Kabinetsraad KRANKZINNIG UIT LIEFDE ËQêBW lien verklaring van den Amerikaanschen ambassadeur Ie Brussel Dc bevolking v;ui Belgie in 1939 Aan de Katholieke Hoogeschoolvan Leuven De Ierdoodveroor deelde soldaat De geheime kommunis- lische drukkerij te Brussel 10 April. H. FuUxrtu». Hij was nog jong toeto hij in Frankrijk kwam en daar Z»in studies voltooide. Te Reims richtte hij nadien' een school voor godgeleerdheid op. Hij was een vroom priester en een geleerd prelaat. (Xle eeuw.) West Vlaanderen,4 I 75 in Oost Vlaan deren en 4270 in Limburg.Anderdeels werd een vermindering gevonden in dc provincies Brabant 1522); Hene gouwen (4147); Luik. (2533); Luxemburg (923) en Namen (644). Het aantal geboorten dat in 1938 130.133 (15.53 per du zend inwon.) beliep, is gedaald tot 126.257 15.04 Het aanstaande Christus-Koning- Congres. Uit Rome wordt gemeld dat het Vlle Christus-Koning Con gres dat in 1941 gehouden zal wor den, in Saragossa zal plaats vinden.De juiste datum van het Congres zal bin nenkort worden bekend gemaakt. Het schoolverlof. Door het de partement van openbaar onderwijs werd aan de gemeenten een rond schrijven gestuurd in den vorm van vragenlijst, betreffende de voorwaar" den eener gebeurlijke eenmaking van het schoolverlof. Men weet dat daarover aanzienlijke meeningsverschillen bestaan, ook tus- schen het personeel en vele ouders der schoolgaande jeugd. Dc economische ontwikkeling onzer kolonie. Hier volgen enkele geval len waaruit blijkt dat de economische toestand van onze kolonie voortdu rend verbeterd. In 1934 bedroeg de uitvoer voor wat de hoeveelheid betreft 326 mil- lioen; 544 millioen in 1938, terwijl de uitvoer voor 1939 meer dan 500 mil lioen was. Voor de aangehaalde jaren zijn de uitvoersommen onderscheidenlijk 1,5 milliard; 2.7 milliard en in 1939, naar schatting, 2 milliard 600 miljoen. Zoo bedroeg de koperuitvoer in 1939 meer dan 750 millioen; het fijne goud 447 millioen; het tin 200 mil joen; katoen 225 millioen, juweelen, 254 millioen. Linde 1939 stelde men ook vast, dat dc prijzen van talrijke produkten stijgen. Het koper (standard) ging van 42,75 tot 46; tin van 246 tot 270 palmnotcn van 1360 tot 2175; palm olie van 2125 naar 3370. Waterleiding uit den tijd van Julius Cc tsar ontdekt. In den Life! (West Duitschland) is een oude waterleiding uitgegraven, die door de Romeinen werd aangelegd. Alles blijkt nog in goeden staat te zijn. Het water werd bacteriologisch onderzocht en goed bevonden. Thans worden 4 dorpen in den Eifel door deze waterleiding, die nagenoeg 20 eeuwen den tand des tijds weer stand heeft geboden, van water voor zien. In een Brusselsch blad verscheen on derstaande mededeeling, betreffend) de positie van ons land ten opzichte per duizend inwoners.) van de internationale verwikkelingen: Het cijfer der sterfgevallen daaren- In het buitenland werd F«t ge- tegen is toegenomen van 104.684 in rucht verspreid dat de ambassadeur j 1938 is het geklommen tot 110.393 in van de Ver. Staten te Brussel, aan dc'1939. Het geboortecoefficient be- Amerikaansche onderdanen. die in draagt 25.44 p.d. in Limburg, 18.69 ons land verblijven, een brief zou heb-ïpd. in West Vlaanderen. 17.05 p. d. ben gezonden, waarbij zij worden uit- in Antwerpen; 16.85 p.d. ih Oost VI., genoodigd maatregelen te treffen om; 15.54 p.d. in Luxemburg. 