KRANKZINNIG DIT LIEFDE Een Hadiominisdadiger» Em Franschman vrij te Berlijn Uit de Vatikaansche Stad DE GELDMARKT De Opeischingen van 1958 Sproeten komen vroeg I si if iv!a»ü. H. Fiarc *xa. Hci leven van de H. F rancisca Romans is van haar prilste jeugd één opgang naar God door gebed, boete rn liefdadig heid, die zij zoover dreef, dat zij zich niet schaamde voor de f rmen op be deltocht te gaan.Zij stierf in 1440. Bij Z. H. den Paus. Z. H. de Paus heeft Dinsdag, Mevr. Steenberghe en jonkvrouwe Christine de Memptine ontvangen. onderscheidenlijk voorzit ster en sekretaresse van de internatio nale Liga van de Katholieke Vrouwen. Mej. Manncrheim te Brussel. De legatie van Finland deelt mede dat in strijd met een vorig bericht, Mej. Man- nerheim, dochter van den Finschen Maarschalk heden Zaterdag te Brussel za! aankomen en wel te I 3 ure 35 in het Zuidstation. De werkloosheid. Tijdens de week van 26-2-40 tot 2-3-40, bedroeg hei gemiddeld aantal per dag gecon troleerde werkloozen 182.659 eenhe den tegen 213.483 voor de vorige week. hetzij een vermindering van 30.824 eenheden of 14.44 t.h. Voor de overeenstemmende week van 1939 bedroeg het daggemiddelde 195.916 eenheden. MIS- en VESPERBOEKEN Prachtige keus in alle prijzen en banden aan 4) fr. enz. Boekhandel VOLKSSTEM De Spa?ruche Goede-Week Proces ses. De beroemde Goede-Week processies zullen dit jaar weer in de oude luister gehouden worden. Tus- schen Palmzondag cn Paschen zullen in Sevilla weer 40 broederschappen met 92 pason (tafereelen) door de stad trekken. De broederschap der Doornenkroning van Sevilla bestaat dit jaar juist vierhonderd jaar. In de processie van de Goede week in Granada zal een nieuwe paso te zien zijn, namelijk een afbeelding van O. L. Vrouw van de Overwinning. Kolcrlele Loterij. Sedert het ontstaan der loterij werden 58 schijven waarvan de rekening bepaald is afge sloten. getrokken. Bedrag van den verkpop der biljet ten 1.431.040.400 fr. Kosten van beheer en publiciteit 73.058.766 fr. waarvan 47.014.494 fr. voor commissieloon wegens ver koop. Loten uitbetaald aan winners fr. 856.064.175. Zuivere winst 499.966.879 fr. Dit bedrag werd als volgt verdeeld: 445.841.879 fr. aan de Koloniale Schatkist; 51.125.000 aan de Tentoon stelling van Brussel; 3.000.000 fr. aan dc Tentoonstelling van Luik. Voortaan zullen de varkensvellen bewerkt worden m Duitschland.Tot nu toe gebruikte men in Duitschland. verneemt het Belga agentschap uit Berlijn de varkensvellen niet. daar het vereischte. leder uit het buitenland betrokken werd. Nu zullen echter ieder jaar de vellen van twee miljoen var kens gebezigd worden door de Duit- sche nijverheid. PATERNOSTERS IN ZILVER EN ANDER METAAL te beginnen van I fr. 50 tot 90 fr. Boekhandel VOLKSSTEM Uit het leven van Keizer M&ximiliaan cm Keizerin Charlottn Boor CONSTANT AIMARD 319de Vervolg. Gonzales had ook veel voor mij oAfr e i daar hij tot de partijgangers van het' keizerrijk behoorde, gaf hij mij den raad mij tot den vorst te richten en wist mij te bepraten. In zijn gezelschap ondernam ik de reis naar Mexico en hij wist het te be werken dat ik tot een der secretarissen van den keizer werd toegelaten, om mijne zaak te bepleiten... Deze beloofde mij al tr zullen doen wat mogelijk was om mij weer mijn rang en mijn fortuin te bezorgen. Onderscheiden malen ging ik hij hem aankloppen maar telkens wist hij mij met beloften te paaien. Eindelijk na tusschcn hoop en vrees te hebben geleegd, gedurende