KRANKZINNIG UIT LIEFDE I De Spoorwegbiljetten worden niet j moer afgenomen aan den uitgang dev stations. - Om het publiek nieuwe j faciliteiten te bieden, zullen de biljet- ten aan den uitgang van de stations niet meer afgenomen worden te reke nen van Maandag I 5 dezer. Naar een federaal Europa Het Pauselijk Geelboek De fictieve Stapel- huizen voor Koffie De onderhandelin gen van Belgie met Frankrijk en En geland Le Peuplc en de kroostrijke gezinnen Sluiting van het Apostolisch Proces van den Dienaar Gods Adolf Petit S.J 13 Januari. H. Veronica. Zij is de godvruchtige vrouw ons bekend uit het Lijdensverhaal van Jezus, die uit medelijden voor den gefolterden Zaligmaker, door de massa der Joden drong en het bebloed aangezicht van den Godmensch afdroogde. Jezus be loonde haar door Zijn H. Aanschijn in het doek te prenten. Paus Plus XII als musicus. Het Fransche blad Europe Nouvelle«i be richt, dat de H. Vader een uitstekend muziekkenner is en zelfs goed viool speelt. In zijn jeugd zou hij reeds viool hebbe;- leeren spelen. Toen hij nog nuntius was te Munchen, speelde hij regelmatig werken van klassieke mees ters. Het blad voegt er aan toe dat Bruno Waiter hiervan goed op de hoogte is. Van denzelfden dag af. zullen de j biljetten voor internationaal verkeer worden ingezameld in de treinen. Om hun biljetten te kunnen toonen telkens als het personeel er om vraagt gelieven de reizigers ze bij zich te houden zoolang zij de omheining der stations niet hebben verlaten. Het publiek wordt ook verzocht de vervallen biljetten niet op den openba ren weg te werpen. De N.M.B.S. behoudt zich het recht voor de controle aan den uitgang, het zij voor een trein, hetzij voor een groep treinen, onverhoeds terug in te voereti, in al de gevallen dat die maatregel haar gepast mocht voorko- ZaKgvc*klaring van de Eerwaarde Zuster de- Mes. Uit Vaticaanstad wordt gemeld dat de H. Congregatie der Ritussen, voorgezeten door Z. H. den Paus, vergaderde in de groote Consistoriczaal om er de zaligverkla ring goed te keuren van de Eerwaarde Giochhin» de Vedruna de Mas, de Spaansche stichteres van de liefdadige orde der Carmelitessen. De zaak van Vedrunas werd voor de Congregatie der Ritussen gebracht in I 902. De deugden van deze groote vrouw DE GEDACHTE WINT VELD IN FRANKRIJK EN ENGELAND In Fransche politieke kringen wordt vastgesteld dat de gedachte van de op richting van een federaal Europa,meer en 'meer veld wint. Zekere politieke personaliteiten zijn van meening, dat na den oorlog de politieke en sociale grondvesten, diep- Uw.v. fe.wv,.*. «aande wijzigingen zullen ondergaan werden door de Congregatie erkend Mogelijk beginnen deze wijzigingen in 1935. en in de zitting van Dinsdag r.e«*s voor het einde van de vijande- nu werden hare wonderen bevestigd j hjkneden en daardoor de laatste stap gedaan tot de zaligverklaring. De hooge overheden van het Vati- caan zijn dan ook van meening dat Z. Heiligheid de uitroeping der Zaligver klaring in de maand Mei aanstaande plechtig zal doen. De verminderde opbrengst der auto- ipcbreltftxc. Zeer talrijke bezitters van auto's hebben aan het verbruik van hun auto verzaakt en hunne taxe I federale banden tusschen verschillen voor 1940 niet betaald. Onder henEuropeesche staten zal moeten in bevinden er zich ook wel een aantal h«t_ vooruitzicht stellen Sommigen beweren zelfs, dat toen de h- Daladier in zijn redevoering in den Senaat verklaarde, dat de Fransch Britse he verbroedering toegankelijk was voor iedereen, de eerste minister vooral wilde te kennen geven, dat de ze verbroedering reeds op federatieven grondslag gevestigd was. De heer Da ladier voegde er aan toe, dat het nieu we Europa een breedere inrichting zal moeten krijgen en dat men misschien BEDRIJVIGHEID VAN DEN PAU SELIJKEN STOEL VAN I DEC 1938 TOT I DEC. 