Oorlogsberichten SOLIDARITEITSFONDS Karrot 8 Zedelijke weerbaarheid De li. Bloeddag te Brugge (Woensdag MEI 1940 DE VOLKSSTEM XXXXVilo JAARGANG NIMMER 106 Drukker-Uitgevcr J. Van Nuffe!-Oe Gendt, Kerkstraat. 9 en 21 AALST. DAGBLAD 25. CLNTIt.MLN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr.AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13f te Brussel Rue de Richeleu. Parijs. Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.2. H. LESiDERUS son op 4.04 af 19.14 E.K- 14 V.M. 21 De eerbied en de dankbaarheid der gansche natie tegenover het Vorsten huis zijn nog aangegroeid sinds het be kendmaken van den brief dien de Ko ning tot den eerste minister richtte en waardoor de regeeringscrisis werd op gelost. <t Op het oogenblik dat het leger waakzaam onze grenzen behoedt, schreef de Koning, past het niet een ministerieele crisis te openen.» Het staatshoofd heeft hierdoor niet alleen blijk gegeven van zijn wijs beleid,maar tevens nogmaals onze aandacht geves tigd op het heerlijk offer van de 650 duizend mannen die alles hebben ver laten om de onafhankelijkheid van het land te vrijwaren. Het Directorium der Katholieke Partij heeft dan ook met ontroering het leger begroet, hetwelk aan de grenzen de nationale fierheid hooghoudt en den censgezinden wil van het volk beves tigt om het land tegen eiken gebeurlij- ken inval te verdedigen.» Hulde aan hen die waken Niet alleen hulde, maar ook steun opdat zij deze mobilisatie-periode zoo heilvol mogelijk doormaken. En hierom is het niet voldoende dat onze jongens goed gevoed worden.Zij zijn soms aan gevaren blootgesteld die hunne zedelijke weerbaarheid in ge vaar brengen. In een resolutie die op 25 November 1.1. door een speciale studiecommissie der katholieke partij werd opgemaakt en door het Directorium aan de be voegde overheid werd overgemaakt, lezen wij dat «het vrijwaren van het moreel der troepen een daad is, niet alleen van openbare gezondheid, maar tevens van wel opgevatte burgerdeugd den gemobiliseerden soldaat te omrin gen van een bijzondere bescherming en hem vrijwaren van sommige geva ren. Onttrokken aan zijn gezin en ver stoken van zijn gewone betrekkingen, heeft de gemobiliseerde meer dan wie ook het recht op de bezorgdheid van alle sociale leiders. Daarom dringt het Blok der Katholieken aan bij de mili taire en burgerlijke overheden, opdat ze te dien einde alles zouden doen wat in hunne macht ligt het vraagt aan de Regeering zoo noodig hare machten te herzien ten einde ze klaarder en meer doeltreffender te maken. TWEE PRACTISCHE VOORSTELLEN In verschillende kantonnementen werden onderzoeken ingesteld om na te gaan in hoever de acht maand mo bilisatie de zedelijke weerbaarheid van onze soldaten heeft geschaad. De uitslagen zijn over het algemeen bevredigend. Onze jongens, geholpen eerst en vooral door een helder begrip van hun' verantwoordelijkheid, bijge staan door den wijzen raad van de mi litaire aalmoezeniers en priesters-bran cardiers, en hierbij nog gesteund door allerlei godsdienstige en sociale orga nisaties die een zoo nauw mogelijke voeling met hun gemobiliseerde leden behouden, hebben zich niet laten ver leiden door de gevaren die hen om ringen. Uit de ingewonnen inlichtingen blijkt dat de inbreuken die zich hebben voor gedaan op zedelijk gebied, zoowel als inzake de algemeene militaire tucht, meestal voortspruiten uit drankmis bruik. Deze spijtige daden en houdingen zouden grootendeels kunnen voorko* men worden, indien de militaire over heid de gemeentelijke besturen tot het sluiten van drankgelegenheden wilde verzoeken. De burgemeesters hebben vanwege het ministerie van Binnen- landsche zaken onderrichtingen ont vangen om aan dergelijke wenken te voldoen. Dat de militaire overheden dus niet aarzelen om zich met de ge meentelijke