m KRANKZINNIG UIT LIEFDE UIT HET STAATSBLAD Goudstukken ontdekt die in I 544 geslagen zijn Geruchten over schaarschte aan boter tegengesproken Vreemde vliegtuigen boven Ilelgii' 31 Maart. H. Cornelia. Een martelares uit Afrika wier naam naast deze van andere slachtoffers der kerk vervolgingen in het Martyrologium vermeld staat. Herdenking van Jurn Luis Vr/es. De gemeenteraad van Valencia heeft besloten de burgemeesters van Brussel en Brugge uit te noodigen op cJe fees telijkheden welke te Valencia zullen plaats hebben ter gelegenheid van de herdenking van de 400e verjaring van den dood van Juan Luis \*ves, den beroemden Spaanschen paedagoog, die op 6 Mei 1540 te Brugge overleed Het kasteel van Beersel. Het kasteel van Beersel. in de 13e eeuw opgericht in de mooie vallei tusschen L'kkrl en Lot. is thans'eiken dag van 's ochtends tot r' avonds voor het pu bliek toegankelijk. Het is een van de zeldzame Middel- ceuwsche burchten, waar men een stel sel van verdediging aantreft, met een ophaalbrug. wachttorens. wallen, schietgaten, enz. dagteekenend ilit de 13e rn 15e eeuw. dat zeer goed be waard is gebleven in den loop der tij den. Met tram 9 tot Ukkel-Kale\ oet en verder per bus kan men het kasteel \an Beersel bereiken. Ministerieel besluit betreffende de overdracht van den prijs der in eigen dom opgeëischte motorvoertuigen Br'tsche hulde aan een Professor ven Leuven. Hoogleeraar E. De jonghc van Leuven werd benoemd tot rerelid (Honorary Fallow) van het Royal Anthropological Institute of Gieat Britain and Ireland,een der oud- sie wetenschappelijke instellingen van Londen, dit als erkenning der diensten bewezen aan F.thnologische Afrikaan- sche studiën, als hoogleeraar aan de Universiteit te Leuven. Bedrieglijk gebruik van perron- kaartjes. De Nationale Maatschap- pi; der Belgische Spoorwegen heeft bedrog in den reizigersdienst vastge steld. en onder meer bedrieglijk ge bruik van perronkaartjes. De Nationale Maastchappij herin nert er aan dat dit gebruik aanleiding geeft lot gerechtelijke vervolgingen. Deze vervolgingen zullen voorto m hun gerechtelijk verloop krijgen. In de tarwecommiaeie. In de week van 18 tot" 24 Maart kochten rie gioote bloemmolens 24.800 zakken inlandsche tarwe aan den middenprijs van 162.85 fr. in den molen geleverd at overeenkomt met 1-50-151 fr. bij den voortbrenger. Het aanbod vanwe ge de boeren was lichtjes overwegend 7oodat de inkoopen zonder moeite ge daan werden. De prijs bleef onveran derd. De inmenging blijft bepaald op 10 t.h. voor de week van 8 tot 13 April. Aanbestedingen voor het leger. De Dienst der Militaire Loodsen. 135. l.ouisalaan te Brussel, zal tot 5 April 1040 te elf uur de aanbiedingen in ontvangst nemen voor het leveten van I. 2. 3 of 4 partijen van 22.000 meta len bedden met twee boven elkaar ge plaatste slaapsteden. Het bijzonder bestek zal verkrijg baar zijn in het kantoor der Aanbeste dingen 16. Luxemburgstraat te Brussel van heden af tegen 2 fr. Uit het (even van Keizer Maximiliaan ea Keizerin CharlotU door CONSTANT AIMARO 338ste Vervolg. Hij sloop zoo snel als hij kon door de stiuiken naar het graskamp. onge rust over het gevallen pistoolschot, dat hij niet wist waaraan toe te schrij ven. daar de gedachte dat het door Geurero kon gelost zijn volstrekt niet bij hem opkwam. Het opperhoofd hield zich overtuigd dat iemand van zulk een karakter nooit zijn eigen zaak zou laten varen hoe ho peloos zij ook staan mocht. Ofschoon hij zich hierin vergiste, v.