een ge- ruimen tijd. wees de man mij kortweg de deur met de mededeeling. dat de keizer er niet voor te vinden was Mexicanen die een oproei" van India nen hadden willen uitlokken, onder zijn hoede te nemen. Niet de keizer, meende Gonzales, maar de lieden zijner onmiddellijke omgeving, die de Indianen vreezen. hebben dat besluit genomen. Het is noodig dat wij den vorst zelf In de Vl'estdeutscher Beobachter ie onder de titels Radio-misdadigers kregen hun straf; en -.Luisteren naar vreemde zenders is moreele zelfver minking het volgende bericht uit Ber lijn verschenen De Duitsche bijzondeie rechtban ken moesten zich weer met voor het volk schadelijke lieden bezighouden, die nog niet willen begrijpen, dat het luisteren naar buitenlandsche zenders in den huidigen levensstrijd van ons volk een misdaad is, welke als moreele zelfverminking dezelfde harde straf verdient, als voor den soldaat die zich zelf door lichamelijke verminking voor den krijgsdienst ongeschikt maakt. De bijzondere rechtbank te Ham burg heeft den 57 jaar ouden Ferdi nand Reimers en den 50 jaar ouden Ernst Reimers bestraft met vijf jaar tuchthuis en vijf jaar verlies van cere- rechten en den 50 jarigen Ernst Behn, met anderhalf jaar tuchthuis en twee jaar verlies van eererechten. De ver dachten hadden wekenlang naar de be richten van een Engelschen zender ge luisterd en zich daarover voortdurend met elkaar onderhouden. De bijzondere rechtbank te Frank fort veroordeelde den 37 jarigen Paul Krieger aldaar tot een tuchthuisstraf van vier jaar; voor dien tijd zijn hem bovendien de burgerlijke eererechten ontnomen. De bijzondere rechtbank te Klagen- furt heeft den 59 jarigen Gregor Bizall en den 44 jarigen Alexander Kupper onderscheidenlijk tot 3 1/2 jaar en anderhalf jaar tuchthuis veroordeeld. Bizall had Kupper in zijn woning aan gespoord Radio-Straatburg aan te zet ten en er met Kuper samen naar ge luisterd. Bizall heeft de gehoorde be richten later met voldoening verder verteld. Hetzelfde blad vermeldt dan nog dc veroordeeling van zeven andere personen wegens hetzelfde feit. BEELDEKENS VOOR 1ste en PLECHTIGE COMMUNIE met gouden druk te beginnen van 22 fr. 50 de 25. Boekhandel VOLKSSTEM Een enkele Franschman wandelt vrij door de straten van Berliin. Een verra der in den trant van dc heeren die de Fransche uitzendingen van de Duitsche radio verzorgen Maar neen 1 In t geheel niet. De Franschman in kwestie toeft ambtshalve in dc hoofdstad van het met zijn land vechtende rijk. Bij het uitbreken van den oorlog was overeengekomen, dat een lid van hel personeel der Duitsche ambassade te Parijs, van de Fransche te Berlijn, er zou achterblijven tot het houden van toezicht op huis en archieven. De bewegingsvrijheid van den kluizenaar der Parizer Platz is natuurlijk beperkt. Wel heeft hij het recht naar het ge zantschap van de V.S. te wnndelen.dat jammer genoeg voor hem. dicht bij is. Op Amerikaansch gebied mag hij een praatje voeren, voor de rest kniest hij temidden van de kostbare wandtapij ten. Zijn vurige wensch is over een ra diotoestel te beschikken; naar het schijnt onderhoudt zijn ambtgenoot tc Parijs aldus aanraking met de bui tenwereld. kunnen naderen... Een paar dagen later kwam hij me welgezind opzoeken. Ik geloof dat ik het gevonden heb zoo sprak hij. Inlvoedrijke vrienden hebben voor u gewerkt. Morgen zult gi; bij de keizerin worden gebracht. Gij kunt haar uw lijdensgeschiedenis bekend maken... Zij is een engel