j&»v EEF" ERGENS ZONG EEN VOGEL Voor de burgerlijke oorlogsslachtoffers van den oorlog van 1940 Telling van de Autobanden Het hoekje der Vrouw Samenstelling en prijs van het brood J_L i i Verjaring van de benoeming van generaal Franco lot kt&atshootd. ^let groote feestelijkheden heeft Span je den - Dag van den Caudille.. gevierd. Op 1 Oktober 1936 werd generaal Franco namelijk officieel tot staats hoofd benoemd. Een nieuw dagblad. Het verdwij nen van het Brusselsche blad La Na tion Belgen is samengevallen met de \erschijning van een nieuw dagblad.dat den titel van Le Nouveau Journal draagt en waarvan de heer Paul Colin het bestuur in handen heeft. Rantsoeneering in Italië. Volgens een besluit van het Italiaansche minis terie der Korporatie, worden met in gang van I Oktober, eetolie, boter.spek en reuzel in Italië gerantsoeneerd. De verbruikers kunnen kiezen tusschen bo ter. spek en reuzel, in plaats van olie, of omgekeerd. Lecnirtg van 3 Milliard. Opening van de inschrijving. Op Dinsdag I Oktober werd de inschrijving geopend op de 4 t.h. drie milliardlecning uitge schreven tot dekking van de behoeften ontstaan uit den oorlog en uit den uit zonderlijken toestand waarin het land thans verkeert. Ze /al op Zaterdag I 2 Oktober ge floten worden. De uitgifteprijs is vastge- rteld op 975 frank per 1000 fr. nomi naal kapitaal, algeheel betaalbaar bij de inschrijving. De verwezenlijking v?n Groot Luik. Naar het Luiksche blad La Légia meldt, is de verwezenlijking van Groot Luik thans een voldongen feit. Luik lelt, dank zij dezen maatregel, 400.000 inwoners. De burgemeester van Luik en het politiehoofd voeren thans het gezag over de Luiksche ge meenten 3reasoux. Angleur, Ans, Che- née Glain, Grivegnée. Herstal, Jupille, Montegnée, Ougrée, Cclessin, Rocour. Saint Nicolas, Tilleur, Wottem en Se- raing. Deze gemeenten behouden ech ter hun burgemeester en gemeentedien sten. Verscheidene diensten worden ge centraliseerd, o.m. de politie en de brandweer. Groot-Luik betaalt thans de onkos ten van de verschillende hospitalen voorheen woog deze last op de stad Luik alleen. Alle openbare werken worden voortaan door Groot Luik be kostigd. Ook het openbaar onderwijs lal finnncieele en bestuurlijke wijzigin gen ondergaan. Ktrmtbicnmde te Venttjc gesloten. De internationale kunstbiennale, die ruim vier maanden geleden te Venetie werd geopend, is thans gesloten. De tentoonstelling is door 127.000 perso nen bezocht. F.r waren werken uit Duitschland, Spanje, Hongarije. Belgie Nederland. Roemenie, Griekenland, Zuid Slavic en Italië geëxposeerd.Wer ken tot een totaal bedrag van een mil- iioen lire zijn verkocht. Een Hter benzine 4 frank. In het Staatsblad van 2 Oktober is een besluit verschenen van het Departe ment van F.konomische Zaken en Mid denstand en van het Kommissariaat voor Prijzen en Loonen houdende vaststelling van de verkoopprijs der autobenzine. De mnximumverkoopprijs van de benzine, welke genomen wordt bij de pompstations, is bepaald vastge steld op 4 fr. per liter. Een besluit in het Belgisch Staatsblad van 28 September 1940 afgekondigd, regelt de te volgen proceduur voor het indienen van onderzoeken der aanvra gen tot bekomen van pensioenen we gens invaliditeit of pensioenen van rechthebbenden van burgerlijke oor logsslachtoffers van den oorlog van 1940. Vallen onder toepassing van dit be sluit Belgische onderdanen die aan het leger niet toebehooren en die een licha melijke schade hebben ondergaan (kwetsuur of ziekte aan een oorlogsfeit te wijten) en de rechthebbenden der personen die tengevolge van een der gelijk feit overleden zijn. De aanvragen moeten ten laatste den 31 Maart 1941 ingediend zijn onder straf van forclusie bij aange- teekenden brief aan den Dienst der Burgerlijke Oorlogsslachtoffers, 43b. Zegestraat te Brussel. Indien na dien datum een nieuw oor- Icgsfeit zich voordoet of een persoon komt te sterven, moeten de belangheb benden (dus de invalied zelf of zijn rechthebbenden) hun aanvraag