heb ik de Amerikanen en de Spanjaarden bespied, ik doorzie hunne krijgslisten en ken hunne hulp-

De Volksstem | 1940 | | pagina 2