Tandpijnen KRANKZINNIG UIT LIEFDE DENTOGÈNE- Gemengd Nieuws De wisselmarkt in binnen- en buitenland KOLONIALE LOTERIJ Weer een Belgisch leger- vliegtuig verongelukt De d> 'ie gevluchte Geïnterneerden 8. Maart. H. Fcliclta». Een vcornamc Roineinscbc dame. bcsteecl- d*: al haar zorg aan de chriitenc of- voeding harer kinderen en de beocle ping der liefdadigheid Samen .nel haar kinderen onderging zij den mar teldood. (lie eeuw.)' De relieken ven den H. FrancfKu» Xrverlus. Hel lichaam van den H. Fianrisus Xaveriu», dat in de Jesu Kerk in Goa bewaard wordt, zal in Decem ber in het openbaar worden tentoonge steld. Men verwacht bij deze gebeurtenis duizenden pelgrims uit de geheele we reld, waaronder den Kardinaal Patri arch van Lissabon en den Portugec- schen Minister-President Dr Salazat. Neemt uw aandeel in het gemeen- cthrppelijk ttreven, Schrijft Ir» cp de ONAFHANKE- LiJKHEIDSLEENING. Een e'genasrdig geval aan de Bel- gisch-Duitsche grens. Men weet dat dc Duitsche overheden verbieden over de Duitsch-Belgische grens te komen tusschen acht uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. Een eigenaardig geval dat veel schade berokkent aan zcke.e personen, doet zich voor te Eynatten, een Belgische gemeente en vooral aan dc bewoners van de Lichtenburgslr. In 1931. tengevolge van een rech'- tiekking van een strook grensgebied, ging deze straat naar Duitschiand over onder uitdrukkelijke voorwaarde dat de Belgen steeds de volle beschikking zouden hebben over deze straat. Nj moeten deze personen thuis zijn s avonds te acht tot 's ochtends te zeven uui I Stelt niet uit tot morgen wat U he den doen kunt, Schrijft m op de ONAFHANKE- LiJKHElDSLEENING Het statuut der Pius-Orde gewijzigd In het statuut der Pius-orde, die door Paus Pius IX in 1847 werd ingesteld nis waardeering voor bijzondere vet- dirnsten voor Paus en Kerk, zijn ver schillende veranderingen aangebracht. Tot op heden was aan de twee eer ste klassen van deze onderscheiding te vens adeldom verbonden. Wie het giootkruis ontving, werd in den crf-.lij- ken adelstand verheven, en wie tot Commendatore werd benoemd, in den persoonlijken adelstand. Nu is het vcr- leencn van adeldom bij alle rangen van de Piusorde afgeschaft.' Voortaan ontvangt men dus alleen het ó'rdelce- ken zonder adellijken titel. De uitvoer van Kongoleesche koffie Het bericht dat de Belgische regeering den uitvoer van 2000 ton Kongolee sche koffie Arabica heeft toegestaan, werd door de planters gunstig ontvan gen. Er wordt op gewezen dat deze man» regel zal toelaten de stocks gêdeeltclijk te verlichten. Handelen is leven Laat uw kapitalen niet rusten, Schrijft in op de ONAFHANKE- LIJKHE1DSLEENING. Uit het Feven van Keizer Maximiliaan ea Keizerin Charlotte «oor CONSTANT Al MAR» 318de Vervolg. Mijn voorouders stamden uit een adellijke Spaansche familie, die in Brazilië als Staatsambtenaren kwamen ei. wier leden naar verschillende stre ken van Zuid-Amerika uitweken. Mijn grootvader kwam zich te Mexico vesti gen. waar hij een groot handelshuis oprichtte en veel geld won zoodat hij ccne aanzienlijke lortuin vergaarde Mijn vader was zijn eenige zoon. en toen don dc Bella de Panpeloena over- eied liet hij zooveel goed achter, dat zijn erfgenaam besioot den handel niet voort te zetten en op breeden voet te lt ven. Hij huwde eene schatrijke Mexicaar.