0. L. HEER HEMELVAART De OnafhankGlijkheidsleening Oorlogsberichten 2 RADIOTOESPRAAK VAN MINISTER DE VLEESCHAUWER Donderdag MEI 1940 Tm MORGEN GAAT BET BETER REEDS MEER DAN 2 MILJARD ONDERSCHREVEN XXXXVlla JAAKCANO BUMMUt IU2 Drokker Utgevö J. V«d Nuffel-De Cendc. K«katra>t. 9 ra 21 A ALST. DAGBLAD 2* CEN T1EMEN. TELEFOON 114, Ptfcüriirit buiten het Art. AALST Agentachap H.vafc Adolf Malum, J3. U B.uaael - Ra. d. Richeleu. Pan,* Baak Buldaig^King.w^. 20 Londen. W.C.Z, [o H HEMELVAART ton op 4. 15 an9.0"* N.M. 7 E K. 14 f. BERICHT. Ter gelegenheid van het feest tan O. L. Heer Hemelvaart zullen onzt bureelen op 2 Mei gesloten zijn en zai ons blad dien avond niet verschijnen. Aan al-onze lezers en lezeressen een Zalige Hoogdag I Christus verheerlijkt in den hemel na Zijn Hemelvaart. Bewerker van het heil der menschen Jesus. vreugde der harten. Maker van de verloste wereld en zuiver licht van die u beminnen. Door welke goedertierenheid zij t Gij er toe gebracht om onze misdaden op U te nemen om onschuldig den dood te ondergaan om ons van den dood te verlossen Gij dringt door in den helschen af- grond de geboeiden, ontdoet Gij van hun [ketenen, Overwinnaar, in een heerlijken triomf zit Gij neer aan de rechterhand des (Vaders, Dat uwe welwillendheid er U toebrenge Om wat wij verloren te herstellen, en om ons, deelachtig aan de beschou- [wing van uw aanschijn te begiftigen met het zalige licht. Gij onze leidsman naar den hernel en [onze weg wees de eindpaal waar ons hart naar streeft wees in de tranen onze vreugde, wees de zoete belooning des lemens 1 Men het it in ons kantonnement de Nederlandéche film gespeeld Morgen gaal het bjter». Sindsdien is net een echte slogar geworden.Als er een in de kanier een geitestal is ook ka mer als er maar soldaten in liggen in permissie gaat is het s avonds daar voor van Morgen gaat het beter en kijkt lachend en monkelend zijn mak kers aan, die Ergens in Belgje moe ten blijven. Kan er een eens extraatje bekomen van een paar dagen, om naar de begra fenis van een tante, die hij misschien nooit levend gezien heeft, is het van t zelfde laken een broek. Ongelukkig de sukkelaar die terug uil verlof komt, de makkers heffen in koor aan Morgen gaat het beter tr.r- 1 de teruggekomenc bedankt met een zucht en een azijngezicht. En dat is de zaak der soldaten Morgen. Vandaag is niks. Morgen telt. Morgen is ook dichter bij het einde. 't Goede einde Met een gevierde van de klas zonder stoot of stamp en terug bij vrouw en kind of ouders. 't Begin van alle ellende, met strijd, ontberingen, vermoeienissen en nog misschien Wat anders. 't Begin van wat dan eindigen moet waai elk van griezelt als hij er aan denkt. Morgen onbekende dag met wel en wee, maar e'ichter bij het onbegrensd verlangen n \ar de verdwijning van 't onzekere, dichter bij alles wat men vandaag r.'^» M ~el, 't zij g<*d of slecht. Vandaag gaat het morgen beter, om morgen vandaag te zijn en terug mor gen beter te gaan. 't Is een c.raaikolk zonder uitweg, tenzij de mensch eindelijk begrijpe, waarvoor hij door God geschapeji is, tenzij de mensch zijn genie en kennis ten dienste stelde van 't schoonste op aarde, bron van Welvaart en geluk VREDE. Dan en dan alleen is 't niet meer Morgen gaat het beter maar Van daag is 't beter». F. V. P. Ergens in Belgie Dinsdagavond hield de heer De Vlecschauwer, minister van Koloniën, eene radiorede in verband met de On- afhankelijkheidsleening. in deze rede, welke terzelfdertijd voor den Franschen zender door mi nister Gutt werd gehouden, werd ver klaard wat volgt Drie maand geleden kondigde de h. GUTT. mijn Collega voor Financien, U aan dat de inschrijving op de Onaf- hankelijkheidsleening opengesteld werd en hij haalde de redenen asn waarom op deze leening diende inge schreven te worden. Hij sprak toen de hoop niet uit dat deze operatie zou gelukken. Het was een experiment. Maar thans mo£fp^wij zeggen dat het gelukt is in ten mate die de breedste verwachtin gen overtreft, daar het beloop van de inschrijvingen, sedert verleden Dins dag, twee milliard frank te boven gaa\ Dit is de materieele uitslag van de leening. Maar er was ook een zedelijke uitslag. De minister van Financien Jtwarrt in aanraking met een overgroot getal Belgen, bekende en onbekende, die hem suggesties lieten geworden, aarmede hij rekening hield wanneer zij