1939 De Maasbode meldt dat een Geel boek is verschenen, waarin een over zicht wordt gegeven van de activiteit ■55- Het regiem van fiktieve stapelhuizen voor ongebrande koffie is opgeheven sinds 1 Januari 1940.De hiermede ver band houdende besluiten werden in het Staatsblad afgekondigd. ingevolge hiervan mag sinds I Ja nuari geen ongebrande koffie meer aangegeven worden met bestemming van den H. Stoel, van 1 Decembernaar een fiktief stapelhuis. De invoer die zich voorbehouden hunne taxe te betalen voor het verbruik gedurende drie of zes maanden in den zomer.Het blijkt dat de opgaven der verschillen de bela8tingsbureelen zeer uiteenloo- pend zijn en in sommige belastingsbu- reelen zouden de verzakers aan het autoverbruik veel talrijker zijn dan de 17 t.h. waarvan destijds gesproken werd. De ontvangers werden thans ver- Zocht een telling te doen welke tegen het begin der toekomende week zou moeten klaar zijn. Ook in Engeland wordt de gedachte van een Europeesche federatie gunstig onthaald. (Belga. 1938 tot I December 1939. Het Geelboek, dat door de Vati- caansche drukkerij is gedrukt, bestaat uit 37 bladzijden en bevat een be schrijving van de laatste levensdagen van Pius XI, z.g. zijn overlijden en bijzetting, het conclaaf, de Pauskeuze en de kroning van Paus Pius XII. Bovendien bevat het boek vele do cumenten over het leven en de wé"rk- zaamheid van den nieuwen Paus, over de missies, over de uitbreiding van de katholieke actie, bijzonderheden over het H. College, den Vaticaanschen Staat en zijn instellingen, en bij den H. Stoel geaccrediteerde diplomaten en de staatshoofden van de betreffen de staten. Belangwekkend is hierbij de mede- deeling dat bij gelegenheid van het overlijden van Paus Pius XI, 117- be tuigingen van leedwezen werden ont vangen van staatshoofden die 69 ver schillende naties vertegenwoórdigen. In het Geelboek wordt ook melding gemaakt van den nieuwen ambassa deur van Italië bij den H. Stoel, Drno Alfieri en de plechtige audiëntie, tij dens welke deze aan Paus Pius XII zijn geloofsbrieven overhandigde. Verder wordt in het boek de pro clamatie vermeld van den H. Francis- cus van Assisie en de H. Katharine xan Siena tot patronen van Italië. Tenslotte worden nog mededeelin- gen gedaan over den nieüwen dienst van het pauselijk staatssecretariaat, welke ten doel heeft inlichtingen in te winnen over het lot van vele personen die bij het begin van den strijd in Po len vertoefden en van wie later geen berichten meer te verkrijgen waren. Deze dienst ondervindt zeer vele moeilijkheden, doch vervult niettemin met grooten ijver zijn taak. De onderhandelingen aangevat te Londen met de Britsche regeering Kcmmimïstische propaganda m het'voor wat aangaat de produkten aan- leger. De kommunisten geven nietzien als oorlogscontrabande hadden steeds blijk van een groote kieschheid dezen laatstcn tijd aanzienlijke in de keuze van hun propagandamid- uitgang verwezenlijkt, delen. De berichten te Brussel toegekomen mag nog enkel plaats hebben met De- stemming naar een openbaar entrepot of naar een hulpinrichting van zoo ee» stapelhuis. De tol en accijnsbestuurders hebben van den minister van Financien op dracht gekregen den entrepositarissen hiervan op de hoogte te brengen. Op 1 Februari moeten de tolbeamb ten overgaan tot de opening van de hoeveelheden, die nog opgeslagen blij- ven. Onder dekking van en borggelei- brief, mogen die hoeveelheden, voor zoover er alles regelmatig toegaat, on middellijk overgebracht worden naar eèn openbaar entrepot. De lokalen,die thans dienst doen als fiktieve stapel buizen, mogen aangenomen worden als hulpinrichtingen van een openbaar sta pelhuis. Alle koffie, van waar ook herkom stig, is thans onderhevig aan een ac- cijnsirecht. Gevolg biervan is onder meer, dat de Kongoleesche koffie niet meer