-as zijne veronderstelling toch niet zoo geheel bezijden de waarheid. Door bovenstaande denkbeelden bezield en vreezende dat er eenig on geluk kon gebeurd zijn. haastte de Spotter zich om zoo spoedig mogelijk het kleine kamp te bereiken, ten einde de onzekerheid op te helderen, en niet zonder bekommering dat hij zijn ver moeden zou bewaarheid zien. Aan den rand van het grasperk ge komen bleef hij staan, boog de takken uiteen en keek rond. Eensklaps werden de struiken met kracht bewogen en nu schoot er een man. of liever een duivel uit te voor schijn. hem rakelings voorbij, met een Ten einde de aanschaffing van nieu we motorvoertuigen in vervanging der opgeeischte. wordt bepaald De overdracht van den prijs der in eigendom opgeëischte voertuigen en van de bijkomende vergoedingen wel- ke. wegens de opeisching, aan de vroe- j gere eigenaars dezer voertuigen nog verschuldigd zijn. zal kunnen geschie- den in de omstandigheden en volgens j dc procedure welke hieronder worden bepaald 1. Ieder persoon die de schuldvor- dering van een verstrekker geheel of l gedeeltelijk verlangt te verkrijgen oml laatstgenoemde in staat te stellen zich een nieuw voertuig aan te schaffen, zal aan het ministerie van Landsverde diging, dienst der opcischingen, 79 Jo zef ll-straat te Brussel, een aanvraag inogen richten om te weten of er ver zet bestaat ten bezware van den ver strekker met wien hij een overeen komst verlangt te sluiten. De familie naam. de voornamen en de woon plaats van den verstrekker dienen op gegeven. Bestaat er geen verzet, dan moet ook het bedrag van de aan dien verstrekker verschuldigde som wor den vermeld. De aanvraag dient ge staafd met een voor aansluiting ver klaard duplicaat van den bestelbon be treffende het nieuw voertuig. Het hoofd van den dienst der op- eischingen, of zijn gemachtigde, zal aan den aanzoeker een attestatie afle- veren, welke, zoo er tegen de schuld- j vordering geen verzet bestaat, al de aanduidingen moet bevatten welke I noodig zijn om de akte van overdracht op te maken. In het getuigschrift moet anderdeels bepaald worden dat de prijs van het opgeëischt voertuig, in geval van overdracht verwezenlijkt wordt, binnen vier maanden na de be- teekening er van, aan den cessionaris dient uitbetaald, op voorwaarde dat dc verkooper van de nieuwe auto, bin nen vijftien dagen na die beteekening aan het hoofd van den dienst der op- eischingen een voor eensluidend ver klaard duplicaat van de aan den ver kooper afgeleverde factuur late ge worden. 2. De afstand Zal door den aanzoe ker of door een door hem gekozen derde persoon worden verwezenlijkt bjj akte in drie oorspronkelijke exem plaren (vrij van zegel en van registra tierechten), opgemaakt overeenkom stig de aanduidingen welke op het bij dat besluit gevoegd model voorko men. De handteekeningen van den ce dent en van den cessionaris dienen door den burgemeester hunner woon- plaats voor echt verklaard. F.