KRANKZINNIG DIT LIEFDE Verkonden NIEUW* Grosntenkweek in Duitschland Moer opbrengst aan belastingen Drie nituwe Belgische eenheden Twee Engelsche soldaten geïnterneerd Kabinetsraad Kostbare gestolen te reisduiven Charleroi Aspirine Twee Kommuiiislen te Brussel veroordeeld Creemd vliegtuig boven Dl amen Een 1200-Ial soiiiaten naderen ter H. Tafel te Etterbeek 20 Mairt. H. Jeathnn. Echt genoot van de H. Anna en vader van O. L. Vrouw die een zeer eenvoudig DE BL.OEMENSERREN ZULLEN ALS MOESTUINEN DIENST DOEN Overal i» er bevel gegeven in het Duitsche Reich, om voor het leven leidde te Nazareth. De vereering seizoen, een bijzondere aandacht te Het ministerie van Financiën deelt mede Kort geleden hebben de dagbladen de belastingontvangsten van Januari 1940 gepubliceerd. Deze ontvangsten lgend i wezen op een minderopbrengst van 132 millioen vergeleken bij de voor van den H. Joachim werd eerst waar- j wijden aan het kweeken van groenten, uitzichten. Deze som behelsde 132 mil genomen in het Oosten en nadien had i Men voorniet een verhooging van 20 hoen vertegenwoordigend het tekort zij ook plaats in het Westen. (Ie eeuw) Voorname Belgische personaliteiten bij deti Paus. (Belga.) De Paus heeft den h. Nieuwenhuys. gezant van Belgie evenals den h. H. Pauwels, vpor- zitter van het Belgisch Algemeen Chris telijk Vakverbond (A.C.V.in gehoor ontvangen. Een ander bericht uit Vaticaanstad meldt dat Zijne Heiligheid Maandag audiëntie verleend heeft aan prinses Stcfanie van Belgie. Dc Belgische koopvaardijvloot. Luidens.antwoorden van den minister van Verkeerswezen op vragen van Kamerlid.-Jóns. varen thans 96 zee schepen* metende samen 417.557 ton, onder Belgisèhe vlag. Hiervan varen er 70 (397.273 ton) op regelmatige lijnen tusschen onze ha vens en de overzeesche landen. Er zijn er 24 (17.126 ton) die zonder gere- gelden dienst varen als tramp»» of met rechtstreeksche bestemming. De andere twee schepen (3.158 ton) doen slechts bij uitzondering Beglische havens aan. tot 25 t.h. in de opbrengst van groen- aan wchtstreeksche ten. Omtrent 95 t.h. der bloemen- "et dienstjaar 194). kweekers van het land, zullen hun grond thans als moestuin moeten aan leggen. In den omtrek van Berlijn is zulks het geval met een 1 000 bloemen- kweekers, De eigenlijke groenten- kweekers die zoowat een 2500 in getal zijn, werden aangespoord om hun voortbrengst in de mate van het mo gelijke op te drijven. Men tracht daar door de bevoorrading van Berlijn in versche groenten te voldoen. 60 t.h. der groenten uit warme serren cal worden getrokken. Het Hofken ven OliveUn van een gioot gevaar gered. Daar de bevol king van Jerusalem gedurende de laat ste jaren geweldig aangegroeid is moest er gedacht worden aan den op bouw van nieuwe wijken. In het daar toe opgemaakt urbanisatieplan wai tal van gebouwen voorzien rond gansch het Hofken van Oliveten. Dit bericht heeft in de katholieke middens zulken diepen indruk verwekt dat door het Vaticaan werd besloten, tot den aan koop van al de gronden rond den Hei ligen Berg. Dit besluit werd dadelijk ten uitvoer gebracht, zoodat de stad Jerusalem zich thans naar het Westen zal uitbreiden, terwijl het Oosten gehei ligd terrein zal blijven. Een Belgisch militair 'ttaché te Ro me. Sinds twintig jaar was bet ambt van militair attaché bij het Belgisch gezantschap te Rome niet meer be kleed geworden. De regeering heeft thans ridder Mi chel I^ilemand, majoor-stafgebreve teerde bij het Eerste Gidsfen tot dit ambt benoemd. Majoor Lallemand onderscheidde zich voornamelijk tijdens den oorlog en werd herhaaldelijk zwaar gewond. Na den oorlog ging hij over ingevolge die verwondingen naar het reserveka der. Sinds de mobilisatie echter is hij op nieuw in actieven dienst getreden en hij werd geattacheerd aan den plaatse lijken staf te Antwerpen, waar zijn me dewerking ten zeerste werd