1 KRANKZINNIG UIT LIEFDE ABDIJSIROOP NIÉUWS Toespraak van den tl. Vader over de Interna- ;11 lionale gebeurtenissen KOLONIALE LOTERIJ fVelgeslaagde belooging Sumner IVelles te Parijs Als Uw kind hoest AKKER'S verstèrkte 16 Maait. H. Pelricus. Na verscheidene jaren in gevangenschap geleefd te hebben voelde hij zich ge roepen tot het apostolaat en werd de groote zendeling van lerlaAd waarvan hij thans vereerd wordt al» de be schermheilige. (Ve eeuw.) 37 geptnsionnccrden van meer dan 100 Jaar. Uit een statistiek van defTf*™^ d,c _Maart WCr^VL0orbcre,d pensioenendienst blijkt dat er in land 37 gepensionneerden zijn on» dié minstens I 00 jaar oud zijn, Onder hen zijn er vijf van 102 jaar drie van 103 jaar, vier van 104 jaar en een van 103 jaar. Prijsstijging van de steenkolen. Van 15 Maart a.s. zullen de verschil lende kategorieën van steenkolen een nieuwe verhotjging van 4 fr. per ton ondergaan met uitzondering voor de vette steenkolen die een verhooging van 6 fr. per ton ondergaan en het gruis (magere) welke slecht» 2 fr. 50 per ton verhoogd wordt. Dc gevolgen van een overdreven bcUttirg. In Januari 1939 bracht de verkeerstaks op de auto's 145 mil joen op. In Januari 1940 was deze op brengst geslonken tot 52 millioen, dan nog rekening houdende met een ver hooging van de taks met 20 t.h. Dezr aanzienlijke vermindering is in hoofdzaak toe te schrijven aan de overdreven verhooging van de taks op dc benzine. Wat bewijst dat een te zware belas ting niet steeds geld in de Staatskas doet toevloeien. Het tegendeel is waar, zooals bovenstaande cijfers onbetwist baar aantoonen. PATERNOSTERS IN ZILVER EN ANDER METAAL tc beginnen van 1 fr. 50 tot 90 fr. Bockhandel VOLKSSTEM DU BEET- cn STF.ENKOOLWORTEL Beide beetsoorten hebben nagenoeg dezelfde behoeften, cn bij deze teelten die zeer uitgebreid zijn in ons land, heeft men voor doel groote opbreng- stl» te winnen die veel suiker bevatten. Men zaait voordeeligst rond half Aprilin welbewerkten en vruchtbaren Eer proces van 12 jaar om 1 dollar Ruim twaalf jaar geleden kwam de houtkooper Jack Raleigh, te Detroit, tot dc overtuiging, dat zijn medefir mant hem bij de verdeeling van de winst voor één dollar zou benadeeld hebben. Daar de laatste deze aantij ging ten stelligste ontkende. begon Jack Raleigh een proces, om zich recht te verschaffen. Dit proces is thans ge ëindigd en door den eischer verloren. Aan proceskosten moest hij 11,417 dollar betalen. Het spreekwoord Wie pleit om een koe, geeft er een toe is hier weer op een verpletteren de wijze waarheid geworden. De werklooshe'd. Tijdens de week van 4 tot 9 Maart, bedroeg het gemiddeld aantal per dag gekontro- leerde werkloozen 169.036 eenheden tegen 182.659 voor de vorige week, hetzij een vermindering van 13.628 eenheden of 7.46 t.h. Voor de overeenstemmende weken van 1936. 1937, 1938 en 1939 be droegen de daggemiddelden onder- sc heidenlij k 175.747. 139.174, 173. 043 en 190.644 eenheden. Het daggemiddelde van de verloo- pen week blijft voor de eerste maal se dert maanden, onder dat van de over eenstemmende week van 1938 en van 1936. Het daggemiddelde van 1937, jaar tijdens hetwelk de werkloosheid een minimum bereikte, wordt nog slechts met 30.000 eenheden overtrpffen. Daar voeder- en suikerbeeten zeer j uitputtend zijn, en de bemesting van den anderen kant invloed heeft op het gehalte aan suiker dus op de hoeda nigheden van dc produkten is het hoogst noodzakelijk deze met overleg en verstand toe te passen. Versche stalmest is schadelijk daarom zou deze best voor of tijdens den winter ondergeploegd worden gebeurde dit niet, dan moet men bij het begin van Maart 30.000 tot 40.000 kgr. goed ontbonden stalmest per hec tare onderploegen met 600 tot 1000 