Oorlogsberichten Een brokje uit de geschiedenis der Sociale Kwestie 29 Op het Westeïïjk Iront Vrijdag Maai 11940 Minister De Sehrijver Vervoer over de binnenwateren Uit de Vaükaansshe Stad De vaart tusschen België en Engeland De bestuurlijke wederaanpassing Wettelijke Ilesluiten XXXXYilc JAARGANG NUMMER 73 Drukkcr-UilgevM- J. Van NuifcI-De Cendt. Kcikstraa:. O an 21 A A!-ST. DAGBLAD 2i CENTIEMEN. TELEFOON TH. Publiciteit buiten bet Ad. AALST j Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 15, te Bmcsel Rue de Ricbeleu, l'anje. Bank Buldinge-Kingeway. 20 Londen. W.C.2, H. JONAS zon op 5.26 af 18,09 L.K. 30 N.M. 7 Er hoeft niet op gedrukt dat de we reld lselijk met het kommunisme ge plaagd zit. Het had er onder dat op zicht schooner kunnen uitzien, had men beter rekening gehouden met wat se dert een kleine honderd jaar gebeurde op sociaal gebied. In 1848 reeds gaven Marx en En gels het ((kommunistische Manifest uit. Kommunisme is dus geen Russische nieuwigheid. De bolchevisten zijn de meest consequente volgelingen van Marx. Eene Duitsche wet, gestemd in 1878 met het doel de sociaal-demokratie te stuiten, had juist voor gevolg dat deze des te krachtiger bloeide in 't geheim. Na 1 2 jaren werd die wet ingetrokken. Zoo eindigde een strijd gevoerd in den blinde. Men redt zich hier niet door strijd alleen, zonder de oorzaken der te genezen kwaal na te gaan en de gepaste redmiddelen toe te passen. Al is dit soms onaangenaam, het gevolg van zulks niet te doen kan het ook niet minder zijn. Anders gezegd, gezien de zaak van moreelen aard is, moet de redding uitgaan van de godsdienst-ge dachte. Door het Program van Erfurt, ver schenen in hetzelfde jaar, 1891, als Re- rum Novarum, werd het duidelijk dat .men op sociaal gebied voor eene be- paalde maar geduchte kwestie stond. 't Was opgesteld door mannen zon der'geloof. En dat is de reden waarom j het niet tot eene goede oplossing, maar tot eene dreigende sociale ineenstor ting leidde. De sociaal-demokratie be werkte haren eigen ondergang. De mannen van Erfurt, misschien buiten hun eigen weet, verwachtten niet alles van hunne socialistische aktie, die door afschaffing van het privaat bezit, tot de ehoogstc welvaart moest leiden. Ze eischen algemeene weer baarheid. Maar waarom nog oorlog, als hun stelsel kan bewerken, dat het bedrijf op groote schaal, tot eene bron van algemeene harmonische volmaking zal worden 7 Aktueel was het eene bron van ellende. We weten waarom om reden van 't ongeloof. En dit biedt de gelegenheid er op te wijzen dat de oplossing der sociale kwestie ligt op den weg der kristelijke organische staatsidee. Die idee is met alle krachten te bevorderen. Hier ligt te meer ook het verweer tegen andere stelsels, zooals het nationaal-socialisme. X. De nieuwe minister is een gelukkig man als de journalisten over hem schrijven is het enkel met lof-artikelen. Na een schets van zijn ministerieele loopbaan gegeven te hebben, schrijft LE V1NGTIEME S1ECLE, dat de heer De Schrijver in ieder zijner ministeriee le funkties een bedrijvig en klaarziend leider was. Het blad vervolgt Dat hij daarenboven tien kinderen heeft bederft de zaken niet. Dat hij van zijn gewezen funkties van scoul-master een jeugdigen en praktische» geest heeft bewaard, des te beter. Dat hij oorlogsvrijwilliger is geweest bewijst dat hij vanaf zijn jeugd zijn tijdgenooien voor was. Hij zal het voorzitterschap van de iVïaamsch'; Rechterzijde, waartoe hij i onlangs bevorderd was geworden moe- ten verlaten, hij zal den tijd niet meer i hebben Engelsche romans te lezen, I maar hij zal, na als voor, even welspre- I kend zijn in het Fransch als in het I Vlaamsch. Zooals in het verleden zal i hij 's