EERLIJK DUURT HET LANGST Oorlogsberichten WACHT. ONZE PRINSJES IN HET KONINKLIJK CIFCUS De strijd in Finland Oj> het Westelijk front JAN. 1940 Iföodaliteiten van de nieuwe binnen lands che leening Heldhaftige Fran- sche priester XXXXVllo JAARGANG NUJtfMER i.3 Drukker-Uitgeve» J. Van Nufftl-D« Gendt. Kerkstraat. 9 n 21 AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr.AALST ,i Agentschap Havas. Adolf Maxlaan, 13, te B.ussel Rue de Richeleu, ParijK Bank Bulduigs-Kingswa/, 2U Londen. WC-2 H. Ablebektus |:on op 7,26af!6.25 NM. 8 L.K. 31 Een uitstekende hoedanigheid, die men zal mij dat gereedelijk toege ven aan zeer veel menschen ont breekt, is de rechtzinnigheid. Des te prachtiger komt hare ongemeene waar de uit... De rechtzinnige i9 recht in zijn han delwijze en alzoo geeft hij gelijk aan het wijsgeerig gezegde Zooals men is, zoo handelt men of i «Zoo zijn, zoo werken». Die woorden van een onzer Vlaam- sche schrijvers, kwam me te binnen, toen mij wederom een van die druk sels ter hand gesteld werd, die zekere agenten van den vreemde hier in ons land zoeken te verspreiden om de argloozen voor hunnen winkel te win nen. Het was een dier druksels, waarte gen ons van hoogerhand gewaarschuwd werd omdat het niets met de politiek te maken heeft, maar waarin slechts propaganda gemaakt wordt voor ge dachten die rechtstreeks in strijd zijn met onze christen overtuiging. We zouden die opstellers van dat bladje wel gaarne meer iever aan den dag zien leggen voor de waarheid,maar ja, dat is of blijkt ten minste het aller kleinste van hun bekommernissen. 't Zijn de volgelingen van den man die Jesus, onzen Verlosser, veroordeel de en die ook van de waarheid niet erg veel hield. Jesus had hem gezegd «Alwie uit de waarheid is, luistert naar Mijn stem.» En schouderophalend ant woordde Pilatus «Wat is de waar- heid Om waarheid hoeft u niet bekom-1 merd te zijn, zoo schreef Voltaire, de patriarch der goddeloozen, liegt maar, liegt maar altijd, er zal wel immer iets van overblijven.» En de Nazi's verklaren dat bij het) propaganda maken de belangen van het Deutschtum altijd den voorrang moeten hebben op de waarheid. Deze is dan maar bijzaak. Men ziet voor mannen die willen doorgaan als de lichttorens van on zen tijd is het maar poverkes. En zoo is het altijd en overal ge weest. Zoo is het ook bij ons. Wat hebben de liberalen toch al niet weten te vertellen over hun eerbied voor andermans overtuiging en hun zucht om de vrijheid alom en tegen eenieder te verdedigen. En is er nu wel ooit sedert het bestaan van Belgie een enkel meldenswaardige omstandigheid geweest waarin ze zich hebben kunnen ontdoen van hun sektarisme Hebben ze niet altijd en overal het wachtwoord der Loge aanhoord Voor de katho lieken bestaat er geen recht. Frankrijk vooral heeft een tijdlang en nu nog ook, hoewel minder een gapend tekort gehad aan recht zinnigheid. Het kondigde luid aan alle volken aan, dat nergens ter wereld de vrijheid, de gelijkheid en de broeder lijkheid zoo wel begrepen en in oefe ning gebracht werd als daar in het land der Groote Revolutie. Op alle hoeken en kanten werd die spreuk ten toon gespreid Liberté, Egalité, Fratemité, en nergens woedde met meer hevigheid den oorlog aan wat alle redelijke men schen door die woorden verstaan. Maar hier hebben wij het vandaag vooral gemunt op die heerkens van de «Civilisation Européenne» die ons zoo mild met hun proza begiftigen. Maar