KRANKZINNIG UIT LIEFDE Gemengd Nieuws Belgische kampen voor uitgeweken Finsche kinderen Het mijnvraagstuk In de hav^fi van Antwerpen Fransche hulde aan Belg ie 's houding Belgische vrouw in Congo veróngelukt Visscher die van geluk mag spreken De Vrouw aan het werk in Frankrijk Het mobiliseeren van 8000 werk- loozen UITGIFTE VAN SCHATKIST BONS Noodlanding van een Nederlandsch Jachtvliegtuig 11 Januari. H. H&norata. Zij was de zuster van de H. Epiphanus, bisschop van Pavia, aanvaardde den kloosterlijken staat en stierf rond het jaar 500. Nat. Maatschappij der Belg. Spoor wegen. De Nationale Maatschappij bericht dat, sedert Zaterdag 6 Januari de treinen 5 54 (Brussel (Z) V. 13,50 uur naar Kortrijk) en 55 7 (kortrijk V. 15 u. 48 naar Brussel (Z.'dagelijks rijden. De terugkeer tot den zomertijd. Men weet dat in Engeland, waar de zomertijd anders pas omstreeks half April werd ingevoerd, besloten werd reeds op I 7 Februari tot den zomertijd terug te keeren. Men verwacht dat Frankrijk dit voorbeeld zal volgen. Zal in die omstandigheden in Bel- gie de wintertijd behouden blijven tot in Maart Naar verluidt wordt overleg ge pleegd met de buurlanden en mag worden verwacht dat indien Engeland en Frankrijk bij hun besluit blijven, er ook bij den Belgischen Kabinetsraad een voorstel zal ingediend worden om in den nacht van 17 op 18 Februari tot den zomertijd terug te keeren. Het zeevaartverkcer tusschen Ant werpen en Belgisch Kongo. De paketboot Albertville» zet zijne reis voort ter bestemming van Antwerpen. Alles is wel aan boord. Gezien de voorschriften, waaraan de scheepvaart zich in den huidigen toestand te onder werpen heeft, is het te voorzien dat dit schip, dat in normale omstandighe den Zondag 14 Januari a.s. te Antwer pen zou moeten aankomen, een zekere vertraging zal ondergaan die echter moeilijk te bepalen is. Wijzigingen tn verhoogingen in de toepassing der zegeltaks. De wet van 30 December 1938 welke den 5 Januari 1940 van kracht werd, heeft verscheidene veranderingen in de toe passing der zegeltaks gebracht. De bedragen van de overdracht taks, van de faktuurtaks en van de taks op de roerende verhuringen en op het vervoer worden gebracht, te we ten. Het bedrag van 2.75 t.h. op 3.50 t.h, 5.50 t. h. op 7.00 t.h. 0.75 t.h. op 1.50 t.h. 0.70 t.h. op 0.90 t.h. m 1.10 t.h. op 1.40 t.h. 1.35 t.h. op 1.75 t.h. (ten honderd). 2.75 p.d. op 3.50 p.d. 1.10 p.d. op 1.40 p.d. 0.55 p.d. op 0.60 u.d. (per duizend.) Autosnelweg Brussel-Oostende Het ministerie van Openbare Wer ken heeft besloten tot het bouwen van een nieuw vak van den autosnelweg Brussel-Oostende. Dit vak vangt aan in den omtrek van Gent en ligt in de richting van Jabbeke. Het krediet dat voor dit werk voor zien is beloopt ongeveer 12 millioen. Het vrij normaal onderwijs. Dinsdag namiddag ontving de heer Pierlot, eerste-minister, een afvaardi ging van de rechterzijde van de Ka mer, bestaande uit de heeren Bouwer- aerts, Heyman en Michaux, welke hem, uit naam van de rechterzijde, de wenschen kwam overmaken van de leerkrachten van het vrij normaal on derwijs. Uit het reven van Keizer Maximiliaan ea Keizerin Charlotte Hoor CONSTANT AIMARÖ 272ste Vervolg. HOOFDSTUK VII GERED Tegen het eerste aanbreken van den morgenstond was het vreeselijk onwe- der dat den vorigen avond begon en bijna den ganschen nacht aanhield, allengs tot bedaren gekomen. De wind had den hemel schoonge- vaagd en de sombere walken ver strooid, die thans hier en daar als zwarte plekken op het blauwe azuur van den gezichteinder schenen te rus ten, de zon steeg majestueus uit de kimmen, zich badende als een zee van licht y Het geboomte. door den gevallen regen verfrischt. prijkte weder met dat heldergroene kleed, dat den vorigen dag door hitte verwelkt of door het stuifzand der woestijn ontkleurd en be zoedeld was. De vogels, bij ontelbare duizenden, onder het verkwikkende dichte boo mendak der bosschen verscholen, hie ven met vollen gorgel het veelstem mig concert aan dat zij iederen schoo- nen morgen ter eere des Allerhoogsten