KRANKZINNIG DIT LIEFDE Gemengd Nieuws Uit de Vatikaansche Stad Onderaardsclie plaatsen ontdeht in de vcslihg tan Namen Het slechte weder in de Berichten aan de Bevol- hing en Gemohiliseerden De prijs van de boter en de veestapel Ardennón De Atnerikaansche tnanoeuvers Het Duitsche leger zal zijn slag slaan in het Westen KOLONIALE LOTERIJ 5 AprJ. H. Juliana. Deze heilige uit het Luiksche, waar zij in II93 het levenslicht zag, werd een in strument van Gods wonderbare wer ken. O. L. Heer verscheen haar en vroeg haar te ijveren voor de instelling van het feest van het H. Sacrament, dat thans gevierd wordt tien dagen na Sinksen. Bij den Paus. De moeder van Koningin Elisabeth, de hertogin Ma rie José in Beieren, werd in bijzonder gehoor door den Paus ontvangen. De hertogin is thans 83 jaar oud en geniet nog eene goede gezondheid. Hare dochter, onze Koningin, is nu 64 jaar oud. Nicu-wjsersgiften voor den Paus. Het totaal der veertiende lijst bc- dvflêgt II .695 fr. Wat het algemeen totaal brengt op 237.447.70 fr. Dc Onafhanltcljksltering Na eene kleine vertraging hebben de in schrijvingen op de Onafhankelijk- heidsleening opnieuw hernomen en het tweede miljard zal weldra worden bereikt. Waarschijnlijk zullen vervol gens ook inteekeningen van 500 fr. worden aanvaard en later wellicht van 100 fr. wat ook aan minbegoeden zou toelaten mede te doen aan de kracht inspanning voor het behoud der veilig heid en der onafhankelijkheid van België. DE HEILIGE VADER SLECHTS KOR! NAAR CASTEL GANDOLFO Vaticaansche Staat, 3 April fHavas) De H. Vader zal, naar wij verne men, dit jaar slechts enkele weken op Zijn zomerresidentie, Castel Gandof- fo vertoeven, vermoedelijk in de maand Juni. Hierna zal zijne Heilig heid een bezoek brengen aan de heilig dommen van Loreto, Padua en Pom pei. Voorts verneemt Havas nog, dat de H. Vader zich in den loop van de \olgende week naar het klooster van de Oblaten van Tor de Specchi te Rome) zal begeven, om er het stoffe lijk overschot te eeren van de Romein- sche heilige, Francesca Romana, wier vijfde eeuwfeest dit jaar gevierd zal worden. Gedurende 3 dagen zul de reliek met het stoffelijk over schot van de heilige. die als de be schermheilige van Rome beschouwd v/ordt, door de geloovigen vereerd kunnen worden. Tenslotte wordt nog gemeld, dat de aartsbisschop van Reims, Z. H. Exc. iKardinaal Suhard, gisteren in gezel schap van zijn vicaris-generaal, ka nunnik Dclmont, in Rome is aangeko- Een zwaargeladen auto deed een deel van den steenweg instorten te Namen, tegenover het [.Panorama De aldus gemaakte opening werd on derzocht en men ontdekte onderanrd- sche gangen die zich uitstrekten over ongeveer 200 meter. Het onderzoek deed ook een ruime zaal ontdekken van 17 m. lengte oj5 3 m'. breedfe, met een platborig gewelf;'muren en gewelf zijn goed bewaard. Waarschijnlijk zullen de' hieuw ont dekte onderaardsche gaanderijen ver der onderzocht worden en gevoegd bij de reeds bestaande onderaardsche wandeling. Naar Morrco vcor ten aperitiefje. De caféhouders te Monaco lachen in hun vuist. Driemaal per week trekken cic Franschen uit Nizza in massa's naar het neutrale Monaco om daar hun ge wone aperitiefjes te gebruiken. Zoonis men weet, mag sinds eenigen tijd in Frankrijk op de Maandagen, Woens dagen en Zaterdagen alleen maar wijn en bier geschonken worden. Htt grootste Madonabeeld ter we reld. Ondanks de oorlogsomstan digheden wordt het werk aan de op richting van een groot