- s. he. want. zooals het spreekwoord zegt het water loopt altijd naar de zee. Eene dochter spioot uit dit huwelijk en ge kunt u wel voorstellen hoe dit kind werd vertroeteld en in weelde op gevoed. Mijn vader had zich nooit met Staatszaken ingelaten tot hij vriend schap aanknoopte met een Mexicaan, die aan het hoofd r'ond van een bende mannen, die uit den vreemde waren Verplaatsbare baden voor het En gelse he front Naa^t de verplaats bare keukens zijn ook verplaatsbaie baden in gebruik. De Engelsche regce- ring heeft twee vrachtauto'» naar het front gezonden, waarop stortbaden zijn geplaatst.lederen dag kunnen 700 per sonen een douche nemen. Dc Queen Elisabeth voltooid De Queen Elisabethdie 85 .000 ton meet, en de grootste pakelboot der wereld i»; heeft ge-eskorteerd door 2 sleepbooten. op~26 Februari het dok van de Clyde verlaten. De weerstand van den Belgischen frank blijft ongewijzigd. Er is s'eeds groote vraag op de buitcilandsche markten, zoodat het goud blijft toe vloeien. Kenmerkend uit financieel oogpunt is. voor dezen tijd. de zwakheid van het pond en bijgevolg ook var. dei: Frahschen frank. Te Brussel werd het pond Dinsdag verhandeld tegen 115 en de Fransche frank tegen 0.65 Belgische frank. Te Londen evenwel blijven de offi- cieele noteeringen op peil men be taalt er het pond 1 19 Belgische frank. Op de andere buitenlandsche wissel markten betaalt men echter veel min der. Naar verluidt dient de reden van den lagen stand van het pond op vrije markten gezocht in het feit dat de F.n- gelschc uitvoerhandelaars verplicht zijn de betaling van hun leveringen in buitenlandsche munt te eischen, dit met het oog op kontrool op den invoer van buitenlandsche valuta. Dit heeft tot gevolg dat de houders van ponden geen afzet meer vinden, tenzij tegen lagen prijs. De Engelschen n aken zich daarover niet erg bezorgd, want zij veronderstellen dat die pon den voortkomen van uitgeweken kapi talen. De Fransche frank wordt meege sleurd door het pond. De inz'-nking er van heeft dus geen uitstaans met dc onlangs afgekondigde maatregelen betreffende reëvaluatie en afstand van goud. Niettegenstaande dc wissclkontiooi houden de Skandinavische munten stand, evenwel zonder dat hun lot vol komen zeker is. PAASCHGESCHENKÉN LO-TRI-KO herinnert U er aan dat de HAAR 12 MILLIOEN ZAL VERDEELEN ZATERDAG 23 MAART gekomen, met de Mexicanen niet het geringste verband hadden, echte ge- Ivkzoekers die meenden een baantje hebben gevonden door zich de be schermers der Indianen te verklaren, welk volk. volgens hen. in zijn eigen land als paria's werden behandeld er. mishandeld... Hoe mijn vader zich hij hen aan sloot, hij die uit eene adellijke familie voortsproot, is mij altijd een raadsel geweest. Wat kon het hem maken wat er met de Indianen gebeurde en hoe die rood huiden door hun blanke meesters wer den uitgebuit, achtervolgd, uitge moord... Het deed ons toch geen leed en verdienden die halve wilden wel een beter lot Waarom zijn nieuwe vriend, die »en Mexicaan was van het zuiverste ras die ook van Spanjaaicitn en hranschen verwenscht was. er had kunnen toe be sluiten als leider van deze vreemdelin gen op te treden, is beter uit te leggen. Zijn doel was een opstand van al d stammen der roodhuiden op touw te zetten, zich van de regeering van Mexico meester te maken.een roodhuid tot vorst te doen uitroepen en. als hoofd der raadgevers van de kroon, het land zelf te regeeren. Misschien was zijn doel wel later, door eene staatsguep. zoo noemt mer dat als ik een goed geheugen bezi* tot keizer van ons land te doen uitroepen. Heeft mijn vader zich ook Joor het vooruitzicht van cc n groot man te wor den aan het hoofd van Mexico, laten n.ecslepen Het is toch dc eenige vei- DE BEMANNING BESTAANDE UIT EEN MAJOOR EN "EEN KAPITEIN, OM HET LEVEN GEKOMEN Uit Luik wordt gemeld dat een Bel gisch militair vliegtuig welk zich van Evere naar Bierset had begeven, bij zijn terugkeer te pletter is gevallen.De twee inzittenden werden gedood. Hun