OE VLEESOHKWESTIE KRANKZINNIG DIT LIEFDE fiemencgd Hie&anfs De steenkolen voortbrengst iatlössals Maatschappij Belgische Speerwegen Rechtb. van Kortrijk Ja- 10 MeL - H.An.lci»:v ixs. Na ge zaghebbende functies te hebben be kleed in de Orde der Dominikanen, Vergadering van Woensdag 8 Mei. Opening om 2 uur door den h. MUN- vverd hij in 446 benoemd tot aarts- DELEER, onder-voorzitter. bisschop van Florentie. Voor een per soon die hem naar 't leven gestaan had bad hij om vergiffenis. Graaf de Broquévtüe Dinsdag nacht biveebt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft graaf de Brcquéville, oud-eerste minister, de laatste HH. Sacramenten ontvangen. Orzt prinsjes bezoeken een tentoon- Stelling. Prins Boudewijn en prins Albert hebben, vergezeld door burg graaf du Fare, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van de jacht op den Heizei, te Brussel. De hooge be zoekers werden bij den ingang van het paviljoen verwelkomd door burge meester Van de Meulebroek en dey h. Ch. Fonck, algemeen-bestuurder van de Eeuwfeestwijk. Vervolgens werden de prinsjes rondgeleid. Zij stelden vooral belang in de afdeeling van de levende dieren. Kvrrstzf gels van Orval. Ter gele genheid der Inwijding van de Basiliek van Orval, heeft het Comité van Orval een kunstblad uitgegeven van de laat ste uitgifte der Orvalpostzegels, met de handteekening bekleed van Z. Exc. IVIgr. Micara, Apostolisch Nuntius en bijzondere afstempeling van den dag der inhuldiging. Van deze smaakvolle eigenaardigheid, aangeboden aan de vrienden van Orval, werden er slechts 500 exemplaren uitgegeven. Het kunstblad is verkrijgbaar bij storting van minstens 105 fr. (verzendingskos ten inbegrepen) op P.C.R. 180869 Orval postzegels. EEN DAG ZONDER VLEESCH Dit is niet zoo erg. Uwe gezondheid en uwe beurs zullen er zich goed or» der gevoelen, indien U dien tVUandag de rijst «ORYZA» in pakjes gebruikt. Toeristenvisum voor Nederlanders near Belgie. Een koninklijk besluitheer HÜYSMANS soc). zegt niet RECHTEN DER GEMOBf LISEERDEN Aan de orde zijn de algemeene be schouwingen over het wetsontwerp tot vrijwaring, tot op den dag bij Konink lijk besluit bepaald voor het terug op yredesvoet brengen van het léger, van. de rechten der personen zich bevinden de in het leger of in een der daarvan afhangende diensten en inrichtingen, alsmede van de rechten van onbekwa- men of van sommige vennootschappen waarvan zij de wettelijke vertegen woordigers zijn. Na eenige opmerkingen van de hee- ren BORREMANS (comm.) COL- I.ARD (soc. verslaggever), zijn de al gemeene beschouwingen afgeloopen. De bespreking der artikelen verloopt zonder opmerkingen. Zonder opmerkingen worden ver volgens goedgekeurd de artikelen van de volgende ontwerpen. Likwidatie en ontbinding van het Bureau tot vereffening van crisiskre- dietverleeningen. Wijziging voor 1940, van zekere bepalingen betreffende het provinciaal en gemeentelijk belastingswezen. Ratificatie van een aantal Konink lijke besluiten getroffen in uitvoering van de wet van 30 Juli 1934, waarbij werd gewijzigd de wet van 30 juni 1931 op den invoer, uitvoer en door- voorvoer van koopwaren Ratificatie van een aantal Koninkl. besluiten getroffen in uitvoerirtg van de wet dd. 30 Juni 1931, gewijzigd bij cleze dd. 30 Juli 1934, betreffende den in-, uit- en doorvoer van koopwaren. Ratificatie van twee Koninklijke be sluiten getroffen in uitvoering van de wet dd. 30 Juni 1931 