KRANKZINNIG DIT LIEFDE DE OSSERVATORE ROMANO Gemengd Nieuws Drie Engelsche soldaten vluchten over de Fransch- Belgische grens Ho ut cokes voor Staalovens De ronde van Frankrijk gaat niet door Een Belgisch Jezuiet aan de eer Officieele berichten Mededeelingen l)e scheeve toren van Pijnacker Ned. ingestort Rond het Parlement Sproeten komea vroeg - y 20 ApiJ. H. Theotimus. —e Als Grieksch filosoof verzaakte hij aan 'le heidensche leerstellingen en kleefde d« leer van Jezus Christus aan. Hij oefende grooten invloed uit in de chrisblene gemeenschap der Ve eeuw. Professor Hcymans, doctor honoris causa, van de Leuvense he hoog esc hooi Donderdag werd op de Katholieke Universiteit van Leuven eene plechti ge zitting gehouden, tijdens dewelke professor Hcymans, Nobelprijswin naar de kenteekenen en het diploma van doctor honoris causa werden over handigd. Professor Heymans dankte voor de groote onderscheiding welke hem werd verleend en om de hulde ge bracht aan de nagedachtenis van zijn vader. De Nobelprijswinnaar werd ook gehuldigd door het Katholiek VI. Hoogstudentenverbond. Tenslotte hield professor Heymans eene lezing over een wetenschappelijk ontwerp. De opeisching van rijwielen. Ge- lel op den ver gevorderden staat van de mobilisatie van het leger zal er naar een mededeeling van het Ministerie van Landsverdediging, in de behoef ten aan rijwielen op normale wijze, en in principe, voorzien worden door nankoopen bij de fabrikanten en door aanbestedingen. Moest de opeisching nog noodig blijken, dan zou men er enkel in drin gende of gansch buitengewone geval len zijn toevlucht toe nemen. De beste waarborg bestaat in de \olgende verklaring ieder nieuw rij wiel is voor één jaar, te rekenen van den datum van den aankoop, vrijge- tirld van opeisching. Dc kolenvoortbrengmg. Volgens de voorloopige cijfers bedroeg de ko- Itnvoortbrenging in Maart 2.830.000 ton trgen 2.618.000 ton in Februari en 2.724.000 ton in Maart 1939. Er is dus een merkelijke verbetering in de \oortbrenging vast te stellen, tenge volge van den 8-urigen werkdag. Onze kolenvoorraad is nochtans in Maart met ongeveer 190.000 ton ge blonken. Hij bedroeg einde Maart 900.000 ton, wat ongeveer de voort brenging van 9 tot 10 dagen vertegen woordigt. De normale voorraad wordt ge- brhat op 1.250.000 ton. Men hoopt dat in de eerstvolgende maanden onze kolenvoorraad zal aangroeien, mede tengevolge van de Bclgisch-Duitsche overeenkomst. Duitschland leverde ons vroeger maandelijks 180.000 ton kolen en zou in 60 t.h. van zijn vroegere leveringen toegestemd hebben. Papier van aardappelloof. De Duitsche scheikundigen hebben, naar gemeld wordt, het middel gevonden om het loof van aardappelen aan te wenden in de fabricatie van papier. Aan den regen en den wind laat men het zuiveren van het loof over. Lens gezuiverd, en wanneer er niet meer dan 18 t.h. water in blijft, perst men dit loof in blokken. In de fabriek worden die blokken gekapt en dan opnieuw geperst, zoo dat men een vezelachtig produkt be komt. Verschillende chemische bewerkin gen laten dan toe de aldus bekomen spijs in de papierfabricatie aan te wen den. Uit het leven van Keizer Maximiliaan ea Keizerin Charlotte Boor CONSTANT AIMARO 356ste Vervolg. Deze weinige woorden vervulden het hart van Evraert met vreugde en hoop. Wees gezegend, jonge vrouw, zeide hij. wees gezegend I om de wel daad die gij me op dit oogenblik be wijst en om die welke gij voornemens zijt mij te bewijzen. Het afscheid van een vrouw was zoo nis van Indianen te verwachten was. namelijk ernstig en koel: hoeveel lief de de Spotter zijne wederhelft ook toedroeg, zou hij zich toch in het bij zijn van vreemden. en vooral van blanken, geschaamd hebben om er zelfs bet minste van te laten blijken. Na eene buiging voor Evraert en don Miguel, ais laatste teeken van af scheid. verwijderde de Witte Lelie zich snel. met dien elastieken en ver heven tred, die den Indianen eigen is en hen tot de beste wandelaars van de wereld maakt. Wat den Sachem