ne lijken werden naar het St Laurenl- ziekenhuis van Luik overgebracht. NADERE BIJZONDERHEDEN Naar wij vernemen heeft het ongeluk' zich Woensdagnamiddag te 17 uur voorgedaan in de volgende omstandig heden. Het vliegtuig was een Foxtoestcl, welk bij zijn terugkeer naar de hooici- stad in een groote wolk was terechtge komen en tengevolge van de slechte zichtbaarheid in de omgeving van Ans zoo laag moest daien dat het nauwe lijks 50 meter hoven den grond vloog. Zulks werd door taWjkc getuigen be vestigd. r Door omstandigheden die nog moe ten worden opgehelderd zakte het vliegtuig nog lager te Remicourt. bij Ans, om ten slotte te pletter te vallen. De twee inzittenden werden op slag gedood. Het zijn de majoor-pdojt Marchal en de waarnemer-kapitein Forster. Majoor Marchal was woonachtig tc St Stevens Woluwe. Hij laat eer. we duwe met drie kinderen achter, waar van het oudste nog geen 10 jaar oud is. Hij stond bekend als een zeer koel bloedig piloot en heeft zelfs generaals leeren vliegen. De waarnemer is uit Brussel en is zelf oud-piloot. Thans diende hij als reserve-officier. Dit nieuw ongeluk welk komt na de droeve reeks van de èerste dagen van deze maand heeft zooals begrijpelijk, diepe ontroering verwekt in de lucht vaartkringen. Eer. Schatldstce.t'jRcaat is een brevet van burgerzin. Schrijft in op de ONAFHANKE- LIJKHEIDSLEENING. WERDEN ZIJ N All IJ THEUX GEZIEN Door de riikswacjrt.van de provin cie Luik Wordt dTuk gé'zocht achter de drie geinterneerde Duitsche officieren, die onlangs uit het fort van Hoei zijn gevlucht. Men meent dat het drietal zich in de bosschcn tusschen de Vesder en de Amel schuil houden, j Dinsdagavond werden zij ontwaard nabij Sp'rirr.oiit. Woensdagmorgen ontiroette een be woner van Theux een persoon in het bezit van hooge Duitfche laarzen, die per rijwiel was. Hij dr>eg een zwarten re ïcnmantel doch het kenteeken var. de luchtvaart, evenals een ster op den kiaag. waren zichtbaar, terwijl de man blootshoofd was. Men vermoedt dat hij zich bij Z'jn twee gezellen begaf die op dat oogen- blik zich verscholen in de bosschen van Mont-Theux. De rijkswacht, geholpen door het leger, patroeljeert dag en nacht.Waar schijnlijk zullen de drie geinterneercien tiachten Francorchamps of Malmedy tc bereiken, langs de bosschen van Souvenière, om dan de grens te passer- ren. klaring van zijn onbedacht optreden, aat met zijn gevoelens van edelman met kon strooken. Zooals het vooral, in zulke gevaar liike ondernemingen het geval is, wa ren er tusschen dc aanvoerders van het verbond verraders gedrongen en toen alles gereed was om den opstand over I et gansche land te doen losbreken, werden de leiders aangehouden en in de gevangenis opgesloten. Onderscheidene dezer mannen wer den tot de doodstraf verv ezen en te rechtgesteld... Mijn vader, dank zij de invloedrijk l;eden die zich zijn geval aantrokken, verd tot verbanning verwezen en ove. de grenzen gezet. Daar al wat hij bezat aangeslager- was geworden, had hij ternauwernood enkele dagen te leven van het geld dat hem gegeven was gcWorden. Wij gingen hem vervoegen met le dige handen, want de rijke vrienden, die hij in Mexico Dezat. beklocgen ons zeer. maar vonden toch dat mijn va der bekomen had hetgeen hij verdiend had door zich hel lot der vuige rood- 1 uiden aan tc trekken en weigerde» ens met goud te steunen. Zoo gaat het trouwens altijd in he» leven zoolang gij invloed hezit, d* rrenschen dienst kunt bewijzen of met uw geld voorthelpen, tel» ge niets dar. vrienden. maar den dag dal gij uw macht kwijt geraakt of uw geld verliest zijn de u zoo verknochte lieden als hij tooverslag verdwenen.. Dat is gezonde filosofie, mep.icP