PALMEN-ZONDAG Oorlogsberichten Terug uaar het Licht en den Vrede Gemeeutewegeiiis Het toerisme in België, Nederland en Luxemburg Burgemeester van Luik Be Katholieke Blinden- wei'ken in België XXXXVIlo JAARGANG NUMMER 64 Drukker-UItgevef J. Van NuffeJ-De Gendt, Kerkstraat. 9 en 21 A AJ>ST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON TI4- Publiciteit buiten het Arr. AALST x Agentschap Havas* Adolf Maxlaan. .13, te Biusael Rue do Ricbeleu. Parijn Bank Buldings-Kingswaj. 20 Londen. W.C7< OnzangezxTi wat misbruik brccht in de sombere treurnis welke den Mees- zwangk, iter te gemoet ging. Gïr»g Christus nog zijn groten om-! 't Was het uitbundig juichen en ju- meganck, j beien van een bewonderend volk dat Van David lang gespeld en Zacharias welhaast zijnen Verlosser ging ter dood Inheü^gen, els Koning k en Messias, brengen. Langs straten groen bestrooid met( Dat alles wordt herinnerd in de kerk- lcf cn palm, i gebruiken. gezangen. plechtigheden En kleed bij kleed des feestdags en gebeden die thans op Palmenzondag zege galm in eere gehouden worden en ons ver- Geit dde Hem van achter en van toonen de vreugde en de droefheid van voren dat feestvieren. Gezegend zij den Koningk, uitgeko- Men wijdt palm- en olijftakken.men ren gaat er mee in processie ook op som- In Davids plaats, en die, hem onge- mige plaatsen en in sommige kerken bjk of rond zekere kerkhoven houdt men In mogendheid, nu optrekt in zijn dien ommegang en 't biddend en zin- R«jk, gend christen volk met zegetakken in Hosenne, vrede en onverganklijke de hand. en van tijd tot tijd ze zwaai- end. gelijk in de H. Bloedprocessie te Den Opperste, wiens Rijk en macht Brugge, is over van geluk en voldoe- vermere, ning. Eeuw :n, eeuw uit Zoo reed Hij Men zingt binst de Hoogmis die op Sicm in, dien tocht volgt het lange Evangelie Op zjjn besprdde ootmoedige ezeKn van de Passie Christi. Zijn jongers, die ter zijde en om hem Blijheid en droefheid stemmen sa- tra der», I men Bazuinden vast hun Konuigs won- Wij moeten meestemmen, veevoe derdaden. i len, meedoen in en aan die plechtighe- Jcrczalem, gepropt, gepakt van liên den. Liep overendjOm Gods tr.orrrf te zien Een takje palm moet boven ons wij- Den Wetgeleerde en Offraar, die dit watervatje steken. Immers dat staat hoorden aan een christen midden en moet te Met hartewee, verstomde Hij met pas komen om het huis of in het bij woorden zonder de ziekenkamer te besproeien Des vcorzsats, die op dees blijde in- met gewijd water. De nieuwe bouw komst slaan, 'moet 't palmtakje in top dragen, en de Waarmede God zijn Kerke is voor-1 landman doet wel het te steken op zij- gegaan. rien akker, 't Brengt genaden en gun- Ziedaar wat dichter Vondel in zijn sten mede, daar het kracht heeft door hooge vlucht ons meedeelt over de in-de gebeden die de priester op Palm- trede te Jerusalem, enkele dagen voor zondag er over prevelde en zong bij de Jezus dood. plechtige Palmwijding. 't Was een triomfdag te midden van MARC. FRANSCH LEGERBERICHT (Havas). Officieele legermede- deeling van Vrijdagavond: In 't algemeen kalme dag. DUITSCH STAFBERICHT (D.N.B.) De dag verliep in kalm te aan het front. De bedrijvigheid van de artillerie en van de verkenners was' gering aan beide zijden. Er is niets be langrijks geschied. Geen bedrijvigheid van het Duitsche of van het vijandelijk luchtwapen, buiten eenige toezichts- vluchten door Duitsche jachtvliegtui gen uitgevoerd boven het Westelijk front en de Noordzeekust. DE STRUD IN DE LUCHT GEEN