I EEF" ergens ZONG m VOGEL De voortbrenging en verkoop v. margarine Reglementeering van den handel in Brandstoffen Vervafschers van rantsoeneeringszegels aangehouden dor* eetwaren Belangrijke diefstal te Ninove 1 I I if 225 30 30 JEF SCHEIRS 4 934 Valsche biljetten van 5 Mark te Brussel. In een aantal magazijnen en postkantoren te Brussel werden de laatste dagen valsche briefjes van 3 Mark uitgegeven. In verband hiermede werd door de politie een uitgebreid onderzoek inge steld. Tot nu toe konden de daders nog niet gevat worden. De briefwisseling met krijgsgevan genen >n Duitschland. De gewone brieven (maximum gewicht 20 gr.) en de gewone postkaarten gericht tot in Duitschland geinterneerde Belgische krijgsgevangenen zijn zonder frankee ring voor vervoer toegelaten. Genoemde briefwisseling geniet portvrijdom, wat ook het kamp weze «Stalag» of «Oflag» waarin de betrokkenen ondergebracht zijn. Elf mil lie en balen koffie te veel m Brazilië. Men schat den koffieoogst in Brazilië voor het jaar 1940-41 op ongeveer 21 millioen zakken. Het verlies der Europeesche afzet markten beteekent dat 1 1 millioen zak ken niet aan den man kunnen worden gebracht. Om deze reden geeft de staat het inzicht tot 30 Juni 1941, 11 millioen zakken koffie aan de markt te onttrekken. TEN MINSTE 75 T. H. VETSTOF VEREISCHT In het Staatsblad van 4 October 1 940 is een besluit verschenen betreffende de voortbrenging en den verkoop van Margarine. Het besluit luidt Art. 1Het is verboden margarine voort te brengen, te fabrikeeren of te koop te stellen, voorhanden te hebben of voor den verkoop of de levering te vervoeren, die minder dan 75 t.h. vet stof bevat. Art. 2. Bij uitzondering van de be palingen van artikel 1 9 van de wet van 8 Juli 1935, is het in den detailverkoop rechtstreeks aan den verbruiker toege laten margarine te bestellen in onder deden van de origineele verpakking. Art. 3. De inbreuken op dit besluit worden opgespoord en bestraft over eenkomstig de bepalingen van de arti kelen 22 en 23 van de wet van 8 Juli 1935. Art. 4. Dit besluit wordt van kracht ip 1 October 1940. De briefwisseling. Voor briefwis seling in Belgisch binnen- en buiten- ïandsch verkeer, mag benevens de Duitsche, Vlaamsche en Fransche taal, ook de Italiaansche taal gebezigd wor den. Sneltrein naar Luxemburg. Tus- srhen Luxemburg en Brussel zal vanaf 6 October weer een sneltrein in beide richtingen worden ingelegd. De Zitting van den Provincieraad van West Vlaanderen gaat niet door. De gewone zittijd van den Provin cieraad die op Dinsdag 1 October moest gehouden worden in de Gothi- sche zaal v^an het Stadhuis te Brugge werd afgelast. Wanneer de Raad zal bijeenkomen is niet bekend. Dienstplicht en huwelijk in de V. S. Het aantal huwelijken dat in September te New York is gesloten, is met 34 p.c. gestegen in vergelijking met September 1939. Dit is een gevolg van de nieuwe wet op den militairen dienstplicht die gehuwden voorloopig vrijstelt. De Ortskommand ars tuur deelt mede: Het postverkeer tusschen Belgie en Luxemburg met gewone brieven en postkaarten is sinds 23 Augustus 1940 wederom toegelaten. Eveneens is sedert 1 October 1940 tusschen Duitschland en Belgie de post dienst voor dagbladen en tijdschriften wederom hersteld. De aanhouding van gewezen Fran sche leiders. Eene officieele mede- deeling van Vichy meldt De opsluiting van gekende politieke leiders door de Fransche regeering, is een maatregel voor de bescherming van den staat. Deze maatregel houdt geen verband met het hooger gerechts