gewaar deerd. Majoor Lirtlemand is intusschen reeds naar Rome vertrokken. Oudheidkundige ontdekking Een waterleiding, die nog uit den tijd de Romeinen stamt en 2000 jaar oud is werd in het Eifelgebied ontdekt. Het water bleek uitstekend te zijn en wordt leid. thans naar vier omliggende dorpen ge- De Société Commerciale et Immo- bilière I. Snauwaert en Cie te Oosten- Antwerpen en Vilvoorde, houthan delaars, hebben drie kleine motor schepen aangekocht, voor het vervoe ren van hout uit Zweden. De aankoop komt op zijn tijd, op het oogenblik dat het vervoer van hout met groote moei lijkheden gepaard gaat en bovendien zeer kostelijk is (de vracht per stan- dart hout beloopt 180 Zweedsche kro nen). De firma heeft zich de volgende schepen aangeschaft de Jacqueline^. 298 bruto ton. de Jeannette 355 bruto ton. en de .(Themis (die her doopt zal worden) 300 bruto ton. De ze schepen kunnen I I 0 standarts hout vervoeren. De maatschappij staat bo vendien op het punt den belastingen over In {commentaar heette het dat een belangrijk gedeelte van dit tekort verband l\ield met de belastingen op het vervoer per as. Dan reeds heeft het bestuur van Fi nancien erop gewezen, d^t het waar schijnlijk een aan de huidige omstan digheden te wijten »decalage.> in de heffing van deze taksen gold. De voor Februari ingewonnen cijfers bevestigen deze zienswijze want zij terwijl doen voor het dienstjaar 1940, op ge bied van rechtstreeksere belastingen, een meeropbrengst van ,:>2.4 millioen in vergelijking bij de vooruitzichten uitkomen. De gezamenlijke ontvangsten voor Februari (dienstjaren 1439' en 1940) wijzen op een exedent van 28,3 mil lioen op de vooruitzichten. Als het exedent niet hooger gnat, dan is dit hieraan te wijten dat het tekort aan ge'nde tolrechten 40,3 millioen be reikt. In de nabijheid van den Kemmel- berg zijn twee Engelsche soldaten, die per vergissing de Belgische grens overgekomen waren aangehouden. sluiten van een schip van 2000 ton.dat 600 standart zal kunnen vervoeren. De Kabinetsraad is Maandagna middag bijeengekomen, onder voor aankoop te zitterschap van eerste-rainister Pierlot. PATERNOSTERS IN ZILVER ANDER METAAL te beginnen van 1 fr. 50 tot 90 fr. Boekhandel VOLKSSTEM EN VOOR EEN WAARDE VAN 20.000 FRANK De Raad heeft den stand van de parlementaire werkzaamheden on derzocht. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft voorgesteld een doorlaats- kaart (laissez-passer) te v.erleenen de leden van de pers, die te dien einde een kenteeken zullen ontvangen. DE BEHOEFTEN VAN DEN LANDBOUW De ministers van Landsverdediging en van Landbouw zetten de mogelijk heden uiteen om de lar.dbouwverloven aan te passen aan de seizoenbehoeften. BURGERLIJKE OPElSCHINGEN De minister van LeVfdsverdediging gaf ook een uiteenzetting ovér de rege ling van de burgerlijke opeischingen en over de wijzigingen die- dienen toege bracht aan het thans geldende regiem. HET KOLONIAAL BESTUUR De minister van Koloniën wees op wijzigingen vereischt aan het gouver nement van Belgisch-Kongo. DE KOLEN KWESTIE De ministers van Ekcnomische Za- Arbeid en Sociale Voor den zorg brachten den Raad op de hoogte jvan den huidigen stand van het kolen- BELGISCH MILITAIR VLIEGTUIG VOOR WENDUINE IN ZEE GESTORT F.en zonderling vliegongeluk heeft zich Maandagnamiddag omstreeks 2 u. 30, boven de Noordzee voor Wendui- ne voorgedaan. Nieuwsgierigen die op den dijk aan het wandelen waren, za gen plots een brandend vliegtuig in de lucht, dat een vleugel verloor en ver volgens in zee terechtkwam. De piloot sprong uit het brandend vliegtuig en kwam in zee terecht. De marine van Oostende werd da delijk verwittigd en door middel van een vedelte snelden ze ter plaats en konden na een half uur, op aanduiding van andere vliegtuigen, de plaats ont dekken waar de piloot in zee was neer gekomen. Ten slotte gelukte men er in