don Diego en de ondervinding heelt DE DIEFSTAL VAN DEN SCHAT TE LEDEBERG ONDER BIJZONDERE WAAK- I ZAAMHEID Dat de diefstal van den schat van 700.000 fr. in goud het voorwerp dei gesprekken blijft te Ledeberg en om trek, hoeft geen betoog. Men vraagt J zich af toe het mogelijk is dat deze diefstal in een bank, waar het geld m een koffer- geplaatst was, kon gepleegd worden. Apotheker Van Dale was een oud nian, en volgens zijn inlichtingen, liet hij zijn meid dikwijls meegaan naar de bank. De vrouw heeft zich ten spoedig ste rekening gegeven van de waarde van dat goudgeld. Zij was in het bezit van een prokuratie. haar toegang vcr- leencnde tot de kelders der brandkof- fers. Het was natuurlijk ten huize niet moeilijk om den sleutel aan haar mees ter te vragen, aangezien zij soms bood schappen in de bank had te verrichten. Bij menigvuldige bezoeken was het ook wel mogelijk den schat te lossen. Dat alles moet nu door het gerecht vertier onderzocht worden. De vrouw is nog altijd in genees kundige behandeling te Brussel en_ is e onder bijzondere waakzaamheid.Zij zal naar Gent worden overgebracht van zoodra haar toestand het toelaat. DE WEDUWE VAN OVERMERE WERD VERMOORD Door het parket van Dendermonde was de schouwing gelast van het lijk van de weduwe Van Acker, gevonden in een gracht, in de nabijheid van haro woonst, Lindenstraat te Overmere. Deze lijkschouwing heeft uitgewe zen. dat het slachtoffer een slag in den nek had gekregen; deze slag was niet doodelijk. De aanrander heeft daarna de vrouw, die het bewustzijn had ver loren in de gracht gewoipen. Daar is de weduwe versmacht. Diefstal is geenszins de drijfveer ge weest van de misdaad. Op last van het parket werd overgegaan tot de aanhouding van Isidoor De Maes- schalck die sedert jaren met het slacht offer in oneenigheid leefde. De Maes- schalck beweert, dat hij den moord niet heeft gepleegd. Hij kon ech'er geen alibi voorleggen dat zou kunnen gekontroleerd worden. Er wordt aangevoerd dat De Maes- schalck reeds in 1937 de weduwe Van Acker in het gelaat geslagen en ge poogd heeft haar te verdrinken. Hij is naar Dendermonde overgebracht en er in de gevangenis opgesloten. Over en kele dagen moet hij voor het gerecht verschijnen wegens slagen toegebiacht aan de weduwe Van Acker. DIEFSTAL IN EEN KANTOOR VAN BELASTINGEN TE NINOVE 's Namiddags omstreeks een uur, ver liet de h. Florimond Van de Noortgate ontvanger der belastingen van kanton II, zijn kantoor en sloot de deur zooals naar gewoonte, waarvan hij den sleutel op een bepaalde plaats neerlegde.Toen hij een tijdje later terug kwam, be merkte hij dat tijdens zijn afwezigheid dieven in Het vertrek hadden geweest, want tal van kasten stonden open. Te meer de lade van zijn kas, waarin zich het bedrag bevond van de ontvangsten van den morgen, was opengebroken en een som van ongeveer 14.000 fiank verdwenen. Het parket van Oudenaar de. onder leiding van onderzoeksrech ter Vander Meersch kwam ter plaatse. Industrieelen, handelaars, Voer uw voorloopige beleggingen, De ONAFHANKELIJKHEIDSLEE- N1NG. mij geleerd dat het immer zoo is, zon der uitzondering. Mijn vader en mijne moeder moesten werk zoeken, om in hun nood druft te voorzien en mij groot te hren gen... (s men gewoon geweest van jongs af te arbeiden voor ten karig loon, dar. weet men niet beter, en men kan zich stellen in zijn lot. maar is men in wee! de en zonder iets te moeten doen voor zijn bestaan door de wereld gekomen, dan is het eene erge straf te moeten slaven voor zijn brood... Mijne ouders hielden het dan ook r.iet lang vol en op zes maanden tijd volgden zij malkaar naar het graf door verdriet en heimwee gedood... Ik bleef