gewijzigd bij de ze dd. 30 Juli 1934, betreffende den in-, uit- en doorvoer van koopwaren. Over het ontwerp tot wijziging van artikel 31 der wet van 21 Maart 1932 op de openbare autobus- en autocar- diensten, ontstaat een debat waarin de te wijst onder meer op de noodzakelijk heid de handelsbetrekkingen tusschen kolonie en Moederland te bevorderen. M. PHOL1EN (kath.vestig de aandacht op enkele uitzichten van de blanke kolonisatie. M. VAN REMOORTEL (soc.) heeft het over hetzelfde vraagstuk, en betoogt dat de inlanders fot zelfstan dige landbouwers dienen opgeleid, wat totnogtoe niet in een voldoende mate gebeurt. M. HERMAN VOS (soc.)' bepleit de uitbreiding van het officieel onder wijs in Congo. INTERPELLATIE Het debat wordt onderbraken ten einde M. VAN REMOORTEL (socia list) toe te laten den minister van Landsverdediging- te interpelleeren over de «noodzakelijkheid zekere mi litairen onder de wapens te roepen, die ontslagen werden van den militairen dienst in vredestijd krachten de v/et». Ljiitenant-Gencraal DENIS, minis ter van Landsverdediging zegt te de zer zake te doen wat in zijn macht is. Het is noodzakelijk dat er moet over gegaan worden tot de herkeuring van vrijgestelden voor physische redenen. De regeering zal weldra te dezer zake etn wetsontwerp indienen dat in groo- te lijnen overeenstemt met het voor stel Demets. Men hoort nog M. RONSÈ (kath.) en DEUMENS (V.N.V.) die de be langen bepleiten der groote gézinnen, waai na de vergadering werd geheven. Volgende zitting heden Donderdag namiddag te 14 uur. verschenen in het Staatsblad wijzigt als volgt de konsulaire rechten: Toeris tenvisum voor een Nederl^mdsch pas poort, geldig voor een reis naar Belgie gedurende a) vijftien dagen 2 bel- s; b) een maand 3 belga s. De overweging luidt, dat ten einde het toeristisch verkeer tusschen Neder land eenerzijds en Belgie anderzijds, aan te moedigen, het noodig is de kosten verbonden aan de vervulling der formaliteit van het visum te ver minderen, zoolang de internationale toestand de handhaving daarvan zal vereischen. De pake tb ootd'en s t Oostende-Fol- kestone. Naar verluidt zal met in- deze week de paketboot- dat de autobus percent moeten af- Mij der Buurt- kunnen aannemen diensten een zeker dragen aan de Nat spoorwegen. M. DELFOSSE, minister van ver keerswezen, merkt op dat deze kwestie niet aan de orde is. Het geldt hier al leen de vaststelling van de wegentaks voor de autocardiensten. M. HÜYSMANS (soc.) bestrijdt deze zienswijze, waarna het ontwerp op voorstel van M. MARCK (kath.) oonieuw naar de commissie wordt verwezen. De persdienst van het kabinet van den eerste-minister deelt het volgende mede Een groote inspanning werd reeds gedaan om de steenkolenproduktie te vermeerderen. Met dit doel hebben de arbeiders aangenomen eiken dag een half uur langer te arbeiden. Men zal de produktiecijfers van de maand April moeten afwachten om zich rekenschap te kunnen geven van de uitslagen van de nieuwe voorwaar den. Ongetwijfeld zullen wij hier te doen hebben met een maximum-pro ductie die moeilijk geregeld zal kun nen bereikt worden. De Mei-mahnd b.v. zal niet zoo gunstig zijn wegens de vele verlofdagen. Onder deze voorwaarden kan men de produktie van Maart als een goed gemiddelde beschouwen. Welnu, wat Uit het «Econoniisch Overzicht» van het departement van den Eerste Mi nister Belgie was er in geslaagd volledig zijn bevoorrading van vleesch te ver