den piloot te redden. Ooggetuigen zeggen dat er zich eerst een ontploffing heeft voorgedaan waarna het vliegtuig in brand schoot. Later vernemen we hierover nog het volgende Een groep van vijf vliegtuigen vloog Maandagnamiddag tijdens oefeningen boven de zee ter hoogte van Den Haan a/Zee. Er werd geschoten op een zak die door een ander vliegtuig werd ge trokken. De oefeningen gebeurden heel normaal, totdat een der vliegtui gen, bemand door loods nr 4 in aanra king kwam met de schietschijf. Het vliegtuig nam een zwenking, men zag dat de loods trachtte zijn vliegtuig op nieuw in de goede richting te brengen, maar zulks mocht hem niet gelukken. Toen zag men een witte vlek uit het vliegtuig vallen; het was de loods die, gebruik makend van zijn valscherm, in de ruimte gesprongen was. Op het zelfde oogenblik stortte het vliegtuig naar omlaag en werd verzwonden door de golven. Het vliegtuig dat het schietscherm na zich sleepte, was er nochtans in ge lukt de juiste plaats vast te stellen waar de vlieger gevallen was. Hij dreef op het water dank aan zijne on doordringbare kleedij, en aldus gelukte men erin den piloot op te visschen.Het slachtoffer werd opgenomen in een ambulanciewagen en overgebracht naar het militair ziekenhuis te Oosten de. is men in ons nat kiilig klimaat uiterst gemakkelijk. Juist daar door slaat men op 'n verkoudheid bij ons ook zoo weinig acht. Geheel ten onrechte overigens, want een gevatte kou sleept bijna altijd min of meer gevaar lijke gevolgen achter zich. Ver mijdt deze door U tijdig te verzorgen met Aspirine ta bletten, het aangewezen middel bij alle verkoudheidsziekten. Ntï PRCBUC! VU UITHOUWEN IsplriK tasi hart nias. noch »»er*n san De heer G. Berbard. van Charleroi, bezit een schoone verzameling van rasduiven. Zijn duivenhok is opgebouwd in het park Croquet, in de rue Roton te Char leroi, en staat tijdens den nacht onder bewaking van enkele waakhonden. Spijts deze bewaking werd het hok in den nacht van Zaterdag op Zondag geplunderd. De verzorger die Zondag ken en van morgen op het hok kwam stelde diefstal vast. De dieven die langs een binnenwe-1 vraagstuk, gel het park genaderd waren, hebben j DE BUITENLANDSCHE het waagstuk volbracht me! over een j IOESIAND muur van 2 m. 50 hoog te klimmen om! De minister van Buitenlnndsche Z.a- het park binnen te dringen. 1 ken gaf een uiteenzetting óver den in- Zij braken de deur van het hok open ternationalen toestand. en roofden 90 duiven voor een geza-1 Een reeks van bestuursv'raagstukken n.enlijke waarde van 20.000 fr. alsme-1 werden geregeld en over veertien da- de enkele hanen en kippen die ter; gen komt de Kabinetsraad opnieuw plaatse werden afgemaakt. 'bijeen. Men herinnert zich dat, enkelen tijd geleden, twee kommunisten werden aangehouden te Brussel, wegens over treding van het koninklijk besluit van 27 December 1939, genomen ingevol ge de besluitwet 1916 en dat verbiedt geschriften, die zijn aangeduid door de regeering, te verspreiden, wegens den ongunstigen invloed welke zij op den geest der bevolking kunnen hebben. Deze kommunisten, de 43 jarige Romain Gilbert, wonende Rijke Kla- renstraat, uitbater van den Boekhan del ^Centre de Diffusion littéraire »,er de 42-jarige Andreas Lejeune, gebo ren te Keulen en wonende Vorstersche steenweg te St Gillis, gemeenteraads lid aldaar en uitbater van den boek handel «Barbusse», verschenen Maan dag voor de 1 7e strafkamer te Brussel. Ieder van hen werd veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Uit het leven van Keizer Maximiliaan ca Keizerin Charlotte Hoor CONSTANT A1MARO 328ste Vervolg Kom rttet mij op het paard... Ik zal u helpen.v.vZit achter mij en houd u maar goed vast... In de grot helder ik u alles op.. En als zij beiden op het dier gezeten waren gaf hij het duchtig van de spo ren. zoodat het als een pijl uit den boog voortvloog, den