Rond de Feestdagen Yan den H. Rozenkrans Bijeenkomst van den Fuehrer en Mussolini Wijzigingen in de Britsche regering Handhaving van den Duitschen Zomertijd De "Vlaamsche Corporatie van het Haarkappersbedrijf DUITSCH LEGERBERICHT Nog krijgsgevangenen teruggekeerd VERORDENING verschijnt 3 maal per week OP DEN BRENNER em van den Opperbevelhebber van het Leger HET NUMMER 0,35 FR. PER WEEK 1.00 FR. ZATERDAG 5, ZONDAG 6 en MAANDAG 7 OCTOBER 1940 Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang» Kerkstraat 9. Aalst Publiciteit buiten het Arrondissement AALST XXXXVIIe JAARGANG NUMMER III Handelsreg. N° 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114. Agentschap Havas, Adolf Max laan, 13 te Brussel. Een eerbiedwaardige beid zweïft rond den oorsprong van bet Rozenkransgebed... zijn ontstaan klimt op tot in de grijze oudheid van het christendom, tot in de eerste eeu wen van de Kerk. De traditie getuigt hoe het de ge woonte was onder de Oostersche vol keren, kronen van rozen aan te bieden aan eminente personen die zich door hun geboorte, of uitzonderlijke ver dienste onderscheidden, ten einde ze aldus te eeren bij meer belangrijke omstandigheden van hun leven. Erfgenamen van deze geplogenhe den, vonden de eerste christenen er hun genoegen in op dezelfde wijze de beel den van de Moeder Gods en de over blijfselen der heiligen te vereeren. Maar rozen verwelken spoedig... van den stengel geplukt bloeien ze maar 'n korte tijdspanne In de vierde eeuw dacht de H. Bisschop Gregorius van Nazianzs er aan dit broos versiersel van één dag, te vervangen door een kroon van gebeden uit ter aard besten dig van duur Hij vervaardigde die kroon uit de mooiste gebeden... uit de heerlijkste voorrechten van Maria en deze gebeds formules deed hij vervolgens opzeggen door de geloovigen aan zijn zorgen toe vertrouwd. Een eeuw later vervolmaakte de H. Brigitta, patrones van Ierland, deze oefening met er het «Credo» het «Onze Vader» en het «Wees Gegroet als meest populaire gebeden tusschen te lasschen. Op deze wijze bracht ze deze nieu we gebedsoefening meer in het bereik van de algemeenheid der geloovigen. Tevens om hun geest 'n richtlijn te geven bij het opzeggen van deze gebe den, nam ?e het gebruik aan, in zwang reeds bij de oude anarhoreten, die om het getal hunner gebeden te regelen in hun handen 'n s'oort ketting hielden, vervaardigd van kleine steenen of hou ten bolletjes, bij wijze van kroon aan elkaar genjgd. Het is deze gewoonte welke zich vereeuwigd heeft en met vreugde hou den alle ware geloovigen het rozen hoedje in hun bezit. Het was echter de H. Dominicus, een der godvruchtigste dienaren van Maria die de eer ontving op een bepaalde en definitieve wijze, het Rozenkransge bed te organiseeren en er de gebedsfor mule van te maken welke we heden geheimzinnig- nog volgen; dit gebeurde in de dertien de eeuw. Brenner, 4 Okt. De Fuehrer en de Duce hebben elkander Vrijdag op den Brenner ontmoet, waar zij samen een lang onderhoud hebben gehad. De trein van den Fuehrer is juist om 1 1 u. in het Italiaansche grensstation Bren- Het Rozenkransgebed was in den ner aangekomen. Onder de tonen van loop der tijden het meest zegenrijkehet Duitsche en Italiaansche volkslied middel in het bezit der H. Kerk en van liep de trein het station binnen, het- de geloovigen. j welk met de vlaggen van beide naties Bij den aanvang van de Rozenkrans- j feestelijk was versierd, maand doen we daarom beroep op den De Duce ontving den vroomheidszin van alle roomsch-geloo- het perron van het grensstation Bren- vigen... We vragen hen het rozenhoed- ner. Zij hebben gezamenlijk een Ita- je te bidden zoo rijk aan zegen... en met Uaansche eerekompagnie geschouwd en CHAMBERLAIN TREEDT ALS LORD PRESIDENT AF Londen, 3 Oct. Naar blijkt uit een communiqué van den eersten minis ter van heden Donderdagmorgen, heeft de vroegere minister-president, Neu- ville Chamberlain, zijn ontslag als Lord President van den Ministerraad gege ven. Hij wordt door Johan Anderson vroeger minister van Binnenlandsche Zaken en Veiligheid vervangen. Her- Fuehrer op bert Morisson, vroeger minister van Be voorrading wordt minister van Binnen landsche Veiligheid. In het kader van de Kabinetswijzi- zooveel kostbare aflaten begunstigd. i