Mariabeeld te Mas Rillier (Frankrijk) voortgezet. Dit zal het grootste Mariabeeld ter we reld zijn. De totale hoogte van het beeld is 32 1/2 meter. Het beeld weegt 440.000 Kg. en met het voet stuk en het fundament meegerekend bedraagt het gewicht 1.500.000 Kgr. In het beeld wordt een trap aange bracht die naar een platform leidt in de aureool van het beeld. Van daaruit /nl men een prachtig vergezicht heb ben over het Rhone-dal en de Alpen. Mas-Rillier is een klein gehucht, dat op enkele kilometers van Lyon gele- Kaartspclers Ie huur. Het New Yorksche telefoonnet heeft als nieuw nbonné geboekt een bureau van... kaartspelers. Wanneer een gezelschap een kaartje wil leggen en een vierde speler ont breekt. dan heeft men slechts het ge noemde bureau op te bellen, dat on middellijk voor de gewenschte aan vulling zorgt. Zoo zeer is men op de verlangens van het publiek ingesteld, dat men zoowel sterke als zwakke spelers kan leveren. Uit het levert ran Keizer Maximiliaan ea Keizerin Ch&rlotta Boor CONSTANT AIMARQ 342ste Vervolg. De geheele nacht verliep in dezen onbetcugelden rit, tot de opgaande Zon hem verraste, op verren afstand van de plaats waar hij zijn vonnis had ondergaan. Eindelijk hield hij een poos stil om zijne denkbeelden in orde te schikken en een bespiedenden blik in het rond te werpen. In de streek waar hij zich thans be vond. waren de boomen vrij dun ge zaaid en kon men tusschen de hoogc boomen oen geheel van bosch ont- bloote vlakte onderscheiden, die in de verte door hooge bergen werd be grensd, welker kruinen aan den uiter sten horizon met den hemel samen smolten eene vrij brecde rivier stroomde statig tusschen twee kale en rotsachtige oevers. Guerero slaakte een zucht van ver lichting. in de zeer waarschijnlijke ver onderstelling.dat. zoo hij door iemand ware nagezet, de snelheid van zijn rit en de menigte door hem gemaakte omwegen, zijn spoor geheel zouden hebben uitgewischt. Hij reed nu stapvoets naar den uitersten kant van het bosch, waar hij voornemens was een paar uren af ie stijgen, om zijn hijgend en dampend paard te verpoozen en xelf ook eenigc rust te nemen, na al dc doorgestane angsten en vermoeienissen. Toen hij de laatste boomen van het woud had bereikt bleef hij voor de WERVING VAN VLIEGTUIG- BESTUURDERS De militaire Luchtvaart zal een aan tal aspirant-vliegtuigbestuurders aan werven onder de dienstplichtigen van de jaarklasse 1941. die onderstaande voorwaarden vervullen I Niet bij de wet er toe gehouden zijn mede te werken aan de werving an de reservekaders der wapens en diensten 2) dc 4de graad der athenea (3de der middelbare scholen van den lage- ren graad) gevolgd te hebben 3) er in toestemmen, op het oogen- blik hunner inlijving, een enkele nieu we dienstverbintenis van twaalf maan den te teekenen, welke aanvang neemt bij het verstrijken van hun werkelij- ken dienst en een bepaling behelst, volgens welke zij om vervroegd onbe paald verlof kunhen vew.oeken zoo- cfoa zij een leerkring volbracht hebben 'omvattende a) ongeveer tien maan den als leerling-vliegtuigbestuurder b) twaalf maanden dienst in een eska- drielje, als lid van het brevethoudend vliegend personeel. Deze nieuwe dienstverbintenis zal ook kunnen verbroken worden, inge val de betrokkene wegens ongeschikt heid voor het besturen, op de lijst van het vliegend personeel mocht ge schrapt worden. 