Een beslissend keerpunt in den Internationalen toestand Oorlogsberichten Sumner Welles bij den Paus Ontmoeting Hitlen-Mussolini Een belangrijke zitting van het Lagerhuis HET TOERISME. SEIZOEN 1940 UIT OOSTENDE H. JOSEPH Zon op 5,48 Zon *t 17.53 V. M. 23 L. K- 30 Maandag ISMairl H. GABRIEL [Zonop 5* 50 Zon vt 17,51 Dinsdag 19 Maart 1940 XXXXVlie JAARGANG NUMMER 65 Drukker-Uitgeve* J. Vaa Nuffel-Da Ger.dt. Kerkstraat. 9 en 21 AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON lid* Publiciteit buiten het Air. AALST j Agentschap Havas, Adolf Max laan, .13, ic Eiusscl Rue de Richeleu, Panjt» Bank Buldings-Ringsway. 20 Londen. W.C2< Rome, 1 7 Maart. Een volkomen stilzwijgen wordt in echt genomen betreffende de bespre kingen die Sumner Welles achtereen volgens heeft gehad met Koning Vic tor Emmanuel, graaf Ciano en Musso lini. De diplomatieke en politieke kringen van Rome toonen echter een zeer grootc belangstelling met den Ameri- kaanschen staatsman, geheel in tegen stelling met de houding die men tegen over hem aannam bij zijn eerste be zoek aan de italiaansche hoofdstad. De algemecne indruk te Rome is thans dat de toestand in Europa danig geëvolueerd heeft sedert drie weken en dat men zich nu voor een beslissend keerpunt bevindt. Men heeft hier het gevoel dat zich op internationaal gebied een belang rijk feit heeft voorgedaan, tusschen de eerste aankomst van Sumner Wel les te Rome en zijn terugkeer aldaar, komende uit Londen en Parijs. Men meent een teeken daarvan te vinden in het feit, dat Roosevelt's af gezant na zijn terugkeer uit Londen, aan het hoofd der Fransche regeering een boodschap van president Roose velt overhandigd heeft. HET BEZOEK VAN WELLES AAN DEN H. VADER (Havas). De H. Vader heeft Maandag te 10 uur M. Sumner Welles ontvangen, die vergezeld was van M. Myron Taylor, persoonlijk vertegen woordiger van President* Roosevelt bij den Heiligen Stoel. ffi Officieel wordt uit Rome bevestigd 'dat Sumner Welles heden Maandag een bezoek bracht aan den Heiligen Vader. In bevoegde Vaticaansche kringen wordt deze ontmoeting tusschen den H. Vader en den afgezant van Roose velt als een der hoogtepunten be schouwd van de vredespogingen. Ingelichte kringen in het Vaticaan deelen mede, dat de Paus en Welles inlichtingen en indrukken zullen uit wisselen. Sommigen zijn van oordeel dat Zij- Heiligheid, voor zoover mogelijk Welles het resultaat zal mededeelen van zijn onderhoud met von Ribben- trop, terwijl aan Welles gevraagd zal worden, een samenvatting te geven van de inlichtingen, die hij in Londen en Parijs heeft vergaard. Er wordt in de Vaticaansche kringen op gewezen, dat von Robbentrop zich vermoedelijk tegenover den Paus dui delijker en nauwkeuriger heeft uitgela ten dan tegenover Welles tijdens diens bezoek te Berlijn. De meestbevoegde Vaticaansche kringen deelen echter mede. dat op het oogenblik geen nieuw vredesinitiatief door het Vaticaan in overweging wordt genomen, tenzij misschien in samen werking met de regeering van Amerika nadat Welles die mogelijkheid met pre sident Roosevelt zal hebben bespro ken. Reuter meldt nog, dat Sumner Wel les evenmin te Rome als in de andere hoofdsteden, welke hij bezocht, voor de pers eenige verklaring heeft afge legd over de door hem gevoerde be sprekingen. Verder meldt men nog uit Vaticaan stad dat de Paus, na afloop der verja- j ringsfeesten, in gesloten kring de kar dinalen heeft toegesproken. Uit den toon van zijn rede kon men opmaken, dat de Paus den toestand eenigszins hoopvoller inziet dan vroe ger en dat hij, hoe bedrieglijk de voor uitzichten ook kunnen