konden worden uitgewerkt, of die hem vragen stelden, waarop thans dient geantwoord. Van vele zijden, vroeg men het mi nimum beloop van de coupures niet langer tot duizend frank te beperken. Iedereen moet kunnen inschrijven, d bescheiden beurzen zoowel als de an dere. COUPURES VAN 100 FR. TER BESCHIKKING GESTELD DE DUITSCHE TROEPEN ZOUDEN DE VERBINDING TUSSCHEN OSLO EN TRONDHEIM HEBBEN VERWEZENLIJKT Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Het opperbevel van het Duitsche le ger heeft dezen namiddag medege-j deeld dat de Duitsche troepen de ver-, binding tusschen Oslo en Trondheim tot stand hebben gebracht. Het opperbevel beweert dat deze verbinding tot stand kwam doordat tioepen uit Oslo, op weg naar het Noorden, en troepen uit Trondheim elkaar ontmoet hebben aan de spoor lijn ten Zuid Westen van Stoeren. Uit Londen wordt geseind Naar in militaire kringen alhier ver luidt, zou stoeren door de Duitschers bezet zijn, doch bevestigd werd het bericht niet. Men verklaart dat de Geallieerden zich op 28 en 29 April tusschen Otta cn Dombas tegen een zwaren Duit- scnen aanval hebben verdedigd cn eer.igc middelbare tanks hebben ver nietigd. De Geallieerden zijn nog steeds t« Dcmbas doch hun toestand zou ci nogal moeilijk worden beoordeeld. Indien het bericht der Duitsche be zetting van Stoeren wordt bevestigd dan beteekent het dat de Duitschers naar schatting 30 kilometer van het Duitsche garnizoen in Drontheim zijn en tevens zou dit bcteekenen dat dc geallieerden bij Dombas waarschijn lijk omsingeld zijn. De Britten in den omtrek van Stee- ren zouden dan van Kun basis AndeL nes afgesneden zijn. Anderzijds wordt nog uit Londen gemeld Het bericht dat Stoeren door de Duitschers veroverd werd, wordt wordt geenszins bevestigd. DUITSCH OORLOGSBERICHT Het Duitsche cpper-commando deelt mede De Duitsche troepen hebben op a'le banen in de richting van Trondheim en Dombas oprukkende, overal den vijand verslagen en hem verplicht zich terug te trekken. Tc Otta werden belangrijke stocks en verschillende reserven veroverd. De achtervolging gaat voort naar Dombas. De vooruitgang en de gevechten in dc richting van Bergen gaan eveneens voort. Het 4e regiment voetvolk van Noor wegen, dat zich teruggetrokken had in de bergen ver achter het front, heeft de wapens ten Noord Westen van Lil- lehaj..mer neergelegd. De bevelhebber en 2 500 soldaten hebben zich overge geven. De Duitsche troepen, die ten Oosten van Bergen den vijand achtervolgen in Oostelijke richting en komende van Voss. hebben 260 krijgsgevangenen gemaakt en vijf kanonnen veroverd. De Duitsche luchtvaart heeft ver pletterende verliezen toegebracht aan de ontschepingen, troepensamentrek kingen en bewegingen van den vijand in de streken van Namsos en Andals- nes. Kampen, afdaken, kazernen en pe- troleumopslagplaatsen werden brand gestoken. 7es booten der geallieerden werden gekelderd en vele andere ernstig be schadigd. een Britsch vliegtuig werd Zondag neergehaald ten Noord Westen Kri«?tiansand. den geopend; de certificaten zouden er betaalbaar zijn, zij zouden er mobiel kunnen worden gemaakt evengoed als Belgie. En nu dat de eerste proefneming werd gedaan, dat wij de hierboven aangeduide maatregelen treffen, om zc uit te breiden, zegg^h wij U met ver dubbelden aandrang schrijft in op de Onafhankelijkheidsleening. Twee milliard zijn in de kassen van den Staat gevloeid. Het is wel. Het is niet genoeg. Men is gerechtigd een an dere krachtinspanning van Belgie tc verwachten. Twee milliard, weet ge wat Het is Amper een weinig meer dan de tege moetkoming aan de families der ge- mobiliseerden gedurende g.tnsch een benadeien 4700 mvlliocn. Zooals wij er zooeven aan herinnerden moeten bovendien nog de bewapening de toerusting, het voedsel worden be taald, zonder de versterking onzer ver dedigingsmiddelen te rekenen, die el- ken dag worden uitgebreid. Is er niet genoeg geld in Belgie voor dit alles Zeer zeker 1 Sedert drie maanden zijn ongeveer twee milliard goud naar ons land teruggekeerd. Zij zijn vertegenwoordigd door biljetten die onder het publiek werden uitgege ven Maar een gedeelte van deze bil jetten is niet in omloop zij blijven lig gen in de laden of in de spaarpotten. Waarom ze toch oppitten Welke reden heeft men om zulks te doen Welk belang Geen enkel, integen deel 1 Cn dan. gij allen die mij