indie- 1 nen binnen een termijn van drie maan den vanaf den datum van dit feit of an het overlijden ook onder straf van forclusie en aan bovenvermeld adres. De personen welke reeds de vorige voorschriften hebben nageleefd en ïeeds aan den Dienst voor burgerlijke oorlogsslachtoffers de voorgeschreven constateering en medisch getuigschrift of overlijdensakte lieten geworden,hoe ven geen nieuwe aanvraag in te dienen j De aandacht der belanghebbenden i wordt bijzonder gevestigd op de nood- j zakelijkheid in hun eigen belang de termijnen stipt na te leven. a) nieuwe banden, bijv. "4.00-1 5 23 50 -A25-I 5 14 10 4.50-15 10 8 steeds beginnende roet de kleinste for maten b) gerechapeerde banden c) gebruikte banden. De verkoop en de overdracht van BEURTSCHIP GEZONKEN OP HET KANAAL GENT-TERNEUZEN Het beurtschip Waterpolo» dat vroeger op de Leie plezierreizen deed en nu op het kanaal Gent-Terneuzen de beurt Zeizate-Gent doet. is wegens een onbekende reden gezonken. Den vori APPELEN MET WITTE BOONEN AARDAPPELEN EN SPEK. Wascn de boonen, laat ze een nacht in ruim water weeken, zet ze den vol genden dag met hetzelfde water op en laat ze daarin gaar koken ongeveer 2 uur ichep ze met een schuimspaan uit de pan. laat in de pan ongeveer I liter doe daarin de geschil- wr si» ■!_- i- aoiua|J|Jcicii, in vieren gesneden ap- der toepassing van de telling en van het vast dat het schip gezonken was en pc,en hc{ jn dobbelsteentjes gesneden voorloopig verbod t) de zich op de verwittigde den eigenaar. Volgens dezengpek gn Ug boyen Qp de gaargc- motorvoertuigen en de aanhangwa- laatste moet een waterkraan geopend k^kte boonen. gens bevindende rubberbanden; 2) de zijn gebleven en tot gevolg gehad heb- reservebanden voor deze voertuigen, ben, dat het schip stilaan gezonken is. Onder ;cservebanden wordt verstaan Anderen zijn van gedacht, dat het deze welke zich bevinden op de wis- schip dat ondertusschen reeds gelicht is selwielen van het voertuig. In geen ge- door de patrijspoorten moet water bin- val mag het aantal resmvebanden de nengelaten hebben, wegens overvracht twee overschrijden. Zij die nalaten de- of oen lek, opgeloopen bij het aanleg- zt schikkingen na te leven stellen zich gen aan den oever van het kanaal. deze oanden wordt tijdelijk verboden gen dag was er een lading aan boord pun, u van den ln Oktober tot den 22n Okto-genomen. Toen de stoker 's anderen-1 boonennat over ber 1940, inbegrepen. Vallen niet on- daags aan boord wou gaan. stelde hij de aar£jappejen aan zeer strenge straffen bloot. WOEKERAAR IN DE VAL TE POLLARE Twee agenten van den toezichts- dienst op de eetwaren boden zich aan bij zekeren V. L. onder voorwendsel I van een partij bloem te koopen, wat OCTOBERWENKEN. ten slotte geschiedde tegen den woe- 1. Rond dezen tijd wordt er vooral kerprijs van I 1,50 fr. het kilo. De agen- tarwe gezaaid op Airfare gronden die ten vertrokken met hun vracht maar vruchtbaar zijn, en'levens een diepe reden naar de rijkswacht van Ninove, bouwlaag hebben, en dat' meestal na die een onderzoek instelde en een par- klaver, aardappels of beeten. tij bloem van 3000 kilo in beslag nam. Nu meer dan ooit dient er voor veel De buit werd naar de rijkswacht over- tarwe gezorgd en daarom moeten de ak- gebracht en proces-verbaal opgemaakt. kers wel bemest worden. - Aan tarwe na klaver geve men per ONGELUK IN DE GROOTE TUNNEL hectare 100 kgr. ammonaksulfaat. 