DE MARIAMAAND Ge vrijstellingen van Legerdienst Oorlogsberichten Een rede van M, Pierlot te Charleroi Bes|>i<<li»^8ZBak voor <len Kri jgsraad te Brussel Belgische Ministers in Kederland Veiligheidsmaatregelen iu Nederland DE VOLKSSTEM XXXXVfle JAARGANG NUMMER 104 Drukïcer-Uitgevfef J. Van Nuffel-De Cen'Jt. Kerkstraat, 9 en 21 AALST. DAGBLAD 21 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Mac laan13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2. Maiifig 6 MEI H. JOANNES G-P. |z«nop\OS /-oa vt 19,11 Dinsdag 7 MEI 1940 V a STANISLAS |Zo i op *.0t Zoa tf 1912 N. Ma 7 E. It M 't Is slechte tijd 't Is ontreddering 11 Wat weet ik nog van onbestendige droeve averechtsche zaken De we reld springt op krukken. De duisternis valt in Is er dan geen opgaande zon meer Kan er geen redding opdagen? Indien de wereld het niet kan verhel pen, zal de hemel het verbeteren en goed maken. Er woont nochtans ie mand in den hemel die hare bijzonde re hulp daartoe zal verleenen, 't Is Ma ria, de Moeder van God en onze Moe der, die ons zal bijstaan. We weten zeer wel en we ondervin den het nog meer dat het leven bij zoo- velen zwaar, moeilijk, zorgelijk en meer dan angstig is. We beseffen dat lijden en strijden het aandeel is van eenieder. Doch we weten ook, we ondervonden insgelijks dat Maria, de toevlucht der christenen is. Thans vieren we hare maand binst dewelke wij Ze op gansch bijzondere wijze zullen vereeren. Z. H. de Paus Pius XII vraagt niet alleen aan de kin deren maar ook aan alle geloovige christenen Maria de Vredeskoningin dit jaar binst deze meimaand te voet te vallen. Gedurende al deze Meidagen zullen we Maria smeeken met nieuwen iever, vol belangstelling en met een onbegrensd vertrouwen. Overtuigd door Sint Bernardus woord en aangemoedigd door de op gedane ondervinding zullen wij aan nemen en bevestigen u Nog nooit is 't gehoord dat iemand die tot Maria zijn toevlucht nam, haar bijstand ver zocht of haar voorspraak inriep door haar verlaten is geweest.» Dat vertrouwen op O. L. Vrouw moet nog versterkt worden. Zij moet uwe hoop, uw steun, uw toevlucht zijn en toch het moet nog voller zijn. Deze maand zal ons dienen om wa re Mariavereerders te worden. Dus ons hart gegeven aan die goe de Moeder, onze smeekingen tot haar doen opstijgen, onze warme liefd« (haar toegedragen, de HH. Sacramen- iederen dag, ieder oogenblik van uw j ten ontvangen om door haar nader bij Is het niet broodnoodig dat we Ma ria, onze moeder genoeg beminnen en dienen. Zonder haar kunnen we niets, met. haar kunnen we alles. De H. Kerk binst de Meimaand wakkert ons dit HET PROCES BEGINT OP 12 JUNI jaar bijzonder aan die Hemelmoeder te vereeren. j De ophefmakende zaak van vrijstel- Sedert den eersten Sinksendag en hngen van den legerdienst zal eerlang sinds de apostelen met Maria de gaven haar beslag krijgen voor de rechtbank van den H. Geest afsmeekten, heeft de te Charleroi. De raadkamer zal op 1 5 Kerk haar aanroepen en gebeden. Mei een besluit nemen. Ook de oude muurschilderingen van Indien geen enkele van de 204 ver- de Catacomben spreken ons van het dachten in beroep gaat zou het proces betrouwen der eerste christenen in op 12 Juni voor de boetstraffelijke ka- Maria. j roer aanvangen. 1-ater werd O. L. Vrouw in het open- Deze zaak zou volgens de vooruit- baar en algemeen gevierd. En de HH. zinhten v«m het parket, ongeveer twee Vaders roepen ons toe door den mond weken duren. Ei zou 's ochtends en van S. Germanus, bisschop van Con- 's namiddags gezeteld worden. De stantinopel Niemand, o allerheilig- groote hal van het Gerechtshof zou als ste Maagd, wordt gered tenzij door u. zittingszaal moeten ingericht worden. Niemand, o Onbevlekte, overwint in Reeds zijn een 60-tal advokaten de bekoringen dan door u, niemand, voor dit proces als verdedigers inge- o geheel Zuivere, ontvangt eenige ga- schreven, maar men voorziet dat het ve. dan door u.aantal nog zal toenemen. Niet le verwonderen dat S. Bernar- De verdachten worden vervolgd in dus uitriep Maria is de oorzaak van toepassing van de wet van 5 Decemb. al mijn hoop». 