Cf Edit anversois Oorlogsberichten Nedsrla.d DE im VAN DE CE TAALLESSEN VOOR OE SOLDATEN Streng tcezicht cp de vreemdelingen in 12 Op het Westelijk (ronl De sl rijd op Zee De strijd in Finland Vrijdag JAN. 1940 Schaamtelooze Huurlingen Verbond der katholieke Yereenigingen eu Kringen In do haven van Antwerpen Spaansche kinderen keeren naar hun land teru FRANSCH LEGERBERICHT DUITSCH LEGERBERICHT XXXXVIIe JAARGANG NUMMER 3 Drukker-Uitgevef J. Van Nuffel-De Candt. Kerkstraat. 9 an 21 AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr.AALST t Agentschap Havas. Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldinga-Kingsway, 20 Londen, W.C. 2, H. AlfALlUU Zsa op", 42 af 16.00 IÏ.K. 17 V.M. 24 Op verzoek van het Werk Elisabeth en met de medewerking van het N.I.R. heeft het Ministerie van Openbaar On derwijs de inrichting op zich genomen van taallessen voor de gemobiliseer- den. Deze taallessen zullen langs de radio worden gegeven en aanvang ne men op Maandag 1 5 Januari. De lessen bestemd voor onze Vlaamsche jon gens zullen gegeven worden 's Maan dags, 's Woensdags en 's Vrijdags,tel kens te 1 7 uur, op de Vlaamsche golf lengte deze voor de Waalsche gemo- biliseerden 's Dinsdags, 's Donderdags en 's Zaterdags, eveneens te 1 7 uur op de Fransche golflengte. Elke les zal een kwartuur duren. Eerst komt de tweede taal aan de beurt, dus Fransch ,voor onze Vlaam sche jongens. Deze les zal van 1 7 tot 1 7 uur 1 5 duren. Dan volgt een korte tusschenpoos, tijdens dewelke een plaatje wordt afgedraaid. Te 17 uur 20 volgt eene les in hun eigen moeder taal, het Nederlandsch, welke te 1 7 u. 35 zal eindigen. In verband met dit initiatief werd door den h. Julien Kuypers, inspekteur generaal bij het ministerie van Open baar Onderwijs, in eene voor de radio gehouden toespraak een oproep gericht tot de talrijke gemobiliseerden van het onderwijzend personeel om door het houden, telkens na elke les, van mondelinge en schriftelijke toepas singsoefeningen, dit prijzenswaardig initiatief zooveel vruchten mogelijk te doen afwerpen. Door het Comité van het Werk Eli sabeth werd verzekerd dat vrij spoedig een aanzienlijk aantal radiotoestellen in de kantonnementen zou toekomen.Wat de bij burgers ingekwartierde soldaten betreft, deze zullen zeker wel voor het meerendeel de gelegenheid hebben om deze lessen te volgen aan welker doel matigheid wij geen oogenblik twijfelen ondanks de menigvuldig moeilijkhe den welke onvermijdelijk zullen dienen overwonnen te worden. We drukken dan ook de hoop uit dat zoowel de Waalsche als de Vlaam sche soldaten deze gunstige gelegen heid niet ongebruikt zullen laten om hun kennis van de tweede landstaal uit te breiden en deze van hunne eigen moedertaal te vervolledigen. DE MAATREGELEN TEGEN PANIEKZAAIERS Gezien er in Nederland meer en meer pogingen gedaan worden om on rustwekkende geruchten te versprei den, ziet men eene krachtdadige te genwerking zoo in de regeeringsmid- dens als in de pers. In Den Haag wordt opgemerkt dat zekere briefwisselaars van vreemde dagbladen, verblijvend in Nederland, misbruik maken van de gastvrijheid met nieuwstijdingen te verspreiden, over Nederland die voor doel hebben druk uit te oefenen op het vreemd pu bliek. In Nederland, waar men het best geplaatst is om over de draagkracht van dien aard van inlichting te oor- deelen trekt men eens ferm de schou ders op. Ook wordt er in Den Haag gezegd, dat het geweten is hoe zekere perso nen hebben willen aantoonen dat Ne derland geneigd zou zijn koopen te sluiten. Londen, Parijs en Berlijn weten echter waaraan zij zich dienaangaande te houden hebben. Het is dus onnoo- dig de zaken te verduidelijken. Zulks is gedaan sedert de onzijdigheidsver klaring vaif Nederland en het zal alzoo blijven tot aan het einde van de vijan delijkheden. Het is nochtans zeker dat de regee ring het vastbesloten inzicht heeft krachtdadig op te treden tegen de pa niekzaaiers. Een persveldtocht is be gonnen opdat er een strenger toezicht zou uitgeoefend worden op de vreem delingen en op de verdachte Neder landers. Een blad eischt reeds de uitbreiding van den staat van beleg over gansch het Koninkrijk. Een ander blad be- beveelt aan eene drukke waakzaam heid uit te oefenen, niet alleen buiten maar ook binnen het land. 