mag ingevoerd worden onder dekking van een bewijs van tijdelijke vrijstelling', zooals alle andere koffie mag zij aangegeven worden op een openbaar entrepot. Verboden is in een zelfde hulpinrichting Kongoleesche koffie en koffie van een andere her komst binnen te brengen, tenzij in sommige voorwaarden. In de handelskringen te Antwerpen blijkt de opheffing van de fiktieve sta pelhuizen ontstemming te hebben ver wekt, omdat de voorziene uitvoe ringsmodaliteiten een te korten termijn voor de toepassing van het nieuwe regiem bepalen. over de Congregatie der Riten haat beslissing zal uitspreken aangaande heldhaftigheid der deugden van den Dienaar Gods. Laat ons hopen dat de beslissing in de naaste toekomst zal vallen zoodat wij den Dienaar Gods den titel van «Eerbiedwaardigii zullen kunnen ge- BRAND TE BRUSSEL Omstreeks 8 uur Donderdagmor gen, is een geweldige brand uitgebro ken in een gebouw van de Anspach- laa.n te Brussel waarvan het uitgestrek te gelijkvloers is ingericht tot meubel en tapijtenwinkel. Men vermoedt dat de brand ont staan is door overhitting van den ketel van de centrale verwarming, opge steld in de benedenverdieping van bet gebouw. Wanneer de verschillende pom- piersposten ter plaatse verschenen, sloegen de vlammen langs den voorge vel in de hoogte en door de hevigheid van het viiur werd het blusschingswerk buitengewoon bemoeilijkt. Al de pracjitmeubelen en dure ta pijten, die zich in het gebouw bevon den zijn vprnreld. Slechts na anderhalf uur hard wer ken was het vuur gedoofd. De schade is zeer belangrijk. Thans hebben zij een middel gevon den om hun opruiende vlugschriften, die met reden door de militaire over heid geweerd worden, aan de soldateji te bezorgen. Deze vlugschriften worden verpakt in omslagen van verschillende grootte, uitzicht en kleur, en op de rugzijde worden naam en adres vernield van een of ander partikulier... die heelc- maal onwetend blijft van het misbruik dat van zijn naam wordt gemaakt. Heel toevallig werd het procédé ont dekt, dat van een betwistbare eerlijk heid getuigt. laten toe te gelooven dat men aan den vooravond is van een algemeene over eenkomst. In tegenstrijd met wat in de pers aangekondigd werd, is een algemeen akkoord nog niet bereikt voor wat be treft onze handelsuitwisselingen met Frankrijk. Evenwel werd een nieuwe vooruitgang aangestipt en de te Parijs gevoerde onderhandelingen zijn op goeden -Voet. Wat aangaat de ondernomen be sprekingen te Berlijn, zij verloopen op voldoende wijze volgens de laatste be komen inlichtingen. (Belga.) Weet ge hoe het socialistisch orgaan denkt ove; het kroostrijk gezin De groote gezinnen zijn voor ems slechts interessant uit oorzaak van hp» sociale j recht op bestaan dat aap jrinderen, onbekwaam hun levensonderhoud te verdienen, moet worden toegekend.» En het blad vervolgt «Indien de in komsten van de familie volstaan dan hoeft de staat er zich niet mede bezig te houden.» Welnu, dat is in strijd met de ver- deelende rechtvaardigheid. Een groot gezin bewijst meer diensten aan den staat als een klein. De staat moet dan ook daarmede rekening houden bij het voeren zijner politiek, zoowel de fisca le als elke andere. Met de arme gezin nen is er eene dubbele reden van tus- schenkomst, doch dat belet niet dat ook de begoede groote gezinnen eene andere behandeling verdienen daar zij voor het voortbestaan en de verdedi Uit het leven van Keizer Maximiliaan ea Keizerin Charlotte Boor CONSTANT AIMARÖ 274ste Vervolg. Wie weet Dat schieten, dat huilen welk ik gehooid heb. Heeft niets te beduiden: het was maar een tijger. dien ik eenige passen van hier heb doodgeschoten. Er volgde eenige minuten stilte. Evraert begon dieper door te den ken, er kwam licht op in zijn beneveld brein, zijn geheugen scheen te ontwa ken, en de jager bespiedde met nauw lettende zorg deze sporen van terug- keerende denkkracht op het gelaat van den jongman. Eindelijk schitterde er een straal van levendig bewustzijn uit het oog des lijders en vestigde bij een koortsach- tigen blik op den ouden jager. Eindelijk schitterde er een straal van levendig bewustzijn uit het oog des lijders en vestigde hij een koorts- achtigen blik op den ouden jager. Hoe lang is het wel geleden dat ge mij gered hebt vroeg hij. Nauwelijks drie uren. Due is er sedert de gebeurtenis sen die mij hierheen geleid hebben niets meer verloopen dan..