KRANKZINNIG UIT LIEFDE i De begrafenis van Prof. Branly Het onderzoek cart1' Samenwerking tusschen Sumner tPelles'de Ministeries ra» Land Roosev^kl£wn^fleggen 6o"a' Landsverdediging Verdwijning van 5000 kisten te Duinkerke IJc Upptrste oorlogs V(1(1(1 aanzien als oorlogs-smokkelwaar, en vergadert te Londen Luihlverbinding tusschen België en Noord-Amerika Drijvende mijnen in de Noordzee 30 M?arL H. Amediu*. Tij dens de 4c eeuw viel hij te Ccnstanti- nopel, met andere christenen, als mar ti laar voor Jezus Christus." Kethoi.'ike Congressen gedurende de weiildtmtocnsttllirg In Rome. In 1942 zullen in verband met de we re Idtentoonstelling te Rome-in de Eu- wige Stad talrijke International* Ka tholiekc Congressen worden gehouden Er worden ook meer pelgrimstreinen dan gewoonlijk verwacht. Om al deze Katholieke Manifestaties in goede orde te doen verloopen heeft men nu reeds een speciaal comité in het leven geroe pen. flat onder voorzitterschap staat van Kardinaal Caccia-Dominioni. die daartoe door den H. Vader is aange steld. Wernrer het gaat om 's laod be houd mag memand in gebreke blijven. Schrijft in op de ONAFHANKELIJKHEIDS- LEENING E«n vcetkal vcor 2150 frank. Onlangs werd er achter het front van de Maginot-linie een voetbalwedstrijd gehouden tusschen een Engelsch en een Liansch militair elftal. Een sportvriend wist, na afloop, een verkoop an den bal uit te lokken ten bate van de mili taire tehuizen. De bal verwisselde voor 2.150 frank van eigenaar. Tilcfocnveikier met het buitenland Fr wordt thans, om reden die een ieder begrijpt, niet veel meer met het buitenland getelefoneerd. In normalen tijd werden echter vele gesprekken tusschen Belgie en het bui tenland gehouden in beide richtingen. Wij laten hieronder enkele cijfers volgen, slaande op het laatste normaie j.tnr,betreffende gesprekken van Bcl- gic naar het buitenland en omgekeerd. Frankrijk Nederland I .uxeiTiburg Duitschland Engeland Zwitserland Italië Tsjechoslo vakije Oostenrijk Denemarken Polen Zweden 1.075.000 743.000 262.000 220.000 I 74.000 62.000 I 1.000 6400 6000 5500 5000 4500 Gei ft het buitenland den indruk van ccn zelfbewust Belgie. Schrijft in op de ONAFHANKELIJKHEIDS- LEENING. Schcuwburgve.'Hng. De rechter lijke veiling, wegens belastingschuld, van den inboedel van het Grand Theatre te Amsterdam,, heeft onder gioote belangstelling plaats gehad. Alle zetels uit de zaal. de stoelen en lampen uit de koffiekamer, de zaal lampen, kwamen achtereenvolgens on der den hamer. De verkoop gebeurde tegen contant geld zonder opcenten. .VAAR HET KATHOLIEK INSTI TUUT VAN PARIJS OVERGE BRACHT Uit Parijs wordt door een Havaste- legram gemeld dat Donderdagdag- morgen om 10 uur. het stoffelijk over schot van heer Prof. Edouard Bran ly overgebracht is geworden naar de gebouwen van het Katholiek Instituut van Parijs. Daar werd het ontvangen door Kardinaal Bnudrillart en neerge zet midden van de instrumenten welke door den grooten geleerde uitgevonden werden om de vraagstukken op te los sen welke zich aan zijn schrandeien geest stelden. Onder de telegrammen van rouw beklag welke van uit den vreemde ont vangen werden moeten bijzonder v.orden aangeteekend die van de Leu- vensche Universiteit, die van de Uni versiteit Lava van Quebec, die van den voorzitter der Pontifikale Academie voor wetenschappen van het Vaticaan, en eindelijk die van markiezin Marco ni, overgeseind door tusschonkomst van heer Francois Poncet. PAUSELIJKE DEELNEMING Mgr Baudrillart. rector van het Ka tholiek Instituut te Parijs, heeft het volgende telegram ontvangen vanwe ge Mgr Maglione, staatssecretaris van het Vatikaan. Vatikaanstad, 27 Maar? 1940 Zijne Heiligheid, de banden ken nende welke Uwe Eminentie hechten aan den grooten geleerde Edouard Branly, gelast mij u Zijn vaderlijke