fWitle Donderdag Het overlijden van Minister Sap De internationale toestand P 21 5 Donderdag Maart 1940 Greta Garbo ging oHamletzien Kamer Senaat L XXXXVIIo JAARGANG NUMMER 67 Drutkcr-Uïtgeveï J. Van NuffekDe Gendt. Kerkstraat. 9 en 21 AAI.ST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Air. AALST I Agentschap HavaJ. Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue do Richelou. Parijs, Bank Buld.ngs-Kingswaj. 20 Londen. U'.CZ. H. BENEDiCTUS Jton op 5,44 afl7,56 V M. 23 L.K. 30 De zon voltrok nu ruim haar jarig rond En omgang, dat dees hoofdbelofte stond, Als Jesus ons dat toegezworen wen der, Zijn dierbaar bloed en lichaam, toe reikte onder gcstalt van druif en aar een wonderspraak Voor aards vernuft, *t welk luistert naar den smaak, Of zwak gezicht, of rieken, ofte tasten Maar neen, Gods dis bekleden wij zer gasten, Die zich met reuk noch oog noch mend noch hand Berieden maar het spits van hun varstand Gewüljglzjk en heilig ried er bogen Voor lippen die nooit simpel kind bedrogen. Zij steunder» cp dat donderwoord van Hem, Op wie de Duif en 's Vaders don derstem Van boven daalde, en donderde in hun ooren Den last van naar dien lieven Zoon te hooren. Zij hielden dien van God bevolen voet (wijze) En nuttigden Gods lichaam en Gods bloed. 't Is eene dubbele herinnering wel ke de H. JCerk op dezen huidigen dag ons voorstelt de verjaring der instel ling van het onbloedig Sacrificie en de ze van het eeuwig priesterdom. Door een mirakel zijner goedheid, stelde de Verlosser zich tegenwoordig onder de gedaanten van brood en wijn. De voorzeggingen en vooraf beeldingen welke dit hemelsch voedsel aangekondigd hadden, waren vol bracht; God werd wezenlijk de spijs van den mensch. Aanbiddelijk geheim dat de Meester met zekerheid en met aandringen aan de ongeloovige me nigte beloofd had. Gaan wij tot den Meester, laat ons tot het H. Sacrament naderen aan bidden wij Hem in zijn tabernakel waar Hij verblijft (en vandaag is uit- gesteld) om ons te ontvangen en te zegenen; wonen wij het treffend H. Sa crificie der Mis bij, ten minste op Zon en feestdagen, waardoor Hij verborgen doch werkelijk de slachtoffering van Calvarie vernieuwt; ontvangen wij Hem aan de H. Tafel. Nadert tot Hem, rijken en armen, machtigen en kleinen, ouderlingen.vol- wassenen, jongelingen, jonge dochters, kleine kinderen. Nadert allen tot die bron des levens, en dat, volgens de uiting van den priester welke bij u toe- wenscht wanneer hij de H. Hostie op uwe tong nederlegt Het Lichaam van Jezus-Christus beware u tot het eeuwige leven.» Terwijl O. L. Heer het H. Sacra-' ment instelde, bracht hij ook tot stand het priesterschap toen hij aan zijne j apostelen, en aan hunne volgelingen j gebood Doet dit ter mijner ge- j dachtenis Sedert dien, op Gods bevel, bis schoppen en priesters uitverkoren en gewijd, bestijgen het H. Altaar, aan wiens voet zij zich op de borst klop pen en hunne onwaardigheid beleden. Na de offerande geofferd en gebeden gestort te hebben, herhalen zij het ver haal der eerste Consecratie en consa- creeren zoo op hunne beurt. Zij bieden aan den Allerhoogste het zuiver en heilig offer tot aanbidding, dankzeg ging, verzoening en smeeking aan. En eindelijk communiceeren zij en com- municeeren de geloovigen. Bij deze heilige verjaring, belooft aan God en belooft aan u zeiven alles te doen wat ge kunt en moet om de priesterroepingen te vermenigvuldi gen, aan te wakkeren en te begunsti gen. Dit is immers de eerste noodwen digheid der Kerke Christi. MARC. Een der weinige keeren dat Garbo zich in het publiek vertoonde, was on langs in San Francisco, bij de tooneel- voorstelling van Shakespeare's Ham let» mSt den Engelschen auteur Mauri ce Evans in de hoofdrol. Zij had de verleiding om dit stuk te gaan zien,niet kunnen weerstaan en zat op de tweede rij loge achter een paar vriendinnen, die haar aan het oog van het publiek probeerden te onttrekken. Het scherpe oog van Mady Christians, de Duitsche actrice, die thans de rol van Koningin Geertruide speelde, ontdekte haar ech ter, en van dat oogenblik af richtten de oogen. niet alleen van het publiek, maar ook van elke speler die opkwam zich op de Metro Goldwyn-Maeyer ster. In het tweede bedrijf bemerkte men dat Garbo niet meer in haar loge was. Bang dat zij de voorstelling wellicht teleurgesteld had verlaten, zonden de spelers iemand de zaal in. Het bleek dat