hof van Riom, of met de mogelijke be drijvigheid van den nieuw opgerichten krijgsraad. Een belangrijke hervorming waarvan sedert verscheidene jaren sprake is ge weest, zal binnen afzienbaren tijd ver wezenlijlet worden. De handel in brandstoffen zal volko men gereglementeerd worden onder lei ding en toezicht van den Dienst der Brandstof fenvoorziening. De aan iederen handelaar toegestane kwantums zullen worden bepaald naar verhouding van hetgeen hij in de voor afgaande jaren afgenomen heeft, met een vastgesteld minimum. In het kader van de Nijverheidsbeurs te Brussel, wordt de beurs van de brandstoffen thans regelmatig iederen Woensdag gehouden in de ruime zaal van de likwidatie aan de Beurs voor den Koophandel, 1 e verdieping, ingang Beursstraat 1 In brandstoffen voor huishoudelijk verbruik wordt de produktie zoo sterk mogelijk opgevoerd en de normale werkweek van 6 dagen is Van 1 Octo ber af in regel in alle steenkolenmijnen. Handelaren en verbruikers haasten zich hunne voorraden op te doen voor den komenden winter. Wat de verzen dingen aangaat, alle kolenmijnen heb ben hunne werkzaamheid hervat, voor comptante betaling. De verzendingen per spoor nemen hoe langer hoe groo- ter afmetingen aan, want men heeft I eerst bij voorkeur de spoorwegen en de openbare diensten moeten verzorgen. De verzendingen per boot werden eveneens hervat en 'een groot aantal schepen moet hun beurt van laden af wachten. De Dienst der Brandstoffenvoorzie- ring heeft thans alleen het recht de ver deeling te bezorgen van de brandstof voor de openbare diensten en sommige aanbestedingen ter zake moesten wor den ingetrokken. Bij de nijverheidsbrandstof zal het geleidelijk opnieuw in bedrijf stellen van de hoogovens, zeer zeker zijn in vloed niet missen. Wat betieft de produktie van cokes, zal het opnieuw in werking stellen van verschillende ovens het mogelijk ma ken, aan de aanvraag van de klienteel te voldoen. Charleroi, 3 Oct. (Belgapress.) Smds enkelen tijd zoekt de politie van verscheidene gemeenten in de streek van Charleroi naar de namakers van rantsoeneeringszegels. Deze vonden niet beter dan een lichte laag blauwe verf over niet meer geldige zegels aan te brengen. Dank zij deze vervalsching zijn de daders er 'n geslaagd zich in den loop der maand een hoeveelheid waren aan te schaffen, waarop ze geen recht had den. Verscheidene handelaars werden net slachtoffer van deze handelwijze. De vervalschers werden echter aan gehouden. De heer Louis Engels, wonede Neder- wijkstaat, marktkramer van beroep, had sinds eenigen tijd verscheidene pak ken van marktkramers met zijn vracht wagen medegevoerd en dit van de eene stad naar de andere, dit om die men- schen een groot gemak te verschaffen hun koopwaar niet te moeten van hier naar daar te verdragen. Wanneer hij Woensdag morgen op het punt stond naar de markt van Edingen te rijden, moest hij tot zijn groote verwondering vaststellen dat verscheidene pakken in zijn garage tijdens den nacht van zijn wagen waren genomen. Bij nader on- dezoek zag hij dat inderdaad een klein poortje was opengebroken bij middel van een breekijzer en dat zelf hier en daar een pak saaijet was achtergelaten bij het vluchten. Hij verwittigde dade- iijk de rijkswacht die een onderzoek instelde en een breekijzer, dat alleen door dieven gebezigd werd, ter plaats werd terug gevonden. Ondertusschen werden door den heer Engels de eigenaars verwittigd om te weten wat er waarlijk was gestolen.Zoo moest men bestatigen dat er van zekeren Robert Van Laere, uit