4) bij het verschijnen voor het werf- fcureel, aanvragen om in de kategorie der reservclcerling-vliegtuigbestuur- ders te worden opgenomen en een ge waarmerkt bewijs betreffende de ge dane studiën, alsmede de gewaarmerk te afschriften van de verworven diplo ma's overhandigen. INVOER VAN BUITENLAND VLEESCH UIT HET VOOR HET LECER In strijd met wat men' ^ehcigd zijn zou zich te verbeelden, heeft de win ter nog niet opgedoekt in onS land. De hooge Ardennen en de V«?trén zijn de laatste burchten van daaruit hij het omliggende land nog af en toe met sneeuwjachten bestookt. De sneeuw heeft op drie plaatsen nog steeds niet gecapituleerd. Dit *noest ook de 30ja- nge M. Miliich ervaren die te Verviers woont en met zijn auto dezer dagen den Baraque Michel besteeg. De wa gen slipte op den beijzelden weg en ramde een boom. De voerder werd gewond aan het hoofd. Ook een militaire vrachtwagen, ge voerd door soldaat Arthur Van dc Velde uit Vorst slipte eveneens en kantelde in de sloot op den weg van Mont Rigi. De soldaat werd licht ge kneusd doch het duurde verscheidene uien alvorens de wagen weer vlot was Heden nacht zijn bij San Diego. de vlootoefcuingen begonnen, waaraan 130 oorlogsschepen deelnemen en die zeven weken zullen duren. Er worden twee vloten gevormd.de een met basis op de Hawai-eilanden, en de andere steunende rp Californie. Ergens in den Stillen Oceaan» zullen die vloten elkaar ontmoe^n. De vloot- oefeningen zullen uit drie fasen be staan. De minister van mnriné. Edison, zal de manoeuvers gadeslaan van het slagschip Pennsylvania. Maarschalk Goering heeft op Woens dagvoormiddag een dr tadloozen op roep gericht aan de luchtformaties van de Hitlerjeugd. Goerint; heeft ver klaard De Duitsche legers zijn gedekt op hun flanken en in den rug. Zij vormen een stevig blok voor de legers van klankrijk en Engeland in het Westen.' Hier is het dat de beslissende slag zal worden geleverd en daarom hoeft de j Fuehrer al de krachten .van Duitsch- land gemobiliseerd. In verband met de stijging van den prijs van de boter werd gewag ge maakt van den uitvoer van siloboler naar het buitenland. Deze uitvoer is inderdaad gebeurd, en hij werd van hoogerhand toegelaten juist nadat de vraag naar boter in het binnenland zoo gering was dat de prijzen er onder gedrukt gingen. Wil men verhinde ren dat door het uitblijven van loe rende prijzen voor hun botor eener- zijds en door de prijsstijging en de schaarschte van de voederkoeken an derzijds, de landbouwers er zouden toe worden gebracht hun melkvee af te slachten dan moest de in silos be waarde boter van de markt worden verwijderd. Na den uitvoer van deze voorraden heeft de verwachte stijging zich voor gedaan. doch ten gevolge van zekeie psychologische factoren, waaraan tendentieusc alaripberichten in zekere bladen niet vreemd zijn» zijn de prij zen te hoog geklommen. De verrui ming van het invoercontingent heeft ze echter weer op een normaal peil ge bracht. In bevoegde kringen voorziet men dat de prijzen zich eerlang weer zullen stabiliseeren, doch op een be drag dat winstgevender zal zijn voor de landbouwers dan dat van de vorige marktprijzen. In verband met dezelfde kwestie van de stijging der boterprijzen,wordt nogmaals bevestigd, dat het slachten van vee voor de behoeften van he.t le ger daaraan geen schuld heeft. Men aanziet deze slachting eerder als gun stig daar ze het aantal dieren dat met krachtvoeders diende gevoed heelt verminderd, juist op het oogenblik dat deze voeders schaarscher en duurder werden. Nu het vee terug dc weide op mag stelt dit vraagstuk zich niet mee;* zoo scherp, vooral niet daar door het uitdunnen van den veestapel juist die dferen werden uitgeschakeld waar voor de landbouwers geen weiland be schikbaar hadden doch die, terwille van de zuivelproductie. in overtal werden gekweekt, vooral in Haspen- gouw, en heel het jaar door op krach'.