1936, die personen. welke zich ont- Onze tegenwoordige bedevaartplaat- trekken aan de militiev.et en dezen die sen zijn bewijzen van het onpeilbaar hierbij behulpzaam zijn. doet vervol- en het onmeetbaar betrouwen in Maria gen. en Maria heeft dat vertrouwen beant- Indien er echter vanwege een ver woord met gunsten en genaden te zen- dachte ver.'.et komt tegen zijn verzen den over zieken en gezonder), recht- ding naar rechtbank zou de zaak vaardigen en zondaars die zich willen eerst na het verlof kunnen afgehandeld bekeeren. worden. Ons katholiek leven is vol van Maria leven. Zoo als een kind altijd naar zijn moeder vraagt zoo moet gij altijd naar Maria vragen. Zooals bij een kind moeder alles is, zoo ook moet bij ons Maria alles zijn. Immers Maria kan al les en is alles voor ons, juist daarom omdat zij de moeder van God is.Daar in ligt hare kracht. haar Goddelijken Zoon te geraken en met Hem te leven. Zoo doende zullen wij de Maria maand vieren zooals het betaamt aan echte kinderen eener zoo allerbeste zetelende fc Brussel, zjjp Moeder en Vrede bekomen en m< en meer stichten. MARC. DRIE BESCHULDIGDEN VER OORDEELD TOT ELK VIJFTIEN JAAR GEVANGENISSTRAF Voor dén krijgsraad van Brabant, OP HET RERUM NOVARUMFEEST DER CHRISTELIJKE ARBEIDERS Uitde rede die «eerste minister Pier lot Zondag te Charleroi uitsprak laten wij enkele citaten volgen. Over onze neutraliteitspolitiek en on- Ze positie tegenover andere landen zei het regeeringshoofd Vandaag, acht maanden na den aanvang van den Europeeschen oorlog is het bewijs geleverd dat de in 1936 ingeluide politiek geen begoocheling was en dat de met een oorlog gepaard gaande wisselvalligheden haar een groote kans op verwezenlijking boden. Vrede is nog steeds ons aandeel be trekkelijke vrede, misschien, doch vrede alleszins. Ons grondgebied, het leven van onze jeugd, onze werkzame bevolking bleven gespaard. Geen be toog kan opwegen tegen de ervaring. Anderdeels en samen met deze vast stelling wordt thans beter ingezien dat, welke ook de door ons voor de eene of andere vreemde natie sympathie zij haar lotsbestemming niet volkomen gelijk is aan de onze. Buiten de regels van de moraal en van de eerbiediging van het recht die zich op internationaal gebied evenzeer zoo niet meer dan elders opdringen, moeten wij ons door niets anders la ten leiden dan door 's lands hooger be lang. Elke Belgische Regeering dre er een ander oordeel mocht op nahouden zou het vertrouwen van de openbare raeening niet waardig zijn. Nu de werkelijkheid klaarder wordt ingezien, wordt ook beter gewaar deerd welk buitengewoon geluk de zwenking van 1936 voor ons betee- kent en hoe zij ons van de ergste geva ren gespaard heeft. Hier der geweest zijn. daar wij tevergeefs zouden zoeken naar het nut er van, niet alleen voor ons, maar ook de oor logvoerenden zelf. Belgie is nret meer een slagveld waar anderen hun twisten komen beslechten; ons grondgebred is een geheel van versterkte linies, waar een leger dat alles voor de verdediging van zijn haardsteden veilig heeft, de wacht bij houdt. Alleen een stelling oorlog, die elke snelle In het Britsche leger vormen de Nieuw-Zeclanders deeling. Zij oefenen zich druk in de krijgskunst, toont ons leden dier afdceling bij het vervoeren een belangrijke af- Bovenstaande foto van een geschut. DE STRIJD IN DE STREEK VAN NARVIK Havas meldt uit Stockholm. Duitsche patrouilles zijn binnenge rukt te Namsos en te Bangsund.Zweed gunstige atmosferische omstandighe den en de groote moeilijkheden van I het terrein. Gemeld wordt dat de Duitsche bom- bardementsvliegtuigen voor de eerste maal van uit Zuid Noorwegen naar de ho journalisten zijn van meen.ng da, komen om a'le groote verrichtingen in de streek kIein p|Mt,je ,en Noorden van van Trondheim geemd.gd zijn. D"®' Narvlk bcs,ok<.