Stadsnieuws ÜO G. Z. J. M. J. t GODSDIENSTIG PAROCHIAAL NIEUWS ZONDAGMISSEN St Martinuskerk De HH. Missen hebben plaats te 6, 7, 8, 9 (Hoogmis) en fe 10 an i Zondag binst de Mis van 7 u. Algem. Communie voor den Mannenbond van het H. Hart. St Jozefskerk Uren der Zondagmissen 6, 7, 8,30, 9,30, en 11 u. Zondag 6 October, Rozenkrans-Zon dag plechtigheid der Gedurige Aan* bidding. 's Namiddags te 4 uur solemneel lof waaronder bijzonder sermoen door den Z. E. P. De Pauw, rector van het Sint Jozefscollege, en flambeeuwenprocessie. Vlaamsche lofzang door het volk. Dringend verzoek aan al de paro chianen lot de Heil. Tafel te na deren en het H. Sacrament te komen aanbidden. De leden van de Bonden van het H. Hart komen volgens hun sectie. I De mannen worden in groot aantal verwacht voor de flambeeuwenpro cessie. Kerk van O. L. Vrouw Bijstand (Mijlbeek) Eiken Zondag geschieden de HH. Missen te 6, 7, 8 en 9,30 u. (Hoog mis) Kerk van het H. Hart De Goddelijke diensten hebben plaats om 6, 7, 8 en 9,30 uur. Kerk van de EE. PP. Jezu'eten Zondagmissen voor de geloovigen 5,30,_ 6,30 en 7,30 u. Tivduiisn ter eere van. O. L. Vrouw van hfit H. Hart. Wordt dit jaar omvormd in een tridium van drie Zon dagen, nl. den 1 en, 2en en 3en Zondag van October. Zondag e.k. te 7,30 u. H. Mis voor de overledenen van de Aartsbroeder schap. Te 5 u. plechtig Lof en Ser moen door E. P. Alb. Van den Daele. Een beste gelegenheid om met Z.H. den Paus en geheel de Kerk een recht vaardigen en duurzamen vrede van Gods Darmhartigheid af te smeeken. Kerk der EE. PP. C?.pucien,en De godsdienstige diensten hebben plaats te 6, 7,30 en 9 uur. Kerk der EE. ZZ. Theresïanen Zondag 6 October, opening van het plechtig Triduum in het kader der no veen 1 -9 October) ter eere van de H. Theresia van het Kind Jezus. Te 6 u. 's avonds Lof en eerste sermoen over de christelijke familie in 't moderne leven. die eensgezindheid zou kunnen beko men worden. Hij stelt derhalve voor de stemming te verdagen. De h. Ortskommandant oordeelt dat er geen reden bestaat tot verdaging, tenzij politieke redenen dit zou trou wens aanzien worden als sabotage. Hij drukt formeel den wensch uit dat dit voorstel zou worden ingetrokken. De eerste stemming geeft 1 1 stem men voor M. Callebaut tegen vijf aan M. Rimbaut en vier blanco. De tweede stemming geeft 1 1 stem men aan Mw Gravez tegen negen blan- co's. De Heer Callebaut en Mevrouw Gra vez leggen den eed af. De openbare zitting wordt rond 9 uur gesloten. ZONDAGDIENST DER APOTHEKERS aangesloten bij de Nationale Pharmaceutiqiae Zondag 6 October Apotheek van M. De Kezel, Botermarkt. Voor de Mutualiteiten Zondag October, Volksverheffing, Korte Zoutstraat. GEMEENTERAADSZITTING VAN 3 OCTOBER 1940 De zitting gaat door onder voorzit- terschap van M. Deprez dd. burge meester. In de zaal bemerken we de Heer Ortskommandant en enkele offi- J eieren van de bezettende macht. Bij den aanvang der zitting wordt M. Bocqué aangesteld als gemeente raadslid in vervanging van M. Albert D'Haese, ontslagnemend lid. Het bijzonderste punt der dagorde behelst de benoeming van twee schepe nen in vervanging van M. Bergman en M. De Stobheleir, wier bediening tijde lijk was waargenomen door M. Calle- j baut en Mw Gravez. Er worden drie kandidaturen voor gedragen, die van M. Frans Callebaut, van Mw Gravez en van M. Rimbaut. M. Bocqué trekt de aandacht van den raad op de diensten aan de stad bewezen door de twee dienstdoende schepenen die deze bediening hebben