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. potaschsulfaat.Voor het zaaien zal men nog 500 tot 800 kgr. ammoniaksul- faat uitstrooien en zorgvuldig onder den. Het gebruik van chloorammoniak en chloorpotasch behoort hier zorgvuldig vermeden,om de eenvoudige reden dat chloor nadeelig werkt op het vormen van suiker, en tekens schadelijken in vloed heeft op de opbrengst. Als stikstofmest is het ammoniaksul- faat dus de geschikte meststof omdat de werking zacht, regelmatig en aan houdend is. Bij droge zomers kan het aanwen den van aal en met water aangeleng- den beir voordeelig zijn, omdat deze vloeimesten benevens de voedende bestanddeelen die zij bevatten .den grond vochtig houden. Het uitdunnen moet zoo vroegtijdig mogelijk geschieden, omdat de plant jes in hunnen groei niet zouden ver hinderd worden. Ook zal men een of twee maal op hakken met het doel de onkruidplan- ten te vernietigen en den bodem voch tig te houden. Wie deze teeltwijze volgt heeft veel kans een groote opbrengst van goede hoedanigheid te bekomen. DIXI. DE SPREEKWOORDEN VAN LO-TRI-KO HELPT U ZELF, ZOO HELPE U DE KANS ZATERDAG 23 MAART TREKKING VAN DE De H. Vader heeft tot de leden van het H. College, die Zijne Heiligheid zooals gemeld, Dinsdag j.l. hun geluk- wenschen kwamen aanbieden bij gele genheid van den eersten verjaardag van Zijn kroning een toespraak gehou den, waarin hij o.a. zinspeelde op de internationale gebeurtenissen en waar in Hij verklaarde dat de H. Kerk de leiding moet nemen bij de pogingen to' herstel van den wereldvrede. Indien wij een jaar beschouwen, aldus Zijne Heiligheid. lijkt het een korte tijd, doch als wij de gebeurte nissen van een jaar nazien, lijkt het zeer lang. Het afgeloopen jaar is een slecht jaar geweest voor Europa. Het werd gekenmerkt door tal van gebeurtenis sen en politieke, economische en gees telijke omwentelingen, welker uitwer kingen en gevolgen de menschelijke geest niet kan voorzien, ma&r welker ernst allen, die de waarheid en het Rijk van Christus verkondigen, met zorg vervult. Wij moeten bidden voor de mensch- heid. die uiteengescheurd wordt door dwalingen en hartstochten en voor de wereld, die tot in haar grondvesten wordt geschokt. Door de H. Kerk, welke de bron is van de waarheid, het licht en de recht vaardigheid, moeten de woorden des vredes gesproken worden. Z. H. de Paus wees er in zijn toe spraak verder op, dat de menschheid teruggevoerd moet worden naar het Rijk van Christus, dat de geloovigen moeten opzien naar de eeuwige heuve len vanwaar alleen het heil komt. Zon der den juisten weg is er geen redding, zonder de waarheid geen weg naar vrede. De rechtvaardigheid is de eeni- ge grondslag voor den waren vrede. Indien thans over bergen en zeeën, te land, te water en in de lucht stormen woeden, dan ligt onze eenige hoop in God. in Wiens hand de mejischen vei lig zijn. De H. Vader spoorde tenslotte de kardinalen. Zijne raadgevers. Zijn se naat aan. Zijne vredespogingen te steunen, met hun gebed, opdat zij, na dat zij de doornen van het lijden met Hem hebben gedeeld, oolf de rozen met Hem kunnen deelen. Woensdag avond had onder over- grooten volkstoeloop de roassa-betoo- ging plaats ingericht door */£,Jj4ei\adel (Tak Gent) tegen het zedefp^jfderf en het vertoonen van schunnige films te Gent. De vergadering had plaats in de Handelsbeurs op den Kouter, in tegen woordigheid van talrijke vooraan staanden uit de katholieke partij en uit de Vlaamsche kultureele middens. Het woord werd er geveerd door MM. Uitfanck, secretaris vatn Zeden- adel (Gent) en door de Professoren Frans Daels en Verbist. De sprekers werden door het geest driftig publiek meermaals toegejuicht. Telegrammen van protest werden ge stuurd aan den heer Burgemeester der Stad Gent, aan den heer Eerste Minis ter, aan den heer Minister van Binnen- landsche Zaken en aan den heer Mi nister van Landsverdediging. Zij doel den op een onmiddellijk ingrijpen te gen het zedenbederf, dat in den laat- sten tijd te Gent een felle uitbreiding heeft genomen. Bij het uiteengaan der vergadering werd een groep van een 100-fal stu denten, die zich stoetsgewijze door de stad wilden begeven, door de politie en gendarmen uiteengedreven. Het kwam tot verschillende relletjes tusschen po litie en studenten. 