weg op naar de grot der eedgenooten. HOOFDSTUK XVII DE SPOTTER Het is tijd dat wij onzen vriend Evraert gaan opzoeken. Ondanks de onverzettelijke wils kracht waarmede hij zijne smarten poogde te behcerschen. veroorzaakte de beweging van zijn paard hem vree- selijke pijnen, die zijn aangezicht sa mentrokken en het koude zweet op zijn voorhoofd deden parelen. Hij werd bleek als een lijk. van tijd tot tijd benevelden zijne oogen. het was of alles rond-om hem draaide, hij wankelde soms in den zadel en moest zich aan de manen van zijn paard vast klemmen om er niet af te vallen, ken zoo gij niet verstandig handelt; PATERNOSTERS IN ZILVER EN ANDER METAAL te beginnen van 1 fr. 50 tot 90 fr. Boekhandel VOLKSSTEM Maandagmiddag heeft een vreemd vliegtuig de stad Namen overvlogen. Het geronk van den motor werd duidelijk door de voorbijgangers waar genomen en even later kon men het toestel zien, dat op ongeveer vijf dui zend meter hoogte de stad overvloog. Het afweergeschut trad in aktie. In de St Antonius van Paduakerk te Etterbeek werd Zaterdagmorgen te 7 uur, een H. Mis gecelebreerd door Z. Exc. Mgr. Micara, pauselijk nuntius, bijgestaan door E. H. Pastoor graaf Cornet d'Elzius de Peissant en nog twee priesters. Rond de 1 200 soldaten hielden hun Paschen. De H. Communie werd uit gereikt door Z. Exc. den Nuntius, den E H. Pastoor en krijgsaalmoezeniers. Na. .de plechtigheid werd de rBra- ban^onne op het orgel uitgevoerd. DIEFSTAL TE LIER Maandagmorgen stelde h. Colette, tandarts, wonende Ogezlaan, met ver bazing vast dat hij gedurende den voorbijen nacht het ongewenscht be zoek had gekregen van een of meer in brekers. Uit een der kasten werd niet minder dan 40.000 frank in geld gestolen,wijl uit het werkcabinet allerlei gouden pla ten, kunsttanden en zoo meer, een waarde vertegenwoordigend van fr. 50.000 insgelijks verdwenen waren. Onmiddellijk werd de politie van den diefstal op de hoogte gebracht en i uitgebreid onderzoek ingesteld. Daaruit blijkt dat de dieven langs de achterdeur zijn binnengedrongen en langs daar insgelijks verdwenen. Geen enkel spoor van braak werd daarenbo ven vastgesteld. Weerbarstige stof bromde hij gaat gij nu reeds dwaasheid op dwaas met een doffe stem, zou ik u dan niet heid; bedrieg toch u zelven niet, wat kunnen overwinnen 7 8*j voor kracht aanziet is niets meer Daarop verdubbelde hij zijne in- dan de koorts die alleen houd u gaan spanning om zich niet verlegen te too- de, pas dus op en vermoei u niet Jan~ nen, glimlachte nu en dan tegen Goeds- ger in een onmogelijken strijd, daar moeds en sprak hem soms luidruchtig gij. ik voorzeg het u, er nooit als over- aan winnaar uitkomt. Ik heb u stil laten Voor de eerste maal in-zijn leven zag begaan, omdat ik er tot hiertoe Rcc" de oude jager zich tot zwijgen gebracht dadelijk gevaar in zag. maar Se'°°' hij zocht in de herinneringen van zijn mij, schei er nu mee uit, gij hebt avontuurlijk leven naar eene omstan- reeds genoeg gedaan om de juiste digheid gelijk aan die waarin hij zich maat van uwe kracht te kennen en "Htfflit gogenblik bevond: maar tot voor u zelven te bewijzen wat gij in 'zijn groot verdriet moest hij bekennen geval van nood zoudt kunnen doen, datnij nog nooit iets van dien aard ge-dat is voldoende, laten we thans stil- i zien had; deze teleurstelling maakte houden en wachten. 