aanvaard in bijzonder moeilijke- om- f standigheden. Hij vraagt van een een parige temming uit te brengen in het belang van de Aalstersche bevolking. Vooraleer er tot de stemming wordt overgegaan laat de Heer Ortskomman dant opmerken dat een verordening be staat van de Duitsche legeroverheid die verbiedt aan personen die een verant woordelijken post bekleedden en deze hebben verlaten, eene politieke activi- teit aan den dag te leggen. Hij ver- j /et zich derhalve tegen de deelneming aan de stemming door de Heeren Ni- j chels en De Stobheleir. Deze Heeren verlaten de zitting. De Voorzitter vreest dat de eensge zindheid door M. Bocqué gewenscht niet zal bereikt worden. Hij meent dat door afspraken tusschen de groepen! BRAND VAN DE «GEORGIE i> IN DEN NACHT VAN 14-15 Sept 1940 Hieronder laten wij een relaas vol gen over het optreden van onze stede- iiike brandweer bij den brand in de Georgie. Dit verslag komt begrijpelij kerwijze wat laattijdig, daar ons blad slechts op i October opnieuw versche nen is. Het loont evenwel de moeite eens na te gaan hoe koen en dapper onze pompiers zich bij deze ramp ge dragen hebben. Een Engelsch vliegtuig vloog enkele malen boven de stad. Bommen vielen en de elektrische bel der brandweer ging aan 't rinkelen. 't Was 23.55 u. In den donkeren nacht spoedden zich onze brandweermannen naar het arse naal om enkele oogenblikken nadien met volle getuig naar de plaats van het onheil uit te rukken, enkel van hun plicht bewust, zonder zich af te vragen of het gevaar uit de lucht verdwenen was. Een politieman had gezegd 't Is op den Tragel Daar gekomen bleek het rap dat een groot gedeelte van de «Georgie» in brand stond. Vlugge in spectie van den overste die reeds zijn bevelen geeft De motorpomp aan de Dender Twee lijnen van 70 Een man werd opgezonden om de 2de auto den brand te doen aanvallen langs ue Gheeraerdtsstr.En dan naar 't vuur. Doch welke moeilijkheden Een lan sier klautert op een ladder, springt van net eene dak op een nog hooger dak, doorloopt de kornis f. n vindt er een dak raet steile helling hij komt terug «L. 't is onmogelijk De overste die met een oogslag een beeie opslagplaats van munitie ontdekt had in een zaal juist neven den brand, en er het gevaar had van ingezien, snaswt toe Het moet Dan maar terug, dak op, dak af, klimmen en glij den en langs een nieuwe kornis tot aan het vuur. Hulp-lansiers en brandweer mannen volgen nu den acrobatenweg en bestrijden met voilé kracht den gewel digen gloed. Een tweede forsige lans wordt eenige meters verder opgesteld, op een gevaarlijke plaats, misschien, maar doeltreffend, want nu weet de overste dat de ontzaglijke munitiedepot niet springen zal. Zoo werd aan onze stad een ramp vermeden waarvan de gevolgen verschrikkelijk zouden ge weest zijn. De brand zelf echter woedt voort. De tweede afdeeling heeft reeds een machtige pomp op de stadswaterleiding opgesteld aan den ingang van de fa briek in de Gheeraerdtsstr. Zoo de aan val hier gemakkelijker was daar hij op het gelijkvloers geschiedde, zoo was het blusschen zelf des te moeilijker.Hier werd gewerkt met 4 lijnen van 45 mm. én het was noodig want benevens het branden van katoen, van wol en van al wat brandbaar is in een spinnerij, zat het vuur ook in het dakwerk; beter ge zegd achter het plekwerk der lange reien schuine fabrieksdaken waar het vuur verraderlijk in voortkruipt om zich plots 20 m. verder te veropenbaren. Van alle kanten met taaie wilskracht bestreden moest het hevige