KRANKZINNIG UIT LIEFDE De Aankoop van opgeeischte paarden Ontploffing in een Kruitfabriek Visschersboqt met 2 opvarenden vermist Goed nieuws voorde Belg. handelsvloot LESERK1EUWS V WRIJVING tusschen RUSLAND en DUITSCHLAND Geheim expeditie- leger naar Finland 21 Januari. H. Agnes. Dit JRomeinsch meisje wa9 nauwelijks 1 3 {aar toen zij reeds een dubbele kroon n de Eeuwigheid verwierf. <jeze der Zuiverheid en van het martelaarschap. Op wonderbare wijze werd zij van een Vreeselijken dood in het vuur gespaard tn werd nadien onthoofd (4e eeuw.). De - Mercator te Oostende aange komen. De i Mercator onder het bevel van kommandant Vandesande, ia Vrijdagnamiddag te Oostende aan gekomen. Men weet nog niet hoe lang net scHoolschip te Oostende zal blijven Het ligt in het Handelsdok. Niettegen staande een ijslaag van 20 cm. kwam het gemakkelijk de haven binnen* De microfoon opnieuw verbeterd. De twee bekende Deensche ingenieurs Petersen en Arnold Poulsen. aan wie reeds een uitvinding te danken is voor' het uitschakelen van bijgeluiden in rprekende films en luidsprekers, heb ben naar - Berlinske Tidende» m eldt. in alle hoofdsteden patent genomen op cene nieuwe uitvinding, welke een automatische regeling van de micro foon mogelijk maakt, zoodat het ge lijkgesteld kan worden met een na tuurlijk oor >i. Terug toer-elaten weekbladen. Daar het weekblad kV.O.S.» de mel ding antimilitaristisch blad welke op zijn hoofding voorkwam, heeft weg gelaten, werd de schorsing voor ver voer en verspreiding van dit weekblad in de kazernen en kantonnementen geheven. Ook het verbod van vervoer van (Strijd» was slechts 'n tijdelijke maat regel. Doch i' Volk en Staat blijft de finitief geschorst. De stortingen voor de ouderdoms pensioenen. Er wordt aan herinnerd dat de stortingskaart voor het ouder domspensioen elk jaar aan de Ujfren- tekas dient overgemaakt, voor den 26 dag der maand volgende op deze waarin belanghebbende is verjaard. In dien zien moet de stortingskaart van een verzekerde, geboren in De cember, in een postkantoor worden af gegeven uiterlijk op 23 Januari. Wie zich tot een mutualiteit heeft gewend, moet zijn kaart aan de vereeniging doorsturen in de eerste dagen van de maand volgend op deze waarin hij is verjaard. Verzekerden die nog in het bezit zouden zijn van stortingskaarten dié niet werden ingeleverd binnen den voorgeschreven termijn, worden ver zocht onverwijld het noodige te doen. Dit geldt vooral voor de gemobiliseer de verzekerden. aan wie gevraagd wordt desgevallend een lid van hun familie te belasten met het afgeven van de kaarten in een postkantoor. Een vierling in Amerika. In een armzalige hut in de bergen van Alaba ma, Ver. Staten, gaf Woensdag een ze kere Mrs. Short het leven aan drie dochtertjes en aan een zoon. De meis jes werden genoemd Geloof. Hoop en Liefde. Voor het jongentje werd nog geen passende naam gevonden. Een oude geneesheer van te lande. Di Sankey, heeft de verlossing geleid zonder cenig incident. Tusschen de ge boorte van het eerste en die van het laatste kindje verliep een uur twintig minuten. Uit het feven van Keizer Maximiliaan ca Keizerin Charlotte idoor CONSTANT A1MARQ 281ste Vervolg. Een dag langer en zonder voedsel schier, duurde het eer ik het kaïnp kon bereiken. De mishandelingen en den roof die ik onderweg had ondervonden. had den mij eens te meer diep doen gevoe len hoe wij Indianen door de Mexica nen als minderwaardige menschen worden beschouwd en ik pleitte dan ook inet overtuiging en hartstocht de zaak van den keizer bij den priester van mijnen stam. De oude man hoorde mij met be langstelling spreken en stelde mij al lerlei vragen. Toen ik was uitgepraat, schudde hij bedenkelijk het hoofd en sprak. Beste jongen, ik deel eenigszins uw oordeel en kan wel gcloovcn dat de keizerin het goed met ons meent, maar ik geloof niet dat zij veel voor ons zal kunnen doen. Gij weigert mij de hulp van ons vclk Neen. maar ik heb geen besluit daarover te nemen. Ik zou het