EEN ANTWOORD OP KLETSPRAAT Oorlogsberichten 6 De strijd in Finland Op het Westelijk (roilt De strijd op Zee [Woensdag Maart 1940 V'ooropeningsplechtig heid der International» Jaarbeurs van Brussel Italiaansch blad tegen het kremlin De werkloosheid XXXXVile JAARGANG NÜMMER 54 Drukker-Uïtgevef J. Vari Nuffel-Da Gendt. Kerkstraat. 9 «n 2! AAfjST. DAGBLAD 2% CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten bet Art. AALST j Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, tc b.utsel Rue de Richeleu. Panjs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.7* H. COLETTA zon op 6,17aM7,31 E.K. 17 N.M. 9 Ons werd voor enkele dagen een "brochuur ter hand gesteld, die als titel draagt Moderne SlavernijZe heeft als auteur zekeren Edward Ingram Walkin, een Engelschman. Wij hebben deze publicatie aan dachtig onderzocht en wat ons heeft getroffen of met verbazing geslagen, "t zijn niet zoozeer de leerstellige dwa lingen, de verdraaiingen van de ge schiedenis en het oneerbiedige voor de Kerkelijke Overheden, maar het feit dat zoo iets rondgevent en rondge strooid wordt door zich noemende Katholieke Jongeren. Altijd hetzelfde, lijk bij den ouden Lfcfontaine De Wolf is overtuigd dat hij meer schaapjes zal kunnen nekken als hij zich in herder verkleedt en zich met herdersstaf en zelfs doedelzak bij die onnoozele dieren begeeft. Maar he laas van 't oogenblik dat hij zijn wei nig zangerige stem laat hooren, komt heel het bedrog uit Zijn poging is mislukt Hopen wij dat de pogingen van de ze Katholieke Jongeren ook zal mislukken en dat ze met schaamte en schande den aftocht zullen blazen. De verspreiders van bedoelde bro- chuur vragen ons een klein artikeltje tc schrijven om hun waar aan te beve len. Een artikel wil ik wel ten beste geven en zoo het past wel «neer dan één,maar die waar aanbevelen, dat niet. We zul len hun veeleer toonen hoe jammer het is zoo iets als «Katholieke» waar te doen doorgaan. De Wolf verraadt zich door zijn schor en akelig geluid. Dus, Katholieken, opgepast Het werkje heeft ten doel den krijgs dienst, zooals hij ook hier ten onzent bestaat, als iets onrechtvaardig voor te stellen. De Staat zou niemand mogen verplichten de wapens op te nemen en iedereen zou moeten vrij zijn te verkla ren dat hij geen lust heeft om te vech ten of om anderen te dooden, kortom dat hij gewetensbezwaren heeft die hem niet toelaten de wapens op te ne men. Vooraf zullen we zeggen dat er wel geen redelijk mensch. Iaat staan een katholiek kan gevonden worden die den oorlog zou beschouwen als een ideaal, als iets dat dient nagestreefd. We weten dat zekere abnormalen in dien zin hebben gesproken. Maar het is met afschuw dat de beschaafde we reld die verklaringen heeft vernomen. We zouden geneigd 7-ijn, zoo sprak de groote Paus Pius XI, het woord van den profeet te herhalen Dissipa gen- tec quae bella volunt. Verstrooi de volken die den oorlog willen.» En 't is de leering der Kerk dat alle middelen dienen aangewend om zoo'n onheil te voorkomen. Men mag aan geen oorlog deelnemen die onrecht vaardig is. Maar waar een land zich genood zaakt ziet de wapens op te nemen om zich tegen een indringer te verdedigen of een vijand te bevechten die tegen jalle wetten in, een volk tot slaaf wil maken en gelijk we dat in deze laatste tijden gezien hebben, moord en ver woesting wil brengen bij naburen of anderen, omdat het hun lust hun goed en land tot het hunne te maken, daar ren van dit land van geweter.Vbezwa- kan er geen sprake zijn voor de man- jren; daar hebben zij het hunne bij te dragen om te redden datgene zonder hetwelk het leven maar een rampspoed zou zijn, namelijk de vrijheid en het recht. Wat zou men wel denken van een n.an die wanneer booswichten zijn huis 'zouden binnendringen om zich van zijn geld meester te makeh en meteen zijn vrouw en kinderen te dooden,, ze maar zou laten begaan onder voor wendsel dat hij gewetensbezwaren heeft om menschen te kwetsen of on schadelijk te maken. Die man zou een ellendeling zijn en het bloed zijner vrouw en kinderen zou om wraak ten hemel roepen. Wat zou er van ons dierbaar Belgie geworden zijn, hadden onze mannen van den Ijzer, hadden onze dappere soldaten