zingen, die grootsche hartverheffende hymnen, dat harmonisch lofgezang. Wij zegden reeds dat het Comité voor Hulp aan de Finsche Kinderen, gesticht door »Pro Juventute» twee af gevaardigden naar Finland heeft ge zonden, namelijk Mejuffer Despeigne, sociale assistente, en de heer Van der Beken. Men meldt ons, dat reeds een eerste zending hulpmiddelen is uitgedeeld, dank zij het accoord gesloten tusschen it Pro Juventute-i en het Werk van ge neraal Mannerheim. De Gouverneurs van de steden Abo en Uleaborg ontvingen vanwege het Hulp-comité, eef hoeveelheid kleede ren die zullen worden uitgedeeld aan de meest behoeftige kinderen afkom stig uit de streek van Karelie. Het kamp van Nastola, voorbehou den voor 100 zuigelingen en zeer jon ge kinderen, werd onlangs geopend een school voor verpleegsters zal er weldra aan toegevoegd worden. Men werkt ijverig voort aan de in richting van het kamp te Vichti, dat in een kolonie voor zomerverlof is geves tigd; de opening ervan wordt binnen enkele dagen voorzien. Een eerste zending van 35 kinderen wordt elk oogenblik verwacht; het kamp wordt ingericht als verblijf voor 75 kinderen. Wij ontvingen tevens vandaag een telegram uil Helsinki, dat de stichting meldt van twee nieuwe kampen, inge richt met de Fondsen verzameld door het Comité voor Hulp aan de Finsche Kinderen; aldus zal voortdurend hulp kunnen geboden worden aan ongeveer 350 uitgeweken kinderen. Volgens de jongste ramingen zijn er heden ongeveer 300.000 uitwijke lingen, voor het grootste deel afkom stig uit de streken van Carelie. Vele noodlijdenden wachten dus nog op hulp. Het Comité voor Hulp aan de Finsche Kinderen dankt de tal rijke en milde inschrijvers, die reeds hunne bijdrage hebben gestort en hoopt dat alle Belgen het zich tot plicht zullen rekenen de ellende die nu in Finland heerscht te helpen lenigen. Stortingen worden met erkentelijk heid ontvangen op postchecknummer 3143.10 van het Comité voor .Hulp aan de Finsche kinderen. Dinsdagnamiddag had, in het kabi net van den eerste minister, een verga dering plaats van het komiteit voor ekonomische ordening. Waren aanwezig: Eerste-minister Pierlot, ministers Spaak, Denis, Gutt, Vanderpoorlen, Sap en Balthazar. Onder de vraagstukken die werden besproken, kwam ook dat van de ko- lenvoortbrenging voor. De kwestie van het weder in bedrijf nemen van de mijn te Flénu is slechts een enkel ele ment van het vraagstuk. Dit eischt nu alle belangstelling op, doordat in Frankrijk maatregelen werden geno men voor een uitbreiding van de ko- lenvoortbrenging aldaar, ten nadeele van de voortbrenging van ijzererts. En daar onze metaalnijverheden deze grondstof noodig hebben spreekt het vanzelf dat alhier een regeling van de kolenvoortbrenging de kolen vor men onze voornaamste grondstof en van den werktijd in de mijnen,drin gend vereischt is. welks toonvolle maar kunstelooze me lodieën den mensch in den oceaan van gewassen verloren, nog sluimerend of half ontwakend, zoo zoetelijk doet droomen en hem onbewust laat om dolen in het tooverland eener hoop,die alttians in deze wereld hare verwezen lijking niel vindt. Gelijk wij vroeger gezegd hebben wasEvraert, dank zij den beproefden iu^l^en tegenwoordigheid van geest de^^eide woudloopers van een onver- mijdelijken dood gered en door hen ónder een boom neergelegd. De jongman lag geheel buiten ken nis en de eerste zorg der jagers was zijne wonden te onderzoeken. Hij had er twee, een aan den linker arm en een aan het hoofd. Geen van beiden was gevaarlijk. De wond aan den arm bloedde sterk een kogel had het vleesch verscheurd, maar zonder ernstig letsel te veroor zaken. Wat de wond aan het voorhoofd betrof, die blijkbaar door een snij dend voorwerp was toegebracht, het haar had er zich reeds op vastgeplakt en de bloeding doen ophouden. De flauwte van Evraert was deels het gevolg van zijn geleden bloedver lies. deels van de vreeselijke over spanning en onmetelijke krachtverspil ling in den langdurigen en hardnekki- gen strijd, dien hij had moeten door staan tegen de talrijke vijanden