Garbo achter in de zaal zat, waar door zij tenminste minder aanleiding gaf tot het verstoren van de aandacht zoowel van spelers als van toeschou wers. Zoover leidt de wereldroem, die van filmactrices als Garbo zelfs die van gekroonde vorsten overtreft 1 DE BEGRAFENIS Het stoffelijk overschot van minister Sap zal Zaterdag aanstaande van Brus sel naar Beernem, waar de absouten zullen gezongen worden, overgebracht. Deze overbrenging zal een intiem karakter dragen. Door toedoen van de regeeriwr zal dan Woensdag 27 Maart een plechtige zieledienst worden gecelebreerd in de Ste Goedelekerk te Brussel. Donderdag 28 Maart te 1 I uur zal de plechtige lijkdienst plaats hebben in de parochiekerk te Beernem. ROUWBEKLAG VANWEGE HET BLOK DER KATHOLIEKEN De Voorzitters van het Blok der Ka tholieken van Belgie stuurden volgend telegram aan Mevrouw Sap Pijnlijk ontroerd door afsterven van Minister Eronomische Zaken, brengt Blok der Katholieken diepgevoelde dankbare hulde aan voornaam staats man voor talrijk bewezen diensten aan partij en land. De Katholieke partij biedt aan Mevrouw Sap en kinderen haar gevoelens van christelijke deelne ming in zware rouw die hen treft. (Get.) VERBIST-HOYOIS. DE STAD ANTWERPEN EN DE HEER SAP Dinsdag namiddag hebben de hee- ren Huysmnns, burgemeester en Del- waide. schepen, zich naar het sterfhuis begeven. O a aan Mevr. Sap het rouw beklag der stad Antwerpen aan te bie den. MIS- _n VESPERBOEKEN Pra> hb?keus in alle prijzen en banden aan 45 fr. enz. Boekhandel VOLKSSTEM De zitting van de Kamer had we gens het overlijden van minister Sap j een kort verloop en beperkte zich tot de lijkredenen van den h. VAN CAU- jWELAERT en den h. PIERLOT. De voorzitter gaf uiting aan de pijn- ilijke ontroering die het plotselinge overlijden van den minister van Eco nomische Zaken heeft verwekt en hing 1 een treffend beeld op van de politieke activiteit van den overledene tevens nadruk leggend op de meest kenmer kende hoedanigheden van den h. Sap als man van de wetenschap en als openbaar mandataris. Het Vlaamsche land zal den h. Sap oprecht dankbaar blijven betoogde de h. Van Cauwe- laert. Hij is gevallen op het eereveld van den arbeid voor 's lands welzijn. Ten slotte betuigde de voorzitter de innige deelneming van de Kamer in hun rouw aan Mevr. Sap en kinderen. Daarop herhaalde de h. PIERLOT zijn rede in den Senaat uitgesproken werd de zitting ten teeken van rouw geheven. Vliegtuig-geschut Oefening op «vasten wal.,., 'n Schietbaan yoo£ oefening In de Duitsche middens te Berlijn, wordt de ontmoeting Hitler-Mussolini nog steeds met het grootste geheim omringd. In de bevoegde middens zegt men, dat de wereldpers steeds van een verkeerd begin vertrekt. Zij schijnt nog steeds te veronderstellen, dat Duitsch- land in het tijdperk van onderhande lingen verkeert, die tot een beslissing moeten leiden. Daar is niets van. Sedertlang heeft Duitschland een beslissing getroffen en wel deze die er in bestaat dezen oorlog op zegevieren de wijze te eindigen en iedere bedrei ging tegen zijn levensbelangen eens en voorgoed van de baan te ruimen. Duitschland stelt zich niet meer de vraag of het zijn levensruinite zonder militaire overwinning kan waarborgen. Op 6 October heeft Hitler in d< n Reichstag een aanbod gedaan, dat hij niet meer zal hernieuwen. Dit aanbod werd verworpen en se dertdien heeft Duitschland niet meer van vrede te praten. Voor wat betreft het verband dat gelegd wordt tusschen de ontmoeting op den Brenner en den toestand in het Zuid-Oosten van Europa, wordt in de zelfde bevoegde middens verklaard, dat de actualiteit van het Zuid-Oosten bestond voor de ontmoeting en sedert het einde van het Russisch-Finsch con flict door de geallieerden werd gesteld In de Duitsche kringen is men thans zekerder dan ooit dat de overwinning niet meer kan ontsnappen en men heeft reeds een plan klaar voor wat be treft de nieuwe organisatie van Europa na den oorlog. Dit plan zal uitgewerkt worden door drie groote mogendheden namelijk Duitschland. Italië en Rus land. De samenwerking tusschen Berlijn, Rome en Moskou is gebaseerd op be schouwingen van politicken aard. DE 11 PUNTEN VAN DE BRENNER-CONFERENT1E Een EngeLch blad meent dat tus schen Hitler en Mussolini volgende 1 1 punten werden vastgelegd 1Algemeene ontwapening te land, ter zee en in de lucht 2. Een viermogendheden verbond tusschen Engeland, Frankrijk, Duitsch land en Italië, dat den Volkenbond zou vervangen. Europa in vier invloedsfe ren zou verdeelen. en gebeurlijk een anü-bolsjevistischen kruistocht zou kunnen ondernemen 3. Vrijheid van godsdienst met uit wijking van de Duitsche Joden naar Palestina, Italiaansch Oost Afrika en Madagascar 4. Vrijhandel gelegenheid grond stoffen aan te koopen ekonomische samenwerking met Amerika 5. Teruggave van de Duitsche kolo niën over 20 jaar of een andere kolo niale vergoeding 6. Een onafhankelijk Polen met tien millioen inwoners en Gdynia als vrije haven vrijhandel met Danzig. 