Eenzijdigheid. Op liet Westelijk lront De strijd in de luelit en op zee 5 De zaak van de «Crédit Anversois» DE JONGSTE HUISHUURWET Schaarschie aan fruit en groenlen in Quiixchland Paul Reynaud oyer het oorlogsdoel der geallieerden DE ERGE WATER. SNOOD IN PENNSYLVANIE Vrijdag APRIL 1940 Het is van overwegend belang zich j zenlijken, en spijts faling zijner stre- af te vragen, of dezen die eene ge- vingen, maar altijd de socialiseering wichtige rol vervullen, een veelzijdi- der produktiemiddden beoogt, gen kijk op de zaken hebben. De katholieke staatsmannen bren- Welnu, er is vast te stellen dat, on- ^cn hett in schijn natuurlijk, zoo ver der praktisch oogpunt, sommige zer ongelukken, te wijten zijn aan een zijdige bedrijvigheid, gevolg van een zijdige beschouwing. Anders gpzegd, in een levenskwestie, gaat de aandacht naar een bijkomend punt, en t overi ge wordt daaraan opgeofferd. Dat is de grond der geschiedenis der liberale ekonomie. Voortbrengst was er het hoofddoel van.De verdee ling, waarop het nochtans aankomt, werd uit het oog verloren. Dan hebt ge 't socialisme, dat om reden zijner niet kristelijke strekking, geene gepaste verdeeling kan verwe niet als hun tegenstanders. Ze hebben met alle gegevens der zaken rekening te houden. Anders is geen ernstige en duurzame uitslag te bereiken. Tot wat dient het ten andere, de eene of andere menschelijke bedrij vigheid zoogezegd schitterend op te drijven, als de eene of andere ineen storting het eindpunt wordt Zoo komt de voortreffelijkheid der katholieke idee goed uit. Ze gaat uit van de ware bestem ming van den mensch, en jaagt geen bijkomend doel na. X. Het maandblad DE EIGENAAR» schrijft onder het handteeken van den heer Lx.: Wij vreezen dat de weg geopend is geworden tot eene langdurige periode van beperkingen, net zooals in 191^. Onze Staatsleiders beoogen immers in moeilijke tijden maar één oogwit Stelt de massa tevreden en geeft hen brood en spelen (zooals de Romeinen het deden). Het middel ligt ten andere voor d« hand 't Kost niets, en het brengt ge weldige populariteit mee Vermindert de huishuren en ge wordt de vriend van alleman... uitgezonderd de eige naars. Maar die zijn minderheid, minder rumoerig, daar hebben ze geen last van Dus vooruit maar Daarom legt de Regeering den ei genaars de verplichting op, die zij aan andere klassen der bevolking niet durft opleggen. Zij waagt het niet bur gers aan te vallen die gedekt staan door machtige syndikaten waarvan het bestuur in de Kamer en Senaat ze- telt. Men doet juist of de eigenaars schlild dragen aan de huidige tijdsomstandig heden, precies of zij fouten zouden bedreven hebben en nu maar het gelag dienen te betalen. Indien men kan goedkeuren dat ge- mobiliseerden van n bijzonder gunst- regiem genieten, dan blijft het ver keerd, dat die gunst, alleen door den verhuurder van zijne woning te verlee- nen is. De mobilisatie is een algemeen be lang waarvan de kosten en gevolgen door het algemeen oslidairlijk te dra gen zijn. De gemobiliseerde verde digt het eigendom van den eigenaar maar tevens ook en^ in dezelfde maat de handel en nijverheid, het bestaan en de broodwinning der huur ders en gansch ons vaderland Waar om dan moet de woninghuurder alleen vrijgevigheden doen f En wat nu nog veel erger is, thans behoort de eigenaar dezelfde^ vrijge vigheden aan niet gemobiliseerd er toe te staan Kan men zich iets onzin niger uitdenken ne vrije staten nochtans een der groot ste vrijhandelsgebieden van de we reld vormen. Het is in deze richting, aldus M. Reynaud, dat Europa zich moet bewe gen, wil het niet ten onder gaan. Dat is de hoofdvoorwaarde van den eco- nomischen vooruitgang en van de ver hooging van het levenspeil der volken. Het is daar dat men bij slot van reke ning de ware veiligheid voor Frank rijk moet zoekend. M. Paul Reynaud besluit zijn artikel als volgt dOm de politiek, die door Groot Brittannie en Frankrijk reeds voldoen de omschreven is geworden, tot «en goed einde te brengen en waarvan zij reeds de grondslagen gelegd hebben is het niet noodig dat Staatsmannen supermenschen worden. Het is alleen noodig dat deze Staatsmannen over een goede dosis gezond verstand be schikken en dat zij in hun land de ver draagzaamheid en den eerbied voor de menschelijke waardigheid zullen aangeleerd hebben. Het ia voldoende dat zij de private belangen met die van de