le mondre grain de mil ferait bien mieux mon affaire. Een beetje meer oprecht heid en liefde voor de waarheid zou ons meer welkom zijn. Men heeft het daar over den eerbied in het land der Nazi's voor de christelijke overtuiging, men wil ons doen gelooven dat ner gens de Katholieke Kerk zoo geëerbie digd en beschermd wordt, men spreekt ons van de wetenschappelijke inrich ting van de christelijke Caritas, men heeft een artikel over de «escamotage Door het Nationaal erk den des ames» en ten slotte een opstel over socialen dienst voor gezinnen van mili- de ijselijke martelie (cffroyable marty- tairen, dat geplaatst is onder de hooge re) van de Duitschers die in Polen bescherming v.n Koningin Elisabeth, verbleven. j werd Donderdag in het Koninklijk Cir- Dit laatste vooral is iets griezelig. cus te Brussel een middagvoorsteeling Jammer genoeg dat het riekt naar ze- segeven waarop onze prinsjes aanwe- kere artikels die wij lazen in 1914 en z'£ waren. die dan ook de Belgen, die overrom- Aan prinses Josephine-Charlotte, peld waren door een zeker leger, voor- ^'e vergezeld was van prins Baudouinj stelde als menschen die nog heel wat en nrins Albe- werden bloemen aan beneden de Caraiben en andere men- geboden, en b i hun intrede in de ko- scheneters stonden. ninklijke loge, werden de prinsjes har- Dan waren het ook die goeie jon- telijk toegejuicht, door kinderen die gens van aanvallers. die gemarteld niet vlaggetjes wuifden, werden door die bloeddorstige bevol- M. Van de leulebroeck, burgemees- king die woonde langsheen de oevers ter van Bnisse woonde eveneens de van Leie en Maas en Schelde. Neen, voorstelling bij beste redacteurs, ?a ne prend plus. Bij het heer aan werden de prinsjes En al ons medelieden op dit uur nogmaals toegejuicht, gaat naar die millioenen ongelukkige Polen, aan wie uwe vrienden de wel-| DE "PRAVDA* OVER DE daden hunner Kuituur gebracht hebben en die thans in hun verwoeste en uit gemoorde steden en dorpen van ellen de en koude vergaan. BAKKERSWINKELS In de maand December schreef het Sovjet-Russisch blad «Pravda» dat er Wat echter uwe wetenschappelijke in Belgie gebrek aan meel was, zoodat Caritas aangaat en uw eerbied voor de de bakkerijen maar twee dagen per Kath. Kerk daarover hebben we in- week konden verkoopen. Gelukkig lichtingen van uit de beste bronnen, konden wij ter plaatse vaststellen dat 't Is waar ze wordt geloochend en offi- d^ werkelijkheid anders is. Doch nu cieel tegengesproken. Wij gaan daar spreekt de «Pravda» van 8 Januari niet over redeneeren. Alleen dit wij 1940 over de gebrekkige bevoorrading die deze woorden neerpennen, wij van brood te Moskou zelf, en nu zal er hadden gelegenheid om met geestelij- wel meer waarheid in de berichtgeving ken te spreken die Duitschland ont- schuilen. De «Pravda» schrijft als vlucht waren en één van hen had een volgt De brood trust van Moskou tijdlang in een concentratiekamp door- moet het brood op tijd bij de bakkers- gebracht. En wat die mensch. ons ver- winkels afleveren, en voor het vervoer telde deed ons van afschuw sidderen, van dit brood hebben de vrachtwagens Wij vragen dus aan die heeren op- vastgestelde uren. Maar deze uurrege- stellers wat meer rechtzinnigheid in het ling wordt niet onderhouden. Zeer dik- FINSCH LEGERBERICHT Het Finsche legerbericht luidt als volgt Op het land In de landengte van Karelie heeft de vijand Vrijdag mor gen de Finsche linies aangevallen over het ijs van de Muolojaervi-meren en de Taipale-rivier. Deze aanvallen werden met betrekkelijk geringe strijdkrachten uitgevoerd. