EEF ERGENS ZONG EEN VOGEL I •favjJi'i.' ROOD KRUIS VAN BELQIE - -- Een vrachtauto botst op tram te Mechelen Het bevolkings vraagstuk VOOR DE GETEISTERDEN Vrouw doodgereden te Zefp -Li I I Vrijdag 11 October. Maria's God delijk Moederschap (Ecce Virgo). Gloria. Credo. Prefatie In Festivitate Luik behalve de Kathedraal Kerkwijding der geconsacreerde Kerken (dubbel Ie klas met gewone Octaaf). Wit. Zaterdag 12 October. Mis van O. L. Vrouw (Salve). Gl. Geb. 2e v. d. H. Geest 3e v. de Kerk of den Paus. Pref. ««In Veneratione Requiem en Votief- missen toegelaten. Mechelen H. Gummarua (dubbel). Luik (behalve de Kathedraal) Ma ria's Goddel. Moederscap (dub. 2e kl.) Gent H. Gerardus (dubbel). HET WERKTERREIN VAN HET Afdeeling CF.ERAARDSBERBEN. De behoeften aan kunstmest in ons land. In de Zondag 6 dezer gehou den verandering van de Vlaamsche landbouwkundige Ingenieursvereeni- ying, werd tot voorloopig leider der Kunstmeststoffenkommissie benoemd, de h. Van der Rieten, Galgeveldstraat, 39. Merksem. In een eerste bespreking werd vast- yesteld. dat ter dekking van de binnen- landsche behoefte aan stikstofmeststof fen. ongeveer 30.000 ton zuivere stik stof zal noodig zijn; aan phosphoor zal meer dan 70.000 ton superphosphaat, 14 t.h., meer dan 20.000 ton calcium- phosphaat en meer dan 100.000 ton rhomasmeel worden verlangd. Aan potasch zal noodig zijn 30.000 ton. Het geslacht der voetgangers sterft uit. De beteekenis van de fiets js in Duitschlnnd sinds het uitbreken van den oorlog nog belangrijk grooter geworden Men schat dat ongeveer 21 inillioen fietsers per dag gemiddeld 255 kilome ter. dat is 76.5 miljard kilometer per jaar afleggen. Den Duitschen fietsers rtnan op het oogenblik 403.000 krn. rijweg ter beschikking en wel 191.000 kin. gemeentelijke en 212.000 km. rijkswegen. De gemeentelijke rijwegen worden gemiddeld door 15 millioen en de rijkswegen door 2 tot 3 millioen fietsers per dag gebruikt. Op 100 weggebruikers telt men in Duitschland 60 tot 65 fietsers. 20 tot 25 auto- en motorrijders en 10 tot 15 voetgangers. De ontwikkeling van het verkeer per fiets is aanzienlijk toegenomen door het op groote schaal aanleggen van bijzon dere rijwielpaden, alsmede door in- nustrieele maatregel als beperking van het aantal types rijwielen, die in serie gebouwd kunnen worden. De aanstelling van den nieuwen Aartsbisschop van Parijs. In de ka thedraal Notre-Dame te Parijs had Zon dag do plechtige aanstelling plaats van Monseigneur Suhard tot aartsbisschop van ,:>ar»js. Mr Suhard was vroeger Aartsbi«schop te Reims. De Tabftkoogat. De tabak in Vlaanderen is opperbest gelukt en de voortbrengst van dit jaar is wel het dub bel van het vorige. Daarentegen is de Semois oogst erg mislukt en bereikt amper het vijfde van de vorige productie. De nieuwe Rector arm de Kath. Uni- era it ei t v«m Rijsel. Kanunnik Dele- phine werd zoopas benoemd tot rector ann de Kath. Universiteit te Rijsel als opvolger van Mgr. Lesne. 