van goedheid, heeft nooit iets aan den keizei gevraagd dat niet werd ingewilligd en ik ben er over tuigd van dat zij oc in gelukken zal me- juffer de Bella de Panpeloena weer in het bezit te stellen van den naam en fortuin harer voorouders. Ik mocht inderdaad de eer genieten met de keizerin te spreken, en zij be loofde mij dat ze zich mijn lot zou aan trekken en mijn wenschen zou kunnen doen inwilligen. Ik was voor het ongeluk geboren 1 De keizer weigerde halsstarrig zich bezig te houden met de dochter van den aanstoker der Indianen en mijn verzoek werd opnieuw afgewezen. Gonzales kon verkrijgen dat ik eene tweede maal door de keizerin Charlot te werd ontvangen, die mij nogmaals met tranen in de oogVn door mijn ge schiedenis diep bewogen, de belofte aflegde bij den keizer te zullen aandrin gen om hem van gedragslijn te doen veranderen... Maar de vorstin vertrok naar de lan den over den Oceaan, de gelukster van Juarez steeg weer helder aan den he mel en ik was op het punt terug mijn vaderland te ontvluchten, wat mij ech ter door Gonzalez werd verhinderd... Niemand zal u hier kwaad doen, GEHEIM EN OPENBAAR CONSISTORIE Z. H. de Paus hield gisteren morgen een geheim consistorie cn daarna een openbaar gedurende hetwelk de hei ligverklaring der Zalige Marie Pelle- tier, stichtster der Zuster van den Goe den Herder, en der Zalige Gemma Galgani besproken werden. Daarna werden verscheidene bis schoppen gewijd. De plechtigheden werden bijgewoond door 21 leden van het H. College waaronder de aartsbis schop van Lyon. NADERE BERICHTEN Het Openbaar Consistorie werd ge houden in de groote zaal der Zegenin gen, gelegen boven het Atrium van de Vatikaansche Basiliek. Gevolgd dobr de geestelijke en wereldlijke leden van zijne antichambre vej-liet de Paus zijne private vertrekken en begaf hij zich naar eene zaal waar de kardinaal-eerste diaken en de ceremoAiemëester hem opwachtten en hem bijstonden bij het aantrekken van de gewijde ornamen ten. Omringd van de edele garden be gaf de H. Vader zich naar de Consis torie-zaal, waar het geheim consistorie werd gehouden. Daarna begaf de Paus zich naar de zaal der «Paramenti<>. waar hij het roode «pluviale en den mijter opzette voor het Openbaar Consistorie. Pius XII nam vervolgens plaats op de Sedia Gestatoria». Stoetsgewijs ging het langs de hertogelijke en ko ninklijke zalen naar de zaal der Zege ningen, waar de aankomst van den Paus werd begroet met den zang Tu es Petrus en door de toejuichingen van de geloovigen. De Paus nam plaats op den troon en de plechtigheid ving aan. De deken van de Consistoriale ad- vokaten naderde den troon en verzocht den Paus in eene lange latijnsche toe spraak. zijn placet te verleenen voor dc heiligverklaring van de gelukzalige Marie de Sainte-Euphrasie Pellerier. Na hem pleitte een consistoriaal advo-, kaat de zaak van de gelukzalige Gem ma Galgani. Namens den H. Va<Jer werd het woord gevoerd door Mgr Bacci, secre taris der Breven aan de Prinsen, die zich links van den troon bevond en zegde dat de Heilige ,Vader voorne mens was de Kardinalen cn Bisschop pen te raadplegen, vooraleer zijne toe stemming te verleenen, wat zal ge schieden op een semi-openbaar Con sistorie, na Paschen. De Paus stond tenslotte recht, ter wijl de aanwezigen kc#f'ldcn om den apostolischen zegen tc .ontvangen. Waarna Pius XII terug .plaats nam op de - Sedia Gestatoriau en dc zaal ver liet, geestdriftig toegejuicht door de menigte geloovigen. De daling