deelneming uit te drukken voor het verscheiden van den befaamden over ledene. Hij bidt met u voor zijne ziele- rust. Ik voeg hier ook mijn persoonlijk rouwbeklag aan toe. (get.) Kardinaal Maglione. Staatssecretaris. Reuter heeft ons het bericht gebracht De ministeries van Landsverdediging dat volgens het blad New York Ti-'en v. Landbouw ziin overeengekomen mes» Roosevelt een verklaring zou af- om tusschen de beide departementen leggen aangaande de uitslagen van de een nauwere samenwerking tot stand reis van Sumner Welles; Het blad te brengen. voegde eraan toe dat de uitslagen van Sumner Welles missie veeleer negatief zijn. Reuter meldt thans uit Washington: De secretaris van president Roosevelt, Stephen Early, heeft het bericht van de j - New York limes., als zou ©resident I Roosevelt voornemens zijn een verkia- ring af te leggen over de reis van Sumner Welles, tegengesproken. DE H. SUMNER WELLES TE NEW YORK AANGEKOMEN New York, 28 Maart (Reuter). De h. Sumner Welles is aangekomen, ttrug van zijn reis in Europa. Hij weigerde iéts te zeggen over ge lijk welke personaliteit welke hij in Europa ontmoette. Hij ve^laarde dat er thans van geen nieuwe reis naar Eu ropa sprake is. Betieffende een beriobt uit Den Haag volgens hetwelk zijne rei3 een ontgoocheling zou geweest zijn, ver klaarde de h. Sumner Welles Hoe heeft men dit kunnen vinden. Ik bleef meer dan 200 mijl van Den Haag ver wijderd Op alle andere vragen was het ant woord steeds Geen commentaar De h. Sumner Welles verliet het schip ii Conté Di Savoia» om dadelijl: per trein naar Washington door te rci- Donderdag namiddag heeft in het cabinet van den minister van Land bouw een vergadering plaats gehad van officieren der lntendantie en van ambtenaren van. het eigen departe ment. Een onderzoek werd namelijk gedaan naar het verbruik van varkens- vleesch in het leger. Een proef zal nomen worden. De normalisatie der aankoopen in binnen- en buitenland, alsmede de kwestie der opeischingen werden lang en nauwkeurig onderzocht. De vergaderingen zullen voorlaan elke week plaats hebben. Hit lend doit btrotp op U. Meldt U present. Schrijft in op de ONAFHANKELIJKHEIDS- LEENING In September 1939 werd door de militaire overheid in de haven van Duinkerke overgegaan tot de inbeslag- neming van de lading van een schip. waartusschen vijf duizend kisten opge- legde voedingswaren van vreemde nationaliteit voortkwamen. Deze kis ten, gelost en onder een hangaar ge- biacht van een groote zee-instelling. Werkelooze kapitalen gedijen niet. Schrijft in op de ONAFHANKEUJKHEIDS- LEENING jarig meisje Marie-Anna Van Tonge len, dat juist mei een kruiwagen aldaar voorbijkwam, werd door den a"to ge vat en ten giondc geworpen. Men snel de dadelijk het slachtoffer ter hulp en bracht haar voorzichtig hui vaarts, waar men genees- en geestelijke hulp inriep. De geneesheer oordeelde haar toestand zeer zorgwekkend en deed haar terstond naar het gasthuis van Ltoven overbrengen, waar zij tenge volge der opgeloopen verwondingen overleed. Het parket van Leuven, op de hoog te gebracht, heeft 's namiddags ter plaatse het onderzoek gedaan om '!c verantwoordelijkheid van het ongeluk vast te stellen. EEN MOTORFIETS DOOR EEN- TRAM VERRAST TE KAPELLEN Op de baan Putte-Kapellcn deed zich Donderdag voormiddag een jam merlijk verkeersongeluk voor. Uit een zijweg van de baan kwam van een villa een soldaat, die een mo- toi met zijspan voerde, waarin een of ficier had plaats genomen. Op het oogenblik dat zij op de groote baan kwamen, werden zij door een train verrast en met'vrij groot geweld aan gereden. Het gevolg was dat de soldaat-voer der van den motor ernstig aan de bec- nen gekwetst werd en de officier die in hel zijspan zat lichte verwondingen opliep. Voor den officier volstond een ver