1. DE KANTIEN. Bij den aanvang van den oorlog zijn er veel menschen op de vlucht gedreven. De cene op bevel, de overige zijn van schrik gaan loopen naar Frankrijk. De toeloop van volk was zoo groot aan de grenzen dat er weldra streng verbod kwam nog in Frankrijk te treden. Die menschen ouders en kinderen, werden doolaards die over geene verkeersmid delen oesch-kten. brutaal op de baan ge dreven en blootgesteld aan alle slag van ontberingen. Met gansche ploegen trok ken ze door onze stad. afgemat, ziek verhongerd en bijna geen kleederen aan net lichaam Voor deze ongelkukigen nchte het Roode Kruis met de mede werking van de kajotsters een kostelooze kantien in. Grootestraat N" 5. Meer dan I 300 van deze lieden werden daar ge middeld dagelijks ondersteund en ge voed. De gekwetsten werden er ver pleegd en waren zoo in staat terug den Kaivariebcrg op te trekken. Mochten ze overal een Rood-Kruisafdeeling aan treffen Het moet hier terecht bekend gemaakt worden dat dit alles zich heeft kunnen verwezenlijken dank aan de milde tusschenkomst van het Centraal Comiteit. 2. HET MILITAIR HOSPITAAL. Een transport van talrijke zwaarge- kweste soldaten werd door de Duitsche overheid in ons burgeiijk hospitaal over- ebracht. Na eenige weken verhuisden de duitsche soldaten, en 25 belgische ge- kwesten werden aan de zorgen van het Rood-Kruis toevertrouwd en hun onder houd viel zoo ten laste van onze instel ling. die regelmatig aan het hospitaalbe- stuur de verblijfkosten betaalde. Vijf dezer jonge menschen zijn hier ongeluk kiglijk gestorven. Vier. welke op het slagveld een been verloren hadden wer den na eenige weken naar het Centraal Rood-Kruis van Brussel overgebracht om een kunstmatig been te bekomen. Een Bruggeling wier linkerarm afgescho ten was werd insgelijks naar Brussel ver voerd Heden nog verblijven er 4 solda ten vor rekening van hfet Rood-Kruis in ons Hospitaal. 3. HET INLICHTINGSBUREEL De jongelingen en krijgsgevangenen in Frankrijk verblijvende, leverde wel- dra groote bekommernissen aan ouders en bloedverwanten. De bedroefde Geeraardsbergsche moeders namen hun toevlucht tot het Rood-Kruis. die in de Audenaardschestraat. 3, een kosteloos inlichtingcbureel tot stand bracht. Een ieder erkende de noodzakelijkheid onze jongens in Frankrijk te gaan opzoeken cn per autocar terug te brengen. Zulks was nochtans niet het werk van het Rood-Kruis. Er diende daartoe een spe ciaal comiteit tot stand gebracht en het Rood-Kruis gaf aan voornoemd comi- tcit de totale opbrengst van de cinema- vertooning gegeven in het Volkshuis. 4. DE KLINIEK. Veel der teruggekomen jongelingen waren uitgeput en vergden gehospitali seerd te worden. De overige waren door h<\\c kwalen aangetast en moesten dage- j lijks verpleegd worden, daartoe werd ingericht 4 I* Een kostelooze verpWgfngsdienst. door de verpleegsters .van bet Rood- Kruis. alle dagen van 4.30 tot 6 uur. ir. de Kliniek, ingang Meerscjistraat, 2. 2* Geneeskundige raadplegingen door een geneesheer, alle dagen van 4,30 tot 6 uur in hetzelfde lokaal. 3' In voorkomend geval kosteloos verblijf en verpleging in de Kliniek. Daar dit alles veel uitgaven veroor zaakte. hebben De Volksvrienden.» het gelukkig gedacht opgevat deze vertoo ning ten voordeele van ops Rood-Kruis te geven, voor het welke yij bun een hartelijken dank toestur^p. Medegedeeld. Aan het arrondissementscommissari aat te Mechelen. had Dinsdagmorgen, rond 10 uur. een geweldige botsing plaats tusschen een tram en een vracht auto waarbij drie personen verwondin gen opliepen. De aanrijding was zoo hevig, dat het tramrijtuig dwars over de sporen kwam testaan. Rond gemeld uur kwam een tram der lijn Keebergen. bestuurd door Frans Serneels, Wonende Duivestraat, 8, te