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer heeft de vijand zonder ophouden zijn drukking voortgezet op de Finsche posities. Het is de vijfde dag dat de vijand vergeefs deze stellingen aanvalt Al de aanvallen werden afgeslagen en de Finnen behouden al hun stellingen. Deze aanvallen zijn aan den vijand duur te staan gekomen: Verscheidene compagnies werden vernield en hon derden dooden bleven op het slagveld achter. Aan de Oostelijke kust groote be drijvigheid der patroelies. Op zee Aan den Oostelijken oever van het Ladoga-meer heeft de vijand, gesteund door de artillerie, de verster kingen van Mansilla, ettelijke malen aangevallen. Al de aanvallen werden afgeslagen en de vijand liet voor de Finsche linies meer dan honderd lijken achter. Van de andere punten niets te mel den. In de lucht niets te melden. GEVECHTEN OP EEN NIEUW FRONT Men meldt uit Helsinki dat Vrijdag de gevechten van Donderdag hervat werden en dat er thans op een nieuw punt gevochten wordt De Russen trachten namelijk door herhaalde aanvallen op het fort van het Mantsi-eiland in den Noord- Oost hoek van het Ladogameer het geschut tot zwijgen te brengen. Dit is de eerste uitval der Russen in dit ge bied. De Finsche kustbntterijen op Mnntsl omsingelen de Russische linies en heb ben de posities van twee divisies door het kruisvuur dat zij daarop geopend hadden, in gevaar gebracht. Deze twee Russische devisies liggen in den drie hoek tusschen het meer en de Russische grens. I oen tenslotte den aanval op Mant- si was afgeslagen lagen meer dan hon derd dooden over het slagveld aldaar verspreid. FRANSCH LEGERBERICHT Officieele Iegermededeeling van Vrijdagavond i Niets te melden VERHOOGDE BEDRIJVIGHEID IN HET WESTEN Met de verbetering van het weder is de militaire bedrijvigheid aan do Moezel heftiger geworden. Den gan- schen Donderdagnamiddag trad langs weerskanten de artillerie tamelijk vin nig op. de Franschen beschoten den Schneeberg en de Duitschers den Kir- schenberg.Ten Oosten van Apach werd Vrijdagvoormiddag kanonvuur verno men, tusschen de Moezel en de Saar, daar tusschen ratelden de mitrailleusen en was ook de luchtvaart bedrijvig. beschrijven der toestanden. De Belgen zijn maar een klein volk, maar een apenvolk zijn ze nog niet. THEO. Het Staatsblad van 26 Januari bevat volgend ministerieel besluit Artikel 1. Van 31 Januari 1940 af wordt er overgegaan tot de uitgifte van Schatkistcertificatcn die a pari zul len worden gecedeerd in al de agent schappen van den Rijkskassier (Natio nale Bank van Belgie). Art. 2. Drie onderscheiden cate gorieën van certificaten worden tot stand gebracht, te weten certificaten op vier maand na dato, rendeerend 2,40 t.h. 's jaars certificaten op acht maand na dato. rendeerend 2,70 t.h. 's jaars en certificaten op een jaar, na dato rendeerend 3 t.h. 