zijn, thans een lichte sprankel hoop koestert, dat een oplossing van het Europeesch geschil zal worden gevonden. Men vraagt zich in bevoegde krin gen af of het optimisme van den Paus een gevolg is van het bezoek van von Ribbentrop. Volgens anderen, zou het telegram van gelukwenschen, dat door rijkskan selier Hitier aan den Paus is gezonden, eveneens niet vreemd zijn aan dit op timisme. Tenslotte deelt men nog mede, dat Duitschland en het Vaticaan onder handelingen geopend zouden hebben over een nieuw concordaat, dat vrij heid van godsdienst zou waarborgen in Duitschland, Polen en het protectoraat De desbetreffende besprekingen zouden volgens dit van geen enkele zijde bevestigde gerucht gevoerd wor den door den nuntius te Berlijn Z. H. Exc. Mgr. Orsenigo en von Ribben trop. DE ONTMOETING HITLER- MUSSOLINI OP DEN BRENNER-PAS (D.N.B.Tijdens het bezoek van den h. von Ribbentrop, minister van Buitenlandsche Zaken van het Reich, te Rome, werd de ontmoeting tusschen den Fuehrer en den Duce, dat sinds lang voorzien was, vastgesteld. Adolf Hitler en Benito Mussolini hebben elkaar Maandagochtend op den Brenner ontmoet. MUSSOUNI EN CIANO ZOUDEN WELLES NOG SPREKEN (Havas Volgens inlichtingen komend uit doorgaans welingelichte bron zouden de heeren Mussolini en Graaf Ciano terug te Rome aankomen tijdens den nacht van Maandag op Dinsdag. De Duce zou dan den heer Sumner Welles nogmaals ontvangen alvorens deze afreist naar Amerika. Zooals men weet zal de h. Sumner Welles Woensdag te 13 u. inschepen aan boord van de paketboot -Conté di Savoia o De algemeene indruk is dat, zoo er thans een ontmoeting Mussolini-Hitler plaats heeft, deze in betrekking moet gesteld worden met de actie van M. Sumner Welles en meer in het bijzon der met de onderhouden welke de Amerikaansche staatsman gehad heeft met den koning van Italië, den Duce en graaf Ciano. BELGIE-HOLLAND (7-1Een cr'l'sch oogenblik voor het Hol- Hollandsche dod. (Zie 3de bladzijde.). Uit Londen wordt gemeld dat Cham berlain Dinsdag in het Lagerhuis een overzicht zal geven van de ontwikke ling der jongste diplomatieke gebeur tenissen. Men ^lenkt dat de Finsche kwestie uitvoerig zal besproken worden Attlée en Sinclair, leiders der oppo sitie zullen hem vragen stellen, nopens de gouvernementeele bedrijvigheid op het internationaal diplomatiek terrein. PASCHEN AAN DE KUST Paschen komt dit jaar zeer vroeg, zoo vroeg dat, zonder waarschuwing tegen valsche geruchten, de Paasch- feesten en de Paaschvacantie door de gevolgen van de Iichtgeloovigheid der goede gemeente, onopgemerkt zouden voorbijgaan. Nochtans is de eerste ont spanning waartoe Paschen gewoonlijk gelegenheid verschaft, nu meer dan ooit noodig. Daarom dienen onverwijld de pun ten op de I's gezet. Er mag niet beweerd worden dat het toerisme en het rustverblijf thans in Belgie onmogelijk zijn; practisch be staat geen enkele belemmering. Het Commissariaat-Generaal voor Toerisme is er toe gemachtigd te be vestigen dat de toeristieke organisatie kant en klaar is om, over geheel het land in volle werking te treden. Paniekzaaiers en inenschen met veel verbeelding fluisteren gaarne de ergste fabeltjes voort over den toestand aan de kust, waar de hotels door het leger zouden bezet 2:jn. Elders zouden magnetische en ande re mijnen ernstig gevaar voor verblijf aan zee opleveren. Bovendien Zouden alle feestelijkhe den, welke het verblijf aan zee aan trekkelijk maken, afgeschaft zijn. Laat ons klaar en duidelijk zeggen dat op de 830 hotels van de Belgische kust. er vijftien door het Belgisch leger werden opgeëischt. Geen enkele mijn, van