wel met de keizerin willen beproeven en u daarom de gevraagde hulp bicden om WIJZE VAN BETALING In het Staatsblad is een ministerieel besluit verschenen aangaande den aan koop van opgeeischte paarden en de wijze van betaling. De sedert 26 Augustus 1939 door het leger gedane en nog steeds loopen- de opeischingen in huur, van paarden, worden veranderd in opeischingen in eigendom. De vergoeding, welke de waarde van de aldus in eigendom opgeeischte paar den vertegenwoordigt, zal na aftrek van de reeds uitgekeerde huurvergoe- dingen, op de volgende wijze worden uitbetaald In elke provincie zal er een militaire kommissie worden tot stand gebracht. De eigenaar van het paard of diens gemachtigde zal, na uitnoodiging en voorzien van het ontvangstbewijs mo del 23,ter. verschijnen voor de kom missie, welke hem definitieve prijsaan- biedingen zal doen. De houder van het ontvangstbewijs model 23ter wordt, indien hij de eige naar van het paard niet is, van rechts wege beschouwd als mandatatis van den eigenaar, zoowel voor het aanne men of het weigeren van dc door de kommissie gedane, aanbiedingen, als voor het innen van den prijs en van de vergoedingen. Deze beschikking dient vermeld op het door de kommissie aan den eige naar gestuurd uitnoodigingsbricf je. Ingeval van instemming met de door de kommissie gedane aanbiedingen, wordt het bedrag van den prijs, na aftrek van de reeds uitgekeerde huur. in handen van den houder van het ontvangstbewijs model 23ter betaald, tegen kwijting op dit ontvangstbewijs De kommissie behoudt dit stuk en maakt het over aan hot ministerie van Landsverdediging, dienst der opei schingen. Bij niet-overeenstemming wordt het bedrag van de door dc kommissie aan het paard toegestane waarde, na aftrek van de reeds uitgekeerde huur, als voorschot aan den houder van het ont vangstbewijs model 23ter betaald, te gen kwijting, onder voorbehoud van alle rechten, op dit ontvangstbewijs. De verstrekker wordt in het bezit gelaten van het ontvangstbewijs mo del 23ter en wordt verzocht, hetzelve tegen recipis aan den burgemeester zijner woonplaats te overhandigen,met het oog op de bcteckenis van de wei gering aan den vrederechter. Het geschil wordt vervolgens be slecht en geregeld overeenkomstig de bepalingen van artikel 12 I van voor meld reglement. Het ontvangstbewijs bijlage II van, model 23ter wordt, terzelfdertijd ais het vonnis en eventueel met den staat model 13 in duplo, door den burge meester aan het ministerie van Lands verdediging overgemaakt. Een forfaitaire vergoeding van 100 frank zal, terzelfdertijd als de prijs, aan den verstrekker worden betaald, voor verplaatsingskosten met inbe grip van die welke verschuldigd waren bij de opeisching in huur van het paard. IN DE PROVINCIE NAMEN GEEN SLACHTOFFERS In een kruitfabriek in dc provincie Namen heeft zich een geweldige ont ploffing voorgedaan. De fabriek werd verwoest. Er zijn geen slachtoffers te betreuren haren gemaal te verlossen.. Ik moet de ouderlingen raadplegen en zal den raad heden nog bijeenroepen. Uwe zienswijze zal ik er verdedigen, maar ik geloof niet dat een enkel haar zal deelen. Waarom niet Omdat allen, en zij hebben geen ongelijk, wijl de ondervinding hen doet spreken. omdat allen, wilde ik zeggen, de blanken mistrouwen. Daar was niets tegen in te brengen, ik moest zelf bekennen, gesteund op cene ondervinding, welke nog warm was, dat er in de blecke gezichten geen vertrouwen door de Indianen kon ge steld worden. ik moest de beslissing van den raad der ouderen afwachten, maar ik kon al op voorhand zeggen hoe hun besluit zou luiden. Het viel uit zooals ik het had voor zien. De priester kwam mij mededcelen dat dc ouderlingen besloten hadden zich het lol van den vreemdeling, die over hun land wilde regecren niet aan te trekken, zooals zij geweigerd had- de» zich bij Juarez aan te sluiten. Ik kon onverrichter zake naar hier terugkeeien. Tranen rolden over mijne wangen. De priester had medelijden voor mij over. Kan