betreft, hoe groot zijne stoicijnsche koelheid ook wezen mocht, volgde hij zijne jeugdige vrouw met de oogen tot zij eindelijk tusschen het geboomte verdween. Daar de avonturiers thans zooveel haast niet meer behoefden te maken, lieter. zij de grootste hitte van den dag OVER DE HOUDING VAN BELG1E EN NEDERLAND Uit Rome wordt aan het «Algemeen Handelsbladgemeld op Woensdag Het Pauselijk orgaan, de «Osserva- tore Romano'i wijdt haar geheele voorpagina aan den oproep, dien de Paus richt tot de kardinaal-secretaris voor het uitschrijven van een nieuwe kruistocht van gebed voor den vrede in de wereld. Het politieke hoofdartikel van het blad houdt zich bezig met de houding van Nederland en Belgie ten opzichte van de gebeurtenissen in Scandinavië. Het blad schrijft, dat de toestand waarin Nederland en Belgie verkeeren vergeleken kan worden met die van Denemarken, in zooverre als er geen enkel conflict over de territoriale wate ren van deze landen is gerezen, maar dat in geval van schending der neutra liteit beide landen zich zeker zullen ge dragen zooals Noorwegen. Dat zij hun vrijheid en onafhanke lijkheid tegen eiken aanslag zullen verdedigen*. daaraan bestaat geen twijfel. Groote aandacht wijdt het blad ver der aan de houding van Nederland en Belgie ten aanzien van de pogingen om hun bij voorbaat eenige bescherming op te dringen of aan te bieden. Het blad schrijft hierover o.a.: De neu traliteit van Nederland en Belgie wil een absolute en strikte neutraliteit blij ven». Een opgedrongen bescherming die een slechts verondersteld gevaar wil afwenden, leidt tot een zekeren oorlog. Een gevraagde bescherming kan het veronderstelde gevaar alleen maar vergrooten daar zij de mogelijk heid van uitbreiding van het conflict vermeerdert. Belgie en Nederland wor den voorts gesterkt in hun neiging om elke bescherming bij wijze van voor zorg, ook van de zijde der geallieerden af te wijzen, door de overtuiging dat zij kunnen bouwen op de kracht van hun weermacht, die in deze laatste maanden op doeltreffende en belang rijke wijze is opgevoerd. Nn ook nog gewezen te hebben op den inhoud van het Oranjeboek, ein digt het artikel met de volgende alinea De houding van Den Haag en van Brussel zou niet logischer en niet eer lijker kunnen zijn dan zij is. Aan het christelijk gevoel van bewogenheid met het lot der getroffen landen paart zij waardigheid en verantwoordelijk heid. Hierdoor wordt de houding van deze twee landen gekenmerkt.» Donderdagmorgen hadden drie En- gelsche militairen waaronder een kor poraal de kans gezien om uit Frankrijk te ontsnappen. Zulks geschiede tus schen West Nieuwkerke en Wulver- gem. De Fransche grenswachters had den echter lont geroken en toen de sol daten de grensscheiding naderden werd het vuur geopend. Een soldaat werd neergeschoten. De korporaal en de andere soldaat werden ontwapend en de hooge over heid werd verwittigd. De soldaten werden ergens in Belgie geinterneerd. Naar we verder vernemen kwamen zc juist van het Fransche front terug. eerst voorbijgaan en begaven zij zich nief op weg voordat de zon reeds lang in het Westen was gedaald en als een vuurroode bol gloeide in den opkomenden avondnevel, gereed om aan den uitersten gezichteinder weg te zinken. Hun tocht ging langzaam ge noeg. door tallooze bezwaren die zij te overwinnen hadden om zich in het dichte kreupelbosch en de warrige slingergewassen een pad te banen,daar zij er zich soms met de bijl in de hand stap voor stap doorheen moesten werken. Eindelijk, na een tocht van vier da gen en ongehoorde vermoeienissen, zagen zij het geboomte voor hen uit ijler worden, de grond was nu minder met laag hout bezet en tusschen het hoog geboomte bespeurden zij van tijd tot tijd een lagen en geheel open horizon. Tegen den avond van den vierden dag. op het oogenblik toen zij zich ge reed maakten om voor den nacht te kampeeren. op een vrij ruim open veld aan den oever van eene beek zonder naam. zooals men er ontelbaar veel in deze bosschen ontmoet, hield