zorging ter plaatse. De soldaat werd door de zorgen der rijkswacht, die een onderzoek instelde, ter verpleging naar het Krijgsgasthuis te Antwerpen crgebracht. Uit het Fe ven van Keizer Maximiliaan cm Keizerin Charlotte door CONSTANT AI MAE Dl 336ste Vervolg. Het opperhoofd liet zijne gezel lin achter, die hem in de uitvoering van zijn oogenblikkelijk opgevat plan had kunnen belemmeren. Hij liet zijne wa pens bij haar en hield alleen de lasso bij zich. die hij met de meeste zorg om zijne hand kronkelde en zich dan ter sluiks naar de plek begaf, waar het ge- druisch van sekonde tot sekonde ster ker werd. Nauwelijks had hij twintig stappen in deze richting gedaan, zich met moeite door het hooge gras en de ver warde lianen een weg banende, of hij zag ongeveer tien ellen van zich af een heerlijk zwart paard staan, dat met achterover liggende ooren, uitgestrek te n hals de vier pooten ver van elkan der. de bloedige neusgaten wijd open gesperd en den muil met schuim bedek» schichtig en snuivend,zoodat 't bosch er van daverde, hem met de groote schrandere oogen woest en schuw aan keek. Oh mompelde het opperhoofd, terwijl hij plotseling bleef staan en h^t prachtige dier als een kenner bewon derde. Thans trad hij omzichtig eenige pas Met ingang van 2 April e.k. worden cle luchtperttstukken, welke met den transatlantischen Lichtdienst Lissabon- New York moeten verzonden, met de nieuwe luchtlijn Amsterdam-Lissabon overgebracht. Het vliegtuig van deze lijn zal Am sterdam den Dinsdag en den Zaterdag verlaten en komt denzelfden dag te Lissabon toe. Het uiterste uur van aanbrenging ten kantore Brussel I (Muntplaats) van de luchtpostcorrespondentie voor New Yoik cn verder is vastgesteld op Maan- en Vrijdag te 14 uur. Het luchtrecht bedraagt 4.50 fr. per 5 gr. voor de zendingen met bestem ming naar de Vereenigde Staten van Noord Amerika; voor de verder dan de Vereenigde Staten gelegen landen wordt het thans in zwang zijnde lucht recht met 50 centiemen verhoogd. Londen, 28 Maart (Reuter) De opperste oorlogsraad van de geallieer den hield Donderdag te Londen zijn I zijn verdwenen. zesde vergadering. De besprekingen j Hunne verdwijning vaststellende, vingen aan in den voormiddag en wer- heeft het ministerie van den blokus ae® na m'ddag voortgezet. een klacht ingediend tegen de groote Na afloop der vergadering wérd een zee instelling aan wie de goederen ge- medcdeeling verstrekt, waarin o.m. 1 rechtelijk toevertrouwd werden, en gezegd wordt: welke nu als verantwoordelijk voor de- De regeeringen van Frankrijk en. ze verdwijning aanzien wordt. Het j van Engeland gaan de, vyèderzijdsche i parket van Duinkerke heeft deze on- verbintenis aan tijdens den huidigon gewone zaak in handen genomen, en oorlog geen onderhandelingen aan te een streng onderzoek ingesteld, gaan en geen wapenstilstand noch vre de te sluiten, dan in geval van gemeen schappelijk akkoord. Zij gaan de verbintenis aan geen vredesvoorwaarden te bepreken, al vorens een volledige? eensfeiindheid te hebben bereikt betreffend* de voor waarden die noodig zcotd Mij ken öirr dc blijvende cn doeltreffendeveilig heid van elk der beide naties tc verze keren. J Zij gaan tenslotte de: verbintenis aan dat zij, na het sluiten van den vre de, hun gemeenschappelijke aktie op ieder gebied zullen voorzetten, zoo lang deze gemeenschappelijke aktie onontbeerlijk zal blijken yoor het be houd van hun veiligheid cn voor den opbouw, samen mei de andere naties, var een internationale orde, die aan de volkeren de vrijheid en den eerbied van hel recht, alsmede he. behoud van den vrede in Europa moet verzekeren» sen nader, om het vreesachtige dier.dat al zijne bewegingen met schuwen blik gadesloeg, niet nog ineer te verschrik ken. en zoodra het achteruit sprong om te ontsnappen, slingerde