't Is nu toch door ieder geweten en gekend dat de communisten en hier zijn vooral de leiders bedoeld als hun ware vaderland aanzien het Rusland der Sowjets, en het land waar in ze verblijven, maar goed achten om hen te voeden. Nationaal gevoel, nationale eer, na tionale plicht, dat bestaat niet voor hen. Ze zijn huurlingen in dienst van het Russische schrikbewind dat hen betaalt om de wegen te banen langs- waar Stalin en zijn roode medeplichti gen hopen hun doel te bereiken het verslaven van heel de wereld aan het communisme, dat van uit Moskou heerscht en terroriseert. Aldus hebben overal de communis ten hun eigen nationaliteit verloochend en zich met lijf en ziel onderworpen aan een vréémd ras, dat als de incar natie is van kwaad en oneer. De algemeene vergadering der af gevaardigden greep Woensdag in «Patria» plaats, onder voorzitterschap van M. H.Carton de Tournay, senator Baron Nothomb, senator, gaf een uiteenzetting van het werkloozen- vraagstuk en verklaarde zich voorstan der van een grondige herziening der beginselen welke tot nu toe tot de or ganisatie van den werkloozensteun be- heerschten. De formule berust op de tewerkstelling van de werkloozen. De voorzitter wenschte baron Not- tomb geluk en bevestigde dat dit doel moet nagestreefd en bereikt worden dat in afwachting hervorming zich op dringen met het doel de individueele misbruiken te besnoeien en bijzonder lijk de vergissingen inzake reglemen teering te bestrijden met het oog op de belangen der feitelijke werkloozen en ter beveiliging van 's lands levensbe langen. Heeren Dallemagne, Roberti en Derbaix duidden praktische hulpmid delen aan om te verhelpen aan den huidigen toestand. Er werd bgeslist hunne suggesties te coordonneeren met het ontwerp Nothomb; eene beslissing zal later getroffen worden. Er zijn in de zaak van de «Crédit Anversois» niet minder dan 1 18.000 rekeningen te regelen betreffend ka pitaal en interest op den datum van 2 December 1939. Tot hiertoe zijn op dit totaal 15000 rekeningen afgesloten. Men telt 103.000 rekeningen van minder dan 10.000 fr.daar zijn er 7000 van minder dan 50 fr. Aan ieder klant der bank wordt een uittreksel van zijn rekening gezonden; de klant moet aisdan zijn akkoordbe vinding aan de bank terugzenden en ontvangt vervolgens een bericht,hem mededeelend dat het Instituut van Herdiskonteering 15, Berlaimontstraat te Brussel, (Natonale Bank van Bel gië), erin toest.-mt de voorschotten van 75 t.h. of 25 t.h., volgens de ge vallen te verleer en. Hiermee is het werk van den klant niet afgedaan, vermits hij dan nog twee gedrukte ferm uien in te vullen en te onderteekenen heeft betreffende de aanvraag van voorschot deze formu-1 len moeten da vma aan het Instituut voor Herdisko.iteering besteld wor* den. Dit Instituut cioet het vereischte na- zicht om alle beirog te voorkomen en uit te sluiten, het bedrag waarop de klant recht heef:, wordt hem toege zonden per poEtcheck of per assigna- tie. i Het alzoo aan den klant bezorgde bedrag is slechts een voorschot; of i Russische geblindeerde auto's door Kinnen buit gemaakt* hij naderhand nog iets zal ontvangen hangt af van de opbrengst der vereffe ning. Men denkt dat het mogelijk zal zijn later nog een terugbetaling te doen. Tot hiertoe hebben slechts een 7 00 tal klanten kun» -.en trekken; anderen zullen dag na dng volgen. De klanten moeten zich voor het oogenblik niet ongerust maken over het verloop der. verrichtingen, welke noódgedWongï>n*\V&Sg 'verloopenze moeten alleen geduld oefenen en wachten tot ze het uittreksel van hun rekening