don Miguel, die de voorste was, eens klaps stil en ging plat op den bodem liggen, onder allerlei teekenen van on rust en verbazing. Wat is er vroeg Evraert oogen- blikkelijk. Dc jager antwoordde niet. maar wendde zich tot den Indiaan en zeide hem met zekere ongerustheid Zie gij zelf eens. hoofdman, hier is iets dat mij onbegrijpelijk voor komt. De Spotter bukte op zijne beurt dicht bij den grond en beschouwde In de Vereenigde Staten is men be zig met grootsche plannen voor het oprichten van een ijzer- en staalindus trie aan de Noordelijke kust van den Stillen Oceaan, met name bij Vancou ver (Wash.) rechtover Fortland. De ze plannen zijn van belang uit het oog punt van de landsverdediging, maar ook met het oog op de benuttiging van den electrischen stroom uit de nieuwe centrales van Booneville en Grand Coolee Dam. Het was echter totnogtoe een be zwaar, dat in die streek géén cokes voor de hoogovens beschikbaar is. Nu s:elt men groote verwachtingen in een nieuwe werkwijze (van Ru/icka) om hoogovencokes te maken van houts kool. De poedervormige houtskool wordt met een bindmiddel tot briket ten geperst en dan in een .cokesoven in cokes omgezet. Reusachtige hoeveel heden zaagmeel van de zagerijen in het Noordwesten zouden daarbij be nut kunnen worden. Als bijprodukt zouden pijnolie, azijnzuur, houtsalko- hol en kalkacetaat worden verkregen. Anderzijds zou de ontginning kun nen geschieden van de rijke lagen kalksteen, magnesiet, vuurvaste klei, divine, chromiet, bruciet, kiezel in het bekken van de Columbia-rivier. Twee groote staalmaatschappijen zouden, naar verluidt, de oprichting van een bedrijf in bedoelde streek onderzoe ken. Enkele dagen geleden vernamen we vanwege de inrichters van de Ronde van Frankrijk dat de mogelijkheid tot het inrichten van den «Tour klei ner en kleiner werd en dat bijna on overkomelijke moeilijkheden oprezen Thans is alle hoop opgegeven en het Fransche sportblad «l'Auto dat jaar lijks die groote Ronde op voet brengt, ziet zich verplicht alle verdere pogin gen stop te zetten en deelt mede dat de Ronde 1940 verdaagd wordt in verband met de tijdsomstandigheden. De Eerwaarde Pater fteters, S. J. werd door den Koning bevorderd tot officier in de Leopoldaorx.'* Deze Bel gische geleerde is sedert lange jaren een der bijzonderste medewerkers van Eerw. Pater Delahaye, van de Bollan disten. wrier geleerde taak genoeg ge kend en algemeen bewonderd wordt. Begaafd met uitzonderlijke be voegdheden en waarlijk wonderbare kennissen, even uitgebreid als diep, bekleedt de Eerw. Pater Peeters een eenige plaats in Europa, voor wat de Oostcrsche taalkunde betreft. Zijn rui me belezenheid beheersch^ het Nabije Oosten, het Araabsch, het Syriaksch, het Armeniaansch, het Koptisch, het Georgiaansch en de Slavische talen. Bij al die titels dient nog gevoegd de vaderlandsche bedrijvigheid van den geleerden kloosterling, die tijdens den oorlog van 1914, moedig rijn pen ten dienste van de nationale zaak stel de. De hooge onderscheiding welke hem toegekend werd, zal allen ver heugen die hem kennen. vrij lang en met aandacht de sporen die den ouden jager zooveel belang inboezemden. Eindelijk stond hij weder op. Wel vroeg hem don Miguel. Hier moet een troep ruiters ge passeerd zijn. nog op dezen dag, was zijn antwoord. Ja, prevelde de jager; maar wat zijn dat voor ruiters Waar komen zij vandaan? Dat zou ik gaarne weten. De Indiaan hervatte zjjn onderzoek met nog meer nauwkeurigheid dan te voren. Het zijn bleekgezichten, zeide hij. Wat bleekgezichten 1 riep de jager terwijl hij zijne stem voorzich tigheidshalve merkelijk liet dalen, dat geen blanke, behalve ik, is tot hiertoe is onmogelijk bedenk waar we zijn; in deze streek doorgedrongen. Het zijn bleekgezichten. her haalde de Spotter. Zie slechts; hier heeft er een stil gehouden. Hij is van zijn paard afgestegen kijk maar, daar is het spoor van zijne stappen, hier heeft zijn voet het gras gekneusd, en hier heeft een spijker van 2ijn schoen een zwarte