LUCHTAANVALLEN BO VEN DE NOORDZEE IN DE LAATSTE WEEK (Belga.De u Daily Express vestigt er de aandacht op dat een hee- lc week voorbij is, zonder luchtaanval len boven de Noordzee. Ook werd geen enkel konvooi aan gevallen en langsheen de kusten heeft men geen enkel vijandelijk toestel waargenomen. Het blad voegt er aan toe dat talrij ke personen deze kalmte toeschrijven aan de aanwezigheid bij de geallieer den van den h. Summer Wells. DE BESUSSENDE ROL VAN HET LUCHTWAPEN (D.N.B.) Tijdens een vergade ring die bijgewoond werd door den h. rati eve kamer eenparig het begroo- Mussolini, heeft de fascistische korpo- ting9ontwerp van het ministerie van Luchtvaart voor het jaar 1940-1941 goedgekeurd. Generaal Pricolo, onderstaatssecre taris, bracht verslag uit over de uitbrei ding van de Italiaansche luchtvloot. Hij verklaarde dat Italië, door zijn aardrijkskundige ligging, bijzonder bezorgd moet zijn voor de luchtverde diging. Van 122. millioen lire in 1923- 1924 zijn de uitgaven voor de lucht vloot geklommen tot 261 millioen lire in 1940-41. De verliezen geleden bij de verove ring van Abessynie, de bevrijding van Spanje en de bezetting van Albanië, werden door de luchtvaart-industrie aangevuld. Oudere typen werden ver vangen. De huidige produktie die reeds merkelijk hooger is dan die van de vo rige jaren, zal binnen zes maanden zijn verdubbeld. Generaal Pricolo wees op de zware taak die het luchtwapen in den moder nen oorlog wacht. «Indien zei hij, de oorlog werkelijk uitbreekt, zal het luchtwapen een beslissende rol spelen Dit is reeds gebleken bij den veldtocht in Polen, waar de Duitsche luchtvloot het Poolsche leger zulke moreele klap pen toebracht, dat ze waarschijnlijk het beslissend element werd in de spoedige ineenstorting van Polen.» Vraag van den heer Maenhaut t Op de buitengewone begrooting i9 ten voordeele van de gemeenten een toelage van 50 millioen uitgetrokken voor de uitbreidings-, verbeterings- en buitengewone herstellingswerken der gemeentewegen. Kunnen de kleine gemeenten bui tengewone toelagen krijgen voor de herstellingswerken hunner kleine ge meentewegen en onder welke voor waarden Tot nog toe kregen zij in Oost Vlaanderen niets, noen van den Staat, noch van de Provincie. Antwoord De buitengewone be grooting voorziet, onder art. 90 voor werken ter verbetering van gemeente wegen, toelagen, niet voor 50 miljoen, maar voor een totaal van 80 miljoen. Al de kleine gemeenten kunnen toe- jen verkrijgen mits zich te schikken naar de algeineene onderrichtingen. In strijd met wat het achtbaar lid meent, hebben de kleine gemeenten van Oost Vlaanderen, zoowel als deze van de andere provinciën,toelagen ont vangen. Zoo werden gedurende de drie laat ste jaren, toelagen verleend voor een totaal van 21.5 78.099 fr. aan 133 ge meenten van Oost Vlaanderen; daar onder zijn begrepen 67 gemeenten van minder dan 5000 inwoners welke 10.733.530 frank ontvingen. Anderzijds voor dezelfde provincie, hebben 42 gemeenten, waarvan 29 een bevolking hebben van minder dan 5000 inwoners, ontwerpen ingediend welke thans onderzocht worden. De Paaschtijd is daar en menigeenziekelijk was en daar om haar gene- wellicht die deze woorden onder <le zing wou gaan bidden. (Maar kunt go oogen zal krijgen, zal de Meester in de dat elders niet doen 7 had hij ge- stilte van zijn hart deze woorden hoo- gromd. ren zeggen 't Is al reeds een heelen En ze had hem te verstaan gegeven tijd geleden dat ik u nog te Mijment dat ze daar zoo graag naartoe