van het pond-sterling schijnt niet te wijten te zijn aan een zwakheid van de munt, daar zoowel de Engelschen als de Franschen over groote reserven beschikken. Zij wordt uitsluitend toegeschreven aan het En- gelsche toezicht op de handelsverrich tingen en inzonderheid van den wil om te beletten, dat betalingen zouden ge daan worden met pond-sterlings, die niet op de officieele markten werden gekocht. Dc papieren pond-sterling noteerde Yt oensdag 114.50 fr. en de Fransche frank 62.40 fr. zoo meende hij. en het goede recht zal zegevieren. Maximiliaan zal weer onze heer en meester worden, de keizerin za! terugkeeren en hare belofte houden Na eenigen tijd trad hij in dienst van den kapitein dc Puabla en kon hier in het klooster als keukenmeid van zijn meester doen aannemen. Niemand zei hij, zal u hier komen zoeken... Ik heb dezen dienst verkre gen. omdat ik vernomen had dat de kapitein het bevel ovérde wacht van Maximiliaan's gevangenis zou voeren en ik wellicht iets zou kunnen doen om het lot van den vorst te verzoch ten... Wie weet is ef niets te verrichten om hem aan de klauwen zijner vijan den te ontrukken. Zoo kwam, eindigde Panpeloena haar verhaal, dat ik eerst, toen ik Koba den keizer een briefje zag in de hand stoppen, de gedachte in mij opkwam hem te verraden, want ik heb niet vee! voor den keizer over die mij steeds heeft afgewezen... Maar toen kwam het beeld zijner gemalin, van de goede keizerin Char lotte mij voor den geest en dat deed mi; er toe beiluiten een slot voor mijn mond te houden... En als Koba mij alles heeft bekend gemaakt, heb ik gezworen hem te hel pen. Ik heb ook Gonzales aangesproken en zonder hem al te zeggen wat ik er van weet. hem bekend gemaakt dat er pogingen zouden in het werk gesteld worden om den vorst uit zijne gevan genis te verlossen... Hij is bereid te helpen en gij kunt op hem rekenen als op u z^ïf... Hij is een Aangezien sommige gemeentebe sturen nog niet al de dossiers betreffen de de in 1938 gedane opeischingen hebben overgemaakt, is het niet moge lijk het totaal bedrag op te geven van de opeischingen welke tijdens den ver strekten vredesvoet in 1938 hebben plaats gehad. Op den datum van 26 Februari 1940. beliep het totaal van de voor de vereffening van die opeischingen be taalbaar gestelde sommen 20.128.295 fr. voor 314.000 beëindigde dossiers. Het bedrag van de nog te betalen sommen, geschat volgens de thans nog te onderzoeken dossiers 1000) be loopt 1.500.000 fr. Het werk voor de vereffening van de in 1938 gedane opeischingen zal kunnen beëindigd worden omstreeks 20 Maart 1940, op voorwaarde dat de vragen om inlichtingen welke gezon den werden om de dossiers volledig te kunnen opmaken, tijdig worden terug gestuurd. Er dient opgemerkt dat in 1938 gedane opeischingen in zeer slechte omstandigheden hebben plaats gehad en dat, bovendien, de zeer lange pro cedure van de wet van 12 Mei 1927 moest worden gevolgd: vandaar de vertraging in de betalingen. Zulks was niet meer het geval voor de sedert 26 Augustus 1939 gedane opeischingen. Voor deze bedroegen de tot op datum van 20 Februari 1940 gedane betalingen ongeveer 325 mil joen frank, dank zij de vereenvoudi gingen welke krachtens Je wet van 7 September 1939 tot verleening van bij zondere machten, in de vereffenings procedure werden aangebracht. GEWELDIGE BRAND TE GENT Donderdag namiddag rond 5,15 u. terwijl het werk in de spinnerij van de Filatures et Tissages Réunisgelegen Aeroplaanlaan te