St. Katelijne-Waver. uit de richting van de Groote Markt langs de Kardinaal Mer- cierplaats gereden en wilde aldaar ver der naar het Station rijden. Op hetzelf de oogenblik kwam van de Schuttersvest een zware vrachtauto aangereden en moest langs de Hendrik Speeckvest zijn weg vervolgen. Waarschijnlijk door een misrekening kwam het logge voertuig tegen de voorkant terecht, dat gedeel telijk weggeslagen werd en de tram dwars over de sporen deed schuiven. Door den geweldigen slag werd de tram bestuurder met het hoofd tegen de tram geslagen en liep verwondingen op. De tramontvanger. Leonard Van Herck, van rremeloo, werd tusschen de zit- plaatsen gerukt en bekwam eveneens I verwondingen aan arm en hand. Een brievenbesteller, die op het rijtuig had plaats genomen kreeg een geweldigen duw en viel herhaaldelijk in bezwijming. Dr. Gillis werd dadelijk ontboden en verschafte de gekwetsten de beste hulp. Over den toestand van den brievenbe- i steller kon nog geen uitspraak gedaan worden. Politieofficier Bovens kwam ter plaatse. Een Bmsselsch dagblad deelt volgen de cijfers mede. die het centraal statis tiek ambt ontving, in verband met den brevolkingsloop in ons land geboorten 126.3-57; sterfgevallen 116.293 het zij een overschot van 15.864 of 1,9 per duizend. In 1939 is de bevolking slechts in vier provincies toegenomen. Met namelijk m Antwerpen 5 per duizend in Oost- Vlaanderen 3.6 per duizend in West- Vlaanderen 4,95 per duizend en in Lim burg 10,25 per duizend. Het sterftecijfer in 1939 was het grootste sedert 1931. en moest-gunstig- ste koëfficient. waren in Limburg 10.78 per duizend en in Antwerpen 11,27. Ongunstig waren Henegouwen met 15.33 per duizend en Namen met 15,40 per duizend. Kenschetsend is ook dat de vijf groo te agglomeraties van het land samen een vierde van de bevolking onder hun inwoners tellen. In deze groot-steden waren de ge boorten betrekkelijk laag 1 7,59 t.h. van de totale bevolking wijl het sterfte- koëfficient tamelijk hoog was 25,67 van de totale bevolking. Gedurende het afgeloopen jaar zag de Antwerpsche agglomeratie haar be- \olking met 2000 inwoners verminde ren wijl Brussel een vermindering boek te van 500. Voor de hoofdstad was er een stij ging in de buitenwijken te noteeren. steld of de facturen van de uitgevoerd* herstellingen bewijskracht zullen hebben voorgeleden schade. Dat zal inderdaad het geval zijn, doch er zal een strenge kontrool worden uitgeoefend. Men weze dus gewaarschuwd. De formulieren ma ken daarvan overigens ook melding. DE ZITDAGEN VAN DE PROVINCIALE KOMMISS A RISSEN De zitdagen van de provinciale kom- missarissen zijn als volgt Brabant In genieur Haesaerts, Nijverheidsplein, 23 Brussel, Woensdag van 9 tot 12 en van 3 tot 6. Antwerpen Vergeynst. 24. Meir, Woensdag van 9 tot I 2 en Vrij dags van 2 tot 7. Limburg. Prof. Van Cauteren, Martelnrenlaan, 40. Hasselt. Woensdags van 2 1/2 tot 5. Later zal nog een .weeden zittingsdag worden be kend gemaakt. Oost-Vlaanderen Cou- terman. St. Pietersnieuwstraat, 55, Gent Vrijdags van 9 tot 12. Later zal nog een tweeden zittingsdag worden bekend ge maakt. West-Vlaanderen. De Meyere, Doornikstraat, 63, Kortrijk, Maandags van 10 tot I 2 en van 2 tot 6. ►if 's Namiddags ging vrouw Van Aver maet, wonende Kouter te Zele op bood schap. Ze wilde de Kouterstraat over steken doch wachtte een oogenblik