Hoogdag in do Abdij van Westmalle Oorlogsberichten BARONES MOYERSOEN 28 De strijd in Finland G|> liet Westelijk front Woensdag: FEER. 1940 Wijding van den Hoeg Eerw. Heer Com Robsrtus Eyckmans Kabinetsraad Twee wielrijders onder autobus te Wespelaar De Wereldtentoonstelling te Mome in het jaar 1942 XXXXVlle JAARGANG NUMMER 40 Drukker-LHtgevef J. Van Nuffcl-Do Gendf. Kerkstraat. 9 »n 21 AA!.ST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het An. AALST i Agentschap Havaj. Adolf Maalaan. 13, to b.ucsel Ruo do Richelea. Bank Buldinga-Kingeway. 20 Londen. W C.2. H. Roman us [zon op 6,31 afl 7.19 L.K. 1 NM.9 In de annalen van de Abdij van Westmalle zal den 26 Februari buiten twijfel met gulden letteren worden ge- grifd. Immers op dezen dag werd de 7c Abt van deze Abdij door Z. Fm. Kard Van Roey plechtig tot abt gewijd. Met veel vreugde werd na gehouden stemmingdoor deze communiteit de Prior Pater Eyckmans als abt gekozen Heden vond de bekroning van deze kiezing plaats, de plechtige wijding door Z. Em. Kard. Van Roey. Tegen negen uur verzamelden zich in stemmingsvolle abdij kerk de paters en genoodigden voor het bijwonen van de ze plechtigheid. In het hoogkoor en in het gestoelte hadden verschillende abten en priors piaats genomen. Ingetogen volgden de aanwezigen de verschillende plechtigheden en hande lingen welke de wijding uitmaakte. Een koor van paters voerde de zeer stemmige wijdingsgezangen uit. Na de kleeding en overhandiging van iele waardigheidskenteekenen. n.l. mijter en staf ging de nieuw gewijde abt door de abdijkerk en gaf hierbij aan de aan wezigen zijnen zegen. Een maal dat hij op het hoogkoor had plaats genomen kwamen alle mon niken hunnen nieuwen herder groeten en ontvingen den gebruikelijken hand druk en kus. Na deze plechtigheid kwamen alle genoodigden te samen in de groote zaal voor het deelnemen aan het gezamen lijk middagmaal. Op het einde van dezen maaltijd nam als eerste spreker Z. Em. Kard. Van Roey het woord, om zich in loven de termen uit tc laten over al het goede c? it deze abdij zoo wel op geestelijk als Stofflijk gebied had weten te verweze- liiiten. Na zijne Eminentie kwam E. P. Ge neraal van de Trappisten, n.m. Mgr. Smets, aan het woord en loofde de eigenschappen van dezen nieuwen abt. Staatsminister Frans Cauwelaert die daarop het woord voerde, roemde den nieuwen abt om zijn uitzonderlijke gaven, als geestelijke en als menach. Onder uitbundige toejuiehing deelde spreker de aanwezigen mede, dat de Koning den nieuwen abt gezien zijne verdiensten als burger en als priester. Kern de onderscheiding schonk van Rid- cier in de Leopoldsorde. Deze mededee- lrng werd door alle aanwezigen op har telijk applaus onthaald, i Ondertucschen speldde de heer .Staatsminister deze hooge onderschei ding. op de borst van den nieuw geko- i zen abt. Burgemeester van Westmalle, baron Straelen Walais onderlijnde het geen [do voorgaande sprekers reeds was trklaard en wees vooral op de goede verstandhouding tusschen gemeentebe- stuur en de abdij en hoopte dat dit nog lang moge blijven. Als laatste spreker was het de be stuurder van het College van Herent hals, de Zeer Eerw. Heer Van de Puyt, 'alwaar de Hoogeerw. Heer Abt zijn eerste studies heeft gedaan en noemde heele reeks namen welke na gedane stu dies aan voornoemd college het tot hooge plaatsen in de burgerlijke zoo wel in de geestelijke wereld het hadden gebracht. Onder den indruk van alles wat de zen dag voor den nieuwen abt had ge bracht, dankte daarna den Hoogeerw. Vader Dom Robertus Eyckmans en hoopte dat al de wenschen uitgedrukt bewaarheid zouden worden. Melden wij nog dat Eerw. Pater Van Schelde door Staatsminister Van Cau welaert de onderscheiding van Ridcïei in de Kroonorde werd op de borst ge speld wegens zijne verdiensten als al- moezenier in den vorigen oorlog bewe zen en als erkenning van het geen door hem in het kloosterleven werd verwe zenlijkt. Voorwaar een schoonen dag voor de Abdij van Westmalle. De leden der regeering vergaderden