's jaars. Art. 3. De bij de inschrijving be- taalbare rente wordt afgetrokken van de tot het bekomen van de certificaten te volbrengen storting. De gedisconteerde intresten zijn vrij gesteld van om het even welke, tegen woordige of toekomstige. zakelijke belastingen of taxes ten behoeve van Staat, provinciën en gemeenten. Art. 4. Voor elke categorie van certificaten worden er stukken van 10.000 fr. en van 1 000 frank tot stand gegebracht! en mogen ook coupures wijls blijven de auto's in panne wan neer zij eenige straten ver zijn. Zoo zijn de auto's van de broodtrust op 7 Januari in totaal meer dan 55 uren in panne gebleven. Zoodoende blijft het brood in de fabriek en de magazijnen zonder voorraad. Natuurlijk rinkelt van een hooger nominaal bedrag wor- de telefoon dan zonder ophouden, den uitgegeven. I maar dat verandert niets aan den toe- Art. 5. De certificaten van 10.000 stand. En de «Pravda» eindigt al fr. en van 1000 frank moeten overeen- klagend dat het in de andere «brood- stemmen met de bij dit besluit ge- fabrieken» al niet beter gaat. Wanneer voegde modellen. het in de hoofdstad zoo gesteld is, hoe Zij dienen voorzien van den naam-moet het er dan niet toegaan in de klei- stempel van den Directeur-Generaal nere steden en dorpen, der Thesaurie en Staatsschuld en De E. P. Jezuiet de Poncharra, dig tot een gezin van negen kinderen be hoort, en op 26 Oost jl. priester werd gewijd, bekwam de volgende vermel en datum van uitgifte dragen en bij de ding aan de dagorde van de 4e Noord uitreiking door een gedelegeeide van Afrikaansche afdeeling van het Fran- den Rijkskassier worden ondertee- sche leger. Elite-brigadicr-waarnemer. waardig om tot voorbeeld te worden ce8teld, wegens zijne zelfopoffering, zijn moed en zijne koelbloedigheid. Bij de uit voering vat. een waarnemingszending en na de overzending van de door de legerleiding aangevraagde inlichtingen te hebben verzekerd, kwam hij eene patroelje ter hulp die door een in ge tal sterkeren vijand werd verrast Hij viel den vijand in den rug aan en be dien van den Directeur der Schuld aan toonder zij dienen door het reken hof geviseerd de speciale controle stempel van de Staatsschuld en die van het Rekenhof worden deels op den ti tel deels op de couche aangebracht. Om geldig te zijn moeten de certifi caten voluit de aanduiding van plaats kend; zij moeten tevens den met vet ten inkt aangebrachten afdruk van den dateerstempel van de Nat. Bank van Belgie dragen. Art. 6. De terugbetaling van de certificaten werdt op zicht, aan toon der gedaan in .1 de agentschappen van de Nationale Bank van Belgie, vier maand, acht maand of een Jaar na den datum van derzelver uitritte, volgens dt categorie waartoe zij behooren. w__ Deze terugbetaling geschiedt daags stookte hem met granaten, deze held- voor den vervaldag, als deze samen- haftige tusschenkomst liet aan de onzer, valt met een rustdag. toe de bovenhand te nemen in het ge- De Directeur-Generaal der Thesau- vecht en een vijandelijken post te ver- rie en Staatsschuld is belast met de uit- overen, twee manschappen der pa- voering van dit besluit. j troel je te bevrijden en bovendien nog Brussel, 20 lanuari 1940. .drie krijgsgevangenen te maken. Et nous voila cis» en verder in zijn sappig Luiker Waalsch legt Tatave Gustaaf is zijn naam ons uit, dat wij hier voor vier en twintig uur aan geland zijn; dat het erg koud en een tonig is in de abris, en nog een gansche boel explicaties en trukjes houthak ken, een deken rond je slaan, uren van bezoek der officieren waaruit we vatten dat hij «ancien» is en alles weet om de harde wacht wat te verzachten. Aangekomen bij 't vallen van den avond vinden wij den brasero aange houden door de mannen die we aflos sen. Met behulp van onze cokes vullen we 't vuur op en gaan wat sparren hakken om met den nacht te kunnen aanhouden. Wat later zitten wij met zijn vieren t vuur te