Gent, volop aan den gang was, is plots brand uitgebroken in dit uitgestrekt werkhuis, welke op de eerste verdieping van het fabrieksge bouw is gelegen en een oppervlakte van 5000 vierkante meter beslaat. Een der werklieden zag een vlam opslaan uit zijn spinmolen van I 10 bobijnen. In minder dan den tijd om zich om te draaien en naar de blusch- machienen te grijpen, was het vuur overgeslagen tot gansch de zaal welke 50 meter breed en 100 meter lang is. Al de daar staande spinmolens en ge touwen hadden in een oogwenk vuur gevat. De vlammen waren waarschijn lijk langs de Jicht ontvlambare stof deeltjes welke in de spinnerij hingen, overgezet aan andere rhekaniekeri. Het was onmiddellijk een algemee- ne vlucht naar de noodladdërs die langs den gevel zijn aangebracht en die er breed en veilig genoeg zijn om ongelukken te voorkomen. De dichte rook welke in de brandende zaal hing bemoeilijkte echter de reddingswerken uitermate. Verscheidene arbeidsters moesten geholpen worden bij het ver laten van het brandende gebouw. Ve len hadden hun kleederen moeten achterlaten. De brandweer was intusschen reeds te." plaatse gesneld met drie auto's en volledig materiaal onder bevel van lui tenant Gooris. Daar de ringvaart vlak voor het ge teisterde gebouw ligt, waren snel de slangen uitgelegd en werd met het blus- schingswerk begonnen. De ruiten van de brandende zaal werden verbrijzeld en het vuur langs drie zijden tegelijk aangevallen. man uit één stuk en een man van de daad. De zeer beweeglijke don Diego, die gewoonlijk van het eene uiterste in het andere viel, trad op Panpeloena toe, opende de armen, als wilde hij haar aan de borst drukken, maar deed het niet... Hij greep hare beide handen in de zijne en riep uit Gij zijt eene vrouw van de daad! Ik bid u mij het niet euvel te nemen, als ik u thans zeg dat ik geen vertrouwen ir. u stelde... Nu ik echter uwe geschie denis heb gehoord en de drijfveer ken van uw medewerking aan onze onder neming, ben ik gelukkig u in onzen kring te zien... En is de keizer weer te rug door ons op zijnen troon gebracht dan zal ik er voor zorgen, mijn eere woord daarop, dat gij weer te Mexico de hooggeplaatste Juanita de Bella de Panpeloena zult wezen. Een slechte zaak voor Kobe, dacht Jan. want dan zal hij weinig kans heb ben dc edele dame in haren bakoven te steken. Hij vroeg aan de keukenmeid van cie Puabla Mijn vriend heeft mij medege deeld dat gij het middel weet om ons tot bij den keizer te brengen en hem langs den weg dien wij genomen heb ben zullen kunnen meevoeren. Hij sprak ons van een onderaardsche gang en zei dat hij u had medegedeeld om ons daarover in te lichten... Inderdaad, antwoordde Panpe- loena. maar ik heb er aan gehouden u i eerst mijn levensloop in het kort be kend te maken, om u te doen inzien vrat mij beweegt iets voor den vorst te Het was echter onmogelijk het ge bouw binnen te dringen, gezien den dichten rook. en ondanks het feit dat brandweerlieden hun rookmaskers hadden opgezet. De rook was zoo dicht dat het onmogelijk was van bui ten uit vlammen te bespeuren. Onmiddellijk na het eerste alarm was de politie van de 12e wijk ter plaatse, onder de leiding van heer poli tic-commissaris Van Dorpe en ad junct Baetens. om den ordedienst te verzekeren. Wij bemerkten er ook hr politiecommissaris Becqué. De brandweer werkte te 7 uur nog op volle kracht ten einde het vuur te bemeesteren en tot de verdieping te beperken. Men denkt niet dat er slachtoffers