én van de drie oorspronkelijke stukken moet door den cessionaris per aangeteekenden brief aan het Minis-1 teiie van Landsverdediging, dienst der opeischingen, worden overge maakt. Het hoofd van den dienst der op eischingen of zijn gemachtigde, zal. eveneens per aangeteekenden brief, dadelijk de ontvangst berichten van de aktie van overdracht, alsmede van den brief waarbij deze akte werd verzon den. Dit bericht van ontvangst betee- kent dat de Staat, overgenomen schul denaar, de overdracht aanvaardt. Als welsprekend staaltje van de ma nier waarop in communistisch Rusland de vrouwen behandeld worden.moch ten wij een dezer dagen, op deze zelf de plaats, lezen dat daar in 1936 zoo wat 321.000 vrouwen in de mijnen zwoegden en er 432.000 gebezigd worden in de metaalnijverheid. Rond dien tijd kondigde Zon dagsvriend u een photo af. genomen in de haven van Londen, voorstellende het dek van een Russisch stoomschip. Onder de matrozen en stokers, daar bijeen, waren voor zijn trinst de helft vrouwen. Zoover heeft de communistische be schaving het reeds gebracht in Rus land. Na 'het wezen en dje roeping der vrouw ontaard en onteerd te hebben, dwingen de bolsjewisten haar tot ar beid welke haar geslacht niet past en vernedert. De slavinnen in de oudheid beleefden geen slechter lot. Parijs, 28 Maart. Te Bredgare heeft een zekere Baker bij het omspit ten van zijn tuin een ouden aarden pot ontdekt, die geheel met goudstukken gevuld was. De man meende te droomen I Toen hij met zijn spade den pot aanraakte, dacht hij er niet aan dat ^eze een for tuin bevatte. Hij bukte zich om het stecnen voorwerp uit den grond te halen met de bedoeling h$t in de beek te werpen, die achter zijn tuin voorbij- loopt. Maar toen rolden de goudstuk ken rinkelend voor hem op den grond Bij nader onderzoek bleken zij in 1344, onder de regeeriivg van koning Edward ill. geslagen te zijn. Deskun digen verzekeren. dat deze stukken zeer zeldzaam en kostbaar zijn gewor- den. En de pot bevatte er niet minder dan een duizendtal, zoodat de vondst een waar fortuin beleekent. Het huisje dat door Baker wordt bewoond, bevindt zich nabij het puin van een oud klooster. Twee iaar gele den verdween een buurnnan van Ba ker op geheimzinnige Wijze. Slechts twee maanden nadien vönd men zijn lijk op tweehonderd voet .«diepte in een put. welke geheel door struikgewas verborgen was. Het gold een ouden het klooster, waarvan toe het bestaan had v< wasser waarschijnlijk gevallen. FINANCIER UIT MONTEGNEE AANGEHOUDEN Het Fransche gerecht heeft Vrijdag een zekeren Niane, uit Montegnée uitgeleverd. Ninane had een financieel kantoor te Montegnée en verdween op een ze keren dag, na verduisteringen te heb ben gepleegd, ten nadeele van zijn klanten voor ongeveer een millioen fr. Onlangs heeft een Luikenaar in Fiankrijk Ninane ontmoet en bij zijn terugkeer waarschuwde hij het Luik- sche gerecht, dat zich in verbinding stelde met de Fransche politie, welke to* de aanhouding is overgegaan. Ninane werd bij aankomst te Luik ondervraagd door onderzoeksrechter Demoulin. Hij heeft zijn verduisterin gen voor ongeveer 800.1)00 fr. be kend. De man is opgesloten. y aterput van and tot dan ed. De man ongeluk in De persdienst van het kabinet van den Eerste Minister deelt mede Zekere alarmisten van beroep ver kondigen 1Dat er gebrek is aan boter. 2. Dat dit gebrek veroorzaakt is door den massieven uitvoer naar Duitschland. 3. Dat de handelaars den invoer van Hollandsche boter vragen. Uit inlichtingen op het ministerie van Landbouw blijkt 1. Dat er geen enkel tekort is op het oogenblik. Dat de productie ongeveer dezelfde is als verleden jaar en het verbruik is minder gezien het groot aantal opgeroepen soldaten. 