moigens niet rooken omdat hij een man an princiepen is. Advokaat en terzelfdertijd recht streeks geïnteresseerd in de nijverheid zal hij in zijn nieuwe functies een ge heel van ervaring en hoedanigheid aan brengen die ons met voldoening zijne benoeming als leider van een voor ons nationaal leven belangrijk departe ment doen begroeten. Door de Nationale Dienst van het Vervoer over de Binnenwateren wordt medegedeeld dat een koninklijk besluit onder ddgteekening van 18 Maart 1940 eiken natuurlijken of rechtsper soon van Belgische nationaliteit, eige naar van een of meer schepen of spe ciaal drijvende toestellen voor de bin nenvaart, verplicht is deze aan te geven binnen een maand, gerekend van 27 Maart 1940 af. De betrokken personen kunnen de noodige inlichtingen en formulieren be komen bij de groepshoofden van den N.D.V.B. De eigenaars worden er bijzonder lijk attent op gemaakt dat artikel 4 van het voormeld koninklijk besluit straf fen voorziet gaande van 6 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete, in geval van overtreding der voorschrif ten van dit besluik. APRILWENKEN 1De teelt van voeder- en suiker- beeten beslaat telkenjare in Belgie een groote oppervlakte. Deze planten ver gen voor hun ontwikkeling veel voed sel en zijn dus zeer uitputtend. Der halve raden wij aan om behoorlijke opbrengsten te bekomen ten spoe digste mogelijk 30.000 tot 40.000 kgr. goed ontbonden stalmest per hectare onder te ploegen met 500 tot 800 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. pot- aschsulfaat. Eenige dagen voor het uitzaaien zal men nog 400 tot 800 kgr. ammoniak- sulfaat uitstrooien en ondereggen. 2. Gij, landbouwers, die tot hiertoe verwaarloosd hebt uw zwakke en kwij nende graanvelden op te wekken, stelt niet uit 200 tot 250 kgr. ammoniaksul- sulfaat per hectare aan te wenden en onder te eggen. Ge hebt nog alle kans om goede uitslagen te bekomen. 3. Tabak van goede hoedanigheid, die goed brandt en een langen glim- duur heeft, die tevens aangenaam is van smaak en daarenboven een goed aroma bezit, wordt verkregen door het verzaken aan het gebruik van beir en verschen stalmest, en het aanwenden per hectare van 600 kgr. superfosfaat en 400 kgr. potaschsulfaat, zoo gauw mogelijk ondergcploegd, en door het uitstrooien, eenige dagen voor het planten, van 400 tot 600 kgr. ammo- niaksulfaat zorgvuldig ondergeëgd. 4. April is de best geschikte maand voor het planten van aardappels, en wij vestigen de aandacht van onze landbouwers op de noodzakelijkheid dit jaar aan deze teelt zooveel uitbrei ding mogelijk te geven. De bemesting met stalmest moet heel vroeg gebeuren, maar men zal ter zelfder tijd per hectare 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. potaschsulfaat onderploegen. Voor het planten behoort men nog 400 kgr. ammoniaksulfaat uit te strooi en en met zorg onder te eggen. Dit is voor de aardappelteelt de stikstofmest bij uitmuntendheid. 5. Oude weiden brengen niet veel meer op men zal dus wel doen ze te vernieuwen; van deze gelegenheid zal men gebruik maken om per hectare 25.000 tot 30.000 kgr. stalmest onder te ploegen met 1000 tot 1200 kgr. staklslak en 1000 tot 1200 kgr. sylvini- te-kainite en voor het zaaien r.og 400 kgr. ammoniaksulfaat aan te wenden en goed onder te eggen, 't Is het eenige middel om goed en overvloedig gras te bekomen. 