600, ANT\yERP£N l kgr. superfosfaat en 800 kgr. sylvinite-1 kaïnite. I 1° den tunnel voor voertuigen te Ant- Aan tarwe na aardappels of beeten werpen gebeurde Maandagnamiddag j zal men per hectare 150 kgr. ammoni- een pijnlijk ongeluk, waarbij een arbei- jaksulfaat, 600 kgr. superfosfaat en 800,der op elag werd gedood, kgr. sylvinite.kaïnite toedienen. Verscheidene arbeiders waren in ge- I De minerale meststoifen worden on- noemde tunnel bezig met herstellings- dergeploegd het ainmoniaksulfaat, werken uit te voeren, toen eenige auto s wordt slechts eenige dagen voor het kwamen voorbijgereden. De 53 jarige i zaaien op de sneden uitgestrooid en August D Hooge, wonende te Zwijn- diep ondergeegd. In Maart kan men des drecht die op het smalle voetpad met- noods de stikstofbemesting aanvullen. selwerk herstelde, werd door een van 2. Alhoewel het zaaien van rogge, de eerste wagens geramd en van het spelt en masteluin gewoonlijk in Septem voetpad geduwd. De ongelukkige kwam ber plaats vindt, kan zulks nu nog. met onder het logge gevaarte terecht en ook hoop op welgelukken, gebeuren, op de volgende vrachtauto s reden hem voorwaarde dat men per hectare 25000 over het lichaam. tot 30000 kgr. stalmest onderplocge, Vreeselijk verminkt werd het stoffe- met 500 tot 600 kgr. superfosfaat en lijk overschot van den verongelukten rbeider, die op slag werd gedood,naar Het Ministerie van F.konomische Za ken en Middenstand deelt mede Met het oog op de reglpmenteering van het aankoopen, het verkoopen, het opslaan, het verbruik van ruber- banden voor autovoertuigen wordt er een telling doorgevoerd a) van de nieuwe ruberbanden voor motorvoertuigen en de aanhangwagens, b) van de gerechapeerde banden voor deze voertuigen c) van de gebruikte rubberbanden voor deze voertuigen en d) van de binnenbanden voor de zelfde voertuigen. Allen die. eender ten welken titel deze goederen bezitten, moeten daar van schriftelijk aangifte doen voor den 9n Oktober 1940 bij den Centralen Dienst voor de Statistiek, Koninklijke straat. 68, te Brussel. De aangiften moeten als volgt ge daan worden Naam en adres van den bezitter; afmetingen; aantal buitenban den; aantal binnenbanden in mijn be zit op I Oktober 1940, met "nauwkeu rige aanduiding van de plaats waar ze zich bevinden pe 200 tot 250 kgr. potaschsulfaat. Eenige dagen voor het zaaien zal men het lijkenhuis aan op de sneden 150 tot 200 kgr. ammoni- overgebracht, aksulfaat uitstrooien cn diep ondereg- gen. 3. hl geval men over mais beschikt die niet kan verbruikt*wórden, of over gras dat niet zou kunnen gehooid wor- am alles in te kuilen. de Korte Dijkstraat 620.000 SIGARETTEN TE KORTRUK AANGESLAGEN IN EEN 2O-TAL TABAKWINKELS Door kommissaris F. Rabaut, werd een 20-tal tabakwinkels in totaal een van 620.000 sigaretten Italiaansch raaigraa „f ha. mengsel Ita- Guards Parade aangeslagen en ver- liaansch raaigras-gerst inkuilen dat men beurd verklaard, als navrucht gekweekt heeft. Men zal er j den, is het geraadzaari Dat is goede voorraanf voor den winter. 4. pinde October zal men ook het Hoeveelheid Laat alles samen koken tot de appe len, de aardappelen en het spek gaar zijn ongeveer 1/2 uur en stamp het dan met een houten lepel door elkaar. Vul onder het koken, wanneer het noodig blijkt, de hoeveelheid water bij, laat daarentegen wanneer de stamppot kans heeft van vochtig te worden, het over tollige vocht verdampen maar zorg dan vooral dat het gerecht niet aanbrandt. Wanneer soms de versche zure appe len te duur mochten zijn, dan zijn de ge droogde appelen aan te bevelen. In dit geval laat men de gewasschen gedroog de appelen een uur koken in het boonen nat, waar de boonen eerst moeten uit genomen worden. AJUIN MET WITTE BOONEN EN WORST Wasch drie kwart liter witte boonen. week ze een nacht in ruim water en laat ze den volgenden dag in hetzelfde water gaar koken. Schep ze met een schuim spaan uit den pot; laat in den pot onge veer een liter boonennat over en doe daarin schoongemaakte in stukken ge sneden gewasschen ajuinen met ander halve lepel zout. Schil anderhalve kgr. aardappelen, voeg die bij de ajuinen, doe een half pond rookworst ook in den pot en leg bovenop de gaargekookte boonen. Laat alles samen koken tot de ajuinen, de aardappelen en de worst gaar zijn, neem dan de worst uit den pot en stamp al het andere met een houten lepel door elkaar. Vul onder het koken, wanneer het noodig blijkt, eene hoeveel heid water, laat daarentegen wanneer de stamppot kans heeft van te vochtig te worden het overtollige vocht verdam pen maar zorg dan dat het gerecht niet