zekeren. Met het behoud van een normalen veestapel, kon het het hoofd bieden aan de verhoogde behoeften, veroorzaakt door het verbruik van het leger, dank zij Denemarken dat el ke maand 250 levende dieren afzond alsook 2000 ton bevroren vleesch voor het leger, en elk jaar 8000 ton bevro-1 ren vleesch voor de bevolking. j Maar de inneming van Denemarken heeft de gegevens van het probleem veranderd. Niemand kan zeggen welke oplossing er zal gevonden worden in welke ma te wij onzen handel met Denemarken zullen kunnen voortzetten, wat het openstellen der grenzen voor den in voer van vee zal opleveren, of wij er zullen kunnen koopen tegen een rede lijken prijs, of wij over voldoende schepen, voorzien van de noodige in richting, zullen beschikken om het be vroren vleesch uit Zuid Amerika bv. te kunnen invoeren. In afwachting was het noodig maatregelen te treffen om den Belgischen veestapel te beveiligen. Daarom werd den vleeschloozen Maandag ingesteld. Deze eerste oorlogsbeperking was noodig. Zij moet vruchtdragend zijn. In dit verband stippen wij de dwaling aan van dezen die denken aan het on gemak van de vleeschderving te ont snappen door zich bij voorbaat te be voorraden. Deze lieden kunnen enkel den genomen maatregel ontzenuwen en aldus verhinderen dat de noodige resultaten zouden bereikt worden, en de Regeering verplichten twee vleesch- looze dagen in te stellen, in plaats van één. Die zich slim wanen zullen er slechts in slagen, zooals elkeen, twee dagen vleesch te moeten derven in plaats van er alle dagen te eten. DE MOORDZAAK TE BRUGGE NIEUWE BEKENTENISSEN VAN DE MEID Sedert haar bekentenissen heeft Noëla Vanden Bulcke een en ander nog verklaard omtrent de omstandig heden harer misdaad. Zij zou op het middaguur ruzie hebben gehad met mevr. Beke omtrent het breken van een schoteltje. De meid zou daarop kwaad geworden zijn ,en den hamer gehaald hebben, waarmee zij den ge nadeslag op het hoofd van haar slacht offer toebracht. Nadien zou zij een koord hebben gehaald waarmede zij de keel van haar slachtoffer toehaalde. Wanneer zij bewust werd van haar or.meiischelijke daad, zou de meid al les hebben dooreengegooid wat zich in het huis bevond, om aan diefstal te doen gelooven. Nadat zij de juweelen in den schoorsteen van het waschhuis verborgen had, heeft zij zich zelf aan een deur vastgebonden. Voor enkele jaren heeft dezelfde meid zich nog aan een moedwillige brandstichting schuldig gemaakt, bij een vlashandelaar te Ooigem. De meid loochende toen alle plichtigheid, doch daar de vermoedens onweerlegbaar waren, werd zij gedurende zekeren tijd in een gesticht opgesloten. meer aan de orde is, en de Kamer Donderdag namiddag niet kan worden bijeengeroepen voor de tweede lezing van het ontwerp op het gerechtelijk dienst Oostende-Folkestone nog j akkoord, stel ik voor uiteen te gaan tot slechts eenmaal per week verzekerd j aanstaanden Woensdag. Intusschen zal De VOORZITTER.