13.33 p.d. te vertrekken. (in Namen; 12.62 p.d. in Brabant. Een dergelijk schrijven werd twee- 11.96 p.d. in Luik en ten slotte 11,10 maal verzonden door oud ambassa-P-d. in Henegouwen. deur Davies; de eerste maal bij het uit-j De gunstigste sterhecoefficienten breken van de vijandelijkheden, de worden gevonden in dfe provincies tweede maal tijdens de onzekere No- j Limburg (10.78 p.d.) er Antwerpen vemberdagen. (11.27 p.d.) de onguns'igste daaren- De nieuwe ambassadeur de h. John tegen werden opgenomen in Hene- Cudahy, heeft drie weken geleden een gouwen (15.33 p.d.) enin de provin- niet/w schrijven aan de Amerikanen cie Namen (T5.40 gericht. j Het overschot der geboorten op de Het geldt hier een eenvoudigen j sterfgevallen heeft een aanmerkelijke voorzorgsmaatregel, met het oog op vermindering ondergaan; het beliep een mogelijke radikale wijziging van 3.04 p.d. in 1938. daij ^anneer het in den toestand aan het westelijk front 1939 nog enkel 1.89 p.c. bedraagt.Er ingevolge de nakende lentedagen. ;Z'jn meer sterfgevallen dan geboorten Maanden lang waren door militaire gevonden in de provincies Brabant, deskundigen belangrijke gebeurtenis- Henegouwen, Luik en Namen. LANDBOUWBELANGEN IN TERNATIONALE TOESTAND BEHOEFTEN DER SCHATKIST Italiaansche visschersbasis Ie Petsa- mo. Destijds kocht Italië bijna al zijn gezouten visch in de Noordcrlan- den. Canada en Frankrijk. De Italiaan- rche regeering streeft thans naar zelf standigheid op het gebied van hoog- zeevisscherij en heeft bases laten aan leggen op New Foundland en... Petsa- mo, waar italiaansche visschers wor den opgeleid in de vischvangst in het hooge Noorden. Te Livomo worden thans moderne motorvisschersbooten gebouwd, die speciaal zullen zijn uitgerust voor de kabel jauwvisscherij. Uit het feven van Keizer Maximiiiaan ca Keizerin Charlotte Hoor CONSTANT AlMARfl 347ste Vervolg. Ja. hernam don Miguel, naar de altoos groene prairiën in het land van het riet, aan de boorden van de schoo- nr rivier Waterzon. Een koude rilling liep den Indiaan over het lijf. maar don Miguel hield zich of hij er niets van bemerkte, of schoon hij de verschillende gemoeds bewegingen van den Sachem nauw keurig gadesloeg, wat moeite deze ook aanwendde om zijn gelaat in «en strakke plooi te zetten. Mijn broeder doet verkeerd.riep hij een oogenblik later. Waarom 7 Mijn broeder weet zeker niet dat het land waarvan hij spreekt heilig is; nog nooit heeft de voet van een blanke het ongestraft betreden. - Dat weet ik, antwoordde de ja ger onverstoord. Weet mijn broeder het en blijft hij dan toch bij zijn plan om er heen te gaan Ja. Nu volgden er tusschen de twee mannen ecnige minuten van diep stil zwijgen de Indiaan blies met snelle teugen den rook uit zijn calumet. Hij scheen zijne ongerustheid niet meester te kunnen worden. Eindelijk nam hij het woord weder op. sen voorspeld voor 15 Maart 1940 en het was dus heel natuurlijk, dat de ambassadeur zijn medeburgers, die in België verblijven, waarschuwde. De arr\bassadeur heeft thans ver klaard, i dat de toestand volstrekt kalm is en dat er, wat Belgie betreft, geen spanning wordt voorzien. De mogelijkheid van verwikkelin gen. die een drietal weken geleden be stond. is thans aanzienlijk verminderd en de ambassadeur van de Vereenig- de Staten is geenszins voornemens, de Amerikanen te verzoeken maatrege len te treffen om te vertrekken. Het Ministerie van Economische Zaken. Middenstand en Ravitaileering deelt mede Het aantal inwoners des Rijks, dat 8.386.533 beliep op 31 December 1938, is op 31 December 1939 ge klommen tot 8.396.276; dit laat blijken van een vermeerdering van 9.723 eenheden (1.16 per duiz.) Per Provincie verdeelt zich deze be volking als volgt Antwerpen 1.260.504 't zij 51.01 van 't to'aal Brabant 1.769.516 21.08 West Vlaanderen Wat de buitenlandsche verhuizings- beweging betreft, deze liep in 1939 uit op een overschot van emigratie van 6.1 79 eenheden. DE NIEUWE RECTOR AAN HET LEERAARKORPS VOORGESTELD Maandag namiddag had in de pro- 970.690 Oost Vlaanderen 1.196.209 O Henegouwen. 1.234.390 d Luik 969.948 Limburg 420.817 Luxemburg 218.643 D Namen 355.554 n Van 1938 tot 1 1.56 14.25 14.70 I 1.55 5.01 2.60 4.24 1939 beliep de aan groei van het aantal inwoners 6.262 in de provincie Antwerpen. 