aanbrandt. Men kan ook in plaats van rookworst versche worst gebruiken. Het Staatsblad kondigt af Art. Het broodmeel moet be staan uit 70 t.h. tarwemeel, gebuild tot het bij besluit van 30 Juni 1940 be paald cijfer, en uit 30 t.h. roggemeel gebuild lot 75 t.h. speltmeel, gebuild op 65 t.h. wordt met tarwemeel gelijk- gesteld. Art. 2. De maxima-prijs van het f t ij artikel 1 bedoeld meel, bij het ver- trek uit den molen en taxes tën laste jvan den kooper wordt vastgesteld op 227.50 voor 100 kgr.; de maximum- JEF SCHEIRS -I 934 late Vervolg. Pol Kozijn trok een lade open en borg er de krant, zijn handschrift en al wat aan zijn vooropgezet literair werk nog herinnerde voorgoed weg: hij was er 't hart van in en hij liet aan anderen de zorg en het plezier van een «j'accuse werk» te beginnen en te voleindigen. Er was van nu af een verbitterd schrijver minder in de wereld, maar een zeer raisonabel mensch te meer. Hij beantwoordde natuurlijk geen enkele der brieven dit om de zeer eenvoudige reden dat hij maar genoeg verdiende om zijn appartement en on derhoud te betalen en verders nog een sommeke overhad waarmede hij abso luut geen zotte sprongen maken kon. Het lag trouwens niet in zijn natuur, hij vond zijn genoegen in stilte en in tieme dingen. Voor alle aardsche rijkdommen be zat hij een stel goede kleederen en een oud en klein harmonium dat zijn vader vaak bespeeld had; het eenige meubel iwaar hij veel aan hield en niet laten op roepen had toen ze na den dood van zijn mama alles openbaar in veiling had den gelegd. Hij bezat een verfdoos en penseelen de twee landschappen aan den muur had hij zelf geschilderd en, voor hem zelf. waren ze zeer wel gelukt. Hij had een hondertal boeken een schrijfboek waar hij af en toe zijn dichtjes neer schreef en bewaarde; een koppel pijpen of drij, en een kistje sigaren. Al het andere dat in zijn apparte ment was. behoorde de eigenaars van het huis. die overigens maar die enkele kamer te verhuren hadden. Tegenover sport en vrouwen stond hij eerder wantrouwend en onverschillig dan wel enthousiast, wat hij zelf als zeer egoïstisch beschouwde voor een man van acht en twintig jaar. I^ïk,de kopp« van de OVERLADEN VLOT GEZONKEN suikerbeeten in silo s tc bewaren. TE BEERSE 5. Ter oorzake van het slecht Octo-1 In den vroegen morgen heeft zich teverkoopprijs van den grossier aan den berweder ontstaan er dikwijls besmette- Beerse (Turnhout) op de vaart, waarj kleinhandelaar wordt bepaald op fr. Iijke ziekten onder de hoenders, zooals vroeger brug 6 gelegen was, een droe-i?,45 het kilogram; de maximum-ver- coryza en dyphterie of croup. Deze vig ongeluk voorgedaan. koopprijs van den kleinhandelaar aan kunnen vermeden vorden door de De bewoners, die zich van de eeneden verbruiker wordt gesteld op fr. hoenderhokken en parken goed droog zijde der vaart naar de andere moeten 2.70 het kilogram, te houden, en de kiekens te beschutten begeven, maken gebruik van een vlot. tegen regen en wind. Er hadden ditmaal een twintigtal lieden 6. Thans behooren de noodige maat- die zich naar de vroegmis wilden be regelen getroffen voor het overwinteren geven, op plaats genomen, van allerlei groenten krulandyvie en Bij het afduwen bleek het vlot over- scarolen of breedbladandyvie zal men laden en zonk het in het water, met al lichtjes bedekken kabuiskoolen en degenen die er op hadden plaats geno- wintersalaad zal men in greppels steken, men. Spoedig daagde hulp op doch De herfstomspittingen, gepaard met het een 14 jarig meisje verdronk, terwijl inwerken van strooachtig mest, worden een grijsaard in stervensgevaar ver- op dit oogenblik ook uitgevoerd. DIXI. keert. Niet dat een vrouwelijke schoonheid hem totaal onverschillig liet. neen. maar als hij er mede sprak, voelde hij zich seffens bedeesd en onbeholpen in zijn uitdrukkingen hij zbu zich nooit tegen over een meisje op zijn gemak voelen, of nooit zou een meisje op hem en zijn hart een diepen pak krijgen, ten ware dat het een meisje was zooals