2. Dat er geen enkele buitengewone verkoop van boter uit de frigos heeft plaats gehad. Integendeel. De frigos werden dit jaar later dan gewoonlijk leeg gemaakt. De hoeveelheden uitge voerd naar het buitenland bereiken niet h'et tiende van de stocks. Boven dien is het overbekend dat men deze kostelijke koopwaar, die zoo bederfe lijk is, niet voor onbepaalden tijd kan bewaren. 3. Dat totnutoe geen enkele aan vraag om in te voeren op het ministe rie van Landbouw toekwam, het is dus valsch te beweren, dat men zich hier doof zou gehouden hebben. Het is trouwens absurd onder het publiek paniek te zaaien door fantas tische geruchten te verspreiden die slechts voor resultaat kunnen hebben een bovenmatige prijsstijging te ver wekken. Brussel, 29 Maart. (Belga. Vreemde vliegtuigen zijn boven Btl- gic verschenen op 29 Maart in den voormiddag en dit herhaaldelijk.Twee hunner konden herkend worden als zijnde van Duitsche nationaliteit. Hel luchtdoelgeschut is in actie getreden op verschillende plaatsen. VERVALSCHT LOTERIJBILJET ONTDEKT TE ANTWERPEN Bij een wisselagent nabij het Cen- traalstatoin te Antwerpen werd een vijfde-biljet van de onlangs gehouden trekking van de Koloniale Loterij met ten prijswinnend nummer van 10.000 f». voor ontvangst van het aldus ge wonnen bedrag van 2000 fr. aange boden. -■ Toen men het biljet nauwkeurig .la- keek, bleek dat het nummer vervaischt was. Alle cijfers behalve dit van de tientallen, bleken juist te zijn. doch boven het cijfer I van het echt biljet was een 5 geplakt, ten êinde het vol ledig prijswinnend nummer te vormen De vervalscbing was op zeer vernufti ge en schier onmerkbare wijze ge schied. De wissealagent verwittigde de po litie die ter plaatse verscheen en den man. die het vervaischt biljet aanbood zekeren Adolf A. uit Merksem. ter be schikking van het gerecht stelde. GROOTE BRAND TE EREMBODEGEM VOOR ONGEVEER 100.000 FR. SCHADE De Aalstersche brandweer weid Vrijdagavond om half negen opgeroe pen voor een brand die te Erembode- gem in de Kleistraat bij Alois Ver moesen was uitgebroken. Toen de brandweermannen ter plaatse van het onheil aankwamen stonden woonhuis, stallingen en andere bijgebouwen reeds in lichte laaie. Het vuur, aange wakkerd door een hevigen wind, had zich op vervaarlijke wijze uitgebreid. Na geruimen tijd slaagden de Aal stersche brandweermannen erin, de schuur van de hofstede Vermoesen en een belendend huis dat gereed was om aangetast en vernield te worden, te vrijwaren. De oorzaak van dezen feilen brand dient gezocht in het omvervallen van een stallantaarn waardoor het aanwe zig zijnde stroo dadelijk vuur vatte. Toen Vermoesen die zich op den zolder bevond, het stroo reeds hoorde knetteren, kwam hij in allerhaast naar beneden geloopen en kon nog bijtijds de koeien buiten halen. Van den huisboedel is er weinig gaaf gebleven zoodat de heele schade op ongeveer 100.000 fr. mag gere kend worden. Er bestaat evenwel ver zekering. SOLDAAT VERMOORDT ZIJN VROUW JE ST GILLIS In de Deriemarkenstraat te St Gil lis heeft zich Vrijdagavond een vcr- -chrikkelijk drama voorgedaan. Een soldaat, wonende te Oudegem, ver moedde terecht of ten onrechte zijn vrouw van ontrouw, en was in den avond onverwacht te huis gekomen. Zijn vrouw was afwezig. Na lang zoe ken vernam de echtgenoot dat zij op bezoek was bij vrienden in de Dene- markenstraat. Hij kwam een half uur later te St Gillis toe en vervoegde er zijne vrouw. Een geweldige twist ontstond tij