die hem zoo woest en verraderlijk aanvie len. Wegens hunne zwervende levenswijs en de tallooze gevaren aan welke zij gedurig blootstaan, zijn de woudloo pers uit den aard der zaak verplicht zich eenige practische kennis van de geneeskunde en vooral van de heel- >L - ■-L - jg 1 poam Sinds Maandag heerspht op zee een dikke mist, die de scheepvaart fel be lemmert. Verscheidene schepen, be stemd voor Antwerpen liggen in de Noordzee voor anker en wachten tot het opklaren van den mist. om de reis naar Antwerpen voort te zetten. Onder de schepen die voor anker liggen, bevinden zich verschillende die door de Engelsche of Franeche contra- bandedienst vrijgelaten werden, o. a. de «Katanga» de i.Periapolis». Van Maandagmorgen tot Dinsdag morgen zijn vijf schepen in de haven van Antwerpen aangekomen. Acht zeeschepen hebben de haven verlaten. Maandagavond bevonden zich 65 zeeschepen in de haven van Antwer pen. ONZE KOOPVAARDIJVLOOT Voor enkele wéken" maakten wij ge wag van de onderhandelingen die door de C.M.B. werden gevoerd met een Brugschen slooper, voor het huren van de oud-Bernstein-iLiner «Koenig- stein» die te Brugge lag om afgetakeld te worden. Deze onderhandelingen hebben tot een goeden uitslag geleid. Naar we vernamen werd 'het schip wéér opge tuigd en in de vaart gebracht in ver vanging van de «Alex Van Opstal», die zooals men zich nog zal herinneren op 1 6 September in de baai van Wey mouth op een mijn liep en zonk. De ex-Koenigsstein werd herdoopt in «Gandia» en is thans voor haar eer ste reis naar New York vertrokken. Voor de vaart op dej kolonie zou de olie-boot «Mafuta» 'uit Bergen (Noor- wégen) eerlang in diepst worden ge nomen. Leon Bailby brengt in Le Jour hulde aan den weerstand wélken de onzijdigen bieden aan: den vreemden druk. Onze lezers weten, schrij Bailby, met welke krachtdadigheid en klaar inzicht Koning Leopold en de gansche Belgische openbare meening, veree- nigd door éénzelfde patriotisme, in November 1.1. het hoofd boden aan het alarm van November.- De onverwachte reis van den Ko ning naar Den Haag op dit zoo ernstig uur zal in de geschiedenis een juist punt aangeven, waarop het 1ot aan de vol keren, die op een ge#éarlijk kruispunt staan, den weg naar de redding aan geeft. Costermansstad, 8 Jan. Mevr. Borremans, geboren barones de Witte de Haeien, is in Kongo op tragische wijze om het leven gekomen. Het echtpaar Borremans is gevestigd aan den oever van het Kivoemeer, waar het een ontginning uitbaat. Tijdens een onweer is de echtgenoote in haar wo ning door den bliksem getroffen. Zij overleed een paar urén nadien. De teraardebestelling van mevr. Borremans heeft opde katholieke missie van Bobandan ,plaats gehad,ten overstaan van een groote menigte. De h. en mevr. Borremans waren zoo pas van een langdurige vakantie uit Euro pa teruggekeerd. kunde eigen te maken. Als leerlingen uit de school der Roodhuiden, speelt de leer der heel- krachtige kruiden m vdum stelsel van geneeskunde een grooje rol. Don Miguel en Goedsmoeds ston den bekend als meesters in het behan delen van zoogenaamde uitwendige gebreken op de Indiaansche wijze. Nadat zij dus eerst-de wonden van Evraert zorgvuldig gewasschen en het haar van zijn hoofd gedeeltelijk had den afgesneden, namen zij avegero- bladeren en maakten met brandewijn en water een soort van pap gereed,die zij bij middel van abanijo-bladeren en aloëvezels op de gewpnde plaats vast hechtten. Daarna gelukte het hun met de punt van een mes de dichtgeklemde kaken van den lijder in zoo ver te openen, dat zij eenige druppels in den mond konden laten vloeien. Na verloop van een paar minuten sloeg Evraert flauwtjes de oogen op en kleurde een vluchtig rood zijne ver bleekte wangen. De beide jagers stonden op hunne buksen, geduldig te wachten en hielden den lijder nauwlettend in het oog, om bij de minste verandering zijner ge laatstrekken den waarschijnlijken uit slag gade te slaan der middelen die zij tot zijn herstel hadden aangewend. Wanneer iemand uit een diepe be zwijming ontwaakt, krijgt hij niet da