- Daar er niets deze maand? ang van worden. De mailboot die Woensdag uit Oostende is vertrokken zal terug- keeren zooals naar gewoonte, maar de volgende afvaart zal slechts toekomen de week plaats hebben. Deze regeling werd getroffen in ver band met het gevaar, dat aan de over vaart verbonden is, doordat werd ver nomen dat magnetische mijnen in het Nauw van Kales werden geworpen. Kongobcot te Antwerpen aangeko- idcb. Woensdagavond 20 uur, is een Kongoboot, uit de Kolonie, te Ant werpen aangekomen. Er ontscheepten nog enkel twee passagiers. De anderen waren te La Palice aan wal gestapt. de commissie voor de financien de be- lastingsontwerpen onderzoeken. Om 3 u. 30 wordt de vergadering opgeheven. De Senaat heeft Woensdag namid dag te 14 uur, onder voorzitterschap van M. GILLON, de bespreking voort gezet van de begrooting van Koloniën. Minister DE VLÈESCHAUWER bevindt zich op de regeeringsbank. M. DE VOS (kath.) brengt be schouwingen ten gehoor over de meest uiteenloopende vraagstukken, en Spijts de stijging der voortbrengst moest men nogmaals 187.040 ton aan de voorraden ontnemen. Deze bedra gen thans nog 876.770 ton, wat on voldoende is als veiligheidsmarge wanneer de produktie elke maand de 3 millioen ton benadert. Mén klaagt anderzijds nog steeds over het gebrek aan brandstof. Er is een tekort aan vette kolen, vooral fijne en bunkerkolen. Het opslagen van anthraciet voor den winter gaat ge paard met moeilijkheden. Men vraagt zich dan ook af of het gebrek gedu rende den komenden winteï dat van den vorigen niet zal overtreffen. Men heeft in zekere kringen voor gesteld onzen uitvoer te beperken, maar er zijn overeenkomsten waaraan wij ons niet kunnen onttrekken. Een opdrijven der produktie dient dus ernstig te worden bestudeerd. Pinksteren Rij'wielvervoer. Ter gelegenheid van de Pinksterda gen, worden bijtreinen op de voor naamste lijnen van het net ingelegd.De dienstregelingen van deze treinen zijn cp de stations en toerismekantoren te bekomen. Buitendien zijn extra-treinen van Brussel naar de kust en naar de Arden nen, en omgekeerd, voorzien. De dienstregelingen van deze treinen wor den bekendgemaakt door middel van aanplakbiljetten, mededeelingen in de dagbladen en radioberichten. Op bedoelde lijnen zal het vervoer van rijwielen bij voorkeur met de bij- treinen plaats hebben. De Nationale Maatschappij ver zoekt de reizigers die met Pinksterva- cantie gaan, hun rijwiel in het van huis tot huisverkeer of als ijlgoed te verzen den en vestigt hun aandacht op de fa ciliteiten welke hun geboden worden door de diensten voor afhaling en be stelling aan huis in de agglomeratie en in de badplaatsen. Uit het leven van Keizer Maximiiiaan e» Keizerin Charlotta Hoor CONSTANT AIMARB 372ste Vervolg Jan van 't Schelleken, die had ge vochten als een leeuw, als een Jan Zonder vrees, en een paar lichte ver wondingen had opgeloopen, werd ge last met den bevelvoerder in het kloos- ter te gaan onderhandelen. Drager der witte vlag moest hij vra gen met den officier te spreken en hem mededeelen dat zijn soldaten op het plein gedood, gewond en gevangen ge nomen waren... Hij had ook opdracht te zeggen dat gansch het klooster door troepen der roodhuiden omringd was, zoodat niemand langs de zijkanten of den achtergevel kon vluchten, daar de schildwachten, bevel hadden ontvan gen op ieder levend wezen te schieten dat langs deze zijden zou trachten te ontkomen. De belegeraars eischten eene alge meene overgave van de krijgslieden oie zich nog in het klooster bevonden en die hun leven zouden mogen be houden en in vrijheid zouden worden gesteld zoodra de keizer, Rooie Kobe en Panpaloena zouden uitgeleverd zijn geworden... Wilden de belegerden zich op deze Voorwaarden niet overgeven, dan "$am BEELDEKENS VOOR 1ste en PLECHTIGE COMMUNIE met gouden druk te beginnen van 22 fr. 50 de 25. Boekhandel VOLKSSTEM De laffe zaak te Izegem Op aanklacht van een naamloozen