welk type ook dobbert op minder dan 100 km. van Oostende en, let wel, deze mijnen liggen dan nog aan anker; stormen al leen kunnen ze losrukken en naar de kust drijven, waar ze echter onmiddel lijk ontdekt en vermeld worden door de kustwacht, die dag en nacht op haar hoede is. Ten slotte zullen wij, waarheidshal ve, er nog op wijzen dat de enkele ge vallen, waaraan de mijnen schuld heb ben, reeds maanden geleden en voor de inrichting van de kustwacht voor vielen. Voor de ontspanning staan alle ge wone feestelijkheden op het program ma der badsteden. De golfs, de Casi no's zijn open. De renbaan te Oosten de zal op den «Grand International na alle wedrennen laten doorgaan. De Belgische kust is en blijft dus een oasis van peis cn vrede, van ver sterking der physische en moreele krachten van eenieder. Alles is er ge reed om. beter dan ooit, den toerist te onthalen, en hem. in volle veiligheid, de zoo gunstig gekende en gewaardeer de weldaden van een verblijf aan zee te waarborgen. DE ARDENNEN. LAND DER GASTVRIJHEID Over de Ardennen worden nog meer onjuistheden verteld niet alleen hotels zijn opgeëischt, doch alle ver keer zou onmogelijk zijn op de wegen waarvan elke kdometerpaal door een versperring vervangen is. Waar is dat geen enkel hotel in de Ardennen werd opgeëischt, daargela ten dat eenige hotels officieren onder hun klienteel hebben. Het verkeer wordt door niets be lemmerd; toegang wordt maar ont zegd op enkele plaatsen aan de grens. Als bewijs hiervan moge de grootc be drijvigheid van de wintersport, waar van het gebied toch vlak tegen de grens ligt volstaan. Alle groote wegen zijn vrij: slechts enkele wegen van bijkomend belang werden afgesloten. De casino's zijn open en de vaste klienteel heeft reeds kamers en pen sion voor Paschen besproken. Kortom, d Ardennen, waarvan een ieder de heerlijkheid bij den aanvang der lente kent, zijn vrij en gereed om beter dan ooit, de toeristen te vergasten DE SPOORWEGEN Een bewijs te meer. dat de toestand op toeristisch gebied normaal is. de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen heeft alle noodige maat regelen getroffen om de verplaatsingen welke bij de feesten steeds zoo om vangrijk zijn» te verzekeren» FRANSCH STAFBERICHT (Havas)". Mededeeling van 17 Maart 'a avonds Bedrijvigheid van de verkenningselementen ten Westen der Vogezen. In zijn commentaar meldt Havas dat de dag en de nacht wel wat meer bedrijvigheid hebben beleefd. Her haaldelijk zijn de Duitsche patroeljes de Fransche voorposten genaderd en moest de artillerie in actie treden.Voor al tusschen Saar en de Vogezen was er veel leven. In de Saar werd er een hef tig geschutsvuur gewisseld. De Duit sche patroeljes werden teruggedreven De Fransche vliegtuigen hebben toch ten ondernomen boven Duitschland. DUITSCH LEGERBERICHT Du.'tschc luchtaanval op Scapa Flow Zes oorlogsschepen zouden bescha digd zijn. »- Bij Zweibruecken werd een Fran sche verkenningsafdceling teruggesla gen. Op I 6 Maart werd door een Duit sche patrouille een Fransche waarne mingspost opgeblazen op het Saar- front. De Duitschers leden geen verlie zen. Vliegtuigen ondernamen tochten boven de Noordzee en het Ooqjen van Frankrijk. Een Fransche kabelballon werd door de Duitsche jagers neerge haald. In het legerbericht wordt voort mel ding gemaakt van de vlucht van Duit sche vliegers boven Scapa Flow. Berlijn, 17 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van 't Duitsche le ger deelde het volgende mede r Het Duitsche luchtwapen. de resul taten der ondernemingen van de laat ste dagen te nutte makend, heeft gis teravond