vuur dat in tijd de lucht rood verfde, het onderspit delven. Binst dien tijd was de Heer Orts kommandant met zijn staf ter plaatse verschenen evenals met de andere te Aalst verblijvende Duitsche officieren. Voorzichtigheidshalve, om wille der aanwezigs munitie had hij de bijge voegde Duitsche brandweer van Gent opgebeld. Deze mocht echter onver richter zake tèrugkeeren daar de brand weer van Aalst het vuur meester was. Ook de hoofden van politie en de rijkswacht kwamen ter plaatse. Het was rond 5.30 u. dat de brand weer naar het arsenaal terugkeerde. Het zal niet te veel gezegd zijn te be weren dat onze brandweermannen die onder de leiding staan van bevelhebber De Hert eens te meer bewezen hebben opgewassen te zijn voor hunne zware taak. Alle gevaar trotseetend hebben onze vrijwillige brandweermannen hunnen grooten plicht gekweten en hebben de stad van een groote ramp gespaard. REPORTER. EENIGE UITTREKSELS UIT HET VERKEERSREGLEMENT art. 5 De weggebruikers moeten on middellijk géVolg geven aan de vorde- ringen van de bevoegde agenten. Zij moeten zich voegen naar de aan wijzingen van de verkeersteeker^s door de overheid in voege gebracht. Wanneer de weggebruiker stilstaat, moet hij zich voeden naar de mondelingsche bevelen gegeven door den bevoegden agent. art. 6 De weggebruikers moeten blijven stilstaan gedurende den tijd die noodig is pm de politie-of toezichts- maatregelen te vervullen. art. 7 De weggebruikers die een ongeval veroorzaken of daartoe aanlei ding gegeven hebben zijn verplicht hun ne medewerking te verleenen of aan de slachtoffers hulp te bieden zelfs indien hun geen schuld kan geweten worden. Indien een agent van de overheid het ongeval niet heeft kunnen vaststellen moet de bestuurder van het voertuig aan de naastbijgelegen politieoverheid of uiterlijk binnen de 24 uren, aan de poli tieoverheid van zijne woonplaats inken doen. Art. 20. De wielrijders zijn gehouden te rijden op de rijwielpaden aangewezen door eene blauwe ronde schrijf met hier op een wit rijwi.el afgebeeld. Zij mogen de rijwegen slechts gebruiken wanneer de openbare weg geen velopad heeft, maar alsdan moeten zij uiterst rechts rijden en de één achter d© ander, art. 5 7/4 Hef is de weggebruikers verboden door te breken een op marsch zijnde legertroep.een le gertrein, een groep van op rij gaande scholieren en vergezeld van een leider, een lijkstoet, een stoet die uitgaat met toestemming van de plaatselijke over heid. Art. 85 voor wat aangaat de ver lichting deze is steeds v. toepassing maar het licht moet zoodanig gedempt zijn dat het slechts eene kleine lichtstraal geeft t.c.z. om opgemerkt te worden door andere weggebruikers. HET ROODE KRUIS TE AALST VRIJWILIGE ARBEIDSDIENST DOEL Als men door ons land reist, kan men onmiddellijk het doel begrijpen dat de Vrijwillige Arbeidsdienst beoogt. Eener zij ds werden er gewesten door den oor log verwoest, steplen vernield, banen beschadigd, bouwlanden door oorlogs tuig schade berokkend, dorpen van noo- dige arbeidskracht beroofd, enz... An derzijds keeren tallooze jonge mannen: van het leger of vgai hun droeven vluch- telingentocht terug. Vol verwachting j kwamen zij thuis, doch vinden geen werkgelegenheid en loopen gevaar den i moed te verliezen. Elkeen, die ten spijt van alles, ar beiden wil en samen met andere jonge Belgen tot het grootsch werk van 's land wederopbouw wil bijdragen, zal als nrbeidsvrijwilliger, in onze kampen vol gaarne v/orden aanvaard. De jonge mannen zullen