oversten te verstaan om gebeurlijk in te grijpen. Anderzijds blijkt dat de door de militaire overheid getroffen maatrege len en de gemeentelijke reglementee ring zelf in vele gevallen praktisch niet verzekerd zijn omdat de gewraakte in breuken zeer dikwijls aan alle kon- trool ontsnappen. In bevoegde kringen is men de mee ning toegedaan dat het beste middel om hieraan te verhelpen bestaat in het inrichten of versterken van een bijzon der politiekorps dat, onder het bevel der militaire overheid, handelend met de noodige bescheidenheid en in bur gerpak, met de noodige bevoegdheid zou kunnen optreden. Sommige afdeelingen van de Rijks wacht, die reeds bij verschillige een heden van het leger een taak van der- gelijken aard vervullen, kunnen uitge breid worden. Wij zijn van meening. dat het ver wezenlijken van deze twee voorstellen van aard is om de zedelijke weerbaar heid beter te vrijwaren. De Katholieke Vlaamsche Volks partij blijft in dien zin bij de bevoegde openbare besturen aandringen. Zedelijk volk, groot volk. Wij helpen opdat onze jongens met reine handen en reine zielen weldra hun familie mogen vervoegen. A. VERBIST, Voorzitter K.V.V. Op de foto de Pelikwie van het H. Bloed die mede gedragen i/erd .oor Exc. Mgr. Micara. pauselijk nuntius. Ofschoon men dees jaar de talrijke bezoekers uit Noord Frankrijk en Nederland moest missen, kon men het te Brugge van in het morgenuur aanzien, dat de processie, met haar gewone aantrekkingskracht veel volk naar de stad zou bren gen. Indien het overdreven ware te beweren dat de bezoekers even tal- wr,r<?. 'n fi^vone jaren, dan toch mag worden gezegd, dat de Heilig Bloeddag een on verhoopten volkstoeloop heeft, gehad, Er was eerst sprake geweest dat dit fonds zou samengesteld worden bij middel van 1/2 t.h. afhouding op de loonen, met 1/2 t.h bijdrage van de patroons. Er werd afgezien van deze oplossing De regeering heeft dan een nieuwe oplossing gevonden. De arbeiders zul len vanaf 1 941 drie dagen van hun betaald ver' A moeten opofferen. Voor dit betaald verlof storten de patroons 2 t.h. en daarbij nog 1/2 t.h. voor een dubbel verlof der jonge ar beiders. Het geldt dat sedert een jaar daarvoor it afgedragen, zal integraal ten goede komen aan het betaald ver dof in 1940. De opoffering vragen we slechts voor 1941. De regeering vraagt geen cent van de loonen. Van 1 April af wordt van de storting der patroons (2 t.h.) voor het betaald verlof, I t.h. dus de helft, in het solidariteitsfonds gestort; Ook het bijkomend 1/2 t.h. voor de jonge arbeiders komt in het fonds terecht.Het Fonds zou dus I 1/2 t.h. van de loonen ontvangen; de pa troons zouden bijgevolg de volle bij drage van het betaald verlof blijven storten, maar 1 1/2 t.h. daarvan zou een andere bestemming krijgen om noodlijdenden te helpen. De arbeiders j zouden in 1941 een deel van hun ver lof afstaan. Gematigd berekend zullend de geza menlijke stortingen in het solidariteits fonds 120-130 miljoen opbrengen. Daarmede kan het ouderdomspensi oen met 10 t.h. worden verhoogd, wat ongeveer 60 millioen zal kosten; de werkloozen. teun zou met 5 t.h. wor den verbeterd, wat 40 miljoen vergt. Of het feitelijk goed geschreven is weet ik nie* Wat het eigenlijk juist is weet ik nog veel minder, maar wat ik wel weet. i-, dat ge geen enkel soldaat kunt ontiruj\en die niet weet te «pre ken over een karrot. Alleman is akkoord om er iets mee te willen bepalen dat buiten de gewo ne dienstoefening valt en werkelijk of in schijn, gemakkelijker is dan mee marcheeren. Laat ons daarmee maar vrede nemen. Het eigenaardige van de karrot is dat hij die ze heeft u er honderd en zooveel nadoelen zal van opsommen en er niet veel aan houdt (natuurlijk hij lost ze niet) terwijl hij die ze niet heeft ze benijdt en er een hemel van