in het gebouw zijn achter gebleven. De brandweer bleef gansph den nacht ter plaatse. in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. In alle Apotheken, j DF. AANGEHOUDEN BELASTING ONTVANGER TE LA LOUVIERE De aanhouding van den belasting ontvanger te La Louviere, Léon Jean- Jean, heeft in het Centrum een zekere sensatie verwekt. De aangehoudene heeft een bekentenis afgelegd. Een deskundige boekhouder is aangeduid cm het juiste tekort vast ie stellen.Men denkt dat het wel verscheidene hon derdduizenden franks zal bedragen. Ieder belastingontvanger moet een lijst houden van zijn dagelijksche ont vangsten. Bij het nazicht van deze lijst bleek dat een belastingschuldige niets had betaald. Deze werd aange sproken en de betrokkene wist te be wijzen dat hij alles had gestort wat van hem was geëischt geworden. Doch dc ontvangst was niet ingeschreven en het bleek dat de ontvanger ineens 70.000 frank uit de kas had gelicht te eigen bate. Jeanjean behoort tot een geachte fa milie en kwam na den oorlog bij de administratie als bediende van het mi nisterie van bevoorrading. Een twaalf tal jaren geleden werd hij tot belas tingontvanger aangesteld in omstan digheden die toenmaals heel wat kri tiek verwekten. VERKEERSONGEVAL TE POPERINGE Donderdagmorgen rond 7 uur, heeft zich op de baan Poperinge-Elverdinge recKlover de herberg De Zon» grondgebied van Poperinge een ern stig ongeval voorgedaan. De wielrijder Ghesquière Maurits, metser, wónende te Elverdifige, begaf zich naar zijn werk te Poperinge. Ge komen rechtover voornoemde herberg moest de fietser een melkwagen, die zich naar de melkerij te Poperinge be gaf. voorbijsteken.Op hetzelfde oogen- blik kwam uit tegenovergestelde rich ting dc bestelauto van J., van Poperin ge. De autogeleider deed het onmoge lijke om den wielrijder te mijden,doch de botsing was onvermijdelijk. Ghesquière Maurits werd door den auto gegrepen en ten gronde geslin gerd. De ongelukkige werd met vree- selijke verwondingen opgenomen. Een bijgeroepen geneesheer deed hem in allerijl naar het stedelijk hospitaal te Poperinge overbrengen, waar zijn toe stand als zeer zorgwekkend aanzien werd. Een priester werd bijgeroepen die hem het Heilig Oliesel toediende. De rijkswacht deed ter plaatse van het on geval de noodige vaststellingen. doen. Er bestaat inderdaad een lange gang onder den grond met stevige welfsels en muren gebouwd, die van het kloos ter uit naar het open veld voert. Het is Gonzales die mij er van ge waagd heeft, toen ik hem over uw plannen heb gesproken... Gansch toevallig heeft hij dezen ge heimen weg ontdekt. Ge moet weten dat de vertrouwde soldaten van de Puable op beurt des nachts mqjeten waken in de kamer naast het vertrek waar de keizer slaapt en dat slechts langs daar kan worden bereikt... m Gaat de kapitein niet uit tegen den avond, hetgeen hem gewoonlijk eens per week gebeurt, dan wordt Gonzales deze waakdienst opgedragen. Hoofdzaak is het dan niet in te sla pen, want mocht de officier die op ron de is bemerken dat de waker de oogen heeft gesloten, dan zou eene zeer stren ge straf volgen, de doodstraf zegt Gon zales, en de kapitein zou voor zijn ver trouweling niets kunnen doen... De waker moet dus allerlei bezighe den zoeken om den slaap te ontvluch ten.... ('t Vervolgt) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden. tc verkrijgen Boekhandel J Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst,

De Volksstem | 1940 | | pagina 2