aanhoort, prent U goed in den geest dat storten voor de leening. de lichtste, de ge makkelijkste krachtinspanning is. Zij De Duitsche duikbootjagers hebben twee of drie vijandelijke duikbooten gekelderd in het Skagerrak en het Kat tegat. BRITSCH LEGERBERICHT Het ministerie van oorlog deelt me de Ir den loop der gevechten van Zon dag in het Gudbrandsdal, heeft de vij and hevige aanvallen ondernomen, gesteund door tanks en laagvliegende vliegtuigen. Al die aanvallen werden met zware verliezen afgeslagen. Drie gemiddelde tanks werden ver nield. Gedurende den nacht zijn onze troe pen lichtjes achteruitgegaan om een stelling te bezetten welke Dombas vcidedigt. HEVIGE LUCHTGEVECHTEN (Havas). In de laatste twee da gen werd de bedrijvigheid in Noorwe gen vooral gekenmerkt door felle luchtgevechten tusschen toestellen van ieder type. De felle gevechten hebben gevoeli ge verliezen berokkend aan de beide partijen, maar bijzonderheden ont breken nog. Niettemin kan nu reeds worden ge Van morgen af. worden coupures van honderd fr. ter beschikking ge steld van het publiek. Honderd frank tegen 2,40 t.h. s jaars, brengen 80 centimes op ir 4 maand. Het zou noch logisch noch practisch zijn, den houder van een cer tificaat van 100 fr. tot twee hernieu- wingsformaliteiten 's jaars te verplich ten om hem een inkomen van twee fr. veertig te verzekeren. Deze coupures van honderd frank en hierdoor wordt gevolg gegeven aan andere verzoeken die. in grooten geta le •erden gedaan zullen verkrijg baar zijn niet alleen in de Nationale Bank. in de andere banken en bij de wisselagenten, maar ook in de postkan toren. Nu moeten wij op de gestelde vra gen antwoorden Men zegde Wij weten dat de geldsommen ontleend worden, be stemd zijn om de kosten van de nobi lisatie te dekken. Wij zouden echter ons geld bereidwilliger geven, waren wij er van verzekerd dat het in Belgie blijft. Gaat niet een groot gedeelte naar het buitenland Wij antwoorden Het grootste gedeelte van dit geld blijft in Belgie. Tweede vraag moest, spijts alles, spijts onze verdediging, tegen on/.e hoop in, het land worden overrom peld. zouden deze Thesauriecertif'ca- zegd dat de geallieerden moeten in - staat zijn de Duitsche luchtaanvallen te «en «n den vreemde geldig zijn beantwoorden. De Duitsche luchtvloot Hierop is reeds geantwoord, heeft hoofdzakelijk Molde en Andels- neer deze vraag in de Kamers werd ge- nes beschoten. 'steld.Daar dit dikwijls wordt gevraagd Het is het Romsdal. waarlangs de bevestigen wij andermaal het ant- geallieerde troepen naar Dombaas woord beslist ja. Moest zoo iets ge oprukken dat vooral door de Duitsche .beuren, dan zouden in den vreemde vliegers wordt beschoten. helpt mede tot onze veiligheid en zij brengt op. Wij zullen er U andere moeten vragen. Onder vorm van be lastingen zullen wij U, om werkelijke opofferingen moeten verzoeken en we weten dat gij er zult in toestemmen, want zij zijn bestemd om er veel zwaardere te vermijden. Maar het zul len, ontegensprekelijk. opofferingen wezen. Geeft er U nochtans goed re kenschap van dat. hoe meer middelen de leening ons aan de hand doet, hoe minder wij er door belasting moeten vragen. Deze redeneering zou niet op gaan voor een begrooting in vredes tijd: thans is zij volstrekt juist. Wij hebben het woord belasting uit gesproken. Zoo pas suggereerde men, met het oog op de Onafhankelijkheids leening omdat zij dienen kan tot betaling der belastingen en drie pro cent opbrengt een aldus opgestelde reclame «Vermindert uwe belastingen met drie procent door in te schrijven op de leening Deze formule werd nog niet gebruikt. Wij wenden ze, van avond, voor de eerste maal aan. Wij hopen dat ze u zal bevallen en dat gij er gebruik zult van maken. De Lcening en daarmee eindigen wij is niet iets theoretisch en onbe weeglijks. Sedert drie maand is ze een levende werkelijkheid die de Schatkist voedt. Wij dachten en denken aan de nieuwe vormen die zij zou kunnen aan nemen. aan de praktische wijzen waar op zij U allen zou kunnen treffen. In dien gij er andere ziet. zegt het ons. Schrijft het ons. Werkt, om het even op weke manier, mede aan het succes van de leening, want het is noodzake lijk het is noodzakelijk in het be lang van allen, gij weet het zooals wij I winketten van de Nationale Bank wor- dat ze een succes weze.

De Volksstem | 1940 | | pagina 1