zou gezien heb. Ik heb u zoo menigmaal gaan en dat hij intusschcn de streek uitgenoodigd en nooit zijt ge gekomen.; kon gaan afzien. Hij moest daar geen Wat scheelt er dan wel tusschen ons deel nemen aan de godsdienstoefrnin- Waar om blijft ge weg Weet ge dan 'jen. hij was vrij te gaan waar hij wil- niet dat het ook voor u was dat Ik de. Nu. doe het voor mij. mijn jon- mijn leven op het kruishout heb gege- jen. doe dat genoegen aan uw moe ven Kom, draal niet langer... Men der vóór ze sterft.» had ze gezegd. En spreekt nu zooveel van vrede sluiten., hij had hiertegen protest aangeteekend Laten we eens voor goed een overeen- Lr was voor haar hoegenaamd nog komst aangaan, een die van Mijnen- geen sprake van sterven. Ik voel het. hernam ze, ik word oud... Dan had hij ja gezegd. En ze gingen de Lourdes bleef hij slechts een paar uren. 't Overige van den tijd liep ar er iets tot kort Te Luxeml urg zal zaterdag a.s. een ergadering f. laats hebben, waarop ze kere vraagstukken, verband houdend me» het toeï'fcfnc in België, Nederland en het groot hertogdom, zullen bespro ken worden, onder meer het in voege brengen van toeristische identiteits kaarten, enkel geldig voor de drie hoogervemoemde landen en het af schaffen van de paspoorten voor Ne derlanders, Luxemburgers en Belgen. Afgevaardigden van de drie land twege nooit zal geschonden worden... t Is voor hen dat ik ook dit verhaal een ware gebeurtenis nrerscli rijf. t Is een bladzijde uit de zoo lijvige ge schiedenis van Gods barmhartig iteid En ze wijst tevens op de onuitsprekclij-hij de streek af overal ke goedheid van Haar die we terecht schoon te zien was. En dat noemen de Moeder der barmhartig- voor de terugreis, heid. Intusschen had zijn moeder veel voor Mevrouw X. was een rijke weduwe hem gebeden. En ze ging nu een laat- met een eenigen zoon. En die eenige ste poging doen. 't Was 's morgens bij zoon was ook haar grootste leed, want het ontbijt en ze voelde zich sterk daar hij had zijn geloof over boord gesme- ze zoo pas te communie geweest was. ten en dacht maar alleen aan plezier- Mijn jongen, zei ze opeens, doe maken. En men weet wat dit zeggen mij een genoegen. Ik heb u, ge weet wil voor een jongen man die geld het, heelemaal vrijgelaten met deze heeft, veel geld en geen rekenschap moet houden met de verplichtingen die Gods geboden opleggen. Mevrouw X. had er schuld aan dat dagen, ge kondet gaan waar het u be liefde. Zoudt ge nu geen handje willen toesteken bij het heen- en weerdragen der zieken. Ik vernam daar zoo juist hij zoo n ellendige losbol was gewor- j dat er een tekort is aan brancardiers, den. Een tijdlang had hij de leergangenVrees niet, ge zult er in goed gezel- gevolgd van de Katholieke Universiteit schap zijn; er zijn daar voor het oogen maar had ten slotte met haar toestem ming zich laten inschrijven in de ma- connieke hoogeschool van X... Daar nu had hij weldra alles verlo ren van wat hem nog overbleef van zijn christelijke opvoeding. Te laat had I blik heeren bij uit de hoogste standen der samenleving. O als het gaat om even hulp te bieden, sprak hij, zie ik er geen be zwaar in». Hij voelde zich erg gevleid met die zijn moeder haar zwakheid betreurd. hooge lui te mogen omgaan. DE BELANGRIJKE MILITAIRE CONFERENTIE TE ANKARA. - Van links naar rechts I de Britsche luchtmaarschalk Sir William Mit chell. opperbevelhebber van de R.A.F. in bet Nabije Oosten; 2) Gene raal Jauneaud, opperbevelhebber van de Fransche luchtmacht in Syrië en den