staren, zoo dicht dat onze kapoten bijna verschrooien en de wal mende sparrenrook onze gezichten spookachtig zwart, terwijl onze rug vervriest en wij stampen om onze voe ten te verwarmen. Maurice een hoekig, echt Vlaam- sche boerenzoon rezeneert over de doening waar zijn ouders alleen zitten,: piekert over de beesten en geraakt niet uitgepraat over hunne «Jules» een prachthengst die nu opgeëischt is. Het is een echt Streuvelsche type kort gebonden, oerkrachtig, sober, kriste- lijk met vlasblond haar en veTgToeid met den grond. Tatave onverbeterlijke je m'en foutist» vol kwinkslagen, grappig, door en door gedienstig, altijd radbrakend Vlaamsch zingend en één en al zenuw. Robert, een bediende, met juffrouws manieren, kinderhandjes en nog niet ééns goed genoeg «soldaat» om als versleten piot te dienen natuurlijk volgens Tatave, die er nog een litanie eigenschappen in 't Waalsch en gebro ken Vlaamsch bijvoegt, waar de duivel niet A^ns wijs uit geraakt. En ondergeteekende. (punt.) We jeremieeren over thuis, de kou, dc troep, de korvees, de laatste oor logsberichten en alles en nog wat. We trekken lotje om te zien wie de eerste schildwacht staat, 't Lot duidt mij aan en 'k mag alleen wandelend mijn uren rn den nacht kloppen. Een onvergetelijk prachtig winter- zicht. De besneeuwde sparren met hun harmonieus opgaande tenger uitgroei ende kruin kontrasteeren met de hel witte grond die schittert onder een I klaar bestemde vrieshemel. Het i« een kerstkaartje met alle VTede, goedheid, zachtheid die een oogenblik de snij dende koude doet vergeten en met een zalig gevoel overstroomt. Ik kom bij de brasero en zie mijn schaduw met helm.karabijn en bajonet en een ijzig gevoel overmeestert mij. 't Is onmogelijk hamert het in mijn hoofd. Hier in dit door en door vredig landschap abris, pin nekensdraad-ver sperringen en gewapende soldaten. 't Is onmogelijk II dat die bevangen de rust, die vrede ademt, kan gestoord worden door wapengekletter der mi- traljeuzen en doffe kanonschoten. 't Is onmogelijk 111 dat er menschen zijn die mekaar naar het leven staan onder een klare vrieshemel waar elka ster vrede uitstraalt. 'L Heb koppijn, 'k word moedeloos denk en denk nog eens en kan niet begrijpen... De vriezende sneeuw kraakt. Hef onverbiddelijke «halt wie daar »X klinkt onwaar in de stilte, 't wacht woord en vooruit. 'k Sta voor een levend wezen.'k wisf niet dat het zoo goed doet iemand rond u te voelen, 't Is de officier van de wacht, 't Is koud, hé ouwe, niets bijzonders?' vraagt hij stampvoetend, met de neus alleen uit zijn sjarp en do handen diep in'de zakken van zijn kapot. «Enfin, moed jongen, 't li bijna af- geloopen voor de deze en... gij zijl toch nog altijd jonggezel». Ik kijk hem na. Bij een vorige wacht heeft mij mij verteld dat hij leeraar ii en vadeT van twee kinderen waarvan het jongste elf dagen was als hij bin nenkwam. Wat moet er In zijn vadergemoed omgaan. Denkt hij aan zijn vrouw en zijn twee kinderen 't Is toch nog harder voor zulke men schen» denk ik terwijl hij verder stapC naar een andere post. 'k Ben afgelost. In een deken ge wikkeld heb ik mij bij den brasero go- zet en verder stil nagedacht. De dagklaarte bracht verlichting. We werden levendiger, 't ergste was es af. We lachten, speelden en Tatave in gebroken Vlaamsch riep Courage, 't is de gedaan, tantot terug, c'est conv me ca hé cis?. F. V. P< Ergens la Belgie,

De Volksstem | 1940 | | pagina 1