Maandag namiddag tc 14.30 ure in ka binetsraad onder voorzitterschap van den h. Pierlot, eerste minister. Te 18,45 ure werd aan de pers vol gend officieel relaas verstrekt De raad onderzocht enkele aanpas singsmaatregelen van administratieven aard inzake verplaatsingskosten van het rijkspersoneel en inzake bevoegdheid van zekere rijksdiensten. De minister van arbeid zette aan den raad de beginselen uiteen welke die ren gevolgd bij de schatting van som mige effecten, benoorende tot de por tefeuille van instellingen onderworpen aan het toezicht van het departement van arbeid en sociale voorzorg. Op verslag van de ministers van landsverdediging en van verkeerswe zen onderzocht de raad dc invoering van een speciale aanstelling ten be hoeve van de marine-officieren. De minister van verkeerswezen deelde aan den raad het bestaande ju ridisch statuut van de Sabena mede, als ook de wijzigingen welke er aan ge bracht worden. De minister van verkeerswezen stel de den raad in kennis van de bestand- deelcn van de overeenkomst der we reld postvereeniging, onderteekend te Buenes Aires. De ministers van arbeid en van eco nomische zaken brachten verslag uit over de uitslagen van de nationale ar- beidsconferentie. De minister van buitenlandsche za ken en van verkeerswezen zetten de voorwaarden uiteen waarin vreemde schenen werden aangekocht. Tenslotte behandelde de raad nog eene reeks aangelegenheden van be stuurlijken aard. Wat den aankoop van de acht Ame rikaansche schepen betreft, vernamen wij naderhand dat de bedoelde booten door een Belgische maatschappij wer den aangeworven. De Amerikaansche maatschappij welke deze booten ver kocht heeft geen aandeel in de Belgi sche maatschappij. Zij zou slechts de hvpothecaire geldschieter van <ie dezer schepen zijja. Met den aankoop dezer schepen, al dus hoorden wij uit ministerieele bron zouden geen buitenlandsche kapitalen gemoeid zijn en zou er voor den Staat gcenerlei uitgave uit voortvloeien. De aangekochte Amerikaansche schepen zijn bestemd voor de bevoor rading van het land en het is hun ver boden aan oorlogscontrabande te doen. Te Wespelaar heeft Zondagnacht een vreeselijk verkeersongeval plaats gehad dal het leven kostte aan een soldaat trwijl een tweede erge verwondingen J opliep. Rond middernacht kwam de auto bus van h. Alf. De V..., wonende Dijk- straat, te Wespelaar, die den dienst ver zekert tusschen Leuven en Mechelen be 'sluurd door Louis C..., eveneens van Wespelaar, van zijn laatse reis huis waarts gereden. Ter hoogte van de melkerij St. Jozef juist waar de weg een lichte bocht maakt, volgden twee wielrijders dezelf de baan. Het waren twee soldaten, bei den van Wakkerzeel-Werchter, Theo- fiel Schonkeren, 28 jaar oud, die zich Maandag in zijn eenheid moest aanbie- en zijn makker Petrus Soly, eveneens 28 jaar. Tengevolge van een nog onbekende oorzaak, kwamen beide wielrijders on der het voertuig terecht. De voerder C.t eveneens in verlof zijnde soldaat, stop te onmiddellijk en snelde de slachoffers ter hulp. Met de hulp van enkele gebu ren die hij ging wekken, werden beide aangeredenen, die geen teeken van le ven meer gaven, een naburig huis bin nengedragen. Dr. de Behault uit Til- donk, in allerhaast ontboden kon slechts den dood van f"h. Schonkeren vaststel len Daarna verleende hij de beste zor gen aan Petrus Sol\', waarna hij hem naar het burgerlijk gasthuis te Leuven deed overbrengen. I De rijkswacht uit Haacht deed de eerste vaststellingen en verwittigde daarna het Leuvensche parket, dat het '•verder onderzoek leidt* Gisteren is in onze stad zachtjes in den Heer ontslapen, MEVROUW. DE cchtgenoote var don Heer Baron Ro- m&in MOYERSOEN, senator, oud mi nister en Oud-Voorzitter van den Se naat. De weledele afgestorvene heeft een. in christelijk opzicht. Zeer verdienstelijk leven geleid. De opsomming alleen van de bijzonderste der goede werken voor dewelke zij haar tijd en zichzelve opof ferde volstaat om het te bewijzen. Zoo was zij provinciale voorzitster van het Verbond