Libanon 3) Maarschalk Fevzi Tchakmak, hoofd van den alge- meenen staf van het Turkse he leger^ zullen de vergadering hijwonen. In dit verband had reeds te Brussel een bij eenkomst plaats, waarop de hh. Thorn voorzitter van de Luxemburgsche tou ring Club; Vink, voorzitter van de Ne- derlandsche kamer van koophandel, voor Belgie en Luxemburg; Goris, al gemeen kommissaris voor het Toeris me en anderen aanwezig waren. De h. Goris woonde de vergadering bij als waarnemer. Op 1 5 April a.s. zal een nieuwe bij eenkomst te Brussel plaats hebben. Minister Vanderpoorten ontving Vrijdag de afgevaardigden der drie groepen uit den gemeenteraad van Luik, om hen te hooren over de kwes tie van het burgemeesterschap. Het onderhoud leverde geen resul taten op. Al haar jammeren en klagen kon niets meer helpen. Eiken dag had z'er de bewijzen van onder de oogen. dat er door een vader of een moeder geen grooter fout kan worden begaan dan hun kind aan goddelooze opvoeders toe te vertrouwen. Thans had ze alles willen doen om die dwaling te herstel len. Veel had ze reeds voor haar jon gen gebeden en doen bidden.. En er scheen geen beternis te verwachten. Hij dreef den spot met al haar verma ningen en verwijten. En toen kwam de gedachte bij haar op met haar zoon naar Lourdes te rei zen. Maar hoe het aanpakken Hem het voorstel doen, zonder meer, dat ware een besliste weigering te gemoet loopen. Ze vroeg hem dan heel zachtjes en om zoo te zeggen smeekend, of hij er een bezwaar zou in zien haar naar Lourdes te willen geleiden. De naam van Lourdes was al ge noeg om hem dadelijk te zien in ver zet komen. Ze had hem gezegd dat zc Met het doel de goede verstandhou ding te verzekeren tusschen de beide katholieke Werken, die zich aan BLIN DENZORG toewijden in Belgie, nl. Licht en Liefde voor onze Blinden (Hoofdzetel Brugge provinciale af- deeling te Antwerpen, Gent, Leuven, Hasselt), cn (.Oeuvre Nationale des Aveuglesw (hoofdzetel Brussel. be stuurd door Pater Agnello Vanden Bosch, Franciscaan), heeft Zijne Em. Kardinaal Van Roey,aartsbisschop van Mechelen, de volgende wijziging aan de vroegere bestaande regeling goed gekeurd en bekrachtigd I Licht en Liefde zal zijn pro paganda voeren en het Blindenbloemp- je verkoopen in het Vlaamsche deel van het land; Oeuvre Nationale in het Fransche deel. 2) In de Brusselsche agglomeratie zullen beide werken vrij hun respectie velijke propaganda voeren in een geest van volmaakte verstandhouding. Mechelen, 27 December 1939. (get.) Kard. VAN ROEY, aartsbisschop van Mechelen. Toen gebeurde wat zijn moeder zoo vurig gevraagd had. Hij was getuige van een wonder.Ter- wijl het volk zijn smeekbede richtte tot de Lieve Vrouw \an Lourdes, was een zieke plots rechtgesprongen en had zich weenend en dankend voor de grot der verschijning neergeworpen. En terwijl de menigte het jubelend Magnificat aanhief en ten uiterste ont roerd Maria's gunsteling naar het Bu reau des constatations i vergezelde, waar Dr Boissarie de genezing vast stelde, had de jongen zich snikkend om den hals van zijn moeder geworpen, zeggende Ik herleef, ik geloof, ik ben gelukkig. Hierbij denken we aan het woord van den goddeiijken Meester a Om dat ge mij gezien hebt, hebt ge ge loofd. Zalig die niet hebben gezien en toch geloofd.» Mogen er nu veel met dezen Paasch tijd datzelfde geluk smaken... Met veel liefde staat de Heer hen af te wachten. THEO. Een Engelsch kanon van groot kaliber wordt met een band omslagen*

De Volksstem | 1940 | | pagina 1