er, benevens nuttig werk,ontspanning, georganiseerde open lucht vinden. De kampen zullen hen weer aan den arbeid gewennen en aldus hun kansen tot hertewerkstelling verhoogen. Gedurende hun verblijf in j het kamp zal onze plaatsingsdienst hen tevens een betrëkking trachten te vin- Onafgebroken zet het Roode Kruis zijn werking voort, steeds bereid hulp te bieden zoo bij dag als bij nacht, hier wonden verzorgende, daar troost bren gende. Onze opzoekingsdienst ontving tot heden 182 bedankingen van partikulie- ïen en ook van afdeelingen. De provin ciale inspecteur van het Roode Kruis De Heer Caron feliciteerde den Heer Voorzitter voor het reeds geleverd werk en de organisatie der verschillende diensten die als model mag aangewezen worden. De nieuwe dienst het verzenden der pakken aan krijgsgevangenen werkt regelmatig en als volgt de pakjes wor den gewogen, geopend, adres van af zender en bestemmeling nagezien, in houd er opgeschreven, 'n briefje met naam van bestemmeling en afzender en inhoud wordt er ingestoken, daarna toe- genaaid gestempeld «gekontroleerd». Nu wordt een fiche opgemaakt en een lijst in 't dubbel waarvan een exemplaar aan de verzending toegevoegd wordt. De pakjes worden in groote postzakken verzonden, die de postmeester ons met de meeste bereidwilligheid bezorgt. Sinds er pakjes verzonden worden, ont vingen we meer dan 2000 pakjes, en nu van 1 30 tot 1 65 per dag. Wij hebben 't genoegen U te mogen melden dat het Hoofdbestuur van het Roode Kruis van Belgie in overeenkomst r.iet de militaire overheid aan de locale afdeelingen toelating geeft voor de maand OKTOBER volgende pakjes in ontvangst te nemen. 1. Voor alle gevangene militairen in Duitschland 1 pak van 1 kgr. 2. Voor al degenen die geen beroeps militairen zijn 1 pak van 5 kgr. in 't bizonder kleedingsstuken als onder goed schoenen enz.... Nota Van af heden kan men ook geld opsturen aan de krijgsgevangen in Duitschland langs de Nationale Bank van Belgie. Wie hierover meer inlich tingen verlangt wende zich tot ons bu reel Keizerlijke plaats 1 7 of tot de Na tionale Bank. Wij herrinneren U dat voor wat de Pakketten dienst betreft de militairen der klasen 1939 en 1940 aan het aktie- ve leger geassimileerd worden. Lessen Rond 15 OCTOBER zullen de lessen van het Roode Kruis voor het bekomen van het diploma van ambu lancier en ambulacierster aanvangen. De lessen zullen zoodanig geschikt worden dat niet tegenstaande de lichtdemping iedereen de lessen zal kunnen volgen. Van heden af kunt ge U laten inschrij ven op onze bureelen. Het programma der Wintermaanden is in voorbereiding en zal nogmaals de uitwerking zijn onzer spreuk «DIENEN» ten bate van ons volk. A. C. B. VOORWAARDEN tot AANNEMING Zij zijn zeer eenvoudig. Het volstaat van 1 8 tot 25 jaar oud en ongehuwd te zijn, een goede gezondheid te genieten en zonder werk te zijn. Bij zijn intrede ral elke deelnemer de verbintenis op zijn woord van eer onderteekenen naar zijn beste vermogen te arbeiden en de tucht van het arbeidskamp te eerbiedigen. INRICHTING DER KAMPEN De kampen omvatten 20 tot 40 le den. De duur van het werk zal 5 tot 6 u. per dag bedragen. Dagelijks zullen er sport, voordrach ten ontspanningsbijeenkomsten worden ingericht. De deelnemer» ontvangen kosteloos 4 maaltijden per dag. zij zullen in slaap zalen worden ondergebracht. Zij zullen een geringe dagelij ksche vergoeding ontvangen. Elke deelnemer zal, ten einde zijn kleeding te vrijwaren, voor den duur van de kamperiode, een