Wapenstilstandsverdrag met Duitschland gesloten» AAN ONZE LEZERS r Het Duitsche W eer machtbericht. Maandag 24 Juni 1940 Prijs25 centiemen 47C Jaargang» Nr 109 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 9 en 21 Aalst Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AalstAgentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel rue de Richeleu, Parijs. Om 18,15 uur werd Zaterdag te Compiègne het wapenstilstandsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk ge sloten. Het werd onderteekend door Adolf Hitler en Generaal Keitel voor Duitschland, door Generaal Huntziger voor Frankrijk. Onmiddellijk daarna vertrokken de Fransche afgevaardigden naar Italië om daar eveneens de vredes* voorwaarden met den Duce vast te lejeggen. Zoolang dit niet is geschied worden de vijandelijkheden voortgezet. Zeer pijnlijk en bruusk was het afscheid dat we, zes weken geleden, van onze lezers gedwongen waren te nemen. We zijn gelukkig na deze betrekkelijk korte tijdsspanne, het wederverschijren van ons blad te mogen aanmelden. Onze lezers zullen er zich met ons over verheugen daar hebben we de stellige verzekering van. Want we weten dat sinds verscheidene dagen in zoovele gezinnen ongeduldig naar De Volks stem werd uitgekeken en van menige zijde werd aangedrongen op het dadelijk in werking stellen van onze pers. Maar moeilijkheden van allerlei aard, die alleen ingewijden in het dagbladbedrijf kunnen be vroeden, hadden totnogtoe belet hieraan gevolg te geven. De werklieden die voor de uitgave van ons blad een zeer belangrijke taak te vervullen hebben, n.l, in de clicherie en op de linotype, zijn nog steeds niet terug. Gastoevoer geschiedt slechts gedurende enkele uren per dag. Deze en nog meer andere oorzaken verhinderen ons de groote machines als de rotative in werking te brengen. Anderzijds hebben wij rekening te houden met het verzoek van onze reeds teruggekeerde werklieden en van onze verkoopers. De eersten vragen naar werk en de anderen wenschen eveneens aan een brood winning te geraken en hunne trouwe clienten te bedienen. Zonder dat alle moeilijkheden dus overwonnen zijn. hebben wij besloten met de zeer beperkte middelen die ons ter hand staan, de heruitgave van "De Volksstem,, aan te vatten, evenwel op klein for maat, in de vaste hoop dat wij binnen enkele dagen in de gelegenheid zullen zijn ons blad te laten verschijnen zooals voorheen Het is onze vurigste wensch de zoo plots verbroken banden met onze lezers opnieuw aan te knoopen. Zoo helpen ons God en onze trouwe lezers Nu een nieuw tijdperk van onze nationale geschiedenis ingeluidt wordt houden wij er aan te verklaren dat de leidende beginselen die we in 't verleden gehuldigd hebben, voor ons thans nog hun volle waarde blijven behouden Godsdienst, Taal en Vaderland. Niet zonder ontroering denken we aan onzen geliefden vorst, die, naar zijn eigen woorden er op staat het lot van zijn leger en zijn volk te deelen en over hetzelve te waken, en aan wie we onzen verkleefden eerbied en onze innige vereering hernieuwen. God zegene koning! onzen In dit eerste nummer vinden onze lezers een drietal stukken waarvan de inhoud hen ongetwijfeld reeds bekend is. Het gaat hier om de laat ste dagorder van Koning Leopold aan zijn troepen, den brief van Z- Em. Kard. Van Roey tot de Katholieke geloovigen, en het schrijven van den Koning aan President Roosevelt. De eerbied voor onzen dierbaren vorst, waarvan Kard. Van Roey getuigde dat hij is de hoog ste verpersoonlijking van het land in gevaar en de historische waar de dezer documenten noodzaken ons deze op onze beurt af te drukken. Het Beheer. Het bericht van het Opperkom- mando van den Führer op 23 Juni luidt als volgt Er wordt gemeld dat de vel 'slag in Elzas-Lotharingen bcëiidigde door net kapituleeren der ingesloten Fransche ■legers. Hiermede boekten onze troepen een nieuwe groote zegepraal. Door hua moed en door de bekwame leiding heb ben zij de laatste strijdbare Fransche troepen beraces:erd, M:er dan 500.000 gevangenen, waaronder de bevelheb bers van het 3de, 5de en 8ste leger en een aantal andere legerhoofden vielen in onze handen zonder te spr ken vaa den geweldigen buit, die voor het oogeablik niet te overzien is. Hij be staat uit wapenen van allen aard. De vestingen van Str-atsburg en het bolwerk Mutzig aan den Oostelijken rand der Vogezen werden gisteren ingenomen. Slechts door eenige elementen van de" Maginotlijn in den Beneden-EIzas en Lotharingen, alsook op sommige plaat sen in de Vogezen wordt nog weder stand geboden deze zal in afzien baren tijd gebroken worden. Nabij de kusten van den Atlanti- schen Oceaan drongen snelle afdeelin- gen tot op de hoogte van La Roe elle door. De Fransche oorlogshaven St-Na- zaire werd ingenomen, Tusschen den reusachtigen bui: bevonden zich ook pantserwagens, die klaar voor het transport lagen. In het Rhöne-dal drongen onze troe pen van Lyon voorwaarts naar het Zuiden op. Aan de uitgangen van de Alpen van Savoie konaen zij den over tocht van de Rhone afawingen. Door de actie van het Duitsche lucht wezen werden vluchten ondernomen langs de kusten van den Atlantis chen Oceaan. Tusschen St-Nazaire en de Gironde werüen in totaal 5 handels schepen meteen tonnemaat schomme lend tusschen 3000en 10.000 ton door bommen zwaar beschadigd. Een trans por.schip van 10.000 ton en een ander van 4000 ton werden tot zinken ge bracht.

De Volksstem | 1940 | | pagina 1