der Christelijke Vrou wen van Belgie; voorzitster van het werk der retretten voor meisjes uit de kleine burgerij en uit den werklieden- stand; voorzitster voor de stad Aalst van het nationaal werk voor hulp aan de families van de opgeroepen solda ten; zoo zorgde zij, jaren lang, voor de katholieke lagere meisjesschool van den Geeraardsbergsch'-n steenweg. Door hetgeen zij deed, zij, die tot een der hoogste families der stad De- hoorde, voor allerlei goede werken, is ze een voorbeeld van christelijke lief dadigheid en ch.Mstelijk geloof. Moge ze veel navolgers en navolg sters hebben, in alle standen, ook in de hoogere burgerij. Moge God alt belooning voor haar verdienstelijk leven haar weldra in den Hemel aanvaarden. FINSCH LEGERBER1CHT In Karelic hebben de Finsche troepen het eiland Koivisto verlaten. De vijand bleef in het Westen van het eiland aan vallen. Deze aanvallen werden met zware verliezen afgeslagen. Te Salmenkaita werd een aanval der Sovjets afgeslagen. In het Oosten van het eiland kalme dag. Ten Noorden van het Ladogameer l.aime dag, maar geschutsactie. In den i sector van Kuhmu werd een Sovjet- j compagnie uiteengeslagen. Elders op 't front activiteit van patroeljej. I In de streek van Syskyjaervi zijn de Finnen voortgegaan met de omsingeling der Russen. Troepen, 5 tot 600 man sterk, werden vernietigd. De Russische generaal Borisiv, bevelvoerder over de I 8e divisie, werd gedood en met de mi litaire eer begraven. de zelfde streek maakte men ma- tcriaal buit toebehoorende aan de 208e en 316e Sovjet divisies. Dc Finnen maakten zich meester van vier batte- I rijen van het 12e regiment en van een groote hoeveelheid geweren. Verder werd een groot aantal kanon nen van andere regimenten buit ge- maakt, aanvalswagens, autos, veldkeu kens, enz. I Onder de gemaakte gevangenen telt men I 7 onder-officieren, twee politieke co mmisa rissen en 29 onder-officieren. Vele gevangenen zijn voortkomstig uit Siberie en werden zoo goed als zon der voorbereiding naar het front ge voerd. De katholieke deelname aan de E 42 WU LEZEN IN DE KATHOLIEKE WERELDPERS Sinds eenigen tijd is in Rome een nieuwe afkorting ingeburgerd, namelijk E. 42 Wie deze afkorting nog niet heeft gehoord, zal denken aan een be paalde tTein, aan een autobus- of tram lijn. Maar iedere inwoner van Rome zal U kunnen vertellen, dat de E. 42 de afkorting is van Esposizione 1942 dat wil zeggen Wereldtentoonstelling 1942. Aan deze wereldtentoonstelling wordt druk gewerkt en het is een vol ledige stad, die onder den naam «E 42» nabij Rome verrijst. Aan deze tenton- stelling wordt ook van katholieke zijde deelgenomen door een groot paviljoen, waartoe ook een kerk behoort, die is toegewijd aan de HH. Petrus en Pau- lus, en die op Sint Pieter na de grootste koepel ter wereld zal hebben. Een dezer dagen komt het Comité van het katholieke paviljoen bijeen, om de definitieve plannen te bespreken. De katholieke afdeeling op de wereldten toonstelling zal uit twee gebouwen be staan, op de eerste plaats de kerk. van de HH. Petrus en Paulus, en vervolgens hel eigenlijke paviljoen. In het pavil joen zullen de bezoekers een beeld krij gen van den nauv.en band. die tusschen Rome en het Yaticaan beslaat. Het paviljoen zal in woord en beeld een beknopte historie zijn vanaf de eerste dagen van het christendom in Rome. In de hal ziet men een reconstructie van het keizerlijke Rome uit den tijdl der eerste Apostelen: daarnaast ziet men een reconstructie van Rome ten tij de van de groote vervolgingen onder keizer Nero. Teksten uit de werken van dc HH. Petrus en Paulus en er ris van Tacitus en Svetonius zullen de re constructie illustreeren. De aandacht van alle bezoekers zal getrokken worden door een groot schil derij. dat de Christenen in de catacom ben voorstelt, terwijl zij de nagedach tenis der eerste Apostelen eeren. Dit schilderij zal worden geïllustreerd met 'een afschrift van de Aanroepingen der Apostelen die onlangs in de cata comben gevonden zijn, In het paviljoen zullen