delijk het volle bewustzijn der hem omringende zaken,noch de herinnering der vroeger plaats gehad hebbende omstandigheden. Het plotseling verbroken evenwicht zijner geschokte zielsvermogens her stelt zich niet dan langzamerhand naar mate zijne zinnelijke waarneming juis- De visschersbcot H. 27 was op 8 Januari uit gaan visschen. De schipper eigenaar Edmond De Munter, had op zeker oogenblik de netten uitgeworpen toen plotseling een drijvende mijn op enkele meters van het schip bemerkt werd. Onmiddellijk werd bevel gege ven de motoren in werking te brengen en een maneuver uit te voeren, ten ein de het gevaarlijk tuig te ontwijken.Hoe men zich ook inspande, de motor wil de maar niet aanslaan en het eene oogenblik of het andere werd het on vermijdelijke verwacht. Een der opva renden verloor echter de tegenwoor digheid van geest niet en met behulp van een bezem, wist hij de mijn gelei delijk achteruit te houden en het schip te doen ontwijken. De arbeidsverhoudingen der vrou welijke arbeidskrachten in de Fransche nijverheid hebben aan het Parijzer dagblad «L'Ouvre» aapleiding gegeven tot scherpe kritiek. Het blad hekelt vooral het feit dat de vrouwen zestig uren per week ver wijderd worden gehouden van hun huishouden en hun kinderen, en dat niemand de bescherming en de zorgen kan vervangen, waarmee de moeders hun kinderen omringen. Het is voldoende de statistieken der tribunalen na te gaan om vast te stel len hoe vele van die kinderen, wier va ders aan het front vertoefden en wier moeders 60 uren in de fabrieken ar beiden, verwaarloosd op de straten rondliepen, en aanleiding gaven tot rechterlijke maatregelen. Het blad eischt snelle redmiddelen voor deze wantoestanden. Men moet een uitweg vinden en handelen voor aleer het te laat is. Zooals gemeld heeft de Kabinets raad eergisteren besloten tot het mobi liseeren van 8000 werkloozen. Anderzijds zullen 7500 vaders van minstens 3 kinderen gedemobiliseerd worden. Ziehier hoe deze maatregel gerecht vaardigd wordt. Door een mobiliseerbaar werklooze onder de wapens te roepen, worden in een bepaalde mate d,e kosten voor werkloozensteun verminderd door anderzijds een gezinshoofd te aemobi- liseereri, schenkt men aan 's lands eko- nomie een productief element terug. De winst is dus dubbel. Op dit oogenblik telt men 29.000 mobiliseerbaren die werkloos zijn. On der hen bevinden er zich 20.000 die tot de landweerklassen behooren. Zij worden niet binnengeroepen. Indien de overige 9000 op dit oogenblik nog niet binnengeroepen zijn geworden, komt het doordat de regeering om bezuinigingsredenen,niet geheel het leger mobiliseert zoolang de noodzakelijkheid hiervan zich niet laat gevoelen. Maar de vrijstelling van de gezins hoofden en de nieuwe werkzaamhe den die zich eiken dag opdringen, noodzaken nieuwe wederoproepingen ter en zijn geheugen helderder wordt. Evraert wierp eerst een koude, we- zenlooze blik in het rond en sloot bij na onmiddellijk de oogen weder, als had deze eerste poging om ze te ope nen hem vermoeid. Het zal geen twee uren duren of hij heeft zijne krachten terug, en over drie dagen zal men niet veel ongemak aan hem meer bespeuren, zei Don Miguel met blijkbare ingenomenheid bij God dat is een van die degelijke ijzeren mannen die ik zoo gaarne zie, een van dat ras der Vlamingen dat het sterkste der wereld is. Ja, en dapper is hij ook, dat durf ik zeggen! Maar toch, als wij hier niet geweest waren, zou hij er waarschijn lijk slecht af zijn gekomen. Het had hem den dood gekost en dat zou inderdaad jammer zijn ge weest. Zeer jammer. Enfin, hij mag van geluk spreken dat hij er zoo goed vanaf gekomen is. Maar zeg. Wat zullen we nu doen Het spreekt van zelfs dat wij hier niet kunnen blijven; en aan den anderen kant hij is buiten staat om een voet te verzetten. Dat is waar. Maar dat ziet er gek genoeg uit; hem op zijn paard te leggen of in den zadel te zetten, daaraan valt niet te denken, wij zullen er dus iets anders op moeten verzinnen. Mijn hemel daar zie ik vol strekt geen bezwaar in de verdooving waarin