gewetensbezwaren ingeroe pen lijk die waarvan sprake in dit bro- chuurtje, dan hadden we op dit uur den vrede gekend, zooals de arme bannelingen van Siberie of de pension- nairen van de concentratiekampen.En daarom zouden de schrijver en ver spreiders van dit onooglijk vlugschrift je wel hebben kunnen uitpakken met gewetensbezwaren!... Ze zouden hun dat anders geleerd hebben Nu op dit oogenblik dat heel de we- weld in bewondering staat voor dat heldenvolk Van Finland, iê men slecht gekomen met zulke brochuurtjes. Had den de Finnen naar zulke dwaze argu menten geluisterd lijk er daar uiteen gedaan worden, dan zou reeds op dit uur de dictator van Moskou, met zijn woeste benden, lijk hij in Polen deed, de bevolking bij beele massa'i hebben uitgeroeid, de kerken in danszalen ver- arderd of tot den grond toe afgebrand dan zou al wat heilig is en dierbaar aan het Finsche volk daar in puin liggen, zonder dat daarom de gewetensbezwa ren van die arme sukkelaars zouden geëerbiedigd worden. Neen, zoo een Katholiek en vooral een jonge Katholiek wil vermijden een bezwaard geweten te hebben, dat hij ten opzichte van zijn vaderland,die zijn groote familie uitmaakt, zijn plicht doe, heel zijn plicht, wat het hem ook moge kosten. Wij kennen in de ge schiedenis der Kerk vele soldaten, die de eer genoten hebben der heiligver klaring, maar geen enkele lafaard. THEO. De gebruikelijk gewo'rdeh voorope- ningsplechtigheid van de Internationa le Jaarbeurs van Brussel, had Maan dag ochtend te I I ure, in de zaal van de documentaire bioscoop der Groote Paleizen (Heizei) plaats. Deze voor-openingsplechtigheid werd voorgezeten door M. Dokter Van de Meulebroeck, burgemeester van Brussel, en tevens voorzitter van het uitvoerend comité, aan het bureau bij gestaan door de bh. Catteau, senator, Fonck, directeur-generaal, Ectors, voorzitter der Kamer van Koophandel van Brussel, Verbruggen, hoofd der diensten van de Jaarbeurs, en andere personaliteiten. DE TOESPRAKEN. De h. Van de Meulebroeck opende d~ beurt der toespraken. Eerst en vooral dankte de h. Burge meester van Brussel de Pers, voor de medewerking welke zij sedert jaren aan de Internationale Jaarbeurs ver leent. Vervolgens legde de opvolger van burgemeester Max nadruk op het feit dat dit jaar. en zulks niettegenstaande de internationale gebeurtenissen, de' deelnemingen uit het buitenland nog talrijker zijn dan dc vorige jaren. De h. Van de Meulebroeck wees vooral op het belang der afdeeling van Belgisch Congo, welke niet minder dan 750 vierkante meter beslaat, waar deze sectie totnogtoe slechts door één offi- cieele stand vertegenwoordigd was. Deze belangrijke ruimte is in eerste instantie toegewijd aan de klare, prak tische en levendige samenvatting van wat Congo aan het moederland ver mag te leveren, en aan hetgeen de Bel gische handel en nijverheid naar onze mooie en rijke kolonie kunnen uitvoe ren. Tenslotte drong de redenaar er bij de dagbladpers op aan, de actie van dc Internationale Jaarbeurs te steunen. Deze steun werd den h. Van de Meu- lebroecke door de hh. Tack, voorzitter dei Brusselsche Afdeeling van den Al- gemeenen Belgischen Persbond, en Bogaerts, voorzitter van den Buiten- lar.dschen Persbond ruim toegezegd. De plechtigheden van den dag wer den besloten met een rondgang aan de Paleizen, waar men druk in de weer v^as. om de officieele opening van a.s. Woensdag voor te bereiden. Het is een «oorlogsfoor schertste in een bondige rede de h. Directeur- Generaal Fonck. Desniettemin zal de Internationale Jaarbeurs van Brussel dit jaar een oppervlakte van meer dan 50.000 m2 beslaan Op dit oogenblik legt men de laat ste hand aan de toebereidselenmaar over 48 uren zal nochtans alles kant en klaar zijn. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Pauskronmg werd in de Ste Goedele kerk te Brussel, een plechtig Te Deum opgedragen. Mgr. Micara, bij het verlaten der kerk. Een geweldig rekwisitorium tegen de Spvjet Uni< vindt men in het katho liek blad van Milaan, dc Italiadie zekere aantijg ngen van de bladen van het Kremlin tegen de Vatikaansche politiek beste, ipeit als bare leugens. In Italië, zo schrijft het blad, weet men wat me| moet denken van Rus land, welk. 