voordeelen ia ziet. Schoenmaker is een karrot. Na tuurlijk in den beginne als alle schoe nen nieuw zijn juist als de soldaten zijn binnengekomen. Later als alle schoenen tegelijk versleten zijn is het een ander paar mouwen. Kleermaker van 't zelfde laken een broek. Wapen maker is 't ideaal. Maar. oh wee, als er j iets niet in ofde is met het geschut, dan vallen de uitbranders op zijn hoofd als de regen bij een stortvlaag. Hoe die sukkelaar het klaar speelt om zijn krui- denierskomptabiliteit van materiaal en munitie in regel te houden is voor mij een raadsel. Bureelschrijver is het nee plus ultra» in alle khakis hun oogen. Die als bu- reelrat gefungeerd heeft kent de waar de van 't djobken en geeft er de brui aan. Of het zoo zielig is tot 's avonds laat liggen te knoeien op model zus en zoo en aanhoudend gezanik te hooren ever de wachtrol en permissierol ter- wijl gij er niets kunt aan veranderen, is mijns inziens te betwisten. Len als de beste karrot aanzien is keukenpiet, "t Schoonste van al is dat er weinigen voor te vinden zijn. vooral daar ze weten maar niet willen be kennen dat het lastig is, om met heet water, borstel, zeep en Vim de bi dons van patatten,soep en vleesch en saus te kuischen en te ontvetten. Voeg daarbij dat ge op beurt 's nachts er uit moet om koffie te maken en de «karrot» van keukenpiet is zéro. Zoo zijn er dan nog in ieder kanton- nement ergens in Belgie gelegen- heidskarrotten. volgens de omstandig heden, waar elk naar tracht als hij ze niet heeft, en ze al even rap laat schie ten als hij ze te pakken krijgt. Dat is nu eenmaal soldaat zijn. Wat een ander heeft is goed; maar wat men zelf heeft waardeert men niet. Gewone dienst doen is geen karrot en nochtans met de gansche bende mee wacht, exercitie, corvee, theorie 't zij gemakkelijk of lastig, aangenaam of tegen heug en meug, is alhoewel geen karrot, nog de beste karrot. F. V. P. «Ergens in Belgis», Met een plechtige Dankmis in Ste Goedelekerk te Brussel en een feest zitting heeft de Jeu nesse indépendante cathoiiqur feminine(Fransch- taligc organisatie van de Kath. Burgers- en Middenstandsjeugdha.ir tweede bestaanslus!rum herdacht. Z. Em. Kardinaal Van Roey assis teerde pontificaal aan het altaar. Wij «even hier een beeld van de gods dienstige plechtigheid in de ruime collegiale kerk der hoofdstad. Uit de berichten, die slechts schaars binnenkomen uit Noorwegen. zoo meldt U. P. uit Stockholm, valt op te maken dat de streek Narvik zich voor bereidt voor het volgende en misschien laatste bedrijf van het Noorschc drama Er zijn aanwijzingen dat de Duit schers hun betrekkelijk kleine troepen macht. die Narvik bezet houdt, ver sterken. De correspondent van de So- cialdcmocraten aan de Noorsch- Zweedsche grens, weet althans te mel den, dat Zondag den geheelen dag groote Duitsche transportvliegtuigen, waarschijnlijk een honderd, over de Namdalvallei in het gebied van Namsos naar het Noorden gevlogen zijn, ver moedelijk naar Narvik. Aan den anderen kant gaan er ge- ilichten, dat de geallieerden hun lan dingen in het Noorden thans voltooid hebben. De debarkatiepunten zijn echter niet bekend. De zooeven ge noemde correspondent meent echter dat in Bodoe of Tromsoe of mogelijk in beide plaatsen troepen der geallieer den aan land gezet zijn. ZUID NOORWEGEN NU GEHEEL IN DUITSCHE HANDEN Met de bezetting van Roros door de Duitschers, op Zondagmorgen, is het j laatste punt van beteekenis, waar ver- izet werd geboden, ten Zuiden van Namsos verdwenen en de Duitschers zijn er ten slotte in geslaagd door het EEN SNELLE BESLISSING IS MOGELIJK |Oster- en Gauldai een verbinding tot stand te brengen tusschen Oslo en Trondheim. Geheel Noorwegen ten Zuiden van I Namsos is nu in Duitsche handen en verdere inlichtingen /allen practisch niet meer te krijgen