- voeders waren aangewezen. Wat de toekomst betreft, bestaat een ernstige kans dat dank zij den in voer van slachtvee uit het buitenland, voor de behoeften van het leger in de eerste maanden niet verder beroep zal dienen gedaan te worden op den in- landschen veestapel. DOODELIJK VERKEERSONGE LUK TE BEERNEM Woensdag namiddag rond 3 uur, kwam de genaamde Cyriel Vermaest, gemobiliseerde met verlof, uit Brugge langs den steenweg naar Beernem ge fietst. Toen hij op het onverwachts door een personen-auto gegrepen werd. De ongelukkige werd ten gron de geslingerd en met een diepe hoofd wonde opgenomen. Bij zijn overbren ging naar het gasthuis is het slachtof- j Ier overleden tengevolge van een schedelbreuk. Op het oogenblik der geweldige aanrijding, reed de laffe autovoerder in dolle vaart verder, zonder zich om zijn ongelukkig slachtoffer te bekom meren. KOMMUNIST AANGEHOUDEN TE BRUSSEL. In de goederenafdeeling vr.n het Noordstation bood zich een persoon aan die van Duitfche afkomst bleek te wezen en beweerde student tc zijn.Dc man had een reiskoffer in bewaring gegeven, maar had zijn bewijs verlo ren. De ambtenaar stelde den man ver schillende vragen om uit te maken of dr reiskoffer hem wel toebehoorde. De man geraakte in het nauw en toen hij verplicht werd een pakje open te maken, om na te gaan of zijne be weringen wel echt waren, kwamen komraynistische vlugschriften die verboden zijn. te voorschijn. Toen de ambtenaar verklaarde dat hij dit niet mocht teruggeven dan door tusschenkomst van de politie, sloeg de kerel op de vlucht, achternagezet door den ambtenaar en een arbeider. In de Brabantstraat sprongen ook nog een taxivoerder en een soldaat op den vluchtenden kommunist toe rt»c kon gevat worden. Hij werd aan de politie'1 tJvórgeleverd die ook den' rcis- kofferzHA beklag nam. DGOÖEJLIJKE ONTPLOFFING IN DE DYNAMIETFABRIEK TE BALEN Woensdagmorgen, rond 9,30 u.had in het nieuw gebouw van de dynamiet- fabriek te Balen Werkplaatsen eene ontploffing plaats. De werklieden snel den toe en vonden den ingenieur Cu- velier, en Frans Theys, van Mol met de beide beencn af. Beiden waren op slag gedood. Een bijgeroepen geneesheer kon niets anders dan den dood vaststellen De lichamen van de slachtoffers wer den naar het hospitaal van Balen overgebracht. De familie der slachtoffers werd met de noodige omzichtigheid op de hoogte gebracht van het ongeluk. F.en der slachtoffers is de tweede zoon van Verda Theys, de oudste is bij het leger De droefheid der ouders is niet te be schrijven. Het parket van Turnhout werd van het gebeurde verwittigd. GELIEVE UWE BILJETTEN TE HERZIEN Op 19 April a.s. worden de biljet ten der negende snede 1939 (olijf- gioene biljetten, blauwe cijfers) on geldig verklaard. Tot nu toe. werden niet aanvaard. 