volksge meenschap weten te verzoenen, en dat zij democratisch aangelegd zijn in hun geest en in hun methoden. Ziedaar waarom het nieuwe Europa slechts berusten kan op de overwin ning der democratische landen. De Nationale Verweer-vereeniging voor de belangen der Deponenten van de .Crédit Anversois. (V.Z.W.D.) afd. Antwerpen, heeft in h«tfe openba re vergadering van Dinsdag 2 April 1940, vastgesteld dat, ten gunste van de deponenten van de Crédit Anver sois» tot heden niets verricht werd. tenzij de betaling van een voorschot door het Instituut voor Herdiscontee- ring en Waaiborg. namelijk 25 t.h. resp. 75 t.h., voorstel, dat reeds op Zondag 3 December 1.1. door de pers werd bekend gemaakt, en betreurt dat belofte afgelegd door den Eerste- Minister Pierlot. inde Kamer van Volksvertegenwoordigers, op 22 De cember I.I., en waarbij eene billijke schikking ten behoeve van de klientcn uCrédit Anversois werd in uit zicht gesteld, niet werd gehouden. Er werd tenslotte besloten met alle wettige middelen de belangen der de ponenten van de «Crédit Anversois dit in samenwerking met het hoofd bestuur der Vereeniging te Brussel, krachtdadig te verdedigen, alsmede een dagorde over te maken aan den Eerste Miniate r en aan de Volksverte genwoordigers en Senatoren der Pro vincie Antwerpen, ten gunste van di slachtoffers van den krach van de «Crédit Anversois. MIS- en VESPERBOEKEN Prachtige keus in alle prijzen en banden aan 45 fr. enz. Boekhandel VOLKSSTEM Sir Archibald Wawell. bevelhebber van de Britsche troepen in het Na burige Oosten, heeft zich per vliegtuig naar Kaapstad begeven, waar hij beraadslaagde met generaal Smuts (rechts), eerste minister en mi nister van Landsverdediging var. de Zu.d-Afnkaansche Unie. FRANSCH STAFBERICHT Officieeie mededee- ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN (Reuter). Een Spitfire werd langs de kust van Yorkshire door een Duitsch vliegtuig neergeschoten. De piloot is ongedeerd. Dit is hel eerste (Havas). ling Kalme dag. Verleden nacht heelt de vijand een overval gepoogd op een toestel van de kustverdediging dat onzer posten. Hij mislukte volledig en verloren gaat sedert het begin van den liet gevangenen in onze handen. Wij oorlog, leden geen verlies. Bevestigd wordt, dat het derde Duitsch vliegtuig in ons 20 DUITSCHE VLIEGTUIGEN vorig bericht als waarschijnlijk Twaalf dooden. - Groote brug over de Susquehanna onder den druk van Londen, 3 April. het water bezweken. Het aantal dakloozen stijgt tot 30.000 (Pensylvanie.) 3 ver werd. Uit Wilkesbarre April De doodenlijst van de overstroo ming der Susquehanna-rivier is thans tot twaalf gestegen. Onder de slachtoffers bevindt zich ook een man, die zich heeft doodge schoten toen zijn huis door de over strooming werd vernietigd. Vijf personen werden vermist en dertigduizend zijn dakloos. In vier steden met een totale bevolking van 150.000 is de toestand kritiek. Sunbury, een stad van 15.000 in woners is reeds voor een derde over stroomd. De plaats schijnt tot onder gang gedoemd, indien meer regen of warm weer de sneeuw, die op de ber gen smelt, omlaag doet storten. In de geheele omvangrijke streek die door de overstroorrting is getroffen heeft de bevolking den heelen nacht kondigt een arti-l koortsachtig gewerkt aan het herstel- Berlijn, 3 April (Belga). In dc scholen, in het leger en in de vloot worden thans dagelijks chemische ta bietten uitgedeeld die moeten voor zien in het tekort aan vitaminen C. Deze vitamienen vindt m?n in fruit en in de versche groente waaraan sedert enkelen tijd in het Derde Rijk schaarschte heerscht. Deze schaarschte is hoofdzakelijk te wijten aan de sterke vorst van de vorige maanden en de moeilijkheden met het verkeer. De bijkomende oorzaken dienen ge zocht in een tekort aan deviezen en liet stopzetten van den invoer. In 1938 voerde Duitschland onge veer een millioen ton fruit en 500.000 kgr. groente en groentehoudende pro ducten in. Indien men de berichten in de pers mag gelooven dan is het f-uit- cn groenteverbruik sedert het be in van den oorlog verdriedubbeld. Eiken dag schuiven voor eiken fruit winkel 100 tot 200 personen aan. De bevoegde overheden meenen dat de landbouwers in het tekort kunnen voorzien door hun produktie met 20 tot 25 t.h. op te voeren. De bloemenkweekers zouden de door hen gebruikte oppervlakte moe ten inkrimpen. Men koestert ook het voornemen