zich dan naar den Italiaanschen specia- ging in Viscount Granborne, vroegere De tijd er toe komt wellicht gemak- jen trein begeven, waar het onderhoud controleur der betalingen in de plaats kelijk voor... tijdens vrije oogenbliken... gedurende ont- spanningswandeling... of 's avonds op het uur van zwijgzaamheid, stilte en in getogenheid, tijdens den overgan het uitgaande zonlicht... naar het naar het aansteken van de haardlamp. Dat ze daaraan getrouw blijven zon der zich te laten beinvloeden door wat oppervlakkigen noemen naieveteit» of eentonigheid van deze oefening. Het rozenhoedje is niet eentonig... Plet herhaald «Ave» Wees Gegroet is de taal van de edelste reine liefde... deze liefde toph is nooit eentonig in de eenvoudigheid van haar expressies! onbezette en in aanwezigheid van beide ministers van Buitenlandsche Zaken, een aanvang nam. In den extratrein van den Fuehrer van bevonden zich eveneens de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, de overste van het opperkommando der weermacht, generaal Keitel; de overste van de rijkspers, dr Dietrich, rijksleider Borman, alsook de persoon adjudanten van den van Viscount Caldecote, tot Staatsse cretaris der Dominions benoemd. Tot nieuwe minister der Dominions werd kap. Olivier Lyttelton benoemd, Churchill heeft den kanselier der schatkist, Kingsley Wood, bij zich uitge- noodigd en heeft hem, alsmede den mi nister van Arbeid, Ernest Bovin, aan geboden, deel uit te maken van het oorlogskabinet. iijke en militaire Fuehrer. De Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, had den Duce j op zijn reis naar den Brenner verge zeld. Van Italiaansche zijde waren! eveneens aanwezig de bevelvoerende Bij de door de smart geslagen harte- generaal Macci; de kabinetsoverste van wonden zooals in de uitbundigheid van den Duce, Sebastiani, alsook de kabi- wat het blij maakt, vermoeit de zielnetsoverste van den minister van Bui-j word,. zich nooit in het loozen van diepe ver-1 7«Un Anfuso. Belgie voorloopig gehandhaafd. In zuchtingen of in het In tegenstelling met vroegere berich- de Duitsche Zomertijd in uitjubelen van j D£ puHRER NAAR DUITSCHLANDplaats dTs van in-den nacht Zater' TERUGGEKEERD Brennerpas, 4 Okt. In het kader der geregelde Duitsch-Italiaansche ge- dachtenwisselingen, hebben de Fuhrer en de Duce elkaar Vrijdag aan den Brenner ontmoet. Tijdens een in den geest van de as gehouden hartelijke bespreking, die drie uur lang duurde, werden, in aan wezigheid der ministers van Buiten landsche Zaken van beide landen, de voor de twee staten van belang zijn, nader toegelicht. Generaal Veldmaarschalk Keitel was aanwezig bij het laatste gedeelte van het onderhoud. Deze besprekingen werden tijdens het ontbijt in besloten kring voortgezet, pers. De Brennerpas, 4 Okt. De besprekin- leidde de dag op Zondag het uurwerk een uur i achteruit te stellen, brengen wij er geen wijziging aan. Daar men in Duitschland besloten heeft den zomertijd te behouden zoo zal deze regeling ook gelden in de door Duitsche troepen bezette gebieden. vreugdegevoelens. De liefde heeft maar één woord en met het immer te herzeggen... herhaalt het zich nooit. Maria s goedheid is zonder grenzen, hoe zou onze Mariale liefde er dan Kunnen hebben Hoe zou het ons vervelen haar tel kens opnieuw te zeggen Moeder van God ik bemin U... .k zegen U.., ik roep tot U om hulp uit de diepten van mijn ellenden uit de logheid van mijn t>e-1 i i i- i-i 1 gezamenlijke vraagstukken, die proevingen., bid voor mij nu en in het - - i O fiiron ora uur van mijnen dood Amen. Ieder «Wees Gegroet is als de do minante nooit, die telkens heerlijker trilt in het harmonieuze lied dat de de vote ziel aanheft de Koningin van he mel en aarde ter eere En door dat lied, de zang der ziel, ontvangt ze genade op genade... en hee t ze clc zekerste waarborg dat ze eens deelachtig wordt aan den luister j ^w^Tgheid"^an~cië kappersvejreeniging. Verscheidene spre- In de zaal «Concordia» te Gent werd de stichtingsvergadering gehouden van de Vlaamsche corporatie der haapkap- h. Pieter Bombeeck, uit Aalst bijeenkomst en deed haar gen tusschen den Fuehrer en deA Duce Moei uitschijnen. De corporatie dankt hadden in den salonwagen van den haar ontstaan aan de Aalstersche haar- en de glorie