ik u niet helpen wat de me dewerking van onzen stam betreft, toch kan ik u wel hulp bieden om uw bedrijf ten gunste van den keizer kans tot gelukken te geven. Ge ziet van hier hoe mijn gelaat opklaarde en de waterlanders ophiel- Sedert enkele dagen wordt langs de haven het gerucht verspreid als zouden de visschers David Soeta, wonende te Nieuwpoort, en zijn broeder Juul, uit Oostduinkerke, op zee vergaan zijn. Zekerheid kon niet verkregen worden. Beide visschers waren uitgevaren met een klein vaartuig metende bij de 5 m. en dat niet ingeschreven stond op den rol. Het bootje bleek ook in een niet al te besten Staat te verkeeren en was ze ker niet bestand om enkele dagen zee te houden. Mogelijk was toch dat de zeelieden ergens in een andere haven konden vastgevroren liggen, maar hun lang uitblijven versterkt thans ten zeer ste het vermoeden dat ze verloren zijn. Door het beheer van het zeewezen worden de opzoekingen voortgezet. Een nieuwe Belgische scheepvaart onderneming gesticht door een firma die tot hiertoe misschien een der groot ste ondernemingen op birtncnscheep- vaartgebied van Europa was, heeft bij de scheepswerven Jos Boel en Zonen le Temsche, twee motorbooten van 3000 ton. type Chicago, besteld. De schepen hebben een lengte van 245 voet, 42 voet breed en 25 voet diep. Deze schepen zullen bijna onmiddellijk op stapel gezet worden. Een van deze schepen zal in 1 2 maanden af zijn. en de tweede in 15 maaiden. Zij zullen voorzien worden met Belgische Carels Diesel-motoren. Dc nieuwe scheepvaarlondcrneming die deze eenheden besteld heeft is de N. M. Plouvier. De Firma Plouvier, beheerd door de heeren Prosper en Desiré Plouvier. is te Antwerpen zeer goed bekend. Zij werd gesticht door hun vader die ge durende vele jaren professor was aan het Hooger Handelsgesticht te Ant werpen. Door deze bestelling hebben de gebroeders Plouvier niet alleen bij gedragen tot versterking van onze handelsvloot, maar zij zal toelaten op de scheepswerven van Temsche onge veer duizend werklieden aan het werk plicht waren. to stellen die tot werkloosheid ver- DE VERSPILLING VAN VOEDSEL1 De minister van Landsverdediging heeft tot de militaire overheden vol gend schrijven gérichy;. Ik heb de eer opjrfeuw uw bijzon dere aandacht te vestigen op de drin gende noodzakelijkheid alle verkwis ting van eetwaren te vermijden en ik verzoek u opnieuw aan mijn voor gaande voorschriften dienaangaande gelieven te herinneren. Er kan geen sprake zijn van tot systematische besparingen over te gaan daar de soldaat recht heeft op het voorziene rantsoen, voor zoover hij het werkelijk verbruikt. Rekening gehouden met cle omstan digheden dienen nochtans al de pas sende maatregelen getroffen ten einde elke verspilling van levensmiddelen op de meest absolute wijze te vermijden. Iedereen moet in de huidige omstan digheden doordrongen zijn van de absolute noodzakelijkheid de eetwai^n die ter beschikking van de troepen ge steld worden zoo spaarzaam moge lijk te gebruiken. Gansch bijzondere aandacht zal ge- den te vlieten. Er wordt beweerd, zei dc too- venaar, dat bij de blanken allea met goud te koopen is. Dat is zoo. Goud is bij hen een sleutel,waar mede gij alles kunt openen. Inderdaad. Ook de poorten van cene gevan genis Dat zal wel van den te besteden prijs afhangen. Gij zoudt dus voor uwe onderne ming veel goud kunnen gebruiken Het zal altijd te besteden zijn, vooral om menschen te koopen die ons in den weg staan. Welnu, ik zal u goud bezorgen, zooveel goud als ge kunt noodig heb ben. Is dat waar. Ik heb nooit een woord gespro ken, mijn zoon. dat met de waarheid overhoop lag, sprak de priester streng. Ik boog het hoofd. Ge zult dus het goud bekomen dat gij noodig hebt, maar op twee voorwaarden, en gij zult me zweren deze na te komen. Ik legde den eed af, waarbij ik me verbond al te zullen doen en al te zul len zwijgen wat de priester van mij vei langde. Goed zoo, vervolgde de grijs aard. Ik zal u het middel bezorgen, u den weg