* Bijna op denzelfden tijd zijn eenige dagen geleden in Gent en Namen de Processen gesloten, welke reeds ge durende twee jaar aanhangig waren over de zaak van den Dienaar Gods Adolf Petit van het Gezelschap van Jezus. Deze processen hadden speciaal ten doel de heldhaftigheid der deugden van den dienaar Gods vast te stellen. In Gent werd het proces voorgezeten door Z. Exc. Mgr Coppïeters; in Na men door Z. Exc. Mgr. Cawet, Coad jutor. Beide processen omvatten te zamen meer dan honderd zittingen meer dan zestig getuigen werden gehoord. Twee genezingen die als wonderbaar werden beschouwd zijn nauwkeurig te boek gesteld om aan het onderzoek van de Congregatie der Riten te wor den voorgelegd. Eenige maanden geleden zijn tw;ee andere processen afgesloten een in TWEE FIETSERS DOOR AUTO AANGEREDEN TE NINOVE Donderdag, omstreeks 12 uur, ge beurde op den betonweg naar Dender- houtem een vreesdij k ongeluk dat zich als volgt heeft voorgedaan. Uit de richting van Ninove kwam V.D.B.wo nende te Pamel met zijn auto.Wanneer hij nog een paar kilometers van de grens was, reden er vijf schoolkinderen met hun fiets op de betonbaan al pra tende met elkaar. V.D.B. trompte doch op dat oogenblik reden de fiet sers de baan over. Twee er van werden gegrepen niettegenstaande de geleider dadelijk remde. Beiden werden ten gronde geworpen en badende in hun bloed opgenomen. Ze werden vervol gens naar de kliniek gevoerd waar de geneesheeren vaststelden dat het Fr. Van der Hoeven, zoon van Alfons, 13 jaar oud, en Frans Schoupe, zoon van Gustaaf, beiden van Denderhou- tem betrof. Ze werden aan het hoofd erg gewond en hadden een lichte schedelbreuk, terwijl ze ook beiden ge kwetst waren over het gansche lichaam en Van der Hoeven een gebroken been opliep. De rijkswacht kwam spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. grooter lasten dragen dan delRancih (Engelsch Indie) en een in gezinnen met weinig of geen kinderen Dat zegt het gezond verstand en de moraal. Rome zelf. Deze vier processen zullen te zamen het Apostolisch Proces vormen waar- BRAND TE KORTR1JK Donderdagavond, omstreeks 9 uur is brand ontstaan in de groote spinne- rij Duvivier aan den Gentschen Steen weg, waar een 400 tal arbeiders werk zaam zijn. Het vuur ontstond in de machine kamer. De brandweer was spoedig ter plaatse en moest zich van maskers be dienen. Bij het ter pers gaan kunnen we nog niet melden welke uitbreiding de brand zal nemen. De schade in de machine kamer is nochtans reeds aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. Men werk te in de fabriek met verscheidene ploegen voor belangrijke buitenland- sche leveringen. De brand is ontstaan enkele minuten nadat een der ploegen de werkhuizen had verlaten. Dan een halve nacht, verzekerde hem de jager. Ja, ja, hervatte de jongman met een diepe stern, nu begrijp ik het, een vreeselijke nacht. O! ik dacht dat ik had moeten sterven. Gij zijt slechts als door een won der gered. Ik zeg u dank. ik was niet alleen. Wie heeft mij dan nog meer ge holpen 7 Zeg me ^ijn naatn opdat ik dien Voor altijd in mijn geheugen mo ge bewaren. - ü<on-JVliguel Don Miguel riep de gewonde blijkbaar getroffen, alweer hij O,dien naam had ik reeds moeten veronder stellen, want die man houdt veel van