dens dewelke de soldaat, in woede ontstoken, zijn vrouw zoo zwaar met een mes kwetste dat de ongelukkige weldra K-zweek. Een oom van het slachtoffer wilde de vrouw beschermen, maar de sol daat bracht hem eveneens een erge wonde toe, zoodat de man moest naar het gasthuis worden overgebracht, Na het drama was de dader ge vlucht, doch wat later ging hij zich in het politiebureel gevangen geven, en werd onmiddellijk opgeslpten. VREESELIJK ONGELUK TE BEVEREN-WAAS sprong als een jakhals en verloor zich weldra achter hem in de duisternis. Een donker voorgevoel beklemde hel hart van den Roodhuid, hij dacht er een oogenblik over na of hij den onbekende zou achtervolgen maar hij liet dit denkbeeld terstond weder varen. Neen, zeidc hij. wij zullen eerst zien wat hier gebeurd is; dien man hen ik zeker dat ik hem altijd zal we- dervinden, zoodra ik maar wil. Hij stapte het grasveld op. De vuren die er een uur te voren gebrand hadden, waren uitgedoofd en verspreidden geen het minste licht meer; alles was stilte en duisternis. Het opperhoofd trad snel voor waarts en bereikte weldra de plek waar de kuil gedolven was. Hij was ledig en Guerero nergens tc zien op den rand der glooiing door de uitgeworpen aarde gevormd, lag een mensch onbeweeglijk uitge strekt. De spotter bukte om hem van nabij te bezien. Hij had hem dadelijk herkend. Heb ik het niet gedacht riep hij. terwijl hij zich met een grijns op richtte, de bleekgezichten zijn lafhar- tige oude vrouwen. de ondankbaar heid is eene ondeugd der blanken, de Iwiaakzucht is eene deugd der ïooden. Hij stond eenige sekonden in be- raad met do oogen strak op den ge- I wonde gericht. Zou ik hem helpen vroeg hij z-ch eindelijk af. Waartoe zou het die- 1 nen Het is immers beter dat die blanke mannen zich onderling ver scheuren de roode krijgslieden mo- I gen om hunne woede lachen. Die man j daar. vervolgde hij, was nochtans een der beste onder de plunderzieke bleeK- gezichten. die ons tot in onze laatste toevluchtsoorden terugdringen I Bah maar wat gaat hij mii aan Onze twee rassen zijn elkanders vijan den; laat de wilde vbee:t«n hem ver der afmaken, ieder zijn deel in den buit 1 Na deze alleenspraak wilde hij zich verwijderen. t.. Eenklaps echter voelde hij eene hand op zijn schouder en eene schroomvallige stem fluisterde hem zacht in het oor Die bleeke man was de vriend van den blanke die mij'heeft gered vergeet de Sachem dit 7 Het opperhoofd ontroerde bij deze vraag, die zoo geheel met zijne innig ste gedachten overeenkwam want al had hij zich zeiven pogen diets te ma ken dat er reden bestond om den öc~ wonde aan zijn lot over te laten, ge voelde de Indiaan zeer goed dat zulk een besluit onverantwoordelijk was en dat de eer hem geljood den man te helpen die aan zijne voeten lag uitge strekt. Kent de Witte Lelie den-jager vioeg de Sachem uitvorschend. De Witte Lelie heeft hem eenige dagen geleden voor het eerst gezien, toen hij den vriend van Witta V0n on dersteunde. Vroeger heb ik hem in het kamp van Cassa gezien. De blanke was een dapper man en een toovenaar Ah bromde de Indiaan, mijne zuster spreekt waarheid, die krijgs- Vrijdagmiddag omstreeks 13 u. had op de Grootc Markt te Beveren-Waas een zwaar ongeluk plaats, waarbij een jong meisje gedood werd en haar zusje zwaar gewond. Toen de kinderen Jacobs, twee jongens en twee meisjes, uit de static straat kwamen, daagde op hetzelfde oogenblik