de konservenindustrie op te voeren in de mate dat dit zou mogelijk gemaakt worden door het voorhanden zijnde erpakkingsinateriaal. nield, werkelijk neergeschoten FRANSCH OORLOGSKABINET KOMT SAMEN Het Fransch Oorlogscabinet is op de Quai d'Orsay samengekomen on der voorzitterschap van eerste minister Reynaud. Het oorlogscabinet werd bij uitzon dering bijgewoond door generaal Weygand. bevelhebber der troepen in den Levant. HITLER CONFEREERT MET BOVEN SCAPA FLOW (Havas). Een twintigtal Duit- sche vliegtuigen hebben deelgenomen nan den aanval op Scapa Flow. 1 wee burgers en een soldaat met verlof wer den licht gewond. DE VUEGTUIGBESTELUNGEN VAN DE VERBONDENEN IN AMERIKA (Reuter). De vliegtuigbestellin- fen van de Verbondenen in de Ver. taten ondergaan een nieuwe vertra- j ging, in verband met een nieuwe rege- ling betreffende de studienonkosten. j Volgens het agentschap Dow Jones worden de fabrikanten van vliegtuigen Hitier confereerde in de rijkskansc- .door de nieuwe rejjelinR verplicht voor larij ceniRe uren met Goerins. Brau- »keM jachttoestcllen bestemd voor chitch en Keitel. Naar verluidt zouden de Verbondenen nieuwe prijzen op to maatregelen zijn besproken voor het geven. De militaire overheden emehen geval de Britsche blokkade zou wor- dat de Verbondenen met alleen de stu den verscherpt en men den aanvoer dtekosten betalen van de toestellen die van erts uit Scandinavië en van olie koopen. maar ook de onkosten uit Roemenie zou trachten onmogelijk van de studiën voor het geperfectioi'.- MIL1TAIRE LEIDERS te maken. Goering confereert schier dagelijks urenlang met den Fuehrer. De laatste dagen waren ook Brauchitsch en Kei tel aanwezig en eenige dagen geletien zou ook Schacht een uur lang met Hitier hebben geconfereerd. neerd model dat later maakt voor het leger. zal worden ge- BRAUCHITSCH AAN HET FRONT BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN PATROEUEEREN IN DE ADRIA- TTSCHE ZEE M. Paul Reynaud kei in de «News Chronicle., af, waarin len en ophoogen van de dijken, daar- hij onder meer vooruitzet bij geholpen door vele duizenden le- De samenvoeging van de Fransch-^ den der W.P.A. Britsche hulpbronnen is niet alleen een Het Roode Kruis organiseerde hulp der voornaamste troeven der demo-'centra en zond vliegtuigen met sera cratische landen in de voortzetting en vaccins ter voorkoming van epide- van den oorlog, maar zij moet boven-j rciën. dien beschouwd worden als den j Uit de stad Sayre wordt gemeld.dat hoeksteen, noodig voor de economi-drie groote autobussen door de over- sche herinrichting van Europa na den strooming geisoleerd zijn. Zij vet- oorlog, als men bekomen wil dat de voeren honderd twintig passagiers, aanstaande vrede iets meer weze dan Door het overstroomde gebied on een korten wapenstilstand tusschen derneemt de politie reddingspogingen twee conflicten». j Laat in den voormiddag is de groo- Na een vergelijking gemaakt te heb- te brug over de Susquehanna onder hen tusschen de positie der geallieerdeder den druk van 't overstroomde wa lenden tijdens den vorigen oorlog cn ter bezweken. Het verkeer over de ny. wijst M- Reynaud op het voor-j tweede brug is stopgezet, omdat daar beeld van Amerika, waar 48 souverct- eveneens een dergelijk gevaar dreigt In de Londensche vlootkringen wei gert men commentaar te leveren op de persberichten. meldende dat Brit- De opperbevelhebber van het Duit-'sche oorlogsschepen thans in do sche leger. generaal von Brauchitsch Adriatische zee patroeljeeren om er heeft een bezoek gebracht aan het de Duitache koopvaardijschepen die front om er de troepeninspectie voort zekere Yugo Slavische en Italiaanscho te zetten. De generaal heeft de troe havens zouden willen verlaten, te pen, die in de Rijnprovincie liggen bc-1 praaien. Men geeft echter toe dat drzo zocht. Hij is weergekeerd naar het al- aanwezigheid als normaal moet wor- gemeen hoofdkwartier. i den beschouwd. MET HE» BRiTSCHE LEGER IN FRANKRIJK lichte tanks staan stil gedurende 'do de linies. oefeningen ftchtef XXXXVUo JAARGANG NUMMER 79 Drukker-Uitgeve» J. Vul Nuffel-Da Cendt Kerkstra*!. 9 cn 21 A Al ST. DAGBLAD 25 CF4^IF^N ~JaTELE^°?o 1 Publiciteit buiten het Art, AALST Agentschap Havnu. Adolf Mexican. .13, te Biussel Ru. de Rrcheleu. Panm Bank Buldrnga-Kin^. 20 Londen. WC. H. JULIANA :oa op 5, 10 af 1S. 21 N.M. 7 EK. 15

De Volksstem | 1940 | | pagina 1