's Avonds om II u. 30 schoolden ren 50-tal studenten voor het huis van burgemeester van den Stegen samen en hielden een fluitjesconcert. De po litie die hen uiteen wilde drijven, werd op geroep en gefluit onthaald.Hier ook deden zich enkele relletjes voor. Een paar studenten werden opgeleid. Uit het leven van Keizer Maximiiiaan cm Keizerin Charlotte «oor vXJNSTAN'l A1MARD 325ste Vervolg. De Witte Vogel heeft alle andere maatregelen genomen... Toen zij in de spelonk traden zagen zij met verbazing dat deze eene geheele verandering had ondergaan. Tegen de wanden waren veelkleuri ge tapijten opgehangen en ook de vloer was er mede bedekt... Op den achtergrond stond een sier lijke bedstede, met gebeeldhouwd vooreind en waarboven een hemel met afhangende zijden gordijnen. De tafel der grot waar de Witte Vo- vel gewoonlijk aanzat om uren lang zijne pijp te rooken. was van een prachtig dekkleed voorzien en droeg kristal een zilver eet en drinkgerei. Een breede. gebeeldhouwde zetel stak de armen uit naar den gast die komen ging... Alles was gereed om den vorst van Mexico te ontvangen en hem zooveel mogelijk te doen vergeten dat hij zich in een spelonk bevond, voor zooveel dat te doen was in een rotshol onder den grond... Gij hebt snel voor het noodige gezorgd, zei don Diego. Het is maar goed ook f HIJ OVERHANDIGT DALADIER EEN BOODSCHAP VAN ROOSEVELT Londen. 14 Maart. (Reuter.) Summer Wells is per vliegtuig uit Lon den naar Parijs vertrokken. Daar aan gekomen had hij een onderhoud met Daladier dat een half uur geduurd heeft. Volgens Reuter zou het verslag van Summer Wells aan Roosevelt dat in al le bijzonderheden treden zal een uit eenzetting bevatten van de minima eischen van de bondgenooten en ook van de voorwaarden in dewelke Duitschland zou aannemen vrede te sluiten. Natuurlijk zal in het verslag even eens worden bevat hoe Italië zich de bevrediging van zijn eischen voorstelt zoo in economisch als in politiek op zicht. Ofschoon Wells niet de minste in lichting verstrekt heeft aangaande zijn zending, zijn neutrale journalisten te Londen van meening dat het verslag van Wells aan Roosevelt aanleiding zal geven te pleiten voor een vrede door overleg. Als men de mogelijkheid onder zoekt tot het optreden van Roosevelt in die richting moet men ook rekening ermede houden dat de binnenlandsche invloed in de Ver. Staten zich ook zal laten gelden. Parijs, 14 Maart. (Havas). In den loop van zijn onderhoud met Da ladier heeft Summer Wells een per soonlijke boodschap van Roosevelt aan den Franschen premier overhan digd. MOLENAAR VAN VAL DIEU BEROOFD VAN 26.000 FRANK De heer Hick, molenaar te Val Dieü liet Woensdag namiddag de meisjes L. 16 jaar van Batice, en Tr., 17 jaar van Herve op zijn kamion plaats nemen. Onderweg stapte het tweetal af en de mulder reed voort. Te Mortroux geko men, stelde M. Hick vast dat zijn brie- ventesch met 26.000 frank neergelegd in een kistje, verdwenen was. De man verdacht beide meisjes en legde klacht neer bij de rijkswacht van Visé die de gendarmen van Herve verwittigde. De gendarmen achter haalden dat het tweetal te Battice per trein naar Fléron waren voortgereisd. Toen ze van den trein stapten, werden ze aangehouden. Ze waren geladen met pakjes en hadden schoenen, kou sen enz gekocht. Naar