hij thans verkeert kan op zijn minst nog twee uren aanhouden, en gedurende dien tijd zal hij nauwelijks besef genoeg hebben om eenige woor den te spreken of zich nevelachtig te Het departement van Financiën houdt zich bezig met de studie van de uitgifte onder het publiek van schat kistbons op korten termijn. De modali teiten der uitgifte zijn nog niet vastge steld, maar de rentevoet zal verschil len volgens den geldigheidsduur van de bons. Volgens Le Peuple» die gewoon lijk goed ingelicht is over de inzichten van het ministerie van Financien, zou men er aan denken schatkistbons uit te geven op 4, 8 en 12 maanden en zou de rentevoet zelfs voor de bons op 4 maanden de 2 t.h. 's jaars overtreffen. Voor de bons op 8 en bijzonder voor die op 12 maanden zou de rentevoet hooger zijn dan voor die op 4 maan den. Men hoopt met deze bons de over bodige bankbiljetten uit de koffers te lokken waar ze thans slapen en een einde te kunnen stellen aan de uitgifte van schatkistcertificaten die door de banken opgenomen worden en ge woonlijk door de Nationale Bank ge disconteerd worden. Men weet dat voor deze en soortgelijke operaties aan de Nationale Bank een plafond van 5 milliard is opgelegd. De propaganda zou ten deele althans geschieden bij middel van aanplak- brieven voor dewelke een prijskamp uitgeschreven wordt. Dinsdagnamiddag ojnstreeks 4 u. deed een Nederlandsch jachtvliegtuig een noodlanding in het vormingstation van Wilmarsdonk bij Antwerpen. De landing gebeurde in normale omstan digheden, zodat de twee Nederland- sche officieren die zich in het toestel bevonden, geen letsel bekwamen. Ze werden onmiddellijk vervoegd door Belgische officieren. Deze noodlanding zou het gevolg geweest zijn van een gebrek aan benzine en den feilen wind die het toestel uit de richting dreef. VROUW MET HAAR KIND IN EEN PUT TE KOEWACHT Te Koewacht gaf de vrouw-van Er- nest Meusze sedert enkelen tijd teeke nen van zinsverbijstering. De geburen hielden op bescheiden wijze .een oogje iri"het zeil, maar konden niet beletten dat de vrouw met haar kind aan haar vastgebonden in den waterput is ge sprongen. Moeder en kind zijn zwaar gewond boven gehaald. Hun toestand is zorgwekkend. LEGERAUTO DOOR BRAND VER NIELD TE DENDERWINDEKE In de bergplaats van M. Tollenbeek wonende Dorp, stond een auto toebe- hoorende aan het leger. Door een on bekende oorzaak nam de wagen vuur. Dadelijk kwam er hulp en men haastte zich den wagen naar buiten te duwen om te beletten dat ook het gebouw zou geteisterd worden. Men zette de blus- schingswerken in en na een half uur slaagde men erin het vuur te dooven voordat hij totaal vernield was; tQfh is de schade heel aanzienlijk. herinneren wat er met hem gebeurd is. Het is dus onnoodig dat wij beiden bij hem blijven een van ons zal vol doende zijn, ik bijvoorbeeld gij hebt inmiddels den tijd om naar het kamp terug te rijden en aan de mannen te vertellen wat hier heeft plaats gehad, hun te zeggen in welken toestand hun kapitein zich bevindt en hunne hulp in te roepen om hem zoo spoedig moge lijk naar het kamp te vervoeren. Ge hebt waarachtig gelijk,Goeds moeds, uw plan is uitmuntend, ik zal het onmiddellijk gaan uitvoeren ik denk slechts twee uren op zijn langst weg te blijven. Houd intusschen goed de wacht, men kan nooit weten welke lieden hier in den omtrek rondzwerven en waar schijnlijk al onze gangen bespieden. Stel u maar daarin gerust, Don Miguel, ik ben geen man die zich laat overrompelen. Te weerga ja Goedsmoeds ik ken u van ouds, en ik weet wel dat gij de man niet zijt' om u te laten foppen, ik ga derhalve gerust heen, zegde Don Miguel. Goedsmoeds bleef verbaasd staan en volgde hem een poos met de oogen - Wel, wel riep hij nadenkend.de Hemel komt het mij te zeggen, maar die man is een der voortreffelijkste menschen die er bestaan; ik heb hem zoo lief, alsof hij mijn eigen broeder ware. ('t Vervolgt.), Krankzinnig oït Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffcl-De Gendt» Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1940 | | pagina 2