4785 in motiezaal der Universitaire Hallen te Leuven de ceremonie plaits der voor stelling van den nieuwen' rector mag nificus, Mgr Van Waeyenbergh aan het leerarenkorps. De plechtigheid had een gansch in tiem karakter. Mgr Van Waeyenbergh vergezeld van professor Vander Es$en, sekreta- ris der Universiteit, deed cm 3 uur zijn intrede onder geestdriftige toejuichin gen der genoodigden. Mgr Noel voorzitter vah het semina- cijferjric L.eo XIII, kanunnik Van Cauwen- bergh en de leeraren Moihant en De Smedt. namen plaats aan zijne zijde. Professor Vander Essen nam on middellijk het woord en schetste de loopbaan van den h?eu*yé~ réctor, en herinnerde aan zijne tol ih den oorlog van 1914-1918. Hij roemde vervol gens de hooge verdiensten van Mgr Van Waeyenbergh, en wenschte den nieuwen rector ten slott* geluk met het hooge maar zware arrtbt dat hem door het Doorluchtig Belgisch Episco paat werd toevertrouwd, de hoop uit drukkend dat hij lange jafen de katho lieke Alma Mater moge beheeren. Professor Vander Essen sprak zijne redevoering uit gedeeltelijk in het Fransrh en gedeeltelijk in 't Vlaamsch Z. H. Exc. Mgr. Van Waeyenbergh antwoordde in het Vlaamsch en in het Fransch en dankte voor de hem toege stuurde heilwenschen, betoonde hulde en beloofde toewijding. Een the werd vervolgens aan de ge noodigden ingeschonken. Brussel, 8 April. De leden van het Kabinet verga derden Maandag namiddag onder voorzitterschap van M. Pierlot, eerste- minister. M. Vanderpoorten, minister van Binnenlandsche Zaken die ongesteld is woonde de vergadering niet bij. Graaf d'Aspremont Lynden, minis ter van Landbouw, onderwierp aan den Raad de hervormingen die het noodig zou achten in te voeren in de wetgeving op de huurpacht. Hij maakte een exposé van twee ontwerpen, een op den juridischen toestand der gemobiliseerde land bouwers-huurders, het andere op het gebruik der tarwe in de pachten in na- tura. M. Spaak, minister van Buitenland- sche Zaken, gaf verslag over de bui tenlandsche politiek van den interna tionalen toestand. M. Gutt, minister van Financien, gaf een betoog ten beste over den fi- nancieelen toestand. De minister be handelde voornamelijk de kwestie der pensioenen en der nieuwe hulpbron nen die de Schatkist zou moeten heb ben. De Raad zal Vrijdag opnieuw' ver gaderen in tegenwoordigheid van den heer Francois, koninklijken commis saris voor de pensioenen. (Zooals men ziet is de benoeming van den burgemeester van Luik niet op het tapijt gebracht. Houdt dit mis schien verband met de ongesteldheid van M. Vanderpoorten, minister van1 Binnenlandsche Zaken Deze kwestie is in alle geval in een acuut stadium getreden, daar veel er op wijst dat de liberale eisch zal afwezen en denkelijk de socialistische candidaat Bologne burgemeester zal benoemd worden. ENGELSCHE KABELBALLON NABIJ DIKSMU1DE GEDAALD Op een hoogte van ongeveer 200 m. kwam boven dc gemeente Ectscp, bij Diksmuide, een Engclsche ballon gedreven, die een kabel van 500 m. lengte meesleepte. Deze kabel sleepte over den grond en kwam in aanraking met huizen, hoornen, telefoondraden en elektrische leidingen. Op het «Hoog Landeken daalde het tuig zoozeer, dat het onderste gedeelte ervan den grond raakte. Prikkeldraad verscheurde het onderste gedeelte van den ballon. Een vijftigtal meters verder kwam hij in een haag terecht en sloeg over den kop tegen een paal. Een groote scheur ontstond van boven en een rookwolk steeg op. De rijkswacht verscheen spoedig ter plaatse en het omhulsel werd door de zorgen van de militaire overheid weg genomen. DOODELIJK ONGELUK TE LEUVEN In het vorittingstatioh te Leuven ge beurde eert bngeval waarbij de onder stationchef /de genaamde Roger Frans Loomans, 40 jaar oud, wonende te Kessel Loo het leven verloor. De ongelukkige werd inderdaad verrast door een stel wagens en ten gronde geworpen. Hij werd ernstig gewond en moest naar een kliniek overgebracht worden waar hij nog denzelfden nacht overleden is. Dit is het tweede gelijkaardig onge val dat zich in den loop