brief, of liever van een brief waarop een valsch handteeken stond deed de dienst der accijnzen een huiszoeking bij herbergier Justin Lafaut uit Izegem. Een fleschje, inhoudende een kleine hoeveelheid alkohol, werd bij hem ontdekt in een vuilnisbak op den ach- terkoer van Lafaut. Deze loochende stellig iets van de zaak af te weten.Plij werd voor 4e rechtbank van Kortrijk gedaagd en vrijgesproken, alsook voor het beroepshof te Gent, zulks ten- gevolg# van zekere' verdenkingen die wogen op een persoon van de ge meente, die verdacht werd zelf het fleschje te hebben komen plaatsen in den vuilnisbak, zulks door middel van beklimming van den muur. Inderdaad heer Lafaut beweerde s nachts zijn hond te hebben hooren blaffen, maar hij had er verder geen aandacht aan geschonken. Deze persoon, op wie vermoedens wogen, zekere Jules Dewulf, insgelijks herbergier, had verteld in de herberg «Het Zwart Paard» bij zijn zuster, dat hij een ferme streek zou uithalen tegen Lafaut, met wie hij in slechte verstand houding leefde tengevolge van een ge tuigenisaflegging bij de politie. De kozijn van Dewulf, die de ver klaring had gehoord, kwam spontaan aan het gerecht alles kenbaar maken. Andere bezwarende omstandigheden een afschrift van den valschen brief, gericht aan den fiscus, werd ten huize van Dewulf aangetroffen. De kommis- saris van Izegem bemerkte ook ver- sche sporen van beklimming aan den muur van het huis. Er dient nog gemeld dat de echtge- noote van heer Lafaut zoodanig schrok door de ontdekking van het alkohol- lleschje, waarvan zij natuurlijk niets afwist, dat zij een zenuwschok opdeed en 1 maand werkonbekwaam bleef. Hiervoor werd een burgerlijke partij aangesteld. Dewulf werd heden veroordeeld voor zijn weinig sportieve handelwijze (om niet meer te zeggen) tot 1 maand gevangenisstraf en 350 fr. boet. De burgerlijke partij bekomt 1000 fr. schadevergoeding. zou het klooster langs alle kanten wor den in brand gestoken... De vluchtelingen zouden in den vuurpoel worden teruggedreven, zon der genade of neergeschoten worden. Jan van 't Schelleken, nadat zijn wonden door een der Indiaansche too- venaars verbonden waren geworden, ging naar het klooster, een wit doek aan een stok dragende en vergezeld door vier roodhuiden, allen stamhoof den, die het geweer met den riem over den schouder droegen. Hij werd bij den bevelhebber ge bracht en gelukte er. in zich door dezen laatste zeer goed te doen verstaan... De man liet een honend gelach hooren en vroeg op spottenden toon Is dat alles Geen andere eischen Neen... Ik moet er bijvoegen dat ben ik niet terug eer er een half uur verloopen is, de takkenbossen, die reeds overal tegen de muren zijn opge hoopt geworden, in laaie vlammen zullen opgaan... Gij zult dadelijk kunnen weer- keeren, om uwe lastgevers te melden dat ik mijn hielen vaag aan hunne eischen. is dat uw laatste woord Mijn allerlaatste... Gij verkiest hier levend gebraden te worden... Dat zal niet gebeuren... Indien uw bevelhebbers tot de brandstichting overgaan, dan zal ook de keizer van Mexico levend gebraden worden, en ik geloof niet dat het in de bedoeling ligt van de belegeraars den vorst te roos teren. De kerel heeft gelijk, dacht Jan, maar dat moet ik hem nu juist niet zeggen... En hij sprak Ik weet niet of zij het zullen op geven wegens dat gevaar en heb daar ook niet over te oordeelen... Hij groette en verliet den officier, om terug te keeren naar