wijzen om dat goud te kun nen nemen, maar nooit moogt ge aan iemand mededcelen waar gij het ge haald hebt en nimmer mogen de ou derlingen weten dat ik u de bron heb aangeduid, ifiiri iLg r. i-i mma^i wijd worden aan het doelmatig gebruik der rantsoenen brood. Voor zoover het noodig mocht blij ken herinner ik er ook aan dat de een heidscommandanten al hun zorgen dienen te wijden aan de recuperatie van keukenafval. BERLIJN BESCHULDIGT MOSKOU DOORVOER UIT ROEMENIE TE BEMOEILIJKEN Uit Boekarest De spoorwegverbinding van Cernau- ti over Lwow naar Krakau, welke be gin der vorige maand was hervat is opnieuw opgeheven. Volgens Reuter zouden de Duit- schers de Russen ervan beschuldigen, moeilijkheden te maken voor het doorgaand verkeer van treinen dwars door het door de Russen bezette ge deelte van Polen, terwijl de Russen zouden zeggen dat de Duitschers zoo wel als de Roemenen de voorwaarden der overeenkomst, waarop het spoor wegverkeer zou worden hervat, niet zouden hebben nagekomen. Aan dit bericht voegt Reuter nog toe, dat een Duitsche commissie uit Berlijn thans aan de Roemeensche grens een onderzoek instelt. De Russen zouden leege goederen wagens, welke de Duitschers gezonden hadden om in Roemenie te laden,vast houden en 8000 lei per week vragen voor het transitoverkeer. Dit bedrag zal in dollars moeten worden betaald. Bovendien wordt vernomen, aldus het bericht van Reuter, dat een aantal goederenwagens. welke onlangs uit Roemenie met hout naar Duitschland waren gezonden, in het door de Russen bezette gedeelte van Polen worden ge lost. Een gedeelte van de lading werd voor brandstof gebruikt. VIERDUIZEND LITERS NAPTHA IN VLAMMEN OPGEGAAN TE WELLE Vrijdag avond rond 6 uur was eene afdeeling soldaten naar Welle geko men met een auto geladen met vaten, om vierduizend liter benzine die zich in een legerauto bevonden vroeger hebbende toebehoord aan de Shell- maatschappij over tc laden. De Shell- auto immers was te Welle cp een huis gevel gereden, en kon niet meer voor uit. Bij het overladen ontplofte de barndstof, zoodat weldra de vier dui zend liter benzine met de autos in de vlammen opgingen. Dc soldaten konden gelukkiglijk wegspringen zoodat er geen persoon lijke ongevallen te betreuren waren. Dank aan het spoedig ingrijpen der pompiers van Aalst konden ook de omstaande huizen worden gevrijwaard ..Zoc/t twQXmut BLnAe/tA(! Zet nu uwe ooren wagenwijd open en prent ieder woord dat ik u zeggen zal diep in uw hoofd, want als ge een enkele aanwijzing vergeet, komt ge nooit tot uw doel. Ik bezit een sterk geheugen en luis terde gretig naar hetgeen de toovenaar mij leerde kennen. Toen hij geëindigd had met mij den weg te wijzen om naar de plaats te gaan waar de natuur een vergaarketel van zware pepitas had gemaakt, voeg de de priester er aan toe Gij hebt gehoord dat het niet gemakkelijk is om de plaats te vinden dat er groote hinderpalen op den weg liggen, maar gij zijt jong, het doelwit wat gij wilt bereiken zal u sterken om niet te deinzen en gij zult zwaar met goud beladen uwe makkers terugvin den. Kan ik een paard bekomen jp— Niet noodig, want aan den zoom van het woud, niet ver van hier, zoudt gij het dier toch moeten achterlaten. Ik zal u een paar pistolen en een dolk bezorgen. Dat is al wat gij noodig hebt Slaap nu rustig tot morgen vroeg, eet dan zeer veel, zooveel ge kunt, en trek er op uit. Ik volgde dezen wijzen raad en des morgens vroeg, als ik ontwaakte, over dacht ik nog eens ter deze al wat de toovenaar mij had gezegd en herhaalde het om zoo te zeggen woord voor woord, ten einde er mij van te over tuigen dat het goed samen hing, dat ik niets had vergeten. Met groote zelfvoldoening stelde ik vast dat mijn geheugen mij niet in den steek liet. HET ZOU 100.000 MAN STERK ZIJN De cPopolo di Roma meldt van bevoegde kringen uit te Parijs te heb ben vernomen, dat een geheim expc- ditieleger 100.000 man sterk, met dc meest moderne wapens uitgerust, naar Finland vertrokken is. Met beslistheid