„ drie vreem delingen verschenen, diê chk%le"rfijfSfV-" den geleden te Brussel werden «aange houden als verdacht van bespieding. Het betreft hier den Duitscher Willem Wilde, zijn dochter Thea Wilde en den Duitsch-Amerikaan Arthur Kahtzer. Het trio was naar Brussel gekomen om bespiedingswerk te verrichten en werd aangehouden nadat de Duitsch- Amerikaan zich tot een persoon had gewend in de hoop inlichtingen te be komen. Zij bewogen zich in verschei dene streken van het land. De Krijgsraad heeft ieder van de be schuldigden veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De hh. De Schrijver. tegenover staat dat verbitterde ge vechten worden geleverd in de streek van Narvik waar de Duitschers aan de handr-zifjft In het Oeslerdai duren de guerillagevechten voort. Het D.N.B. meldt. De Duitsche le gerleiding deelt mede Aanzienlijke vijandelijke strijd krachten, gesteund door vliegtuigen, hebben herhaaldelijk de Duitsche stellingen ten Noorden van Narvik aan gevallen. Die aanvallen werden afge slagen. Uit Steinkjer rukken de Duit sche troepen naar het Noorden op. Namsos en Grong werden bezet. De commandant van de Noorsche troepen in dit gebied heeft zich onvoorwaarde lijk overgegeven. Op het vliegveld van Andalsness werden 20 verkoolde Britsche vliegtuigen aangetroffen. Zooals reeds gemeld werd. werden op 3 Mei een Britsch linieschip, een kruiser van eeuite klas en een groot transportschip in den grond geboord. Op 4 Mei werden twee handelsschepen en een Poolsch torpedojager voor geboord. Een Narvik in den grond Economische Zaken en Duitsch vliegtuig moest dalen Lynden, minister van i De Duitsche eenheden die sedert 9 - beslissing uit- (Belga.) sluit is er mogelijk, doch dan met we-'minister van derzijdsche en algemeene uitputting. jd'Aspremont Ons besluit staat vast. Wij zullen Landbouw, die zich thans in Nederland j April het verzenden van Duitsche troe- voet bij stuk houd*en. Alleen een aan- bevinden, hebben een bezoek gebracht pen naar Noorwegen hebben beveiligd val op onze grenzen, of een daarmede j aan den h. Steenberghe, minister van hebben hun taak rnet succes volbracht gelijkstaande daad, die onvereenig- Ekonomische Zaken. baar zou zijn met onze veiligheid 's Lands waardigheid, zou er ons kun nen toe doen besluiten het verbond dat wij met al onze buurstaten hebben te breken. Dan en niet eerder, zullen wij uit al onze macht strijden en zul len wij slechts de wapens neerleggen voor een vrede die onze onafhankelijk heid en ons grondgebied gaaf zou laten Handelend over de economische en financieele politiek der regeering en de middelen tot dekking der hooge uitga ven, deed de h. Pierlot een oproep tot de spaarders De twee milliard van de leening zijn reeds grootendeels weerom in om loop gebracht als toelagen aan de ge zinnen der gemobiliseerden, betaling van leveranciers, loonen- enz. De ver richtingen van de Nationale Bank be wijzen ten andere dat het peil der be schikbare gelden niet gedaald is door dit beroep van den Staat op het kre diet, wel integendeel. Dit is in de eerste plaats te danken aan de bedrijvigheid onzer nijverheid en aan den gunstigen toestand onzer handelsbalan: Aan de bezoekers werd een maaltijd aangeboden door den heer Steenber ghe, waar ook aanwezig waren de heer Leon Nemry, Belgisch gezant in Den Haag: burggraaf du Pare; de hh. Kei- ner, Verboomen en Baert; alsmede de hh. van Klefiens, minister van Buiten- iandschüe Zaken; oud-minister PoSthu- ma en verscheidene hoogere ambtena ren van de departementen van Ekono mische Zaken en Buitcnl. Zaken. De ministers en ambtenaren hebben gelegenheid gehad van gedachten te wisselen over tal van vraagstukken. Omstreeks vier uur werd de terug reis aangevangen. Na de aanhoudingen en huiszoekin gen in de communistische en nazimid- dens bewerkstelligd, beeft de Neder- Aan-landsche politie 's nachts nog verschei- eens'gezien er geld aanwezig is in overvloed dene razia's uitgevoerd in de Amster- zooals op andere beslissende tijdstip- j aangezien het wij» financieel beheerdamsche wijken door vreemdelingen pen uit onze geschiedenis sedert deder spaarders vertrouwen moet inboe-1 bewoond, en namelijk door Duitschers stichting van onze onafhankelijkheid, i zemen, aangezien het zedelijk vertrou- 'dit ten getale van meer dan 20.000. heeft de Monarchie bijtijds klaar ge- wen in den Staat ongeschonden is, enVerscheidene honderden vreemdelin- zien. Met haar begrip van 