den Witten Vogel, die reeds zijn tent tusschen de ze der kampeerende roodhuiden had opgeslagen... Ja, zei de oude Indiaan als Jan hem kennis had gegeven over zijn zen ding, ja, dat antwoord was té vreezen, alhoewel ik niet geloof dat de keizer zou opgeofferd worden, want de be velvoerder zal wel met zijn leven voor dat van den vorst instaan... Het zal menschenlevens kosten, maar wij moeten den aanval op het voorhof maar hernemen, want van daag nog moeten wij het klooster in onze handen hebben. Ik ben er zeker van dat Juarez al weet wat er hier gebeurt en troepen zal afzenden... Dan worden wij niet alleen hier ver slagen of ten minste wordt onze op- marsch naar Mexico onmogelijk ge maakt, en dan is al ons werk vruchte loos geweest. Hij sprak nog even met de opper hoofden en het bevel werd gegeven om met nieuwe krachten weer op te rukken... Niet alleen door de poorten, die nu geheel waren ontdaan van de breede deuren, maar langs alle kanten over de muren, zouden de roodhuiden op het voorhof moeten geraken, om in dichte drommen naar het kloosterge bouw te ijlen en daar de deuren onder hun bijlen te doen vallen. Menig Indiaan sneuvelde of viel ge wond onder de kogels der soldaten,die van uit de vensters vuürden, maar ook langs hun kant vielen er manschappen en in den morgen gaven de overblij- venden, afgemat, ontzenuwd en ge wond zich zonder voorwaarden over. De Witte Vogel deed den bevelheb ber van het klooster voor zich brengen Waar is de keizer Ik weet het niet. Gij liegt. Het is gemakkelijk een gevangen vijand te beleedigen. Ik verlang te weten waar keizer Maximiiiaan van Mexico, onze vorst zich bevindt Ik kan het u niet zeggen. Gij hebt ongelijk... Ik zal bevel geven het klooster te doorzoeken, des noods tot tegen den grond af te breken om den keizer op te sporen. Dat kunt ge doen, vermits gij den meester zijt maar het zal nutteloos wezen, want gij zult den keizer niet ontdekken... Ik zal u doen neerschieten. Ik verwacht mij daar aan De bevelhebber werd naar zijn cel teruggebracht en het klooster door zocht... Er was niemand te zien, het was als uitgestorven. In het vertrek, waar de toegang tot de onderaardsche gang bestond, wa ren de portretten van de paters met de karbonkeloogen verdwenen, zooals de Roos van Mexico het aan don Diego had geschreven... Het beschot werd opengekapt, maar in de onderaardsche gang was niets te bespeuren... Van in de kelders tot op de zolders werd met de meeste zorg alles door zocht, deuren ingebeukt, beschotten verbrijzeld, muren doorgebroken, maar geen mensch was er te vinden... De roodhuiden die op wacht langs alle zijden het klooster omringden hadden niemand gezien... Van Rooie Kobe en de keukenmeid van de Puabla ook geen spoor... Zij waren als in den grond verdwe- nen... Het heeft ons een harden strijd en veel menschenlevens gekost, zei de Witte Vogel... Wij hebben de kooi in handen gekregen, maar de vogel is gaan vliegen... Wij zijn geen stap verder gekomen als den eersten dag De zegen van den Zonnegod rust niet op ons HOOFDSTUK XXVII Wat Don Diego in de hoofdstad zag. Don Diego had een paard onder zich doodgereden want hij wilde in den kortst mogelijken tijd in de hoofd stad komen. Wanneer de don de zakken vol goud had was hij opgeruimd, gelukkig en kon geen tegenslag indruk op zijne welgezindheid maken. ('t Vervolgt)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21

De Volksstem | 1940 | | pagina 2