met verscheidene groote vliegtuigen een oprukkende beweging ingezet naar het Noord-Oosten en een aanval op verscheidene oorlogsbodems te Scapa Flow uitgevoerd. Minstens vier oorlogsschepen. na melijk drie linieschepen cn een kruiser werden door bommen getroffen en zwaar beschadigd. Waarschijnlijk wer den ook twee andere oorlogsschepen getroffen. Bovendien werden de vliegvelden van Stromes, Earth House en Kirkwall alsook een post van luchtafweer aan gevallen en gebombardeerd. Niettegenstaande het vuren der af- weerbatterijen keerden de Duitsche vliegers na hun zending volbracht te hebben, zonder verliezen ondergaan tc hebben naar hun basis terug. ENGELSCH LEGERBERICHT Bombardement van Scapa Flow. Londen, 17 Maart (Reuter). De Britache admiraliteit meldt i Gister avond, te 19 uur 50 heeft de Duitsche luchtmacht een aanval onder nomen op de vlootbasis te Scapa-Flow I Ongeveer veertien vijandelijke vliegtuigen namen er aan deel. I Een groot aantal bommen werden uitgeworpen. 1 Een enkele heeft een oorlogsschip getroffen, dat slechts licht werd be schadigd. Er zijn 7 slachtoffers; de ou ders werden er van ingelicht. Bommen werden eveneens gewor pen op het land. Geen enkel militair doelpunt werd getroffen.doch een bur ger werd gedood en 7 werden ge kwetst waaronder twee vrouwen. Dit geschiedde in het dorp Bridge of Watth Vijf huizen werden beschadigd. De batterijen der oorlogsbodems, de kustverdediging en de gevechts vliegtuigen van de R.A.F. zijn alle in werking getreden om den vijand te verjagen. Een vijandelijk vliegtuig werd neer geschoten. Men denkt dat andere be schadigd werden. VERWACHTE VISSCHERSVAAR- TUIGEN MET OPGAVE DER VANGSTEN 0.80 komende van IJsland met 80.000 kg. visch. bestaande uit 30.000 kgr. kabeljauw. 1600 kg. schelvisch en ongeveer 50.000 kg. andere vischsoor- ten. 0.346, komende van de Iersche Zee met 30.000 kg. visch. bestaande uit 6000 kg. kabeljauw en schelvisch, 10.000 kg. wijting, 1000 kg. tong en I 3.000 kg. andere vischsoorten. 0.179 komende van de Noordzee met 25.000 kg. visch. bestaande uit 10.000 kg. koolvisch, 2000 kg. kabel jauw en 13.000 kg. andere vischsoor ten. 0.298 komende van IJsland met 90.000 kg. visch, bestaande uit 20.000 kg. kabeljauw, 5000 kg. schelvisch, 3000 kg. Schotschc schol, 10.000 kg. haring en 50.000 kg. andere visch soorten. 0.286, komende van de Noordzee met 25.000 kg. visch, bestaande uit 2000 kg. kabeljauw, 4000 kg. kool visch, 2000 kg. vlaswijting. 1000 kg. roode boonen, 3000 kg. pladijs. 2000 kg «"OR. 1000 kg. tong en 5000 kg. an dere vischsoorten. Verder worden een 20-tal visschers- vaartuigen verwacht van het Kanaal van Bristol, alsook een schip van do kusten van Spanje. Dinsdag 19 Maart 1940 0.163, komende van IJsland met 80.000 kg. visch. bestaande uit 30.000 kg. kabeljauw, 5000 kg. schelvisch en 45.000 kg. andere vischsoorten. Verder worden ongeveer 10 vis- schersvaartuigen met volle ladingen visch verwacht van de Iersche Zee, alsook een schip van de kusten van Spanje. Woensdag, 20 Maart 1940, worden een 10-tal visschersvaartuigen ver wacht. VOORUITZICHTEN De aanvoer op de Oostendsche markt zal voldoende zijn om aan de vraag te voldoen.Aan vischsoorten van kleine afmetingen zal het niet ontbre ken. Groote hoeveelheden kabeljauw koolvisch en schelvisch zullen op de markt komen. De vangsten werden zeer goed verzorgd zoodat de kwaliteit van de visch als prima zal mogen aan zien worden. De marktprijzen zullen eerder middelmatig blijven. Zeer goed voor de Goede week Een Engelsch vlotter om mijnen te baggeren wordt gereinigd.

De Volksstem | 1940 | | pagina 1