hij het met zooveel behendigheid de lasso over den kop, dat de strik tot aan de schou ders over den hals viel. De onthutste viervoet beproefde nu drie of vier minuten lang om zich aan den strik te ontworstelen en de dierba re vrijheid terug te bekomen, die hem zoo plotseling ontfutseld was, maar weldra ziende dat zijne pogingen nutte loos waren, onderwierp hij zich ge dwee aan zijn nieuwen meester en liet de Indiaan ongehinderd nader komen zonder den nutteloozen strijd een oogenblik te verlengen. Met reden zeggen wij dat hij zich aan zijn nieuwen meester onderwierp.want het was geen paard uit de wildernis, maar de prachtige Arabier van Guere- ro, dien hij verloren had toen hij in het gevecht aan den Rubio gewond werd. De tuigen van het paard waren ge deeltelijk beschadigd en verscheurd door het kreupelhout, maar toch nog in staat om dienst te doen. De hoofdman. niet weinig in zijn schik met de goede vondst die het toe val hem beschikte, steeg terstond in den zadel en reed stapvoets naar de V itte Lelie terug, die gehoorzaam en onderdanig nis een echt Indiaansche vrouw, zich sedert zijn vertrek nog niet had verroerd. Ha De Spotter keert thans naar zijn dorp terug, gezeten op een ros dat zulk groot opperhoofd waardig is! riep zij even fier als naief, zoodra zij Geen waarlijk sterk land zonder ge zonde financiën. Schrijft hr op de ONAFHANKELIJKHEIDS- LEENING. kern zag. Dc Indiaan glimlachte. Ja. antwoordde hij. al de sachems zijn trotsch op hem. En met dc ongekunstelde blijdschap dit- zoowel met de oorspronkelijke ruw heid dezer ijzerharde menschen strookt begon hij terstond eenige der moeilijk ste passen en zwenkingen 'uit te voeren zoo verheugd als een kind over de be wondering der Witte L.elie, die hij hartstochtelijk lief had me* innig welgevallen, .pfschoon niet zonder hei-: melijke vrees zag hoe gc^riakkelijk en stout hij het prachtige dier behandel de. Eindelijk steeg de hoofdman af en ging naast zijne vrouw, zitten, zonder daarom den teugel van zijn paard los te laten. Zoo zaten zij een geruimepoos bij elkander zonder een woord te wisselen de Spotter scheen diep in gedachten verzonken, zijne oogen Zwierven hier en daar in de duisternis, alsof hij er gens in de verte ecnig vborwerp had willen onderscheiden gretig luisterde hij naar de duizend geluiden der een zame wildernis en speelde werktuige lijk met zijn smalpeermes. Daar zijn ze klonk opeens zijn uitroep terwijl hij opstond alsof hij door een ontspannen veer werd opge heven. De Witte Lelie keek hem met ver wonderde blikken aan. Hoort mijne zuster niets vroeg hij haar. Ja. zeide zij het volgende oogen blik. ik hoor duidelijk paarden in het bosch. Talrijke drijvende mijnen werden door de visschers waargenomen. Drie van deze verraderlijke oorlogstuigen strandden in De Fanne. Het Nieuwpoortsche visschersvaar- tuig N. 59, reeder Rafael Vercouter, moest een zestal mijnen ontwijken op zijn terugreis naar de haven. DOODELIJK^ÖNGELUK TE LANGDORP Donderdag voormiddag is er even voorbij het dorp te Langdorp-Donck, een smartelijk ongeluk voorgevallen, dat de dood van een 1 7 jarig meisje voor gevolg had. Op de baan van Langdorp naar Wolfsdonck, nabij de woning van den heer gemeentesekretaris, reed de vrachtwagen der melkerij Leroy-De Prins, uit Velthem. Om een kar te mij den moest de zwaargeladen auto ne vens den steenweg rijden, met het on gelukkig gevolg dat hij in een versch gevulden put van een uitgeroeiden boom terecht kwam. Hoe het ongeluk zich verder voordeed zal het onder zoek moeten uitwijzen, maar het I 7- Dat zijn de hleckgezichten die naar hun kamp terugkeeren. Zullen wij hen daar volgen De Spotter verlaat nooit zonder reden het spoor door zijne mocksens gebaand en de Witte Lelie zal den krijgsman vergezellen. Zou mijn broeder hieraan