Outer, een pak rnet ondergoed verdwenen was dat een waarde had van 2000 franken. Van der Weeën, uit Denderleeuw, werden groote balen saaijet gestolen ter waarde van 12.000 fr. Van de weduwe Lippens, uit Brussel, een groote partij kleëderen aller siach ter waarde van 15.000 fr. Van Rosine De Vylder, uit Aalst, zes dekens ter waarde van 1 QOO fï. waarme de ze den buit zullen verdragen heb ben, en van Louise Dégels, uit Aalst een groote partij kousen en saaijet, die een waarde bezat van 8000 fr. wat een ge zamenlijke waarde is van 38.000 fran ken. EEN SPEURHOND TER PLAATS De heer Engels wilde kost wat kost de daders doen ontmaskeren en haalde den gekenden speurhond van den h. Theo Barbé. De hond was te 17 ure ter plaats en na de garage te hebben door snuffeld, vertrok hij inde richting waar de dieven verscheidene stukken saai jet hadden achtergelaten, doch wanneer hij ter straat kwam was de opkomst zoo groot dat hij zich een weg moest banen wat dan ook de taak zoo moeilijk maak te, dat het beest onmogelijk kon wer- jlcen. Het onderzoek wordt met den grootsten ijver voortgezet. BESLUIT VAN 2 OKTOBER 1940 Art. 1Met ingang van 9 Oktober 1940, zijn de blauwkleurige zegels on geldig. Hun gebruik is verboden. Van dien datum af tot en met 7 Novem ber zijn de licht-bruine zegels alleen geldig. Art. 2. Met ingang van 9 Okto ber 1 940, is de rantsoeneering der le vensmiddelen als volgt vastgesteld: Produkt Geldige zegel 1Naar keuze a) Keukenbrood vervaardigd één of meer meelsoorten; b) Tarwemeel gebuild tot 85 t.h. Masteluinmeel gebuild tot 75 t. h. Speltmeel gebuild tot 65 t. h. of mengsel van deze meelsoorten Totaal uit Dagelijksch rantsoen der navermelde rantsoen voor 30 dagen 6 kg. 750 Aantal Hoeveel- zegels heid noodig per per zegel periode 225 gr. 30 c) Beschuiten vervaardigd en deegwaren, uit meel gebuild 170 gr. 5 kg. 100 170 gr- lot 85 t.h. 150 gr. 4 kg. 500 150 gr. 30 d) Beschuiten en deegwaren, vervaardigd! uit meel gebuild tot 72 t.h. 125 gr. 3 kg. 750 125 gr. 30 e) Dieetlevensmiddelen welke ten hoogste 140 gr. meel ge build tot 72 t.h. bevatten en in het geheel niet meer dan 175 gr. bevatten. 175 gr- 5 kg. 250 175 gr. 30 2 A) Ongebrande koffie 12 gr. 5 375 gr. 125 gr- 3 B) Gebrande koffie. 10 gr- 300 gr. 100 gr- 3 C) Mengsel van surrogaten van koffie 13 gr. 300 gr. 130 gr. 8 Voedingsprodukten zooals mar garine, olie, boter, reuzel, os senvet 3A Margarine 25 gr. 750 gr. 375 gr. 2 3B Boter 3 gr. 3 1 00 gr. 50 gr- 2 3C Reuzel of ossenvet. 50 gr. 25 gr. 2 4 zetmeelhoudende produkten (ge droogde groenten havergort, rijst, mais en hun derivaten crème, griesmeel, stijfsel) 20 gr. 600 gr. 200 gr. 3 5 Zout. 40 gr. ,1 kg. 200 400 gr. 3 6/1 en 6 [2 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kan- dysuiker, «vergeoise» vloeibare suiker en bijprodukten. 30 gr. 900 gr. 450 gr. 2 6/3 Kunstmatige honig, jam, stroop, vruchtenbrei, smeerbrei, bevat tende ten minste 30 t. h. suiker 15 gr. 450 gr. 450 gr- 1 7 Aardappelen 500 gr. 1 5 kg. 2 kg. 500 6 8A Huishoudzeep 3 gr. 3 1 00 gr. 100 gr. 1 8B Zeep in poeder of weeke zeep 8 gr. 3 250 gr. 250 gr. 1 9 Chokolade (kook-, «fondant melk-, noten, crèmechokolade). 3 gr. 3 1 00 gr. 33,3 gr. 3 75 gr. zout bestemd bederfwerend van 10 Versch en bevroren vleesch (20 t.h. beenderen inbegrepen)] konserven en alle preparaten welke ook de hoeveelheid vleesch zij, welke zij naar ver houding bevatten. 