om een auto te laten doorrijden. Toen deze voorbij was begaf ze zich op de straat daar ze niet had opgemerkt dat een zware vrachtwagen uit de andere rich ting kwam. De geleider hiervan had niet eens den tijd om te remmen daar de vrouw zich juist voor den wagen bevond. Met volle geweld werd de vrouw gegTepen en ver dween onder de wielen van den vracht wagen ze bleef roerloos liggen. Oogge tuigen snelden het slachtoffer ter hulp en droegen het een naburige woning binnen, waar een geneesheer onmiddel lijk werd bijgehaald. Geneeskundige zorg mocht echter niet meer baten daar dr vrouw vrijwel op slag dood bleef. In verband met de maatregelen voor de verleening van voorschotten aan ge- teisterden met het oog op het herstel wordt ons verzekerd door den dienst van het Kommissariaat-Generaal voor den Wederopbouw dat weldra ook maatregelen zullen worden genomen ten bate van de schippers. Deze kategorie burgers heeft er zich over beklaagd dat het desbetreffende besluit geen rekening heeft gehouden met hun gevallen. Het spreekt van zelf dat het hier een regeling aangaat die afzonderlijk zou worden ge troffen. Het staat vast dat de schippers, die aan hun booten schade hebben ge leden, wier booten gezonken zijn en moesten gelicht worden, ook van de kredietvoordeelen zullen kunnen ge nieten. Binnen zeer afzienbaren tijd zal een besluit in het Staatsblad verschij nen dat aan de schippers voldoening zal schenken. Anderzijds is gebleken dat op som mige plaatsen groepeeringen van geteis- terden of beroepsvereenigingen zoowat het monopolium wenschen te verkrijgen of hebben verkregen om de formulieren in te vullen die moeten worden gestuurd aan de financieele inrichtingen welke de voorschotten uitbetalen. Hier moet dan worden voor betaald en bovendien is er gemeld geworden dat in een Waal- sche stad wordt voorzien dat nog een kommissie zal moeten worden afgestaan op het voorgeschoten bedrag. Dergelijke regelingen zijn niet toege laten. De formulieren zijn te bekomen bij het gemeentebestuur of bij de pro vinciale kommissarissen. In geen geval mag voor deze hulp betaling worden ge- eischt. Door geteisterden is ook de vraag ge- DOODFLUK ONGELUK TE HEKELGEM Op den Brusselschen steenweg ter hoogte van de herberg ..Den Been» te Hekelgem. had een zwaar verkeerson geval plaats, dat vermoedelijk het leven aan het slachtoffer zal kosten. De 19 jarige dienstmeid A line Lee mans, geboren te Meldert en wonende in de voornoemde herberg, wachtte op het tramspoor, ten einde het druk rij- verkeer, dat steeds aldaar heerscht te laten voorbijrijden. Een personenauto met aanhangwa gen, van J. De Becker.uit Brussel,kwam op dat oogenblik uit de richting van Brussel gereden. Door voor een ander voertuig, dat uit een zijstraat den groo- ten weg opreed te willen uitwijken. Kwam de auto met aanhangwagen op het tramspoor terecht. Daar werd Leemans met volle ge weld door den aanhangwagen gegrepen jen vreeselijk aan het hoofd gewond. I Onmiddellijk snelden toeschouwers j ter hulp die het slachtoffer in Den Beer» binnendroegen. Na eerste ver- zorging werd Leemans met een Roode Kruisauto naai een ziekenhuis te Aalst overgebracht, waar een schedelbreuk vastgesteld werd. Men wanhoopt het slachtoffer te kun nen redden. Het voertuig werd zwaar beschadigd JEF SCHEIRS -I 934 4de Vervolg. De weg was rustig en stil enkel