6. In den tuin mag het zaaien van al lerlei groenten voortgezet worden, maar men moet de asperges aanaarden, doch vooraleer dit werk te verrichten is het hoogst noodig per hectare 400 kgr. ammoniaksulfaat, 500 kgr. super fosfaat en 500 kgr. chloorpotasch met elkander te vermengen en onder te werken. DIXI. Vatikaansche stad, 27 Maart. (Ha vas). De Paus heeft heden een groep van 4000 pelgrims toegespro ken. Hij zeide dat hij den dag na Pa- schen de pelgrims geen beter woord kon toespreken dan met het woord viede, dal Christus zelf aan zijn apos telen richtte na Zijn verrijzenis. Ond r de gevaren die het mensch- dom Be/iT.eigen, zeide de Heilige Va der, zijn er het verzet tegen de godde lijke eenheid, de verheerlijking van het geweld, die schade berokkent aan de rechtvaardigheid en aan de liefde alsmede de zedelijke inzinking en het gemis aan vertrouwen bij de menschen Zal het menschdom ten slotte de les willen begrijpen van wat er thans ge beurt en den christelijken vrede terug winnen waarnaar allen hunkeren door terug te keeren tot God 7 De vrede is thans als een verloren schat die moet teruggevonden worden. Ik bid opdat de leiders die zich van God hebben verwijderd zich zouden rekenschap geven dat Christus zich steeds aan hun zijde bevindt en bereid is hun de hand te reiken; hun zijn hart te openen en hun den vrede terug te schenken als zij maar knielen willen voor Hem en bidden Mijn Heer en mijn God». FRANSCH LEGERBERICHT Hel Fransche legerbericht van Woensdagavond luidde Afgeteekende bedrijvigheid der ar tillerie aan beide zijden van de front lijn in de streek ten Westen van de Vogezen. DUITSCH LEGERBERICHT Woensdag Op het Westelijk front heeft een patroelje verscheidene krijgs gevangenen gemaakt in het grensge bied ten Zuiden van Pirma cns. De .vijand verloor dooden en gekwetsten. iTen Noorden van Wcissenburg werd J een vijandelijke patroelje met groote verliezen teruggeslagen. Ondanks het Fransche afweerge schut en Fransche jachtvliegtuigen, hebben de Duitsche verkenners goede i resultaten bereikt in den loop van hun raids boven Frankrijk. EEN FRANSCH TEGENOFFENSIEF OP HET DIPLOMATIEK TERREIN j Belga seint uit Berlijn dat men in be- I voegde kringen niet meer rekent op een bliksemoffensief, daar zich te Ro me een Fransch tegenoffensief laat ge voelen. Het doel van de Duitsche diplomatie bestond erin den vrede in den Balkan en 't Nabije Oosten te ver stevigen en een toenadering tusschen Rome en Moscow te bewerkstelligen. Belga meent dat de datum van het be zoek van Molotoff nog niet weid vast gesteld. Te Rome en t~ Berlijn wor den afzonderlijke besprekingen ge voerd en zoodra gunstige resultaten bereikt worden, zullen de Duitsche en Italiaansche ministers van Buitenland- sche zaken andermaal confereercn en gebeurlijk een beslissing nemen. (Bel ga). DE STRIJD OP ZEE VIJF DUITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN (Reuter). Engelsche vliegtuigen in Frankrijk hebben Dinsdag ten min ste vijf Duitsche vliegtuigen neerge schoten. Een Engelsch toestel Huori- cane werd neergeschoten. GEVECHT TUSSCHEN VLIEGTUIGEN Het algemeen hoofdkwartier der Britsche luchtmacht in Frankrijk maakt volgend communiqué openbaar F.en formatie van zeven vijandelijke verkenningsvliegtuigen stootte Woens dag op Britsche jachtvliegtuigen. Da delijk werd «en heftige strijd ingezet. De Britsche vliegers gelukten er niet al leen in de vijandelijke formatie door te breken, maar verplichtten hanr te vens nog den verkenningstocht op te geven. Later heeft een onzer patroeljes een formatie, bestaande uit negen vijan delijke vliegtuigen ontmoet. Bij het gevecht dat daarop volgde. werden twee vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten. Zij stortten neder. Een onzer jachtvliegtuigen word eveneens neergeschoten, maar de pi loot kon zich met zijn valscherm red den. DE FRANSCHE TORPEDOJAGER RA1LLEUSE GEZONKEN D.N.B. meldt uit Rome Uit Tanger wordt aan het agent schap Stefani gemeld, dat de Fransche marine een groot verlies heeft onder gaan de torpedojager «Railleusc werd