zijn mama zaliger. Die was altijd zacht, vriendelijk en ze kon zoo heerlijk zingen... een ideaal I Maar vermits hij maar genoeg had voor eigen onderhoud,*" moest hij ook nooit hopen een ideaal van een meisje tot vrouw te krijgen, inde veronderstel ling dan nog, dat hij ooit zoo eene vond. Andere idealen had hij niet en be kommerde er zich niet om. Naar eigen meening bezat hij geen ontvlambaar, strijdend temperament om zich warm te maken voor een ideaal; zijn positie verbood hem er idealen op na te houden en nog meer er voor te ij veren. Trouwens hoeveel strijd om een ide aal. werd niet op 't ende een vulgaire reklaam voor een vulgaire commerce- zaak en wat werd er niet al gekonfel- foesd achter de wuivende vlag ideaal. Wat zijn godsdienstige overtuiging en J meening aanging, had hij geen van beide meer in ongerepten zin pratikeeren deed hij niet maar vond het bij een an der interessant en prijsbaar. 1 Politiek liet hem koud hij zet alle partijen op éen lijn en noemde het commerce. En zooasl er in een stad.beeenhouwe- rijen. modewinkels en cinema's waren, mochten er in een land eveneens Ka tholieken, Liberalen, Socialisten, Fron- ters, Kommunisten, Facisten, Dinasos en Wallonisanten zijn, benevens even veel politieke supportersclubs Pol was in kwestie godsdienst en po litiek, op acht en twintig jarigen leeftijd wat de meeste mannen maar worden als ze de veertig voorbij zijn ideaal- en illusieloos. Hij had maar een enkel levensver langen een lapje grond met een rus tig huisje erop... dit was zijn eenige droom. Maar daar hij zag dat het wel altijd bij dit verlangen alleen zou blijven, en het zelfs niet denkbaar was dat er ooit iemand ter wereld zou gevonden wor den die aan hem. Pol Kozijn, een lapje grond met een rustig huisje, zou pre- jsent doen, bleef er hem niets over dan te berusten en voort te leven, zooals hij nu deed. Men heeft niet altijd wat men wenscht, troostte hij zich zelf en ver- mits ik noch gedoemd ben om mijn le- ;ven te verslijten in die broeikas van neurasteniekers, hysterieken, en zenuw zieken, die men «stad» heet, zal ik het feit aanvaarden, zooals het is, er in be rusten en... op tijd en stond misschien nog wel eens voortwerken aan mijn be gonnen werk Ergens zong een vogel. Pol speelde een oude melodij op zijn oud harmonium en ging zeer getroost en voldaan slapen dien nacht. Pol, jongen, zei zijn hospita, toen hij 's anderendaags van het bureel kwam, er is een telegram voor u toege komen en ik heb den telegramdrager een half frankske fooi gegeven. Opperbest, madame, ge kunt het Art. 3. Het brood van 900 gram zal verkocht worden tegen volgende prijzen 1In Brussel en in de Brusselsche agglomeratie evenals in Antwerpen en in de Antwerpsche agglomeratie fr. 2,50; In de andere steden met een minimum-bevolking van 20.000 inwo ners fr. 2.45; 3. In de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners fr. 2.40. bij mijn maandelijksche rekening zetten; waar is het telegram 7 't Ligt in de keuken ik zal 't u seffens geven; maar daar is nog iets dat ik u vertellen moet er is een juffrouw komen vragen naar u I Een juffrouw 7... Ze kwam toch zeker geen huisje of villa presenteeren 7 Neen, ze kwam zij niets presen teeren. Wat moest die juffer dan wel heb ben van mij 7 Niets I Wat kwam ze dan eigenlijk doen 7 Mij uitvragen wat voor ne jongen ge zooal zijt. En ge hebt me natuurlijk hard be- boft 7 Ik en doe ze stond mij niet al te best aan, en 't was een vrank stuk. Een vrank stuk 7... madame Strijfs 7... Ja als ik mijn deur opende, kwam ze maar ongevraagd in mijn gang. zijn dat geen vranke, stoute manieren 7 Ongetwijfeld I... Daar is niet aan te twijfelen En was het een juffer van jaren 7 Neen 't, ten hoogste vijf en twin tig- En een schoone 7 Ba ja 't.... het was nog al 'n fijn tootje maar ze had oogen die mij niet aanstonden. Oogen die u niet aanstaan 7 I... Maar goeie madame Strijfs, wat 'n soort oogen zijn dat 7 ('t Vervolgt) Nadruk verboden.

De Volksstem | 1940 | | pagina 2