75 gr. 2 kg. 250 Art. 3. Wordt beschouwd als gerai.lsoeneerde waar, het voor de menschelijke voeding, hetzij ai specerij, hetzij als middel voor vleesch, visch, groente, boter, enz., hetzij voor het bereiden konserven, voor het gebruik in de bakkerijen, varkensslachterijen, enz. Wordt niet beschouwd als gerantsoeneerd nrodukt, het zout dat voor nij verheidsdoeleinden wordt aangewend, het is te zeggen voor het zouten en bereiden van darmen en huiden voor het zouren en bewaren en het bereiden van produkten voor het voeren van dieren; voor de soda-nijverheid het ver vaardigen van soda-karbonaat, chloor, zeep, ammoniakzout, organische verf, enz. enz. Art. 4. De verkoop, hetzij van gebrande gerst, hetzij van gebrande malt :is verboden. Alleen de verkoop van «mengsel van koffie-surrogaat» is toe gelaten. Art. 5. De zieken kunnen, op vertoon van een geneeskundig getuig schrift, hun zegels nr 3 B. bij den gemeentelijken dienst uitwisselen tegen 8 ze gels nr 1 1De gemeentelijke dienst plakt de zegels 3 B. op het geneeskundig getuigschrift en vernietigt ze onmiddellijk. Overtredingen van het besluit worden opgezocht en bestraft, overeenkom stig de onderrichtingen van artikel 6 tot 1 0 van de besluitwet van 2 7 October 1 939, uitgevaardigd om de bevoorrading van het land te verzekeren en gewij zigd door de besluit-wetten van 11 en 14 Mei 1940. 2de Vervolg. Ik en weet niet, toch geen oogen lijk ik en allemaal de meisjes er hadden in onzen tijd... deze had alzoo valsche, groene oogen Och... de oogen van de meisjes zijn modern geworden, wist ge dat niet? Tut, tut,... ze zag er mij een gesle pen ding uit. Zoo en wat wilde ze allemaal over mij weten hoe oud ik was Ja... en wat ge doet om uw kost te verdienen. Ah en vroeg ze niet of ik nog jong was Zeker... en of ge nog geen kennis had met een meisje. En wat nog Hoelang ge hier bij ons gehuisvest zijt, wie uw pa en ma zijn, en waarmede ge uw tijd doorbrengt ik zei dat ge 'n brave oppassende jongen zijt die altijd op uure en stond tehuis komt en altijd content met wat ik gereed maak... na tuurlijk zei ik niets van verleden Zondag dat ge tot een uur waart uitgebleven... Nogalwel, God weet wat 'n schade ge me daarmede deedt... nu zeg eens, goeie madame Strijfs, kendet gij die juffer Neen ze was van de stad niet ze moet van den buiten zijn en zelfs nog al ver van hier ik heb dien tongval en die gewestspraak nog gehoord, maar weet niet waar. Ze scheen toch niet verliefd zeker Dat kunt gij best weten; ze stelde toch verduiveld veel belang in u. Zuo!... ik ben blij dat ik die juffer niet ken, en zal er ook geen voet voor verzetten om te weet te komen wat een juffer zich wel voor mij zou kunnen inte resseeren... Goeie madame Strijfs... wilt ge nu mijn telegram geven... ik ben nieuwsgieriger om te weten wat daar in staat, dan naar dat wat ge mij verteld hebt Ja, ik weet wel dat ge gaarne met madameke Strijfs spot Zie hier is uw telegram.... Pol liep de trap op naar zijn kamer en scheurde het telegram open. Met stijgende verwondering las en overlas bij Ik ral u morgen voormiddag in mijn kantoor wachten, en u kennis geven van het testament van uw oom Heer Arnol- dus Kozijn dat u maar drie dagen na zijn begraving mocht kenbaar gemaakt wor den. Notaris Plaat, Veerstraat, 16, D.... Pol zat drie minuten lang stom en perplex geslegen door derr inhoud van dat onverwacht telegram. Hij dacht aan een mirakel, aan een fee, aan tooverij en 't was maar na den vierden minuut dat zijn gedachten terug uit zijn kop op hun plaats zaten en hij het telegram me thodisch en met klaarheid kon bedenken begrijpen, beoordeelen. Dus, primo, sprak hij