van Hemelvorstin. dezelfde Glorierijke DENDERZOON. ST3 VOOR ONZE ABONNEMENTEN. De lezers welke veranderen van woonst, gelieven alvorens te vertrekken hun nieuw adres aan de briefdrager be kend te maken. Berlijn, 4 Okt. Het opperbevel van de weermacht maakt het volgend bericht bekend. De vergeldingsaanvallen op Londen alsmede de aanvallen op strategische doelen in Zuid- en Midden Engeland werden ondanks de slechte weerge steldheid met goeden uitslag bekroond. Bij het ontploffen van een bom op een gasfabriek in het Noordwesten van Londen, laaide een huizenhooge vlam op. Gevechtsvliegtuigen vielen bijzon der heftig twee oorlogsbedrijven aan in Coventry, nabij Chester. In beide fabrieken werden montage- werkplaalsen en machines door voltref fers vernield. Verder hadden succesvolle aanvallen plaats op verschillende vliegterreinen in het stadsgedeelte van Londen, als ook op het luchtvaartterrein van St Eval, in het graafschap Cornwalls, waar Icodsen, opslagplaatsen en startterrei nen werden vernield, alsook verschil lende vliegtuigen op den beganen grond. Een bomaanval op het troepenkamp van Shecrness leverde bij uitstek gun stige resultaten op. Aangetreden troepen liepen voltref fers op, terwijl een gedeelte der barak ken in brand geraakte. Ten Noorden van Londen vielen af zonderlijke Duitsche gevechtsvliegtui gen eenige spoorwegtransporten aan, waarvan de uitslag duidelijk was waar ie nemen en verstrooiden eveneens ver schillende kolones vrachtauto's. In tegenstelling tot de Duitsche be drijvigheid in de lucht, hield het vijan delijk luchtwapen zich niet alleen over dag doch ook snachts zeer rustig. Slechts een enkel vliegtuig viel in West Duitschland een industrieel be drijf aan, doch zonder noemenswaardi ge schade aan te richten. Eenige Britsche vliegtuigen werden Lij de Noorsche kust opgemerkt. De hier uitgeworpen bommen bleven ech ter zonder uitwerking. Een aanvallend vliegtuig werd door jachttoestellen naar beneden gehaald. De vijand verloor gisteren in totaal 3 vliegtuigen. Vier eigen toestellen worden ver mist. Tijdens de aanvallen op de oorlogs bedrijven in Midden Engeland, onder scheidden zich vooral de gevechtsvlieg tuigen, onder bevel van Oberluitenant Neumann en Luitenant Bischoff door bijzondere vermetelheid. ministers van Buitenlandsche Zaken van kers voerden het woord waaronder heer heidelanden. Boelens, eveneens uit Aalst Na de besprekingen begeleidde de1 Nogmaals hoorde men heer Bom- Duce den Fuehrer tot aan den bijzon-j beeck met een lezing over corporatis- deren trein en nam vervolgens hartelijk me. Tenslotte sprak h. R. Van der van hem afscheid. De bijzondere trein van den Fuhrer verliet den Brennerpas te 1 4 u. 30, op de klanken van de Duitsche en Italiaan sche nationale liederen. VERDRAGENDE GEBEURTENIS SEN VERWACHT Berlijn, 4 Oct. Naar aanleiding van de huidige besprekingen tusschen den Fuhrer en den Duce aan den Bren nerpas, leggen de Berlijnsche politieke kringen nadruk op het feit, dat dit de zevende ontmoeting is tusschen de twee bevriende staatshoofden der asmo- gendheden. j Over de thema's der onderbandelin gen wordt niets nader L.inden, de algemeene leider, een dank woord uit. Antwerpen, 3 Oct. (Belgapress) Woensdagavond kwam een derde trein te Antwerpen Centraal aan met een groepje van 130 krijgsgevangenen en Donderdagmorgen begroette men een contingent van 640 soldaten en een 20 tal burgers uit Duitschland, afkomstig van het kamp All. Het overhandigen rernanaenn j vrijlatingsbewijs liep zoo vlot rmeld, daar V, F het nooit de gewoonte der bevriende van stapel dat de jongens kort na de aankomst den weg naar den huiselijken inogendheden was hierover uit tewei- |;onden oploete„. D= terugge over de behan- tijdens hun krijgsgevangen- Maar onderweg duurt slechts een reis van drie dagen nog te lang om hun familie te vervoegen. den, vooraleer deze thema s als politie-i i r c -r i -j keerden waren vol lot ke of militaire feiten werkelijkheid wa-i, i i deling ren geworden. L-Kan Te Berlijn vergelijkt men deze ont-1 moeting met de vorige samenkomsten en wijst men er op, dat zij steeds ver dragende gebeurtenissen voorafgingen. Alhoewel deze soms niet onmiddellijk volgden of onmiddellijk waarneembaar waren voor de openbare meening. Men legt