van een paar maanden in het station te Leuven voordoet. leder onzer heeft zijne lotsbe stemming. zeide hij op dien ernstigen toon die aan de Indianen bijzonder eigen is. mijn broeder stelt zonder twijfel groot belang in deze reis Uitermate ofschoon ten volle bekend met het gevaar dat mij in die streek wacht, ga ik er heen voor zaken van het grootste gewicht en gedreven door een wil die sterker is dan de mijne. Goed Ik verlang niet om de geheimen mijns broeders door te dringen; het hart van een mensch hoort hem zeiven toe. hij alleen kan er in lezen; de Spotter is een machtig Snchem. hij zelf moet ook dien weg uit en zal zijn blanken broeder be schermen. mits dezes bedoelingen edel goed zijn. Dat zijn ze. Ooah Mijn broeder heeft het woord van een opperhoofd. Ik heb ge zegd. Na deze woorden gesproken te heb ben nam de Indiaan zijn calumet we der op en rookte stil voort. Don Miguel was te goed met de ze den der Indianen bekend om hem lan ger lastig te vallen. Hij stond vroolijk op. wel voldaan dat het hem gelukt was zich de mede werking van zulk een machtigen bond- gnoot te verzekeren en haastte zich met het noodige voor zijn vertrek ge reed te maken. Op hunne beurt waren de Chichi- meka's gedurende het bovengemeld gesprek niet werkeloos gebleven: Goedsmoeds had zijn volk zoo sterk aangezet dat alles reeds klaar stond dc wagens bespannen en beladen, de ruiters in den zadel, met de karabijn op de rechter dij. slechts wachtend op het eerste signaal tot den marsch. Don Miguel koos onder zijne bende een vijftiental oude. in den krijg ge oefende Indianen uit, op welke hij meende het meest te kunnen betrou wen. Hij voegde hun ecnige woorden toe om hen zijne voornemens ;te doen ken nen en stelde hen onder het bevel van den Zwarten Eland, met. uitdrukkelij- ken last hem in alles te gehoorzamen zoo goed alsof hij zelf hun aanvoerder was dit zwoeren hem ide Indianen met een luid hoerah. De andereafdeeling. onder bevel van Arendskop, zette zich ook op weg. De eerste sloeg links iitj dc richting der bergen en de andere volgde den oever van den Rubio. In het kamp bleef niemand achter dan don Miguel, Evracrt^ de Spotter, de Witte Lelie en twee bedienden. Wanneer de afdeelingen aan den gezichteinder verdwenen waren, trad eensklaps uit het struikgewas een blanke te voorschijn die heel bezweet was en van een verren tocht vermoeid scheen. Hij liet zich voor de voeten van don Miguel vallen. De mannen stoven verschrikt op. Wie was die vreemdeling Nadat hij eenigen rijd uitgerust had vertelde hij dat hij op rei? was van de Ver. Saten naar Mexico, zijn vader land. en in een hut. die verlaten scheen den nacht had doorgebracht. In den morgen werd hij eensklaps gewekt door het luik dat plotseling werd opengeworpen en roegang ver leende tot een woesten Indiaan. Zijn bijl grijpen en op hem toe springen was voor hem maar een oogenblik geweest. Met geheven bijl bedreigde hij den Indiaan, die, zoo schielijk overvallen, Maandag heeft het Hof van Ver breking te Brussel de voorziening in verbreking van soldaat Porton behan deld, die zooals men weet werd ver oordeeld tot de doodstraf wegens doodslag op zijn luitenant te Ougrée. Het Hof heeft deze voorziening ver worpen. In verband met de ontdekking van een geheime organisatie voor het druk ken van verboden kommunistische schriften, is het Brusselsche gerecht nog overgegaan tot de aanhouding van den 43 jarigen Jean Taillard, gewezen beheerder van het verboden kommu- nistisch blad La Voix du Peuple», wonende te Ganshoren, Keizer Karel- laan, en van den 23 jarigen Charles Herreman. afkomstig uit Luik en wo nende Malibranstraat te Brussel. Deze vervoerde in zijn auto de in het geheim gedrukte bladen. wijken moest. Don Miguel ondervroeg hem lang en kon vernemen dat hij zich door al lerlei listen had weten te onttrekken aan de aanvallen van Indianen, waar onder zich ook