zijn, uitgezonderd die welke worda» veielieki «J«ui Kei Duitsche legerbevel. Punten van militair belang blijven ten eerste Narvik, waar de strijd wordt voortgezet, maar waarvan verder niets bekend is. en ten tweede de Duitsche opmarsch in Noordelijke richting van Namsos uit, waar zij echter op stellin gen der geallieerden zullen stooten. DE DUITSCHE TROEPEN HEBBEN MOSJOEN BEREIKT In goedingelichte kringen te Londen is men van meening dat de strijd om Narvik een «sitzkrieg wordt. De ope raties duren nog steeds voort, doch zeer langzaam tengevolge van de zwa- re sneeuwstormen. In tegenstelling met den strijd in midden Noorwegen, j die een bewegingsoorlog was, is hier een loopgravenoorlog ontstaan. De Duitschers hebben zich in het distrikt I van Narvik volkomen ingegraven.Men legt er evenwel den nadruk op dat on danks deze omstandigheden een snelle beslissing niet onmogelijk is. DE NOREN ZOUDEN VORDERINGEN MAKEN De Noorsche Nieuwsdienst meldt uit Bodoe. dat volgens ontvangen ver flagen Maandagnamiddag, ten Zuiden van Narvik, een gevecht begonnen is, waaraan talrijke troepen deelnemen. De Noren zijn vooruitgerukt tot aan den spoorweg. Duitsche vliegtuigen overvlogen Bodoe, doch wierpen geen bommen. DE TOESTAND VOLGENS REUTER Reuter meldt uit Londen, dat de krijgsverrichtingen rond Narvik door de slechte weergesteldheid werden be lemmerd. De sneeuwstormen bemoei lijken de taak der artillerie en van de luchtmacht. Aan Duitsche zijde nochtans zijn bombardementsvliegtui gen aangekomen. De geallieerde strijdkrachten vol gen een goed uitgewerkt plan. De Duitschers hebben talrijke machinege weernesten gebouwd, die een na een moeten vernield worden. Rond Narvik concentreeren zich tal rijke Noorsche soldaten, die in het Zuiden hebben gestreden. Men is ver der van oordeel dat de Duitsche lucht macht niet de overmacht in de lucht zal bezitten zooals dit het geval was te Trondheim. Het afweergeschut is op gesteld en de Duitsche vliegvelden zijn op een grooteren afstand gelegen dan deze van de verbondenen. D.N.B. meldt uit Berlijn De militaire toestand in Noorwegen vertoont twee nieuwe factoren. De eerste is het gebruik door de Duitsche luchtmacht van stukns-toestellen» De ze vliegtuigen waarvan de actieradius zeer klein is en zeer snel verslijten, werden aan boord van schepen naar Noorwegen overgebracht. De tweede factor is de opmarsch van de Duitsche troepen in de richting van Narvik. Volgens de berichten wel ke Maandagavond te Berlijn waren toegekomen. bevonden de Duitsche troepen zich reeds te Mosjoen. halver wege tusschen Trondheim en Narvik. De opmarsch der Duitschers, mogelijk gemaakt door het terugtrekken der F.n- gelsche troepen uit Namsos. heeft tot doel den weg van het ijzererts voor den komenden winter open tr maken, doch ook om in het bezit te blijven van de weerkundige instelling van de Lofo ten eilanden. Door deze instelling kan men vaststellen welk weder het op de Noordzee is en zelfs over een gedeelte van Engeland, wat voor de Duitsche luchtmacht van het grootste belang ia, DUITSCHE TROEPEN IN NARVIK BESTOOKT (Havas). Uit de weinige gegevcna die gedurende de laatste 24 uur over de krijgsverrichtingen in Noorwegen bekend werden, kan de volgende le zing getrokken worden De Duitsche troepen te Narvik, die bloot hebben gestaan aan bombarde menten uit de lucht, van de vloot en het landgeschut, zijn overgegaan tot een samentrekking van krachten om beter weerstand te kunnen bieden. De strategische bewegingen van de ver bondenen ontwikkelen zich onder zeer gunstige omstandigheden. In het Zuiden van Noorwegen blij ven de Noorsche troepen een heldhafti- gen weer/tand bieden aan de Duit schers, In den loop van Zondag werden in ae hooge vallei van Glommen hevige gevechten geleverd.

De Volksstem | 1940 | | pagina 1