kras op dezen steen achter gelaten. Het is waar, mompelde don Mi guel, de Indianen dragen geen schoe nen met spijkers, hunne Mocksems la ten zulke indrukken niet achter. Maar wie kunnen deze mannen zijn Hoe kwamen ze hier Welke richting helf- ben ze gevolgd om herwaarts te ko men Terwijl de jager zich de2e reeks van ragen voorstelde en te vergeefs naar de oplossing zocht van iets dat hem onverklaarbaar scheen, was jle Spotter De h. M. H. Jaspar, ministef van Volksgezondheid, begaf zich naar Welkenraedt, vergezeld van den h. Mathieu, gouverneur der provincie Luik, en den h. André Janssen, kabi- nets-attaché. De h. Jaspar heeft zich ter plaatse willen rekenschap geven van de voorwaarden in dewelke de preventieve evacuatie van een deel der bevolking van Welkenraedt, die aan drong op dezen maatregel, zal plaats grijpen. De minister werd ontvangen door de gemeentelijke overheden. Hij zal zich eerstdaags naar Oudenaarde begeven, gemeente voor de herberging der bevolking van Welkenraedt aan geduid. Te dezer gelegenheid wordt er aan herinnerd, dat het begrip van ver plichte evacuatie, in geval van vijande lijkheden, vervallen is.De 'minister van volksgezondheid bekwam van het par lement de noodige kredieten om, op aanvraag der bevolking van zekere streken, over te gaan tot preventieve evacuaties. De geëvacueerden. die zich in staat van behoefte bevinden, genie ten van de door het besluit van 13 November j.l. voorziene vergoedingen. De totnutoe aan den bevoegden mi nister toegekomen aanvragen over treffen de 3000 personen niet. Met een slag is in den nacht van Woensdag op Donderdag de scheeve toren van Pijnacker, welke toren uit de Xlle eeuw dateert, ingestort. De res tauratie-werkzaamheden waarmede men begin December van het vorig jaar begonnen was, zouden binnen kort ten einde loopen. Alles is nu ech ter voor niets geweest en het dorp kan r.iet meer bogen op een bezienswaar digheid, welke in den lande bekend stond als de scheeve toren van Pijn acker. De toren is terecht gekomen gedeel telijk in den tuin van de kerk en ge deeltelijk op den weg terwijl de spits neerkwam in een tuinderij aan de overzijde. De kabel van het boven- grondsche net der electrische leiding werd gedeeltelijk vernield, persoonlij ke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Van het monument is slechts de voet, ter hoogte van twee meter blij ven staan. De senatoriale Rechterzijde verga derde Donderdag-voormiddag onder voorzitterschap van baron Moyersoen Zij onderzocht het wetsvoorstel Jauniaux, houdende toekenning van een aanvullende pensioentegemoetko ming aan de bejaarde loontrekkenden die een kosteloozen ouderdomsrente toeslag genieten. Op voorstel van den h. DELFOSSE Minister van Verkeerswezen, werd het ingezette debat verdaagd, daar de Regeering van zins is om eerlang een ontwerp tot oprichting van een solida riteitsfonds in te dienen. Daarna werd het onderzoek van de vergoedingen aan de gezinnen dei ge- mobiliseerden voortgezet. In verband hiermede werden bemerkingen in het midden gebracht door de hh. Servais en Mullie. De Rechterzijde van den Senaat zal eerstkonienden Donderdag de algemeene bespreking voortzetten eenige stappen verder gegaan om de voetsporen te volgen die hier en daar in het gTas zichtbaar waren. Wel, hoofdman, vroeg de jager, toen hij hem zag terugkomen, hebt gij iets gevonden dat ons nader op den weg kan helpen Ooah riep de Indiaan hoofd schuddend, het spoor is nog versch.de ruiters kunnen nog niet veraf zijn. Weet gij dit zeker, hoofdman De Indiaan zweeg een poos en ver diepte' zfch blijkbaar in ernstige be schouwingen; toen het hoofd schielijk opheffende, zeide hij De Spotter zal zijn broeder trachten te voldoen. Laat de bleekge zichten hier blijven tot hij terugkomt; de hoofdman zal het ontdekte spoor volgen, weldra zal hij den jager weten te zeggen of die mannen vrienden of vijanden zijn. Sakkerloot ik ga met u hoofd man, riep don Miguel met drift; men moet nooit kunnen zeggen dat wij om ons zeiven