hebben ontvangen. Het is van geen nut stappen te doen om de verrichtingen te doen bespoedigen, of een vraag in te sturen om de terugbe taling van- hun bezit te bekomen.Wan neer ze wel dit uittreksel hebben ont vangen, moeten ze het terugsturen en als ze opmerkingen te maken hebben kunnen ze deze eraan toevoegen. De rest heeft alsdan een vlot verloop. Bevestigd wordt dat de spaarboek jes onderworpen zijn aan hetzelfde re giem als de neergelegde gelden. Geen voorschotten zijn thans voor zien inzake de obligaties van de kas bons van dfe oCrédit Anversois»; de dragers moeten het afsluiten der ver effening afwachten. Klanten die pas voor het sluiten van de banken op 2 December 1939, titels hadden gekocht en kontant betaald, hebben hel recht levering van die ti tels te eischen. Van Dinsdagmorgen tot Woensdag morgen zijn 20 zeeschepen in de ha ven van Antwerpen aangekomen,waar onder 1 1 neutralen. 15 zeeschepen hebben de haven verlaten. Dinsdagavond verbleven 61 zee schepen in de haven van Antwerpen. De paketboot «Pennland» komende van New Hork, is in de Downs aange komen, alsook de s.s. «Ellin». Hef Belgisch s.s. «Flandres» ver blijft in de kontroolhaven Weymouth, terwijl het Belgisch s.s. a Lys» te Ant werpen verwacht wordt. Woensdag morgen is een kontingent Spaansche kinderen uit Brussel-Zuid naar Parijs vertrokken. Tevoren waren de kleine vluchtelin gen door het Rood Kruis vergast ge worden op eene ontvangst met brood jes en warme koffie. Ontroerend wat het oogenblik waarop deze kinderen afscheid namen van hen die sedert Februari 1935 hun ne ouders hadden vervangen en die hen thans tot aan den trein hadden vergezeld* Bedrijvigheid van de beide artille ries en van de verkenningselementen namelijk in het Oosten en het Westen van de Vogezen hervatting der lucht bed lijvigheid. De opperste legerleiding deelt mee: In enkele sectoren van het westelijk front, eenigszins grootere plaatselijke bedrijvigheid van de artillerie. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den voor- en namiddag van 9 Janu ari een verkenningsvlucht ondernomen boven de Oostkust van Engeland en Schotland. Tijdens deze raid werden vier oorlogs- en gewapende handels schepen, het is te zeggen twee patroel- jevaartuigen welke twee handelssche pen begeleidden aangevallen en in den grond geboord, ter hoogte van de kust van Norwich. Ter hoogte van de Schotsche kust hebben vier gewapende handelssche pen onverhoeds het vuur geopend op de verkenningsvliegtuigen. Deze laatste he _n den aanval afgeweerd en de stoomers gekelderd. De Duitsche vliegtuigen leden geen verliezen. DE STRIJD IN DE LUCHT De Britsche luchtaanval van Woens dagmorgen was klaarblijkelijk op den Hindenburgdam gericht. In den mid dag werden 40 tot 42 vliegtuigen waargenomen, die strijd leverden tus- schen het eiland Sylt en de Duitsche kust. Den geheelen dag tot 's middags 4 uur werd het geluid van luchtafweer geschut waargenomen. DE DUK TUSSCHEN SYLT EN VASTELAND GETROFFEN Uit de richting van de Deensche grens wordt groote activiteit gehoord, meer dan sedert het uitbreken van den oorlog hier tot dusverre werd ver nomen. Er worden veel vliegtuigen en heftig geschutsvuur gehoord in de Zuidwestelijke richting van het eiland Svlt (Helgoland) Sedert Woensdag namiddag 2 uur, toen drie ontploffin gen werden gehoord waarvan het niet duidelijk is of zij afkomstig waren j van het luchtdoelgeschut maar te oor- deelen naar het geluid der ontploffin-' gen kwam een bom in ondiep water terecht terwijl een andeTe den dijk trof die van het vasteland naar Sylt loopt. In Zuidwestelijke richting wordt het schieten steeds voortgezet Woensdag middag passeerden 2 vreemde vlieg tuigen het Deensche eiland Romoe in Zuidwestelijke richting. Het geluid van vliegtuigmotoren, machiengewe- ren en bommen is aanzienlijk grooter dan op 18 December. HET LUCHTGEVECHT BOVEN DE NOORDZEE (Reuter) Officieele mededeeling. Tijdens eene verkenning heeft een R. A. F. formatie Woensdag bij het ver trekken uit haar basis een zeker aantal Duitsche slagvliegtuigen ontmoet bo ven de Noordzee. Het gevecht duurde ongeveer een half uur. Men heeft een Messerschmidt 1 1 0 zien in zee storten. Men bericht dat een ander in Dene marken moest landen. Wij hebben een toestel verloren, maar al onze andere vliegtuigen na den vijand te hebben verslagen, hebben hun verkenning vol ledig naar het Oosten uitgevoerd en kwamen ongedeerd terug. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOREN DRIE VRACHTSCHEPEN IN DEN GROND (Reuter.) Duitsche vliegtuigen heb ben verscheidene kleine koopvaardij schepen aangevallen, die niet door oorlogsschepen begeleid waren. Drie dezer schepen werden in d'4 gTond geboord, namelijk Het Britsche schip «Gowrie» 690 ton, waarvan de gansche bemanning werd gered. Het Deensche schip «Ivankondrup» 2369 ton, waarvan tien matrozen ver mist worden. Het Deensche schip «Feddy 935 ton waarvan een matroos gedood en negen gewond werden. (Reuter). Officieel wordt mede gedeeld dat op 9 Januari 49 neutrale schepen zich in de drie Engelscho controle basissen bevonden, hetzij 22 Nederlandsche, 10 Noorsche,6 Zweed- sche, 5 Belgische, 2 Deensche, 2 van Panama, 1 Italiaansch en I Ameri- kaansch. In de loop van de week eindigend op 6 Januari heeft het controle-comité de ladingen onderzocht van 105 sche pen sedert 30 December aangekomen en van 36 schepen der vorige week aangekomen. ENGELSCHE PAKETBOOT LOOPT OP EEN MUN (Reuter) De paketboot Dumbar Ca9tle, die met 48 passagiers en een bemanning van 150 koppen naar Kaapstad was vertrokken is voor da Britsche Zuid-Oostkust op een mijn geloopen. De kapitein en twee matrozen zijn omgekomen. De passagiers en de overige leden der bemanning konden door een kust wachter gered worden. DE RUSSEN BU SALLA OMSINGELD Volgens berichten uit het Noorden is een belangrijk deel der Russische troepenmacht afgesneden van de we gen waarlangs zij hun voedesl moeten betrekken. Het betreft hier de troe penmacht in de omgeving van Salla. Russische vliegtuigen hebben ge poogd voedselpaketten te laten vallen maar die vallen vaak binnen het bereik der Finnen. De Russen durven geen vuren ta ontsteken des nachts, uit vrees voor aanvallen van patroeljes. Op het oogenblik houden de Russen stand, maar zij zullen het tegen den honger en de koude moeten afleggen. HET FINSCHE LEGERBERICHT Het Finsche legerbericht luidt TE LAND De 9 Januari was betrekkelijk kalm in de Karelische landengte met uit zondering van het gewone spervuur der artillerie en de bedrijvigheid van de patroeljes. Niets belangrijks verder te melden de vijand gaat voort zich te versterken. Aan het Oostelijk front ten Noorden van het Ladogameer hebben de Fin sche troepen een vijandelijk bataljon verdreven. De Russen hebben 200 dooden achtergelaten en de Finnen hebben 40 gevangenen gemaakt. Een vijandelijke aanval te Ruthima- ki werd afgeslagen. Te SuomosalmJ hebben de Finnen in de richting van Raate de Russische grens bereikt.Het is het vierde punt tot waar de Russen tot aan de grens werden teruggedre ven. Verder is er aan het front niets be langrijks te melden. De Finsche pa- troel je bedrijvigheid heeft nog steeds hetzelfde succes. TER ZEE De vijandelijke bombardementsto»- stellen hebben zonder uitslag enkele objectieven aan de kust der Finsche Golf en van het Ladogameer trachten te bombardeeren. De batterijen van Ladoga en van Koivisto hebben aan de operaties te land deelgenomen. IN DE LUCHT i Niets bijzonders te signaleeren om trent de bedrijvigheid van den vijand* De Finsche luchtmacht heeft een zeker aantal verkenningsvluchten gehouden. Behalve de vliegtuigen die in da mededeeling van 5 Januari als vernie tigd vermeld waren, heeft men van daag nog een vernield toestel gevon den, zoodat dien dag dus negen Rus sische vliegtuigen werden neergehaald

De Volksstem | 1940 | | pagina 1