7. In Polen en het Donaubekken zou het minderhedenvraagstuk geregeld worden door volksoverplantingen. 8. De Tsjechen.Slovaken en Magya- ren zouden een drieledigen staat vor men. die de bondgenoot zou ziin van. Duitschland. hetwelk gedurende 25 'jaar handelsvoordeelen zou verkrijgen j 9. Oostenrijk behoort voort tol J Duitschland. 10. Een Donauverbond met lolver- jbond. bestaande uit Duitschland. Italië» Zuid Slavic. Roemenie. Bohemen.Slo- vakije en Hongarie. II. Bijzondere tolvrijheid voor de 1 Italianen te Djiboeti herziening van het statuut der Italianen in I unis af schaffing van de konventie van Suez, it; 1945 met vrije doorvaart voor de schepen van alle mogendheden. TOCH NAUW VERBAND MET V REDES ACTIE ii De Maasbode schrijft naar aan- leiding der gissingen, verwachtingen en allerlei beschouwingen over het Bren ner-consult Alom blijft de overtuiging bestaan, dat de samenkomst aan den Brenner ten nauwste met een vredesactie ver band houdt. Dat men dit in Berlijn j niet bevestigt, eerder loochent kan niet verwonderen. In oorlogvoerende landen bestaat dr neiging om pogingen, welke tot een vrede zouden kunnen leiden vooraleer een totale overwinning is behaald, als een teeken van zwakheid te bcschou- Met die in zich onnatuurlijke opvat- Bij den aanvang der vergadering sprak de h. GILLON, voorzitter een treffende hulde uit aan de nagedachte nis van h. Sap. wiens plots verscheiden algemeene verslagenheid heeft ver wekt. De rouwhulde namens de regee ring geschiedde door h. PIERLOT, eerste minister die herinnerde aan de kabinetszitting van Maandagnamiddag tijdens dewelke de h. Sap nog met kracht zijn standpunt verdedigde. Het regeeringshoofd schetste vervolgens de loopbaan van den betreurden mi nister en deed hem kennen als een krachtdadige en competente persoon lijkheid. Daarna ging de Hooge Vergadering over tot de verdere behandeling van het regeeringsontwerp inzake de vei ligheid onzer nationale instellingen.De h. VAN REMOORTEL (soc.) waar schuwde tegen de militaire rechtban ken. De h. CROKAERT (kath.) ver dedigde het wetsontwerp en betoogde dat de militaire rechtbanken van aard zijn om het moreel van het leger en de bevolking te verdedigen. De h. VAN DIEREN (VI. Nat.) bestrijdt het ont werp. Dc h. COULONVAÜX (Hb.) acht de wet noodzakelijk tegen alle ondermijn ingswer k Daarop wordt de zitting geheven* i ting heeft men rekening te houden dc I loochening is derhalve geenszins een bewijs, dat niet aan den vrede wordt gewerkt. Tegelijkertijd echter zal diplomatiek alles gedaan worden om. zoo het vre desinitiatief mislukt, het oorlogsfront sterker te maken en in dit verband spreekt het wederom vanzelf, dat voor al van Berlijn uit een krachtige actie wordt ontwikkeld om den oorlog strikt beperkt te houden tot de twee ondoor dringbare linies, en te voorkomen dat op de zwakkere punten van Duitsch land, ook die welke verder van het souvereine grondgebied liggen, nieu we fronten gevormd worden. SUMNER WELLES HEEFT ROME VERLATEN VOOR DE TERUGREIS (Havas). De h. Sumner Welles ver klaarde Dinsdagnamiddag aan de Amerikaansche journalisten dat hij de gelegenheid niet meer zou hebben ge had voor zijn vertrek, den h. Mussolini tc ontmoeten. (Reuter). De h. Sumner Welles heeft nog verklaard dat hij geen vre desplan heeft ontvangen, noch vanwe ge een oorlogvoerende mogendheid, noch vanwege een andere regeering, en dat hij zelf geen voorstel aan geen en kel land heeft overgemaakt. De Vaticaansche overheden spreken stellig het bericht tegen als zouden do Paus of de hr Sumner Welles een vre desplan hebben opgemaakt op grond van enkele fundamenteele punten. De h. Sumner Welles is te 23 uur naar Genua vertrokken. K SU* Een leerling van een schiet-klas, zich oefend In het juist richten van zijn ges chut.

De Volksstem | 1940 | | pagina 1