1 herfi tegen wil en dank zoo mistroostig Ik zeg u danK. antwoordde Eve- dat hij met een norsch en ontevreden raert hem hartelijk de hand drukkende gelaat naast den jongen voortreed. ik zie dat gij een waard vriend zijt, Intusschen kwamen zij toch verder; uwe scherpe oogen bewijzen mij dit opeens hoorden zij in de richting, die ja. ik ben een dwaas, maar wat wil ik zij volgden en op eenigen afstand voor anders doen. ik bevind mij in een hen uit. een heftig gedruisch van paar- moeilijken toestand, ieder uur dat ik denhoeven. verlies kan mij of anderen op de groot- Daar is Don Miguel riep Evraert ste gevaren te staan komen; ik vrees Hoogstwaarschijnlijk, zei Goeds- dat ik bezwijken zal alvorens de taak moeds. tc hebben volbracht die het ongeluk Hij zal wel zeer verwonderd zijn! mij heeft opgelegd. dat ik de hulp. die hij mij brengt.reeds Gij zult nog veel vroeger bezwij- j halfweg te gemoet kom. I vier of vijf dagen gaan spoedig voor- I Dat zal hij zeker. bij. en bovendien wat gij met kunt Goedsmoeds keek hem aan. 'doen zullen uwe vrienden voor u doen. Gij hebt zeker een eed gedaan' Het is waar, gij doet mij over lom u eene hersenontsteking op den mijzelven blozen, ik ben niet slechts hals te halen, niet waar 7 zeide hij een dwaas, maar een ondankbare, kortaf. Laten wij er thans niet verder Hoe dat 7 vroeg de jongman lover spreken bet gedruisch komt verwonderd. reeds nader, waarschijnlijk zijn het de Maar mijn God dat is immers kameraden, evenwel zouden het ook licht te begrijpen, hervatte de jagers vijanden kunnen z'i"« *r; wildernjs op knorrigen toon een uur lang be-moet men zich op alles gewapend hou den gaan wij dus in dit kreupelbosch, wij zuilen er geheel onzichtbaar zijn voor de blikken van wie het ook we zen mocht zoo het Don Miguel is dan komen wij te voorschijn, zoo niet dan houden wij ons schuil. Evraert kon dezen raad niet anders dan ten volle goedkeuren hij be greep maar al te wel, dat hij bij moge lijken strijd, in zijn tegenwoordigen toestand voor zijn vriend slechts een zeer geringe steun zou kunnen zijn. De beide mannen verdwenen in d struiken die zich achter hen sloten, en wachtten daar met het pistool in de hand de ruiters af. die zij van minuut tot minuut nader hoorden komen. Goedsmoeds had zich niet bed gen werkelijk was het Don Miguel die met een vijftiental Indianen terug keerde. Zoodra zij op weinige passen gena- derd waren, kwamen de beide mannen 'te voorschijn. Don Miguel kon nauwelijks zijne oogen gelooven hij begreep niet hoe dezelfde man. die nog geen drie uur I geleden bewusteloos en zonder teeken 'van leven, als een lijk op den grond lag uitgestrekt, thans karcht genoeg be zat om hem te gemoet te komen cn 'zich zoo recht en ferm in den zadel te j houden. Evraert had eenige oogenblikken genot van zijn triomf, in de bewonde- ring die hij den Indianen afdwong, lie den welke geen andere meerderheid kennen dan die der stoffelijke kracht; daarop wendde hij zich met een glim- lach tot don Miguel. De hulp die gij mij brengt is me 1 daarom niet minder welkom, goede vriend, zeide hij met een zachte stem; de hulp is mij in deze oogenblikken, zoo al niet onmisbaar, dan toch hoogst noodig, want de wil alleen houdt mij te paard in mijn toestand. Gij moet zoo spoedig mogelijk naar het kamp terug om alle verdere onheilen te voorkomen, zulien wij u er op een draagbaar laten heen brengen. Een draagbaar, riep Evraert Gij moet ik verzeker u, het is voor u van het meeste belang dat gij zoo spoedig mogelijk hersteld zijt, ver spil dus uwe krachten niet in nutteloo- zc bravades. Evraêr^ boog zonder te antwoorden hij bégreép dat hij tegen het beweerde van den jager niet veel kon inbrengen; nadat hij met behulp der beide jagers van zijn paard was gestegen, gaf hij het bevel om terstond een draagbaar samen te stellen. Don Miguel stak zijn arm onder dien van den schilder, wenkte Goeds moeds om hen te volgen en verwijder de zich een eind ver van den troep, waar hij den jonkman op het gras deed nederzitten. Daar gij thans in staat zijt mij te antwoorden, zullen wij van het oogen blik gebruik maken om een weinig te praten, terwijl de baar wordt*gereed gemaakt, zeide hij, gij zult mij veel te vertellen hebben. De jongman zuchtte. Ondervraag mij slechts, anl* .woordde hij. ('t Vervolgt) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1940 | | pagina 2