blauwkleurige linnen vest en broek en een paar sanda len ontvangen. Bij den aanvang van de kampperiode en éénmaal per week heeft een medisch onderzoek plaats. Al de deelnemers zijn bovendien te gen ongevallen verzekerd. De Dienst voor Arbeidsbemiddeling', K attestraat, 1 1 te Aalst, kan inlichtingen hieromtrent verschaffen. MEISJE VAN EEN VERDRINKINGS DOOD GERED Een meisje uit Moorsel, Lea De Rid der, 1 7 jaar oud, kwam op de Boude- wijnkaai in botsing met een wielrijder en kwam terecht in een Dender.Robert Troch, machinist aan spoor, aarzelde peen oogenblik, sprong in het water en slaagde erin, met de hulp van twee agenten de drenkelinge te redden. Het meisje kon huiswaarts keeren. IN 'T LAND VAN RIEM ONTWIKKELINGSAVOND. Ondanks de huidige omstandigheden zet 't Land van Riem onverpoosd en in de mate van het mogelijke, zijn werking j voort. Gedurende de lange winterperio de, die voor de deur staat, zal deze Ver- eeniging, verschillende ontwikkelings avonden inrichten. Toekomende week, op Dinsdag 8 October, te 8uur zeer stipt in het lokaal van 't Land van Riem, Groote Markt, zal de Heer De Rauw Raf. medelid, een causerie houden over een onzer groote Vlamingen HUGO VERRIEST, zijn le ven en werk. Achteraf, op een nog na der te bepalen datum, zal Heer Rumes Roger, een lezing houden over Guido Gezelle, met voorlezing uit zijn werk. Alle vrienden en sympathiseerenden, alsook alle belangstellenden worden vriendelijk op deze leerzame avonden uitgenoodigd. MARKTPRIJZEN MARKT VAN 5 OCTOBER 1940 Roomboter per Ko. 32.50 fr. Hoe- veboter 30 fr. Kiekens, 't koppel 40-50 frank. Konijnen per Ko 13 fr. Rundvl. met beenen 24 fr.Rundvl. zonder b. 28 fr. Biggèns ter markt 105, Het, Koppel 550-650 fr. De Dames van Maria van het kloos ter te Aalst bevelen in Uw HH. Missen en gebeden aan, de ziel van hun gelief de Medezuster MERE EMERENCE (Aline Louise D'HalIuin) Koorzuster-Jubilaresse overleden den 3en October 1940 in den ouderdom van 80 jaar en na 60 jaar kloosterleven. Versterkt door de HH. Sacramenten De plechtige Lijkdienst, gevolgd van de begrafenis zal plaats hebben Maan dag 7 October te 9 u. in de Kapel van het Klooster. R. I. P, VOOR TGONEEL- EN ANDERE KUNSTVEREENIGINGEN Wij wemshert er de aandacht van de besturen van tooneelmaatschappijen en van andere kunstgroepeeringeir op te vestigen dat een vast medewerker aan De Volksstem» zich za! gelasten met verslagen en critische bijdragen betref- lende' hun vertooningen en artistieke prestaties. Dienvolgens zal het vanwege ge noemde vertenigingen en buitenstaan de personen overbodig wezen, ja vol strekt nutteloos, ons copij van dien aard ter opname in te sturen. De hh. bestuursleden gelieven hun leden hiervan op de hoogte te brengen en dezen maatregel in acht te nemen. TOONEELLEVEN IN ONZE STAD Opvoering van het tooneelwerk HET LEVEN BEGINT De Koninklijke Tooneelmaatschap- pijen 't Land van Riem en De Ca- tharinisten hebben, in een heerlijk po gen, het aangedurfd in deze onzekere tijden, het tooneelleven in onze stad te rug te doen herleven. Op den drempel van het nieuwe too- neelseizoen 1940-1941 werd een buiten gewone gastvoorstelhng gehouden. Al hoewel een vreemde liefhebbersgroep, op uitnoodiging van beide tooneelver- cenigingen, de vertooning verzorgde, moeten we toch deze poging tot herle ving van het kunstleven in onze stad, met volle borst toejuichen. Inderdaad, nu we in een periode komen te staan van herwording, van een nieuwe ordening, van een nieuw leven, moeten