wordt aan dit bericht toegevoegd, dat geen Fransche solda ten er van deel uitmaken. ONGEVAL TE MECHELEN Vrijdag voormiddag rond 9 uur 45 had alhier in de Groentenhalle der Zandpoortvest een vrij ernstig ongeval plaats. Een der barakken bestemd voor het. leger in de kantonnementen, gemaakt door de Mechelsche firma Mertens- Voet, welke er opgesteld stond voor onderzoek moest er terug uit elkaar worden genomen. Met dit werk waren verschillende werklieden doende, toen plots de drie laatste scheidingen begaven en ten gronde gingen, zoodat drie werklieden er onder bedolven werden. Werkmak- kers snelden onmiddellijk ter hulp ep verlosten hen uit hun neteligen toe stand. Alle drie bleken verwondingen te hebben opgeloopen en werden met de Rood-Kruisauto ter verpleging naar het gasthuis overgebracht. Smits Frans, 34 jaar, wonende de Langhestraat, 47, en Smeets J.B. 40 j. Aambeeldstraat 12, bleken niet al te ernstig gewond en konden na verple ging huiswaarts keeren. Met de 3de Smekens Hendrik, 29 jaar, wonende Veluwestraat 74, was het erger gesteld Buiten andere verwondingen had deze ook een been gebroken en moest ter verpleging in het gasthuis blijven. De politie kwam ter plaatse voor onder zoek. BRAND TE IZEGEM Vrijdag morgen, rond 1 uur, weer galmde de brandsirene over de stad Izegem. Een geweldige brand was uit gebroken in de schuur en stallingen van landbouwer Cyriel Vanassche, ge legen langs de Kortrijkschestraat. Het was een gebuur Brouckaert, die groote rookwolken en vlammen zag opslaan uit de gebouwen. De bewoners die reeds lang te bed waren, werden spoe dig verwittigd, terwijl het alarm gege ven werd. stond de schuur reeds in lichte laaie. De pompiers kwamen spoedig ter plaatse, doch konden, ge zien het water bevroren was, weinig of niet blusschen en moesten zich alleen bepalen tot. het vrijwaren der woning. Een aulo die iri de schuur stond werd de prooi der vlammen, daar het ge bouw totaal uitgebrand is. De stallin gen waarin zich drie schoone koeibees- tcn bevonden werden alras door de vlammen aangetast, zoodanig dat hier alles een echte vuurpoel geleek. De vlammen verspreidden zulke hevige hitte, dat er geen middel was om iets uit de brandende gebouwen te redden. Het was dan ook totaal on mogelijk de drie koeien buiten te drij ven, zoodat de arme beesten een jam merlijken dood vonden. Het duurde lang vooraleer het vuur kon gedoofd worden en rond 8 uur sloegen af en toe nog enkele rook wolken uit het puin. De schuur en de stallingen zijn ook heelemaal uitge brand. Men kan tot nogtoe de oor zaak niet gissen dezer brandramp.On- noodig te zeggen dat de schade zeer groot is. Ik nam afscheid van den priester en de hoofden van mijnen stam en verliet opgewekt, met een dosi9 nieuwen moed gesterkt het kamp, op weg naar den vergaarketel van het goud, dat voor onze onderneming een groote hef- boom zou zijn, om vele zware hinder palen uit den weg te ruimen. Tot aan den zoom van het woud ging alles opperbest. Ik ontmoette niemand op de baan. Toen ik echter aan den boord van het woud stond, waar veel lang struik gewas groeide, aan den voet der hooge eiken, vond ik geen pad, en er moest er-ru*chtans een wezen, daar de toove naar gezegd had dat ik het volgen moest. Ik liep heen en weer. in en uit het het plantsoen, maar alles was op een vijftigtal meter lengte dicht bewassen en verder mocht ik me van de baan niet verwijderen. Had ik al iets vergeten Ik kon me niets herinneren dat op dien wegel betrekking had. Zenuwachtig werd ik en woedend op mij zelf. Tranen van spijt ontsprongen mijne oogen. Wat moést ik aanvangen Tcrugkeeren Neen, ik moest het zelf vinden, want als ik nu, bij het be gin van den tocht, reeds niet meer wist wat ik doen moest, hoe zou het overige mijner onderneming dan verloopen ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit liefde, nadruk ver boden. te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffcl-De Gendt, Kerkstraat 21!

De Volksstem | 1940 | | pagina 2