's lands per-'de nood dringend, ware het onbegrij- gen werden naar den cer^ralen politie- manente belangen «en de ervaring wel- pelijk gaven niet alle Belgen, die be-post overgebracht. Het meerendeel mogelijk den strijd in het binnenland ke onze koningen van vader tot zoon leggingen te doen hebben, het weze werden na inzage hunner papieren vrij- hebben volgehouden door den heftigen uit een stevige traditie putten, is die. van belangrijke kapitalen of van gerin-gelaten. strijd rond Vos» te leveren, monarchie een veilige gids. ge spaarpenningen, gevolg aan den: Een en twintig nazis en communis- |n de streek van Narvik ontwikkelt De rampen waarvoor die politiek 'oproep van den minister van Pinan- ten, Zaterdag aangehouden, zullen ge-1 zich de toestand zeer ten gunste var on» behoed heeft, zouden des tc wree- cien. jinterneerd worden, jde Verbondenen en zulks spijts de on DE TOESTAND IN HET NOORDEN IN T VOORDEEL DER GEAL LIEERDEN (Havas). De hergroepeerings- verrichtingen die thans alle verbondene troepen in Noorwegen op het spel zet ten, worden zonder incidenten voort gezet. Zoo verklaren althans Zondag morgen de bevoegde Fransche mid dens te Parijs. Men onderlijnt dat de Noorsche troepen thans zeer nauw verbonden zijn met de bewegingen van de ver bondene troepen en dat in het geheel geen wapenstilstand werd gesloten tus- schen het Noorsche en het Duitsche le- gercommando. Zoo in Midden-Noor- wegen enkele Noorsche afdcelingen verplicht zijn geweest de wapens neer te leggen, dan geldt dat slechts afge zonderde groepen. die zulks slechts hebben gedaan nadat al hun weer standsmogelijkheid was uitgeput. Zoo is het niet uitgesloten dat een klein Noorsch korps, in de streek ten Oosten van Bergen, verplicht werd den strijd te staken. Dat zouden de troepen zijn die alhoewel zij afgesne den waren van hun bevoorradingscen trum door de bezetting van Bergen door de Duitscbers, er toch in gelukt zijn zich te mobiffseeren en zoo lang Naar de laatst binnengekomen in lichtingen zouden de Duitsche troepen in de, jg§my "iyi MiW'Ljiiplkftht* 3öfnT manschappen bedragen. Een eer ste detachement van ongeveer 1000 man heeft zich gevestigd langsheen de spoorlijn naar Zweden, waarvan zij al- lr bruggen en tunnels bewaken. De 2000 overige manschappen, in twee groepen verdeeld, houden stand rond Narvik, maar werden heftig beschoten door de verbondene landbatterijen en door de groote kanonnen van de vloot DE BRITSCHE ADMIRALITEIT SPREEKT TEGEN De Britsche admiraliteit deelt mede: De Duitschers hebben beweerd dat zij een slagschip en een kruiser van de York-klas. gedurende de krijgsver richtingen ter hoogte van Namsos, in den grond hebben geboord. Deze inlichting is valsch. NOORSCHE MINISTERS IN LONDEN AANGEKOMEN Uit Londen wordt door een Reuter telegram gemeld, dat heer Koht. mi nister van Buitenlandsche Zaken van Noorwegen en Kolonel Jungberg. minister van Nationale verdediging. Zondagmorgen te Loonden zijn aange komen. Zij werden bij hunne aankomst be- groet door Sir John Monck. van het Foreign Office uit naam van den mi nister van Buitenlandsche Zaken. De Noorsche ministers zullen over gaan tot een gedachtenwisscling met de leden van de Engelsche regeering. Sir Cecil Dermer, minister van En geland in Noorwegen en Lady Dormer evenals de dame van den Franwhen minister te Oslo. zijn met denzelfden trein aangekomen als de Noorsche mi nisters. ROEROS IN DUITSCHE HANDEN Reuter meldt zooals United Press, dat Roeros om een uur werd bezet door een groep motocyclisten. De brug welke de Noren in de buurt van Om hadden vernield, was voorloopig her steld gewordenOp verscheidene plaatsen der stad staan Duitsche sol daten op wacht, en bij de statie ston den in den namiddag enkele patroeljes die versterkingen afwachtten. GUERILLA-OORLOG IN NOORDEN HET Kleine Noorsche dc'achementen hebben in den nacht en heden morgen vroeg, met succes de Duitschers aange vallen in de streken tusschen Gud- brandsdal en Osterdal. Op zekere plaatsen verloren de Duitschbrn meer dan 200 man, terwijl de verliezen van de Noren gering waren

De Volksstem | 1940 | | pagina 1