twijfe len Neen. want de Witte Lelie is een waardige dochter der Kamantsje; zij zal zonder murmelen medegaan. Er is op het oogenblik een bleekgezicht in gevaar, een vriend van Witta-Yon. Het opperhoofd zal hem wel redden, riep zij. De Roodhuis glimlachte. Ja. zeide hijof zoo ik te laat mocht komen, zal ik hem ten minste wreken en dan zal zijne ziel opsprin gen van vreugd in de Prairiën der ge lukzaligen als hij zal vernemen dat zijn vriend hem niet vergat. Ik ben bereid het opperhoofd te volgen. Laten wij dan vertrekken, want het is tijd. De Indiaan was met een sprong in den zadel en de Witte Lelie maakte zich gereed om hem te volgen. De Indiaansche vrouwen bestijgen nimmer het oorlogspaard van hare mannen of broeders. Tengevolge der strenge wetten bij deze volken in zwang, zijn de vrouwen al? onder een ijzeren juk gebogen on der de diepste vernedering en gedwon gen tot den zwaarsten en den moei lijksten arbeid, dien zij zonder morren verdragen, wel overtuigd dat het zoo wezen moet en dus niets haar zou kun- AUTO HALS OVER KOP TE ASTENE Donderdag ayond rond 7 uur 30 ge beurde alhier ter hoogte van Astene Kapelleke, een zwaar verkeersongeluk waarbij de inzittenden van een perso nenauto er als bij mirakel het leven niet bij inschoten. De autovoerder Jerome Hagelaere, in wiens auto Mevr. Van Simaeys en hare beide kinderen, allen van Oosten de hadden plaats genomen, kwam dc baan Gent-Deinze afgereden en wilde op zeker oogenblik een vrachtwagen voorbij steken. Hierbij was de voerder het stuur kwijt geraakt. Het voertuig sloeg over de baan en tuimelde nog driemaal om. De voerder werd uit den auto ge slingerd. Erg aan het hoofd gewond werd hij in een naburig huis binnenge dragen. Een der kinderen liep ook ver wondingen op. De auto was totaal ver nield. TE DOODELIJK ONGELUK ANTWERPEN Donderdagvoormiddag had in het vormingsstation van Wilmarsdonk te Antwerpen een pijnlijk ongeval plaats. Een machien moest er rond 9 uur een kolentrein verplaatsen. Eens klaps liep een wegwerker, de genaam de Pieter Engelen, 55 jaar oud, wonen de te Merksem over de sporen, op het oogenblik dat de lokomotief kwam aangehold. Engelen werd door het logge gevaarte verrast en oveneden. De ongelukkige was ijselijk ver minkt. Hem werden beide beenen af gereden, en hij droeg dan nog zware verwondingen aan het hoofd. Hij werd bij hoogdringendheid met den auto van het centraal verbandhuis naar het Stuivenberggasthuis overgebracht, doch de óngelukkige overleed tijdens dien tocht, zöodat de auto in plaats van naar het gasthuis onderweg de richting van het doodenhuisje insloeg, om er het overschot te bergen. nen onttrekken aan de onverbiddelij ke dwingelandij die van hare geboorte tot haren dood op haar drukt De Spotter, terwijl hij de vrouw die hij lief had noodzaakte hem te voet te volgen, door een natuurwoud en langs een ongebaanden weg, dos te moeilij ker nog door de nachtelijke duisternis, h-'eld zich volkomen overtuigd dat hij hierin naar behooren te werk ging. De Witte J Lelie harerzijds wist niet beter of dit iets dat van zelve sprak, en veromdoofde zich niet de rhinster aanmerking. Zij gingen d*s op weg en de rivier den rug toekeerende, trokken zij in de richting van het kamp der blanken. Met welk doel keerde nu het opper hoofd terug naar de plek die hij pas een uur te voren verlaten had om de Indianen te ontwijken Dit zullen wij spoedig zien. Op ongeveer honderd ellen van het openkamp hoorden zij het knallen van een vuurwapen. De Spotter bleef staan. Ah mompelde hij, wat is dat Zou ik mij vergist hebben Onmiddellijk afstijgende, gaf hij zijn paard aan de Witte Lelie ter bewaring en gebood haar om hem in de verte te volgen. (*t Vervolgt) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst,

De Volksstem | 1940 | | pagina 2