'i s zijn volk te hebben ver dierlijkt door het in de wreedste zede lijke en stoffelijke ellende te dompelen zijn imperialisme botviert en op bar- baarsche wijze te keer gaat tegen an dere volken, door de Sovjetische lucht- vé.arders uit té zenden met brandbom men om de komst van het vredelie vend regiem van de vrijheid en de rechtvaardigheid aan te kondigen, te gen de reactionnaire bourgeoisie. Benevens de bajonetten van de Ge- peoe houden drie verschrikkelijke go den de wacht bij het lijk van Lenin in het Mausoleum van Moskou, namelijk: de leugen, de haat en het geweld». BEELDEKENS VOOR 1ste en PLECHTIGE COMMUNIE met gouden druk te beginnen van 22 fr. 50 de 25. Boekhandel VOLKSSTEM Van regeeringszijde wordt mede gedeeld Voor de eerste maal sedert verschei dene maanden wijst de wekelijksche statistiek op een gevoeligen achteruit gang van de werkloosheid de vermin dering bedraagt nagenoeg 17.000 werkloozen. Deze vermindering spruit giootendeels voort uit de verzachting van de temperatuur. welke weer toe laat buiten te werken o.m. in het bouw bedrijf., en ook de mobilisatie van de werkloozen. Immers zooals men weet werden 20.000 geheele of gedeeltelijke werkloozen. die wcrkloozcnsteun ge noten, onder de wapens geroepen.Het ministerie van Landsverdediging is trouwens van zin uit te zien naar een betere verdeeling van de lasten in ver band met de mobilisatie door over te gaan tot het oproepen van niet-verze- lccrde werkloozen, welke militaire verplichtingen hebben en ook van ze kere vrijgestelden. Voor het oogenblik heerscht de werkloosheid vooral in de bouwnij- veiheid, bij dc dokwerkers het ha- venverkeer te Antwerpen is immers met nagenoeg 70 i.h. verminderd in het textielbedrijf, de steengroeven, en de kleinnijverheid. Daarentegen wordt met volle krachten gewerkt in de zware mer aalnijverheid, den scheepsbouw, de machinebouw en de diamantnijverheid en in de kolenmij nen, waar zich vooral een gebrek aan geschoolde werkkrachten laat gevoe len. FINSCH LEGERBERICHT TE LAND De vijand heeft getracht te voet over het ijs van de Viipuri-baai te geraken maar hij werd teruggedre ven. De Sovjetaanvallen tusscnen d« baai van Viipuri en de Vuoski werden afgeslagen. In de richting van Ayrapan heeft de vijand meerdere aanvallen gedaan die alle met erge verliezen zijn algeslagen. In het Oostelijke deel van de land engte groote bedrijvigheid van de ar tillerie aan weerszijden. De meeste bedrijvigheid was bij Taipale. Ten Noord Oosten van het Ladoga- mee rwerden vijandelijke aanvallen gedaan in de richting van Pitkaranta, maar zij zijn afgeslagen. Te Kollan- jckiile werd het gevecht heel den dag voortgezet. De vijand heeft I 200 man schappen verloren. In de richting van Kuhmo hebben de Finnen een steun punt aan den vijand ontnomen. De ge vechten worden voortgezet. Te Petsa- mo heeft de vijand zich van Nautsi te ruggetrokken over 3 km. in Noordelij ke richting. In de lucht De Finsche lu.htmacht ging voort in den loop van 3 Maart trkennings- en bombardementsvluch- len te houden in de landengte van Ka- relie, Kolonnes en Sowjetconcentraties werden gebombardeerd. De bedrijvigheid van de Sowjet- luchtmacht was samengetrokken op de landengte en op de plaatsen ten Noord v/esten van het Ladoga-meer. Wilman- strano. Kouras en Mathkesselka wer den gebombardeerd. De ernstigste schade werd te Wilmanstrano aange bracht waar meerdere gebouwen ver nield zijn. In het binnenland was de bedrijvig heid van de Sowjetluchtmacht vooral groot in de Kymmone-vallei waar Kot- 'ka. Myllykosko en Interkeinen wer- jden gebombardeerd. Volgens totnutoe ontvangen inlich tingen, hebben de bombardementen geen slachtoffers tengevolge gehad. Volgens gecontroleerde inlichtin gen, hebben de Finnen, in den loop van den dag, 4 Sowjetvliegtuigen neer gehaald, buiten twee onzekere gevallen Men heeft de resten gevonden van een vliegtuig, dat men waarschijnlijk bij de Russische verliezen van 29 Fe- biuari kan tellen. DE HELDHAFTIGE VERDEDI GING VAN VIBORG Ten koste van groote offers zijn de Russen er in gelukt vasten voet te krij gen in de puinen "an Viipuri (Viborg) doch de Finnen verdedigden hun stel lingen krachtdadig, in overeenstem