een zware vrachtauto van een uitzetfabriek uit Terneuzen op, die genoemde straat wou inslaan. Als bij wonder konden de twee jongens nog wegspringen maar de twee meisjes, Maria, 7 jaar oud, en Lena 4 jaar oud j werden door het logge voertuig gegre pen en ten '.ronde gesmakt. Ooggetuigen snelden dadelijk te Jhulp en droegen de slachtoffertjes naar een geneesheer, die hun toestand evenwel zoo zorgwekkend oordeelde dat hij ze onmiddellijk naar een zie kenhuis deed overbrengen. Kort na haar aankomst aldaar is de 7 jarige Maria, aan de gevolgen van een dubbele schedelbreuk overleden. Wat de kleine Lena betreft, die is over gansch het lichaam ernstig gewond, maar haar leven schijnt niet in gevaar man is dapper, zijn hart is groot, hij is de vriend der Roodhuiden, de Spotter is beroemd wegens zijne grootmoe digheid. hij zal dus het bleekgezicht r.iet aar. de wolven ten prooi laten Witta Yon is de groottse krijgs man van zijn stam, zijn hoofd is met wijsheid vervuld, en wat hij doet is goed. De Spotter glimlachte welgevallig om dit compliment van zijne jonge vrouw. Laten wij zijn wonden onder zoeken. zeide hij. De Witte Lelie ontstak een ocote- fakkel om te kunnen zien. De twee Indianen knielden bij den gewonde neer. die nog altoos onbe weeglijk lag. en begonnen in het schijnsel der harsfakkel hem met veel nauwlettendheid te onderzoeken. Evraert was slechts licht gewond door den slag die hem met het pistool Jwerd toegebracht. Wel is waar had die slag eene ge weldige bloeding veroorzaakt en eene lichte hersenschudding gevolgd door bedwelming, maar de wond ging niet veel dieper dan de huid aan hel bo venste gedeelte van het voorhoofd tusschen de wenkbrauwen. Blijkbaar had Guerero den jager op dezelfde manier willen treffen als de matadores te Mexico de stieren vellen 'die er hunne eer in stellen om dit zoo behendig mogelijk te doen. ten einde ,de bewondering der toeschouwers op het amphitheater te verwerven. Zijn slag. ofschoon met vaste en f vaardige hand. was echter met te veel 4 overhaasting en dus niet juist genoeg toegebracht om doodelijk te zijn-. Evenwel, zoo de Spotter hem niet in tijds ware ter hulp gekomen, zou de jager, waarschijnlijk voor het eincle van den nacht door de wilde beesten zijn verslonden, die in dezen omtrek vrij talrijk op buit rondzwerven. Alle Indianen, wanneer zij op reis gaan, dragen aan een band over den schouder een parkamenten zak met zich, in'den V»órm van een weitasch, dien zij htm medicijnzak noemen deze zak bevat een aantal genees krachtige kruiden, waarmede de Roodhuiden gewoon zijn hunne op de jacht of in den krijg bekomene kwet suren te genezen, alsmede eenige heel kundige instrumenten, en eenige poe ders tegen de koorts. Na de wond van Evraert nauwkeu rig te hebben onderzocht, schudde de Indiaan tevreden het hoofd, en maak te hij zich onmiddellijk gereed om het eerste verband te leggen. Met een van obsidiaansteen, een soort van glas van vulkanischen oor- s\ong, vervaardigd werktuig. zoo scherp als een scheermes, begon hij geholpen door de Witte Lelie, rondom dc wond het haar weg te scheren; ver- j olggjis grabbelde hij in zijn medicijn- I zak en haalde er een handvol oregano bladeren uit, die hij zorgvuldig fijn wreef en met Spaan9chen brandewijn, zoogenaamden refino, vermengde. ('t Vervolgt) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalstj

De Volksstem | 1940 | | pagina 2