Herve overgebracht vond men een groote geldsom in hun bezit. Er ontbrak 8.800 fr. op de 26.000 frank. De ontbrekende som werd naderhand gevonden in een stuk dagblad gewik keld,dat met slijk was besmeurd en ne vens een gaanpad aan den stilstand van een tram was geworpen te Fléron. De twee jeugdige dieveggen zijn ter beschikking gesteld van het parket van Verviers. geef het dan dadelijk het béste. Laat Uw kind niet langer hoesten dan noodig is, maar grijp kiachtig in. Help Uw kind direct van s.ijn hoest af met de vanoud3 bekende en be proefde AKKER's ABDIJSIROOP. AKKER's AEDUSIROOP helpt nu nog voel sneller dan vroeger. Van langen datum is Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacht, doch goed en grondig aandoe ningen der ademhalingsorganen geneest. Thaii3 heeft Apotheker Dumont de wer king van Abdijsiroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoest - bedwingende stof „codeïne die snel en afdoend hoest en slum verdrijft. Uw spoe dige genezing zal U zoo verbaan dat uit eigen ondervinding, evenals zoovelen voor U. zult besluiten: ,.'s Werelds bêsto hoest-siroop" is de terecht geprezen Per flesch van 250 gr. fr. 16.50.- 500 gr. fr. 28.50. 1000 gr. fr. 45.- lu alle apotheken. Waarom I herberg terugkeert, dan zal niemand i Wel, heden nacht nog zal Zijneverdenken de hand in het spel te heb Majesteit hier zijn intrede doen... I ben gehad. Zeg op. wat nieuws brengt gij Ik hoop het. zei don Diego... mede 'k verwacht u binnen een veer- De don voldeed aan het verzoek... tiental dagen hier weer... Tegen dien De grove schets van Gonzales werd tijd zal het samentrekken der Indiaan- bestudeerd en Arroz werd opgedragen sche troepen ook een voltrokken feit de plaats te gaan verkennen. zijn, en, komen wij met list niet klaar, De laatste schikkingen, welke ik dan zullen wij het met ruw geweld heb genomen, ^tei de Witte Vogel, zijn aanvatten. de volgende Dan moet Maximiiiaan de keizer der Snelvoet, Arroz en ik wachten aan Indianen worden om den troon den ingang van den onderaardschen j ons land te bezitten., weg met de paarden. DE DIEFSTAL VAN 700.000 FR. IN GOUD TE LEDEBERG HET SLACHTOFFER M. VAN DAE- LE EN DRIE GETUIGEN GEHOORD Donderdag morgen, werd in het ka binet van den heer onderzoeksrechter Limpens, den heer Van Daele, gewe zen apotheker, wonende Van Loke- renstraat te Gent. te wiens nadcele zooals gemeld uit zijn brandkoffer in eene bank te Ledeberg, voor 700.000 frank in goud werd gestolen. De verdachte, eene gewezen meid van voornoemden apotheker, verblijft nog altijd in eene kliniek te Brussel, waar zij wordt bewaakt. M. Van Daele verstrekte uitleg no pens de verdwijning van den goud schat, die hij vaststelde, toen hij zich persoonlijk naar de bank begaf en zijn biandkast opende. Dadelijk had hij" vermoedens op de vrouw, die een volmacht had om zijn brandkast te openen, maar kan niet zeggen op welke wijze zij zich van den sleutel der brandkast heeft meesier gemaakt. Verders werden er nog een drietal andere personen gehoord. Het onderzoek zal een grooten stap vooruitgaan zoodra de verdachte naar Gent zal kunnen overgebracht worden Middelerwijl wordt het onderzoek ieverig voortgezet, door den heer Spil- laert, bijzondere kommissaris bij de rechterlijke opdrachten. een dwaalster aan den hemel... Spoedig in deze richting, beval de Witte Vogel... Het plein over... De tijd is thans kostbaar. De paarden werden losgemaakt en mannen en dieren snelden over de vlakte... Don Diego en Jan kropen door het kreupelhout en stonden in de gang. Zij trokken hunne pistolen en zoo licht mogelijk voortsluipend, om geen gerucht te maken, kwamen zij aan de van trap, die naar het vertrek leidde. In de onderaardsche gang hadden ze Don Diego en de blanke jongen gaan den keizer