te dienen u aan ernstig ge vaar hebben blootgesteld, zonder u een vriend mede te geven die u in ge val van nood had kunnen bijstaan. Neen. zeide de Indiaan, mijn broeder moet hier blijven, één krijgs man is genoeg. De jager wist wel, dat wanneer het opperhoofd eenmaal iets besloten had men hem niet van zijn plan kon af brengen hij drong er dus niet verder op aan. Ga dan. zeide hij, en handel naar welgevallen ik weet dat hetgeen gij doet wel gedaan zal zijn. De Indiaan wierp zijn geweer over den schouder, ging op de knieën en ellebogen liggen en kroop als een BELGISCH LEGERVLIEGTUIG TE PLETTER GESTORT TE LONZEE De twet inzittenden verkoold Donderdag werd de Belgische mi litaire luchtvaart opnieuw in rouw ge» dompeld. In den voormiddag heeft zich t« Lonzée een verschrikkelijk vliegtuig ongeluk voorgedaan. Een Ferry-Fox toestel, nummer 184 was op een onzer Brabantsche bases opgestegen, met als piloot on derluitenant Baeyens en als waarne mer, onderluitenant d'Alcantara. Het had als opdracht een vlucht boven het Naamsche uit te voeren. Wat er eigenlijk is voorgevallen is totnogtoe niet bekend. Op zeker oogenblik raakte het vliegtuig met den ondersten vleugel den schoorsteen van een huis, om 40 meter verder ten gronde te storten en in vlammen op te gaan. Beide inzittenden werden verkoold. De piloot Baeyens is een Vlaming. Hij is gehuwd en woont te Evere bij Brussel. Hij was 29 jaar oud. De waarnemer, d'Alcantara, is 31 jaar oud en' vader van vier kinderen. Hi>iWooT}t *e Brussel. Dit ongeluk heeft diepe ontroering verwekt onder de soldaten, daar beide officieren als zeer bekwame vliegers bekend stónden. TWINTIG LEERLINGEN VER STIKT TE GEMBLOERS Tengevolge van een defekt in een^ schouw, ontstonden koolzuuruitwase- mingen in een klas van het instituut St Guibert, te Gembloers, waarin een veertigtal leerlingen zaten. Twintig onder hen werden onge steld en velen verloren het bewustzijn. Dadelijk werden hun de noodige zor gen door een geneesheer toegediend. ia het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. In alle Apotheken. DE BRAND AAN DE GENTSCHE VOORHAVEN EEN SCHADE VAN MEER DAN 30 MILLIOEN FRANK. DE VOOR LOOPIGE BERAMINGEN In verband met den geweldigen brand, welke vorige week een drietal groote stapelplaatsen aan de voorha ven te Gent verwoestte is de aange richte schade thans kunnen beraamd worden. Wat de katoenfirma betreft be draagt de schade van de verbrande katoen ruim 20 millioen. Een spinnerij zag voor ongeveer 9 millioen frank gestapeld vlas een prooi van de vlam men worden. De waarde van de uitgebrande ge bouwen wqrdt geraamd op ruim 1 millioen SOOlOOÓ frank. DE ZAAK DE VLEESCHHOUWER TE HAMME-ZOGGE Nopens deze uiterst kiesche zaak wordt nog gemeld dat, bij de ontdek king van het stoffelijk overschot, in den aalput, dadelijk zonderlinge en bezwarende geruchten de ronde deden Volgens deze geruchten zou er hier geen spraak van zelfmoord zijn, doch men zou voor een geval staan van moord door vergiftiging. slang de struiken in, waar hij weldra verdween. En nu, vroeg Evraert, wat moe ten wij doen Wachten tot de Sachem terug komt, zeide don Miguel, en intusschen ons avondmaal gereed maken. HOOFDSTUK XXIV DE WRAAK VAN DEN SACHEM I i Gelijk wij in ons vorig hoofdstuk gezien hebben was de Spotter er op uitgegaan om het spoor der ruiters te volgen dat don Miguel het eerst ont dekt had. Ongeveer tien minuten nadat hij zijne kameraden verlaten had. was het opperhoofd weder opgestaan, zonder zoo hei scheen, verder acht te geven op de sporen in het gras, en had hij zijn weg gevolgd, zich vergenoegende met nu en dan een blik te werpen op de heesters en struiken in het rond. Zoo stapte de Spotter ruim een uur lang voort zonder te aarzelen of te \erpoozen, tot hij eindelijk aan een plek kwam, waar het geboomte dun ner werd en een ruimen doortocht vormde blijkbaar kruisten zich hier een aantal sporen van wilde beesten. ('t Vervolgt), Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1940 | | pagina 2