vernietigd door een geweldige ontploffing. Het aantal dooden. ver misten. gekwetsten, zou ongeveer hon derd bedragen. De overheden hebben eerst getracht deze gebeurtenis geheim te houden en in de dagbladen werd geschreven dat een sleepboot in de lucht was gevlogen. De torpedoboot «Railleuse werd tusschen 1925 en 1928 gebouwd en was de eerste eenheid van een reeks van dertien. Zijn verplaatsing bedraagt 1378 ton en een snelheid 34 knoopen. Hij waj. bewapend met vier kanonnen van 1 30 mm. en twee stukken afweer geschut en zes torpcdolanccerbuizcn. Het Britsche vliegtuigmoederschip Ark Royal dat de Duitschers be weerden vernield te hebben is in zijn^ aanleghaven binnengeloopen. om om er den gewoonlijken lentekuisch te ondergaan. Op de foto de Ark Royal in de haven gemeerd. MIS- en VESPERBOEKEN Prachtige keus in alle prijzen en banden aan 45 fr. enz. Boekhandel VOLKSSTEM Woensdag ochtend liepen er in Ant werpen verschillende en tegenstrijdige geruchten aangaande de vaart-moge lijkheden tusschen Belgie en Engeland. Men kon nochtans bevestigen dat de Congo-boot, welke Zaterdag Hangar 22 verlaten had, nog altijd op de Schelde lag te wachten. In den nacht van Dingdag op Woensdag was de Congo-boot in moeilijkheden geraakt. Inderdaad, tijdens een maneuver dat het schip in de vroege ochtenduren deed, geraakte het op een zandbank, waarop het bleef vastzitten. Drie machtige toogbooten werden onmid- i dellijk ter hulp geroepen en gelukten ex in het schip terug vlot te brengen. Anderzijds werd er gemeld dat ze kere groote schepen Dinsdagnacht En geland verlieten, met Antwerpen ot Rotterdam als bestemming. Nochtans bleven de Belgische sche pen «Emile Francqui». Henri Jaspar en Katanganog altijd in Engeland wachten. Gisteren kwam het st. Moanda hen aldaar vervoegen. Een Congo-boot met passagiers wordt eerstdaags in Engeland ver wacht, alsook het st. Astrida-. dat rond 5 April te Weymouth zal aanko men. Het Staatsblad van 28 Maart publi ceert drie koninklijke besluiten die ver band houden met de bestuurlijke we- derinrichting. Het eerste dezer besluiten wijzigt datgene van 7 Augustus 1939, hou dende vaststelling van de diploma's en getuigschriften van genoten onderwijs vereischt van de kandidaten voor een reeksbetrekking. Het tweede besluit getroffen ter uit voering van het statuut van het rijks personeel. beperkt de voorwaarden inzake toepassing van de afdanking wegens definitief vastgestelde beroeps- geschiktheid. Het regelt de aan de ambtenaar verleende waarborgen. Het derde besluit wijzigt sommige I beschikkingen van het koninklijk be- sluit van 25 Aug. 1939 betreffende de bevoegdheid van het begrootingskomi- teit en den dienst van het algemeen bestuur. VERGELIJKEND EXAMEN met het Nederlandsch nis voertaal, be kend gemaakt door het Belgisch Staatsblad» van 24 Augustus 1939, voor toelating tot den proeftijd van honderd opstellers- bij verschillende Rijksbesturen. Rangschikking der candidaten die de vereischte minima hebben behaald Block L. C.E.. Oostende; Vcrcaute- ren A. S. Tielt; Geerolf G.R. Asse- broek; Vandeplassche G.L. Kortrijk Van Papeghem J.J. Asscbroek; Nieus J J. Mcrksem; Deruyver G. R. Ronse; Irghels A.E.J. Wachtebeke; F'ierens W. C. Kortrijk-Dutsel Vnndcnhou- ten F.E.A.C., Merksem; De Witte M. B, Ertvelde; Pacquée A.D.M, Merk sem: De Neve R.J.E., Gentbrugge Van Germeersch L. C.. Ronse; Cort- hals R.R. J. Aalst; Deweerdt E.J.C. Kortemark; Wauters M. L. Aalst Mru- leman W. F.. Zelzntr; Tytgat A. F. Oostkcrkc (Brugge); Verbeken J-J J. Hekclgem De Paus schenkt zijn zegen Urbi et Orbi» na afloop van de godsdienst!, ge plechtigheid in de St Pieterskerk, bij gelegenheid van het Paa&chfecst

De Volksstem | 1940 | | pagina 1