luidop, moet ik me morgen voormiddag op het kantoor van Notaris Plaat in No 16, Veerstraat te Daanbieden... dat is een heel eindje van hier, en ik zal eens in den treinboek moeten kijken naar de vroege ireinuren.... secundo die nota ris gaat mij kennis geven v&n het testa ment van mijn oom Arnoldus, overleden en begraven over drij dagen.... Tertio als ik daar moet tegenwoor dig zijn, is het ontegensprekelijk een be wijs dat ik er als erfgenaam in vermeld ben... ik ga dus erven., hoeveel Quarto En dit testament is nagelaten door mijn oom Arnoldus Kozijn Laat mij nen keer denken wie of wat die brave heer mocht zijn dien ik nooit hoo- ren vernoemen heb.... Mijn vader heette Edward die is nu zeventien jaar dood evenals mijn beste mamake..,;, mijn va der had twee broeders Pol Kozijn, mijn peter die al tien jaar dood is en Evarist Kozijn, die in den oorlog gesneuveld is... van een heer Ar noldus Kozijn, als oom, heb ik niet de minste kennis!., enfin dat komt wel klaar; de grootste kwestie is dat die edelmoedige heer Arnoldus Kozijn mij bedacht heeft en naar ik hoop in alle edelmoedigheid... mischien heeft die goede man in extremis m'n letterkundige verzuchting naar 'n lapje rustigen grond gelezen en medelijden gehad!!... In alle geval, hij ruste in schoonen vrede en veel of weinig hij mag overtuigd zijn van mijn zeer dankbare en zeer blij de gevoelens. Dien avond was Paul een beetje ze nuwachtig; over den inhoud van het te legram zegde hij geen woord tegen zij ne hospita, en, voor den eersten keer sedert vele jaren, de juist uitgemeten som zijner uitgaven overschrijdend, permitteerde hij zich de luxe en 't ge noegen van een flesch bordeaux. Hij ging er zelf om in den winkel te genaan en, toen madameke Strijfs hem met die flesch wijn naar zijn kamer zag gaan, schudde ze haar kop vol moeder lijk spijt en jammerde Hij is verloren, die goeie brave jongen... anders zoo oppassend en spaarzaam, nu begint hij wijn te drinken te midden in de week O God tojh, die jonge mannen die jonge man nen zoo gauw verleid en bedorven Dien avond speelde Pol op zijn har monium een potpourri van alle straat deuntjes, en voor het sluiten een wilde muzikale fantazia... dit was na den laat- sten roomer geledigd te hebben. Toen sliep hij zeer vast in, zeer vredig en vyeugdig van art Des andrendaags rond tien uur belde Pol bij den Notaris te D.... aan be nieuwd voor wat hij erven ging en be nieuwd om de andere erfgenamen van oom Kozijn te zien. Mijnheer Kozijn lachte de vriendelijke notaris... aangename ken nismaking. Zeer vereerd, mijnheer Notaris... en Pol drukte de toegestokene hand. Gelief binnen te komen, mijnheer Kozijn... mag ik u een zetel aanbieden?., een sigaar?... een glas porto Te veel vriendelijkheid, heer No taris, zei Pol dankend... te veel vriende lijkheid Hij liet zich in een lederen clubze tel nederzakken. U vondt mijn telegram waarschijn lijk heel verrassend mijnheer Ko zijn Heel verrassend, menheer nota ris ;ik vond het een raadsel, zelfs nu nog. Ik geloof het uw verrassing zal crescendo gaan Hoezoo Wel ge zijt de eenige en alge- rneene erfgenaam van uw oom Arnol dus! Arnoldus U zegt Arnoldus Uw vaders eigen broeder Maar zijt u wel zeker dat... Dat... wat menheer Kozijn Ziet ge menheer notaris, mijn va der had maar twee broeders Pol en Evarist en beiden zijn lang dood. Excuseer uwe eene oom Pol, Fabricius Kozijn is gestorven, op 20 December 1921, uw ander Arnoldus,, Evaristus over enkele dagen.. Nadruk verboden. C't Vervolgt)]

De Volksstem | 1940 | | pagina 2