alleen en jonger en sterker, kon ik mijn leed te boven komen en in mijn post bij brave lieden, als kokir. n ijn bestaan vinden. Leefde ik niet gelukkig, ik had geen zorgen voor den dag van morgen en had beslolen maar te berusten in mijn lot... Toen werd Maximiliaan tot keizer van Mexico uitgeroepen en vele banne lingen mochten naar hun vaderland te- rugkeeren en een aantal werd terug in het bezit hunner verbeurd verklaarde bezittingen gesteld. Een oogenblik dacht ik er aan terug naar Mexico te reizen en ook mijn iech ten te doen gelden... Het noodlot had echter de wilskracht die wellicht vroeger in mij bestond, gansch neergebcukt. en ik kwam, na lang aarzelen tot het besluit maar te blijven waar ik was en als dienstmeid AF8ESNEDEN, 6EIG0D DOOR 6 FR. OE FLESCH, II *Ll£ APOTHEKEN. ROOFOVERVAL IN LIMBURG Terwij! de h. C. Callewae.ri. post- ontvanger te Kermt, 's avonds om streeks vijf ure, zijn laatste verrichtin gen deed meldden zich aan hel loket twee personen aan. Het waven een soldaat en een burger die verlangden een spoedverzending af te geve'n. De postontvanger beging de on voorzichtigheid de twee onbekenden op het bureel te laten, terwijl hij dan de spoedbestelling zou klaar maken.Op dat oogenblik hebben de kerels den hr Callewaert overvallen en hem zoo eig geslagen dat hij het bewustzijn verloor Intusschen hadden de bandieten een som van 50.0000 frank buit gemaakt en zijn hiermee aan den haal gegaan. De echtgenoote van den h. Calle waert was op boodschap naar Hasselt, zoodat er op het oogenblik van den overval niemand aan huis was. De rijkswacht en beambten uit Has selt kwamen ter plaatse om een onder zoek in te stellen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier te doen gehad met kerels die goed op de hoogte waren van den toe stand in het postkantoor te Kermt. DIEFSTAL MET INBRAAK TE HAACHT Dinsdagnacht ontving Haaeht het bezoek van dieven. Bij den winkelier en herbergier Guill. -Janssens, Groote Baan. weid, voor een groot bedrag allerlei eetwa ren buit gemaakt. Niet het ittjpste ge rucht werd door de huisbewoners waar genomen. Het is reeds de derde maai dat dezelfde winkel door de booswich ten werd bezocht. Aan de overzijde bij den beenhou wer Eulaerts, vond men 's ochtends het venster opengebroken, niet? v/ercï vermist, zoodat men veronderslelt dat, door een of ander toeval de schurken werden verdreven. Ook bij de echtgenooten Vanden- schrieck, eveneens winkeliers, werd gepoogd, langs de achteizijde van het huir binnen te dringen. Hun poging mislukte. De rijkswacht van Haacht, doet een streng onderzoek. rr.ijn leven te eindigen. Hoelang zal het keizerrijk duren vroeg ik mij af... De Mexicanen ver branden nog al gemakkelijk hetgeen ze enkele uren vroeger aanbeden hebben, en de vorst kan binnen enkele maan den, enkele weken misschien, van den troon geworpen worden. Wat zou het mij dan gebaat hebben voor zulk een korte spanne t»ids weer Juanita dc Bella de Panpeloena ge weest te zijn, om opnieuw de baan op te moeten en mijn kost te zoeken... Maar hei lót had er anders over he slist... Ik ontmoette Gonzales, die thahs in dienst is van de Puebla en dc- vriend van Kobe is geworden... Na de indompeling van den heer Gil Bias in het siroopvat, lachte don Diego. En de Rooie lachte luidop mee... Gonzales was in dienst van mijn vader geweest... Zooals al onze be dienden was hij steeds goed behan deld geworden, want. had mijn vader het voor de roodhuiden opgenomen, ook aan de blanken had hij immer ecnig degelijk bestaan bezorgd en gaf zelf in zijn woning het voorheeld... ('t Vervolgt) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst,

De Volksstem | 1940 | | pagina 2