ming met hun gewone tactiek nooit terrein afstaan zonder den vijand zoo veel mogelijk verliezen toe te brengen. Nog steeds dalen Russische parachu tisten achter de Finsche linies, doch geen enkele ontsnapt aan de verdedi gers. In de straten van Viipuri worden nog hevige gevechten geleverd. De stad is nu totaal in puin. De verdedigers der stad trekken voor het meerendeel in goede orde in Noord Westelijke richting af naar dc nieuwe linies, achter Viipuri. Hoewel het lot der stad thans be zegeld is. werd de val nog niet officieel meegedeeld. De Russen zijn nergens in contact met dc nieuwe verdedigingslinie. In den sector Taipale Lebben de Finnen wekenlang geen duimbreed terrein verloren. FRANSCH STAFBERICHT (Havas). Geringe bedrijvigheid m den loop van den dag. i De Duitsche patrouille» zijn uiterst 'bedrijvig geweest in het No man's I land i en in de lucht. Die bedrijvigheid j op het front gaf nnnleiding tot enkele incidenten! gevechten, hinderlagen nr- l-lleriegeschut. Naar United Press uit Kopenhagen verneemt, zou de Nationaal Tidende uit Stockholm bericht hebben, dat het aantal Finnen dat bij de verdediging an Viborg gedood werd, zeventien duizend bedraagt. De Belingske Tidende meldt van het Noordelijke front, dat de Russen op het oogenblik in den Finschen oor- jlog drieduizend manschappen per dag 'verliezen. Daarbij wordt niet aange duid of hier de gewonden bij inbegre pen zijn. Tevens wordt gemeld dat ernige Deensche vrijwilligers getraent hebben uit de trainingskampen naar het front te «deserteeren». Van Fransche zijde wordt gemeldt dat verscheidene luchtgevechten wer den geleverd, tijdens dewelke twee Duitsche jachtvliegtuigen waarschijn lijk werden neergeschoten al onze v 'icgtuigen keerden naar hun basis weer. Een Duitsch verkenningsvliegtuig werd neergehaald door een vliegtuig van de Britsche luchtmacht boven de zone van onze voorposten. Na een week van slecht weer wa ren de laatste dagen zeer gunstig voor c'e luchtbedrijvigheid. De verkennings zoowel als de jac)%eskaders, zijn op gestegen en er hadden talrijke luchtge vechten plaats. Niet minder dan 3 Duitsche vliegtuigen werden door de Fransche en Britsche piloten neerge haald. Al de toestellen der geallieerden zijn naar hun bases weergekeerd. In den nacht was het Fransche lucht- leger bijzonder actief. Verkennings vluchten werden ondernomen boven de Siegfriedlinie en tot ver boven het Duitsche achterland. Van hun kant hebben de piloten van dc R.A.F. een Duitsch vliegtuig neer gehaald. DUITSCH LEGERBERICHT (D.N.B.) Ten Westen van de Moezel werden vijandelijke verken ners achteruitgedreven; wij maakten er twee gevangen. Zeven Fransche soldaten werden ook gevangen ge maakt, tusschen de Snar en het Palts woud, door Duitsche verkenners, die poogden in het noman's land door te dringen. EEN DUITSCHE ONDERZEE BOOT TOT ZINKEN GEBRACHT (Reuter.) Medcdeeling van het de partement van Luchtvaart Een Duitsche duikboot werd Maan dag aangevaren in de Schillig Roads (Baai van Helgoland) door een vlieg tuig van de R.A.F. en men gelooft dat de duikboot vernield werd. Het vlieg tuig had dezen opgemerkt en wierp 4 Lommen uit waarvan eene den duik boot trof tusschen het midden- en het achterschip. Na den aanval was dc duikboot omringd van zwarten rook en alleen het bovenste deel van den toren bleef boven water. NEDERLANDSCH SCHIP VERMIST Een groote angst heerscht in Neder landse he scheepvaartkringen. aan gaande den stoomer -Rijnstroom» 693 ton, die de Downs heeft verlaten en waarvan men nog steeds zonder nieuws is Men denkt dat het schip zoo goe<L als zeker is gezonken. Een reddingsboot en reddingsgor dels evenals gedeelten der koopwaar, zijn nabij de Westhinder bemerkt. Men hoopt dat. de bemanning uit I 2 koppen bestaande, zich in een andere reddingsboot bevindt. DE CHARLES F. MEYER GETORPEDEERD Maandagavond tc 20 u. 30 kon men \olgerde S.O.S. opvangen Op de lEgi'ag 50 36.5 N. 0 55,5 O. in het «bp -Charles F. Meyer, getorpedeerd Wij verlaten het schip De opgegeven hg;:ing is in het Kanaai op ongeveer 3V mijl Z. W. van Folkestone. Door de nabijheid van andere schepen zal dq bemanning vermoedelijk gered zjjnfc

De Volksstem | 1940 | | pagina 1