vele kunstwerken van het Vati caanse he museum volden tentoongo- hield* VIBORG VOLLEDIG VERWOEST Naar een bijzondere correspondent te Helsinki, aan Havas mededeelde, is de stad Viborg of Viipuri volledig vernield De berichtgever die deelnam aan den oorlog in Spanje verklaarde dat de ver nieling te Viborg merkelijk grooter is dan deze die de Spaansche steden on dergingen. Enkele historische gebou wen staan nog recht maar het grootste gedeelte der stad is in puin herschapen. De kerken zijn vernield en rook stijgt alom uit de stukgeschoten gebouwen op Deze vernieling is in hoofdzaak tc wij- ten aan de luchtbombardementen. Bo vendien werd de stad nacht aan nacht |dnor het Russisch geschut bekogeld. De I burgerbevolking werd vanzelfsprekend nr.ar veiliger oorden gebracht. Slechts enkele patroeljes der burgerlijke verde diging zijn op ronde in de stad. Van tijd tot tijd wordt het gerucht van vlieg tuigen waargenomen, maar over 't alge meen heerscht doodsche stilte in de ver woeste 3tad. FINNEN MOETEN WIJKEN DOOR GEBREK AAN MUNITIE Aangaande de gebeurlijke bemidde ling van de Skandinavische landen in !den Fi ischen oorlog. verklaarde een Finsch» n woordvoerder te Londen, dat de Fii nen steeds bereid zijn een eer- I vollen vrede te sluiten. Vc «ral gebrek aan wapens en mu nitie ebben de Finnen gedwongen in de landengte achteruit te trekken, daat Finland niet genoeg voorraad aan mu nitie op kon slaan. Indien er genoeg kanonnen en munities zijn, kunnen wij volhouden. Aan het Oostelijk front kunnen wij een guerilla-oorlog voeren, maar in de landengte moeten wij den vi;and door ons geschut tegenhouden. Onze linies zijn. om het hoofd te kwnen blijven bieden, verplaatst van Kaislahti over Somme. naar 't Naylc- ki-meer en van het Kanara station, naar het Muolaanmeer. Vandaar gaat de linie naar het Aryanaanmeer en dc Sainienkaila-rivicr, die met de Vouls- k' rivier is verbonden, en den loop van de laipale-rivier naar het -Ladoga meer volgt. FRANSCH LECERBI-.RICHT Het Fransche legercommuniqué t In zijn geheel kalme dag. DUITSCH LEGERBF.RICHT (D.N.B.) Het Duitsche opper commando deelt mede In het Westen zwak veldgeschut van beide zijden bedrijvigheid van verken ningsvliegtuigen. De Duit» he jachttoe- stellen. die den pntroeljedienst verze keren boven de Duitsche baai en boven het Westelijk front zijn niet in contact 1 getreden met den vijand. Een Fran.sch toestel (een Potez-63») werd in het Eifelgebicd neergehaald. Een onderzeeër, die onder het bevel staat van kapitein Herbert Schultze, is van een kruistocht teruggekeerd en meldt de vernietiging van 34,130 ton. Deze onderzeeër beeft ji> zewticn 'schepen in den grond geboord die 114,510 ton vertegenwoordigen. GROOTE TROEPENBEDRIJVIG HEID LANGS DE MOEZEL Uit Remich wordt aan de Ober- mosel Zeitung gemeld, dat een groote bedrijvigheid heerscht aan de andere zijde van de Moezel. Het treinverkeer was er voor den oorlog nooit zoo groot als nu. Geheel den dag door ziet men autos en vrachtwagens, kolonnes in- jfonterie, cavalerie en wielrijders. Het zelfde wordt gemeld uit het dorp Wint- range. tusschen Remich cn Schengen gelegen. I Vandaar ziet men 's avonds tot j s morgens kolonnen transporten van munitie en bevoorrading weg en weer gaan van Nenning naar het front. De bewoners waren niet weinig ver rast toen zij zagen, dat in enkele dagen tijds nan den anderen oever van de Moezel een geheel nieuw dorp uit den grond verrezen was. Vooral de Fransche artillerie heeft zwaar gebombardeerd. Schcngen was ditmaal het doel van het vuur en de Duitschers hebben slechts zwak geant woord. I Volgens den berichtgever uit Echter- nach van hetzelfde blad. zou Goering met vier generaals eenipeo tijd op do brug van F.chternach hebben doorge bracht. Het blad geeft dit bericht echter onder alle voorbehoud. II AUAANbCHL KOLONlbA llt IN Dcor de Italianen worden in Abessyme nieuwe wegen aangelegd ovei een afstand van duizenden kilometers Op» de foto, een nieuwe baa* nabi» Asmara.

De Volksstem | 1940 | | pagina 1