een paar fietsers en eenige voetgangers ont moette hij een enkele auto. vrachtwa gen. noch traktor in de baan alleen *n vangsehokkrndr driewielkar met een bi eed trekpaard ervoor. De man op de kerre. en de enkele menschen langs den weg hadden alle maal in 't voorbijgaan goeien dag gegroet. als zagen ze in hem een oud be kende. Hoe dichter hij het dorp genaakte, des te grooter werd zijn nieuwsgierigheid om zijn huis te zien en diens inhoud soms kon hij het zelf maar moeilijk ge- looven en dacht het hem. dat hij ge droomd had.... 't L wonder, oprecht wonder, en *t eigenaaidigste van heel dit voorval is wel het echt romantieke van dit voor val. .v 't is zoo iets om aspirant roman ciers rn novellenschrijvers te doen wa tertanden of liever wat mij nu rverkomen i», veel ecrdci het doodge woon versleten onderwerp en afgezaagd van hen.... natuurlijk.... denk eens goed: Gisteren was Pol Kozijn een arme bu- reelbediciide. vandaag erft hij een for tuintje vsn een doodgewaanden oom die ergens in Amerika zal gezeten heb ben... hij heeft een huisje... geld... en wat moet er nu nog bijkomen om volle dig te zijn tTouwen met... halt Pol!.. Nu wordt ge zelf gewaar dat het als ro man noch novele. niet origineel noch rijk van vinding is... integendeel een heel vulgair onderwerp... Maar t is in alle geval toch een ver- duivelsche mooie historie als men dat in werkelijkheid beleeft en ondervindt... en dat zoo iets aan mij. Kozijn, ging te beurt valient... Enfin ik dank duizend maal het goede noodlot en mijn braven oom. dat ze mij beiden zoo heerlijk be dacht hebben Als het lapje grond met het rustig huisje nu maar niet tegen- \alt 1... Hoe dichter hij kwam. hoe schilder achtiger het dorpje hena toescheen; het heele huizencomplex kon hij in een wij den blik opnemen, gedoken onder de hooge wuivende boomen en schoonen zonneschijn. Dc baan bracht hem recht op het dorpsplein dat er even stil en verlaten lag als de straat waar hij was doorge- gekomen er liep maar een enkel mensch op; de sjnmpetter dien hij aan zijn uniform herkende. De champetter stond er een pijp te rooken. met zijn handen achter op zijn rug. en kijkend naar de duiven die bo ven zijn kop in de lucht krinkelden; een beeld van volmaakte rust... Waarmee zou een sjampetter uit een klein dorpje ook anders zijn tijd ver doen Pol trok er op af en Goeden dag. sjampetter... kunt ge me ook niet zeggen waar het huis staat •.an mijn oom Arnoldus Kozijn, over drie dagen begraven. De sjampetter trok zijn pijp uit zijn mond. bekeek verrast den jongen vreemden heer. en sloeg den militairen groet, als stond hij voor hooge over heid. U kunnen zeggen mijnheer Ik zal er u naartoe leiden; ge weet of ge weet niet dat ik het ben die het huis be waak. dag en nacht I... Toch wel, de notaris heeft het me gezegd... Kom mede mijnheer; 't en is maar een paar minuutjes van hier. Pol keek eens omhoog naar kerk en kerktoren die er grijs en oud uit zagen. Een tamelijk oude kerk. zei Pol. Ja 't mijnheer; ze is al vierhon derd jaren oud I... en hier zie is het het gemeentehuis... ten minste langs Ucn eenen kapt, langs den anderen kant ZWENDELAAR BETRAPT TE CHARLEROI De gerechtelijke politie te Charleroi heeft een onderzoek ingesteld over een ongehoorde afzetterij waarvan talrijke werklieden het slachtoffer waren. Deze laatsten kochten op de markt pakjes die