te Berlijn het ongeoorloofd houden van reisdui ven kennis krijgen maar verzuimen het voornamelijk Duitsch Militair Bestuur daarvan on- nadruk op de laatste ontmoeting van middellijk te^verwittigen. Adolf Hitler met Benito Mussolini.Zoo als men zich herinnert had zij in Juni jl. n aa4-c GEEN KOMPLOT De (Giornale d'Italia» betoogt Thans kan men slechts zeggen, dat de ontmoeting geen komplot inhoudt, te- den vrede of de rust van andere gen landen, die niet in den ken zijn. oorlog betrok- 8. De Militaire bevelhebber in Belgie tn Noord Frankrijk en de Chef van het Militair Bestuur in Frankrijk zullen uitvoeringsbepalingen bij deze verordening uitvaardigen. 19. Deze verordening treedt met ingang van 20 September in wer king. Hauptquartier.den 4 September 1940 get. von Brauchitsch. Brief tauben-V erordnung Op grond van de mij door den Fuhrer en Opperbevelhebber van de weermacht verleende volmacht, veror den ik voor Belgie en voor het bezet gebied van Frankrijk het hier navolgen de 1Alle' reisduiven, die zich in Belgie en in het bezet gebied van Frankrijk bevinden, moeten binnen 48 uur na de afkondiging van deze veror dening door den houder bij den be voegden burgemeester worden aange geven. De aangifte moet onder overlegging van een lijst der reisduiven, volgens ringnummer gerangschikt, in twee exemplaren worden gedaan. De burgemeesters zijn verplicht een exemplaar dezer lijst binnen verdere 48 uur bij de bevoegde Feldkomman- dantur in te leveren. De houders van reisduiven moeten iedere wijziging in het aantal hunner reisduiven onmiddellijk en schriftelijk in twee exemplaren bij den burgemees ter aangeven. De burgemeester moet van deze aangifte een lijst opmaken en daarvan alle drie maanden een exem plaar bij de Feldkommandantur inleve ren. Aan ieder duivenhok moet een lijst van de duiven worden aangebracht,die met de ingeleverde lijsten en de wijzi- gingsaangiften dient overeen te stem men. 2. Alle duiven, die voor het overbrengen van berichten geschikt zijn, b.v. ook tuimelaars en bijzonder schoone reisduiven, worden als reis duiven beschouwd. 3.Het is verboden reisduiven te houden buiten het duivenhok. 4. De reisduivenhokken moeten gesloten blijven (uitvliegverbod)De reisduivenhokken moeten voor de toe- zichtspersonen van het Duitsch Militair Bestuur toegankelijk blijven. 5. Het is verboden nieuwe reis duivenhokken in te richten. 6. Het is verboden reisduiven op schepen te houden. 7. In- en uitvoer van reisduiven is verboden. 8. Iedere rechtsgeldige beschik king over reisduiven (verkoop, schen king en derg.is verboden. 9. Iedere bezits- en plaatsveran dering (verzending in manden of in dergelijke insluitvoorwerpen) is verbo den. 10. Alle reisduiven moeten voorzien zijn van ringen van de reisdui- venvereeniging, waarbij de houder i3 aangesloten. Het is verboden reisduiven te houden, die den voorgeschreven ring niet dragen. Reisduiven zonder ring en reisduiven, voorzien van een niet-Bel- gischen of niet-Franschen ring, moeten bij de bevoegde Feldkommandantur worden afgeleverd. 11. De herkenningsringen van gedoode of gestorven reisduiven moe ten door den houder bij den burgemees ter en door dezen, telkenmale den laat- sten dag der maand, gezamenlijk bij de bevoegde Feldkommandantur worden afgeleverd. 12. Personen, bij wie vreemde reisduiven komen toegevlogen, zijn verplicht deze binnen 24 uur bij de be voegde Feldkommandantur af te leve ren. 1 3. De invoer van levende dui ven uit het onbezette in het bezette Frankrijk is verboden, onverschillig of net reisduiven zijn of niet. 14. Het houden van duiven van om het even welken aard kan voor bepaalde gebieden verboden worden. Aan verdachte personen kan verbod worden opgelegd reisduiven te houden. 15. Het Duitsch Militair be stuur is gerechtigd reisduiven in beslag te nemen. 1 6. Zwervende en verwilderde duiven moeten, volgens nadere voor schriften van het Duitsch Militair Be stuur, van kant worden gemaakt. 1 7. Overtreders van de bepalingen dezer verordening worden met de doodstraf, in minder ernstige gevallen met dwangarbeid of met gevangenis straf gestraft. Dezelfde straf wordt toe gepast op den aanstoker en op de hel pers, alsook op de personen, die van Zie vervolg vorige kolom.

De Volksstem | 1940 | | pagina 1