bij den knecht van den kapitein halen... Eens bij ons. springt de vorst te paard en rijdt meton s langs een door mij gekozen omweg naar dit verblijf. Don Diego en zijn gezel keerden te rug naar hunne herberg in de stad. Geen gevaar voor hem en alle zich «>p weg. Zal hij dat willen di.cn 1 «ch voortbewogen, met de handen De oogen van den Witten Vogel j langs de wanden tastend, wat gemak- schoten als vlammen. kelijk was geweest, daar er geen hm- Als hij weigert, zoo sprak hij met derpalen in den weg lagen, maar op klem. dan lever ik hem terug in de de trap was dat een moeilijker werk, handen van Juarez... jen op handen en voeten kropen zij om- Zoodra hij hier is zal ik hem trou-hoog... wens mijne voorwaarden f'tellen... j Don Diego stootte met het hoojd Rond elf uur 's nachts begaven zij tegen een hard voorwerp en liet eene PATERNOSTERS IN ZILVER EN ANDER METAAL te beginnen van 1 fr. 50 tot 90 fr. Boekhandel VOLKSSTEM verwensching hooren.. gevaar wnr ons, zoo dacht de Mexi caan. maar dat is niets, de belooning zal des te grooter zijn. Het is volstrekt hoodig, zoo ver volgde de Indiaan. dat gij beiden in uwe herberg terugkeert, want wij moe- ten weten welken indruk de ontvluch- j I ting van den keizer op het volk maakt, te het heuveltje Gij hebt al den tijd om daarna eeni- verliezen. I ge andere steden te bezoeken en te Daar moest De drie Indianen en don Diego had-1 Dat moet het beschot zÜn- zoo den een paard bij den teugel... 'dacht hij. Goed dat ik een harden kop Zonder hinder kwamen zij door Ar-, bezit. Gonzales zal den stoot wel ge- roz voorgegaan, op de plaats in het hoord hebben. woud. waar zij de paarden aan een boomstam vastbonden en in het struik- gewas gingen liggen, om over de vlak- niet uit het oog te Alles bleef stil... Wat moet ik doen Dat heeft Panpeloena mij niet gezegd... Kloppen Stil Luid Hoe dik is het hout Waar is Gonzales op dit i rood lichtje hun oogenblik zien wat er gebeurtWij zullen inin-j melden dat alles gereed was om het Ik zal maar beginnen met stil te stens ren paar weken den vorst hier stoute bedrijf te wagen. kloppen en. wijl alle goede dingen uit verscholen houden, eer wij iets zullen' Plotseling zei Arroz drie bestaan, driemaal... wagen Ginder... Daar... Het lichtje... Hij deed zulks... Als gij samen, in den vroegen mor Allen hadden het gezien. Niets roerde aan den anderen kant en. zoo ils gij het gewoon zijt. na het Het was slechts een roodc genster van den wand waartegen don Diego speelhuis bc/ cht te hebben, naar uwe»geweest die zoo spoedig vqrdween als zoo onzacht zijn hoofd had laten aan botsen... Hij klopte luider... Alles bleef doodstil... De twee mannen hoorden hun hart bonzen. Zou er onraad zijn fluisterde Jan. Zijn wij verraden, murmelde de Mexicaan. Als er eene deur in de gang ge sloten is geworden, zitlen wij als in eene pijp gevangen. Het koude zweet brak hun uit... Ik zal het nog eens beproeven... Hij klopte weer zoo luid als hij het maar durfde... Een zucht van verlichting steeg uit beider boezem op... Het beschot schoof zacht weg en zij konden in het vertrek komen, dat door een enkele kaars flauw verlicht was... Ik stond op den uitkijk, sprak Gonzales... Ik dacht dat gij- het be schot langs de trap zoudt doen werken. Ik heb er niet aan gedacht... Ik ben er voor gestraft geworden door den schrik die ik heb uitgestaan. Wij hebben geen tijd tc verlie zen... Gonzales naderde eene deur en klopte zacht aan. Onmiddellijk werd ze geopend, en een man, donker gekleed en een zwar- ten hoed op het hoofd, waarvan de breede randen zijn gelaat overscha- duwde, verscheen... ('t Vervolgt) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden. te verkrijgen Boekhandel 'J Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1940 | | pagina 2