blanken bevonden. Don Miguel wist genoeg. De ontsnapte was overvallen ge weest door de bende van Wimpa en Guerero. Verder gaf de Mexicaan, die zich Casova noemde, allerlei inlichtingen over de plaats waar de Indianen zich bevonden. Hij werd bij don Miguel ingelijfd en zou als gids de beste diensten kunnen bewijzen. Het laatste troepje bestond dus uit zes mannen en eene voruw, in alles ze ven personen. De jager had zijne geheime redenen waarom hij niet verkoos op weg te gaan voor dat de zon onder was en het geheel donker zou zijn. Nauwelijks was de dagtoorts aan den benevelden horizont verdwenen o( de nacht daalde snel en het land schap werd bijna oogenblikkelijk in de 'diepste duisternis gedompeld. IWij hebben reeds meermalen doen opmerken dat op de lagere breedte tusschen de keerkringen, de scheme ring niet bestaat, of ten minste zoo ge- ring en kort van duur is, dat de nacht 1 om zoo te zeggen zonder overgang op den dag volgt. Don Miguel had sedert het vertrek der beide eerste detachementen geen woord gesproken en geen voet verzet; zijne kameraden hadden, zonder twij fel om gelijksoortige redenen als de zijne, dit gedrag van hun kommandant stilzwijgend gevolgd maar zoodra 'was de nacht niet gedaald, of de jager scheen te ontwaken. EEN PERSOON TE LAKEN UIT DEN TRAM GEVALLEN AAN ZIJN* WONDEN BEZWEKEN Even voor middernacht stapte de 46 jarige Julien Van Dam, kantonnier wonende Brusselsche steenweg, te Grimbergen, in de Dewandstraat te Laken in de tram. Op zeker oogenblik liet de man zijn kaartje vallen. Toen hij zich bokte om het op te rapen, raakte hij de klinkt van het portier, dat plots openviel met het ongelukkig gevolg dat de man aan den kant van het binnenspoor van de tram viel en onder een wiel terecht kwam. De voerder stopte onmiddellijk en Julien Van Dam werd van onder het rijtuig gehaald met vreeselijke ver wondingen over heel het lichaam. Het slachtoffer werd bij hoogdrin gendheid naar het Brugmann-hospi- taal overgebracht. Ondanks de beste zorgen stierf de ongelukkige kort na zijn overbrenging aan de opgeloopen verwondingen. De politie der 8e afdeeling stelde het gebruikelijk onderzoek in. TWEE KERELS STELEN 10.000 FRANK IN EEN HERBERG TE BEERNEM Zondagnamiddag zijn de genaam- den W. K. en D. C., beiden uit Beer' nem, in de herberg van Hageman Theofiel, herbergier, eveneens .te Beer- nm, gegaan alwaar ze een som van on geveer 10.000 frank hebben ont vreemd. Maar het duurde niet lang of ze werden aangehouden reeds Maan dagmorgen werden ze onder aanhou- jdingsbevel geplaatst door h. Fraeys, onderzoeksrechter bij het parket te Brugge. bespiedenden Op marsch riep hij met eene krachtige stem. Allen stonden op. De jager wierp een blik in het rond. Laat uwe paarden maar hier, zei- de hij, wij hebben die niet noodig het is geen reis die wij thans beginnen maar een menschenjacht; wij moeten vrij zijn in al onze bewegingen en het spoor dat wij volgen is zeer moeilijk. Juanito, gij moet bij de paarden blij ven, totdat gij nadere bevelen van ons ontvangen zult. Ik zou liever naede zijn gegaan en mijn meester niet verlaten hebben, zeide hij. Dat begrijp ik, maar ik heb een moedig- en kordaat man noodig om op deze dieren**t« passen, en wist daar voor riiemaéd beter te vinden dan u; overigens hoop ik dat gij niet lang al leen zult blijven; daar wij intusschen niet weten welken weg wij volgen of welke hindernissen wij ontmqeten zul len. moet gij u eene hut bouwen. Gij kunt op de jacht gaan en alles doen wat gij goedvindt, maar onthoudt dat gij hier niet vandaan moogt zonder mijn bevel. 't Akkoord, compadre. ant woordde Juanito al zou uwe reis ook zes maanden duren, kunt gij zeker zijn dat gij me hier bij uwe terugkomst vinden zult. Goed. zei don Miguel dan, ik maak staat op u. ('t Vervolgt) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 I Aalst.

De Volksstem | 1940 | | pagina 2