I - Denkt gij dat ik lang gedwongen zal zijn om me stil te houden 7 Neen, uwe wonden zijn niet ern stig. Wat u thans het meest neerdrukt is de zedelijke schok die uw gestel ge leden heeft en vooral het blo^d dat gij verloren hebt bij uw tocht over den Rubio. Deze rivier dus..A Is de Rubio. Ben ik dan nog altijd op dezelf de plaats waar de strijd eindigde Ja. Hoelang denkt gij dat ik in mijn tegenwoordigen toestand blijven zal Vier of vijf dagen. Thans kwam er weder een poosje stilte in dit moeilijk en afgebroken ge- inij. sprek. Gij hebt me gezegd dat hetgeen En gij. hoe Keet gij mij het meest nederdrukt de zedelijke Goedsmoeds. j schok is die mijne vermogens getrof- De jongman ontroerde en strekte fen heeft, niet waar begon Evraert de hand uit. Uw hand riep hij, gij hadt re den daar even te zeggen dat ge mijn vriend waart, want lang. opnieuw. Ja, dat heb ik gezegd. Denkt gij niet dat ik door een gij zijt het sedert j krachtigen en onverzetbaren wil een gunstige verandering in dezen tpestand Don Miguel heeft me dikwijls van zou u gesproken. Wij zijn sedert vele jaren aan elkander verbonden, i Dat weet ik. maar waar is hij j toch daar ik hem niet zie. Hij is omtrent twee uren geleden naar het kamp vertrokken om hulp te i gaan halen. Hij denkt aan alles. kunnen brengen Dat zou ik wel denken Geef mij uwe hand. Ziedaar. Goed, ondersteun me een weinig Wat wilt gc doen Opstaan. Goddank ik heb het wel ge zegd dat ge een man waart. Komaan. Ik gebied het u. Welaan dan, op Gods genade. Die zal ons beschermen, houdt u daarvan verzekerd. Goedsmoeds hielp den jongman voorzichtig in den zadel. Tegen alle verwachting van den ja ger hield hij zich rechtop en ferm. Neemt gij nu de huid van uwen jaguar en laat ons vertrekken. Waar moeten wij heen Naar het kamp. Don Miguel zal zich wel verwonderen als hij me ziet, daar hij me reeds voor halfdood hield. Goedsmoeds gehoorzaamde werk tuigelijk en volgde den jongman zon der een woord te spreken. Hij gaf het op om dit zonderlinge karakter te willen verklaren. HOOFDSTUK IX WREEDHEID VAN CASSA Het verbond dat Cassa tusschen de Indiaansche stammen bewerkt had om de blanken uit te roeien was niet het eenige wat het wreede opperhoofd in beenen te houden. Eindelijk riep hij op triomfan telijken toon. Goedsmoeds kwam hem ter hulp. Laat mij begaan riep Evraert, laat mij begaan, ik wil me alleen zien op te heffen. Hij slaagde werkelijk. Ditmaal nam hij zijne maatregelen beter dan den eersten keer en het ge lukte hem eenige stappen te doen. Goedsmoeds staarde hem met be wondering aan. O, het is de wil die de stof be- heerschen moet, hervatte Evraert,ter wijl hij stond te hijgen met saamge trokken wenkbrauwen en opgezwollen voorhoofdaderen ik zal er wel komen Ge zult u zelf dooden. Neen, want ik moet leven laat me eens drinken. Goedsmoeds overhandigde hem voor de tweede maal zijn kalebasflesch die de jongman gretig aan zijne lippen zette. Thans, riep hij met eene zenuw- - achtige stem terwijl hij de flesch aan het werk gesteld had om de blanken te Goedsmoeds teruggaf, dadelijk tebestrijden. j Om een staaltje van zijne wreedheid Paar Hoe zegt gij te paard I her- 'aan te halen diene het volgende: haalde deze met verbazing. Wal mij betreft, ik ben hier ge- vervolgde hij, ik geef u verlof, beproef j bleven om op u te passen en te waken het. 'zoolang hij weg is; maar hij zal spoedig! Na eenige vruchtelooze pogingen ge- J terugkeeren. [lukte het Evraert eindelijk zich op de Ja, ik wil vertrekken. Maar, dat is immers een dwaas heid. Laat mij begaan, zeg ik u, want ik. zal mij wel goed houden; doch daar dc wond aan mijn linkerarm mij belet om alleen op te stijgen, \%rzoek ik u een handje te helpen. Verlangt gij het ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21) Aaista

De Volksstem | 1940 | | pagina 2