99 loten van 100 fr. eind. op 7 34 loten van 200 fr. eind. op 82-65 5 loten v. 1000 fr. eind.op 786-349 1 lot van 2500 fr. eind. op 9322 1 lot van 50.000 fr. eind. op 27933 tweede maal staan, om zich opnieuw met een bespiedenden blik te verzeke ren dat er niemand in den omtrek was en hiervan door de roekelooze stilte rondom hem overtuigd, steeg hij af, ontzadelde zijn paard, deed het een kluister aan, zoodat het zijn voeder kon zoeken zonder ver weg te loopen, en zich toen op den grond uitstrekken de. begon hij na te denken. Zijn toestand was ver van aange naam. Zoo geheel alleen. bijna zonder wapenen, in een onbekende streek, ge noodzaakt om de lieden van zijne kleur te ontvluchten en verplicht om alleen op zichzelve te rekenen, tegen over de duizend gevaren die hem om ringden en alles wat er gebeuren kon. Voorzeker zou wel een vastberade ner en door de natuur met een harder gesteld begaafd man dan de generaal onder zulke omstandigheden verle gen gestaan en zoo niet aan wanhoop dan toch aan moedeloosheid zich heb ben overgegeven. Uitgeput door de felle zielsangsten en ongehoorde vermoeienissen die hij gedurende den afgeloopen nacht had moeten doorstaan, verzonk hij tegen wil en dank in zulk een staat van stompzinnigheid en onmacht, dat hij geheel ongevoelig werd voor de bui tenwereld; de hem omringende voor werpen verdwenen van lieverlede uit zijne oogen, zoodat -hij, om zoo te zeggen, niet meer bestand dan in ge dachte dit altoos brandende baken door Gods oneindige goedheid in het hcofd van den mcnsch ontstoken, om hem in de dikste duisternis voor te lichten en het arme schepsel zelfs in den uitersten nood het gevoel zijner kracht en den wil tot den strijd te doen behouden. Sedert geruimen tijd zat Guerero reeds met den elleboog op de knieën en het hoofd op de hand geleund, sta- DOODELüJK WERKONGELUK TE ZANDVOORDE Woensdagmorgen deed zich een doodelijk ongeluk voor in de Union Chimique te Zandvoorde. De werk man M. Musch, 34 jaar oud, getrouwd en vader van 4 kinderen, uit Brugge, bevond zich boven een a'fdak, toen hij hel evenwicht verloor en op den grond stuikte van 27 m. hoogte. De ongeluk kige kon zich een oogenblik vastklam pen aan een leuning doch te vergeefs. Het vermorzeld lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. Hel parket van Brugge werd op de hoogte ge steld. rende zonder te zien en luisterende zonder te hooren, toen hij opeens een schok kreeg en verschrikt opstond. Eene hand was hem zacht op den schouder gelegd. Hoe licht de aanraking mocht ge weest zijn, zij was genoeg om den Mexicaan op te wekken en tot het be sef van zijn tegenwoordigen toestand terug te keeren. Hij keek op. Er stonden twee Indianen bij hem. Die Indianen waren Wimpa en De Witte Beer, zijn onafscheidbaren vriend. Een vreugdestraal blonk uit het oog van Gn'erero, daar hij gevoelde dat deze *fwee hrannen voor hem niets an ders dan bondgenooten konden zijn. Hij had naar hen verlangd zonder tq hopen ben ooit 'hier te'ontmoeten.- Wimpa staarde hem aan met een spotachtigen blik. Ooab riep hij, mijn bleeke broe der slaapt met de oogen open, hij is zeer vermoeid naar het schijnt. Ja, zei de generaal. Er volgde een poos stilte. Ik had niet gehoopt mijn broe- dei zoo spoedig te vinden, en vooral met in zulke aangename omstandighe den, hervatte de Indiaan. Zoo zei Guerero laconisch. Ja. met behulp van mijn broeder den Witten Beer en zijne krijgslieden ging ik op marsch, om zoo mogelijk hec bleekgezicht hulp toe te brengen. De Mexicaan beschouwde hem met een argwanend oog. Ik zeg u dank, zeide hij einde lijk op een toon van bittere ironie, ik heb niemands hulp noodig. ('t Vervolgt) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden. te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat £1 Aalst.

De Volksstem | 1940 | | pagina 2