zoogezegd tabak inhielden en ongeveer een pond wogen. Bij het openen der pakjes stelden zij vast dat men hun een mengsel had verkocht dat onmogelijk te rooken was en slechts af- valprodukten bevatte. De prijs dezer pakjes was 19 fr. per pond. De gerechtelijke politie woog deze pakjes na en bevond dat zij daarenbo ven slechts 430 gr. wogen. Tijdens een huiszoeking bij den ver- kooper werd ongeveer 200 kg. van dit vulgair goedje dat hij in 't groot aan II fr. het pond had aangekocht, in be klag genomen. Deze handelaar zal natuurlijk ver volgd worden. Het onderzoek wordt evenwel voortgezet ten einde de hand te kunnen leggen op den handelaar in 't groot. is het ((Staminee»., Dat zie ik... de huizen staan hier niet al te dicht, dunkt me Er is plaats genoeg op het dorp, menheer... Hier woont nog geen acht honderd man I Zoo een heel klein dorp dus. 't Is te zeggen, mijnheer; dat be gint la te tellen, dunkt mij 1 Pol zag boe er uit menige deur nieuws gierige vrouwen en meisjes kwamen kij ken en achter zijn rug hoorde hij hen r.aar mekaar nieuwsgierige vragen roe pen. Zie. menheer, we zijn er... Pol keek naar het huis; een mooi witgekalkt huis met twee verdiepen en een klein bloemenhofje ervoor, en mooi gegordijnde vensters... Hier... vroeg hij blij verrast, en bleef staan. Neen mijnheer hier woont mees ter Wybos; maar 't huis verder wou ik zeggen. Tusschen het huis van meester Wy bos en het zijne was niet veel verschil, noch in bouw, kleur, hoogte, alleenlijk was het bloemenhofje ervoor, niet zoo prettig, en hingen er zoo'n verzorgde witte gordijnen niet voor de vensters. Tusschen beide vnesters stond een tiental meters lange haag die de beide huizen verbond en waarachter hooge struiken en boomen stonden. Pol was blij; hij zag dadelijk dat het zijne zoowel als dat andere van den huurman een goed uitziend en kloek burgershuis was, allebei omgeven met een hof. En langs den anderen kant, mijn heer is een oud boerenhof, bewoond door drij oude zotten... beschreef de sjampetter, Zoo en hoe noemdet ge mijn anderen buurman hier. Meester Wybos, ne braven ge leerden vent Pol had zijn bos sleutels uit zijn zak getrokken en probeerde de voordeur te openen maar 't en ging niet goed. Wil ik eens probeeren, mijnheer, uw hand beeft een beetje, merkte de ge dienstige sjampetter op. Dank u wel, sjampetter zie 't is al nu goeien dag, en morgen of over morgen zal ik uw waakzaamheid eens goed beloonen I Dat en is niet noodig mijnheer ik ben betaald door de notaris Toch wel goeden dag, sjampet ter I Goeien dag. mijnheer Pol Kozijn trad binnen en sloot de buitendeur achter zich toe... Nu kwam over hem datzelfde blijde gevoel dat de kinderen hebben als ze zich 's morgens op Sint Niklaasdag voor hun heerlijk volgestapelden korf staan ze weten dat er een heele rijkdom aan snoeperij en speelgoed wacht, en toch zijn ze een stondeke bedeesd, benauwd en bevreesd om alles uit te pakken. Een soort eerbied en een soort spijt houdt ze tegen om dat geheel dat daar ligt om die veelte, dat massale aan te raken, te betasten, te verdeelen. te ver kleinen. Zoo stond hij ook enkele stonden be sluiteloos, nieuwsgierig, gejaagd, blij om te zien in te weten wat de vele plaatsen beneên en de kamers boven hem aan aan ongeweten-wonderlijke zouden te zien geven. Nadruk i(*t Vervolgt)'

De Volksstem | 1940 | | pagina 2