de beide zoo gunstig gekende vereenigingen *t Land van Riem en De Cathari- nisten van harte gelukgewenscht wor den, omdat zij, die, laat ons openhartig zijn, steeds konkurreerend over el kander hebben gestaan, in dezen nieu wen tijdsgeest, de strijdbijl hebben be graven en saam Je handen in elkaar hebben gelegd om in eendrachtig samen werken en streven, de tooneelspeelkunst in de stede en later wellicht er buiten, terug te doen bloeien en te doen genie ten door ons volk.Ons Vlaamsche volk dient meer kultureel opgetild en de too neelspeelkunst is daar wel een der ge schikte factors voor. Deze vermake lijkheden hebben, sinds ettelijke jaren rteds, een definitieve plaats in ons hui selijk leven ingenomen, zij eischen dan ook, juist omdat zij een niet te versma den onderdeel van ons bestaan en levenswijze vormen, een zeer gewettig de aandacht. Sinds eeuwen is het tooneel erkend om zijn opvoedkundige wa^i'de en derhalve mogen dan ook de tooneel- kringen worden bestempeld als de dra pers eener kultuur.Het verheugt ons dan ock ten zeerste dat, in dezen tijd van nervositeit, beide hoogervernoemde kringen de handen aan den ploeg heb ben geslagen en aan 'twerk zijn getogen. Hun eerste zwak, Iaat ons maar zeg gen scnuchter pogen, is dan ook op schitterende wijze beloond geweest. Dit weze hun een spoorslag om nog meer en beter en we verheugen ons reeds bij voorbaat over het feit dat we misschien weldra zelf deze kringen aan 't werk zullen zien. Vriendenbond der Hoofdrederijkers kamer van Waasland De Goudbloem van St. Niklaas heeft dus in opdracht van 't Land van Riem en De Ca- tharinisten op Zondag 29 September in 't Vlaamsch Huis, een buitengewone gastvertooning gegeven van Fédor's zielkundig werk HET LEVEN BE GINT (Meisjes-Gymnasium). Laat ons terloops opmerken dat de Goud bloem met dit werk den eersten prijs bekwam in den provincialen wedstrijd vóór tooneel, seizoen 1939-1940. Voor het doek ging, richtte Heer Rumes Paul, Voorzitter van 't Land van Riem in naam der beide inrichten de Kringen, een hartelijk woord van welkom tot de goed gevulde zaal err dankte levens in gepaste bewoordingen Vriendenkring». HET LEVEN BEGINT is een diep zielkundig gebeuren een stuk waar zielstoestanden, enggeestig- heid, het beginnende leven," maar ook breede begrijpende opvattingen regel recht tegenover elkaar staan. Door gansch het werk loopt de leiddraad van een stillen zielestrijd, een tragedie die reeds vat heeft op een jong beginnend meisjesleven. De handeling van het stuk speelt zien af in een Meisjesgymnasium. Het geeft ons een beeld van het leven irr deze school met zijn leeraars en leera- ressen en leerlingen, zooals dat daar en wellicht overal in alle scholen gelijk schijnt. Het spel was geen fantasie het was werkelijkheid wat men te aanschou wen kreeg. De verschillende figuren en karakters werden met brio vertolkt.Het stuk werd vlot gespeeld en alle acteurs en actrices mogen er op bogen een kunstprestatie te hebben voor het voet licht gebracht. De Vriendenkring uit St. Niklaas mag fier terugblikken op het geleverd werk en zij mag er van overtuigd zijn dat on ze tooneelbezoekers een heel gunstigen indruk van hun prestatie zullen medege dragen hebben. Riemeis en Catharinisten, gaat voort op den ingeslagen weg- stelt beide dit schoone, dit edele doel voor oogen de zedelijke, de kultureele opbeuring van ons Vlaamsche Volk. Met innige samenwerking bereikt gij dit verheven doel. J, D. B.

De Volksstem | 1940 | | pagina 3